Mandela en De Klerk oneens Toeristen poetsen vrijwillig Britse geschiedenis op Buitenland Mooi uitzicht Zeventig doden en tweehonderd gewonden bij explosies China Geweld neo-nazi's tegen Duitse homo's neemt toe Rodney King ontevreden over 'lichte straf agenten Nigenaanse militairen houden vast aan macht VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 5 'Politie Zuid-Afrika, leger en Nationale Partij hoofdschuldigen geweld' II hannover» Een pinguin geniet van het uitzicht over het landschap rondom de Duitse stad Hannover. De ballon, 31 meter hoog en met een omtrek van 18,4 meter, is een ontwerp van de Duitse striptekenaars Uli Stein en Gerd Koch. De pinguin gaat over enkele weken meedoen aan het wereldkampioenschap ballon varen in Luxemburg. FOTO DPA WOLFGANG WEIHS Amerikaanse biologen verongelukt new york» De Amerikaanse biologen Theodore Parker en Alwyn Gentry zijn bij een vliegtuigongeluk in het Middenamerikaanse Ecuador om het leven gekomen. Het toestel waarin ze zaten, vloog tegen een bergtop tijdens een verkenningsvlucht boven het woud. Ornitholoog Parker stond er om bekend dat hij vier duizend vogels aan hun geluid kon herkennen. Gentry deed on derzoek naar tropische planten. Jongetje doodgeslagen in Australië Sydney De Australische politie heeft gisteren in Nowra, 150 kilo meter ten zuiden van Sydney, een 20-jarige man gearresteerd die een zesjarige jongen heeft mishandeld. De jongen overleed een dag erna. Al eerder werd een 25-jarige vrouw aangeklaagd omdat ook zij betrokken zou zijn geweest bij de mishandeling. Gevangenen ontsnapt via tunnel moskou Een groep van 23 gedetineerden is via een zelf gegra ven tunnel ontsnapt uit'een gevangenenkamp bij de Siberische stad Leninsk-Koeznetsky. Volgens de Russische televisie, die dit gisteren meldde, zijn inmiddels 5 van de 23 ontsnapten, die wer den omschreven als gevaarlijke criminelen, weer opgepakt. Vol gens de politie hadden de gevangenen zeker twee weken ge werkt aan de 25 meter lange tunnel. Arrestaties bij protesten in Tibet peking In Tibet zijn de afgelopen maanden bij protestacties te gen het Chinese bestuur zeker 190 mensen gearresteerd. Dat heeft het bureau van de Dalai Lama, de geestelijk leider van Ti bet, vanuit diens ballingsoord in het Indiase Dharamsala bekend gemaakt. De arrestaties werden verricht bij protestacties in de hoofdstad Lhasa tegen dé verkiezing van Chinese lokale be stuurders. Onlangs publiceerde deze krant in de zaterdagbijlage unieke foto's van de protesten. Schietpartij in gerechtsgebouw Kansas topeka» Een man die op het punt stond veroordeeld te worden, heeft gisteren in een gerechtsgebouw in Topeka (Kansas) ie mand doodgeschoten en drie mensen verwond. De man, die te recht stond wegens verboden bezit van wapens en drugs, open de plotseling het vuur en gijzelde enkele mensen. Pas na zeven uur slaagde de politie er in het gebouw binnen te dringen, waar zij de schutter dood aantroffen. Voorschriften kerncentrales geschonden moskou De veiligheidsvoorschriften in Russische kerncentrales zijn in de eerste helft van dit jaar zeker 66 keer geschonden. Dat meldt het persbureau Interfax. Het bureau beroept zich op eén rapport van de Russische dienst voor nucleaire veiligheid. De dienst telde van januari-tot juni 90 incidenten in kerncentrales, waarvan er 66 zijn toe te schrijven aan het niet of slecht naleven van de voorschriften. In 22 gevallen moest een reactor tijdelijk worden stilgelegd. De Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-leider Mandela zijn het gisteren na een gesprek van vier uur niet eens geworden over de vraag hoe het geweld in de zwarte woonoorden te beëindigen. Het dodental