Leidsch Dagblad Dieven terroriseren Franse snelwegen Rijnsburgs corso doorstaat Scheveningse vuurproef Miljoenenschade bij brand Rijswijk Oma met de Bijenkorf in de slag om 9stuff Betaalkaart niet meer nodig op postkantoor ■3§ GOED NIEUWS X ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40228 LOSSE NUMMERS 1,60 Religie 2 Godsdienstonderwijs op school is niet het minste probleem waar de Polen mee kampen. Doorhalen Paleisje kijken 3 Designer-drugs zijn de fr Het gewone volk kan nieuwe rage. Geen 3 het huis van de Britse peppillen, maar preparaten vorstin bewonderen, op de waarmee je na een nachtje plek waar ooit hoeren en stappen zo weer fris bent. gespuis bijeen waren. Politie waarschuwt toeristen rond Lyon De Franse snelwegen worden geterroriseerd door dieven die het gemunt hebben op buitenlandse toeristen. Vooral rond het verkeersknooppunt Lyon maken de criminelen jacht op argeloze vakantiegangers. De Franse politie heeft de toeristen gisteren gewaarschuwd voor de snel- wegdieven rondom Lyon. LYON AFP/DPA De dieven zijn dit jaar met na me actief activiteiten op de A- 46, een nieuwe snelweg ten oos ten van Lyon, die nog maar en kele maanden open is. Van de acht overvallen op buitenlandse auto's die de afgelopen twee weken in het midden-zuiden van Frankrijk zijn vastgesteld, werden er vijf op de A-46 ge pleegd. De voorgaande jaren was de Autoroute du Soleil (A-7) tussen Lyon en Marseille de autoweg bij uitstek voor de overvallers. De snelwegdieven kijken uit naar auto's met buitenlands kenteken. Doorgaans gaan ze volgens een vast stramien te werk: met een sterke auto, die veelal gestolen is, rijden ze zo genaamd per ongeluk van ach teren tegen de auto van hun ge selecteerde slachtoffer aan. Als de chauffeur uitstapt om de schade op te nemen, kijkt hij in de loop van een geweer of pistool. De overvaller dwingt de chauffeur en zijn passagiers ver volgens hun kostbaarheden in te leveren. Als ze het helemaal slecht treffen, nemen de over vallers ook nog hun auto mee. Ook gebeurt het dat dieven de ruiten inslaan van auto's die ze langs de snelweg tot stoppen gedwongen hebben, waarop ze de inzittenden dwingen hun geld af te geven. Het banditisme langs de snelwegen vindt door gaans plaats tussen midder nacht en 4 uur 's morgens. Jaarlijks heeft de Franse poli tie in de zomervakantie met na me in het gebied rond Lyon veel te stellen met snelwegdieven die worden aangetrokken door de grote stroom toeristen die naar het zuiden trekt. RUNSBURG ROZA VAN DER VEER Albert en Paola, het nieuwe koningspaar van België. Het grote verschil met Boudewijn en Fabiola. 'Phantom', de duurste theaterproduktie aller tijden. De complete trucendoos wordt opengetrokken. Schrijver Gerhard Durlacher blij mej vrijspraak van Demjanjuk. „Misschien heel gek dat ik dat zeg..." Gevecht om adoptiekind Amber. Een trieste geschie denis in Hoofddorp, met enkel verliezers, jungletocht op het eiland Seram. Op jacht naar heldendom. Onze Taal: De ziel van de fles. „Dit moesten we maar nooit meer doen." Die verzuchting uitte hoofdarrangeur Her man van den Berg gistermorgen nog tegen de bestuursleden van de Stichting Rijns burgs Bloemencorso. De spanning of het bloemencorso de rit door Scheveningen goed zou doorstaan om vandaag in volle glorie van Leiden naar Noordwijk te rijden, werd hem even te veel. De stormachtige wind van donderdag avond en -nacht had niet alleen hem flink de stuipen op het lijf gejaagd. Want, zo be kende secretaris van de corsostichting N. Hemmes eerder deze week, niets is zo de sastreus voor het bloemencorso als een ste vige wind. Van den Berg en Hemmes waren vannacht dan ook meer dan opgelucht dat de 's middags nog stevige bries in de avonduren volkomen was verdwenen. De rondrit door Scheveningen, met duizenden toeschouwers langs de kant van de weg, verliep daardoor bijna perfect. Alleen bij het vertrek van het Floraterrein in Rijnsburg ramde een corsowagen een paaltje, waar