Leidsch Dagblad Internaten politie volgend jaar dicht Justitie: 'Aanwijzingen voor valsheid in geschrifte ambtenaar Leiderdorp' Financiën Huize Solglytt niet in orde Actie voor loonsverhoging Buslijnen tussen Leiden en Haarlem in verkoop Ontucht in wijk Alphen Parachutist overleeft val in vijvertje NAVO wacht op sein van VN voor luchtaanval op Sarajevo Bosnisch meisje stabiel na operatie in Londen GOED NIEUWS DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40230 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 LEIDERDORP ROY KLOPPER Justitie beschikt over 'voldoende redelijke verdenkingen' om een Leiderdorpse amb tenaar aan te houden op verdenking van gerommel bij grondaankoop voor zijn huis. De Haagse persofficier Slits meldt namens het Openbaar Ministerie dat er duidelijke aanwijzingen zijn voor valsheid in geschrifte. Hij sluit niet uit dat de ver dachte ook omkoping en oplichting van de belasting ten laste kan worden gelegd. „En misschien nog wel andere zaken." De Leiderdorper zou gisteren weer aan het werk gaan na een aantal weken vakantie, maar hij is met betaald verlof gestuurd. Dat de ambtenaar nog niet is aangehou den heeft volgens Slits te maken met 'tak- tische overwegingen'. „De recherche is nog bezig met onderzoek van de dossiers. We willen de kwestie eerst helemaal in kaart hebben voordat actie wordt onder nomen. We hoeven niet bang te zijn dat zaken worden verdonkeremaand, in deze zaak staat alles immers zwart op wit." Slits sluit niet uit dat meer ambtenaren zijn betrokken bij de kwestie. Het zou hierbij gaan om lieden die hand- en span diensten hebben verricht of anderszins medeplichtig waren aan de malversaties. Slits ontkent dat op het verdachtenlijstje in elk geval de namen prijken van de twee ambtenaren die naast de hoofdverdachte in Buitenhof wonen. Zij kochten welis waar in dezelfde tijd hun bouwkavels, maar volgens het openbaar ministerie staat geenszins vast dat dit ook buiten wettelijk gebeurde. ,,Die conclusie acht ik op dit moment nog zeer voorbarig." Afgelopen vrijdag werd huiszoeking ge daan bij de Leiderdorpse ambtenaar die op dat moment net terug was van vakan tie. Hierbij is de administratie in beslag genomen. Slits neemt aan dat de politie wel even met de man heeft gesproken. „Maar er is nog geen officieel verhoor ge weest omdat hij formeel nog niet als ver dachte geldt." In een gesprek met burgemeester J. de Bruin is zaterdag besloten dat de ambte naar, tegen wie een gerechtelijk vooron derzoek loopt, voorlopig thuis blijft, met behoud van salaris. Volgens de burgemeester gebeurde dit met instemming van beide partijen. „Het is voor hem natuurlijk nagenoeg onmoge lijk om normaal te werken. Iedereen op het gemeentehuis weet wat er speelt, dat leidt tot vervelende situaties. Volgens de waarnemend burgemeester is vooralsnog geen sprake van een schor sing. „De kwestie is nog onderzoek en in Nederland is iemand nog altijd onschuldig totdat het tegendeel is bewezen. Ik heb dan ook geen enkele aanleiding om tot een schorsing over te gaan. Er wordt wel een hoop gesuggereerd, maar ik moet eerst bewijzen zien." De Bruin veronderstelt dat de ambte naar thuis blijft totdat de politie de kwes tie helemaal heeft uitgezocht. Hij heeft geen idee hoe lang dat gaat duren. Persof ficier Slits denkt dat afronding van de zaak nog wel een aantal weken vergt. Kinderarbeid 5 Portugese kinderen van 14 tot 18 jaar mo lijdende Britse spoorwegen gen voortaan werken. Le- opgedeeld als een soort taart. Spoorwegen 2 Als de plannen door- I Muziekfabriek A /T Sequential wil meer I O maken dan house- beukers en richtte een galisering van kinderarbeid