Melkpoeder voor export radio-actief Nederlandse wacht de doodstraf Binnenland Springend over het water Geen ME bij blokkades ministeries Politie rolt druglijn op Helikopter landt op staart Criminele Antillianen opgeleid voor bewaker Politiebond wil moordenaar uit Coornhert Liga-bestuur Granaten op Bussummer Heide zoekgeraakt 'Goed ontslaggesprek helpt ook bedrijf MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 Man overlijdt na steekpartij roermond» In Roermond is zaterdagmiddag een 54-jarige inwo ner van die stad overleden bij een steekpartij. De politie haastte zich na een melding naar de Mozartstraat, waar een hevig bloedende man op straat lag. Naast het slachtoffer vond de poli tie een mes. Met spoed werd de man naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij korte tijd later overleed. De identiteit van de nog voortvluchtige verdachte is inmiddels bekend. Suriname zet drughandelaar land uit Amsterdam Suriname heeft een Antilliaan het land uitgezet, die in 1988 op spectaculaire wijze uit de Bijlmerbajes in Amsterdam is ontsnapt. De man kwam vrijdag onder begeleiding van twee Surinaamse agenten op Schiphol aan, waar hij werd overgedra gen aan de Nederlandse politie. Op het moment van ontsnap ping had hij nog zes jaar cel te gaan wegens cocaïnesmokkel. Na zijn vlucht ging de man naar Colombia, waar hij zich zou heb ben schuil gehouden bij het drugkartel van Cali. In februari werd hij in Suriname aangehouden in verband met een onderzoek naar de verdwijning van vijf Colombianen. Man vermoord in Bergen op Zoom bergen op zoom» De politie van Bergen op Zoom heeft in de nacht van zaterdag op zondag op een bospad het levenloze li chaam gevonden van een 43-jarige man uit Friesland. De politie vond het met zeven kogels doorzeefde lichaam na een tip van een omwonende, die rond een uur 's nachts schoten had ge hoord. Het slachtoffer is geen bekende van de politie. Roof moord sluit de politie als motief uit, omdat het slachtoffer nog over al zijn geld en papieren beschikte. Jongerendemonstratie op 18 september den haag Het Landelijk Actiecomité (LAC) wil op 18 september in Amsterdam een grote jongerendemonstratie houden tegen de voorgenomen bezuinigingen op bijstand, studiefinanciering en huisvesting. Van 4 tot 18 september worden als 'opwarmers' in het hele land diverse acties gehouden. Deze acties zijn volgens het LAC een vervolg op de acties in mei en juni. Op maandag 20 september, de dag voor Prinsjesdag, wil een delegatie van de jongeren een petitie aanbieden aan het kabinet. Pyromaan valt door de mand dalfsen Een 24-jarige man uit Dalfsen vestigde het afgelopen weekeinde zoveel aandacht op zich bij het blussen van een brand, dat de politie wantrouwend werd. De man werd meege nomen voor verhoor en gaf vervolgens toe dat hij niet alleen de brand in het voormalige PTT-pand aan het Korenplein had aan gestoken, maar ook drie eerdere branden op hetzelfde plein. Hij zei onder invloed van drank te hebben gehandeld. Als hij drank op had, kon hij zijn pyromanische neigingen niet meer beheer sen. De man is in hechtenis genomen. Arrestaties open dag ADO-Den Haag den haag De Haagse politie heeft zaterdag vijftig Belgische voetbalsupporters tijdens de open dag van ADO-Den Haag met de wapenstok uit het voetbalstadion verwijderd. De vijftig scan deerden leuzen van het Vlaams Blok, brachten de Hitler-groet, gooide een zwangere vrouw van een trap en plunderden een snoepkraam. Een 25-jarige Belg en een 21-jarige Hagenaar zijn aangehouden. De laatste omdat hij stenen gooide naar de Belgi sche supporters. Twee Belgen raakten licht gewond tijdens het politie-optreden. ADO-Den Haag