Fellini en Caballe aan de beterende hand Theaterfestival volgend jaar weer in Den Haag Stippen en gaten als visie op waarneming Tuinhuisje van Betje Wolff en Aagje Deken herbouwd Cultuur&Kunst Minister d'Ancona opent instituut voor animatiefilm Jazz-musicus Roy Budd overleden Verhoeven maakt zeeroversfilm met Michelle Pfeiffer MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 Herb Mews in plaats van Vitesse hoogmade Niet de rockband Vitesse, maar de feestband Herb Mews and the Mules staat aanstaande zaterdag in De Schuur aan de Kerkstraat in Hoogmade. Vitesse heeft deze week laten horen niet in staat te zijn om naar Hoogmade te komen. Men sen die in de voorverkoop al een kaartje voor Vitesse hadden ge kocht kunnen hun geld terug vragen. Maar zij kunnen met hun Vitesse-kaartje ook gewoon naar Herb Mews komen kijken. Kaarten zijn nog te koop bij de Rabobank aan de Kerkstraat in Hoogmade en bij café 't Vosje aan de Koppoellaan in Rijpwete- ring. In het voorprogramma van Herb Mews treedt Ten Feet Rock op. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Tournee koperblaasorkesten amsterdam Drie koperblaasorkesten uit Ghana, Nepal en Suri name maken van 3 tot en met 12 september een tournee door Nederland. Onder de titel 'Bewogen Koper' treden zij op in Nijmegen (3 september), Den Haag (5 september), Rotterdam (7 september), Allonaar (8 september), Haarlem (9 september), Groningen (10 september), Utrecht (11 september) en Amster dam (12 september). De tournee wordt afgesloten met een mu zikale mars van het Beursplein (16.00 uur) naar het Tropeninsti tuut waar om 19.00 uur een slotfeest begint. Jordaan Festival Het Jordaan Festival wordt dit jaar gehouden van 9 tot en met 19 september gehouden. De officiële opening vindt plaats in de Amsterdamse Westerkerk met optredens van het Zwanenkoor, het Amsterdams Promenade Orkest, organist Jos van der Kooy, de Russische accordeonnist Semjonow en het Jor daan Cabaret. Alle andere activiteiten zijn geconcentreerd in de Jordaan, de bekendste wijk in Amsterdam. Whitney Houston naar Nederland rotterdam De Amerikaanse zangeres Whitney Houston geeft in oktober en november vier concerten in Nederland. De optre dens zijn onderdeel van haar Europese toernee. Houston zal in twaalf landen in totaal 27 concerten geven. De optredens in Ne derland vinden plaats op 22 en 23 oktober en 26 en 27 novem ber in respectievelijk Heereveen (Thialf), Maastricht (MECC) en Rotterdam (twee keer Ahoy). De verkoop van kaartjes begint za terdag 14 augustus. foto archief Montserrat Caballe: rustiger leven. rimini/barcelona afp/rtr/anp De Italiaanse cineast Federico Fellini (73) en de Spaanse so praanzangeres Montserrat Ca balle zijn aan de beterende hand. Doktoren noemden za terdag de toestand van Fellini stabiel: vier dagen nadat hij als gevolg van een beroerte werd opgenomen in een ziekenhuis in zijn geboortestad Rimini. De 60-jarige Caballe, donder dag wegens hartklachten opge nomen in het ziekenhuis, mocht zaterdag zelfs naar huis, zo meldden Spaanse persbu reaus. Volgens medische verklarin gen is Fellini de afgelopen 24 uur bij bewustzijn gebleven en reageert hij alert. Zijn privé-arts Gianfranco Turchetti zei te ver wachten dat de wereldberoem de cineast dinsdag officieel 'bui ten gevaar' wordt verklaard, exact een week na zijn beroerte. Fellini, winnaar van vijf Os cars. kreeg dit jaar tijdens de jaarlijkse Oscar-uitreiking in Hollywood een speciale onder scheiding voor zijn gehele oeu vre. Elke nieuwe film die van hem in Italië uitkomt is een na tionale gebeurtenis. De Italiaanse filmregisseur, die aanvankelijk in de journalis tiek werkzaam was, brak in 1959 door met 'La dolce vita', een burleske film over het decaden te societyleven. Deze door schandalen omringde cultfilm werd al snel gevolgd door een serie andere klassiekers zoals 'Orte e mezzo', 'La Strada', 'Sa- tirycon', 'Giulietta degli Spiriti' en 'Casanova'. Zijn echtgenote, de