Leiden Woningen Ylietkaap in verkoop 'Wheelenis niet gezond, je kunt beter dammen 'In een restaurant zien ze je liever gaan dan komen' 3-DAAGSE SUPERKOOPJES HEEL KILO '13$ IN VARKENSLAPJES' SPITSKOOL Dertien straten opgebroken MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef aad rietveld, 071 -356428 Archeon yt O Het glas mag blijven I zitten achter de ga zen gevel van het en treepaviljoen, nu Archeon de architecten heeft be taald. Kwart miljoen Iyt a Een kwart miljoen I f mensen in Leiden en de regio zag zaterdag het 48ste Rijnsburgs bloe mencorso voorbij trekken. Bloemenmarathon passeert Leiden op laatste dag leiden ernastraatsma Hoe strakker, hoe sneller. De deelnemers aan de Bloemen marathon zitten ingesnoerd in hun 'racestoelen'. „Nee, gezond is het niet", zegt John van Bu ren, als hij zich halverwege de laatste dag van de wedstrijd uit zijn rolstoel wurmt. „Je kunt wat dat betreft beter gaan dam men." Zaterdagmiddag omtreeks half een maken de 48 overge bleven 'wheelers' (van het oor spronkelijk 70 personen tellen de peloton) zich op voor de laatste etappe in de Bloemen marathon. 's Ochtends hebben ze al een toertocht gemaakt in en rond Leiden; nu staat de laatste rit naar Noordwijk op het programma, in de kust plaats aangekomen wordt een criterium gereden van acht kilo meter. En dan zit het er echt op. De rolstoelers hebben dan een Wiggens wint leiden Paul Wiggens heeft zaterdag de twaalfde Bloemenmara thon gewonnen. De Austra liër won de dertiende en laatste etappe in Noordwijk en stelde daarmee de eindze ge veilig. Wiggens nam ook de groene trui (puntenklas sement) en de bolletjestrui (bërgklassement) mee naar huis. De laatste etappe was een criterium van acht kilometer. Op de tweede plaats eindig de Krige Schabort, derde werd Ernst van Dijk. In het algemeen klassement eindig de Wiggens landgenoot Paul Nunnari als tweede, gevolgd door de Belg Paul van Win kel. In de B-categorie werd Theo Geeve uit Schiedam winnaar. week lang continu gereden door Limburg en Zuid-Holland. Op het parkeerterrein bij win kelcentrum Stevensbloem krij gen de sporters een lunch aan geboden. Ze zijn blij even in een gemakkelijke rolstoel te kunnen zitten. Zo'n aërodynamische driewieler gaat wel snel, maar zit niet bepaald gemakkelijk. Je kunt er niet te lang in zitten, want de bloedsomloop wordt ernstig gehinderd door het krappe zitgedeelte van de stoel. De benen worden bovendien opgevouwen onder de stoel, waardoor veel deelnemers er gehandicapter uitzien dan ze in werkelijkheid zijn. Dat wordt nog eens versterkt doordat de handen zijn ingezqachteldt, met dikke lagen stof. Daardoor lijkens ze veranderd in een soort witte bokshandschoenen. Omstanders denken dat som mige deelnemers helemaal geen handen hebben, vanwege die onherkenbare stompen aan het einde van hun armen. 'Mister Bloemenmarathon' Huib Nelisse klaagt over totale verzuring. Armen, borst, maag, alles doet pijn. Het zit de man, die voor de tiende keer mee doet, niet mee. De voorberei ding was niet zo goed en dat is te merken. De laatste loodjes van de Bloemenmarathon zijn voor Nelisse vooral een gevecht tegen zichzelf. „Dan merkje pas hoe het is om constant in de achterhoede te rijden", puft hij. De Leidse wethouder A. van Bochove (sport/welzijn) spreekt de sporters vlak voor hun ver trek naar Noordwijk bemoedi gend toe. Verschillende deelne mers fronsen de wenkbrauwen als de bestuurder hen een 'bottle original