Kinderen creperen in regenwoud van Liberia Nina Alekseva, minnares van Beria tegen wil en dank Cuba hoopt op een betere relatie met de VS Feiten &Meningen Complotten VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 'Het lichaam eet zichzelf opdoor gebrek aan proteïnen Massa Kanneh ontsnapte aan de burgeroorlog in Liberia door zich in het kleurrijke, ongerepte regenwoud te ver bergen, Ze leefde van wilde zoete aardappelen, wilde pompoenen en cassavebladeren. Totdat het fruit van de jungle haar langzaam om zeep begon te helpen. upper lofa county mark fritz Jean-Bernard Bouvier, een arts ap van de Nederlandse tak van Art sen zonder Grenzen, vertelt dat proteïne-ondervoeding veel er ger is dan 'gewone' ondervoe ding (marasme) waarbij alleen sprake is van caloriegebrek, zoals in Somalia het geval was. „Kinderen met marasme her stellen vrij gemakkelijk als je ze goed verzorgt. Bij kwashiorkor kunnen ze dood gaan zelfs als je de beste zorg aan ze besteedt. Het lichaam heeft geen proteïne en gebruikt dan de eigen proteïnen. Het lichaam eet zichzelfop." Massa woont in de regio Upper Lofa County, in de uiterste noordwesthoek van Liberia. De dorpen zijn overspoeld met hongerige mensen. „Ze probe ren te pakken te krijgen wat ze kunnen", vertelt Denise Barrett, een hulpverleenster van d^ Lu therse Werelddienst. De situatie is het ergst in Vahun, een dorp van 5.000 in woners, waar inmiddels 38.000 mensen verblijven. De toeloop vanuit het regenwoud begon De zesjarige Massa lijdt aan een bijzondere vorm van ondervoe: ding, een gebrek aan proteïnen. Het legt belangrijke organen lam en laat haar gezicht, han den en voeten opzwellen tot twee keer de normale afmetin gen. Volgens hulporganisaties dreigen in de schitterende wou den van het noorden van Libe ria naar schatting 250.000 men sen van honger om te komen. De meesten zitten in de tang van de twee strijdende partijen in het land. Massa kijkt met haar heldere, open blik een moeilijke toekomt tegemoet. Ze is al bijna de helft van haar normale lichaamsge wicht kwijt. Artsen denken dat ze waarschijnlijk ernstige scha de aan de ingewanden heeft op gelopen. Veel van de ondervoe de kinderen en volwassenen in het tropische regenwoud lijden aan kwashiorkor (gebrekziekte), een ernstig tekort aan proteïnen. een maand geleden toen de mannen van rebellenleider Charles Taylor uit het dorp wer den verdreven. Taylor begon de strijd tegen de dictatuur van wijlen president Doe in december '89 met een invasie vanuit het buurland Ivoorkust. De door de Westafri- kaanse landen ingezette strijd macht heeft het legertje van Taylor inmiddels teruggedron gen naar het noorden. De dor pen die onder controle staan van Taylor krijgen geen hulp omdat het Westafrikaanse vre- desleger dat niet toestaat. In het woud ten noorden van Kakata sterven wekelijks onge veer 500 kinderen van onder voeding op een populatie van 110.000, aldus het Internationa le Comité van het Rode Kruis. Twintig procent van alle kinde ren lijdt ^an kwashiorkor. Ver wacht wordt dat de komende drie maanden 7.000 kinderen zullen sterven. Hulpverleners verzuchten dat sommige groepen mensen on mogelijk te bereiken zijn, omdat Taylors mannen op veel wegen mijnen hebben geplaatst. Dank zij binnendruppelende voedsel hulp is in ieder geval in Vahun het aantal doden onder kinde ren gedaald van 15 tot 20 per dag naar 5 tot 8 per dag. Maar met het t gens wordt de a voedsel aanzienlijk moeilijker. Het dorpje Lofa, dat in ieder re genseizoen van de buitenwereld is afgesloten, zal spoedig niet meer zijn te bereiken. Massa Kanneh is een van de 330 ondervoede kinderen die extra proteïnen krijgen toegediend met een mengsel van mais, soja en bonen dat door de Belgische afdeling van Artsen zonder Grenzen wordt uitgedeeld. De vierjarige Mohammed Vandi loopt rond op gezwollen voetjes en heeft een bandje om zijn pols