Pater in de slag met drugkartels Kerk Samenleving ZAIERDAG 7 AUGUSTUS 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 US I DE KERKBLADEN Opvang Braziliaanse straatjeugd levenswerk van Wassenaarder Frans Gijsen HET WEER ROB GROENLAND Middellandse Zee Bedevaartsreis (1) Over de hele wereld gaan. mensen op bedevaartsreis. Steden ais Lourdes en San tiago de Compostela ver welkomen vooral in deze maanden vele duizenden bezoekers per dag. Maar als eën hervormde predikante op pelgrimage gaat, is dat nog altijd iets bijzonders. Zeker als het reisdoel het stadje De Smet is in het midden-westen van Ameri ka. Dominee M.W. de Mik- van der Waal uit Leimuiden heeft dan ook heel wat uit te leggen aan de lezers van het Kerkblad voor de ge meenten van de ring Ter Aar. Ze houdt de spanning eriri met de mededeling dat haar trip nog bijpa letterlijk in hel water was gevallen. „Want zoals u weet staat een gróót deel van het mid den-westen van Amerika onder water. Volgens de laatste berichten is het hoofddoel van onze reis ge lukkig niet tot rampgebied verklaard." Bedevaartsreis (2) Maar wat moet de predi kante nu in een plaatsje dat lijkt te zijn vernoemd naar een kwaadaardige vorm van zwemmerseczeem? De dominee laat de lezers van het kerkblad niet langer in het ongewisse. „Het stadje De Smet is beter bekend als The little house on the prai rie", legt De Mik-van der Waal uit. „Hier heeft kin derboekenschrijfster Laura - Ingalls Wilder haar jonge meisjesjaren doorgebracht. Laura is de schrijfster vah dó serie kinderboeken ge naamd 'Het kleine huis'. De televisieserie 'Het kleine huis' (nog steeds te zien bij de EO - red.) is gebaseerd op de boeken van Laura. In mijn kinder- en jeugdjaren heb ik de boeken van Laura gelezen en herlezen. Nog steeds vind ik haar boeken heel mooi; alle meisjes van 8-12 jaar kan ik ze aanbeve len om te lezen!" Met deze reis naar Ameri ka gaat voor de predikante een langgekoesterde wens in vervulling. „Nu is het maar te hopen dat mijn ro mantische bedevaartsreis niet zal tegenvallen. Hier over hoort u meer als we Weer terug zijn op 4 sep tember." Ondersteboven Zelfs de redactie van het ge degen blad 'Credo', een uit gave van de Vereniging Cöftfessioneel Gerefor meerd Beraad, is niet on feilbaar, zo blijkt uit een brief van de 8-jarige Lianne Wéfnmenhove uit Emli- cheim (Duitsland). „Hallo dominee Van Oeveren", zo begint ze. „Ik zag in het maandblad Credo een plaatje staan met twee han den erop. Volgens mij heeft u het ondersteboven staan. Want bij ons op school hebben we een map waar dat plaatje ook op staat. En meester heeft verteld dat de grote hand van God is en de kleine hand van ons." Noot van de redactie: „Je hebt gelijk Lianne: het plaatje stond 'onderstebo ven' afgedrukt. De grote hand is van de Here God (gelukkig maar!) en de klei ne hand van de mens. Har telijk dank voor je briefje!" De golf van publiciteit rond de recente moord op acht straatkinderen in Rio de Ja neiro, noemt hij in het be lang van de goede zaak. Maar tegelijk ook niet ge speend van enige hypocri sie. „Als er dagelijks vier of vijf kinderen worden dood geschoten, hoor je er nie mand over. Alleen nu het er in één keer wat meer zijn, toont de wereld zich even geschokt." De Wasse- naarse pater Frans Gijsen leeft en werkt dagelijks on der de Braziliaanse straat jeugd. Aanvankelijk in Rio - 'waar elk jaar 1200 van de ze kinderen worden omge bracht' - totdat een aanslag op zijn leven hem dwong uit te wijken naar Belo Ho- rizonte, de in grootte derde stad van het land. WASSENAAR DICK VAN DER PLAS •De 72-jarige Franciscaan is voor zijn driejaarlijkse verlof weer even terug in Nederland. Om bij te tanken, maar ook om contac ten te leggen en te onderhou den met mensen en instellingen die