Optimisme Bosnië Spanje schikt zich in economische crisis Buitenland Parlement Japan kiest Hosokawa tot premier Volk mag zich vergapen aan behuizing Britse vorstenfamilie ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter KGB-spion ontmaskerd in Kohls CDU hamburg Een medewerker van de CDU, de partij van de Duitse kanselier Kohl, wordt verdacht van spionage voor de KGB, de in lichtingendienst van de vroegere Sovjetunie. Het gaat om een kleine 'vangst', maar voor zover bekend is het voor het eerst dat in degelederen van de Duitse christen-democraten iemand in formatie doorgaf aan Moskou. Hamadi vrij en naar Bayrut frankfurt De Libanese terrorist Abbas Hamadi is gisteren in Duitsland vrijgelaten, waar hij sinds 1988 een celstraf van der tien jaar uitzat wegens ontvoering. Hij is in Frankfurt op een vliegtuig naar Bayrut gestapt. Abbas Hamadi had in Bayrut ge holpen bij een ontvoering van enkele Duitsers, in een poging zijn broer Mohammed Ali vrij te krijgen. Die zit levenslang uit in Duitsland wegens een kaping in 1985. Htnry Pharoun vermoord bayrut Henry Pharoun, held uit de Libanese vrijheidsstrijd, is gisteren vermoord in bed aangetroffen. De 92-jarige miljardair Pharoun en zijn lijfwacht waren met messteken omgebracht. In de strijd voorafgaande aan de Libanese onafhankelijkheid (1943) van Frankrijk speelde Pharoun een sleutelrol. Tijdens de burger oorlog (1975-1990) wilde hij geen partij kiezen. Sjevardnadze nu ook premier tbilisi» Het Georgische staatshoofd, Sjevardnadze, volgt premier Sigoea als premier op die gisteren is afgetreden. Sjevardnadze wil een noodbestuur instellen om een burgeroorlog te voorko men in de Kaukasische republiek, die wordt geteisterd door eco nomische crisis en door oorlog in Abchazië. Nieuwe tegenvaller voor Jeltsin moskou Het parlement van Rusland heeft gisteren de pogingen van president Jeltsin geblokkeerd om de privatiseringen te ver snellen. Met 140 tegen 15 stemmen kozen de afgevaardigden voor opschorting van een decreet waarmee Jeltsin de openbare verkoop van staatsbedrijven wilde versnellen. Bosbranden Spanje eisen vijf levens tarragona Zeker vijf mensen zijn in noordoost-Spanje omge komen bij een bosbrand die donderdag ontstond door blik seminslag. De brandweer in de provincie Tarragona vond een auto met daarin vier verkoolde lijken. Een 75-jarige man over leed gisterem in een ziekenhuis aan de verwondingen die hij had opgelopen bij de brand. Volgens de autoriteiten heeft de brandweer het vuur inmiddels onder controle. Verwarring over gijzelaars Kurden ankara» Het Turkse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren ontkend dat Kurdische opstandelingen in het zuidoos ten twee westerse gijzelaars, een Brit en een Australische, heb ben vrijgelaten. Eerder op de dag verklaarde het Anatolisch pers bureau dat de Turkse minister van binnenlandse zaken de vrijla ting had bevestigd. Vredesakkoord zuid-Somalia getekend kismayu Ruim twintig elkaar bestrijdende Somalische clans hebben gisteren een vredesakkoord getekend in de zuidelijke havenstad Kismayu. Afgesproken is dat alle vijandelijkheden in zuid-Somalia met onmiddellijke ingang worden gestaakt. Alle partijen zullen geleidelijk aan hun wapens inleveren. Nog voordat het Japanse par lement hem gisteren tot pre mier benoemde, heeft Morihi- ro Hosokawa al een voorproef je gekregen van wat hij van de Liberaal-Democratische oppo sitie kan verwachten. De l.DP, die 38 jaar de dienst uitmaak te. haalde alle obstructietech nieken uit de kast om de klem ming tegen te houden. Uitein delijk werd Hosokawa toch met 262 van de 503 stemmen tot Japans 47ste premier geko zen. Een klein jaar geleden rea geerden de I.DP'ers nog wat meewarig toen Hosokawa uit de partij stapte om de Nieuw Japan Partij (NIP) op ie rich ten. Maar nadat de LDP bij de parlementsverkiezingen