De keurmeester ziet de zon nooit opkomen 'Akoestiek van de stationshal is 's nachts zo mooi' Nederlanders reizen weer voorzichtig naar Slovenië 'Verhalen over schade borrelpraat' Het Gesprek van de Zomernacht Ook deze Alto huur Je bij ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 12 ,,Op een gegeven moment ben je net als het paard van de melkman", zegt Mart van der Gugten, die bij bloemenveiling Flora in Rijnsburg de kantine runt. „Je weet precies waar je moet sloppen. Of beter: je wordt vanzelf vroeg wakker. Ook in het weekend. Ik doe dit aJ mijn hele leven lang. En de mensen drinken hier geen kof fie, ze zuipen het gewoon." Van der Gugten de Kwast in de volksmond, een 'erenaam' die hij van zijn opa heeft geërfd opent elke ochtend om vijf uur zijn kraam als de meeste mensen zich nog eens lekker in hun bed omdraaien. Op de bloemenveiling is het dan al topdrukte. Kopers lopen de karren met bloemen af om te kijken welke partijen van hun gading zijn; keurmeesters keu ren de aangeboden waar en de mensen van de aanvoer en de verdeling werken zich uit de naad om alles op tijd voor de klok te krijgen. De veiling begint om zes uur. Niemand ziel het licht worden, de veilingebou- wen vormen een soort kunst matige wereld. Of zoals Van der Gugten het zegt: „Als je hier werkt is het alsof je niet meer deelneemt aan de natuur." Ook keurmeesters Van Zuilen en Wolthaus zien de zon nooit opkomen. „We beginnen hier om vijf uur en momenteel wordt het rond zes uur licht, ge loof ik", zegt Wolthaus, bijna 25 jaar in hel vak. In die tijd heeft hij zich slechts één keer versla pen, was hij vergeten de wekker te zetten. „Ik sta elke ochtend om tien over vier op", aldus de keurmeester. „Binnenkort ga ik met de VUT. Dan ga ik uitsla pen." Met zijn tweeën gaan ze de par- Keurmeesters Van Zuilen en Wolthaus zien de zon nooit opkomen. „We beginnen om vijf uur met keuren." foto dickhocewoning tijen af. Van Zuilen controleert de bloemen, Wolthaus regi streert de codes. „Vier vier-en- twintig (enkele dunne stelen), vier zes-en-zeventig", meldt Van Zuilen. „Er zijn een paar honderd codes, alleen de codes die zelden voorkomen kennen we niet uit ons hoofd. Even co des wijzen op een lichte keuropmerking, het is erg slecht bij de oneven getallen." De twee mannen hebben overdui delijk geen last van ochtendhu meur. Wolthaus: „Zet maar in je verhaal, het zijn hier allemaal heel aardige mensen." Vrijdag is over het algemeen een drukke veildag, net als maandag en dinsdag. Deze vrij dagochtend komen er bijna vierduizend karren vol bloemen voor de klok. Veilingmeester Koos Heemskerk, sinds kwart Mart - 'de Kwast' - van der Gugten: 'broodje bal van de Kwast' schijnt er voor zes in touw: „Wennen doe je er nooit aan, aan die wekker. Kennissen die op kantoor wer ken begrijpen het meestal ook niet zo goed als je op een feestje bent en je zegt dat je er's och tends weer om vijf uur uit moet." Heemskerk doet zijn werk samen met een andere veilingmeester. Een houdt zich voor de klok bezig met bloemen opsteken, zodat de kopers we ten om welke partij het gaal; de ander leest onder meer op waarvoor de bloemen gekeurd zijn. Elke ochtend zijn er zes klokken in bedrijf. Heemskerk: „We zijn momenteel met negen veilingmeesters. Twee vacatures moeten nog opgevuld worden „De mensen drinken hier geen koffie, r 's ochtends vroeg goed in te gaan. In de kantine van Van der Gug ten zit koper P. de Koning ach ter een bak koffie. „Ik ben klaar voor vandaag", zegt hij tevre den. „Alles wat ik nodig heb, is gekocht." Rond vijf uur is hij op de veiling. „Dan kan ik alles nog even voorkeuren. Weet je wat je koopt." De Koning heeft een bloemenlijn op Engeland: Flo- riade heet het bedrijf. Met nog twee mensen is hij verantwoor delijk voor de inkoop. „Ik koop alleen rozen en chrysanten, de anderen hebben weer andere bloemen in hun