zijn projecten financieren. In Wassenaar is dat bijvoor beeld de stichting Run for Rio, die met allerlei acties geld bij eenbrengt voor het werk van Gijsen. De pater houdt zich de laatste jaren vooral bezig met het opzetten van tehuizen voor dakloze straatkinderen. Het gaat om kleinschalige woonvor men waar de jongeren in groe pen leven, begeleid door een echtpaar. Eén van de jongste projecten is het overnemen van een timmerfabriekje waar de straatkinderen aan de slag kun nen. Verder werkt hij aan plan nen voor een vakantiehuis ('een soort kinderboerderij buiten de stad') en een onderkomen waar met aids besmette jongeren kunnen worden opgevangen. Gijsen werkt al ruim veertig jaar in Brazilië. Lange tijd deed hij als pastoor het gebruikelijke parochiewerk, maar sinds '85 is hij actief in de 'vrije sector', zoals hij het zelf noemt. Zijn doelgroep is de jeugd en dan met name de kinderen die ge dwongen zijn hun leven op straat te slijten. Het gaat om jongeren die door het verlies van hun familieleden dakloos zijn geworden, maar er soms ook bewust voor hebben geko zen het ouderlijk huis te verla ten omdat de omstandigheden daar onhoudbaar waren. „Om dat moeder in de prostitutie zat of omdat een werkloze vader hen elke dag afranselde", vertelt Pater Frans Gijsen: „Zo'n knaap heeft dan in feite geen keus. Hij krijgt te horen: die pater gaat eraan of jij gaat eraan." foto dickhogewoning Gijsen. In de dagelijkse strijd om te óverleven komen de straatkinderen in het criminele circuit terecht. Vooral drughan delaren maken gebruik van de goedkope arbeidskrachten, die vaak zelf ook verslaafd zijn. Het leven van deze jongeren is niet veel waard. Ze worden neerge schoten tijdens acties van rivali serende bendes, maar vooral ook door doodseskaders die te gen betaling hun opdrachten uitvoeren. Die werken voor win keliers, hoteleigenaren of welge stelde buurtbewoners die de overlast van de straatkinderen zat zijn. De eskaders, ook wel aangeduid als 'nevenpolitie', worden maar al te vaak ge vormd door agenten die een ex traatje willen verdienen. Ze zijn moeilijk aan te pakken omdat ze worden beschermd door hun collega's binnen het korps. Broeinesten Pater Gijsen kwam in 1985 met de straatjongeren in aanraking als directeur van drie grote tuchthuizen in Rio de Janiero. In deze strafscholen werden 1500 tot 2000 jongeren opge vangen in accommodaties die waren berekend op niet meer dan 600 personen. „Daar heb ik geleerd hoe het per se niet moet", vertelt hij. De vorm van grootschalige opvang en de daarmee gepaard gaande slech te leefomstandigheden en het strenge regime, maakte de scholen tot broeinesten van cri minaliteit. „Je moet de jongeren zien te bereiken voordat ze op deze strafscholen terecht ko men. Anders ben je ze voorgoed kwijt aan de onderwereld." Gijsen merkte in 1989 hoe ver de macht van de drugbarons reikte, toen hij thuis in de sa cristie van een meter afstand werd neergeschoten door een knaap waarmee hij dacht een vriendschapsband te hebben opgebouwd. Een handelaar die door de pater was beschuldigd van de ontvoering van één van 'zijn' jongens, had de moordop- dracht gegeven. „Zo'n knaap heeft dan in feite geen keus. Hij krijgt te horen: die pater gaat er aan of jij gaat er aan." Dat hij de aanslag overleefde, dankt Gijsen waarschijnlijk toch aan het me dedogen dat de dader met hem moet hebben gehad. De kogel die hem had moeten doden werd op zijn maag afgevuurd. Na een herstelperiode in het ziekenhuis kreeg de pater van de kerkelijke autoriteiten de raad Rio te verlaten. Bij een tweede aanslag zou hij wellicht minder fortuinlijk zijn. Gijsen vertrok naar Belo Horizonte. De problematiek van de straatkin deren heeft ook hier grote vor men aangenomen, maar de in vloed van