vorige maand haar absolute meer derheid had verloren, smeed de hij een verbond van acht oppositiepartijen die uiteinde lijk de LDP-heerschappij wis ten te breken. Politieke hervormingen zul len centraal staan voor de re- gering-Hosokawa. Bedrijven mogen niet langer politieke partijen subsidiëren, in het parlement moet evenredige vertegenwoordiging worden ingevoerd, en er zal werk wor den gemaakt van de decentra lisatie. Maar dat is zowat het enige wat de coalitie bij elkaar houdt. Hosokawa wil vasthou den aan het economische en buitenlandse beleid van de vo rige regeringen, maar belang rijke kwesties als de verlaging van de BTW, het openstellen van de Japanse markt voor buitenlandse rijst en lapans rol in de Verenigde Naties zijn nog steeds omstreden. Het Japanse parlement heeft gisteren overigens met Takako Doi voor het eerst in de ge schiedenis een vrouw tot voor zitter gekozen. De socialiste had de steun van een nieuwe coalitie, die haar 264 van de 511 stemmen bezorgde. Douaniers verkrachten vrouw Twee Franse douaniers zijn aangeklaagd wegens het verkrachten van een vrouw, vorige maand bij een grensovergang aan de Rivièra. De Franse autoriteiten hebben bovendien Italië om de uitlevering gevraagd van twee Italiaanse grenswachters wegens dezelfde mis daad. De vrouw, een 24-jarige Fran<;aise van Noordafrikaanse afkomst, zegt door de grenswachters verkracht te zijn bij de grensovergang tussen het Franse Menton en het Italiaanse Ventimiglia. Volgens persberichten dachten de vier grenswachters dat ze een illegale im migrant was. Përez ambieert presidentschap van Peru LIMA IPS De Peruaanse Javier Perez de Cuellar overweegt zich kandi daat te stellen voor het presi dentschap van zijn land. Hij was secretaris-generaal van de Verenigde Naties van 1982 lot 1991. Dat hij mogelijk staats hoofd van Peru wil worden, zei hij gisteren tegen èen plaatselij ke rV-station. De conservatieve Christelijke Volkspartij (PPC) heeft Perez de Cuellar gevraagd zich als onaf hankelijke kandidaat te stellen, met steun van diverse politieke partijen, zo bleek uit zijn uitla tingen. Diverse enquêtes heb ben laten zien dat geen enkele Peruaan zo veel aanzien geniet bij zijn landgenoten als Perez de Cuellar. In het interview nam hij af stand van de huidige president. Fujimori, die hij tot dusver in algemene bewoordingen had gesteund. Diens economisch plan noemde hij „correct maar hij kritiseerde het ontbre ken van een sociaal noodplan om de zwaarste klappen voor de armen wat op te vangen. Opnieuw twee Israëlische soldaten gedood TEL AVIV-DAMASCUS GPD-AFP Twee Israëlische soldaten kwa men gisteren om bij een aan slag door Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever. Don derdag was al een soldaat ont voerd en vervolgens gedood. De Israëlische legerleiding brengt hel geweld onder meer in ver band met de bombardementen van vorige week in Libanon. De Israëlische oppositie heeft gezegd dat de aanslagen het ge volg zijn van de regeringspol i- tiek. Volgens Likud-leider Ben jamin Netanyahu moet het ka binet zijn „politiek van eenzijdi ge concessies aan de Palestij nen" onmiddellijk staken en ook „ophouden achter de (Pa lestijnse bevrijdingsbeweging) PLO aan te hollen". Intussen rondde de Ameri kaanse minister van huilen landse zaken, Christopher, gis teren zijn reis door het Midden- Oosten af. In Damascus zei hij gisteren dat er nog „tal van oh stakels" zijn op de weg naar vrede. Toeristen kunnen Buckingham Palace voor 25 gulden bezichtigen BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Een armoedig geklede man schuifelt met een dochtertje van twee langs het popu laire restaurant Tejado in het centrum van Castelldefels. Bij elk tafeltje houdt hij zijn hand naar voren en prevelt enige onverstaanbare woorden. Zonder suc ces. De eters kijken