Ministerie onderzoekt iatrosofen Binnenland Vijftien jaar geëist voor moord door brievenbus 'Onder rood licht zie je ineens een konijntje verschijnen' Weg caravan, weg tent Schippers bezetten bedrijven 'Kwaad? Nee, ik ben niets' VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 CPD Gemeenschappelijke PervJ-enst Taxichauffeur 'Ome Ko' gedood loosdrecht» Een 67-jarige taxichauffeur uit Hilversum is gister middag dood aangetroffen op een sportcomplex in de gemeente Loosdrecht. Volgens de politie is de man, die in Hilversum alom bekend staat als taxicauffeur 'ome Ko van den Heuvel', door een misdrijf om het leven gekomen. Voorbijgangers troffen zijn stof felijk overschot aan op een doodlopende weg bij het sportcom plex. De auto van de man werd even verderop aangetroffen. Chemie-overslagterrein in Rotterdam utrecht De Nederlandse Spoorwegen willen 25 miljoen gulden investeren in de bouw van een overslagterrein voor chemietrei- nen in het Rotterdamse havengebied. Volgens NS-manager J. Brummelman betekent de komst van dit Rail Chemie Centre dat er op termijn meer treinen met chemische stoffen door Neder land gaan rijden. Hoeveel is nog niet bekend. Dertig maanden voor rol in hasjbende Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft een 29-jarige man uit Mijdrecht gisteren veroordeeld tot dertig maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De man heeft een „coördinerende rol" gespeeld bij de invoer en distributie van grote partijen hasj. Een 53-jarige handlanger kreeg een jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk. Twee andere leden van de hasj bende werden veroordeeld tot een werkstraf. De hasj werd per vrachtauto vanuit Spanje en Marokko naar Nederland vervoerd. Bij invallen op diverse plaatsen werd in april in totaal 1.800 kilo hasj gevonden. Reisadvies noord-Israël ingetrokken hoofddorp» Het advies om niet naar het noorden van Israël te reizen, is gisteren ingetrokken. Het reisadvies gold sinds het be gin van de vijandelijkheden in het grensgebied met Libanon, eind juli. Dat heeft het Calamiteitenplatform meegedeeld. In het platform zijn de bij de ANVR aangesloten reisorganisatoren, de ANWB, het ministerie van buitenlandse zaken en de reisverzeke- raars vertegenwoordigd. Daders vijftien overvallen gearresteerd oosterhout» Met de arrestatie van vijf Bredanaren en een man uit Spijkenisse verwacht de politie van Oosterhout ten minste vijftien gewapende overvallen op postkantoren en evenveel autodiefstallen in Noord-Brabant te hebben opgelost. Kort na een overval in Oosterhout werden de eerste drie verdachten aangehouden. Tijdens het onderzoek bleek dat de groep groter was en gewoon doorging met de overvallen. Over de waarde van de buit verstrekt de politie geen mededelingen. rotterdam anp Vijftien jaar celstraf eiste officier van, justitie mr. E. Rutten giste ren voor de Rotterdamse recht bank tegen een 31-jarige man. Hij wordt ervan verdacht op 1 december vorig jaar een 24-jari- ge man door de brievenbus van een flat in Maassluis te hebben neergeschoten. In de flat zou hij het slachtoffer nog eens in de borst hebben geschoten. Daar naast wordt de man verdacht van een gewelddadige overval op een muntenhandel in Roer mond. De flat was van de vriendin van de 31-jarige man die ook een verhouding met het slacht offer had. Het motief voor de moord was volgens officier Rut ten dan ook jaloezie. De man ontkent dat. Hij zegt de moord niet te hebben gepleegd en be weert dat er nog een andere man in de flat was toen hij daar den haag «anp De baby had last van zijn lon gen omdat hij twee maanden te vroeg was geboren. Zijn vader probeerde verschillende malen op „Marokkaanse wijze", met veel slaan en knijpen, het kind lucht te geven. Het pakte anders uit. Met een schedelbasisfrac- tuur, gebroken ribben en gepij nigde botten kwam het kind weer in het ziekenhuis terecht. Officier van justitie mr. I. Breman bij de rechtbank in Den Haag eiste gisteren acht jaar cel tegen de 26-jarige vader. Die hield vol dat hij niets