Woede over afsluiting Zegersloot Geschiedenis Alkemade in oude LTS Alarmcentrale Eurocross: drukker dan een bijenkorf Rijn- en Veenstreek WVA kan directeur niet zomaar ontslaan Huizen in Alphen zeer gewild DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 Computers gestolen alphen aan den rijn Uit een kantoor aan de Herenweg in Alphen zijn zondagmorgen vroeg twee computers met accessoires ge stolen. De nog onbekende daders hebben een raam van het pand opengebroken. De politie werd door hel alarm gewaar schuwd, maar de daders waren al gevlogen. Ook bij een bedrijf aan de Eikenlaan werd een computer met toebehoren ont vreemd: Tevens werd een telefax door de daders meegenomen. Om binnen te komen sloegen de daders een ruit van het pand Jongen van twee gulden 'beroofd' alphen aan den run Een 11 -jarige Alphense jongen is gistermid dag in de lulianastraat in zijn woonplaats 'beroofd' van twee gulden. (Hij had van zijn moeder vier gulden gekregen om te gaan zwemmen in De Thermen. Ter hoogte van de Adventskerk werd hij aangehouden door twee oudere jongens die hem om geld vroegen. Toen de jongen vertelde dat hij vier gulden had om te gaan zwemmen, namen ze genoegen met elk een gulden. Ze belo.offjpn het slachtoffer nog wel dat ze het geld weer terug zullen,ge.vgn als ze hem weer tegenkomen. Het bestuur van de woning bouwvereniging Alphen (WVA) kan directeur P. Kats niet zo maar ontslaan. De vereniging zal met de directeur tot een ver gelijk moeten komen, anders is het zo goed als onmogelijk om van de directeur af te komen. Dat laat een woordvoerder van i VROM we- 'Pas rust in de tent als Kats opstapt' ten. De verenigingsorganen van de WVA - bestuur en ledenraad - leven in onmin leven met di recteur Kats. Een jaar geleden werd tijdens een ledenvergade ring een motie van wantrouwen tegerl hem aangenomen. Die legde de directeur naast zich neer. In oktober vorig jaar heeft de ledenraad het bestuur laten weten dal het geen bezwaar heeft tegen vervanging van de directeur, ook wanneer dit be hoorlijke financiële consequen ties heeft. Kats zelf zegt dat het conflict inmiddels uit de wereld is. In verschillende gesprekken zijn afspraken gemaakt waar beide partijen mee kunnen leven, al dus de directeur. Een woord voerster van de ledenraad laat echter weten dat de verhoudin gen nog steeds slecht zijn. ,,Er komt pas rust in de tent als hij opstapt." Belangrijkste grief tegen de directeur is dat hij 'niet voor re de vatbaar is'. „Hij luistert niet naar de huurders", aldus de woordvoerster. Zij noemt als voorbeelden de problemen die de bewoners van onder meer de Molukse wijk, de Ambachten- buurt en de Zeeheldenbuurt hebben met de woningbouw vereniging. VROM heeft geen directe be moeienis met het personeelsbe leid van de woningbouwvereni ging. „Gelukkig maar", verzucht de voorlichter. De vereniging moet haar problemen helemaal Stichting knapt school op oude wetering» 'Alphense schavuitenvernielen hekken De sloten van de klaphekken rondom de Zegerplas zijn vernield. De daders, die zich 'De Alphense schavuiten' noemen, hebben in een brief aan de gemeente Alphen aan den Rijn een verklaring afgegeven waarin ze schrij ven razend te zijn omdat het natuurgebied met kettingen wordt afgesloten voor de gewone burgers. De gemeente Alphen heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vernieling en vandalisme. meente zegt geen idee te heb ben van de identiteit van de Al phense Schavuiten. Verbaasd Ook fractievoorzitter J.M. Bos man van Groen Links, verklaard tegenstander van het afsluiten van de Zegersloot, heeft geen idee wie er achter de naam Al phense schavuiten schuil gaat. „Ik woon zelf in de buurt van de Zegerplas. De meeste mensen hier ken ik wel, en het lijkt me sterk dat het een van -hen is." Bosman was zelfs nog niet op de hoogte van de actie van de 'schavuiten' en hup brief naar het gemeentebestuur. Bosman denkt dat de 'schavuiten' niet zomaar wandelaars zijn: „Die hebben geen enkel probleem met de veeroosters." De fractievoorzitter betreurt het voorval. „We zijn juist weer in overleg om een betere oplos sing voor de afsluiting te vin den. Ik kan me de kwaadheid van mensen over het afsluiten van het gebied heel goed voor stellen. Maar vernieling is niet de manier om iets gedaan te krijgen." monica wesseling Sinds er koeien (vijf Galloway- runderen) grazen in het Zeger- sloot-gebied, is het terrein min der toegankelijk. Een flink aan tal toegangswegen is voorzien van veeröosters. Dit tot grote woede van de ruiters die tot nu toe gebruik maakten van de Ze- gerslool.. De veeroosters werken perfect: vee durft er niet over heen. Dus de paarden ook niet, tot grote ergenis van de berij ders. Aan de kant van de dag camping en nabij de Akkerwin- de zijp twee klaphekken ge plaatst. Sinds enkele weken zijn de hekken echter op slot, tot woede van de Alphense Scha vuiten. Enkele dagen geleden zijn de sloten met handvaten en al uit de hekjes gehaald. De gemeente heeft daarop een aantal grote kettingen aangebracht, maar ook die konden de daders ver wijderen. Vandaag wordt beke ken hoe de klaphekken meer 'verniqling-bestendig' kunnen worden afgesloten. De 'voorlichtster van de ge- kees van kuilenburg Een 'kaart' uit 1610 van AJke- made is de blikvanger in het oudheidkundige centrum van de stichting Oud-Alkemade aan de Alkemadelaan in Oude We tering. Het is een werkstuk van loop Oomen, die de kaart op een plank heeft nageschilderd. Door middel van een elektro nisch systeem kunnen bezoe kers informatie over het huidige dorp oproepen, zoals de ver schillende kernen, de spoorlijn van vroeger, wegen, de grens met buurgemeenten of de na men van de polders. „Een werkstuk waar we bij zonder trots op zijn", zegt stich tingsvoorzitter Gerard vanger Meer. „Het idee van die oude kaart van Alkemade is van John Mooring, oud-inwoner van Alkemade en bekend met het inrichten van musea. Vrijwilli gers van onze stichting hebben dat idee uitgewerkt." Het museum, al wil Van der Meer dat zo beslist niet noe men, wordt 2 oktpber officieel geopend. „Als museum moet je op bepaalde tijden open zijn, dat is voor ons bijna niet te doen. Wij spreken liever van historisch centrum of iets der gelijks." Het centrum is onderge bracht in de aula van de voor malige technische school in Ou de Wetering. De ruimte wordt gehuurd van de gemeente. De afgelopen anderhalf jaar heb ben vrijwilligers het onderko men ingericht. Tot dusver had de stichting geen eigen ruimte. Gered Bij de sloop van het oude raad huis zijn enkele gebrandschil derde ramen uit de afvalbak ge red, die nu in de wanden zijn verwerkt. „Alles bij elkaar is het een hele klus geweest, want de school stond al een tijdje leeg. De aula was uitgewoond en al les was vernield en onder ge smeerd", aldus penningmeester Theo Meijer. De stichting heeft het op knappen zelf betaald. De ge meente heeft wel de reparatie van het dak bekostigd. „We hadden niet gedacht dat we het geld bij elkaar zouden krijgen. De bodem van de kas is nu wel zichtbaar. We hebben dan ook een stille hoop dat het gemeen tebestuur zal zeggen: laat die huur maar zitten", aldus de voorzitter. „Het is tenslotte de geschiedenis van Alkemade waar wij ons voor inzetten." Een meevaller voor de stich ting was dat zij de hand kon leg gen op enkele vitrines, kasten en kaartenbakken. „Die haalden we uit een vlikobak van het Scheepvaartmuseum in Am sterdam. Daar hadden ze ken nelijk geld te veel, ze gooiden die spullen zo maar weg. Via-via kwamen wij daarachter. Een beetje schuren en een verfje en klaar is Kees." Exposities De ruimte is zo ingericht dat er plaats is voor vaste en tijdelijke exposities. Veel aandacht is er voor de tuinbouw. Vooral voor de groenteteelt, die inmiddels heeft plaatsgemaakt voor de teelt van bloemen. In het cen trum staan onder meer een Studie naar consultatiebureau in Woubrugge Woubrugge ouders moeten nog tot de herfst met hun kinderen naar Hoogmade reizen om het consultatiebureau te bedoeken. De Stich ting Groot Thuiszorg Rijnland neemt voorals nog geen besluit of er nu wel of geen nieuw consultatiebureau in Woubrugge moet komen. Het oude kruisbureau aan de Dr. Lothlaan is op 1 mei gesloten. Groot Rijnland, dat de beschik king heeft over 38 gebouwen, wil eerst eeri on derzoek doen naar de gebouwen in het hele werkgebied. Het onderzoek moet uitwijzen of de gebouwen wel goed over het gebied ver deeld zijn, aan de kwaliteitseisen voldoen en of de afstand naar de bureaus niet te groot is. Een mogelijke locatie in Woubrugge zou het pand van de openbare basisschool Esselijckerwoude zijn. Alphens informatiecentrum voor verzorgers gehandicapten