speelde zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Belgische club SV Beerschot. Collega bekent moord op taxichauffeur hilversum «anp-gpd Een 34-jarige man uit Loosd- recht heeft gedeeltelijk bekend dat hij donderdagmiddag in Loosdrecht de Hilversumse taxichauffeur 'Ome Ko' met een mes om het leven heeft ge bracht. De verdachte werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gearresteerd. De verdenking was op hem gevallen na analyse van getuigenverklaringen en tijdstippen. De man is eveneens taxichauffeur en is in dienst bij een taxi-onderneming. Uit het politieverhoor is naar voren ge komen dat roof het motief moet zijn geweest. Donderdagmiddag ontdekten wandelaars het stoffelijk over schot van de 67-jarige taxi chauffeur bij een sportcomplex in Loosdrecht. Een recherche bijstandsteam uit de Gooi- en Vechtstreek van 25 man heeft sindsdien aan de zaak gewerkt. 'Ome Ko' wordt donderdag middag begraven op de Noor derbegraafplaats in Hilversum. Vanaf de in Hilversum gevestig de begrafenisonderneming Van Vuure zal een stoet taxi's de ver moorde chauffeur op zijn laatste rit begeleiden. Verwacht wordt dat vele tientallen colle ga's aanwezig zijn. harkstede» Zonder hulp van een motor maar door simpel te springen, bewogen deze twee deelne mers hun boot het afgelopen weekeinde voort over het water in het Groningse Harkstede. Ze deden mee aan de Europese kampioenschappen voor Hu- man Powered Boats, foto anp arthur bastiaanse Proces Maria Krol begint over week den haag gpd Al meer dan twee jaar zit de 59-jarige Maria Krol in de Singaporese Changi-gevangenis op verdenking van heroïnesmokkel. Een misdaad waarvoor ze als eerste blanke vrouw in Singapore ter dood kan worden veroordeeld. Vandaag over een week begint haar proces. De vooruitzichten zijn somber. Eerder dit jaar werd de Nederlandse zakenman Johan nes van Damme als eerste blanke Europe aan tot de strop veroordeeld wegens het zelfde vergrijp. ,,De rechter zal mijn vrouw daarom moeilijk kunnen vrijspreken", zei haar 73-jarige echtgenoot Frederik Krol eer der dit jaar. Wordt ze schuldig bevonden dan geeft de rechter automatisch de strop, de straf in Singapore op de smokkel van meer dan vijftien gram heroïne. Maria Krol verhuisde in 1970 van Gronin gen naar Nigeria, waar ze zich opwerkte tot directeur van het importbedrijf Kenrod Li mited. Daarvoor reisde ze over de hele we reld. In april 1991 werd ze in Singapore ge arresteerd op doorreis naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos. Ze vervoerde zuigers voor een wegenbouwmachine, waarin de politie 2,1 kilo heroïne aantrof. Maria Krol reisde met een Nigeriaan, die na zijn eigen arres tatie de politie had geattendeerd op de Ne derlandse. Frederik Krol zei eerder dit jaar in een krante-interview niet te begrijpen dat zijn echtgenote in het gezelschap van een Nige riaan naar Singapore was gereisd. In Azië wordt streng gelet op Nigerianen vanwege de attiviteiten van de zogeheten African Drugs Connection. Dat wist zijn vrouw ook, aldus Krol. Deze Nigeriaanse drugbende werkt de laatste jaren steeds vaker met in Nigeria wonende blanke Europeanen omdat Nige rianen te verdacht waren. De Nederlander Johannes van Damme was zo'n koerier, verklaarde de Nederlandse Centrale Re cherche Informatiedienst na diens veroor deling. Evenals Van Damme houdt Krol zelf vol niets te hebben geweten van de heroïne. De 57-jarige Van Damme wacht nu in een dodencel op de behandeling van het hoger beroep. Wordt hij ook daarbij veroor deeld, dan kan hij nog om gratie vragen. Pas op dat moment zullen het ministerie van buitenlandse zaken en de mensenrech tenorganisatie Amnesty International