verkeerds had gedaan, hoogstens dat hij iets te hard had geslagen. „Ik wilde mijn zoon helpen. In Marokko schud je kinderen door elkaar en geef ze je een klap als er iets is. Ik weet niet beter, zo heb ik het geleerd", verklaarde de man. Rechtbank president J. van Overbeek vroeg zich daarop af of hoe het dan den haag gpd De 'snip' maakt het niet lang meer. In oktober brengt De Nederlandsche Bank een nieuw biljet van honderd gulden uit en wordt het populaire bankbiljet met de weidevogel geleidelijk uit het geldcircuit gehaald. Voor het nieuwe honderdje worden nog verder verfijnde druktechnieken ge bruikt. Maar van echte revolutionaire nieuwe drukmethoden is geen sprake. De jongste vondsten lenen zich namelijk nog niet voor mas- saproduktie. Nederlands geld heeft een uitstekende reputa tie, omdat het moeilijk na te maken is. Iedere twee tot drie jaar worden biljetten vervangen. Na vijftien jaar is er weer een geheel nieuwe serie be schikbaar die net weer wat beter beveiligd is dan de voorgaande. Uit cijfers van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRf) blijkt dat er vorig jaar in totaal 1.995 valse Nederlandse bankbiljetten zijn onder schept, waarvan 359 honderdjes. Het gaat om vals geld dat al in de roulatie was. Vals geld dat bij valsemunters werd aangetroffen, is niet meege teld. Dat geldt ook voor 600.000 valse honderdjes die vorig jaar keurig verpakt in Groot-Brittannië werden onderschept. In 1991 werden 2.479 valse bankbiljetten uit roulatie gehaald, in 1990 5.177, in 1989 1.840 en in 1988 9.209. Deze cijfers steken gunstig af tegen die van valse dollars en andere buitenlandse biljetten die worden onderschept. Sinds de Tweede Wereldoorlog worden onze bankbiljetten beveiligd met een watermerk, voel bare inkt en minuscule lettertjes. Aan de hand van deze kenmerken kan iedereen een biljet vTij gemakkelijk op echtheid controleren. Bij het uit brengen van nieuw bankpapier worden deze druktechnische foefjes steeds verder verfijnd. Pas in 1986 toen het biljet van 250 gulden kwam, werden geheel nieuwe elementen toege voegd. Zo werd de 'vuurtoren'.met zogenaamde metamere inkt gedrukt die onder invloed van rood licht verandert. „Je ziet ineens een konijntje verschijnen dat anders onzichtbaar is", zegt B. Groothoff van De Nederlandsche Bank. Iets der gelijks is volgens hem ook te verwachten bij het nieuwe honderdje. En dan zijn er nog kassierskenmerken die ont snappen aan het blote oog. Ze zijn alleen te vin den met een vergrootglas, lamp of ander hulp middel. In 1987 schaften winkeliers zich massaal blauwe ultra-violette lampen aan om verschoond te blijven van valse honderdjes. Ze werden toen in grote aantallen vanuit Brabant verspreid, maar sloegen onder invloed van dat licht wit uit, terwijl de echte hun kleur kleur hielden. In het 250 gulden-biljet werden voor het eerst extreem kleine lettertjes gebruikt. De dichtregels van Slauerhoff op 0,2 millimeter zijn onleesbaar voor het blote oog. maar de kopieermachine, een geducht wapen van de hedendaagse valsemun ter, maakt er een streepje van. Aan de nieuwste truc van de geldfabrieken wordt nog gewerkt, hij is dan ook nog niet toe pasbaar. Het gaat om afbeeldingen die niet geko pieerd kunnen worden: een portret dat onder het kopieerapparaat verandert in bijvoorbeeld een afgekloven appel. Gezien de kwaliteit van het Nederlands geld. nemen criminele drukkers hun toevlucht tot bui tenlandse valuta. De Amerikaanse dollar is in die kringen zeer populair. Dit geld wordt overal in de wereld gebruikt en ziet er al sinds 1928 hetzelfde uit. De grote schaal waarop het is verspreid, maakt vernieuwen moeilijk, aldus Groothoff. 