de drugkartels is hier nog niet allesoverheersend. „Hoewel de situatie wel ver slechterd", zegt hij. Huiselijke sfeer De werkwijze van de pater is ge baseerd op het winnen van het vertrouwen van de jongeren. Hij zoekt hen op bij de verschillen de verzamelpunten in de stad, maakt een praatje, verstrekt medicijnen en verleent eerste hulp. „Het belangrijkste is het geven van aandacht. De kinde ren hebben behoefte aan harte lijkheid. En wie kan dat nu beter geven dan de vertrouwenwek kende opa-figuur, die zich altijd in hun buurt ophoudt." De tweede stap is het van de straat halen van de jongeren. Na zijn slechte ervaringen met de tuchtscholen geeft Gijsen de voorkeur aan kleinschalige op vang, in een huiselijke sfeer. Er werden huizen aangekocht of door de jongeren zelf gebouwd. Voor de begeleiding zocht hij naar echtparen, vaak van een voudige komaf, die zelf al een flink gezin hadden. „Het is gek, maar iemand die al acht kinde ren heeft kan er altijd nóg wel een aantal bij hebben." In de praktijk werd het sys teem van opvang de afgelopen periode verder geperfectio neerd. Er kwamen aparte hui zen voor kleine en grote jon gens, voor jongeren die al een baan hebben en dus kunnen bijdragen in de kosten van hun huisvesting, evenals een appar tementencomplex voor straat kinderen die inmiddels zelf al weer nakomelingen hebben. Een project met een meisjes huis mislukte omdat het pen sion binnen de kortste keren veranderde in een bordeel. Gij sen: „De opvang van meisjes die een vaste vriend hebben, en vaak ook al kinderen, lukte wel. Daar hebben we ons toen maar op toegelegd." Het ene tehuis vult inmiddels het andere aan en door de over name van de timmerfabriek en de bouw van een vakantie-on derkomen en het verblijf voor aids-patiënten moeten de op vangmogelijkheden verder wor den verfijnd. „Het is vooral een zaak van lange adem", meent Gijsen. „Een definitieve oplos sing van het probleem is im mers onmogelijk zonder ingrij pende veranderingen in de eco nomische- en politieke situatie van het land." Twickelstraat 23, 2241 "Wassenaar, telefoonnummer 01751-76236). Met de psalmen zing je het uit Een wandeling door het landschap van de psalmen, be geleid door telkens weer andere gidsen. Zo omschrijft Hans Bouma het boek 'Met de psalmen zing je het uit', dat ontstaan is uit de NCRV-radiorubriek 'Het Levende Woord'. Diverse theologen bespraken in dit program ma wekelijks een psalm, waarbij ze hun visie gaven op de tekst en de actuele betekenis ervan vaststelde. Alle 150 psalmen komen aan bod, waarmee de uitga ve zich laat lezen als een dagboek. Tot de auteurs beho ren onder anderen ds. L. de Liefde, ds. M.G.L. den Boer, ds. J.A. Brandsma en dr. B. Becking. „Lees je iedere dag een hoofdstuk, dan kun je er honderdvijftig dagen mee vooruit", zegt Bouma in zijn voorwoord. „Maar met de psalmen zelf kun je je leven lang vooruit." Met de psalmen zing je het uit Hans Bouma (red.). - Kampen Kok, 1993. - 376 p. ISBN 90-242-8911-4. Prijs 49,50 gulden. BOEKBESPREKING In het spoor van de reformatie Het 20-jarig bestaan van de Reformatorische Hoge school in Zwolle was aanleiding voor het uitgeven van 'In het spoor van de reformatie'. In dit boek wordt een aantal studies weergegeven die diverse aspecten van de reformatorische theologie behandelen. Er wordt onder meer ingegaan op de verhouding van het Oude en Nieuwe Testament bij Marcion, Luther en speciaal bij Kohlbrugge, gedachten van de kerkvader Augustinus over de wereldlijke overheid en het terren van de pasto rale zorg in de reformatorische traditie. Het verschijnen van dit boek noemen de redacteuren dr. T. Brienen en drs. C. van Ginkel 'een teken dat er nog volop aandacht en ruimte in Nedeland is voor beoefening van de Refor matorische