echt in actie komen om te proberen het leven van de Nederlander te sparen. den haag gpd De politiebonden zal niets in de weg worden gelegd als ze de parkeergarages van de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie morgenochtend twee uur lang blokkeren. Dat heeft minister Dales van binnenlandse zaken laten we ten. Ze vindt wel dat met de blokkade-actie „de grenzen van het toelaatbare zijn bereikt". Geruchten dat de Mobiele Een heid wordt ingezet om een ein de aan de actie te maken, zijn daarmee de kop ingedrukt. De politiebonden hebben al enige maanden een conflict over de .rbeidsvoorwaarden. Ze eisen 2,5 procent meer loon, terwijl Dales niet verder gaat dan één procent loonsverhoging. De po litiebonden zeggen dat de blok kade de eerste is in een serie van hardere acties. numegen gpd Met de arrestatie van 26 ver dachten en de in beslagname van 25 kilo cocaïne zegt de re giopolitie in Gelderland-Zuid een internationale druglijn te hebben opgerold. De meeste verdachten komen uit Nijme gen. Er zijn ook arrestaties ver richt in Den Haag en Apel doorn. Het politie-onderzoek naar een criminele organisatie die zich op grote schaal zou bezig houden met handel in verdo vende middelen startte vorig jaar. De politie ontdekte druglij nen tussen Turkije, Colombia, Spanje en Nederland. Volgens de politie probeerde de organi satie ook een nieuwe druglijn tussen Colombia en Turkije op te zetten. Van daaruit zouden de drugs naar onder andere Ne derland gaan. De hoofdverdachte in de drugzaak, een 34-jarige man uit Nijmegen, is in februari dit jaar doodgeschoten na een ruzie over geld. leerdam Gedwongen door motorpech moest een een weiland. Bij de landing brak de staart van de helikopterpiloot tijdens een rondvlucht boven Leer- helikopter af. Vijf inzittenden van het toestel kwa- dam zaterdagmiddag een noodlanding maken in men met de schrik vrij. foto hielco kuiper gpd Antilliaanse jongeren rriet een strafblad krijgen in de Rotter damse deelgemeente Hoogvliet de kans om een opleiding voor beveiligingsbeambte te volgen. Na een jaar scholing en werker varing in Rotterdam zijn de jon geren verzekerd van werk op Curasao. Lukt dat niet, dan kunnen ze alsnog aan de slag bij het nog op te richten eigen be wakingsbedrijf van de gemeente Rotterdam en de Havenbeveili gingsdienst. Het beveiligingsproject is on derdeel van het plan 'Nos Kou- sa' waarmee Hoogvliet, de poli tie en tal van andere organisa ties proberen het toekomstper spectief van de Antilliaanse jon geren in de wijk te verbeteren. De eerste jongeren kunnen de volgende maand aan de slag als tot. ichthouder in een winkel- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenxhappet'ike Persdienst Bangladesh neemt 100 ton in beslag Bangladesh heeft honderd ton magere melkpoeder uit Nederland in beslag genomen omdat die radio-actief zou zijn en niet geschikt voor menselijke consumptie. Uit drie laboratoriumtests is gebleken dat de radio-actieve straling vijf keer zo hoog was als toegestaan, aldus de Bengaalse autoriteiten. Het melkpoeder werd vorige maand door een particuliere importeur van Nederland naar Bangladesh overgebracht. chittagong anp „Er kan in onze tests een afwij king van tien tot twintig procent' zitten, maar dan is het nog zeer schadelijk spul", zei een func tionaris van de Bengaalse Atoomenergie Commissie. Woordvoerder Brouwers van de Nederlandse zuivelindustrie kon gisteren nog niet uitgebreid reageren omdat er nog geen contact is geweest met de Ben gaalse autoriteiten. Volgens hem zijn er wel vaker verhalen geweest over radio-actief be smet melkpoeder uit Neder land, maar het bleek uiteindelijk steeds te gaan