Leids canalwa- ter' aanbiedt. Een meisje met lang zwart haar denkt aanvan kelijk dat het een grap is en haar gezicht vertrekt van afschuw als de wethouder even later vol trots een bruine fles omhoog houdt. Van Bochove legt uit dat De bouw van 57 koophuizen op het voormalige Elascon- terrein in Leiden kan volgende maand beginnen. Maan den heeft het Katwijkse bouwbedrijf Ouwehand moeten wachten op toestemming. Alleen een groot bord op de kale vlakte aan de Vrijheidslaan herinnerde aan het bouwplan 'Vlietkaap'. Pas nu weet de gemeente Leiden welke maatregelen nodig zijn om het lawaai van het aan grenzende staalbedrijf NEM voor de nieuwe bewoners in te dammen. De 48 overgebleven rolstoelers in Leiden, bezig aan de laatste etappe, op weg naar Noordwijk. er 'gin', ofwel Hollandse jene ver, inzit. Hij denkt dat het toch wel zal smaken. Misschien een beetje raar om sporters op ster ke drank te trakteren, maar hij weet (na een bezoek aan de etappe in het Zuid-Limburgse Valkenburg) dat de rolstoelers een stel 'vrolijke Fransen' zijn die wel van een feestje houden. De enige leidse deelnemer, An- dré Moedig, krijgt als eerste een fles aangeboden. Dan is het tijd voor het begin yan de laatste etappe. De Pool se, Australische, Algerijnse, Tjs- echische, Duitse, Britse, Belgi sche, Franse en Nederlandse deelnemers persen zich weer in hun racestoelen. Hun tochtje door het centrum van Leiden trekt weinig bekijks. Zelfs de raadsleden en andere genodig den die een kwartiertje voor dien op het bordes van het stadhuis naar het Rijnsburgs bloemencorso hebben gekeken, foto hielco kuipers hebben niet de moeite geno men om te wachten op de rol stoelers. Een cynische John van Buren voorspelde vlak voor ver trek bij de Stevensbloem dat het in Noordwijk veel drukker zou zijn: „Daar staan ze nu al rijen dik te wachten tot 'die stum pers'langs komen." leiden hans koenekoop In februari van dit jaar presen teerden projectontwikkelaar Ouwehand en de Lissese make laar Romeyn het project aan het publiek. Er was veel belangstel ling voor de huizen, die zo tus sen de 200.000 en 300.000 gul den moeten kosten. Volgens de makelaar zijn er zeker tweehon derd gegadigden. Het formulier van aspirant-kopers ligt bij de afdeling woonruimteverdeling van de gemeente Leiden. Daar is bepaald dat inwoners uit Lei den die een goedkoop huurhuis achterlaten, het eerst in aan merking komen. Zodra de NEM (Nederlandse Elektrolas Maatschappij) hoor de van de bouwplannen, trok het bedrijf bij de gemeente aan de bel. Het voorzag problemen voor de toekomstige bewoners, die vast en zeker last zouden krijgen van het fabriekslawaai. „Eén van onze bedrijfshallen staat aan de Trekvliet. Daar wordt regelmatig geslepen en getimmerd. En soms worden ónze produkten over het water vervoerd. Ik kan me voorstellen Leidse student wil snel terug naar Moskou caroline van overbeeke Veel aardappelen, gekookte pap en heel veel brood. En een en kele keer naar McDonalds. De Leidse rechten-student Bauke van der Meer heeft niet bepaald lekker gegeten tijdens zijn stage in Moskou. „Maar dat went i snel." In de rij staan voor voed sel moest hij ook. „Je moet een sterk gestel hebben om dat vol te houden. Ik vraag me nog steeds af hoe oude mensen dat doen." Bauke van der Meer (24) ver trok in april naar Moskou voor een stage van vier maanden bij het Wetgevend Comité van de Opperste Sovjet. Hij huurde een kamer bij een gepensioneerde Russin