complete muziekfabriek in. vinden de vakbonden. HANS KOENEKOOP Een accountant onderzoekt de financiële administratie van Huize Solglytt, de afdeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest dat aan het Plant soen in Leiden is gevestigd. De directie van Endegeest heeft 'onregelmatigheden' in die ad ministratie aangetroffen. Het onderzoek is bepalend voor eventuele sancties tegen de teamcoördinator van Solglytt, die verantwoordelijk is voor het financiële beheer. Hij is niet op non-actief gesteld. Huize Solglytt vormt sinds 1989 een onderdeel van Ende geest, dat zelf in Oegstgeest huist. Voor die tijd was het een pension in particulier beheer. Nu vinden vooral oudere psy chiatrische patiënten met een chronisch ziektebeeld er verzor ging, begeleiding en in sommi- «ge gevallen permanent onder dak. Als Qnderdeel van Endegeest ontvangt Solglytt jaarlijks een budget. De teamcoördinator legt in de jaarrekening verant woording af voor de'uitgaven. Directeur J. Kleijne van Ende geest wil nu niet nader op de zaak ingaan. Hij bevestigt alleen dat de directie bij het controle ren van de boeken op 'uitgaven is gestuit die moeilijk te koppe len zijn aan het budget'. „Het onderzoek loopt. Dan lijkt me niet in het belang van patiënten en medewerkers om nadere ge gevens te verstrekken." Volgens Kleijne wordt het onderzoek de ze maand nog afgerond. De villa op de hoek van Plant soen en Plantagelaan wordt momenteel verbouwd en uitge breid. Per 1 januari 1994 begint Solglytt met dagbehandeling voor oudere psychiatrische pa tiënten. Het beleid van Ende geest is gericht op zo weinig mogelijk vaste opnames en op behandeling in de buurt van woonwijken. In Huize Solglytt wil niemand op de zaak ingaan. Na klachten over gedrag tegenover vrouwen en allochtonen haarlem allard besse De internaten bij de vijf Nederlandse opleidingscentra voor politieagenten gaan volgend jaar dicht. De interne behuizing is uit de tijd en er heerst een macho-cultuur die zich uit in ongewenst gedrag ten opzichte van vrou wen en allochtonen. Dit zegt algemeen directeur A. Goe- dendorp van het Landelijk Selectie- en Opleidingsinsti tuut Politie, het overkoepelend orgaan voor de scholing van politiemensen. ting te zorgen of een campus achtige opzet te bedenken. Vorige week kondigde korpschef MA. Straver van de regiopolitie Kennmerland aan niet meer toe te staan dat zijn agenten nog intern verblijven op het Politie Opleidingscen trum Noord-Holland in Amster dam. Reden daarvoor was de macho-sfeer op het internaat. Overleg met de schoolleiding over het nemen van maatrege len die het macho-gedrag en daaruit volgende incidenten moesten indammen, liepen vol gens Straver op niets uit. Goedendorp geeft toe dat de machocultuur een van de twee redenen is dat de deuren van de internaten dichtgaan. „Ik ben Volgens Goedendorp passen in ternaten niet meer in deze tijd. „Het is de bedoeling dat politie mensen worden opgeleid die verantwoordelijkheid nemen. De verplichte internaten hou den juist een bepaalde mate van bevoogding in. Dat past niet bij de opleiding." De inter naten zijn verbonden aan de politiescholen in Amsterdam, Leusden, Heerlen, Lochem en Harlingen. Op de vijf internaten is plaats voor 1300 agenten. De cursisten mogen voortaan zelfstandig op kamers gaan wo nen tijdens hun twintig maan den durende opleiding. De LS- OP probeert wel voor huisves- het eens met Straver. Het ma chogedrag komt ongetwijfeld voor. Maar het zijn incidenten die echt niet dagelijks of weke lijks gebeuren. Met het sluiten van de internaten willen we die sub-cultuur doorbreken." Ook het regiokorps Amster- dam-Amstelland wil van de in