om melkpoeder uit andere landen, vooral die van het voormalige Oostblok. De radio-actieve besmetting was vooral een gevolg van de ramp bij de kerncentrale in Tsjernobyl in 1987. Omdat een groot deel van de neerslag in Nederland bestond uit radio actief materiaal met een relatief korte halfwaardetijd (de tijd waarin de hoeveelheid afgege ven straling halveert) van onge veer vijf jaar, is de dosis straling in Nederlandse zuivelprodukten sinds enige tijd weer vrijwel te verwaarlozen. Daarnaast wordt melkpoeder bestemd voor de export sinds dien onderworpen aan een streng meetsysteem van het Centraal Orgaan Zuivelcontrole in Leusden, waar de produkten onder meer op radio-activiteit worden onderzocht. „Omdat Nederland op het gebied van zuivel een naam heeft te verlie zen, hebben we onszelf de strengste normen opgelegd. Pas als een partij aan die normen voldoet, wordt een certificaat van uitvoer afgegeven", aldus Brouwers. Hij denkt daarom dat het melkpoeder afkomstig is uit Oost-Europa, waar veel meer radio-actieve stoffen uit Tsjer nobyl zijn neergeslagen, die bo vendien veel meer en langer straling uitzenden. amsterdam anp In Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet centrum of in de haven. Een groot deel van de Antillia nen in Hoogvliet is werkloos en heeft de school niet afgemaakt. Uit een nog niet openbaar rap port van het ministerie van jus titie waarop het actualiteiten programma NOVA vorige week de hand legde, blijkt dat twaalf procent van de jonge Antillia nen crimineel is. Het gaat daar bij om zware misdrijven zoals overvallen met geweld. Volgens L. Stroober, die na mens de Rotterdamse politie bij het beveiligingsproject is be trokken, komt iedereen voor de opleiding in aanmerking. „We hebben ons wel voorgenomen zeker vijftien Antillianen bij het project te betrekken. In Neder land komt iemand met een strafblad niet in aanmerking voor een baan als beveiligings beambte, maar dat geldt voor de Antillen niet." geefs geprobeerd het bestuur van de Coornhert Liga ervan te overtuigen Reeve niet in het be stuur toe te laten. De ACP vindt het „ongewenst en ontoelaat baar". Volgens de bond heeft Reeve zijn schuld ten opzichte van de nabestaanden van de doodge schoten politieman en een an dere politieman die bij de schietpartij ernstig gewond raakte, nog op geen enkele wij ze ingelost. De bond erkent dat Reeve inmiddels is veroordeeld en een deel van zijn straf heeft uitgezeten, maar vindt dat hij nog een materiële schuld heeft. „Het feit dat u spijt heeft, komt met het uitoefenen van een be stuursfunctie bij de Coornhert Liga naar onze mening aller minst tot uitdrukking." De Engelsman A. Reeve moet zich met onmiddellijke ingang terugtrekken als bestuurslid van de vereniging voor strafrecht-- hervorming Coornhert Liga. Dat hoort uit piëteit met de nabe staanden van een politieman die in 1982 door Reeve werd doodgeschoten en uit respect voor de Nederlandse samenle ving. Dat schrijft de Algemeen Christelijke Politiebond afdeling Amsterdam/Amstelland in een brief aan de ex-gedetineerde. Het belang van de Coornhert Liga en in relatie daarmee het belang van de strafrechthervor ming in Nederland zou met het opstappen van Reeve zeer zijn gediend, aldus de ACP. De bond heeft de afgelopen week ver- bussum anp Onbekenden hebben twee gra naten uit de Tweede Wereld oorlog meegenomen van de Bussummer Heide tussen Bus- sum en Hilversum. De grana ten, waarvan er een op scherp staat, werden vorig weekeinde door kinderen ontdekt. Ze wer den begraven voor de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD). maar toen de EOD ze gisteren kwam halen, waren ze verdwe nen. De politie