Jelgersma dependance raadhuis 'Leiden niet consequent' Getuigen gezocht van aanrandingen Terminal-west geeft Schiphol lucht Schoolstraat wordt maanden opgebroken Regio Ook deze minibestel huur je bij Restauratie Oude Toren Warmond is een kwestie van lange adem Dl NSDAG 10 AUGUSTUS 1993 11 Sloop dreigt nog steeds voor koetshuis Festiviteiten gaan gewoon door Mijndert Anken „Die voormalige werknemers van de 'Grof' staan hun spullen niet zo gemakkelijk af." foto loekzuyderduin CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF JANET V Voorkeur Oegstgeestenaren en ambtenaren De voormalige Jelgersmakliniek aan de Endegeester- straatweg in Oegstgeest wordt waarschijnlijk de depen dance voor het raadhuis aan het Wilhelminapark. Ondui delijk is nog of de Jelgersmakliniek wordt gerenoveerd of wordt gesloopt om plaats te maken voor een soortgelijk nieuw pand. Deze twee varianten hebben de voorkeur van bevolking en ambtenaren in Oegstgeest, blijkt uit een enquête die onder burgers en personeel van de gemeen te is gehouden. Oegstgeestenaren en ambtenaren i de zogenoemde Van den Ameele-li de voormalige Jelgersmakliniek gekozen om verder te bespre ken. De Van den Ameele-locatie en de Lijtvveg vallen definitief af. Hoorzitting Renovatie of niet Jelgersmakliniek eens voorgelegd en ambtenaren tijdei hoorzittingen. Op dinsdag 31 /oelen weinig voor nieuwbouw van een dependance voor het raadhuis op 3catie, op de hoek van de Rhijngeesterstraatweg en de Geversstraat. foto hielco kuipers bouw van de wordt nog de burgers augustus krijgen de ambtenaren de gelegenheid hun mening te geven. Die vergadering is alleen toegankelijk voor het personeel en de media. De dag erna, op woensdag 1 september, mogen de burgers hun zegje doen. Die vergadering wordt voorgezeten door de voormalige WD-wet- houder T. Blom, die nu om budsvrouw in de gemeente Den Haag is. De politieke groepering Leef baar Oegstgeest is bovendien uitgenodigd voor een apart ge sprek. In de raadsvergadering van 23 september willen de fractievoorzitters één of twee laatste varianten voorleggen aan de gemeenteraad en het college. VOORSCHOTEN/LEIDEN JUDYNIHOF De beheerder van het koets huis vindt het maar vreemd. Enkele jaren geleden wilde de gemeente Leiden het huis op het landgoed Ter Wadding - op de grens van Voorschoten en Leiden - nog slopen. Nu het koetshuis is gekraakt, over weegt Leiden om het pand op de monumentenlijst te zetten. Volgens H. Delhez, hoofd van het 'district west' van de pro vincie Zuid-Holland en be heerder van het koetshuis, is de Sleutelstad niet consequent. Het blijft nog even spannend of het koetshuis bij landgoed Ter Wadding uiteindelijk onder de sloophamer komt. Delhez, voorstander van sloop, praat eind deze maand met verte genwoordigers van de provin cie en de gemeente Leiden. „Tijdens dat gesprek zal ik zeg gen, dat ik nog steeds vind dat het gesloopt moet worden", al dus Delhez. Ook komt eind au gustus een delegatie van de Leidse monumentencommis sie bij het koetshuis een kijkje nemen. De meeste leden ken- VOORSCHOTEN JUDY NIHOF De Schoolstraat in Voorscho ten wordt opgebroken. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) gaat in de winkelstraat vanaf half augus tus alle oude gaskabels en wa terleidingen vervangen. De operatie, waarbij steeds een stukje straat wordt aangepakt, duurt tot half november. Bewoners, winkeliers, win kelend publiek en leveranciers moeten de komende tijd soms even slikken. De Schoolstraat is drie maanden lang het do mein van medewerkers van de EWR, die met kabels onder de grond aan de gang gaan. In fa ses wordt de straat aan weers zijden opgebroken. De, winkeliers laten zich door de