dicht alphen aan den run» Het Alphense informatiecen trum voor ouders of verzorgers van mensen met een verstande lijke gehandicap is dicht. Er wa ren te weinig vrijwilligers om Aantal vragen om hulp stijgt dit jaar met tien procent noordwijk monica wesseling De alarmcentrale E heeft dit jaar tien procent meer hulpaativragen dan vorig jaar. Elke dag roepen dik 100 men sen, van wie 80 Nederlanders, assistentie in van de in Noord- wijk gevestigde alarmcentrale. Berchadigde wagens, een ver stuikte voet of veel ernstiger in cidenten zoals een auto-ongeval of de dood van een partner door een hartinfarct, het zijn toptij den ,voor de 50 medewerkers van de, alarmcentrale. De rqden van de stijging van het aantal hulpaanvragen is manager H. Bartels van Euro cross niet duidelijk. „Wellicht dat de opkomst van nieuwe va kantielanden een rol speelt. Er gaan nogal wat mensen naar Tsjechië. Zowel de medische voorzieningen als de wegen ter plekke zijn van slechtere kwali teit. Logisch dat er dan meer mis gaat." Eurocross werkt als alarmcen trale voor een aantal zieken fondsen en (ziektekosten-)ver- zekeraars in binnen- en buiten land. De alarmcentrale houdt over de hele wereld het wakend oog gericht op 18 miljoen men sen, van wie 6,5 miljoen Neder landers. Zij kunnen te allen tijde een beroep doen op Eurocross. De alarmcentrale zorgt voor vervangend vervoer, nieuw geld, houdt een wakend oog op de medische verzorging en haalt zonodig mensen naar huis. Eurocross zorgt er ook voor dat de achterblijvers op de hoogte worden gesteld en ge houden. Talen Een bijenkorf is niets vergeleken met de centrale meldkamer Eurocross in Noordwijk. Een ka kofonie van alle talen die je je maar kunt bedenken, doorlo pend gaan telefoons over en mensen rennen heen en weer. Paniek is er nergens: iedereen is de rust zelve, zelfs als iemand aan de andere kant van de lijn volstrekt in de war is. „Ja, en nu zitten uw vrouw en uw dochtertje samen in het zie kenhuis in afwachting van ver dere behandeling", vraagt een van de hulpverleners aan een Nederlandse vakantieganger in Spanje. Het dochtertje van de beller heeft een flinke brand wond opgelopen toen een kookstelletje omviel. Twee vrouwen uit Amster dam zijn zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval in Zuid- Afrika, een man uit Apeldoorn zit met een verzwikte enkel, een Nederlandse vrouw klaagt over een niersteen en een jonge knul uit Borssele is zwaar gewond geraakt bij een motorongeval. „U heeft erge diarree, pijn in uw nek en ook nog last van uw menstruatie. Of u daarvoor naar huis kan worden gehaald", hoort een van de medewerkers het relaas van een vrouw in Oostenrijk aan. Van alle hulp- aanvragen heeft 80 procent een medische achtergrond. De me- Topdrukte bij alarmcentrale Eurocross in Noordwijk. dische problemen worden di- hulpverlening, ziet voor haar wij absoluut niet vertrouwen, reet na melding doorgegeven ploeg artsen een belangrijke De medische voorzieningen in aan een van de vijf artsen die taak weggelegd. „We maken het een aantal landen zijn van infe- Eurocross vast in dienst heeft. mee dat mensen worden opge- rieure kwaliteit. Zodra we een N. Bootsma, chef medische nomen in een ziekenhuis dat dergelijke melding binnenkrij- foto dick hogewoning gen, zorgen we ervoor dat de patiënt óf naar een ander zie kenhuis wordt gebracht, dan wel direct naar huis komt." Van alle zelf oplossen. Daarbij is de posi tie van de directeur vergelijk baar met die van een ambte naar. Als hem geen enorme blunders te verwijlen zijn, moet de vereniging in goed overleg met de directeur tot een rege ling komen. Zomaar ontslaan is niet mogelijk. WVA-vi geeft geen commentaar. Hij laat alleen weten bijzonder ontdaan te zijn over het feit dat de zaak is uitgelekt. Echtpaar Blom 60 jaar samen alphen aan den run» Burgemeester A. Paats heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan het echtpaar Blom. A. Blom en M.C. Blom-Groenendijk wa ren op 3 augustus 60 jaar ge trouwd. Blom is op 31 maart 1906 in Woubrugge geboren. Zijn echtgenote op 17 maart 1906 in Benthuizen. Zij zijn op 3 augpstus 1933 in het gemeente huis van Zegwaard getrouwd. Zegwaard behoort nu tot de ge meente Zoetermeer. Blom heeft al die jafen als monteur ge werkt. Na hun trouwen vestigden zij zich in. Alphen aan den Rijn. Het