Leidsch Dagblad Bijstandsdossier openbaar Deel Leidse regio uren zonder water Clinton neemt eerste horde begrotingsplan Belgen massaal langs baar Boudewijn X VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40227 LOSSE NUMMERS 1.60 Verbeteren 2 Cuba's Fidel Castro hoopt op korte termijn de verhouding tot de Ver enigde Staten te verbete- Kind te water: zes doden CAGLIARIDPA Bij de hoofdstad van Sardinië, Cagliari, zijn gisteren zes men sen verdronken. Het betrof een jongen van zes die te water raakte in een industriekanaal bij Portoscuso en vijf mensen die hem wilden redden. Dit waren volgens de Italiaanse TV de ou ders van het kind, twee van hun andere vijf kinderen en nog een andere jongen. latrosofen 3 Onderzocht wordt in hoeverre zogenoemde iatrosofen verantwoorde lijk zijn voor tenminste twee sterfgevallen. Zuid-Afrika 5 Het dodental in de woonoorden bij Johan nesburg is na zes dagen in middels opgelopen tot bij na 150. Auto tegen boom: vier Noordwijkerhouters gewond Bij een verkeerson geval op de Mar grietenlaan in Hille- gom zijn gister avond vier mensen gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde toen de be stuurder van de wa gen, een 22-jarige het inwoner Noordwijkerhout, de macht i stuur verloor en te gen een boom reed. De politie ver moedt dat de man te hard heeft gere den. De bestuurder en drie inzittenden, 18 en 20 jaar en een 19-jarige jongeman uit Noordwijker hout, zijn met ver wondingen overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De auto werd totaal vernield. FOTO HIELCO KUIPERS Inzage in dossiers sociale dienst bij verhaal uitkering ex-partner Gescheiden mensen die worden aangeslagen voor de bij- jaar moeten opleveren, standsuitkering aan hun ex-partner, mogen het dossier De S0R is vooral boos dat de van de sociale dienst over hun voormalige partner inkij ken om te zien of ze wel terecht moeten (mee)betalen. Met die uitspraak heeft de Raad van State gisteren voor een doorbraak gezorgd in het verhaalsrecht bij de bij stand. In eerdere processen wees de Raad inzage in deze vertrouwelijke dossiers nog af. HAARLEM SJAAK SMAKMAN De uitspraak is de eerste in ruim honderd zaken die de Stichting Onderzoek Rechtsple ging in Familiezaken (SOR) heeft aangespannen. Aanleiding is volgens voorzitter Burgman de beslissing van ex-staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken •vorig jaar dat gemeenten in alle echtscheidingszaken tot twaalf jaar geleden de uitkeringen aan bij voorbeeld bijstandsmoeders moeten verhalen op hun ex- echtgenoten. Dit verhaal op naar schatting 230.000 ex-part- ners zou 200 miljoen gulden per ex-partners nauwelijks moge- lijkheiden hebben om die bij drage aan te vechten. Volgens Burgman wordt in nogal wat gevallen ten onrechte een uitke ring toegekend of wordt de uit kering te hoog vastgesteld. „De gemeenten kunnen toch negen tig procent van de bijstand de clareren bij het rijk. Die hebben er dus geen belang bij om heel streng te controleren." De aan geslagen ex-partner krijgt echter geen inzage in het dossier en kan dus niet achterhalen waar om de uitkering is toegekend. Als een uitkering ten onrechte is verstrekt, kan de gemeente de uitkering uiteraard niet verha len op de ex-partner. De Raad van State bepaalde gisteren in een zaak in de ge meente Rijswijk dat de ex-man van een bijstandsvrouw het dossier mag inzien, met uitzon dering van stukken over de rela tionele problematiek. Hij kan dus bij voorbeeld niet lezen wat zijn vrouw over hem heeft ge zegd. Het ministerie van sociale za ken heeft geen commentaar. „Het is een zaak van de ge meenten. Die moeten gewoon de wet uitvoeren", aldus een woordvoerder. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was vanmorgen niemand voor commentaar beschikbaar. In Nederland werden vorig jaar ruim een half miljoen bij standsuitkeringen gegeven. In bijna 320.000 gevallen ging het om gescheiden vrouwen, van wie bijna 300.000 een of meer kinderen hadden. Zij krijgen 1.400 gulden in de maand. Uit onderzoek is gebleken dat on geveer een op de vijf bijstands ontvangers fraudeert. Daarbij gaat het vooral om het verzwij gen van inkomsten en het doen voorkomen of men alleen leeft terwijl er wel degelijk een part ner/medebewoner is. KATWIJK/LEIDEN AAP RIETVELD Zo'n 50.000 huishoudens in Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden en delen van Sassen- heim en Warmond hebben gis teravond meer dan een uur zonder water gezeten. De tele foon bij de energie- en water voorziening Rijnland stond urenlang roodgloeiend. Oorzaak van de storing was een fout in het computerprogramma in het splinternieuwe, volledig