door een bloementoef beschadigd werd. Enkele praalwagens konden op het laatste moment niet door de Scheveningse Keizer straat omdat de opgetuigde bloemenwa gens breder waren uitgevallen dan op teke ning was verwacht. Tijdens de tocht raakten vervolgens nog eens vier banden van praal wagens lek. Dat zorgde voor enig opont houd. waardoor de corsostoet pas om één uur vannacht, ruim een uur later dan ver wacht, terugkeerde bij de veiling in Rijns burg. Daar stonden honderden bakken vol bloemen en voor elke praal- en luxewagen een binder klaar om mogelijke beschadigin gen bij te werken. Een groot aantal binders, uit het hele land, was op dat moment al af gebeld door hoofdarrangeur Van den Berg, die om 22.00 uur al te horen had gekregen dat de praalwagens de rondrit glorieus had den doorstaan. Een constatering die hij om 01.00 uur vannacht onderschreef. „We moeten de veelal nog niet volgroeide hor tensia's vervangen. En bloemen die door bomen of paaltjes zijn geraakt. Over een uurtje zijn we klaar." Voor de binders, die de tijd voor de terugkomst van het corso doodden met een kop koffie in de kantine, een meevaller. Want hoe laat het vannacht ook zou zijn geworden, de wagens moeten voor de tocht van Leiden naar Noordwijk weer picobello zijn. „Dat is je beroepseer. Bovendien rijden de wagens morgen door Rijnsburg. En daar staat toch een veel kriti scher publiek dan in Scheveningen", aldus de Hillegomse binder Hans Warmerdam. Spuitgasten uit Den Haag, Voorburg en Delft assisteerden de brandweer van Rijswijk. RUSWUK ANP Bejaarde bierdief tegen lamp door video-beveiliging Bij een brand in het winkelcentrum In de Boog aard in Rijswijk is gisteren naar schatting voor 5 tot 7 miljoen gulden schade aangericht. In maart dit jaar was er ook al brand in een deel van het winkelcentrum, naast het pand waar nu het vuur om zich heen greep. Toen was de schade 25 mil joen gulden. De brand ontstond door nog onbekende oor zaak op de eerste etage in de Blokkervestiging. Op de eerste verdieping waren ook enkele kantoren en een magazijn gevestigd. Het personeel van het eronder gelegen filiaal van Albert Heijn kon klan ten op tijd in veiligheid brengen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De super markt heeft grote rook en waterschade opgelo pen. De voorraden moeten waarschijnlijk worden afgeschreven. Er werden totaal 15 voertuigen en 50 brand weerlieden ingeschakeld. De korpsen van Den Haag, Voorburg en Delft verleenden bijstand aan Rijswijk. Het blussen werd bemoeilijkt door in stortingsgevaar van het dak, dat deels naar bene den kwam. Er was veel rookontwikkeling. De recherche doet in samenwerking met de brandweer onderzoek naar de oorzaak van de brand. De brand in maart werd aangestoken. MIDDENMEER GPD Een bejaarde inwoner van het Noordhollandse Middenmeer is met behulp van videocamera beveiliging in het schuurtje van zijn buren ontmaskerd als een geregelde, zij het niet echt gul zige bierdief. De buurvrouw irriteerde zich aan de zeer regelmatige ver dwijning van twee of drie flesjes pils uit de krat in het schuurtje. Vandaar dat een video-beveili gingssysteem in elkaar werd ge knutseld. Die toonde niet de verwachte jonge diefjes, maar de buurman, die overigens netjes zijn twee lege flesjes van de vorige keer terugzette. Een woordvoerder van de po litie meldt dat de man welis waar een proces-verbaal krijgt, maar dat vervolging achterwege zal blijven. Zolang hij tenminste niet in zijn fout vervalt en in dien hij de schade vergoedt. Miele Keukens Kwaliteit op Maat Giropas voldoendekascheque verdwijnt AMSTERDAM GPD advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Ncordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 - 48547 Geld opnemen in het postkan toor kan vanaf volgende maand met alleen een giro(maat)pas. Kascheque of girobetaalkaart is er niet meer bij nodig. De kas cheque wordt dan ook afge schaft. De nieuwe manier van geld opnemen, wordt vanaf begin