85 Procent van alle vervalsingen die in ons land wor den aangetroffen, betreffen de tamelijk primitie ve dollar-biljetten. Hoewel De Nederlandsche Bank garant staat voor de goede kwaliteit van haar geld. is de bevei liging niet voor alle biljetten gelijk. Een tientje vervalsen is minder winstgevend dan een grotere coupure en daarom kan de eerste met iets min der extra's toe. Ook de instelling die zelf de geld persen laat draaien, moet op de kleintjes letten. Het hologram, waarmee Oostenrijk en Finland hun bankpapier beschermen, is voor Nederland voorlopig nog te duur. Na twee steifgevallen aankwam. Maar zijn verklaring wordt door geen enkele getuige bevestigd. Ook niet door de vriendin. Daarentegen hebben ver scheidene getuigen de man voor de brievenbus zien zitten. Na het eerste schot hebben zij hem de voordeur zien inslaan en naar binnen zien gaan. Door het gegil van de vrouw(heen hebben de getuigen het tweede schot gehoord. Daarna kwam alleen de 31-jarige man weer uit de flat. Volgens de officier had de man zijn slachtoffer diezelfde dag al eerder geprobeerd dood te schieten. In de deurpost van de flat was een kogelgat gevon den en op de galerij lag een huls die uit hetzelfde wapen afkom stig was als dat waarmee het slachtoffer 's avonds om het le ven was gebracht. Uitspraak 19 augustus. De ministeries van justitie en WVC stellen een onderzoek in naar de praktijken van alternatieve genezers die zich iatrosofen noemen. In tenminste twee gevallen zouden patiënten zijn overleden die bij iatrosofen onder behan deling waren. Het gaat om een tweejarig kind uit Tilburg en een kankerpatiënte uit Amersfoort. Beiden mochten zich van de iatrosofen niet onder doktersbehandeling stellen. den haag cpd-anp 'Doodsklap' om baby te helpen mogelijk is dat er in Marokko nog kinderen rondlopen. „Het lijkt me heel vreemd dat het in uw cultuur gewoonte is om ba by's een klap te geven waarmee je een stier kunt doden." De advocaat van de man, mr. G. Koopman-Rond, schrok zich net als haar cliënt, rot van de eis van acht jaar. „We hebben Marokkanen naar Nederland gehaald, ze krijgen hier kinde ren dus we hebben de plicht als samenleving deze mensen te le ren hoe wij hier in Nederland met kinderen omgaan. Hij leert niets van zijn celstraf. Hij wilde zijn kind niet mishandelen maar helpen", aldus de raads- burgum Op de camping in het Friese Burgum trok een windhoos gisteren een spoor van vernieling. Twee caravans en verschillende tenten waai den om of weg en bootjes en surfplanken vlogen als bordkartonnen voorwerpen door de lucht. Eigenaar Eybergen stond bij de receptie op de cam ping bij Burgum toen hij donkere wolken zag aankomen: „Opeens was er een donderend geraas, net of ze een glascontainer leeggooiden, maar dan harder." Het volgende moment zag hij dat de struiken en bomen op nog geen tien meter afstand plat op de grond werden gedrukt. Ook in Ureterp richtte de heftige wind schade aan. Van huizen werden de dakpannen afgeblazen. Het skütsjesilen op de Langweerder Wielen werd van wege de harde wind voortijdig beëindigd. foto anp De baby heeft de mishande ling overleefd, maar goed komt het nooit meer met hem. Vol gens de officier zal hij een vegeterend bestaan in inrichtin gen gaan leiden. Uitspraak 19 augustus. Man bekent 70 misdrijven amsterdam anp Een 24-jarige inwoner van Weesp die zich op het poli tiebureau meldde met de mededeling dat hij „schoon schip wilde maken", biechtte de verbijsterde agenten in enkele dagen tijd ruim zeventig misdrij ven op. Zijn daden varieerden van een gewapende overval en elf snelkraken tot 21 autodiefstallen en 43 inbra ken die hij in de afgelopen vijf jaar heeft gepleegd. De man was voornamelijk ac tief in zijn eigen woon plaats, Huizen, Naarden, Muiden, Blaricum en Ab coude. Van zijn buit is nog niets teruggevonden. Actievoerders willen ook weer met Maij praten utrecht/den h «gpd Actievoerende binnenschippers hebben vanmor gen terreinen van de Rotterdamse havenbedrijven GEM en EMO bezet. Hoeveel schippers bij de twee bedrijven zitten, is nog niet bekend. Het Ac tiecentrum van de schippers in Rotterdam was niet van de bezetting op de hoogte. De binnenschippers besloten gisteravond hun acties uit te breiden, maar hebben het ministerie van verkeer laten weten onder voorwaarden toch weer over het plan van de eerste bemiddelaar in het conflict, oud-premier Biesheuvel, te willen onderhandelen. De