'Schippers belanden op heilloze weg' Binnenland Een patatje oorlog en dan naar de sluis mÊÏÉMÊÊSÊ Neptunus geeft protesten zeemansgraf NSF dreigt Simons voor rechter te dagen Bond eist stop van 'sollicitantenbank' Flink doorhalen, maar toch gezond weer op r ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 GPD Gemeenschappe ;«c PrrvJ^nst Verdachte moord op jongetje vrij nijmegen De 43-jarige man die maandag is aangehouden we gens de moord op een 7-jarig Nijmeegse jongetje, is gisteren vrijgelaten wegens gebrek aan beuijs. Het recherche bijstands team (RBT) dat sinds juni onafgebroken aan de zaak heeft ge werkt, is volgens een woordvoerster van de Nijmeegse politie „zeer teleurgesteld" over de beslissing van de rechter-commis- saris. De officier van justitie zal ook in beroep gaan tegen de be slissing. Ondertussen werkt het RBT „onverminderd" voort aan de zaak. Omwonenden Neproma moeten weg arnhem» Een aantal omwonenden van het zwaar vervuilde Nep- roma-terrein in Arnhem zullen waarschijnlijk tijdelijk hun wo ning moeten verlaten omdat het niet lukt om de gifconcentraties in de lucht binnenshuis binnen veilige grenzen te houden. De afdichting van de kruipruimtes blijkt te lekken en bovendien komt vervuilde lucht door kieren en scheuren in het beton on der de woningen, langs afvoer- en rioolbuizen en door de muren heen. Voor de bewoners van de zwaarst vervuilde woningen is tijdelijk vervangende woonruimte beschikbaar. De gemeente verwacht vóór het einde van het jaar afdoende maatregelen te Zeven jaar voor moord op ex-vriendin Maastricht De Maastrichtse rechtbank heeft vrijdag een 26-ja- rige man uit Geleen veroordeeld tot zeven jaar cel wegens het doodschieten van zijn ex-vriendin op klaarlichte dag in Kerkrade op 28 april. De vrouw wandelde op dat moment met een vrien din en een kind op straat. Advocaat Koeleman had vrijspraak be pleit op grond van noodweer. De man zou zich door zijn vroege re vriendin bedreigd hebben gevoeld. Taxichauffeur met messteken gedood Hilversum Het onderzoek naar de doodsoorzaak van taxichauf feur 'Ome Ko' heeft uitgewezen dat de man door messteken om het leven is gebracht. Verder heeft de politie nog geen enkele aanwijzing in de zaak, aldus de politie gisteren. Het recherche team spitst het onderzoek toe op de periode tussen 's middags twee uur en kwart voor vier donderdagmiddag. Op het eerste tijdstip werd de 67-jarige man voor het laatst gezien. Om kwart voor vier werd zijn stoffelijk overschot gevonden op een sport complex. Omdat het slachtoffer als vrije rijder werkte, meldde hij zijn ritten niet aan een taxicentrale. Peper zal hard optreden voortzetten Met hun bezettingen bij het overslagbedrijf EBS en de Rozenburgse sluis zijn de binnenschippers gisteren „een heilloze weg ingeslagen. Als ze zo doorgaan verliezen ze alle goodwill in de publieke opinie". Zo reageerde giste ren een geirriteerde Rotterdamse burgemeester Peper op de acties. de kloof tussen de algemene en de christelijke schippersbonden steeds groter. Vice-voorzitter Sijbranda van de christelijke bond CBOB zei gisteren dat „de stemming een dieptepunt heeft bereikt". De CBOB is bereid zonder de andere bonden ver der te praten met het ministerie en de verladers. In tegenstelling tot de actievoerders omarmt de CBOB het plan-Biesheuvel voor een tijdelijke wet voor de toer beurt noord-zuid. De actievoerders willen aan vullende garanties, zoals een onderzoek naar de gevolgen van de Betuwespoorlijn, de terug keer van alle aan de schippers- beurs onttrokken lading en aan scherping van de wet voor het