Minder bonnen op Kagerplassen Glas achter gaas Sevilla-paviljoen hoeft niet weg 'Snel contact met buurtbewoners' Regio Eigen onderkomen voor vluchtelingenwerk Alphen Ronkende trekkers in Koudekerk MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 chef gert visser. 071-356430, plv.-chef janet van dijk, 071-356413 Vechtpartij in café alphen aan den run» Bij een vechtpartij in een café' in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Herenhof in Alphen aan den Rijn zijn enkele rake klappen gevallen. De zes betrokkenen liepen bloedneuzen, snijwondjes en schrammen op. De vechtpartij be gon in het café', maar verplaatste zich al snel naar buiten. Een 30-jarige Alphenaar en een 29-jarige Zwammerdammer hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De aanleiding van de ruzie is nog niet bekend. Auto in elkaar geramd wassenaar Vandalen hebben zich in de nacht van vrijdag op za terdag uitgeleefd op een geparkeerde auto aan de Wittenburger- vveg in Wassenaar. De auto was de nacht ervoor achtergelaten in de berm vanwege pech. Toen de 37-jarige eigenaar, inwoner van Den Haag, zijn auto wilde wegslepen, ontdekte hij dat het voer tuig flink was toegetakeld. Alle deuren waren ingetrapt en alle ruiten vernield. Dode eenden in Oegstgeester sloot oegstgeest In een sloot achter de Alphons Diepenbrocklaan in Oegstgeest heeft de politie afgelopen vrijdagavond drie dode eenden aangetroffen. De politie vond de dode dieren op aanwij zingen van een omwonende, die zelfs vier levenloze eenden had waargenomen. Onderzocht wordt nog wat de oorzaak is van de plotselinge sterfte. Kostbare camera gestolen wassenaar Uit een geparkeerde auto op de Van Brienenlaan in Wassenaar is zaterdagmiddag een spiegelreflexcamera gestolen met bijbehorende apparatuur. Het toestel is ongeveer 17.000 gulden waard. Een aantal voorbijgangers heeft een man hard zien wegfietsen. Van hem ontbreekt elk spoor. Computers ontvreemd uit kantoor alphen aan den run Bij een inbraak in een kantoorpand aan de Appelenburg in Alphen aan den Rijn is het afgelopen weekeinde computerapparatuur verdwenen. Over de waarde van de spullen is nog niets bekend. De inbrekers kwamen binnen door een raam te forceren. Buitenboordmotor gestolen warmond In de jachthaven aan de Warmondse Burgemeester Ketelaarstraat is vrijdag een buitenboordmotor van een boot ge stolen. Behalve de motor, verdwenen een bijbehorende benzi netank en het slot, waarmee de motor aaQ de boot vastzat. Over de waarde van de motor is niets bekend. Nachtelijke snelheidsduivels blijven probleem Ruim 2300 handtekeningen tegen huurbeleid regering alphen aan den run» Het Alphense actiecomité 'Nul is genoeg' heeft tot nu toe ruim 2300 handtekeningen van huur ders verzameld voor een petitie tegen het huurbeleid van de re- gering. Het comité streeft naar 5000 handtekeningen. In Al phen staan ruim 11.000 huur ders ingeschreven bij de twee woningbouwverenigingen WVA en St. Jozef en bij particuliere verhuurders. De handtekeningenactie loopt voorlopig nog door. Daar- De Stichting Opvang Vluchte lingen Alphen (Sova) krijgt on derdak in het gemeentelijke pand aan de Marijkestraat 71 in Alphen aan den Rijn. De mede werkers krijgen de beschikking over het linkergedeelte van het gebouw, het rechterdeel is reeds verhuurd aan de Stichting Ho- Watersporters op de Kagerplassen houden zich met hun motorboot steeds beter aan de geldende maximumsnel heid. Ook andere overtredingen, zoals het vissen zonder akte, komen in het drukke watersportgebied minder vaak voor. Alleen aan het probleem van de snelheidsduivels die zich 's nachts uitleven, kan de politie weinig doen. gerplassen tot de taak van de