dat aangeeft dat hij meer dan 40 procent van zijn gewicht heeft verloren. „Ik ben mijn man door de oorlog uit het oog verloren en er is niemand die eten voor ons vindt", zegt zijn moeder. „We hebben maan denlang alleen zoete aardappe len gegeten." De ouders van de zesjarige Amara Braima zijn in de jungle gestorven terwijl het gezin on derweg was uit Sierra Leone. Het jongetje leefde op aardap pelen en cassavebladeren tot hij samen met een tante terecht kwam in Vahun. Zijn blote voe ten lijkon op soldatenlaarzen. „Mijn benen lijken wel zware gewichten", zegt hij. Een medewerker van Artsen zonder Grenzen aan de slag in Liberia. archieffoto moskou helen womack the independent Nina Alekseva heeft geen rust meer sinds een onderzoeker in Sovjet-archieven haar naam te genkwam in het adressenboek van Lavrenti Beria, Stalins be- tiïchte, losbandige chef van de geheime politie. Op sensatie be luste media jagen op haar ver haal. Een westerse redacteur beloofde de oude dame zelfs ■dat hij haar miljonair zou ma- 'ken „ais ik zou zeggen dat ik Franse seks had gehad met Be- tia", vertelt ze verontwaardigd. En Russische journalisten „ver draaiden" Beria's woorden te gen haarom hem beestachtiger te laten lijken dan hij in werke lijkheid was. De waarheid is volgens Alekseva minder opzienbarend. Hoewel 2e tegen haar wil de minnares was van de man die tijdens Sta lins terreurbewind talloze on schuldige mensen de dood in stuurde, houdt ze vol: „Hij was niet monsterlijk tegen mij. Hij was galant en hartelijk. Waarom zou ik zondigen door kwaad te spreken over de doden?" Alek seva mag van geluk spreken dat ze het überhaupt nog kan na vertellen, want de meesten van Beria's slachtoffers verlieten zijn woning niet levend. Als hoofd van de Sovjet-veilig heidsdienst was Beria verant woordelijk voor de deportatie van mensen uit de Baltische staten naar Siberië. Beria on dervroeg verdachten in zijn huis, maar algemeen wordt aangenomen dat hij er ook jon ge vrouwen naar toe lokte, die hij vervolgens verkrachtte en vermoordde. Toen stratenma kers onlangs de weg voor Beri a's huis openbraken, vonden ze verschillende skeletten die met bluskalk waren bedekt en die vrijwel zeker de overblijfselen zijn van een aantal van Beria's 'gasten'. Een zeker persoon Gehuld in een scharlakenrode zijden ochtendjas en met don kere brilleglazen zit Alekseva pontificaal in haar met tapijten bezaaide appartement. Toen Beria tegen het einde van de ja ren veertig in haar geïnteres seerd raakte, was ze zangeres in het koor van de NKVD, de voor loper van de KGB. Het hoofd van de geheime politie stuurde zijn mannetjes erop uit om in lichtingen over haar in te win- Een collega van Alekseva's echt genoot rook onraad en waar schuwde het paar. Toen op een dag een zwarte limousine naast Alekseva opreed en de chauf feur haar meedeelde dat „een zeker persoon" haar wilde ont moeten, begreep ze wat er aan de hand was. Ze had gelukkig de tegenwoordigheid van geest om niet in te stappen maar te zeggen dat ze wachtte op haar echtgenoot, legerkolonel Ivan Rebrov. De chauffeur veront schuldigde zich en de auto zeil de weg. „Die keer heeft God me gered aldus Alekseva. Korte tijd later werd Rebrov ge arresteerd. Alekseva weet nog steeds niet zeker of Beria hem uit de weg liet ruimen omdat hij een relatie met Alekseva in de weg stond of dat haar mar) ge woon zoals miljoenen anderen verdween. Alekseva vluchtte naar Kaliningrad aan de Balti sche kust. Na een jaar dacht ze dat het vei lig was om terug te keren. In Moskou sloot ze zich weer aan bij het koor en werd verliefd op een marineofficier, die haar vol gende echtgenoot zou worden. Maar Beria was haar niet verge ten. Hij stuurde lijfwachten om haar te halen en dit keer kon ze niet weigeren. Alekseva werd een elegante eet kamer binnengeleid met een ta fel „vol allerhande zakoeski (borrelhapjes) en