hardnekkig naar de berg schaaldieren voor hun neus, gaan door met hun gesprek of schudden nors het hoofd. Bedelen is in Spanje altijd de normaalste zaak van de wereld geweest. De econo mische recessie laat echter ook hier"haar sporen na. De Spanjaarden houden hun handen liever gesloten. „Elke dag zijn er meer bedelaars", zegt Lluis Camps vanachter zijn glas cava. „Een aantal jaren geleden had je op vas te plekken dezelfde bedelaars. Nu dui ken ze overal op. Als je de krant koopt, voor de kerk, op het terrasje voor de bar en vooral bij de stoplichten, waar het ac tieve type bedelaar ongevraagd je auto ramen wast of zakdoekjes probeert te verkopen. Als ik ze allemaal iets toestop, kan ik zelf niet meer rondkomen". Al maanden lang wordt de berichtgeving in de Spaanse kranten gedomineerd door de woorden 'crisis' en 'recessie'! Het lijkt of er over niets anders meer wordt geschreven en gepraat. De symp tomen van de recessie zijn een dagelijks groeiende werkloosheid, een zwakke pe seta, een inflatie van rond de zes pro cent, een negatieve economische groei en een snel toenemend Financieringste kort. De werkloosheid is verreweg het ernstig ste probleem. Die treft inmiddels 3,4 miljoen personen; een kwart van de ac tieve beroepsbevolking. Spanje is daar mee de onbetwiste koploper in de Eu ropese Gemeenschap. En het einde is, volgens deskundigen, nog lang niet in zicht. Verder is daar de wankele positie van de peseta die ook weinig hoop biedt op een betere toekomst. Het afgelopen halfjaar moest de munt tot driemaal toe in waar de dalen. Praktisch alle cijfermateriaal geeft weer hoe slecht het gesteld is met de Spaanse economie. Zo blijken de verkopen tij dens de traditionele zomer-uitverkoop met twintig tot vijfentwintig procent achter te blijven bij eerdere jaren. Veel winkels zijn bovendien eerder met de uitverkoop begonnen in een uiterste poging van de voorraden af te komen. Desalniettemin bleven de omzetten laag. De verkoop van huishoudelijke artikelen bijvoorbeeld was eerdere jaren dubbel zo hoog als nu. De kooplustigen, voor zover die er zijn, richten hun aandacht vooral op kledingartikelen die geen uitstel kunnen verdragen. Reisbureaus melden dat de Spanjaarden massaal in eigen land blijven voor kortere vakanties. De horeca-sector levert misschien wel het beste bewijs van de diepe recessie. In de regio Madrid zijn dit jaar vijftig res taurants gesloten en over heel Spanje meer dan duizend. De sluiting die de meeste aandacht trok. was die van drie befaamde La Dorada-etablissementen in Sevilla. Eerder had het La Dorada-con- cern al twee van zijn'bekendste restau rants in Parijs en Barcelona moeten af stoten. Ook de hoteleigenaars klagen steen en been over hun bezetting, ook al kwamen drie procent meer buitenlanders naar het land. Hotels aan de Costa del Sol en Costa Brava, ook in een stad als Barcelo na, hebben hun prijzen verlaagd. Soms hebben ze zelfs vrijwillig afstaqd gedaan van een of twee sterren; dat betekent minder service voor de gasten maar ook een lagere rekening. Catalonië, waar een jaar geleden tijdens de olympische zomerspelen nog geld als water werd verdiend, maakt vandaag de dag een extra zware crisis door. Hel aan tal werklozen groeit in deze regio het snelst van heel Spanje. Tegenover al dit negatieve nieuws vallen maar enkele lichtpunjes te melden. Voor het eerst sinds jaren kwamen er deze zo mer meer buitenlanders naar Spanje. Ook steeg de export de afgelopen maan den met bijna tien procent - door de ge devalueerde peseta weliswaar. Volgens een enquête, die het dagblad El Pais twee weken geleden publiceerde, is tweederde van de Spanjaarden pessimis tisch over de economische situatie in het land. Liet gepensioneerde echtpaar Lola en Paco Flores, dat elk zomers weekend hun kampeertafeltje op dezelfde plek langs de autoweg van