werkzaamheden niet ontmoedigen. Alle geplande bijzondere activiteiten, zoaJs een kunstmarkt op 21 augus tus en een braderie in septem ber gaan gewoon door. R. Kühn van de winkeliersvereni ging heeft met de .EWR afge sproken dat op deze dagen de straat dicht ligt. Volgens winkeliers en de EWR is alles gedaan om de overlast voor het winkelend publiek te beperken. Over de gaten die ontstaan, worden WARMOND» De politie in duin- en bollen streek-zuid roept de hulp in van burgers om de daders van twee zedenmisdrijven op te sporen. Op maandag 2 augustus werd omstreeks middernacht een vrouw op het fietspad Het Veer- polderpad tussen Leiden en Warmond aangerand. De vrij dag daarvoor overkwam dat een andere vrouw. De politie vermoedt dat de dader op een lage bromfiets WARMOND LIESBETH BUITINK Er is voorlopig nog geen zicht op restauratie van de ruïne de Oude Toren bij de Warmondse St. Matthiaskerk. De Raad van State moet zich eerst over het subsidieverzoek uitspreken. De drie eigenaren (gemeente, kerk en particulieren) hebben zelf niet genoeg geld om het wan kele monument voor instorting te behoeden. De stichting de Oude Toren, nen het pand alleen van foto's. Delhez vindt het een vreem de zaak dat Leiden nu wel neigt naar behoud van het koetshuis. „Leiden heeft het een aantal jaren geleden willen kopen om het te slopen." Het koetshuis moest toen wijken voor de aanleg van een tweede ontsluitingsweg voor de Ste venshof. Tot sloop kwam het niet, omdat daarvoor langdurige procedures in gang moeten worden gezet. En Leiden had op een gegeven moment zeer veel haast met de aanleg. Vorig jaar dreigde de Stevenshof na melijk helemaal zonder ont sluitingsweg te komen, toen de Haagsche Schouwbrug plotse ling voor lange tijd moest wor den afgesloten. De brug bleek in zo'n erbarmelijke staat te verkeren, dat direct ingrijpen nodig was. Er moest daarom razendsnel een noodweg wor den aangelegd bij De Groote Vink. Die weg werd om het koetshuis heen gelegd. „De noodweg voldoet kennelijk. Want de interesse voor sloop van het koetshuis was over", aldus Delhez. planken gelegd. Deze zijn zo breed dat ook mensen in een rolstoel er overheen kunnen. Als de kop van de School straat wordt aangepakt en af gesloten voor verkeer, kan het verkeer van de andere kant de straat" in rijden. Ook zal de EWR soms werken buiten de openingstijden van de winkels De 'operatie Schoolstraat' is het eerste onderdeel van een project van de EWR om de ge hele oude dorpskern aan te pakken. Na de Schoolstraat komen de Voorstraat en de Treubstraat aan de beurt, waar de werkzaamheden echter veel minder ingrijpend zullen zijn. Veel oude leidingen zijn daar in de loop van de tijd al vervangen. Aan de Schoolstraat is daar entegen lange tijd niets meer gedaan. De leidingen in de winkelstraat zijn allemaal on geveer vijftig jaar oud en moe ten vervangen worden. Vol gens EWR-man W. Gorter is het een kwestie van even door de zure appel heenbijten. „Als dit achter de rug is, hoeft er in principe de komende 25 jaar niets meer te gebeuren. Tenzij er complicaties zijn natuur lijk." rijdt. Waarschijnlijk heeft hij beide keren geruime tijd op het fietspad gereden en daarbij de aandacht getrokken van voor bijgangers. Inmiddels is ook bekend dat er ten tijde van het misdrijf op maandag, een fietser de man en vrouw moet zijn gepasseerd. De politie roept met name deze fietser, maar ook anderen die iets verdachts hébben gezien op zich te melden. Het telefoon- ummer van de politie is 01718- 25511. waarin de drie eigenaren zijn verenigd, stapte eind vorig jaar al naar de Raad van State, na dat de stichting Monumenten zorg het subsidieverzoek af wees. Volgens voormalig