Ajax geniet opnieuw in De Kuip The Fonz is blij met de geur van echt zweet Van Almsick is te groot voor Europa PSV specialiseert zich in counteren Lr./ -..yt Ta «I-I Krajicek mentaal weerbaar MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 15 1 PLV -CHEF R06ONDERWATER C Alphense Boys oefent tegen Haifa Alphense Boys oefent vrijdag om 19.00 tegen Maccabi Haifa. De Israëlische bekerwinnaar die dit komt in de Europa Cup 2 maakt na een trainingskamp in Zeist een oefentrip door Nederland. Daarbij werd Sparta al met 3-1 aan de zegekar gebonden. De Alphenaren zelf oefenden gisteren tegen St. Michielsgestel en wonnen met 4-2 na een 2-2 rust stand. Peter Ouwerkerk (2). Ruud Verlooy en Marcel de Jong zorgden voor de produktie. Rentree arbiter Wegereef den haag» Scheidsrechter Jan Wegereef keert na vijftien maan den terug ih het betaalde voetbal. De 31-jarige arbiter uit Den Edelle ziet- weer brood in fluiten op het hoogste niveau nu de KNVB de vergoeding voor de scheidsrechters meer dan verdub beld heeft tot bijna duizend gulden per wedstrijd. Wegereef heeft in overleg met Bertus Rijkhoek, de baas van de scheids rechters in Zeist, een programma opgesteld dat zo snel mogelijk moet leiden naar zijn oude niveau. De jeugdige fluitist begint met een aantal wedstrijden bij de reserveteams. Tegen Kerstmis hoopt Wegereef. wiens naam twee jaar geleden ook op de inter nationale lijst voorkwam, weer tot de nationale top te behoren. Vrouwen heroveren Europese titel leeds Het Nederlands vrouwenwaterpoloteam heeft zaterdag in Leeds de Europese titel heroverd. Oranje versloeg Rusland in de eindsirijd met 13-8 (4-1 2-1 4-5 3-1). /Vice Eindhout was met vijf treffers topscoorster. Ze was ook de produktiefste speelster van het toernooi met 31 doelpunten. Het brons ging naar titelverde diger Hongarije. dat met 8-7 van Italië won. De Nederlandse mannen zijn tijdens het Europees kampioenschap in Sheffield als achtste geëindigd. De ploeg van bondscoach Ivo Trumbic verloor zaterdag in de laatste wedstrijd met 12-6 van Rusland. Van Hanegem: 'Feyenoord heeft'een Ajax-complex' Het heeft lang geduurd, maar na vier vernederingen - to taalstand 17-2 - gaf Willem van Hanegem dit weekeinde schoorvoetend toe dat zijn spelers 'een Ajax-complex' hebben. In de perskamer van het Fevenoord-stadion, op een meter van de grijnzende en triomferende Louis van Gaal, gaf de 'Kromme' voorzichtig aan dat de kampioen van Nederland dit seizoen nog zware dagen wachten als Feyenoord voor de competitie opnieuw in de ring wordt gegooid met Ajax. Van Hanegem: ,,Ik heb er een heel stel bij die geen bal meer durven geven. Ze lopen maar wat rond, met het hoofd naar beneden, durven niets te on dernemen". rotterdam marcel v sheffield gpd De manager van de Duitse zwemdelegatie in Sheffield, Ralph Beckmann, meldde het op overdreven toon. „Ik heb het voor aanvang van het toernooi al gezegd: er zijn geen toeristen met. Franziska van Almsick naar de EK gereisd. Franzi is onder deel van een 'Weltklasse-team'. Daf hebben we nu bewezen. Tien gouden, drie zilveren en drie bronzen medailles." De te genvallende mannen werden buiten beschouwing gelaten, de borst zwol van trots. „We zijn klaar voor het WK, volgend jaar in Rome." In Italië zal evenwel ook weer alle aandacht uitgaan naar het zwemfenomeen van de jaren negentig, Franziska