binnenlands vervoer. Waar schijnlijk gaan ze dinsdag op nieuw om de tafel zitten op uit nodiging van verkeer en waterstaat. Dat Rotterdam de schippersac- ties niet tolereert, maakte Peper gisteren onverwijld waar. Toen duidelijk was dat de sluizen bij Rozenburg bezet bleven, gaf hij de schippers tien minuten de tijd om op te krassen alvorens hij de Mobiele Eenheid op hen afstuurde. De bezetters lieten het niet op een confroptatie aankomen. Schippersvoorman Verboom sprak desondanks van geslaagde acties. „Zo blijven we in de belangstelling." Peper herhaalde gisteren dat hij hard zal blijven optreden. „Ik ben niet uit op een confron tatie, maar ga die ook niet uit de weg. Niet ik, maar de schippers hebben het mes op tafel ge legd." Verboom: „Als Rotterdam moeilijk doet. hebben we in de rest van Nederland nog kilome ters actieterrein." Door de nieuwe acties wordt rozenburg» anp Actievoeren maakt hongerig. De snackbar voor de hekken van de GEM in Europoort doet dan ook goede zaken. Na de bezetting van het Griekse zeeschip Theano Valletta moet er eerst gebunkerd worden. De bin nenschippers vallen massaal binnen en de serveerster kan de patatjes-oorlog en de ballen mèt amper aanslepen. Als één van de eersten werkt actieleider Peter Verboom zijn vette hap naar binnen. Een gespierde kolos voegt zich bij hem en jat wat papat. „Ik pleur haast om van de honger. En we hebben vandaag nog heel wat te doen." Verboom zelf wil niets kwijt over de vol gende actie. Het is voor de pers gokken: de Botlekbrug of de sluis bij Rozenburg. De actieleider stapt na enkele minuten op, zegt niet wat er gaat gebeuren maar heeft er ook geen enkele moeite mee als er ach ter hem aan wordt gereden. In het stadhuis van de Maasstad loopt ondertussen de spanning op. De 'driehoek' van burgemeester, korpschef en hoofdoffi cier van justitie verspreidt een verklaring dat een nieuwe bezetting niet wordt ge duld. Rotterdam is geen Terneuzen. Leuk vindt Peper het allerminst dat hij mis schien tegen de schippers moet optreden. „Veel binnenschippers zijn Rotterdam mers. Ze wonen in de stad en weten dus hoe we hier met de mensen omgaan. Hel der is dat nu gepraat moet worden." Onwetend van deze dreigende taal spoe den de actievoerders naar de Rozenburgse sluis. Omstreeks half drie heeft zich daar een kleine honderd man verzameld. Eieren worden aangerukt. Het doelwit staat vast. De duwboot Njord vervoert besmette la ding en ligt in de sluis. De kapitein krijgt te horen dat hij zijn bakken met grondstoffen voor de kunstmestindustrie beter kan los maken en zich solidair moet verklaren. Echt bedreigd hoeft de duwbootkapitein zich niet te voelen: de schippers laten hem met rust en doden de tijd door zo links en rechts wat eieren naar collega's te gooien. Als de gvd's over de sluis gallen, weet de Boze binnenschippers staan bij een laadruim van de Theano Valetta om het lossen van graan onmogelijk te maken. Na enkele uren gaven ze de actie op. foto anp iohn de pater gooier dat zijn worp raak is geweest. De stemming zit er goed in totdat om streeks tien voor half vijf de schippers wor den opgeschrikt door een boodschap van burgemeester Peper. Hij laat omroepen dat de actievoerders tien minuten de tijd hebben om het sluiscomplex te verlaten. Het is ineens gedaan met de gein. Ieder een spoedt zich naar de sluisbrug en wacht op wat komen gaat. Als de ME zich meldt, geeft Verboom het sein: afnokken. De schippers gaan naar hun auto's, stappen in de ME'ers gedag. Er wordt nog snel gekeerd als blijkt dat ze precies in de richting van de politiecamera