pakket. We ko pen nooit in het wilde weg. Van tevoren weten we al wat we no dig hebben." Al vijftig jaar doet hij dit werk. „Als kind van elf. ze zuipen het." Ook zijn befaamde foto dick hogevzoning twaalf begonnen", zegt hij. „En dat vroege opstaan wordt een automatisme. Op zondagoch tend "zit ik om zes uur al koffie te drinken. Mensen die zeggen dat ze om half negen nog be wusteloos liggen, kan ik niet be grijpen. Ik voel het niet als een straf." Nee, dan de bloemenrij- ders, zegt hij. „Die maken lange dagen, werken zo 85 uur per week. Mijn zoon van 29 doet dat een aantal jaar zegt nu al dat hij er over tien jaar mee wil ophouden. Dat werk houd je hooguit vijftien jaar vol „Noem me maar de onbekende muzikant", zegt hij. Geen naam en zeker geen foto's, maar een praatje kan er wel van af. Kwart voor drie 's nach(s op de trap pen voor het Leidse station. Een paar meter verderop druppelt de regen gestaag naar beneden. De muzikant tokkelt een droef geestig deuntje. „Net zat ik nog binnen, maar ik ben daar weggestuurd. Er uit getrapt", zegt hij. „Ik zit hier vaak, soms zelfs iedere nacht van de week. De akoestiek in die stationshal is zo mooi, weet je. Niet overdag, want dan is het lawaaiig maar 's nachts. Dan is het gewoon lekker. Vooral met een twaalfsnarige gitaar. Maar ja, die conducteurs zo af en toe. Ik weet niet wat ze aan hun kop mankeren. Ze gooien je er uit, binnen vijf minuten. Dat doen ze niet allemaal hoor, sommi gen zijn wel aardig. Maar van avond zit het niet mee." Een verlopen kop, een onvolle dige rij tanden. Blikje bier bin nen handbereik en spelen maar. „Vaak speel ik voor geld. Maar nu niet. Nu zit ik gewoon lekker muziek te rrfaken. De mensen rennen vannacht sowieso alle maal hard voorbij. Wat ik speel? Van alles, wat er maar in mijn kop opkomt. Het is allemaal van mezelf." Zag ik hem laatst niet spelen op de Haarlemmerstraat, liggend midden op het asfalt? Hij ziet er in elk geval hetzelfde uit als de man die zich toen zo lag uit te Sloven voor een paar centen. Leiden is voor hem bekend werkterrein, zegt hij. Af en toe pakt hij eens de trein naar an dere oorden maar meestal is hij binnen de Singels te vinden. „Ik heb hier jaren geleden ge woond, ik ken het hier." Blauw Late treinreizigers haasten zich vanuit het station naar huis. Per fiets of per taxi begeven ze zich naar hun warme bed. „Of ik niet naar mijn bed verlang?" zegt de muzikant. „Nou, daar kunnen we kort over zijn. Ik heb geen bed. Ja, momenteel slaap ik in de Jelgersma-kliniek. Maar soms zoals nu ga ik de he le nacht door. Die stationssfeer, dat is wel lekker relaxed. Span nende dingen gebeuren hier niet. Nu en dan zie je de spoor wegpolitie ineens voorbij ren nen, dat is alles. En ik, ik houd de politie in de gaten. Maar ja, soms word je eruit gegooid door de conducteur." De 'conducteur' van de onbe kende muzikant is natuurlijk de perronopzichter. Hij moet niets hebben van de 'onbekende mu zikant'. „Moetje eens binnen gaan ruiken", zegt hij. „Hij zat daar maar te blowen. De hele hal staat blauw. Ik denk dat er heel wat mensen zijn, die schrikken als ze de trein uit ko men en ze struikelen bijna over deze meneer." „Ik heb het precies volgens het boekje gedaan. Deze man zat geld bij elkaar te spelen. Op zijn gitaarhoes lagen allemaal muntjes. Dat mag dus niet. Uit oefenen van een beroep is ver boden in de stationshal. Kijk, we doen niet altijd moeilijk. Als iemand op weg is naar de nachttrein en op hel perron zijn gitaar pakt en begint te spelen, ben ik de laatste die er wat van zegt. Maar deze man, die heb ik al een paar keer uit het station gezet." De onbekende muzikant houdt het voor gezien. Hij zoekt een nieuwe stek. Met een vrolijke armzwaai en een luide brul ver dwijnt hij in het donker. ANNET VAN AARSEN VOORSCHOTEN PAUL VAN DER KOPIJ Ondanks de oorlog in Bosnië, reizen Nederlan ders