in hartje Moskou, at 's morgens een bord van haar pap, en verbaasde zich overdag over het reilen en zeilen van het Russische parlement. Een on vergetelijke ervaring voor Rus land-liefhebber Van der Meer. Over twee maanden wil hij, met zi/n meester-titel op zak, terug naar Moskou in de hoop op een vaste betrekking als jurist. De Leidse student is van jongs af aan geboeid geweest door Oosteuropa. „Ik ben al een paar keer in Rusland geweest, heb inmiddels Russisch geleerd en spreek de taal goed. Mijn stageplaats kreeg ik na kennis making met de volksafgevaar digde en vice-voorzitter van het Comité voor Wetgeving, Igor Bezrukov. Het klikte meteen." Van der Meer maakte tijdens zijn stage de chaos en de ruzies tussen het Russische parlement en de regering van Jeltsin van nabij mee. Hij verbaasde zich over de werkwijze van het par lement. „Ze werken totaal niet systematisch. Beslissingen han gen af van stemmingen, toeval ligheden en persoonlijkheden. Er zit weinig lijn in." „Zo is in juni het Comité voor Wetgeving waar ik werkte opge heven. Bepaalde mensen voel den zich gepasseerd door ande ren en daarom moest het Comi té verdwijnen. De volksafge- vaardigden hebben erover ge stemd, maar vraag niet hoe. Van de afgevaardigden die in het buitenland waren of in het ziekenhuis lagen, werden de stembriefjes door anderen inge vuld. Allemaal trucs om politie ke tegenstanders uit te schake len." De Russische 'democratie' is er nog lang niet, constateert Van der Meer. „In Rusland zul len volgens mij ook nooit een vrije markt-economie en demo cratie ontstaan zoals wij die kennen. Het systeem in Rusland zal zijn eigenaardigheden hou den, met veel nadruk op het collectief en minder op indivi duele vrijheden." Tijdens zijn stage bestudeer de de Leidse student niet alleen de Russische wetgeving, maar probeerde hij zich ook in te le ven in het dagelijks leven van de Moskovieten. „Je kunt wel wet ten bestuderen, maar als je de dagelijkse praktijk niet kent heb je daar niets aan. Als ik 's avonds op mijn kamer kwam, kookte ik voor mezelf, veel aardappelgerechten, en ging vervolgens de straat op voor een wandeling. Dat doen veel Rus sen. Het uitgaansleven is heel interessant: grote discotheken met moderne muziek en sexy geklede mensen. Zoiets ver wacht je eigenlijk niet." Minder leuk vond Van de Meer de soms zeer onvriendelij- Ruzie om vriendin leiden Een 21-jarige Leidenaar heeft zaterdagnacht in de He renstraat een klap in zijn gezicht gekregen en is met een stiletto bedreigd. De man had ruzie gekregen met een groepje bezoe kers van een café in de Herenstraat. Een van hen viel zijn vrien din lastig. Tot een treffen kwam het later in de nacht in een shoarmazaak even verderop. Daar viel dezelfde man opnieuw de vriendin lastig. Toen de Leidertaar het voor haar opnam kreeg hij een klap op het oog. Buiten bedreigde een andere man uit het groepje hem met een stiletto. Het bleef bij een dreigement. Drie auto's gestolen leipen Drie personenauto's werden afgelopen weekeinde in Leiden gestolen. De Volkswagen van een 36-jarige vrouw uit Oegstgeest verdween vrijdag van de Aalmarkt. Uit de Bilderdijk- straat werd zaterdag de Citroen van een 21 -jarige Leidenaar ge stolen. En in de nacht van zaterdag op zondag raakte een 29-ja- rige Alphenaar zijn Saab kwijt in de Nieuwstraat. De Saab is een dag later teruggevonden op het Levendaal. Uit de auto waren een lederen jack, een overhemd en drie T-shirts