theologie'. In het spoor van de reformatie T. van Brienen en C. van Ginkel (red). - Kampen Kok, 1992. - 160 p. ISBN 90-242-6906-7. Prijs 35,00 gulden. Zijn liefde is een vuur De belangrijkste thema's uit de gedachtenwereld van de stichter van Taizé zijn samengebracht in 'Zijn liefde is een vuur'. Het bestaat uit dagboekfragmenten en uit de belangrijkste teksten die in de loop van vele jaren werden geschreven en gepubliceerd door broeder Ro ger van Taizé. De geloofsgemeenschap in het Franse Bourgondië is destijds gesticht met de bedoeling de verdeeldheid tussen christenen weg te nemen. Nu is Taizé een plaats geworden waar honderdduizenden jongeren uit alle werelddelen komen bidden en zich voorbereiden om 'vrede, verzoening en vertrouwen on der de mensen te bevorderen'. Zijn liefde is een vuur Roger van Taizé. - Averbode Altiora Kampen Kok, 1993. - 143 p. ISBN 90-242-6232-1. Prijs 23,90 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jan Kruis COLOFON Bij het noemen van de Middelland se zee dwalen de gedachten af naar een zonovergoten en glad ge streken zee-oppervlak. Deze ge dachten, die bewaarheid worden op veel dagen in het zomerseizoen, gaan niet altijd op. Sterker nog, de ze binnenzee staat bekend om zijn verradelijke winden die menig schip in moeilijkheden hebben ge bracht. Deze onverwachtse winden steken regelmatig de kop op als de Bora in werking treedt. De Bora is eën sterke wind die door het berg gebied langs de kust van Joegosla vië wordt gegenereerd. Het is wel eens voorgekomen dat bij onbe wolkt weer de Bora met windkracht 8 Bft de zee opging om op honder den kilometers afstand de schepen nog te verrassen. Een gevaarlijk jaargetijde is de herfst als de temperatuur van het oppervlakte-water zijn hoogste waarde bereikt. Zodra er dan koude lucht vanaf de Atlantische Oceaan over deze binnenzee stroomt, gaan de poppen aan het dansen. Er kan dan in korte tijd een aparte depres sie boven het zeewater tot ontwik keling komen, die enkele Ó£ger\ voor zeer slecht weer kan zorgen in de naburige kustgebieden. Vooral Italië en Spanje zijn de landen die in dergelijke situaties plaatselijk grote hoeveelheden regen te ver werken hebben. Eenzelfde proces vinden we in het najaar soms ook terug boven het relatief warme water van de Noord zee. Er is altijd wel een aantal situ aties waarin een depressie-kern een aantal dagen blijft rondzwal ken boven de Noordzee met alle gevolgen vandien. Vooral onze kustgebieden worden dan regelma tig bezocht door trossen met on weersbuien, die een wandeling op het strand tot een spectaculaire gebeurtenis maken. Dit weekeinde wordt in ieder geval niet zo slecht, maar een ronduit zonnig zomerweekeinde zit er toch niet in. Storingsuitlopers van de oceaan kunnen zelfs vandaag al tot het noorden van Nederland door dringen. Onze regio blijft groten deels buiten schot. Opklaringen en wolkenvelden wisselen elkaar af en bij een west tot zuidwestenwind 3- 5 Bft wordt het 20 tot 22 graden. Op zondag is de kans op een aantal buien groter, maar tussendoor zor gen opklaringen voor een welkome afwisseling. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft op beide dagen wolkenvelden en vooral langs de west kust kans op regen. In het noorden meest droog en geregeld zon. Maxima cir ca 19 graden, zaterdag rond Oslo flink hoger, zon dag in het Fjordengebied iets lager. Zweden: In het zuiden wolkenvel den en zaterdag naar het oosten wegtrekken- de re gen. Hier zondag vanuit het zuidwesten opnieuw kans op regen. Naar het noorden toe hier en daar zon en op veel plaatsen droog. Middagtempera- opklaringen tuur rond 20 graden, in Lapland iets lager. Denemarken: Zaterdag eerst nog wat Jlia. hagel L lagedruk H zon, daarna meer bewolking en van tijd tot tijd regen