rijkspolitie te water. „De rijks politie moest een gebied con troleren dat liep van Rotterdam tot Haarlem. De Kagerplassen waren maar een heel klein on derdeeltje, waarvoor amper tijd was", aldus Van Riessen, Onge veer twee jaar geleden nam de gemeentepolitie deze taak over. De politie is sindsdien in de zo mer elke dag minstens vier uur op de Kagerplassen te vinden. Houden de waterporters zich overdag beter aan de regels, 's nachts willen snelheidsduivels nogal eens voor overlast zorgen. Daarop heeft de politie weinig vat. Per seizoen maakt de poli tie ongeveer 800 uur vrij voor het toezicht op de plassen. Dat gebeurt meestal overdag, als het druk is en de kans op ongeluk ken het grootst is. 's Nachts wordt alleen steekproefsgewijs gecontroleerd. Vooral bewoners van huizen langs het water heb ben last van nachtelijke snel heidsduivels. „Het is hier 's nachts doodstil. Als er dan zo'n boot voorbijscheurt, is het alsof er een racewagen langskomt." De politie heeft op de Kager plassen haar handen vol aan onder meer het controleren van y&uÊtaék* eifMi kagerplassen judy nihof Die indruk heeft R. van Riessen, coördinator vaarsurveillance van de politie. „De mensen ra ken er blijkbaar aan gewend dat de politie regelmatig op de plas sen te vinden is." Ook woon bootbewoners en bewoners van een huis langs het water klagen volgens Van Riessen steeds minder over overlast van snel heidsovertreders. Dat de watersporters meer re kening houden met de aanwe zigheid van de politie blijkt vol gens Van Riessen ook uit het grote aantal aanvragen om ont heffing van de maximumsnel heid. Veel meer watersporters dan in vorige jaren hebben bij de gemeente Warmond een ontheffing aangevraagd. Met dat briefje mogen ze op twee plaatsen in de Kagerplassen harder varen dan de toegestane 12 kilometer per uur. „In voor gaande jaren gokten de mensen er gewoon op dat de politie toch niet controleerde. Dat risico ne men veel mensen niet meer. De pakkans is groter." Nog niet zo lang geleden be hoorde het toezicht op de Ka raken er blijkbaar aan gewend dat er elke dag politie op het water is", aldus R. van Riessen. van onervaren vaarders, die met hun bóót in het riet zijn beland. „En dat moet allemaal binnen sportvisaktes, het aan de kant halen van surfers die onder koeld zijn geraakt en het helpen de paar uurtjes dat we hier per dag zijn. In die korte tijd moet je overal op de plassen je neus FOTO HIELCO KUIPERS laten zien. Vandaar dat wij af en toe wel hard varen", aldus Van Riessen. naast wil het actiecomité eind augustus demonstraties houden rond de kantoren van de plaat selijke woningbouwverenigin gen. Dat zou moeten gebeuren tijdens de gesprekken die het actiecomité met de besturen van beide woningbouwcorpora ties gaat voeren. 'Nul is genoeg' is een landelijke campagne, waaraan comités uit 90 ge meenten meedoen. 'Nul is ge noeg' wil dat de overheid meer sociale woningbouw pleegt, huursubsidies handhaaft en stopt met de huurverhogingen. mosexualiteit Alphen. Voordat de Sova er kan gaan zitten, moet het gedeelte nog voor ruim 52.000 gulden wor den verbouwd. Dit bedrag ver rekent de gemeente via de huurprijs die de Sova moet be talen. Het onderkomen wordt gesplitst in een kantoorruimte, een wachtruimte en een spreek kamertje. koudekerk aan den run Het Koudekerkse pu bliek kon er maar niet genoeg van krijgen. Twee keer zouden de zwaar opgevoerde trek kers uit de 'super standaard klasse' in actie komen. De ronkende machines moesten zor gen voor wat afwisseling bij de trekker-trek- wedstrijden. Maar voor het publiek was het pauzenummer eigenlijk-de hoofdact. Steeds wanneer de helse apparaten aan de start kwamen, stroomde de