geroofd. x f—MAGERE VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! OVENVERSE V0LK0RENB0LLEN I STUKS DAGVERSE DUBBEIVIA ELDERS ELDERS .le/aardbei originele KOMO HUISVUILZAKKEN rol 20 stuks jl95" dat bewoners daar hinder van ondervinden", zegt woordvoer ster L Gerritsen. De bezwaren van de NEM luidden een periode van lang durig onderhandelen in. Tege lijk met het afgeven van de bouwvergunning moest de ge meente ook een nieuwe hinder wetvergunning maken voor de NEM. Ouwehand en Romeyn hebben een oplossing bedacht voor de geluidshinder. De hui zen langs de Trekvliet worden voorzien van een serre van een hoogwaardige kwaliteit glas, dat bijna geen geluid doorlaat. De prijs van die huizen wordt wel 50.000 gulden hoger. De gemeente neemt deze week een besluit over dat voor stel. Liever ziet zij een geluids scherm langs het water in plaats van aangepaste huizen. „In kos ten maakt het niet zo veel ver schil. Maar wij geven de voor keur aan normale huizen. Ver moedelijk valt volgende week de beslissing over het bouw plan", meldt ambtenaar N. Kroon. Eind van deze maand gaan de huizen in de verkoop. De Leidse student Bauke van der Meer leefde in Moskou vier maanden op brood, pap, aardappelen, en hamburgers. archieffoto holvast ke behandeling. „In een restau- worden heeft helemaal geen 40 gulden per maand en eet al Van der Meer wil snel terug rant zien ze je liever gaan dan zin. Als ik snel wat wilde eten, een paar jaar geen vlees. Ze leeft naar Moskou. Eind augustus komen. Je moet beledigingen ging ik naar McDonalds." op brood, pap, aardappelen, hoopt hij zijn bul te halen en in voor lief nemen en yeel geduld Voor veel Russen zijn die kool en bieten. Alleen rijke Rus- oktober vertrekt hij weer. „Maar hebben. Eigenlijk moet je net hamburgers veel te duur. „Mijn sen kunnen zich méér veroorlo- dan hopelijk voor een paar doen alsof je niet wilt eten. Boos hospita heeft een pensioen van ven." jaar." Leiden zal deze week onder vinden dat de bouwvakantie voorbij is. Meteen al aan het begin van de week worden zeven straten in de stad op gebroken voor herbestrating. Vandaag begon het werk aan de Van der Werfsiraat. de Stille Rijn en de Oude Rijn. Vanaf morgen worden het Rapenburg, de Richard Holststraat. de Van Vollenho- vekade en de Zweilandlaan onder handen genomen. De werkzaamheden nemen vier tot vijf weken in beslag. In de Stevenshof begint volgende weck onderhouds werk aan het hoofdriool. Daarvoor worden zes straten op verschillende plaatsen op gebroken. Dat zijn de Rie Cramerlaan, de Clara Wich- mannstraat, de Thérèse Schwartzestraat, de Rosa Manusstraat en de Suze Ro- bertsonstraat Doorgaand verkeer in die straten is tij dens de werkzaamheden on mogelijk. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen afgelopen weekeinde vanaf Chantilly. Uitslagen: De Rijnklievers: 1. G.H. v.d. Poel; 2. G. van Goozen; 3. C.H. Kop; 4. 7. 8. II. v.d. Star; 5, 6. A. de Vries; 9, 10. F. Lad an. Leiderdorp: 1. 3. 6. D. van Scg- gelen; 2, 4. 5, 10. VV. van Oosten; 7.9. M. Reijcrse. De Vriendenclub: 1, 3. 5. 6. 7. comb. V.d. Nieuwendijk; 2, 10. A. van Weeren: 4. A. Pracht; 8. comb. S. en C. Vinkensteyn; 9. W. Vijlbrief. De Reisduif: 1, 3, 4, 7,8, 9. N. de Groot en zn.; 2. I Hartevelt; 5. 10. H. Dusoswa; 6. D. AJbcrs De Zwaluw: 1, 6. 9. 10. V.d. Kooy-de Best; 2. 5. 7. P. van Leeuwen; 3. 4. N. Meeuwen oord; 8. J. Hoogervorst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11