of enkele buten, zondag Gem'd'deidTveTNederland misschien met onweer. Maxima rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel wolkenvelden en op de meeste plaatsen van tijd tot tijd regen. In Enge land blijft het waarschijnlijk vrijwel overal droog. Middagtemperatuur langs de Schotse westkust circa 15 graden, in Ierland en Wales rond 19 graden, in En geland vooral zaterdag iets boven de 20 graden. België en Luxemburg: Zaterdag nu en dan zon en droog, zon- Z0NDAG 8 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden dag meer bewolking en .plaatselijk een Zon op 06.11 Zon onder 21.15 Maan op 22.50 Maan onder 12.49 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.28 19.49 Laag water 03.37 15.36 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 Zon-en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 21.13 Maan op 23.14 Maan onder 13,56 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.03 20.23 16.05 station weer wind temp neen Amsterdam licht bew. wnw8 20 14 De Bilt half bew. wnw6 21 13 half bew. wnw8 22 13 0- regenbui wnw8 22 13 licht bew, wnw7 23 13 0. Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Noord-Frankrijk: Zaterdag perioden met zon en droog Zondag vanuit het westen wolkenvelden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur za terdag van 20 graden langs het Kanaal tot 26 graden in -de Jura en Vogezen, zondag overal iets koeler Midden- Frankrijk: Zonnige perioden, hier en daar ook wolkenvelden. In de oostelijke Laag water 03.56 departementen op beide dagen kans op lokaal onweer. Maxima zaterdag tussen Weerapporten van 06 AUGUSTUS 17 de 25 en 30 graden, zondag iets koeler. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon. Zaterdag in het noorden mogelijk een bui, verder droog. Middagtemperatuur van 23 gra den rond Porto tot iets boven de 35 gra den plaatselijk in het binnenland. Ma deira: Perioden met zon. Van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog. Maxima onge veer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, ook hier en daar en kele wolkenvelden. In het binnenland op Aberdeen beide dagen kans op een lokaal onweer. Athene Maxima aan de Costa's rond 32 graden, Barcelona zondag aan de Costa Brava en Costa Do- rada iets lager. Middagtemperaturen in het binnenland plaatselijk boven de 40 graden, langs de Golf van Biscaje onge veer 23 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden van tijd tot tijd bewolking, aan de zuidstran- den meest zonnig. Maxima aan de stran den ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Istanbul Marokko: Vrij zonnig, vooral langs de Klagenfurt kust tijd tot tijd ook wolkenvelden. Mid dagtemperatuur aan zee rond 29 gra- Kopenhage den. Tunesië: Zonnig en erg warm. LasPalmas Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden, landinwaarts veel warmer. Lissabon Zuid-Frankrijk: Zaterdag overwegend zonnig, zondag KT-.5 26 hrer en daar tx>k enkele wolkenvelden. onwwr' mil 39 Berde dagen mogelijkreen loka eon- Ull llchl6s„ Io2 36 weersbur Zondag waart de Mistral. Mrd- Uailol[3 il(ht6e, „6 37 dagtemperatuur zaterdag van 23 graden Maita onbew „,5 35 in Les Landes tot ruim boven de 30 gra- Moskou Twaarhew ?tw1 den ten zuiden van Lyon; zondag overal Mijner iets lagere temperaturen. Nice Italië, Corsica en Sardinië: Oslo Italië: Zonnig, in het noorden ook enkele Parijs wolkenvelden en vooral zondag kans op Praag onweer. Middagtemperaturen van 29 "ome graden in het noorden tot plaatselijk bo- c"''' ven de 35 in het zuiden. Corsica en Sar dinië: Warm en flinke perioden met zon, zondag ook enkele wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Maxima rond 34 gra den, op Corsica iets lager. HEINZ BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10