rijden. Kort daarna gaat de Njord als eerste door de sluizen. Als Verboom zeker is dat al zijn collega's zijn vertrokken, stapt hij in zijn Mercedes en rijdt hij weg. Hij stopt nog even voor enkele ME'ers die zich naar de bosjes begeven om hun blaas te legen. Verboom toetert, geeft opzettelijk veel gas en maakt het vredesteken. Einde actie. den haag Een kleine vijftigduizend actiekaarten tegen een pleziervaartuigenbelasting werden gisteren in de Hof vijver aan dc zeegod Neptunus aangeboden. Die nam ze vervolgens mee naar zijn natte behuizing. De kaarten wa ren overbodig geworden omdat het kabinet het plan voor deze belasting, die ruim tachtig miljoen gulden in het laatje had moeten brengen, onlangs definitief schrapte. Niet vanwege het verzet van de pleziervaarders, maar om dat de Raad van State tot tweemaal toe een wetsontwerp van het kabinet volledig afbrandde. Met de afsluiting van de actie gisteren zal de stichting Aktie Pleziervaartuigen voorlopig een slapend bestaan leiden „maar we blijven at tent op de plannen van een nieuw kabinet", aldus een woordvoerder. foto anp»paul stolk 'Verdachtmakingen moeten stoppen' VSB-bank wil 150 kantoren gaan sluiten De VSB-bank zal binnen twee tot drie jaar tientallen kleinere kantoren sluiten. In plaats hier van zal een beperkt aantal gro tere kantoren worden geopend. Uiteindelijk moet het aantal fili alen met honderdvijftig terug. Door de inkrimping zullen on geveer driehonderd van de ruim 1800 arbeidsplaatsen verloren gaan. Mede door de komst van de geldautomaten kan VSB zich volgens directeur verkoopnet Herremans „terugtrekken" in een kleiner aantal kantoren, die echter wel meer service kunnen bieden. De VSB heeft momen teel zo'n 400 kantoren. Uitein delijk moeten er 250 overblij ven. Volgens de directeur levert de inkrimping, die al langer aan de gang is. tot nu toe geen noe menswaardige problemen op omdat de geldautomaten een belangrijk deel van het bank- werk hebben overgenomen. Herremans onderstreept dat de vermindering van arbeidsplaat sen nog nooit problemen heeft opgeleverd. „Het kan zonder probleem worden opgevangen binnen ons natuurlijk verloop van 10 tot 15 procent per jaar." Bedrijf 'nadert grens van oplichting den haag gpd Het beveiligingsbedrijf Iseco in Druten klopt sollicitanten geld uit de zak door ze via een doch ter-onderneming honderd gul den per jaar te laten betalen voor registratie als werkzoeken de in de beveiligingsbranche. Dat is de strekking van een klacht die de Unie BLHP heeft neergelegd bij de Vereniging van Particuliere Beveiligingsor ganisaties VPB. De Unie telt nogal wat .werknemers in deze branche onder haar leden. De bond is gevallen over ad vertenties van Iseco en haar dochter International Security Information Service (ISIS) Data bank. Daarin worden mensen die in de bewaking en beveili ging willen werken, opgeroepen om zich aan te melden „voor een mogelijke vaste baan". Wie erop reageert ontvangt een brief en inschrijvingsformulier van ISIS, waarin de „Geachte sollici tant" wordt uitgenodigd zich bij de databank in te schrijven. De sollicitant wordt toege zegd dat zijn bij het bureau te registreren gegevens „eens per maand (worden) verspreid on der alle erkende bewakings- en beveiligingsbedrijven in Neder land die bij ISIS zijn aangeslo ten. Inschrijving vergroot dus uw kansen aanmerkelijk op de arbeidsmarkt. Voor deze service brengen wij uitsluitend admini stratiekosten ad honderd gul den in rekening". „Een klein bedrag. Rijk wor den we er niet van", verzekert bemiddelaar Buiter, van wie bij Iseco het idee voor de