van Alm sick. Zelfs Ralph Beckmann be sefte dat. Vandaar zijn vertwij felde poging Dagmar Hase (400 vrij), lana Henke (800 vrij), Da- niele Hunger (200 wissel), Sylvia Gerasch (100 school), en de drie gouden estafetteploegen na drukkelijk lof toe te zwaaien. Het bleef bij een poging, want één die de titel 'Koningin van de EK 1993 verdiende, en dat was Van Almsick. Ze veroverde zes gouden me dailles, op de 50, 100 en 200 vrij, en op'alle estafette-afstanden. Noteerde, uiteraard op het ko- ninginnenummer van de zwemsport, de 100 vrij, een Eu ropees record en eindigde als tweede op de 100 vlinder. Die zilveren plak bleek haar de meeste genoegdoening ge schonken te hebben. Ondanks haar 'nooit meer' na de finale die de Francaise Plewinski won. „Dat was frustratie", aldus het 15-jarige wonderkind. „Ik ben ook maar een mens. Ik had nauwelijks getraind op de 100 vlinder. Dat ga ik voor de WK dus wel doen." gpd-verslaggever Feyenoords oefenmeester en Van Gaal zijn geen vrienden. Zullen ze waarschijnlijk ook nooit worden. Al is het ook een beetje spel van het duo. Bij voorgaande gelegenheden wei gerde Van Hanegem. als slechte verliezer, zijn rivaal de hand te drukken. Toen hij dat na afloop van het met 4-0 verloren Super Cup-duel wel deed, ten over staan van een volle zaal, begon Van Gaal al te glimmen. „Gefeli citeerd", sprak de Feyenoord- trainer, om er in één adem aan toe te voegen: „Met je verjaar- dag." Het zal Van Gaal, gisteren 42 geworden, weinig hebben geïn teresseerd. Hij voelde zich voor de vierde keer in tien maanden de glorieuze winnaar. Terecht ook, want er was niets af te din gen aan de ruime winst in de slecht bezette Kuip. Ajax veeg de, net als vorig seizoen, het zwalkende en bibberende Feye noord compleet van de mat. Oogstrelend Wat een feestelijke ouverture van het seizoen 1993/94 had moeten worden, werd tot ver schrikking van velen dezelfde Ajax-show. Dat wil zeggen: met veelal oogstrelend voetbal van de Amsterdammers, met won derschone doelpunten, met val lende en ploeterende Feye- noord-verdedigers, met een machteloze doelman Ecf de Goey en met Rotterdamse fans die na drie kwartier al gillend van ellende huiswaarts keerden. Slechts één aspect was nieuw. Bij Ajax eiste Frank Rijkaard als rechtermiddenvelder negentig minuten een hoofdrol op. Na zijn teleurstellende rentree in de hoofdmacht van Ajax tegen Bar celona waren Van Gaal en Rijk aard hel erover eens dat het Su per Cup-duel een beetje te vroeg kwam voor de internatio nal. Rijkaard zou niet eens mee reizen naar Rotterdam. Maar een blessure bij Edgar Davids dwong Van Gaal om Rijkaard als wisselspeler mee te nemen. Toen vervolgens in de warming up bleek dat ook Dan Petersen niet fit was, stond Rijkaard plot seling in de basis. Niet, zoals bij zijn komst was gepland, in het centrum van de verdediging, maar op hel mid denveld. Daar ontpopte hij zich als de motor van de ploeg. Ogenschijnlijk onvermoeibaar, met fraaie passes strooiend en dominerend alsof hij nooit is weggeweest. Van Gaal: „De ne gentig minuten van Rijkaard vormen de grootste winst van deze partij. Het winnen van de Super Cup is leuk en aardig, maar het optreden van Frank was voor mij veel belangrijker." Daarmee is nog niet gezegd dat de luxe-problemen zich bij de bekerhouder hebben opge lost. John van den Brom en Frank de Boer