verrukkelijke wijnen uit de kelders van tsaar Nikolaas II. Het was het soort voedsel dat het gewone volk nooit te zien kreeg". Na het eten nam Beria haar mee naar bed. „Ik trilde van top tot teen. Ik wilde niet dat dit gebeurde", zegt ze, hoewel ze het woord verkrachting niet in de mond wil nemen. „Hij was teder, hij streelde mijn haar en kuste me. Misschien was hij wreed tegen anderen, maar hij viel op mij." Beria deed „niets pervers" en er was beslist geen orale seks. „Ik was daar niet het type voor. Ik kwam van een goede familie." Rode rozen Beria liet haar de volgende mor gen weer gaan en gaf haar een grote bos rode rozen mee. Ge durende de volgende 18 maan den kwam de auto haar om de twee of drie dagen ophalen en bracht ze de nacht door met het hoofd van de veiligheidsdienst, terwijl haar nieuwe echtgenoot, Dmitri, thuis zat te mokken. „Ik was niet Beria's maitresse, maar zijn slachtoffer. Ik zat in zijn net gevangen." De jonge vrouw had alleen toegang tot de slaapka mer, de eetkamer en de badka mer, waar een grote marmeren tafel stond waarop Beria zich liet masseren. De andere deu ren bleven voor haar gesloten en ze heeft nooit een van zijn andere slachtoffers gezien. „Ik wist toen nog niets over zijn bloedige zaakjes", vertelt ze. „Niemand wist ervan. We kon den alleen maar gissen." Alekseva omschrijft Beria als ge vat, geslepen en een grote per soonlijkheid. Hij nam haar mee naar het buitenverblijf van maarschalk Zjoekov om Stalin tijdens een receptie te ontmoe ten. Hij bood aan om Alekseva met haar zangcarrière te helpen en een appartement voor haar in te richten, compleet met haar grote wens: een vleugel. Ze zegt dat ze altijd alle privileges en geschenken die Beria haar aan bood, heeft geweigerd en dat ze voortdurend bezig was met het vinden van een manier om uit zijn klauwen te ontsnappen. Ze vertrouwde haar probleem toe aan een van Beria's lijfwachten, Rafael Semojonovitsj, en smeekte hem om hulp. Beria vond een andere vrouw, ook uit het koor, om haar te ver vangen. Wonder boven wonder liet Beria Alekseva gaan. Bij hun laatste ontmoeting zei hij tegen haar: „Ik weet dat je koud blijft voor mij, dus moet ik in mijn lot berusten." Alekseva: „Ik be dankte hem hartelijk, want ik was een goede actrice." Alekseva schrijft haar ontsnap ping toe aan geduld en haar vermogen om niet in paniek te raken. Ze gelooft dat Beria mis schien medelijden met haar heeft gehad, omdat ze hem aan zijn eerste vrouw deed denken, een Georgische die ook Nina heette. Maar wat haar waar schijnlijk echt heeft gered, was Beria's dood in 1953, kort nadat hun affaire eindigde. Stalin was aan een hersenbloeding overle den en uit angst dat Beria het terreurbewind zou voortzetten, liet Stalins opvolger, Malenkov, Beria executeren op de absurde beschuldiging dat hij een Britse spion zou zijn. Nog geen jaar la ter nam Chroesjtsjov, de plaats van Malenkov in. Alekseva vond een baan bij de televisie. Nu is ze oma en woont in een torenflat. Ze moet rond zien te komen van een pensioen van 16.000 roebel (35 gulden) per maand. En hoewel ze fiet niet wil toegeven, geniet ze met Lavrenti Beria, onder Stalin chef van de geheime dienst van de Sovjetunie. archieffoto volle teugen van de aandacht die ze krijgt als gevolg van de onthullingen over haar affaire met een van de beruchtste mas samoordenaars uit de geschie denis. vertaling: margreet heslinga STANDPLAATS BUDAPEST havana john rice Niemand heeft de moeite genomen het anti-Ameri kaanse billboard te repareren dat tegenover de Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordiging in Havana staat en dat maandeN geleden tijdens een storm werd beschadigd. „Meneer de Imperialist: Wij zijn absoluut niet bang van je", staat er op het bord. Het vertoont grote, gapende, gaten. De Cubaanse campagne tegen de Verenigde Staten ligt Stil. Vanwege de crisis die is ontstaan