echtpaar heeft vier kinde ren, drie dochters en een zoon. Gerard van der Meer (rechts) en penningmeester Theo Meijer: „Misschien zegt de gemeente wel laat die huur maar zitten." foto ben de bruyn authentieke Veensche Schouw, door kwekers aangedragen oud tuingereedschap, 'plokmand jes', een sprotschort en een schuilhut. „Gemaakt van hout van een 150 jaar oud pakhuis dat in de Veen stond", legt Van der Meer uit. Op de wand wordt nog een 'elswal' geschilderd. „Die bomen werden speciaal neergezet om de percelen in de luwte te houden", legt Meijer i de speel-o-theek aan de Briljantstraat open te houden. Belangstellenden kun nen voortaan terecht bij de So ciaal Pedagogische Dienst aan de Rijnsburgerweg 160 in Lei den, tel. 071-155311. buitenland ziek of gewond ra ken en Eurocross inschakelen, moet tien procent- naar huis worden gehaald. De afdeling re patriëring is een aparte afdeling: er komen bij het naar huis ha len van gewonde mensen veel zaken kijken. Een van de 'repa trianten' heeft net een visum verzorgd voor een verpleger die een gewonde-Leidse jongen uit Moskou gaat ophalen. De jon gen is op straat overvallen en heeft een gebroken rug. Zijn collega probeert een klein vlieg tuigje te charteren om twee ge wonden uit Zuid-Frankrijk naar huis te vliegen. Echt rustig is het nooit, merkt M. Gerlof, chef van de afdeling hulpverlening op. „We werken ook voor buitenlandse verzeke ringmaatschappijen en de va- kantiepiek van Canadezen en Amerikanen ligt niet in de zo- Bovendien gaan Nederlan ders ook steeds.meer verspreid op vakantie. Maar dezè weken zijn wel de drukste." Een deel van de pech is echte pech en niet te voorkomen. Veel vakantieleed is echter onnodig. On-uitgerust op vakantie of jak keren over overvolle Franse snelwegen zonder af en toe de benen strekken, is volgens Ger lof vragen om problemen. „Niet goed verzekerd vertrekken, zon der adres achter te laten en met medicijnen waarvan je alleen de Nederlandse naam kent, is al net zo dom. Ach, iedereen kan het zelf bedenken. Jammer ge noeg blijven mensen dezelfde fouten maken." alphen aan den run De huizen aan de Walmolen, de Paltrokmolen, de Mout- molen en Groenoord in AJ- phen aan den Rijn zijn popu lair. Ze zijn zó in trek, dat makelaar Van 't Hof de be woners zelfs vraagt hun hui zen te verkopen. Alle 160 be woners van de woningen hebben een brief gehad. Drie van hen zijn op het verzoek ingegaan en hebben hun huis, tegen een goede prijs, van de hand gedaan. Directeur S.J. Hamersma van de makelaardij zegt tot de uitzonderlijk actie te zijn overgegaan om tegemoet te kunnen komen aan een groot aantal verzoeken voor een woning in een van de vier straten. „We hebben twee jaar geleden in Gouda hetzelfde gedaan. Dat lukte aardig. Ook hier zijn we niet ontevreden. We hebben drie kopers aan een huis kunnen helpen." Het is volgens Hamersma nog niet eerder voorgeko men dat Alphenaren per soonlijk is gewaagd hun huis te verkopen. „Dat doe je niet zo gauw. De woningmarkt is echter nu nogal overspan nen. De waag overtreft het aanbod overduidelijk. Als ex tra service aan onze klanten zijn we zelf dus maar de boer opgegaan." Parkeergarage Thorbeckeplein wordt veiliger De parkeergarage bij het Thor beckeplein in Alphen aan den Rijn wordt veiliger gemaakt. De gemeente wil het parkeren aan trekkelijker maken door de en tree aan de kant van het Thor beckeplein op te knappen en beter te verlichten. Ook denkt de gemeente aan het afsluiten met een stalen hekwerk van ga rage en lift na winkeltijd om on bevoegden weg te houden. Nu mijden automobilisten de gara ge omdat er geregeld gesloopt wordt. De gemeente heeft inmiddels al maatregelen genomen om de vervuiling van de parkeergarage een halt toe te roepen. Het par keerdak wordt twee keer per week gedesinfecteerd en ge veegd. Parkeren op het Thorbecke plein zelf is er voorlopig echter nog niet bij. De winkeliers rondom het plein zouden graag zien dat dit open plein weer ge woon parkeerplaats wordt. Zij hopen dat dan meer mensen naar het winkelcentrum toeko men. Maar de gemeente staat dat niet toe, 'omdat dit naar on ze mening geen positieve bij drage zal leveren aan het verho gen var de gezelligheid op het plein', aldus burgemeester en wethouders in een brief aan de winkeliers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12