weer voorzichtig af naar Slovenië, het noord westelijke deel van het voormalige Joegoslavië. In sommige badplaatsen is geen hotel of apparte ment meer vrij, terwijl de stranden aardig vol lig gen. Goed nieuws dus voor de Voorschotenaren H. en M. Hoops en hun Sloveense reisbureau. Om de belangstelling beter te kunnen stimuleren en er meer aan te kunnen verdienen, willen de Hoopsen een verkeersbureau maken van het reis bureau dat dit jaar verhuisde van hun Voorschor tense woonhuis naar een woonhuis in Pynacker. Anders dan een reisbureau krijgt een verkeers bureau namelijk geld voor het verstrekken van in formatie aan de vele belangstellenden. Later deze maand spreekt het echtpaar daarover met de Slo veense minister die toerisme in zijn portefeuille heeft. Want die moet met subsidies of salarissen over de brug komen. Het betekent waarschijnlijk wel dat het kan toortje moet verhuizen van het woonhuis van de medewerkster uit Pynacker naar een stad als Am sterdam of Leiden: „Want een verkeersbureau voor Slovenië in Pynacker komt natuurlijk niet over", zegt deze medewerkster, C. Roders. Hoewel ze blij is dat ze dit jaar meer Nederlan ders naar haar favoriete vakantieland heeft ge- .stuurd, zo'n zestig, denkt ze dat Slovenië pas echt wat wordt als de oorlog afgelopen is: „Gelukkig hoef ik niet van het reisbureau te leven. Ik heb ook een fotobureau en zie het meer als een hob by. Ik ging altijd op vakantie naar Slovenië en heb daar een hoop vrienden." Ook M. Wolters van het Leidse reisbureau Ce- buto denkt dat het nog wel even zal duren voor dat het voormalige Joegoslavië weer het vakantie land van weleer is en hij de aanbiedingen promi nent presenteert in zijn winkel aan de Doeza- straat. Wie deze zomer naar het land wil, kan maar met één reisorganisatie: Phoenix. „En die had niet zo vreselijk veel reizen in de aanbieding", vertelt Wolters. Toch heeft hij tien Nederlanders naar de kusten van Slovenië en noord-oost Kroa tië (Istrië) geholpen: „Terwijl het aantal vorig jaar echt nul was." Volgens Wolters zijn de prijzen van de hotels, appartementen en veel levensmiddelen erg laag. „Alleen geïmporteerde goederen zijn duur." Hij is dan ook blij dat een reisorganisatie weer reizen aanbiedt in bekende Joegoslavisch/Sol- veense wintersportplaatsen als Bokinj, Bovec en Kranjska Gora. „Op tv zag ik laatst zelfs de eerste Amerikaan rondstappen in de kapotgeschoten, Kroatische havenstad Dubrovnik. Maar dat is nog een gesloten boek voor ons." AGENDA ZATERDAG 7 AUGUSTUS Leiden Corso-wandel tocht over 10, 15 of 20 km, start bij het WV-kantoor, Sta tionsplein, starttijd tussen 9.00 en 14.00 uur. Countrydansavond met live muziek, org, North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur, Noordwijk Finish Rolstoelmarathon, Kon. Wil- helminaboulevard, 14.30 uur, Prijs uitreiking 15.30 uur. Noordwi)ks kindercorso, verzamelt bij het Alexander Hotel, Oude Zeeweg. 18.00 uur. Bloemencorso, vertrek vanaf de Voor straat om 19.30 uur. The Boomerang-S.D.C demonstratie Square Dancing, Northgo-Sporthal, Duinwetering, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 8 AUGUSTUS Noordwijk Bezichtiging praalwagens Rijnsburg- se Bloemencorso, Kon. Wilhelmina Boulevard. Toeristische zomermarkt, Vuurtoren plein, van 10.00 tot 18.00 uur. The Boomerang-S. D.C .demonstratie Square Dancing, Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 13.00 uur. Ballonnengoochelaar, Vuurtoren plein, van 13.00 tot 17.00 uur. Optreden van de Boerenkapel, Vuur torenplein, van 14.00 tot 16.00 uur. MAANDAG 9 AUGUSTUS Noordwijk Oefenavond Ned. Reddingsmij., voor informatie Botenhuis KNRM, Bos weg. geopend van 19.00 tot 22.00 DINSDAG 10 AUGUSTUS Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Noordwijk Verkooptentoonstelling van handwer ken, kado-artikelen, kinderkleding e.d. door 'Tesselschade-Arbeid Adelt', Huis ter Duin, Kon. Astrid Boulevard, van 10.00 tot 16.00 uur. "-'k' g r K 1 HHl -Sli- "W: L' foto» archief Wandeling door de Staatsbossen olv de boswachter, vertrek vanaf parkeer terrein DuindamseSlagom 10.00 Toeristische zomermarkt, Hoofdstraat e.o van 10.00 tot 22.00 uur. Bij mooi weer groots vuurwerk vanaf het strand t.h.v. Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Leiden Vrouwenkoffiemorgen in de koffieka mer van het Stadhuis, Eva den Hartog vertelt over het leven in derde wereld landen, tevens muzikaal intermezzo, van 10.00 tot 11.30 uur. Ouderenmiddag in De Rondedans, mevr. B. Folkerts vertelt over en laat dia's zien van Irian Jaya, Juliana- slraat 74, van 14.30tot 16.30 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17 00 uur. lnformatiepuntGemeenschappeli|k Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. 'Het is toch zonde dieren af te schieten die van nature in een bepaald gebied thuishoren'. Duinbehoud woest over afgeven vergunningen voor afschieten vos KATWUK CONNY SMITS „Verhalen over schade van vos sen zijn eigenlijk niet meer dan borrelpraat. Uit een onlangs ge houden onderzoek, bleek dat er welgeteld één gegronde klacht was." M, Jansen van de Stich ting Duinbehoud is woest over het afgeven van vergunningen door Staatsbosbeheer voor de jacht op vossen in het Katwijkse duingebied Berkheide. „Ner gens voor nodig", meent hij. Volgens Jansen is er geen spra ke van een te grote vossenstand. „Een aantal jaren lang zijn de vossen systematisch afgescho ten totdat deze dieren bijna niet meer werden aangetroffen in het duingebied. Het is toch zon de om dieren af te schieten die van nature in een bepaald ge bied thuishoren? Een van de re denen dat Staatsbosbeheer het toch toelaat, is volgens mij dat ze er geld aan verdienen." Volgens woordvoerder De Vos van Staatsbosbeheer gaat het niet om een nieuwe vergun ning, maar om een voortzetting van een oude situatie. Tot drie, vier jaar geleden behoorde het jachtrecht toe aan het konink lijk huis. „Nu is er een nieuwe groep mensen, onder wie jagers uit Wassenaar, Voorschoten en Leiden, die samen een wildbe heereenheid vormen. Zij mogen in de zeereep en het randgebied van Berkheide en het Coepel- duijn jagen gedurende tien da gen. In het centrale gedeelte van het gebied mag op vossen worden gejaagd; op konijnen ja gen mag daar slechts op af roep." De Vos benadrukt dat de wildbeheereenheid verplicht is een redelijke wildstand achter te laten. Het zou niét gaan om Harry Mens ziet overname mislukken Enhobel, het vastgoedfonds waarin makelaar Harry Mens uit Lisse ëen controlerend be lang heeft, heeft de besprekin gen over het overnemen van een vastgoedbedrijf afgebroken. Van de transactie is afgezien omdat er een 'gecompliceerde situatie' zou ontstaan. Bij Enhobel was niemand meer bereikbaar voor commen taar. De gesprekken zijn 'in goe de wederzijdse verstandhou ding' afgebroken. De te overne men onroerend-goedonderne- ming had een portefeuille van f 90 miljoen. De overneming zou geheel met eigen middelen worden gefinancierd. het domweg afschieten van die ren, maar om het 'zorgen voor bepaalde verhoudingen tussen het aantal dieren dat er zit en de hoeveelheid die een gebied kan hebben'. De Vos: „Met name aan de zeereep en in het rand gebied is er nogal eens wat schade door dieren die het helmgras opeten. De schade daarvan wordt normaal door het hoogheemraadschap door berekend aan Staatsbosbeheer. Met de jachtvergunning krijgt de wildbeheereenheid nu ook de financiële verantwoordelijk heid voor eventuele schade." Het nieuwe adres van MultiRent. Rooseveltstraat 6 2321 BL Leiden Tel. 011 - 31 00 071 72 09 98 b Auto- en Motorverhuur UöuMutflRent Lelden 071 - 310001 Katwijk 0171»- 2 85 35 Leidschendam 070 327 91 15 Beverwijk 02510- 15315 Umuiden 02550 - 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12