actrice Giulietta Masina, speelde in diverse films een hoofdrol. De Spaanse sopraan Mont serrat Caballe heeft in de groot ste en bekendste operahuizen van de wereld opgetreden. Haar doktoren hebben haar gezegd dat haar gezondheid vooruit gaat, maar dat ze minder moet werken en een rustiger leven moet leiden. Caballe lijkt dat echter niet van plan te zijn. Haar impressariaat heeft nog geen enkel optreden afgezegd en volgende maand maakt ze haar opwachting in Las Ventas. de stierevechtersarena van Ma drid. Federico Fellini: winnaar van vijf Oscars. tilburg* anp den haag anp Tegen de gewoonte in, verkast het Nederlands-Vlaams Thea terfestival volgend jaar niet naar een andere stad maar blijft het nog „minimaal een keer" in Den Haag. Dat heeft directeur Arthur Sonnen bekendgemaakt. Het verzoek van de gemeente nog een jaar in de residentie te, blijven, is onder meer gehono reerd omdat het festival het Museum Paleis Lange Voorhout kan gebruiken voor tentoonstel lingen. Den Haag wil het cultu rele hoogstandje sowieso graag langer behouden, maar of dat kan hangt onder meer af van de financiën. En daar is het in Den Haag niet best mee gesteld. Dit jaar moet men het met 150.000 gulden minder subsidie doan. Tijdens de zevende editie van het Theaterfestival worden zo wel in Den Haag (Koninklijke Schouwburg en het Theater aan het Spui) als in Antwerpen, tien stukken uit het afgelopen thea terseizoen opgevoerd. Ze zijn geselecteerd door een jury van toneelcritici. Het festival duurt van 26 augustus tot en met 5 september. De produkties zijn: Count your blessings en Verre Vrien den door Toneelgroep Amster dam, Friedrichswald en Overge wicht door De Trust, dat ge speeld wordt in het Trusttheater in Amsterdam, Olivetti door Theater Malpertuis, All for Love van de Blauwe Maandag Com pagnie, Celibaat door Theater Teater, Gewoon Ingewikkeld van toneelgezelschap Stan, De cadence door het Nationale To neel en De Meid/Open huwelijk door Het Vervolg. Volgens Sonnen is men nu toe, aan waar men in de jaren zeventig aan dacht: „Toneel moet ergens over gaan. Je merkt dat als er maatschappelijke pro blemen worden behandeld, het publiek ook komt. Het gaat om relevant toneel. Een aantal pro dukties houdt zich bezig met buitenlanders- en vreemdelin genproblematiek. Er is een op vallende aanwezigheid van dat thema in de keus van de jury." Behalve de toneeluitvoerin gen is er een aantal exposities aan het festival gekoppeld. In Museum Paleis Lange Voorhout schenkt 'Scenografie en Beel dende Kunst' aandacht aan the atervormgeving en 'Wisseling van de werkelijkheid' biedt een overzicht van de omslag van het traditionele naar het moderne decor. Gelijktijdig is er een ten toonstelling Theaterprenten van Toulouse-Lautrec': portret ten van acteurs en actrices. In het Haags Historisch Mu seum een tentoonstelling die een beeld geeft van het theater leven in Den Haag tijdens de oorlog. Ook zijn er workshops voor toneeltechnici en lezingen. Het Theaterfestival besteedt voor het eerst aandacht aan jeugdtheater, waarbij het gezel schap Huis aan de Amstel cen traal staat. Voor de uitreiking van de Dommelsch Theaterprijs van 50.000 gulden, is een jury be noemd bestaande uit de filmers Matthijs van Heijningen, Frans Weisz en Eric de Kuyper. Volgens Sonnen maakt het Theaterfestival de doelstelling waar van een ontmoetings plaats voor gewoon publiek, mensen uit het vak en degenen die daar geld voor beschikbaar stellen. In Vlaanderen stijgt het aantal toeschouwers harder dan in Nederland, zo blijkt uit on derzoek: in Den Haag kwamen vorig jaar 1.000 meer belang stellenden en in Antwerpen 4.000 meer dan het jaar daar voor. Uitbreiding van toneelbe- zoek wordt meer gezocht in mensen die al vijf of zes keer per jaar een voorstelling bezoe ken, dan in aanboren van nieuw publiek. Minister d'Ancona van WVC verricht op 17 september de officiële opening van het Ne derlands Instituut voor Ani matiefilm (NIAF) in