feesttent leeg en kreeg de barman de tijd om zelf iets te drin ken te pakken. Onder druk van het duizend koppige publiek moesten de 'super standaard trekkers' daarom niet twee, maar vier maal aan de start verschijnen. Aan de trekker-trekwedstrijden, waarbij een sleepwagen met gewicht werd getrokken, deden 60 deelnemers uit de wijde omgeving mee. Het evenement, dat vorig jaar voor het eerst in Koudekerk werd georganiseerd, is in middels niet meer weg te denken uit het Rijn dorp. Zestig vrijwilligers waren zaterdag op de been om de bezoekers naar de zin te ma ken. Ook 's avonds bij het slotfeest kwamen meer dan duizend bezoekers opdagen. „Kou dekerk kan niet meer zonder trekker trek", vindt organisator Hans van Leeuwen. FOTO BEN D£ BRUYN uesbeth buitink Het archeologisch thema park Archeon in Alphen aan den Rijii heeft een schikking getroffen met de architecten van het paviljoen voor de Wereldexpositie in Sevilla, (lat als entreegebouw moet gaan dienen na de opening volgend jaar. Het architec tenbureau Zwarts Jansma zou vandaag een kort geding tegen Archeon aanspannen omdat bij wijzigingen aan het paviljoen het auteurs recht was geschonden. Door de schikking kon Archeon dat echteF voorkomen. De veranderingen aan het paviljoen betroffen glazen puien, die achter de oor spronkelijke gevels van gaas moesten komen. Volgens de architecten was daarover geen goed overleg gevoerd en heeft Archeon hen voor een voldongen feit gesteld door de glazen puien al te bestellen. Ze wilden in het kort geding eisen dat de ver andering ongedaan zou wor den gemaakt. Volgens Archeon kan het paviljoen niet in de oor spronkelijke constructie in Alphen staan. „Wanneer een paviljoen dat ontworpen is voor een wereldtentoonstel ling in Sevilla een andere functie krijgt en verplaatst wordt naar een land dat een volledig ander klimaat kent dan het zuiden van Spanje, dan is het logisch dat aan het oorspronkelijke ontwerp wij zigingen moeten worden aangebracht. Het oorspron kelijke paviljoen had een ge vel van gaas; uiterst transpa rant en luchtdoorlatend. De ze gevel kon in ons klimaat niet gehandhaafd blijven", aldus Archeon. De architecten en het ar cheologisch themapark hoef den vandaag echter toch niet voor de rechter in Amster dam te verschijnen. Het pa viljoen krijgt toch de glazen gevel die Archeon wil, zo kwamen ze in een schikking overeen. Daar staat tegen over dat Archeon de archi tecten een bedrag betaalt, dat zij gebruiken voor 'de verrijking van een ander pro- jekt met een publieke func tie'. Zwarts Jansma bepa len waaraan dat bedrag wordt besteed. Over de hoogte van het bedrag wil Archeon geen mededelingen doen. Logeerhuis voor gehandicapten in Leiderdorp slaat aan gerry redel Aan de buitenkant onderschei den de huizen zich in niets van de andere woningen in de om geving. Twee onopvallende wo ningen in een rijtje van vier, aan het eind van het Nievaartpad in Leiderdorp. Toch weet 'de doel groep' de weg naar de twee sa mengevoegde huizen al aardig te vinden. De Dolfijn, logeerhuis voor mensen met een verstan delijke handicap, is begin juni open gegaan en is tot nu toe elk weekeinde volgeboekt. Het logeerhuis in Leiderdorp is een initiatief van de Willem van den Bergh-leefgemeen- schap in Noordwijk, zorgverze keraar Zorg en Zekerheid en de Stichting voor Zorg- en Dienst verlening aan mensen met een handicap (SVG). In totaal zijn er nu 22 logeerhuizen in Neder land. In Leiderdorp kunnen mensen terecht uit een gebied dat ligt tussen Hillegom en Nieuwveen. Voor de begelei ding heeft de Dolfijn 'de be schikking over 10 medewerkers die allemaal op een of andere manier bevoegd zijn voor dit werk. Gehandicapten