vermoedt dat de grajiaten zijn meegenomen door andere kinderen. De poli tie heeft inmiddels één granaat gevonden, maar het was van morgen niet bekend of het om een van de vermiste projectie len gaat. Organisatie-adviseurs storten zich op cursussen slecht-nieuwsgesprekken baarn ton van lierop Neem de handelsvertegenwoordiger van een grote Nederlandse firma. Wordt overge plaatst naar Indonesië, verkoopt zijn huis, verscheept zijn meubels. Vrouw en kinde ren onderweg per vliegtuig. Nieuwe toe komst, grote plannen. Alleen, in de nieuwe woning in Jakarta vindt de geëxpatrieerde een briefje van de baas. Dat het toch alle maal niet doorgaal. Tot onze grote spijt. „Het is geen uitzondering", zegt organi satie-adviseur Reijers. „Er zijn talloze voor beelden van mensen die op de meest on waarschijnlijke wijze ontslag aangezegd hebben gekregen. Laatst hoorde ik nog van een werknemer die werd uitgezonden naar het buitenland en op Schiphol het telefoon tje kreeg dat het niet meer hoefde." Reijers geeft sinds enkele jaren cursussen in het aanzeggen van ontslag. „Het is op zich niets nieuws", zegt hij. .Als bureau doen we dit al een jaar of tien, elf. Alleen is er de laatste tijd een stijging van de vraag." In totaal zijn zo'n honderd programma's verzorgd, waarin het slecht-nieuws-gesprek uitvoerig wordt behandeld. Bedrijven die er in de vorige periode van recessie, begin ja ren tachtig, ervaring mee opdeden, zeggen er nu wel bij te varen. „Een goede begeleiding bij ontslag is be drijfsbelang", zegt Reijers. „Werknemers die merken dat de tijd wordt genomen voor hen, in een persoonlijk gésprek, voelen zich serieus genomen. Zij zullen daardoor min der snel agressief reageren of met schade claims komen." Een goed ontslaggesprek is ook vari be lang voor de werknemers die wel mogen blijven. Reijers: „Wat dacht je dat er gebeurt in een bedrijf waar de helft van het perso neel het werk verliest en dat op gênante wijze krijgt te horen. Die mensen reageren uiterst gefrustreerd. Zoiets werkt als een olievlek in de rest van het bedrijf'. Als meest directe gevolg zakt de produkti- viteit volledig in. Er zijn gevallen bekend van bedrijven waar een week niets gebeur de, omdat er zoveel onzekerheid was over wie zou worden ontslagen. Reijers: „De hele zaak raakte er min of meer door verlamd. Dat kan zo'n grote schade opleveren, dat als gevolg daarvan zelfs nieuwe reorganisaties nodig zijn. De bekende negatieve spiraal". De deskundigen onderscheiden grofweg twee categorieën: de verrasten en de niet- verrasten. „De laatste groep is sluw van aard. Die voelt al aankomen wat er gaat ge beuren", zegt Reijers' collega Tanis. „Die groep heeft zich voorbereid op een gesprek waar nog wat uit moet worden gehaald. Ik heb meegemaakt dat op die manier een jaarsalaris werd meegegeven, terwijl het budget dat eigenlijk niet toeliet". De tweede categorie wordt volledig over vallen. En reageert dat af op de aanzegger van het ontslag (slaan, schoppen, schelden, asbak door de ruit) of klapt volledig in el kaar. „Het zal niet het eerste ongeluk zijn dat als gevolg daarvan ontstaat", zegt Reij ers. De tactiek die Philips enkele jaren gele den hanteerde, gaat hem daarentegen weer te ver. Voorafgaand aan een serie gesprek ken waarin de helft van het personeel van het produktiebedrijf voor lampen in Eind hoven kreeg te horen dal zijn baan ver dween, maakte het concern bekend dat maatregelen waren genomen om zelfmoord te voorkomen. Zo waren alle trappen naar het dak van de fabriek afgesloten. Reijers: „Dat publiekelijk bekend maken, is vragen om moeilijkheden. Echt waanzinnig".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3