voorwaarden voor verdere ge sprekken zijn: duidelijkheid over de inhoud van de toegezegde wet voor de toerbeurt noord-zuid, alle lading terug naar de schippersbeurs en aan scherping van de wet die het binnenlandse ver voer regelt. Bemiddelaar W. Lodder heeft inmiddels ver klaard „pas op de plaats te maken", uit onvrede met het besluit van de schippers. Hij keerde maandag met lege handen terug van een gesprek met ambtenaren van minister Maij en ziet voor zichzelf geen rol meer weggelegd in het conflict. De acties in de binnenvaart blijven vreedzaam en zullen niet leiden tot totale blokkades van vaarwegen. Overigens werd gisteren in Terneuzen wel direct overgegaan tot een volledige blokkade. Uit huis gezette schreeuwzieke man trekt zich terug in tentje numegen rob hirdes De buurt kan opgelucht adem halen. De aan een schreeuw- ziekte lijdende Nijmegenaar H. Veerkamp heeft gisteren onder druk zijn flatwoning verlaten. Verdreven van huis en haard heeft de 45-jarige patiënt zich noodgedwongen teruggetrok ken in een tentje op een natuur- camping bij Arnhem. Het defi nitieve einde van bijna zeven tien jaar wonen in de Fahren- heitstraat. Ontgoocheld staart hij naar zijn opgeslagen boedel. „Nee, ik ben zelfs niet kwaad, ik ben niets." De uit zijn woning gezette pa tiënt lijdt aan een syndroom, dat lijkt op de ziekte van Gilles de la Tourette. Hij heeft een on bedwingbare drang om in schreeuwen uit te barsten. Ook midden in de nacht. Om de symptomen van zijn ziekte zo veel mogelijk onder controle te kunnen houden, heeft Veer kamp verschillende therapieën gevolgd. Of zoals zijn advocaat Sackers zegt: „Hij heeft meer psychiaters bezocht dan u en ik in het telefoonboek kunnen vin den". Met resultaat overigens, vindt Veerkamp zelf. „Het schreeu wen is in de loop der jaren sterk verminderd." Maar nog niet ge noeg. Althans niet naar de zin van de buren. Met het argument van on duldbare hinder wendde de Woningstichting Nijmegen zich tot de president van de Arn hemse rechtbank om Veerkamp in kort geding uit zijn woning gezet te krijgen. Maar die vorde ring werd afgewezen. In hoger Veerkamp pakt noodgedwongen zijn spullen ii beroep oordeelde het gerechts hof in Arnhem echter alsnog negatief voor Veerkamp, waar door de woningstichting hem, indien nodig met de sterke arm. op straat mocht zetten. Ook al omdat hij tot tweemaal toe een andere woning afwees. Veer kamp zelf voert aan, dat die twee aanbiedingen hem geen soelaas boden voor zijn ziekte. Desondanks zegt Van Lingen dat nog steeds naar een oplos sing wordt gezocht. „We heb ben hem aangemeld bij de werkgroep bijzondere bemidde ling, een samenwerking van alle Nijmeegse woningbouwcorpo raties." Veerkamp zelf is de afgelopen dagen koortsachtig op zoek ge weest naar onderdak. Familie en vrienden op wie hij terug kan foto henk van holland vallen, heeft hij niet. Sackers: „Hij is door zijn handicap maat schappelijk geïsoleerd geraakt. En in de sfeer van crisisopvang hoort hij volstrekt niet thuis. Vaak zijn dat toch randfiguren, die daar terecht komen en daar hoort hij zeker niet bij". Toch heeft Veerkamp de afge lopen dagen ten einde raad zelfs nog geprobeerd onderdak te krijgen in een tehuis voor dakloze mannen in Nijmegen. „Maar in een gesprek werd mij duidelijk gemaakt, dat ik niet in een dergelijke opvang paste. Dat tehuis biedt onderdak aan veelal oudere mannen met vaak een wat agressieve instelling. Met mijn schreeuwbuien zou ik alleen maar onrust onder de be woners veroorzaken." Het openbaar ministerie in Bre da onderzoekt momenteel de dood van een tweejarig meisje uit Tilburg dat overleed aan een verwaarloosde verkoudheid. De alternatieve genezer hield de moeder voor dat het niet nodig was een arts in te schakelen omdat hij „zag dat het kind klaar was om te sterven." Ook is er een sterfgeval van een kankerpatiënte die onder behandeling van een iatrosoof was. Ze kreeg het advies te stop pen met de reguliere medische behandeling en voortaan alleen maar gras te eten en veel piano te spelen. Over