ge meentesecretaris I. Lauten- bach, woordvoerder van de stichting, is wel snel actie no dig om de terp onder de toren voor verzakking te behoeden. Daarbij zou de toren zelfs kun nen afbrokkelen. „We zouden graag voortgang in de subsidie Beheerder Delhez blijft erbij dat het pand tegen de vlakte moet. Dat heeft volgens hem niets te maken met het feit dat er alweer enige maanden kra kers in zitten. Het pand is ver waarloosd en opknappen wordt volgens hem veel te duur: ten minste twee ton. Ook wil hij niet dat het koetshuis nog langer wordt bewoond. Hij heeft liever niet dat er mensen op het landgoed rondlopen. Als de gemeente Leiden wil dat het koetshuis moet blijven staan, moet Leiden het ook maar ko pen en zelf opknappen, vindt Delhez. M. Schra van de Leidse mo- grip voor Delhez' standpunt. „Als ik zelf beheerder zou zijn, zou ik ook tegen de kosten op zien", denkt hij. „Maar aan de andere kant zijn er jarenlang geen kosten aan het onder houd van het koetshuis ge weest." Volgens Schra is sloop van het koetshuis dan ook niet nodig. „De noodzaak om die weg daar aan te leggen is ver vallen." LANDGOED - Zo'n 35 mensen zijn deze week aan het werk op het landgoed De Horsten te Wassenaar. Het zijn gezinnen die via de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land een 'natuurwerkvakantie' hebben geregeld. De deelne mers kamperen op het land goed en werken overdag in de LEIDERDORP KEES VAN KUILENBURG Alleen een 600 kilo zwaar anker naast het huis is een kleine aan wijzing dat er een verzamelaar actief is in het pand aan de Lei- derdorpse De Overtocht. In het woongedeelte van het huis is niets te vinden. .Alleen de twee 'ankertjes' van zes en acht jaar mogen beneden", zegt Mijndert Anker lachend. „De rest van de verzameling is te zien op zolder. Dat is mijn heiligdom", zegt hij wijzend op zijn enorme verzameling in het 'Ankermuseum'. „Geen waarde volle verzameling, maar je koopt het niet in een half jaar bij elkaar", aldus Anker. De 42-jarige Leiderdorper is een van die vele 'spaarders'. „Wij zijn met vijf broers thuis en die verzamelen allemaal." Mijndert Anker verzamelt geen postzegels, bierviltjes, munten of sigarenbandjes, maar alles wat met zijn naam te maken heeft. De Leiderdorpse ambte naar zegt dat hij de enige is die zich op dit terrein begeeft. De hobby van Anker is zo'n twintig jaar geleden begonnen. „Voor mijn 21ste verjaardag kreeg ik van iemand een minia- tuur-slipanker cadeau. Dat bracht me op het idee om mini aturen van ankers te gaan ver zamelen. Op de Grofsmederij in Leiden zijn bijvoorbeeld door het personeel diverse miniatu ren gemaakt. Daarnaast zijn er ook relatiegeschenken in die sfeer gemaakt. Het is de kunst om die te pakken te krijgen. Overigens gaat het mij niet al leen maar om die ankers, maar ook om verdere informatie over het bedrijf waar ze gemaakt zijn. Daarnaast ben ik in de techniek geïnteresseerd", legt de Leiderdorper uit. Veel bedrijven hebben dan ook informatie over het bedrijf en het produkt richting Leider- aanvraag willen hebben, maar het lukt niet zo snel." Monumentenzorg wees het subsidieverzoek van de stich ting af, omdat die juridisch geen eigenaar van de ruïne is. „We proberen via de Raad van State nu de eerste in Neder land te worden die toch subsi die krijgt, hoewel we geen juri disch eigenaar zijn. Dat is een kwestie van lange adem en vol houden", weet Lautenbach. OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK Duizend Oegstgeestenaren zijn twee maanden geleden telefo nisch geënquêteerd en alle ambtenaren hebben een vra genlijst kunnen invullen. Ze kregen daarbij vier varianten voor een dependance van het raadhuis voorgelegd: renovatie