databank afkomstig is. Unie-bestuurder In het Panhuis vindt dat Iseco echter „de grens van oplichting heeft genaderdHij gelooft ab soluut niet in het positieve ef fect van inschrijving, temeer daar bij een telefoonronde bij een aantal beveiligingsbedrijven niemand ISIS bleek te kennen. „De tien grootste ondernemin gen zullen zeker niet van de diensten van ISIS gebruik ma ken. Mttl bi| die Heil zit wel 'KI procent van alle banen in deze bedrijfstak". De Unie BLHP heeft de VPB gevraagd in haar gedragscode nevenactiviteiten als die van Iseco te verbieden. Eerder al werd een Eindhovens beveili gingsbedrijf aangepakt dat van sollicitanten 45 gulden inschrijf geld vroeg Staatssecretaris Simons van volksgezondheid moet ophou den met zijn verdachtmakingen van de specialisten. Zo niet, dan overweegt de Nederlandse Spe cialisten Federatie (NSF) ge rechtelijke stappen. Dat zegt de NSF in een antwoord op de open brief van Simons van 17 juli. Daarin toont de bewinds man met - deels voorlopige - CBS-cijfers aan dat de uitgaven voor specialistische zorg veel sneller zijn gestegen dan de be volkingsgroei en de vergrijzing kunnen verklaren. Volgens de NSF verzwijgt Si- Man verdrinkt bij Kijkduin voor ogen familie den haag anp Een 59-jarige man uit Gendring in Overijssel is gisteren voor de ogen van enkele familieleden in zee verdronken ter hoogte van Kijkduin. De man zwom bij ho ge zee en harde wind in de buurt van een golfbreker en kwam in moeilijkheden. Een schoonzus kon zich in veilig heid brengen, maar de man dreef af. Een ingezette reddingsheli- copter en -boot troffen hem in zee aan. Toen de boot hem kon opppiken was hij reeds ver dronken. Volgens de politie is het zeer gevaarlijk om bij derge lijk weer in de buurt van een golfbreker te zwemmen vanwe ge de stroming die dan ontstaat. Tropische storm Bret koerst naar Antillen willemstad anp De tropische storm Bret zal, wanneer de koers niet veran dert, morgen over de noordkust van Venezuela en vlak lanjgs Cu rasao, Bonaire en Aruba trek ken. Bret zal tegen die tijd waar schijnlijk zijn uitgegroeid tot een kleine orkaan met wind snelheden van tegen de 120 ki lometer per uur. Hoewel Bret niet pal over de eilanden zal gaan, zullen er waarschijnlijk wel zware wind stoten, hevige regenval en hoge golven zijn. De Curagaose ge zaghebber Wilsoe heeft voor het eiland het rampenplan in wer king gesteld. Dat betekent dat de brandweer, de nutsbedrijven en het havenbedrijf opdracht hebben gekregen voorzorgs maatregelen te nemen om eventuele calamiteiten het hoofd te kunnen bieden. mons echter dat het aandeel van specialistische hulp in de gezondheidszorg is gedaald van 5,2 procent in 1989 tot minder dan 4 procent in 1992. Verder is het aantal specialisten gestegen. Hierdoor en door de tariefsver lagingen daalt de omzet van een individuele medisch specialist met ruim 20 procent, schrijft de NSF. Als Simons niet ophoudt met zijn 'verdachtmakingen', zullen de specialisten hem voor de rechter slepen, aldus NSF- voorzitter De Valois. In 1989 is aan medisch-spe- cialistische hulp 2,1 miljard uit gegeven tegen 2,6 miljard in 1992, aldus Simons in zijn juli- brief. Een stijging van 22 pro cent dus. Maar, stelt de NSF, Si mons' éigen begroting (het Fi nancieel Overzicht Zorg 1993) vermeldt voor 1989 voor specia listische uitgaven 2,3 miljard. Dus is de stijging maar dertien procent. Volgens WVC zit in de 2,3 miljard ook nog 200 miljoen aan tandheelkundige specialis tische hulp, die weer niet valt onder medisch specialistische hulp. De 2,1 miljard voor me disch specialisten is