blijven voorlopig nog wel even de nummers drie en vier dragen, maar Van Gaal denkt pas over een wedstrijd of zes te weten wat zijn sterkste opstelling is. Binnen enkele we ken dient zich immers Peter van Vossen nog aan, terwijl ook Stefan Pettersson niet lang meer uit de roulatie zal zijn. Bij afwezigheid van dat duo mocht Clarence Seedorf giste ren in de spits opereren, met vlak achter hem de Fin Jari Lit- manen. Die tactiek wierp vooral na rust zijn vruchten af. Litma- nen bracht zijn elftal overigens al voor de pauze op voorsprong. Hij scoorde uit een hoekschop, die was ontstaan na een discu tabele vrije trap van Ajax op vier meter van het doel van De Goey. Frank Rijkaard heeft zijn eerste prijs met Ajax al weer te pakken. scoorde ook Ajax' vierde treffer (uit een prima pass van Seedorf). Tussendoor hadden Frank de Boer en Mare Overmars de score al opge schroefd. Het doelpunt van De Boer, één minuut na rust, was voor Feyenoord meteen de doodsteek. Van Hanegem en Meijer had den in de pauze nog even de hoop gehad dat ze een nieuw drama konden voorkomen door libero John Metgod en Mike Obiku te vervangen door Henk Fraser en John van Loen. De vervanging van Metgod zal dit nog veelvuldig plaats hebben, omdat ze in de Kuip van mening zijn dat de 35-jarige verdediger zijn langste tijd heeft gehad. Dat de routinier nog niet kan worden gemist, werd Feye noord snel duidelijk gemaakt. Al beweerde Van Hanegem dat het met Metgod net zo'n chaos ach- De Kromme: „Ik kan niet gaan verkondigen dat het ach terin als een trein liep. Het cen trum van de defensie functio neerde van geen kant. Maar ik zeg eerlijk dat er veel meer door de mand zijn ge vallen. Schollen was geen schim van de man tegen Barcelona, Witschge dacht volgens mij dat hij in dienst van Ajax was." Feyenoord - Ajax 0-4 (0-1)18. Litma- nen 0-1, 47 Frank de Boer 0-2. 60 Overmars 0-3, 62 Litmanen 0-4 Scheidsrechter Blankenstein Toe schouwers: 30.000 Gele kaart: Heus (Feyenoord) Feyenoord: De Goey. Van Gobbel. Metgod (46. Fraser), Refos en Heus: Scholten, Bosz en Witschge; Taument, Obiku (46. Van Loen) en Arnar Gunnl- augsson Ajax: Van der Sar; Blind. Frank de Boer en Silooy; Rijkaard, Van den Brom, Lit manen en Kreek; Overmars (85. Huy- sen), Seedorf en Ronald de Boer los angeles Richard Krajicek toonde in het toernooi van Los Angeles aan dat hij mentaal weerbaar is. Na in de finale tegen Michael Chang de eerste set met 0-6 te hebben verloren begon hij van ochtend vroeg aan een gevecht dat hij alsnog won in drie sets. Zowel in de tweede als de derde set maakte Krajicek de beslis sende punten in de tie-break. 7- 6 (7-3) en 7-6 (7-5) na iets meer dan twee en een half uur Waar de andere Nederlan ders, na de teleurstelling van de Davis-beker tegen Zweden op het Malieveld in Europa nog een paar graveltoernooien af werkten, koos de Hagenaar als voorbereiding voor Flushing Meadow voor training op de snellere Amerikaanse banen. Twee weken zonder wedstrijden hebben hem goed gedaan. In Los Angeles, waar hij vorig jaar ook winnaar was. verraste hij zaterdag Pete Sampras, de nummer één van de wereld ranglijst, in de tie-break van de derde set nadat hij zich wegens een lichte spierblessure in zijn linker dijbeen had moeten laten verzorgen. Die lef had hij vanochtend te gen Chang ook. Na 2 uur en 37 minuten, bij 5-5 in de tie-break