enkele maanden dient voor het gerechtshof in Den Haag een zaak tegen een man uit de hofstad die eerder is ver oordeeld tot twee jaar cel omdat hij een ernstig zieke patiënte medische hulp had onthouden. De man is in afwachting van zijn beroep op vrije voeten ge steld. Naar aanleiding van de dood van de tweejarige Tiburgse is in die stad een belangenvereni ging opgericht voor slachtoffers van niet-erkende alternatieve geneezers. De klachten, die niet alleen over iatrosofen maar ook over andere geneeswijzen gaan, worden allemaal in kaart ge bracht. Is er sprake van ernstige Rover wil één kaartje voor bus, trein en tram oen haag anp Er moet één kaartje komen waarmee mensen per trein, bus en metro kunnen reizen. Dat vindt de reizigersvereniging Ro ver. In de nota T kaartje' be schrijft de organisatie de voor waarden voor integratie van kaartjes en tarieven in het openbaar vervoer. Rover (drieduizend leden) constateert dat er op dit mo ment veel te grote verschillen zijn in de tarieven van de Ne derlandse Spoorwegen en die van het het stads- en streekver voer. Daaraan moet volgens de reizigersorganisatie zo snel mo gelijk een einde komen. Rover wil verder dat er zo min mogelijk toeslagen worden ge heven. Als de reiziger töch extra moet betalen dan moet daar ook iets tegenover staan, bij voorbeeld een gegarandeerde zitplaats of extra comfort. Een toeslag alleen voor het reizen met hogere snelheid vindt Ro ver niet terecht. Ook pleit de reizigersorgani satie voor een „kwantumkor ting" voor reizigers die veel ki lometers met het openbaar ver voer afleggen. Ten slotte zou ook het stads- en streekvervoer net als de spoorwegen een groepskorting moeten invoeren. gevallen, dan wordt de politie ingeschakeld. Oprichter R. Kusters van de belangenvereni ging weet niet hoeveel doden zijn gevallen door een iatroso- fie-behandeling. Hij schat het aantal op zeven. Bij de ministe ries van justitie en VWC zijn geen getallen bekend. H. Plokker van de inspectie volksgezondheid van het minis terie van WVC is zeer ongeluk kig met de iatrosofie: „Het grote verschil tussen een iatrosoof en andere alternatieve genezers is dat de iatrosoof absoluut is in het afwijzen van reguliere ge neeskunst. Dat betekent dat er ongelukken kunnen gebeuren wanneer mensen grote licha melijke afwijkingen hebben die door de iatrosoof niet onder kend worden. Want in veel van de gevallen gaat het niet om art sen of erkende beroepsbeoefe naren, maar om mensen die al leen een interne opleiding van iatrosofen hebben gehad." Volgens de voorzitter van de Vereniging tegen de kwak/alve- rij, C. Renckens, is de iatrosofie „een bedenksel van één man met een eigen opleidings school". „Maar het stelt niks voor," aldus Renckens. „Het is pure wartaal, een particuliere hobby." Renckens verwijt de politiek deze vormen van therapie veel te veel ruimte te hebben gege ven. „Het parlement schept al 25 jaar lang een klimaat van er* kenning van alternatieve ge neeswijzen. Daardoor is er ook moeilijk tegen de e treden." Tot acht jaar cel voor stichten van brand in winkel den haag anp De rechtbank in Den Haag heeft gisteren celstraffen van drie tot acht jaar opgelegd aan vijf brandstichters die begin dit jaar voor ruim vijf miljoen gulden schade aanrichtten in het cen trum van Den Haag. De brand in de nacht van 16 op 17 fe bruari begon in een kledingzaak in de Vlamingstraat en sloeg over naar twee horecagelegen heden aan de Grote Markt. Een 23-jarrge man kreeg acht jaar cel. Hij stichtte ook in 1987 brand in het hoofdbureau van politie in Den Haag. waarbij vier doden vielen. De man werd op gepakt naar aanleiding van vi deo-opnamen bij een benzine station waar hij een jerrycan met brandstof vulde. De brand in de kledingzaak in de Vlamingstraat werd aange stoken in opdracht van de broer van de eigenaar om zo geld van de verzekering te kunnen op strijken. De broer kreeg zes jaar cel. De daders lieten lx n/m. onder de deur van de w inkel lo pen en staken die aan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3