september geleidelijk aan op al le ruim 2.000 postkantoren en postagentschappen ingevoerd. In december moet de operatie voltooid zijn. Nog tot 1 maart 1994 blijft het mogelijk in het postkantoor met girobetaalkaart of kascheque geld op te nemen tot het bedrag van 300 respectievelijk 500 gul den, Dat kan tot zo lang nog een uitkomst zijn voor mensen die om geld verlegen zitten, ter wijl ze al flink rood staan. Bij het opnemen van geld met een girobetaalkaart of kascheque wordt immers niet nagegaan of het saldo op de rekening vol doende is. Na 1 maart vervalt die moge lijkheid. Vanaf die datum is de kascheque ongeldig en is de gi robetaalkaart niet langer bruik baar voor het contant opnemen van geld. De giro(maat)pas is dan voldoende. Net als in de gi romaten van de Postbank wordt ook aan het loket gecheckt of het saldo op de rekening toerei kend is voor het op te nemen bedrag. De girobetaalkaart blijft wel gehandhaafd als betaalmiddel in winkels, restaurants en der gelijke. Ook blijft hij bestaan als middel om in het buitenland in postkantoren contant geld op te nemen. In het buitenland neemt ook het aantal automa ten toe waarmee met een giro pas van de Postbank geld uit de muur kan worden gehaald. De Postbank verwerking van girobetaalkaarten en kas cheques is verhoudingsgewijs duur. Door de nieuwe manier van geld opnemen op het post kantoor hoeven per jaar zo'n 50 miljoen girobetaalkaarten en kascheques minder te worden aangemaakt en verwerkt. SASSENHEIM PAUL V Een Sassenheimse oma heeft de strijd aangebonden tegen de leus 'Koop je stuf bij de Bijen korf. Officieel gaat het om een onschuldig gummetje, een stuf- je, en is het een reclame voor schoolspullen. Maar volgens oma M.J. Frenks-Verhoef legt het warenhuis op schandelijke en smakeloze wijze de link met stuff. Drugs dus. „Ik ken genoeg ouders van wie het hele leven bedorven is doordat hun kinderen aan de drugs zijn", zegt mevrouw Frenks. „Het begint met hasj en je weet niet waar het eindigt. Hele families zijn aan stuff, aan drugs ten gronde gegaan. En dan vind ik dat je zo'n pro bleem van de jeugd niet mag gebruiken om de verkoop van de Bijenkorf te stimuleren." Vandaar dat ze het bedrijf vroeg om onmiddellijk de pos ters met de omstreden leus van bushaltes en reclamezuilen af te halen. Ook diende ze een klacht in bij de Reclame Code Com missie. De commissie zag geen reden om de klacht in behande ling te nemen. En het waren huis weigerde de tekst terug te nemen. „Als je fatsoenlijk bent, kun je je meer permitteren", legt hoofd marketing T. Littaur van de Bijenkorf uit. „Een ieder weet dat de Bijenkorf nooit en te nimmer drugs zou verko pen." Het is duidelijk een cam pagne met een knipoog, be toogt Littaur: „Er staat ook een stufje, een gummetje onder de tekst." Toch is zijn bedrijf geschrok ken van de heftige reacties. Zo schreef de Sassenheimse oma dat de Bijenkorf de 'smakeloos- heidsprijs 1993 verdiende' en sloot ze haar brief af met 'niet veel hoogachting'. Ook de an dere tien reacties waren zéér negatief. „We hadden verwacht dat de campagne reacties zou losma ken. Maar niet dat men zich zo zou opwinden", zegt Littaur. „En we vinden het heel jammer dat we mensen verdriet hebben gedaan, hebben gegriefd. Ik denk dan ook dat we het niet een, twee, drie weer zouden doen." Probleem is volgens hem dat de Bijenkorf uiteenlopende doelgroepen wil bereiken: „Jon geren snappen heel goed dat het een grapje is. Terwijl oude ren misschien in familie of ken nissenkring drama's hebben meegemaakt." Of de Bijenkorf meer school spullen heeft verkocht door de campagne, weet de woordvoer der niet. Volgens hem hangt er geen poster meer in Nederland, maar ligt dat niet aan de actie van oma Frenks: „Het was de planning om de posters een week te laten hangen. Alleen verschilde die week van vesti gingsplaats tot vestigings plaats", vertelt hij. Mevrouw Frenks denkt daar anders over: „De Bijenkorf schreef me dat ze tot begin