Serviërs verlaten strategische berg Buitenland Belgen nemen in familiekring afscheid van Boudewijn Bosbranden in zuid-Europa W l mm. Begrotingsplan Clinton haalt het net in Senaat Palestijnse delegatie wil geen postbode zijn MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 Drieduizend jaar oude inscriptie ontdekt Jeruzalem» Een Israëlische archeoloog heeft onlangs in de buurt van Tel Dan, een ruïne op twee kilometer van de Israëlisch-Liba- nese grens, een drieduizend jaar oude inscriptie over de dynas tie van koning David ontdekt. De oud-Hebreewse tekst bestaat uit dertien regels en vertelt hoe Asa, een nakomeling van David, een veldslag won met behulp van Ben-Hadad, koning van Aram. Zes doden bij ballonongeluk aspen Bij twee ongelukken met heteluchtballons in de buurt van Aspeiï in de Amerikaanse staat Colorado zijn gisteren zes doden en elf gewonden gevallen. De zes kwamen om toen hun ballon tegen een elektriciteitsleiding voer, waardoor de mand losraakte en naar beneden stortte. Enkele minuten later raakten elf mensen gewond toen hun ballonmand een hek raakte en omkiepte. Zware aardbeving treft eiland Guam agana Het eiland Guam in de Stille Oceaan is gisteravond ge troffen door een zware aardbeving. De schok met een kracht van 8,1 op de schaal van Richter beschadigde huizen en hotels en veroorzaakte aardverschuivingen. Ongeveer vijftig mensen raak ten gewond. Zweedse straaljager verongelukt Stockholm Voor de ogen van honderdduizenden bezoekers van een luchtshow in het Zweedse Stockholm is gisteren een gloed nieuwe straaljager verongelukt. De piloot kon zich met de schietstoel in veiligheid brengen toen hij de macht over zijn toe stel had verloren. Het stuurloze vliegtuig stortte neer in een bos, op een van de weinige plekken waar geen mensen stonden. Achteruit lopen voor vrede kuala lumpur Een Malaysiër wil samen met zeventien vrienden in Japan een achterwaartse mars houden tegen oorlog en voor vrede en begrip in de wereld. De 32-jarige Edward Taning heeft eind vorig jaar al in eigen land 88 kilometer achteruit gelopen. Als de Japanse regering toestemming geeft, wordt de mars in september gehouden. Doodvonnissen in Algerije algiers In een proces tegen 51 islamitische fundamentalisten heeft de Bijzondere Rechtbank van Algiers zaterdag 34 doodvon nissen uitgesproken en 13 keer levenslange gevangenisstraf. De verdachten werden beschuldigd van samenspanning tegen de staat, vorming van een gewapende organisatie en ontvoering. correspondent België heeft zaterdagmorgen in stille bewondering koning Boudewijn be graven. Enkele tienduizenden men sen stonden in Brussel langs de route die het stoffelijk overschot na de kerkdienst volgde naar de koninklijke crypte in Laken. De drukte was veel minder dan verwacht, omdat de meeste Belgen er de voorkeur aan ga ven de uitvaart van begin tot einde op TV te volgen. Het openbare leven in België viel tijdens de uitvaart volledig stil. De vorige week op 62-jarige jari ge leeftijd overleden Boudewijn wordt vandaag opgevolgd door zijn broer Albert. Volgens traditie biedt de rege ring na de beëdiging formeel haar ontslag aan. De man staat onbeweeglijk voor het etalageraam als ik de kiosk binnenloop voor een laatste, snelle aankoop alvo rens de uitvaartplechtigheden voor ko ning Boudewijn beginnen. Terwijl ik een stapel dagbladen bijeenzoek, staat hij minutenlang voor het venster, de handen gevouwen als in gebed. Daar, tussen de tijdschriften in de etalage, hangt boven de Belgische driekleur en de blauwe EG-vlag het portret van de gestorven vijfde koning der Belgen. De man mompelt wat, en loopt dan weg, na nog een laatste korte knik met het hoofd ten afscheid. België