door het wegval len van de steun uil de Sovjetunie wil Cuba betere rela ties met de regering in Washington en hoopt het tevens meer dollars aan te trekken van naar Florida uitgewe ken Cubanen. President Fidel Castro heeft een handreiking gedaan in de hoop op warmere relaties. Cubaanse functionarissen rekenen echter niet op een positieve respons van Was hington, laat staan dat er op korte termijn een einde Zou komen aan het 30 jaar geleden ingestelde handels embargo tegen het communistische landje. „Ik heb de indruk dat Clinton tot een andere generatie Amerikanen behoort", zei Castro in juli tijdens een top van Latijnse regeringsleiders in Brazilië. „Ik heb de in druk dat we te maken hebben met een fatsoenlijke en vreedzame persoon." Minister Roberto Robaina (buitenlandse zaken) waar schuwde vorige maand dat er geen reden was voor 'buitengewoon enthousiasme' over betere banden met 'de VS. Maar Cuba staat in toenemende mate open voor Amerikaanse invloed en dollars. Elk weekeinde komen duizenden jonge Cubanen in de open lucht bij elkaar om te dansen op de ooit verboden Amerikaanse rock en rapmuziek die opklinkt uit door de overheid ge plaatste luidsprekers. Het is een poging de pijn van de economische crisjs wat te verzachten. De voormalige Sovjetunie en de rest van het Oostblok was tot 1989 .goed voor 90 procent van de Cubaanse handel. Castro vertelde de Cubanen in juli dat hij vreemde va luta het land wil binnenhalen door de mogelijkheden voor bannelingen - tot voor kort steevast aangeduid als 'wormen' - om geld naar familieleden te sturen te ver ruimen. Cuba verwacht niet dat het Amerikaanse han delsembargo, dat het eiland volgens Havana sinds 1962 40 miljard dollar heeft gekost, snel zal worden opgehe ven. De VS eisen maatregelen waar Castro weinig voor Een groep Cubanen rijden een oplegger naar hun huis zo'n 600 kilometer van Havana. Reizigers worden op zo'n tocht re gelmatig opgehouden door gebrek aan benzine in het verarmde land. foto afp voelt, zoals vetkiezingen waaraan meerder partijen mo gen meedoen. Maar de Cubanen zien hoopvolle tekenen. In juni waarschuwde de Amerikaanse regering ballingen in Florida dat aanvallen op Cuba tegen de Amerikaanse wet zijn, een uitspraak die voorafgaande regeringen veelal achterwege lieten. De federale regering stak bo vendien een stokje voor plannen van de staat Florida een eigen staatsembargo tegen Cuba in te stellen dat nog strenger is dan de landelijke boycot. Op 14 septem ber volgt een nieuwe test wanneer president Clinton zijn handtekening moet zetten onder verlenging van de reisbeperkingen naar Cuba. In 1977 liet president Car ter dit reisverbod verlopen, maar het werd later weer ingesteld. Als de reisbeperkingen niet worden verlengd, is dat een stap die uit politiek oogpunt van groot gewicht is", zegt Kirby Jones, een journalist die de ontwikkelingen in Cuba al jarenlang bestudeert. Vorige maand was Jo nes mede-organisator van een conferentie van Ameri kaanse zakenlieden die geïntereseerd zijn in handel met Cuba. De Cubaanse buitenlandadviseur René Mu- jica vertelde de conferentie dat Cuba begrijpt dat de re gering van Clinton het Amerikaans beleid ten aanzien van Cuba niet van de ene op de andere dag kan veran deren, maar stelde vast dat de Amerikanen „hun reto riek hebben gematigd" tegenover Cuba. Hij zei dat Cu ba bereid is „positief te reageren op stappen van de VS". De scherpe marxistisch geladen en met evangeli sche stijl overgoten opstelling van Cuba tijdens de Kou de Oorlog is al lang weggeëbd, ofschoon Castro onder streept dat hij nog steeds een overtuigd socialist is. Op een conferentie van ruim 100 Latijns-Amerikaanse par tijen in Havana in juli viel de naam Karl Marx nauwe lijks meer. Castro heeft guerrillabewegingen opgeroe pen zich van geweld te onthouden. Een paar kilometer ten zuiden van Havana is een kerk hof