Barcelona naar Castellfedels neerzet, behoort ook tot de ze groep. „Maar voor ons heeft er toch nooit meer ingezeten dan wat we nu hebben", ver telt Lola. „Zon. een fles wijn, brood en vis, een autootje voor de deur en gezon de kinderen en kleinkinderon". Paco voegt daar met een knipoog aan toe: „Toen Franco nog leefde hadden we het veel minder. En slechter dan nu kan het niet gaan. Maar we hebben het altijd nog beter dan Oost-Europa". Buckingham Palace is volgens een peiling onder toeristen een van de lelijkste attracties van Londen. Maar voor het eerst in de geschiedenis werden van ochtend de paleispoorten voor het publiek geopend en dus stroomden buitenlandse toe risten en Britten massaal toe. Koningin Elizabeth wil met het entreegeld van 25 gulden per persoon onder meer een bij drage leveren aan de reparatie van Windsor Castle, buiten Londen, dat vorig jaar door een grote brand werd getrof fen. Vele vorsten haatten het om in Buckingham Palace te wonen. Het terrein met het 600 kamers tellende paleiscomplex en de tuin van 17 hectare was ooit een stujc moeras buiten de stad. Voordat de Duke of Bucking ham er in 1703 een stenen huis neerzette, werden er zijderup sen gekweekt. Toen dat besdrijf was mislukt, werd het oord, zoals chroniqeur Samuel Pepys het indertijd uitdrukte, tot „ver zamelplaats van hoeren en on- guurvolk". George III kocht het pand met grond als woonhuis voor zijn 19-jarige vrouw, maar hij had nooit de bedoeling dat het de koninklijke uitstraling zou krij gen die het nu heeft. Zijn huidi ge aanzien, met de gevels van steen uit Bath, kreeg het paleis onder George IV. Koningin Vic toria was de eerste die Bucking ham Palace als vast verblijf koos. maar zij zat toch zo vaak in haar geliefde Schotland dat een onverlaat eens een bord „te huur" voor de poorten zette. Vorsten hebben zich door de jaren heen geërgerd aan de lan ge donkere gangen in het paleis, de overdadige versieringen en de volgepakte koninklijke ver trekken. De hertogin van York (Fergie), die nu gescheiden leeft van prins Andrew, noemde het paleis „het beste hotel van Lon den", Edward VII sprak over een „graftombe" en Edward VI- II, die in 1936 afstand deed van Vandaag is het dringen geblazen om een kijkje te nemen in Buckingham Palace. De eerste belangstellenden zochten in de nacht van donderdag op vrijdag al een plekje, om er vandaag vroeg bij te kunnen zijn. foto afpjohnnyeggitt de troon om te trouwen met een Amerikaanse gescheiden vrouw, Wallis Simpson, zei dat het licht in het paleis vrouwen er „vreselijk" doet uitzien. Maar voor liefhebbers van pracht en praal uit de afgelopen eeuwen in het sinds 1837 als ko ninklijke residentie fungerende paleis valt er wel iets te zien. Er worden per dag 8.000 bezoekers verwacht voor de slechts 18 ver trekken die openstaan voor het publiek. De rondgang begint bij het trappenhuis met een prach tig glazen dak, ontworpen in 1828-'30 door John Nash en voert eerst langs tien portretten van familieleden van koningin Victoria in de groene salon. Hier mogen gewoonlijk de bezoekers van de koningin te wachten om tot de troonzaal te worden toe gelaten. De pracht daarvan, in groen, goud en wit, is verbluf fend: glanzende zijde op de wanden, zware kandelabers en kristallen kroonluchters plus een Sèvres-vaas in de vorm van een schip uit het bezit van Ma dame de Pompadour. De verza meling Sèvres-porcelein van het paleis is de grootste in de we reld. In de troonzaal staat overi gens geen troon: de koningin ontvangt gasten staande. In de schilderijengallerij hangen wer ken van Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck, Luca Carle- varis, Franz Xaver en John Hoppner. Maar er is ook werk te zien van Rembrandt en Pieter de Hoohg. De koninklijke schildeijenverzameling is onge veer drie keer zo groot als de collectie van de