in de woonoorden bij Johannesburg is na zes dagen inmiddels opgelopen tót bijna 150. Het zijn vooral leden van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en aanhangers van de Zulu-beweging Inkatha die elkaar naar het leven staan. JOHANNESBURG ANP-Rtr-A De Klerk zei na het gesprek met Mandela in Pretoria dat de poli tie zal blijven optreden in de zwarte woonoorden Katlehong, Tokoza en Tembisa tot de situa tie daar is gestabiliseerd. In het eerste woonoord vielen woens- 'Genoeg bewijs nieuw proces Demjanjuk' Acht overlevenden van het con centratiekamp Sobibor hebben het Israëlische hooggerechtshof gisteren verzocht een nieuw proces wegens oorlogsmisda den te gelasten tegen John Demjanjuk. Volgens de acht moet Demjanjuk worden ver volgd omdat hij in Sobibor kampbewaker is geweest. Vorige week oordeelde het hooggerechtshof dat niet over tuigend was bewezen dat Dem janjuk 'Ivan de Verschrikkelijke' was, de beruchte kampbeul van Treblinka. Hij werd vrijgespro ken. Volgens het hof waren er wel overtuigende bewijzen dat Demjanjuk bewaker in Sobibor en andere nazi-concentratie kampen is geweest. De beschul digingen in verband met Dem- janjuks verleden in Sobibor wa ren niet in de oorspronkelijke aanklacht opgenomen en de le den van het hof adviseerden geen nieuw proces tegen Dem janjuk te openen. Dow Fraiberg, een van de acht overlevenden van Sobibor, zei dat hij een morele verplich ting heeft tegenover de 250.000 joden die in het kamp zijn om gekomen, om alles in het werk te stellen voor een nieuw proces tegen Demjanjuk. De acht kun nen zich geen van allen Dem janjuk als bewaker in Sobibor herinneren, maar zijn van me ning dat er genoeg gedocumen teerde bewijslast is voor een nieuw proces. Israëlische soldaat gedood jeruzalem ap Op de bezette Westelijke Jor- daanoever is een Israëlische sol daat ontvoerd en later ver moord. Dat heeft het Israëlische leger vandaag bekend gemaakt. Het stoffelijk overschot werd vanmorgen vroeg in een uitge brande bestelauto gevonden in het dorp Bitunya bij Ramallah. Het voertuig was waarschijnlijk hetzelfde waarmee de soldaat donderdagavond een lift naar huis had gekregen. De moord had plaats terwijl de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) een rondreis maakt om te proberen het Arabisch-Israë- lisch vredesoverleg uit het slop te halen. De dood van Israëli sche militairen was in decem ber aanleiding om zo'n 400 Pa lestijnse fundamentalisten over de grens naar Libanon te zetten. De moorden van vorig jaar wer den opgeëist door de funda mentalistische beweging Ha rnas. dag drie doden bij een schiet partij met de Zuidafrikaanse politie tijdens een begrafenis. Het vuurgevecht brak uit toen de politie wapens aantrof in een busje van de processie en ge weervuur vanuit de menigte be antwoordde. Het ANC, dat gisteren op nieuw de houding van de politie bekritiseerde, stelde voor dat Mandela en De Klerk gezamen lijk een toernee door de zwarte woonoorden houden, maar die suggestie werd meteen door de regering van de hand gewezen. Wel gaan Mandela en Inkatha- leider Buthelezi waarschijnljk binnenkort 'op vredestoumee' langs de door geweld geteister de woonoorden. De ANC-leider verklaarde gis teren in Kaflehong voor een menigte van 8000 mensen dat zwarte leiders medeverant woordelijk zijn voor de golf van geweld, maar dat de meeste schuld ligt bij de politie, het le ger en de Nationale Partij van De Klerk. „Vóór deze regering, voor deze politie, telt het leven nauwelijks. Als dit land sterven, geven blanken daar niets om. hen alsof vliegen De Zuidafrikaanse regering concentreert zich op maatrege len die een einde moeten ma ken aan de gevechten tussen