van de derde set, stond hij plot seling weer twee keer aan het net. Chang, die het voorzichtige tennis prefereert, liet zich af bluffen. De eerste kans om Kra jicek te passeren miste hij door zijn backhand in het net te slaan en op matchpoint speelde hij de bal wel langs zijn tegen stander, maar ook buiten de baan. Arrestaties bij Super Cup rotterdam gpd De Rotterdamse politie heeft bij Feyenoord-Ajax negentien ar restaties verricht. Twee arres tanten in verband met openlijke geweldpleging hebben de nacht doorgebracht in een politiecel. De overige zeventien zijn in het stadion voorgeleid aan de officier van justitie en daarna met een schikking of proces verbaal naar huis gestuurd. veldhoven rob van der zanden Het is zaterdagmiddag half twee in hotel annex congrescentrum Koningshof, ergens in de bossen rond Eindhoven. De selectie van Manchester City komt niet alleen bij van de wedstrijd tegen PSV op de late vrijdagavond in Sittard, maar heeft er ook al weer een ochtendtraining opzit ten. Alfons Groenendijk, de jongste aankoop van City, zit er ondanks de afmattende oefen campagne zo fris als een hoen tje bij. De 29-jarige Leidenaar heeft energie over na een jaar stilzit ten bij Ajax. „Weet je", zegt Groenendijk, „toen ik gister avond tegen PSV het veld afliep, kreeg ik weer dat gevoel dat ik te lang heb gemist. Het is moei lijk uit te leggen. Je hebt weer een wedstrijd gespeeld, je zweet enorm, zwaait naar de suppor ters. Er waren 500 fans uit Man chester die onze oefenwedstrij den in Nederland volgen. Ze scandeerden mijn naam." Hij bedekt zijn gezicht met beide handen en laat ze langzaam naar de kin zakken, alsof er nóg zweetdruppels hangen. „Begrijp je me een beetje? Ik ben gevoe lig voor die dingen." Het raspaardje'met de fluwe len linkervoet is te lang aan de kant gehouden. Hij miste de sfeer en de stress van topwed strijden en trappelde van onge duld. Nu gaat er een nieuwe wereld voor hem open. Alfons Groenendijk - vijf jaar FC Den Haag, vier jaar Roda JC en twee jaar Ajax - begint in Manches ter, waar hij voor twee jaar te kende, aan een volgend hoofd stuk. Als 'The Fonz', zoals zijn medespelers en de supporters hem al noemen. In zijn tweede jaar bij Ajax kwam hij nauwelijks aan spelen toe. Hij keek een seizoen lang toe vanuit de dug out, vanaf de tribunes of thuis voor de buis. Niet e'e'n wedstrijd stond hij in de basis. Trainer Louis van Gaal zag het niet zitten in de linker middenvelder (een aankoop van Van Gaals voorganger Leo Beenhakker) en koos voor Mi chel Kreek of Edgar Davids. Groenendijk - die ook nog eens maandenlang met een zware enkelblessure tobte - was het er niet mee eens, maar is tot op de dag van vandaag correct geble ven tegenover de trainer die hem negeerde. Vonk Behalve Manchester City ('The Blues' voor de fans) was ook West Ham United drie weken geleden nog even in beeld bij Groenendijk. Die concurrentie slag tussen de twee clubs lever de Ajax - waar Groenendijk voor 700.000 gulden weg mocht - nog een paar ton extra aan transfergeld op. Manchester bleek aantrekkelijker voor de rossige linkspoot, die in de stad van 2,6 miljoen inwoners een Nederlandse teamgenoot, Mi chel Vonk, ontmoet. „In Manchester zit ik voorlo pig in een hotel. Mijn vriendin komt later over en dan hopen we een huis te kunnen betrek ken. Weet je wat ik eigenlijk