ternaten af, zo laat woordvoer der K. Wilting desgevraagd we ten. „De internaten zijn uit de tijd. Volwassen mensen hou je niet intern. Agenten horen in de samenleving te zitten." Naar nu pas bekend is gewor den, blijken enkele maanden geleden zes mannelijke cursis ten van het korps Amsterdam- Amstelland zich te hebben mis dragen op de Amsterdamse po litieschool. Vier van hen kregen een zware reprimande. De an dere twee kregen een voorwaar delijk ontslag aangezegd. Wil ting wil niet op de zaak ingaan: „Het was gedrag dat je van een politieman niet verwacht." Vol gens aspiranten van de politie school betrof het misdragingen ten opzichte van een vrouwelij ke docente en klasgenotes. -Ml l'r++44 iffi -4 »♦+-+++ -+*♦++++.. M*•*-+++- --+++- ••♦+T+44 4 f U4U4.1 "l"f"4*-f4-4 4 44+ Slagboom shsk na elke auto Betreden geschiedt np eigen risico Ontsteek uw lichten Auto's met LPGkank dienen op de begane grond of op de ecisle verdieping geplaatst B worden Max. snelheid 5 km/u 9 t HET WOORD IS AAN Minister zoekt kopers voor beste lijnen LEIDEN/UTRECHT COR BOOS Minister Maij (verkeer en water staat) wil de buslijnen in het ge bied Haarlem-Leiden verkopen aan het meest biedende corrï- merciële vervoerbedrijf. Het is onderdeel van een plan van de minister om landelijk twaalf lij nen of series van lijnen te koop aan te bieden. ALPHEN AAN DEN RIJN» KEES VAN KUILENBURG De Alphense politie verwacht deze week de man, aan te hou den, die wordt verdacht van on zedelijke spelletjes met kinde ren uit de wijk Kerk en Zanen. 'Een stuk of zes' ouders hebben bij de politie een aanklacht in gediend tegen de ongeveer 25- jarige man, die jonge kinderen naar binnen lokt. Hij belooft ze snoep en zegt dat ze op zijn or gel mogen spelen. Daarna doet hij seksuele spelletjes met de kinderen. Volgens een politiewoord voerder zijn al enkele kinderen verhoord. „Maar dat is erg moeilijk. Het gaat om kinderen vanaf vier jaar. Het is niet ge makkelijk om die over hun er varingen te laten vertellen. Vooral als er ouders bij zijn, die door het voorval van de kook zijn." De openbaar vervoerbedrij ven hebben furieus gereageerd op de plannen, die door de Ver- voersbond FNV in de publiciteit zijn gebracht. FNV-bestuurster Dilia van der Heem zegt bijzon der verontrust te zijn over deze 'aanslag op het openbaar ver voer'. De NZH verwijst voor een re actie naar de VSN, de overkoe pelende organisatie van de streekvervoerbed rijven. Volgens woordvoerder Coen Sleddering is een brief op poten gestuurd naar de minister. „Dergelijke geluiden bereikten ons al eer der, maar toen deed het minis terie het af met de opmerking dat het om een 'non-paper' ging, zonder enige betekenis. Nu blijkt echter uit een brief dat zij pp zoek is naar geld en wel degelijk lijnen wil verkopen om te bezuinigen op openbaar ver voer. We hadden voor 25 augus tus een gesprek met haar ge pland. Dat zal nu wel eerder plaatshebben." Volgens de VSN-zegsman steekt het de openbaar vervoer bedrijven ook dat de minister niet kiest voor verkoop bij openbare inschrijving. „Zij be paalt zelf wie een bod op de lij nen mag doen. Zo'n selectie is volstrekt ontoelaatbaar. Maij wil alleen de goede lijnen van de hand doen, waarmee zij de spelregels volkomen negeert. Ze' wil snel geld verdienen. Maar haar timing is uiterst ongeluk kig", aldus Sleddering. Pagina 9: 'Minister handelt on zorgvuldig'. WELLINGTON Rtr-AFP Een Nieuwzeelandse leerling parachutist heeft een val van 1:100 meter hoogte overleefd met slechts een schram boven een oog doordat hij in een on diepe vijver terechtkwam. De 22-jarige Klint Freemantle kon gisteren navertellen hoe hij bij het springen in