heeft Boudewijn begraven. Het was een rustig, sober slot van een week vol rouw. Met een voor staatsbegrafe nissen ongebruikelijke liturgie, en een land dat reageerde zoals het de hele week had gedaan. Bedroefd, ingetogen. Het is het meest Belgische aller clichés, en het is door de media tot op het bot uitgekauwd, maar 'ingetogen' blijft het goede woord: sereen, geroerd. Niemand onttrekt zich op zaterdag morgen aan het afscheid. Het strand op zonovergoten zaterdagen de ont moetingsplaats bij uitstek blijft leeg. i zelfgemaakt altaartje op de rouwstoet. De snelwegen en binnensteden zijn verlaten. Vrijwel alle winkels sluiten de deuren, of nemen een minuut stilte in acht. België ligt er een ochtend lang verlaten bij. Kleine groepjes mensen die verzekerd willen zijn van een plaats met goed uit zicht op de St. Michielskathedraal, melden zich al rond middernacht. Een slaapzak, een deken, koffie en een broodje helpen hen de nacht door. Het is overbodig, zal later blijken, want de Belgen nemen in familiekring afscheid van Boudewijn: thuis aan de buis. Het Rode Kruis en de spoorwegen zijn op alles voorbereid, maar de de extra treinen zijn nagenoeg leeg. Slechts en kele tienduizenden komen naar Brus sel om de rouwstoet te aanschouwen. De meeste mensen die zich in de loop van zaterdagmorgen verzamelen langs de route tussen het Koninklijk Paleis en de kathedraal staan er stilletjes bij. Ze geven de verklaringen die de Belgen de afgelopen dagen bij bosjes hebben gegeven: „omdat hij een goed mens was", „zo'n koning krijgen we nooit weer", „omdat hij het land bijeen hield en de politici aankon", en in het Marokkaanse koffiehuis in de migran fqto epa tenwijk Schaarbeek: „omdat hij ook ónze koning was". Wanneer onder een diepe stilte de stoet met de lijkkist de kathedraal heeft bereikt, rennen de eerste omstanders naar de Brusselse Grote Markt. Daar zullen drieduizend mensen de kerk dienst volgen op een TV-scherm. Het wordt een soort openluchtmis, nauwe lijks verstoord door de zeven huwe- lijksinzegingen die ondanks alles in het aanpalende stadhuis doorgaan. Voor wie er oog voor heeft, biedt het protocol bij de ceremonie een onge kende doorkijk in de ware aard van de Belgische verhoudingen. Decentrale rol van het leger (de koning is opperbe velhebber), uitgebeeld door de zes staf chefs die als laatsten de erewacht bij de baar betrekken, en de pantserwagen die de affuit trekt. Daarachter de 'slip- pendragers': eerst het leger en het hof, vervolgens de magistratuur, en daarna pas regering en parlement. En ook de kerkdienst staat bol van de verplichte Belgische evenwichtsoefeningen: met preciesie bepaalde delegaties uit de ge westen, en een uitgebalanceerd ge bruik van de drie landstalen. Maar ondanks die verstikkende voor schriften is de hand van koningin Fa- biola onmiskenbaar aanwezig in de kerkdienst. Met muziek van Bach en Purcell, en een afkeer van de rouwkleur zwart. Zelf gaat ze in het wit gekleed. Het moet een plechtigheid worden die iets uitstraalt van hoop in plaats van Terwijl de 'gekroonde en ongekroonde hoofden' in de kerk strak voor zich uit kijken, slaat op de Grote Markt de be klemming toe wanneer de plechtigheid toekomt aan de ongebruikelijke 'getui genissen'. Een Filipijnse ex-prostituée, een zanger van het Vlaamse levenslied, een strijdster tegen vreemdelingen haat, een dokter voor AlDS-patiënten en een keramiekkunstenaarop web ke staatsbegrafenis is het mogelijk dat zij het woord voeren? „Hij bond de strijd aan omdat anderen dat niet deden", zegt journalist De Stoop over de geschoktheid van Bou dewijn over de vrouwenhandel. £n hij leest de tekst voor van Luz E Oral, die door verdriet overmand geen woord