Tilburg. Het instituut verzorgt onder meer een post-academische opleiding voor jonge getalen teerde animatiefilmers. In het. door WVC vastgestelde Kun stenplan 1993-96 is een be drag van 1,3 miljoen gulden gereserveerd voor de activitei ten van het instituut. De opzet van de opleiding - De Werkplaats - is enigszins te vergelijken met de Ateliers in Amsterdam (het vroegere Ate liers 63 in Haarlem) voor beel dend kunstenaars. De Werk plaats biedt aan maximaal 6 jonge getalenteerde animatie filmers een plek om geduren de twee jaar te werken onder begeleiding van gerenom meerde kunstenaars uit ver schillendekunstdisciplines. Aan het NIAF is onder meer animatiefilmer Gerrit van Dijk verbonden. In 1989 werd hij in Berlijn met een Gouden Beer bekroond voor zijn animatie film 'Pas a deux'. De onderwijstak beschouwt het NIAF als een belangrijk middel om het klimaat voor animatiefilms in Nederland te verbeteren. Volgens Ton Cro ne wordt deze kunstdiscipline zwaar ondergewaardeerd Ook richt het NIAF zich op het distribueren van animatie films. Het instituut is bezig met het samenstellen van avondvullende programma's met steeds een ander thema, die in filmtheaters en biosco pen kunnen worden vertoond. Ook wordt overlegd met de omroepen over ccn ruimer aanbod van animatiefilms op televisie. De NIAF-collectie van ruim 300 animatiefilms zal de ko mende tijd in samenwerking met het Nederlands Filmmu seum in Amsterdam worden uitgebreid tot een verzameling die representatief is voor de Nederlandse animatiefilm. beeldende kunst t/m 29/8, wo t/m z Herleeft de Op-art? Die indruk krijg je als je dezer dagen de Waag in Leiden binnenwandelt. Er hangt pakweg een dozijn grote doeken waarvan met name de toegepaste visuele effecten in het oogspringen. De schilderijen hebben een geome trisch, ietwat steriel karakter en zijn overdekt met keurig gerangschikte reeksen transparante stippen. De stip pen zijn ongeveer zo groot als een kerstbal en doen zich soms als bol voor, soms als holte. Sommige stippen lijken op ronde gaten in het doek, waarachter een getekende of geschilderde vooostel- ling van een ruimte zichtbaar wordt: een kerkinterieur, een zaal, een kabinet. Wanneer men langer kijkt blijken er dikwijls, behalve de stippen-laag, nog veel meer transparante lagen te zijn ge schilderd, waarin allerlei geordende de tails te zien zijn. Het geraffineerde ge bruik van trompe l'oeuil in combinatie met de dessin-achtige regelmaat waar mee de stippen geschilderd zijn, levert een decoratief soort composities op. Suzan Drummen, de maakster van deze schilderijen, vult met deze exposi tie het vijfde deel in van de thema-reeks rond 'De Muur'. Aanleiding om Suzan Drummen te laten exposeren zal wel haar affiniteit met bouwkundige onder werpen zijn geweest. Drummen han teert de klassieke architektuur, met zijn rationele ordening, als metafoor van het menselijk ervaren, denken en begrij pen. Ieder ervaringsfeit is in haar optiek een knooppunt in een omvangrijk stel sel van betekenis-niveaus. Zo kunnen ook haar schilderijen worden gëinter- preteerd: net als de werkelijkheid op ons afkomt in losse ervaringsfeiten, die pas in tweede instantie door de werking van het brein tot een samenhangend beeld worden getransformeerd, zo zien we in de doeken van Drummen de wer kelijkheid als het ware gezeefd door een reeks kijkgaten. Uit de veelheid van fragmentarische indrukken kan men zich een totaalbeeld1 Strenge critici zullen opmerken dat de schilderijen van Suzan Drummen nogal glad zijn, op het gelikte af. Inder daad is er weinig persoonlijke expressie in te vinden. Maar gezien de aard van het onderwerp is haar methodiek wel degelijk passend en bovendien origi neel. De thematiek is volwassen en op een verrassende manier vormgegeven. Het hoeft niemand te verbazen wan neer deze schilderijen ooit nog eens op de omslag van een handboek over waarnemingspsychologie zullen prij ken. Ze lijken ervoor gemaakt. beverwijk gpd