Hawke's Bay op het Nieuwzeelandse Noor- der-eiland tot vijf telde maar zag dat zijn hoofdparachute niet openging. „Ik trok aan de reserve-parachute maar zag dat de lijnen verward waren. Ik be gon me rond te draaien zoals ik had geleerd om de lijnen te ont warren, maar er gebeurde niets." Daarop zag de parachu tist dat hij in het vijvertje te recht zou komen dat maar een meter diep is. „Ik leunde ach terover en maakte de bepakking los. Als ik de botsing met het water zou overleven, wilde ik in elk geval niet verdrinken." den haag Zo'n twintig politie beambten hebben vanmorgen en kele uren de parkeergarages van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie geblokkeerd. De politiebonden ACP, NPB, VMHP en de Nederlandse Politievereni- ging organiseerden de actie om hun eisen voor een betere CAO (loonsverhoging van 2,5 procent) kracht bij te zetten. Politiemensen plaatsten om acht uur houten stel lages vóór de deuren van de gara ges van beide ministeries die vlak naast elkaar liggen. Rond tien uur werd de actie beëindigd. De Ne derlandse politiebond liet weten dat de acties harder worden als er geen goed CAO-aanbod komt. De Christelijke Politiebond ziet de blokkade voorlopig als laatste ac- Amerikanen doen stap terug tijdens beraad in Brussel BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De NAVO wil niet op eigen ge zag tot luchtaanvallen tegen Servische doelen rond de Bosni sche hoofdstad Sarajevo over gaan, zoals Amerika vorige week voorstelde. Voor de daad werkelijke eerste aanval is een persoonlijke opdracht nodig van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zo bepaal den gisteren de ambassadeurs van de zestien NAVO-landen in Brussel. „De NAVO is klaar om in actie te komen", aldus secretaris-ge neraal Manfred Wörner giste ren. Hoge diplomaten zeiden echter dat men tot iedere prijs wil vermijden dat de NAVO als partij bij het conflict betrokken raakt. Zonder 'zegen' van VN- chef Boutros Ghali wordt er niet gevlogen, aldus een diplomaat die het overleg bijwoonde. In een eerste luchtaanval op Servische artillerie- of tankstel lingen op de heuvels rond Sara jevo ziet de NAVO vooral een 'politiek signaal', aldus deze di plomaat, die verder zei dat „het geduld zo langzamerhand op raakt". Of er na een eerste bom bardement nog andere aanval len nodig zijn, hangt af van de reactie van de Serviërs. De Amerikanen hebben in Brussel duidelijk een stap terug gedaan. Vooral Canada, Frank rijk en Groot-Brittannië hebben in de laatste dagen laten weten geen eigenmachtig NAVO-op- treden zonder de Verenigde Na ties te willen uit angst voor re presailles tegen de blauwhel men. Volgens Wörner is het giste ren bereikte compromis „geen papieren tijger". In NAVO-krin- gen gaat men er voorzichtig vanuit dat alleen al het dreigen met luchtacties de Serviërs op andere gedachten zal brengen. In de kennelijk begonnen Servi sche terugtrekking van de stel lingen op de strategische heuvel Bjelasnica bij de Bosnische hoofdstad, ziet men al een eer ste goed teken. LONDEN AP Het zwaargewonde vijfjarige meisje Irma Hadzimuratovic dat gisteren uit de Bosni sche hoofdstad Sarajevo naar Londen werd geëvacueerd is vannacht geopereerd. De artsen lieten vanmorgen weten dat de tpe- stand van het meisje stabiel was. De artsen in het kinderziekenhuis Great Ormond Street verwijderden gedurende een drie uur durende operatie granaat scherven uit de rug van het moslim-meisje en brachten een buisje aan in haar hoofd om vocht te kunnen verwijderen. Na de operatie werd het meisje overgebracht naar de afdeling intensive care. Irma Hadzimuratovic liep op 30 juli bij een mortieraanval zware