kan uitbrengen: „Nu huilen we op nieuw. We hebben onze vriend verlo ren". Onder de staatshoofden bfijft het muisstil. Maar op de Grote Markt breekt een donderend applaus los. Wanneer Will Tura zingt 'Hoop doet leven', breekt het ingehouden verdriet door en beginnen mensen te huilen. VW vernietigde documenten Opel-concern BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Volkswagen heeft toegegeven dat documenten van concur rent Opel zijn vernietigd in een gastenhuis van het VW-con- cern. „Maar dit rechtvaardigt nog niet de beschuldiging van bedrijfsspionage", aldus giste ren een VW-woordvoerder. Opel heeft de bekentenis be groet als „buitengewoon be langrijk voor het werk van de of ficier van justitie". De verldaring van VW kwam na de spoedzitting van commis sarissen en directietop afgelo pen vrijdagavond in Wolfsburg. De dossiers werden in het gas tenhuis van VW in Rothehof bij Wolfsburg vernietigd voordat de officier van justitie ze in beslag kon nemen. Justitie onderzoekt of VW-manager Lopez, die eer der voor Opeis moederconcern GM werkte, geheime dossiers heeft meegenomen naar zijn nieuwe werkgever. Verder werd in het weekeinde bekend dat Lopez zijn 22-jarige dochter en haar 24-jarige Ne derlandse vriend lucratieve ba nen bij VW heeft bezorgd. Lo pez' dochter zou bijna 160.000 gulden per jaar verdienen, haar vriend zelfs ruim 220.000. Lopez noemde dit „laag bij de gronds nakaarten van jaloerse figuren". Volgens hem heeft zijn dochter haar vriend pas bij VW leren kennen. President-directeur Piëch heeft overigens laten weten dat VW in hét eerste kwartaal van dit jaar bijna anderhalf miljard gulden verlies heeft geleden en in het tweede kwartaal bijna een half miljard. Voor de laatste helft van het jaar verwacht hij weer winst. Vier Amerikanen omgekomen in Muqdisho. MUQDISHO AFP/Rtr Vier Amerikaanse soldaten zijn gisteren gedood toen hun kon vooi in de Somalische hoofd stad Muqdisho in een hinder laag reed. De Amerikaanse pre sident Clinton heeft opgeroe pen tot „gepaste actie" tegen de daders. De wijk Medina, waar de aan val plaatsvond, staat onder con trole van de voortvluchtige So malische krijgsheer Aidid, tegen wie de Verenigde Naties een ar restatiebevel hebben uitgevaar digd na een bloedige aanval waarbij in juni 24 Pakistaanse blauwhelmen omkwamen. De aanval van gisteren heeft in Muqdisho de vrees voor re presailles doen postvatten. Sommigen reageerden echter verheugd, vooral jongeren, die tegen journalisten schreeuw den: „Americans no good". Ty.--^r NAVO beslist vandaag over inzet vliegtuigen De Bosnisch-Servische troepen zullen zich vandaag te rugtrekken van de strategische berg Bjelasnica bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo. De Servische generaal Mladic zegt dat hij dat heeft afgesproken met de com mandant van de VN-troepen in Bosnië, Briquemont. De Palestijnse delegatie vindt dat ontwerp „totaal onbespreekbaar", onder meer omdat het zwijgt over Oost-Jeruzalem en geen grenzen vaststelt van de gebieden waarop het zelfbestuur betrekking moet hebben. Een volstrekte impasse was het gevolg. Het kwam dan ook als een verrassing dat de Palestijnen vorige week de bezoekende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, toch een PLO- antwoord overhandigden! Met hun neus dichtgeknepen, naar nu blijkt. Volgens een goed geïnformeerde Palestijnse bron begonnen de problemen vorige maand in Cairo, waar hoge PLÓ- functionarissen het Amerikaanse ontwerpdocument bespraken met onder anderen president Mubarak. Ze bereikten overeenstemming over een tekst die geen melding maakt van Oost-Jeruzalem geheel naar de wens van de Israëli's en de Amerikanen en waarin een nadere omschrijving