National Gal lery. Van uit de in donker rood ge houden banketzaal hebben staatshoofden buiten het toeris tenseizoen uitzicht op de enor me paleistuin met een eigen meer. De salon is blauw en aan genaam koel. In de overdadig met goud versierde witte salon verschijnt de koningin bij ont vangsten als door magie. Dc truc: een commode met spiegel verbergt een geheime deur. De honderden meters rode tapijt zijn overigens grotendeels door goedkopere vervangen om de echte te behoeden voor de voetstappen van het volk. En zolang het gewone volk door haar paleis banjert, verblijft de Britse vortin op een buitenver blijf in Schotland. Meer verzet tegen ingrijpen NAVO-luchtmachten De bemiddelaars in het Bosnische conflict, Owen en Stoltenberg, toonden zich gisteravond voorzichtig opti mistisch over de overdracht door de Serviërs aan de Ver enigde Naties van de twee strategische berghellingen Ig- man en Bjelasnica bij Sarajevo. Dat is voor de Bosnische president Izetbegovic voorwaarde om maandag in Genè- ve mee te praten over de opdeling van Bosnië-Hercegovi- na in drie delen. GENEVE-BUDAPEST» RUNA HELLINGA EN BOB KROON/CORRESPONDENTEN Maar de commandant van de Servische Bosniërs, Mladic, voerde gisteren vruchteloos overleg met zijn moslim-tegen speler Delic over de stopzetting van diens tegenoffensief. Mor gen spreken zij elkaar opnieuw. De commandant van de VN- troepen in Bosnië, de Belgische generaal Briquemont, stelde gisteren voor een VN-landcorri- dor tussen Split en Sarajevo en van daar naar Zenica en Tuzla te openen. Die corridor, met de codenaam Operation Lifeline, zou geheel onder controle van de blauwhelmen moeten ko men en voor dat doel zou een extra bataljon soldaten ter be schikking moeten komen. „De ruim 2,2 miljoen inwoners van Bosnië-Hercegovina hebben al een jaar moeten lijden. Er komt nu een winter met mogelijk nog minder middelen aan", aldus Briquemont. De door Briquemont geop perde corridor is geen echt nieuw idee en is in het verleden moeilijk haalbaar gebleken. Ook nu kleven er grote bezwaren aan het plan, want de route zou moeten lopen via Mostar, een stad waar Kroaten en moslims hevig vechten. Briquemont is overigens fel tegen militair ingrijpen in Bos nië vanwege het risico van wraakacties op VN-soldaten. Van bombardementen door NAVO-vliegtuigen om het Servi sche beleg van Sarajevo te bre ken, wil hij helemaal niet horen. Ook NAVO-lid Denemarken heeft gisteren laten weten tegen dit soort operaties te zijn. Eer der stelden Canada, Groot-Brit- tannië. Spanje en Frankrijk zich zeer terughoudend op. Maan dag beslissen de NAVO-ambas- sadeurs in Brussel over het al dan niet inzetten van vliegtui gen. Ook Lord Owen toonde zich, mede namens Stoltenberg, op nieuw fel tegenstander van NAVO-luchtacties buiten VN- verband. „Ik zie de VN niet als een tandeloze tijger, maar poli tiek overleg kan niet worden ge dreven door militaire acties. De Navo moet optreden als partner van de Veiligheidsraad en de VN-secretaris-generaal, als dat nodig is." JOHANNESBURG P van NUUSENBURG CORRESPONDENT Er Heerste gisteren een gespan nen rust in de townships ten oosten van de Zuidafrikaanse stad Johannesburg. De zwarte woongebieden waren de afgelo pen week het toneel van geweld dat bijna 140 mensen het leven kostte. Bij een aanval op een fo- renzentrein werden gisteren op nieuw vijf mensen gedood. De politie meldde gisteren de vondst van drie ontzielde licha men en zeven gevallen van brandstichting in de woonoor den, waar deze week een ware oorlog woedde tussen aanhan gers van het ANC en de Zulu- partij Inkatha. Toch is de situa tie nu onder controle, aldus een politiewoordvoerder. V;.- «au Een politieman houdt de wacht bij het zwarte woonoord Tokoza. foto Rtr paul velasco Weer vijf doden Zuid-Afrika

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5