van de Jelgersmakliniek of nieuwbouw op die plaats, nieuwbouw aan de Lijtweg of op de zogenoemde Van den Ameele-locatie, op de hoek van de Rhijngeesterstraatweg en de Geversstraat. Van de burgers is ruim 83 procent positief over renovatie van de jelgersmakliniek. Over nieuwbouw op de plaats van de voormalige kliniek zijn de me ningen verdeeld: 34 procent van de ondervraagden vindt dat een goed idee. terwijl ruim 43 pro cent negatief over die variant is. Voor nieuwbouw op de Van den Ameele-locatie of aan de Lijt weg voelen de Oegstgeestena ren weinig: ruim 62 procent keurt de Van den Ameele-loca- dorp gestuurd. „Jammer is het dat ik zo weinig origineel mate riaal heb van de gesloten Grof smederij in Leiden. Ik heb wel contact met mensen die bij 'Grof' gewerkt hebben, maar die staan het moeilijk af. Kennelijk heeft het voor die mensen nog steeds een gevoelswaarde. Daar kan ik ook wel weer inkomen." Zoals het bij meer verzame laars gaat liep Anker ook op een gegeven moment vast. „Dan komt er niet zo heel veel meer bij. Toen ben ik maar begonnen SCHIPHOL PATRICK VAN DEN HURK Vorige zomer moest hij nog al lerlei onvriendelijke noodmaat regelen nemen om te zorgen dat het terminal-gebouw op Schiphol niet volledig verstopt raakte. Dit jaar is Dick Soetens, hoofd passagiersoverslag op de luchthaven, een zeer tevreden mens. Wegbrengers mogen weer gewoon mee naar binnen, afhalers kunnen rustig op gelief den en verwanten wachten en nergens hoeft de doorstroming echt in de gaten te worden ge houden, zelfs niet in het huidige hoogseizoen. De nieuwe termi nal-west heeft Schiphol lucht gegeven. Soetens is verantwoordelijk voor de verwerking van de enorme stroom passagiers op de luchthaven. Hij geeft een tie af, terwijl maar liefst 76.4 procent niets voelt voor de Lijt weg. Onacceptabel Bijna 32 procent van de ambte naren vindt geen enkele variant acceptabel. Het personeel gaf al eerder te kennen het liefst een geheel nieuw raadhuis te willen, maar de raad besloot in maart dat de hoofdvestiging aan het Wilhelminapark moet blijven. Nieuwbouw op de Van den Ameele-locatie wordt door 75 procent van de ambtenaren verworpen, terwijl ruim 72 pro cent te kennen geeft niets te voelen voor een nieuwe depen dance aan de Lijtweg. Eenderde is positief over renovatie van de Jelgersmakliniek. Nieuwbouw op die plaats wordt ook door de ambtenaren verdeeld ontvan gen: ruim 36 procent is daar over positief, terwijl de helft er juist niets voor voelt. De werkgroep van fractie voorzitters, die de opdracht voor de enquête gaf, heeft uit de vier varianten nu de twee voor met het verzamelen van alles wat met anker te maken heeft", zegt hij simpel. Dat is inmiddels heel wat. Honderden voorwer pen. zoals knopen, glazen, speldjes, bierviltjes, diverse ver pakkingen. aardewerk, wasch- zeep Rood Anker van Dobbel- man, enkele naaimachines en een wijwaterbakje. Eigenlijk te veel om op te noemen. Steeds tovert Anker weer iets opmerke lijks tevoorschijn, dat bekeken moet worden. „Weet je dat er tien gemeenten in Nederland voorbeeldje van de verbetering waarvoor 'west' heeft gezorgd: Martinair is met al zijn-vluchten naar de nieuwbouw verhuisd. Dat scheelt bij drie kort op el kaar vertrekkende grote toestel len al gauw zo'n vijftienhonderd passagiers en zo'n duizend wegbrengers in de 'oude' termi nal. Zowel in het oorspronkelijke terminal-gebouw aJs in de nieuwbouw heerst in deze drukke vakantietijd dan ook een relatieve rust, ondanks het feit dat het aantal passagiers weer met zo'n zes procent is toege nomen. Het is niet minder druk, maar de drukte is veel beter ge spreid, zegt Soetens. Alleen in de corridor naar het tax-free