wordt gegeven van de zogeheten Gaza-eerst-optie. In de PLO-versie zal het bestuur over de Gazastrook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever (als symbool voor de band tussen de beide gebieden) onmiddellijk worden overgenomen door de PLO. Voor de rest van de Westoever zou een Het ultimatum van de Palestijnse onder handelingsdelegatie geef ons meer macht of we stappen op is het ernstig ste in een serie conflicten die een explo sieve lading hebben gelegd in het PLO- hoofdkwartier in Tunis. Centraal in de on enigheid staat het Amerikaanse ontwerp voor een gezamenlijke Israëlisch-Pales- tijnse principeverklaring over zelfbestuur in de bezette gebieden. tijdelijke regeling van semi-zelfbestuur van kracht worden. Volgens de Palestijnse bron is het document opgesteld in nogal ingewikkeld Engels, „waardoor (PLO-leider) Arafat misschien niet alles heeft begrepen". In ieder geval reageerde de onderhandelingsdelegatie, bestaande uit in de bezette gebieden wonende Palestijnen, geschokt toen de tekst kort voor het bezoek van Christopher Oost-Jeruzalem bpreikte. Het sterkte de onderhandelaars in hun overtuiging dat de PLO-leiding in Tunis tot alles bereid is om de Amerikanen tegemoet te komen. r De eerste reactie van de Palestijnse afgevaardigden was: aftreden. Maar de vrij radicale dr. Abdelshafi bracht hen tot andere gedachten. Hij stelde voor dat de delegatieleden naar Tunis zouden reizen om persoonlijk te protesteren. Maar wat moesten ze Christopher vertellen? De delegatie besloot het PLO- document in de zak te houden bij het eerste gesprek met de Amerikaan, op 3 augustus. Arafat reageerde woedend. De volgende dag bracht de delegatie ten einde raad een paar kleine wijzigingen aan in de tekst, zonder overleg met Tunis. Op 5 augustus overhandigde Faysal Husseini het document aan Christopher, onderstrepend dat het afkomstig was van de PLO-leiding in Tunis. Gisteren vertrokken de onderhandelaars Faysal Husseini, Hanan Ashrawi en Saib Erakat naar Tunis. Abdelshafi volgt vandaag. Dat leidde gisteren tot een voorpaginaverhaal in Al-Quds, het grootste dagblad in de bezette gebieden. De krant meldde dat de drie toponderhandelaars in Tunis hun ontslag zouden aanbieden. Maar in feite is er nog geen sprake van ontslag. De delegatie wü in Tunis voor de laatste keer duidelijk maken dat ze niet van plan is nog langer „voor postbode te spelen". De drie onderhandelaars constateren dat in de bezette gebieden de steun voor het onderhandelingsproces en daarmee voor de PLO afbrokkelt. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De komende dagen zullen de Bosnische Serviërs ook hun stel lingen op de berg Igman verla ten. De posities die de Serviërs verlaten, zullen worden ingeno men door 150 Franse blauwhel men. De Servische terugtrek king is voor de Bosnische presi dent Izetbegovic voorwaarde om vandaag weer deel te ne men aan het vredesoverleg in Genève. Moslims en Serviërs werden het ook eens over de opening van twee landcorridors naar Sa rajevo. De'wegen naar Konjic en Zenica zouden vanmorgen wor den opengesteld. Of dat ook daadwerkelijk is gebeurd, is nog onduidelijk. De NAVO beslist vandaag in Stem vice-president Gore geeft doorslag granada Een brand in het nationale park Sierra de Huetor-Santilla bij het Spaanse Granada heeft het afgelopen weekeinde ruim 450 hectare naaldbos vernietigd. Ook in Italië en Frankrijk woedden felle bosbranden, die aan zeker acht mensen het leven hebben gekost De aanhoudende droogte is de belangrijkste oorzaak, maar op diverse plaatsen blijkt het vuur te zijn aangestoken. foto epa ACHTERGROND JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse Senaat heeft president