sep tember wilde doorgaan, maar een dag later waren de posters weg uit de bollenstreek." Om die reden zag ze af van een ver dere procedure bij de Reclame Codecommissie. Nadat die commissie had ge oordeeld dat ze 'op het eerste gezicht' geen reden zag om de klacht te behandelen en de Bij enkort om uitleg te vragen, had mevrouw Frenk in beroep kun nen gaan: „Maar dat duurt twee of drie maanden. En dan is het nieuwe schooljaar al lang en breed begonnen", zegt de Sas senheimse. „Eerst wilde ik alle artikelen over drugs naar de Bij enkorf sturen. Nu ben ik vooral verbaasd. Is 'Koop je stuf bij de Bijenkorf nu echt minder erg dan 'Is er koffie na de dood?', dat wél werd aangepakt." Gestolen eenden waren in de rui LISSE CONNY SMITS De natuur is soms knap misleidend. Bestuurslid E. Pettinga van de kinderboer derij aan de Lissese Han- delstraat kan er sinds don derdag over meepraten. Ze deed die dag aangifte van diefstal van 18 Carolien- en Mandarijneenden. Een on bekende had de felgekleur de en kostbare beestjes die sinds enkele maanden in de sloten rond de kinder boerderij rondzwemmen meegepikt, zo had ze tot haar schrik ontdekt. De po litie zegde het bestuurslid toe een onderzoek in te stel len, maar voordat agenten aan de slag konden, was het misdrijf alweer opgelost. Een inderhaast opgetrom melde vogeldeskundige stel de namelijk vast dat de vo gels nog steeds in de sloten rondzwommen. Ze zagen er alleen wat anders uit. De dieren waren in de rui en hadden zoals dat bij Ca rolien- en Mandarijneenden nu eenmaal gewoon is hun gekleurde tooi inge ruild voor een grauw veren- dek. De aangifte van diefstal is inmiddels weer ingetrok ken. 3,5 Miljoen Duitsers zonder werk ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Ale/it en cutticifiesie+ui HET WOORD IS AAN Jean de la Fontaine Het riet buigt in dezelfde storm die eiken velt. VANDAAG PAGINA'S- Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info HET WEER Verwachting van het KNMI: Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In het zuiden meer zon. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Wind uit zuidwest tot west, zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Licht wisselvallig weer met nu en dan zon en van tijd tot tijd een bui. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Vader strijkt beloning op voor aangeven zoon Een man in de Amerikaanse stad Everett heeft de 25.000 dol lar beloning opgestreken omdat hij zijn pyromanische zoon bij de politie heeft aangegeven. De man besloot het geldbedrag gis teren onmiddellijk af te geven aan de pastoor van een platge brande kerk. De zoon bekende na zijn ar restatie 72 brandstichtingen en werd veroordeeld tot 75 jaar ge vangenisstraf. De beloning voor het opsoren van de brandstich ter die verantwoordelijk werd gehouden voor het in vlammen zetten van huizen en bedrijven in de regio Seatlle-Everett werd vorig jaar uitgeloofd. Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:m/v Postcode:. Plaats Door het aanhoudende verlies van banen zijn momenteel bij na 3,5 miljoen Duitsers werk loos. Dat blijkt uit regeringscij- fers die gisteren werden vrijge geven. De werkloosheid in VVest- Duitsland is vorige maand met een half procent gestegen tot 7.5 procent. In het voormalige Oost-Duitsland was er een stij ging van 0.9 procent tot 15,3. Deskundigen verwachten geen verbetering van de econo mie zolang de rente in Duits land hoog blijft. De Duitse cen trale bank wil de rente niet ver lagen uit vrees voor inflatie. De problemen in het westen van Duitsland worden voornamelijk toegeschreven aan conjunc tuurschommelingen. terwijl de voormalige DDR de overscha keling naar een markteconomie nauwelijks kan verwerken. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemcr Per maand, automatisch (/2H.75) Per kwartaal via acceptgiro 82,85) i □automatisch (ƒ82,85) Nr. hank/giro: Handtekening Ofbd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1