winkelgebied in 'west' i*> het even écht druk. De helft van de gang is nog afgeschot wegens zijn met een anker in het wa pen? Ook daar kan ik het een en ander van laten zien." Beurzen In de weekeinden en vakanties is Anker actief bezig met zijn hobby. Diverse ankers fotogra feren bij schepen in havenplaat sen, bezoeken van ruilbeurzen en rommelmarkten. Daarnaast vindt de Leiderdorper het ook leuk om anderen zijn verzame ling te laten zien. „Op de zolder geniet ik er alleen maar van." werkzaamheden. Een drom passagiers verstopt de andere helft. Eenmaal in de nieuwe hal lijken de reizigers echter in het niets te verdwijnen. Ook in de terminal-centraal en de termi- nal-zuid is het veel rustiger dan vorig jaar. Die keurige verdeling van de reizigersstroom is niet zomaar tot stand gekomen. De mensen die nu vertrekken en aanko men, profiteren van werk waar mee Soetens en zijn collega's een klein jaar geleden begon nen. Soetens: „Ik heb het vooral in het voorseizoen druk. Als ik het in het hoogseizoen druk heb. dan heb ik mijn werk niet goed gedaan." lachend: „Ge lukkig doe ik het al jaren goed." „In december beginnen we de halindeling te plannen. Bij de eerste planning gaan we uit Zijn verzameling was al te zien in de de bibliotheek in Leiden, het Ankermuseum in Alphen en bij diverse maritieme evene menten. Ook zijn beide zoons Vincent en Robin zijn inmiddels bij de hobby betrokken. In het 'muse um' van pa hebben de twee jeugdige ankertjes inmiddels al een eigen hoekje. „Want dat verzamelvirus zie ik bij hen ook al beetje. Dat hoort gewoon bij de familie." van een maximale bezetting per vliegtuig. Op grond daarvan wordt bepaald hoeveel balie posities een- maatschappij per vlucht krijgt. In maart weten we dat precies. Hoe dichter we ver volgens bij de datum van de vlucht komen, hoe meer we gaan bijschaven. De planning die daar uitrolt, blijft vervolgens het hele seizoen geldig." Sinds de opening van het nieuwe terminal-gebouw kun nen reizigers via negen ingan gen naar binnen. Buiten maken ze al kennis met de zomerplan- ning van Schiphol. Soetens: „Met zogenaamde dynamische bebording wordt de mensen op de weg al duidelijk gemaakt waar welke maatschappij wordt afgehandeld. Ze komen dan in het juiste haldeel binnen. Dat scheelt al een heleboel 'dwars- stromen' in het gebouw." Knakenrace in Zoeterwoude ZOETERWOUDE» Er wordt weer volop gefietst in Zoeterwoude. Op zaterdag 21 augustus wordt de laatste Knakenrace van dit seizoen verreden en een week later, op zondag 29 augustus, staan de eerste twee wedstrijden om het Zoeterwouds wieler kampioenschap op het pro gramma. De Knakenrace bestaat uit wedstrijden voor dames, he ren en junioren. Ze worden aan het begin van de,.avond verreden, opgeven kan vanaf 17.30 uur bij de sport com missie van jongerenvereni ging Utopia. De strijd om het kam pioenschap begint op 29 au gustus om 9.30 uur met een sprint van 300 meter op de Noordbuurtseweg. Om 13.30 uur begint een criterium in de Van Swietenstraat. De wedstrijden worden op 3 september afgerond met een individuele tijdrit over 11,4 kilometer. Voor leerlingen van de basisschool is er de 29ste een 'dikke-bandenrace' Wie mee wil doen kan een inschrijfformulier ophaJen bij M. van Teijlingcn, YVeipoort- seweg 69b of bij H. van de Maat, Schertkelweg 13. Aan melden kan tot 23 augustus, 19 uur. Er wordt gereden in vier categorieën: junioren, da mes. senioren en 40-plus- sers. Auto- en Motorverhuur MultiRent fóortdróf at*rv/t nvr tiïóvrtvi Lolden 071 - 310001 Katwijk 01718- 2 85 35 Leldschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510- 1 53 15 IJmuiden 02550- 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11