Clinton zaterdagoch tend vroeg het voordeel van de twijfel gegeven. Met de kleinst mogelijke meerderheid keurde de Senaat zijn financieel-econo- mische plannen goed. De stem men staakten (50-50), omdat zes Democraten met de Repu blikeinse oppositie tegen stem den. Maar de stem van vice- president Gore, die geen lid maar wel stemgerechtigd voor zitter van de Senaat is, hielp Clinton uiteindelijk over de streep. Een dag eerder had het Huis van Afgevaardigden zijn plan al met een minimale meerderheid (218-216) aanvaard. Na een maandenlang debat kan Clin ton nu beginnen met de uitvoe ring van het plan, dat het begro tingstekort. de komende vier Treinrover Ronald Biggs heeft 30 jaar na de Grote Treinroof aan de Britse autoriteiten ver zocht hem gratie te verlenen. „Mijn droom is gratie te krijgen, want ik houd van Groot-Brittan- nië", aldus Biggs. Net als de meeste van de 15 plegers van de treinroof (buit ruim 14 miljoen gulden) werd Brussel over het al dan niet in zetten van gevechtsvliegtuigen om het beleg van Sarajevo te breken. De afgelopen dagen heeft het Militair Comité ge werkt aan een strategie, een commandostructuur en de sa menwerking tussen NAVO- en VN-troepen. De Bosnische president Izet begovic heeft gisteren in Genè ve gezegd dat luchtaanvallen het vredesproces zullen versnel len. „Eén enkel, licht bombar dement zal de Serviërs duidelijk maken dat de Amerikanen me nen wat ze zeggen", aldus Izet begovic. jaar met 500 miljard dollar moet verminderen. Alles hing zaterdagochtend af van senator Kerrey uit Nebrak- sa, de enige Democraat die bleef twijfelen en daarom vrij dag door Clinton en andere De mocratische leiders onder zwa re druk werd gezet. Zes van de 56 Democraten hadden aange kondigd zeker tegen het plan te zullen stemmen, samen met de 44 Republikeinen. Kerrey kon de balans dus doen doorslaan. Vlak voor de stemming liet hij in een ademloos luisterende Se naat echter weten Clinton als nog te zullen steunen, zij het niet van harte. Nu Clintons plannen zijn aanvaard, kan hij zich volledig wijden aan de rest van zijn am bitieuze programma, zoals her vorming van'de gezondheids zorg en het verminderen van de bureaucratie. Studente uit Soweto eerste zwarte miss JOHANNESBURG »GPD Dè 21-jarige Jacqui Mofo- keng is zaterdagavond ge kroond tot de eerste zwarte miss Zuid-Afrika in de ge schiedenis. De studente handelswetenschappen uit Soweto, de zwarte miljoe nenstad ten zuidwesten van Johannesburg, volgt Amy Kleinhans op, de kleurlinge die vorig jaar een einde maakte aan het blanke mo nopolie. Óp een persconferentie zei Jacqui dat ze haar titel zal gebruiken om de vrede in het land en beter begrip tussen de rassen te bevorde ren. Ze zal zich ook inzetten voor de emancipatie van de vrouwen in de zwarte woon oorden. Biggs vraagt om Brits pardon Rio dejaneiro» apBiggs gepakt en tot 30 jaar cel veroordeeld. Hij wist echter in 1965 te ontsnappen, en vestigde zich uiteindelijk in Brazilië. De Britten vroegen om zijn uitleve ring, maar de Braziliaanse auto riteiten weigerden dat omdat Biggs in Brazilië een zoon bleek te hebben. Deze reisde in 1988 als 14-jarige naar Groot-Brittan- nië om tevergeefs gratie te vragen voor zijn vader. Tropische storm Bret houdt huis in Venezuela De tropische storm Bret heeft gisteren in Venezuela aan onge veer honderd mensen het leven gekost. Hevige regenval veroor zaakte aardverschuivingen, waarbij huizen in de modder verdwenen. Vooral in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas richtte de regenval zware scha de aan. De storm passeerde op zijn tocht ook Curagao, Aruba en Bonaire, maar daar bleef de schade beperkt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5