ANC- en Inkatha-aanhangers. De Klerk staat positief tegen over het idee van het ANC om een meerpartijen-vredesmacht te vormen, maar ziet zoiets slechts als aanvulling op de be staande veiligheidstroepen. ANC-leider Nelson Mandela stelde zo'n vredesmacht voor ter vervanging van de volgens hem ongeloofwaardige veilig heidstroepen. Sinds begin juli zijn naar schatting 600 mensen door ge weld omgekomen in de zwarte woonoorden. Toen werd een datum vastgesteld voor algeme ne verkiezingen in april volgend jaar. Voor het eerst zouden daaraan alle volwassen Zuid afrikanen, volgens het beginsel one-man-one-vote', mogen meedoen. Inkatha heeft daar grote bezwaren tegen en verliet vorige maand uit protest het Codesa-vredesoverleg, waaraan meer dan twintig partijen mee doen. Woensdag waarschuwde Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi voor een burgeroorlog als zijn partij gedwongen wordt de ontwerp-grondwet te aan vaarden. VN-chef luidt noodklok over geldvoorraad new york» Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties heeft gisteren gezegd dat de VN binnenkort geen geld meer hebben voor vredes operaties als de leden hun achterstallige contributie niet betalen. In een brief aan de leden van de Veiligheidsraad zegt Boutros Ghali dat de VN nog 380 miljoen dollar in kas hebben, terwijl de maande lijkse uitgaven 310 miljoen dollar zijn. Als de leden vol gende maand niet met geld over de brug komen, kunnen de VN niet meer aan hun verplichtingen voldoen, al dus Boutros Ghali. De VN voeren kostbare vredesoperaties in 13 landen met in totaal 90.000 soldaten. -?.\r "o.-TV v Volgens de Duitse Bond van Homoseksuelen (BVH) is tus sen 1990 en 1992 het aantal gevallen van lichamelijke mis handeling van homo's verdub beld. In Berlijn, waar naar schatting 150.000 mannelijke en vrouwelijke homoseksuelen leven, kreeg de politie vorig, jaar tweehonderd meldingen binnen. Na buitenlanders en daklozen lijken zij de derde doelgroep van rechtsextremis- tisch geweld. Geweld tegen homoseksue len is op zichzelf niet nieuw, maar de laatste drie jaar is er sprake van een ware explosie, vergelijkbaar met de uitbar sting van agressie tegen bui tenlanders. Dat werpt een smet op de nieuwe Duitse hoofdstad, die een naam heeft hoog te houden als Schwulen- metropole. Samen met Am sterdam en San Francisco geldt Berlijn als mekka voor 'andersgeaarden'. Als enige Duitse stad heeft Berlijn inmiddels een speciale ambtenaar van de politie, die zich uitsluitend met het ge weld tegen homoseksuelen bezighoudt. De homogroepe ringen in de stad bemannen 24 uur per dag een telefoon dienst waar slachtoffers van mishandelingen zich kunnen melden. „De ongerustheid stijgt met de dag. We krijgen veel telefoontjes van mensen die vragen naar ad/essen voor een cursus zelfverdediging", aldus Bastian Finke van de te lefonische melddienst. los angeles ap Rodney King, de betrokken fe derale aanklagers en zwarte lei ders vinden de tweeëneenhalf jaar celstraf die twee politie agenten woensdag opgelegd kregen voor het in elkaar slaan van King te weinig. De federale aanklagers hebben aangekon digd waarschijnlijk in hoger be roep te gaan tegen de naar hun zeggen te lichte straf. „Als ik het was geweest, zou ik 10 tot 15 jaar hebben moeten opknappen", zei King in een te levisieprogramma gisteren. Hij voegde eraan toe dat het moei lijk is tegen politieagenten te i procederen. „Wie gelooft je?", aldus King. Ondanks zijn kritiek zei King blij te zijn dat beide agenten in ieder geval voor eni ge tijd in de gevangenis verdwij nen. Dominee Jesse Jackson gaf een veridaring uit waarin hij stelde dat het juridische sys teem met de beslissing „een