kunnen er een weekeinde komen, maar ook een paar doordeweekse da gen. Ze worden dan overdag met een busje naar een dagcen trum of een speciale school ge: bracht, vertelt Erica de Haas, coördinator van De Dolfijn. „In die tussentijd is het huis geslo ten. Tijdens de vakantieperio des en in het weekeinde is de Dolfijn de hele dag open." Logeerhuis Erica de Haas noemt het logeer huis 'een aanvulling' op het dagverblijf. „Door de kinderen af en toe een paar dagen hier onder te brengen zijn ouders of verzorgers even verlost van de constante zorg. Maar ook voor de kinderen is het soms goed om even in een andere omge ving te verblijven, al proberen we wel zoveel mogelijk een ge woon huiselijk patroon te vol gen. Het is geen vakantiever blijf." Voor het verblijf in de Dolfijn wordt van de ouders een eigen bijdrage gevraagd. Voor perso nen tot en met 17 jaar is dat 5 gulden per nacht. Voor de iets ouderen moet wat meer worden betaald. Voor mensen van 27 jaar en ouder moet 28 gulden worden betaald. Het logeerhuis bestaat uit twee gewone eenge zinswoningen. Ze zijn enigszins aangepast, maar er kunnen zonder al te veel problemen weer normale woonhuizen van worden gemaakt. De huizen zijn onderling ver bonden via deuren op de bega ne grond en de eerste etage. Be neden zijn er twee slaapkamers en een grote badkamer voor lo gés met een meervoudige han dicap. Op de eerste etage zijn zes gewone slaapkamers en twee badkamers. Ook de leid ster heeft op de eerst verdieping een kamer. In de afgelopen week verbleven er drie kinde ren, Alexander, Erik en Kees, sa men twee leidsters. Overdag zijn er altijd twee leidsters, van wie er 's nachts een blijft slapen. Huiskamer De huiskamer van het logeer huis is sober maar gezellig. Aan een grote tafel zit Alexander in z'n uppie Mens-erger-je-niet te spelen. Erik scharrelt rond op de grond en Kees speelt met buurjongen Maarten boven op zijn kamer. Kees en Maarten zijn dikke vriendjes. Erica: „Dat is het voordeel van midden in een woonwijk zitten, er ontstaat zo heel gemakkelijk contact met de buurtbewoners." Niet iedereen kan zomaar boeken voor een logeerpartij. De Dolfijn heeft een vast be stand van 100 adressen van mensen die regelmatig gebruik maken van de mogelijkheid hun kind of huisgenoot voor een paar dagen onder te brengen. Overige gegadigden komen op een wachtlijst. Als er niet vol doende boekingen uit het vaste bestand zijn, komen de mensen van de wachtlijst in aanmerking voor een plek. „We boeken in principe drie maanden vooruit", zegt Erica. „Dus nu zijn we weer bezig voor de maanden september, okto ber en noyember. Omdat we nu een paar maanden draaien, krij gen we logés die hier voor de tweede of derde keer komen. Het grappige is dat deze kinde ren dan direct naar de kamer lopen waar ze ook de vorige keer hebben geslapen. Op den duur wordt dat zo'n beetje hun eigen kamer." Kinderen spelen samen in de woonkamer van De Dolfijn. FOTO HIELCO KUIPERS Voldoende basisscholen in Alkemade Alkemade kan vooruit met het huidige aantal basisscholen. De komende drie jaar hoeven er geen nieuwe scholen te worden gebouwd. De bijzondere scho len en het openbaar onderwijs hebben geen behoefte aan uit breiding van het scholenbe stand: zes rooms-katholleke, twee protestant-christelijke en een openbare school. Dertien auto's opengebroken Bij een nieuwe golf van inbra ken in auto's in Alphen aan den Rijn zijn het afgelopen weekein de vele autoradio's, een porte feuille en een verrekijker gesto len. De auto's, dertien in totaal, stonden verspreid geparkeerd door heel Aphen en Zwammer- dam. Daders zijn niet gepakt. Ijnstra )RT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13