nog het grootste bezwaar vond van de hele transfer? Dat mijn hond Jessie niet mee kan. Het is een Golden Retriever die ik al zeven jaar heb. Het is net Alf van de tv. Het is mijn kind. Jessie zou heel lang in quarantaine moeten voordat hij in Engeland mag ko men. Dan wordt-ie gek. Daar om zit-ie nu bij andere mensen, waarvan ik weet dat ze aardig zijn voor hem. In mei ben ik vrij en dan ga ik 2,5 maand in Noordwijk in een huissie zitten, dan zie ik hem toch weer een hele tijd." In Manchester zelf was hij vanwege lange oefentrips naar Ierland en Nederland nog maar een paar dagen om de boel te verkennen. „Toen ik heel kort in Manchester was, besloot ik even naar Old Trafford te gaan. het stadion van Manchester United. Dat bleek op een paar honderd meter van mijn hotel te zijn. Toen ik ervoor stond, mocht ik er van een suppoost niet in. Toen ik aandrong en zei dat ik helemaal uit Holland was geko sittard henri v --yT— "77- M Alfons Groenendijk, hier nog een karateristieke voorzet afleverend voor Ajax, leeft op in Manchester. men, mocht ik een minuutje naar binnen. 'Maar als ze je pakken, heb je mij niet gezien' zei hij streng. Toen ik wegging, zei hij nog dat ik een dag later terug moest komen. Dan kon ik handtekeningen krijgen van de spelers." De suppoost zal op 7 november als United en City de stadsderby spelen raar opkijken als hij de 'toerist' uit Nederland straks'in het violet van City ziet opdraven. Thijssen Manchester City. dat vorig sei zoen op de negende plaats ein digde. wil dit seizoen een plaatsje verwerven dat recht geeft op deelname aan de UEFA Cup. „Ik moet op het midden veld de lijnen uitzetten met Ste ve McMahon. Peter Reid (manager, trainer en soms zelfs nog speler bij City, red.) verge lijkt me een beetje met Arnold Mühren en Frans Thijssen die in Engeland goed gepresteerd hebben. Jij bent alleen wat ge spierder, zegt hij. De bedoeling is dat we wat minder gehaast spelen. Ze geden die bal graag lang, daar krijgen ze een kick van." „Het is sowieso wennen. Voetbal is hier een totaal andere cultuur. In de wedstrijd of op de training staan ze er. Tussendoor kan er veel. We gingen vorige week in Eindhoven uit met de groep. Het was daar kermis en er was net een kamelenrace aan de gang in een drukke straat. Het duurde niet lang of ik zag vier teamgenoten op zo'n beest zitten. Overdag is het hier in het hotel ook een gekkenhuis. Lo pen ze de hele dag te cricketen op de gang alsof hun leven er van afhangt." Groenendijk, die het voetbal len in Leiden leerde bij LFC en UVS, moest ook wennen aan de trainingen die soms 3,5 uur duurden. „Ik loop me hier een kunstkop. maar het is wel no dig. We spelen straks zo'n vijftig tot zestig wedstrijden. Inder daad. effe wat meer dan afgelo pen seizoen bij Ajax. Mijn moe der zei: we zien je met de Kerst zeker wel in Nederland? Dat zal niet meevallen. We spelen op 27, 28 en 31 december een wed strijd, en 2 januari ook nog." „Zaterdag moet ik het laten zien voor een vol huis. Er staat mij wat te wachten. We spelen thuis voor 40.000 mensen tegen Leeds United. In twee weken hebben we zes wedstrijden. Ik kijk er enorm naar uit en heb geen angst dat ik faal. Met Ajax speelde ik ook voor volle sta dions. Eigenlijk hoef ik nooit bang te zijn. Mijn linkerpoot laat me nooit in de steek." gpd-verslaggever Het gaat lekker met Aad