verwondingen op aan haar ruggegraat, onderbuik en hoofd. Haar moeder kwam bij de aanval om het le ven. De Britse premier John Major liet het meisje, samen met haar vader en driejarig zusje, overbrengen naar Londen, nadat haar arts in Sarajevo het buitenland had op geroepen tot hulp om te proberen haar le ven te redden. Bronnen bij de Britse rege ring zeiden dat Major zijn vakantie had on derbroken om het ministerie van buiten landse zaken opdracht te geven het meisje te laten ophalen. De arts in Sarajevo had reeds bijna een week met VN-functionarissen onderhan deld over de verplaatsing van het meisje, voor ze daadwerkelijk werd geevacueerd. Gedurende die periode verslechterde haar toestand. In het ziekenhuis in Sarajevo, dat wordt geteisterd door gebrek aan brandstof en medische middelen, kon ze niet goed behandeld worden. Benjamin Franklin Wie al te enthousiast een goed idee verkondigt laadt onmiddel lijk de verdenking op zich dat hij eraan verdienen wil. VANDAAG Buitenland Cultuur Economie/Beurs 6 Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's Regio Religie—; Sport Voetbal Extra De honger naar de bal kan het komende weekeinde weer wor den gestild. Dan beginnen de Ne derlandse betaalde voetballers aan de PTT-telecompetitie. Als opwarmertje brengt het Leidsch Dagblad vanaf vandaag dagelijks een extra voetbalpagina. Van daag komen 'de grote drie' (Ajax, Feyenoord en PSV) aan bod met een familierelaas rond de 17-jari- ge Ajacied Clarence Seedorf, een verhaal over de vrouw naast Feyenoorder John de Wolf en een portret van de nieuwe PSV-trainer Aad de Mos. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen Vannacht helder, maar in het noorden mogelijk een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag toenemende be wolking gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur20 graden. Zuid westenwind, toenemend tot ma tig, 4, en langs de kust tot krachtig of hard, 6 a 7. tie. De ambtenaren van binnen landse zaken en justitie waren van tevoren gewaarschuwd. foto anp toussaint kluiters Privé-detective onder toezicht van politie DEN HAAG GPD Particuliere recherchebureaus vallen voortaan onder toezicht van de politie. De privé-detecti- ves waren tot nu toe aan geen enkele regelgeving gebonden, maar vanaf 1 december moeten zij voldoen aan de eisen van de Wet op de Weerkorpsen. Het ministerie van justitie wil zo het toezicht pp de speurders ver groten. Onder deze wet vallen ook waardetransporteurs en parti culiere beveiligingsbedrijven. Voor de wijziging van de wet was er geen enkele registratie van privé-speumeuzen moge lijk. De detectives waren ook ge heel vrij in hun onderzoeken. Een woordvoerder van Justitie: „Wij hebben geen idee van de omvang van deze branche. Meestal houden privé-detecti- ves zich bezig met het opsporen van gestolen goederen, of scha duwen meneer, in opdracht van mevrouw, om hem te betrap pen op overspel." Vanaf 1 december moeten detectives een vergunning krij gen van de politie om hun be roep uit te oefenen, worden ver plicht jaarlijks hun activiteiten te melden en dienen zich aan te melden bij de Registratiekamer. Die bestrijdt misbruik van pri- vacy-gevoelige gegevens. Detec tives moeten dan ook aan stren ge eisen voldoen. Zij mogen in de afgelopen vier jaar niet tot een boete zijn veroordeeld, en in de afgelopen acht jaar niet in de gevangenis hebben gezeten. Lódjch'^ï. Dagblvl NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: Postcode:. Plaats j Tel Na de eerste 2 weker» betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: •turen naar Lcidtch Dagblad, Of bd 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1