wel degelijk in het FOZ-1989 terug te vin den, aldus het ministerie. Designer-drugs beloven katervrij stappen en slimheid niet zo snel ontstaan bij het ge bruik van designer-drugs. „Ik vraag me wel af wat het nut is van dit soort produkten. Het zou best kunnen dat je geen ka ter krijgt na het slikken van die negen voorgeschreven pilletjes, maar veel extra energie zal het ook niet opleveren. Dat bewijfel ik echt hoor". Bovendien, zo waarschuwt Ellenbroek, kan de gebruiker ongemerkt roofbouw op zijn li chaam plegen: nachten doorha len zonder daar een behoorlijke hoeveelheid rust tegenover te zetten is voor niemand goed. De relatief dure vitamine supplementen. gemiddeld 67,50 gulden per verpakking van 350 gram, bieden in ieder geval uit komst voor één groep gebrui kers: de alcoholisten. Ellen broek: „Als je écht veel drinkt, kom je nauwelijks aan eten toe. Daardoor krijg je minder vita mines binnen. Bij gebrek aan vitamine B-12 ontstaat op de lange termijn bijvoorbeeld het syndroom van Korsakov (ge heugenverlies). In deze prepa raten zit zoveel B-12, dat zwaar verslaafden er baat bij hebben. Maar die mensen kunnen beter rechtstreeks naar de Jellinek-kli- niekgaan." Ze hebben de mooiste namen: Fast Blast, Smart Cocktail, Me mory Fuel of Party Pill. En ze beloven de prachtigste dingen: een hele nacht doorhalen en de volgende morgen gezond weer op, een eindeloos geheugen of de slimheid van Albert Einstein. Designer-drugs heten ze en ze zijn het nieuwste speeltje voor de jonge consument met cen ten. Officieel zijn het vitamine supplementen, ontworpen door de Amerikaanse voedingsdes kundigen Durk Pearson en San dy Shaw (niet de zangeres). Eer der ontwikkelde dit duo prepa raten voor de ruimtevaartorga nisatie NASA en schreef het een boek met de titel 'Lifeextension' (Levensverlenging). Voor de goede orde: de cocktails en pil len zijn geen variant op XTC- pillen, zoals het vorige week verboden MDEA. De Nijmeegse farmacoloog Ellenbroek lacht wat smalend als hij alle zonnige beloftes van - de Amsterdamse importeur Cle- ban, voorheen drogist, hoort. Geen kater? Het mocht wat. „De volgende ochtend een glas zout water drinken. Dat helpt beter en is een stuk goedkoper." Designer-drugs zouden geen Laveloos? De party-pil helpt u er boven op. Een glas zout water overigens ook. foto gpd hans broekhuizen nadelige effecten op het li chaam hebben. „Maar de vraag blijft wanneer ze wèl schadelijk worden", zegt regionaal inspec teur voor de volksgezondheid Lusse, belast met de controle op geneesmiddelen. Daarover is momenteel een politieke dis cussie gaande. Volgens Lusse mag een preparaat in Neder land maximaal vijftig keer de dagelijkse vitamine-behoefte bevatten. In de rest van Europa ligt dat een stuk lager: één tot anderhalf keer de dagelijkse be hoefte. „Het is nu aan de Twee de Kamer om die norm aan te passen of niet". De samenstelling van de smart-cocklail (energie-opwek kend. geheugen-versterkend) en de party-pill (fris gevoel na ka ter) overschrijden gemiddeld niet de grens van vijftig maal de dagelijkse vitamine-behoefte. Volgens Ellenbroek zitten er wel ingrediënten in die de dagelijk se behoefte zeker overstijgen. Daardoor kunnen misselijkheid, hoofdpijn en vermoeidheid ont staan. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de dosis zink en B-vita mines. „Dan heb je het wel over hele grote hoeveelheden. Als je dit soort produkten gebruikt, dan moet je het echt in geringe mate doen". Maar lichamelijke schade ziet Ellcnbroek over het algemeen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3