Aan de hand van een gravure van C. Philips Jacobsz uit circa 1785 zal de komende maanden in Beverwijk het tuinhuisje van de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken herbouwd worden. Het tuinhuisje, door de schrijf sters herhaaldelijk bezongen in hun literaire werk, zal verrijzen achter het verzorgingstehuis Lommerlust. De naam Lom- merlust herinnert aan het ge lijknamige buitenverblijf op de ze plek, waar Betje Wolff en Aagje Deken van 1782 tot 1788 woonden en werkten. Op de theekoepel uit 'Ferdi nand Huyck' van Jacob van Lennep na geldt het tuinhuisje van Betje Wolff en Aagje Deken als het bekendste tuinornament in de Nederlandse literaire ge schiedenis. Het kleine huisje raakte echter steeds meer in verval, zodat sloop dreigde. De ijlings opgerichte Stichting tot behoud van het tuinhuisje van de dames Betje Wolff en Aagje Deken besloot in 1991 echter een reddingsactie op touw te zetten om dit zeldzame bewijsstuk van Beverwijks lite raire erfenis te behouden. Afge lopen voorjaar maakte de stich ting bekend dat het huisje her bouwd zal worden volgens het enige originele document uit de tijd van Wolff en Deken: een gravure van C. Philips lacobsz. De stichting heeft via fondsen en sponsoring een bedrag van 50.000 gulden bijeen gekregen voor de herbouw. In november zal lanneke Brinkman, die be schermvrouwe is van de stich ting, het huisje officieel openen. Jazz-pianist en componist Roy Budd is zaterdag op 46-jarige leeftijd in Londen overleden. Budd stierf in een ziekenhuis aan de gevolgen van een her senbloeding. Roy Budd schreef de muziek voor meer dan vijftig films en werkte samen met groten van de jazz als Oscar Peterson, Herb Ellis, Tony Bennett en Antonio Carlos Jobim. Hij speelde en di rigeerde tevens klassieke wer ken. Budd had vorige week juist de laatste hand gelegd aan zijn nieuwe werk, een symfonie bij de klassieke film 'Phantom of the opera'. De première van het werk wordt in september in Londen gehouden op een gala avond ten bate van Unicef. Budd had een zoon uit een eer ste huwelijk met Gaterina Va- lente met wie hij in de jaren ze ventig trouwde. utrecht» gpd Michelle Pfeiffer feministische zeerover. Paul Verhoeven gaat voor maat schappij Columbia de film 'Mistress of the Seas' regisseren, een provocerende piratenfilm met Michelle Pfeiffer in de hoofdrol als een vermetele, sexueel onafhankelijke vrouw die de mannen rauw lust. Harrison Ford wordt haar be langrijkste tegenspeler als een concurrerende zeerover. Het wordt Paul Verhoevens eerste historische avonturenfilm sinds 'Flesh Blood', die hij maakte in 1985. Het budget wordt vol gens het Amerikaanse vakblad Variety geraamd op 110 miljoen gulden. Aanvankelijk was Geena Da- vis voor de hoofdrol uitverkoren maar ze had moeite met het - volgens de ideeën 4'an Verhoe ven die zichzelf ook in Amerika 1 opmerkelijk trouw blijft - wel erg ruige karakter van haar rol. Ze was bovendien niet. verrukt van tegenspeler Harrison Ford foto»archief die zijn aandeel in de te verfil men erotische en gewelddadige gebeurtenissen op zee vergroot wilde hebben. Paul Verhoeven heeft zich volgens insiders, die het script voor 'Mistress of the Seas' ui terst provocatief noemden, wel dienen te verplichten om een film af te leveren die minimaal met een 'R' (toegankelijk voor volwassenen) kan worden goed gekeurd, in plaats van met de gevreesde 'NC-17' die de publi citaire en commerciële moge lijkheden in de Verenigde Sta ten ernstig beperkt. Voor het regisseren van de 'feministische zeeroversfilm' laat Paul Verhoeven het plan schieten om de in Las Vegas te situeren rock-musical 'Show girls' te verfilmen, zoals hij aan vankelijk van plan was. Tot de films die hoog genoteerd staan op Paul Verhoevens lijstje met toekomstige projecten behoren 'Total Recall II' en Crusaders', beide met Arnold Schwarzeneg ger in de hoofdrol. Paul Verhoeven: uiterst provocatief.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7