voor Sovjetsoldaten die in Cuba zijn overleden. In cyrillisch schrift staan de namen op de 63 grafstenen rond een eeuwige vlam. „Vroeger waren er constant be zoekers", zegt de beheerder van het kerkhof terwijl hij de paden bezemL „Nu heb je dagen dat er helemaal niemand komt." „Jij gelooft toch niet dat de re volutie van 1989 spontaan was? Natuurlijk zat de Securitate er achter." Terwijl ik Simona ver bijsterd aanstaar, knikt de rest van het gezelschap instem mend. Ze raakt de kern van de zaak. Ik weet wat deze mensen tij dens de opstand tegen Ceauses- cu hebben geriskeerd. Ze zijn toen met gevaar voor eigen le ven naar hun ziekenhuis gegaan om de gewonden te helpen. Niemand had hen daar op dracht toe gegeven, dat weten ze net zo goed als ik. Toch zijn ze er nu van overtuigd dat de omwenteling een groot complot was. Een complot van de Secu ritate tegen... ja, tegen wie ei genlijk? Tegen zichzelf? Ook Simona en haar vrienden geven toe dat er in Roemenië heel wat is veran derd. Ze kunnen feestjes voor meer dan tien gasten geven zonder dat de politie komt, de telefoon wordt niet afgeluisterd, ze lezen onafhankelijke kranten, kunnen reizen, met buitenland se gasten (ons!) kletsen en kan keren op de regering. Deed je dat vroeger, stond er meteen een veiligheidsman voor de deur. Maar dat zie ik verkeerd, meent Simona. De Securitate contro leert Roemenië niet meer via spionnen, maar door de econo mie. „Ze hebben de privé-be- drijven én worden rijk, terwijl de rest van de bevolking arm blijft." Toch raar, probeer ik nog eens, dat geheime agenten zelf een revolutie beramen die hun hun macht kost en hun hoogste baas Ceausescu niet alleen van zijn paleizen, maar ook van zijn le ven berooft. En waarom zou de Securitateide boel omverwer pen terwijl ze alles in handen had: de bedrijven, de economie en in zekere zin zelfs de gedach ten van de mensen? Het gezelschap kijkt wat onge makkelijk. Ze zijn niet gewend dat iemand de florerende com plot-theorieën aan regels van logica en analyse onderwerpt. Maar Simona vindt het verlos sende antwoord: „Jullie West europeanen zijn naïef. Niets in de geschiedenis gebeurt spon taan. Alles wordt van bovenaf gestuurd." Simona staat zeker niet alleen. Balkanbaby's krijgen complot theorieën met de paplepel inge goten. Zo'n visie op het leven geeft een hoop gemak. Op die manier ben je nooit verant woordelijk voor de rotzooi om je heen. Dat is de schuld van een of andere verre macht. De oorlog in Bosnië is volgens Serviërs niet hun schuld, en zelfs niet die van de Kroaten of de moslims, maar van de Duit sers en de EG. „Die zijn begon nen. Als Europa zou willen, is het in een dag afgelopen", be weert een zwaar bewapende Servische soldaat in Zvornik glashard. Zijn collega aan het zuidelijke front treurt hevig dat de kustdorpen bij Dubrovnik zo zwaar beschadigd zijn: „Het is toch schandalig wat de Duitsers ons aandoen", zegt hij hoofd schuddend. Ook Ivan, een Bulgaarse kennis, is ervan overtuigd dat de oorlog op de Balkan een complot van vreemde machten is. Alleen weet hij dat niet Europa, maar Amerika achter de schermen aan de touwtjes trekt. Washing ton is 's werelds politieagent, meent hij, dus moet deze oorlog de Amerikaanse belangen steu nen. Anders hadden ze allang ingegrepen. Ivan is verslaafd aan complot ten. Is de telefoon verkeerd ver bonden, wordt hij afgeluisterd? Praat de Amerikaanse ambassa deur met de Bulgaarse presi dent, is dat om instructies uit Washington over te brengen? En uiteraard hebben de oude communisten nog steeds de touwtjes in handen. Ik ga wel eens met hem in dis cussie, al weet ik zelf niet waar om. Dat ik zijn complotten niet geloof, is volgens Ivan ook al het gevolg van een complot. Wes terlingen worden bewust doin- gehouden, zodat we ons mak kelijk laten belazeren. runahellinga

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2