duidelijke boodschap over de waarde van het zwarte leven heeft gestuurd". Toen de rechter woensdag vonnis velde tegen de agenten zei hij dat een 'strijdlustige' King ook enige schuld draagt aan zijn eigen mishandeling. Dat was volgens hem de reden waarom hij niet de maximale celstraf oplegde. De mishande ling van King werd door een amateurfilmer op video vastge legd en wekte over de hele we reld beroering. Een eerder (staats)proces tegen de blanke politiemannen eindigde in vrij spraak en lokte bloedige rassen- rellen uit in Los Angeles. Dit keer bleef het rustig in de stad. Dikke rookpluimen markeren in Shenzhen de plek v vlammen op gingen. Abiola ontkent te zijn gevlucht hong kong ap Bij twee krachtige explosies in een pakhuis en aardgastanks in de Zuidchinese stad Shenzhen zijn gisteren zeker zeventig mensen omgekomen. Zo'n tweehonderd mensen liepen verwondingen op. De eerste explosie werd veroorzaakt doordat salpeterzuur was vrijgekomen. Toen brandweer lieden en politiemensen de brand in het pakhuis probeerden te blussen, explodeerden nabijgele gen opslagtanks voor aardgas. Volgens het persbureau Xinhua zijn onder de slachtoffers twee hoge gemeentefunctionarissen die de reddingswerkzaamheden leidden, brand weerlieden, politieagenten en reddingswerkers. De explosies richtten veel schade aan. Huizen schudden op hun grondvesten en tot op kilome ters afstand werden ruiten vernield. Volgens oog getuigen leek de tweede explosie op een atoom bom, compleet met een omhoog schietende vuurbal. In totaal gingen uiteindelijk acht van de tien pakhuizen in vlammen op. De oorzaak van de ex plosie is nog niet bekend. De autoriteiten van Shenzhen hebben de nabij gelegen Britse kroonkolonie Hong Kong gevraagd te helpen met het bluswerk en de benhandeling van de gewonden. lagos/new york londen «oliver gillie Bezoekers aan het Hampton Court Palace bij Londen krijgen les in het af stoffen én in de was zetten van de ko ninklijke inboedel. Anderen wordt de regels van de oude etiquette bijge bracht hoe ze hun hoofddeksel met een zwierige beweging moeten afne men of hoe ze een correcte revérence (buiging) moeten maken. Het tweehonderd meter lange paneel werk in de door sir Christopher Wren ontworpen Oranjerie glimt zoals het in lange tijd niet meerheeft gedaan. De eiken panelen, die voor Willem 111 en Mary werden aangebracht, zijn glan zend gepoetst door enthousiaste toe risten. Het poetsproject in de Oranjerie staat onder leiding van Caroline Alling- ton, de hoofd-huishoudster van Hampton Court en vier andere konink lijke paleizen. Onder haar kundige su pervisie wordt poetsen een vorm van conservatie. Bezoekers die vroeger niets mochten aanraken, mogen het houtwerk nu uitgebreid strelen. „De mensen kunnen een halve dag lang poetsen als ze dat willen", zegt Al- lington. „Ze vinden het erg interessant om te zien hoe we het-doen, maar de meesten hebben er na vijf minuten al genoeg van." Het afstoffen en in de was zetten van de koninklijke panelen, of andere hou ten meubelen, gebeurt niet zoals in ge wone huishoudens. Eerst wordt het stof met een varkensharen borstel en een stofzuiger verwijderd. Dan wordt de was met een borstel aangebracht en met een andere ingewreven op de zelfde manier waarop schoenen wor den gepoetst. Tenslotte wordt het hout met een zachte doek opgewreven. „Een varkensharen borstel komt in alle hoeken en gaten en werkt daarom be ter dan een doek. Als de panelen weer glimmen, wordt het licht van de mar meren vloer van de Oranjerie ertegen weerkaatst. Dat geeft een prachtig ef fect", aldus Allington. Het publiek stelt bijzonder veel belang stelling in de hogere kunst van het schoonmaken