de Mos en PSV. „Ik voel dat ze op mijn lijn zitten en andersom; we spreken dezelfde taal", aldus de coach gisteravond na de 5-0 winst op Fortuna Sittard. De overwinning bezorgde PSV de eindzege in het Sittard-toernooi waaraan ook Sporting Lissabon en Manchester City deelnamen. De wedstrijden in Sittard le verden meer op, bijvoorbeeld de conclusie dat PSV meer ki lo's, meer spieren en meer leng te in de strijd gaat werpen. En - indien nodig - wat behouden der gaat spelen. De Mos: „PSV is geen Anderlecht, dat is duide lijk, we hebben geen samba voetballers. Maar we kunnen verschillende stijlen spelen, in de Europa Cup kunnen we do delijk zijn. Vandaag hebben we dat uitgeprobeerd." De Mos refereerde aan het spel van Edwin van Ankeren, de snelheidsduivel die van RWDM is gekomen. Van Ankeren schijnt nog wat sneller te zijn dan Ulrich van Gobbel, Van An keren is zeer snel. En gevaarlijk, zeker in de counter. Tegen Fortuna scoorde Van Ankeren via uitvallen drie goals. Die kwamen niet allemaal even oogstrelend tot stand, maar een kniesoor die daarover valt. Van Ankeren zelf is geen kniesoor. „Ik weet het, het ziet er bij mij niet altijd even mooi uit. maar het is wel effectief. In Nederland zullen ze daar nog wel over val len. Maar dat interesseert me geen bal." Te traag Van Ankeren bleek tegen Fortu na zo snel dat hij onderhand zijn eigen voorzetten moest in koppen. Voor rust stond Erik Meijer in de spits opgesteld om de crosses van Van Ankeren te verzilveren, maar dat lukte niet best. De Mos wilde naderhand niet zeggen of Meijer de com petitie op de bank begint, maar dat lijkt waarschijnlijk. Met Kieft na rust op de plaats van de Lim burger liep het beter bij PSV. Dat nam niet weg dat de wed strijd toch snel doodbloedde. De Mos had. gezien wat hij al eerder had gezien: de verdedi ging deugt, de rest van de ploeg wordt langzaam beter. De verdediging is vooralsnog verrassend van samenstelling: Van Aerle-De Jong-Koeman- Heintze. De van FC Groningen teruggekeerde De Jong moet straks plaatsmaken voor Van Tiggeferr, de andere drie kun nen zeker zijn van hun plaats. Dat Heintze speelt is de eerste surprise. De Mos: „Hij vroeg me op de eerste trainingsdag of ik hem nodig had. Ik heb ja ge zegd en Jan is gaan trainen. Ver volgens heeft hij een plaats af gedwongen." Koeman speelt verrassend ge noeg op de plaats van Popescu, die centraal op het middenveld terecht komt. „Popescu is wel degelijk vrije verdediger, alleen voor de verdediging. Met Erwin' en Gica hebben we een rechts- bcnigc en een linksbenige om van achteruit te voetballen. Ide aal." Met Hoekstra-Kieft-Van Anke ren lijkt het voorste gedeelte van de ploeg ook vast te staan. Numan en Ingesson kunnen terzijde van Popescu rekenen op een basisplaats. Er is derhal ve geen plek voor een zog.- naamdc schaduwspits, maar dat is volgens De Mos een kwestie van overmacht. „Ik heb vanaf de eerste dag geprobeerd die man in eigen huis te vindén. Ik heb er vijf of zes geprobeerd: Kaiusha, Numan, Linskens, Meijer. EUerman. Ik ben ervan overtuigd dat Fuchs nog de bes te is." De mogelijke transfer van Barcelona-reserve Vucevic is immers zo goed als van de baan. De Mos: „CruijfT vond Hem wel geschikt voor PSV, maar ik heb Vucevic niet zien spelen achter de spits. We zoe ken verder."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15