en onderhouden van kostbaarheden. Regelmatig worden in Hampton Court demonstraties gege ven over hoe zilver het best kan wor den gepoetst (eerst het stof met een varkensharen borstel verwijderen), hoe roestig ijzer moet worden behandeld (afschuren met fijne staalwol) en hoe (giet)ijzer moet worden gezwart (draag een masker tegen de giftige looddam- pen). De demonstratie wordt afgeslo ten met een gouden tip: metaal dat met een dun laagje was is bedekt, be houdt zijn glans. Terwijl deze huishoudelijk vaardighe den benederi in de keuken worden ge demonstreerd, krijgen bezoekers in de staatsiezaal boven van in stijl geklede gidsen les in hoe ze zich als 18de- eeuwse dames en heren moeten pre senteren. De mannen moeten een been iets naar voren zetten, waarbij de voet een hoek van negentig graden moet maken met de andere voet. De vrouwen moeten met neergeslagen, ogen een 'knicksje' (buiging) maken. Wanneer een dame de persoon voor wie ze een revérence maakte aankeek, gold dat als koketterend. De gids NicholasI.aw, gekleed als een jonkheer uit de tijd van Willem III en Mary (1689-1694), gaat helemaal op in zijn rol en verwaardigt zich niet een als dienstmaagd verklede gids aan te spre ken. Een als hofdienaar verklede gids legt uit dat het zijn grote ambitie is om ooit opperkamerheer van de koning te worden. Dit was de hoogste positie binnen de hofhouding omdat degene die deze positie bekleedde zeer direct met de koning in contact kwam hij moest de koning bedienen terwijl die voor zijn stoelgang op het stilletje zat en de koninklijke ontlasting opruimen. VERTALING: MARGREET HESLINGA De militaire regering van Nige ria staat de macht niet af en wil voorlopig samen met burger partijen regeren. Augustus Aik- homu, de nummer twee na dic tator Babangida, zei gisteren dat de overgangscommissie die hij leidt, bereid is na 27 augustus de macht te delen met de twee politieke partijen van Nigeria. De militairen zouden daarbij hun vetorecht behouden. Babangida had eerder dit jaar gezegd dat hij op 27 augustus zou aftreden, maar vorige maand annuleerde hij de ver kiezingen die op 12 juni waren gehouden. Volgens Babangida was er. geknoeid, maar volgens internationale liepen de verkiezingen eerlijk. De winnaar van die stembus strijd, Moshood Abiola, was gis teren in Washington om voor zijn zaak te lobbyen. Abiola hoopt dat het Witte Huis druk op Babangida uitoefent om af te treden en ruimte te maken voor een burgerbestuur. Abiola was eerder in Londen om steun te vragen van de Britse regering. Abiola sprak berichten tegen als zou hij uit Nigeria zijn ge vlucht. „Ik ben weggegaan om dat ik dat wilde. Ik ben een vrij mens. Deze man is niet bang", aldus Abiola. Hij noemde de huidige crisis in NigeHA de grootste bedreiging voor de sta biliteit in het land sinds de-Bia- fraanse oorlog in de jaren 1967- 1970. Angolese leger bestookt Huambo luanda afp-Rtr-anp vernietigd". Hij betreurde het dat ook het kantoor van het In ternationale Rode Kniis door raketten werd getroffen. De hulporganisatie liet weten dat er geen personeelsleden gewond zijn geraakt. Luanda vreest dat de opstan delingen vanuit Huambo de economisch zeer belangrijke havenstad Benguela gaan be dreigen en heeft aangekondigd de luchtaanvallen te zullen vóortzetten. De Angolese luchtmacht heeft gisteren zeker dertig luchtaan vallen uitgevoerd in de provin cie Huambo. Dat maakte de An golese regering bekend. De pro vincie met de gelijknamige hoofdstad is in handen van op standelingen van de rebellenbe weging Unita. Een woordvoerder van het Angolese leger zei dat militaire doelen „werden aangevallen en

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5