geauto matiseerde pompstation van de EWR in de Katwijkse duinen. De waterdruk viel weg toen bij een test van de apparatuur de computer alle vier de pom pen in het nieuwe pompstation inschakelde. Dat gebeurde rond vijf uur 's middags. De stroom- KattenKabinet rt Neerlands troetel- 2 U dier, de kat, is het middelpunt van een foto expositie in het Amster damse KattenKabinet. HET WOORD IS AAN Meerderheid in Huis van Afgevaardigden WASHINGTON CORRESPONDENT President Bill Clinton heeft af gelopen nacht met veel moeite de eerste horde genomen op de weg naar de aanvaarding van zijn ambitieuze begro tingsplannen. Het Huis van Afgevaardigden nam met niet meer dan twee stemmen ver schil (218-216) zijn pakket van 500 miljard dollar aan belas tingverhogingen en bezuini gingen aan. Het belooft er ko mende nacht in de Senaat, waar hetzelfde pakket op tafel ligt, nog meer omte gaan spannen. In het Witte Huis ging na de stemming luid gejuich op. „De marge was erg klein, maar het mandaat is duidelijk", zei Clinton in een eerste reactie. Het was tot het laatst onzeker hoeveel van de 259 Democra ten met de 175 Republikenen zouden meestemmen tegen hun eigen president. Het wer den er uiteindelijk 41, maar tot in de allerlaatste seconden van de stemming kwam Clinton nog vier stemmen tekort. De vier afgevaardigden zwichtten echter onder zware druk van het Democratische leider schap in het Huis. „Dit is de belangrijke eerste stap naar het veranderen van Amerika", zei Clinton, die de hele dag via de telefoon op aarzelende Democraten had ingepraat. „Eindelijk wordt se rieus het tekort aangepakt." Maar dan moet eerst de Se naat komende nacht zijn plan nen nog goedkeuren. Dat is al lerminst zeker. Zes van de 56 Democraten zullen vrijwel ze ker met de 44 Republikeinen zullen meestemmen, waar door de stemmen zullen sta ken. Net als tijdens het debat in juni over Clintons plannen zal de stem van vice-president Al Gore, die geen lid maar wel voorzitter van de Senaat is, dan de doorslag moeten ge- De Democratische fractielei der Richard Gephardt deed een dringend beroep op de weifelaars om Clinton het voordeel van de twijfel te ge ven. De Republikeinen hamer den echter erop dat Clinton wel belastingen verhoogt maar te weinig bezuinigt. Vice-frac- tieleider Newt Gingrich noem de de hogere belastingen „diefstal door de overheid". In Clintons plan gaan hoofdzakelijk de belastingen omhoog voor mensen die meer dan 140.000 dollar (270.000 gulden) verdienen. Verder zal de benzine-accijns met twee cent per liter om hoog gaan. Dat levert de staat 255 miljard dollar op. Bijna evenveel wordt gevonden door bezuinigingen op de over heidsuitgaven, vooral op de fensie. Samen moet dat leiden tot een verlaging van het te kort in de komende vier jaar met bijna 500 miljard dollar. Het tekort, nu 330 miljard dol lar, moet in 1997 ongeveer 200 miljard zijn. Vader en zoon staan, tussen duizenden anderen, geduldig te wachten voor het Koninklijk Paleis ii men in de Belgische hoofdstad aanzienlijk gestegen. BRUSSEL «GPD-ANP-AI Geen bezoekregeling voor in beslag genomen kaketoes Justitie hoeft een inwoner van Waarland geen omgangsregeling met 22 in beslag genomen kaketoes aan te bieden. Ook de verblijf plaats van de dieren blijft geheim. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag in een kort geding bepaald. De man werd in april aangehouden op verdenking van heling van beschermde zwarte kaketoes of hun eieren uit Australië. Er werden van hem 22 vogels in beslag genomen. Hij eiste een bezoekregeling om hun verzorging in de gaten te houden. Hij wilde met het kort geding ook voorkomen dat justitie de vogels via verkoop of schenking van de hand doet. De presidént van de rechtbank vindt een verbod daarop niet nodig, omdat de officier van justitie niet de vereiste machti- gine heeft om de kaketoes van de hand te doen. Tussen de 150.000 en 200.000 Belgen heb ben gisteren persoonlijk de laatste eer be wezen aan koning Boudewijn. De wachttij den voor een laatste groet bij de baar van de zaterdag overleden vorst liepen soms op tot negen uur. De autoriteiten werden door de enorme toeloop volledig verrast. Ongeveer 350 mensen werden in de loop van de dag, door het drukkende weer en de lange wachttijden, met uitputtingsver schijnselen door het Rode Kruis geholpen. Een twintigtal werd tijdelijk in een zieken huis opgenomen. Aan het begin van de middag werd het rampenplan in werking gesteld en werden alle ziekenhuizen in Brussel in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Ook vandaag staat de rouwkapel van het paleis weer open voor het publiek. De enorme toeloop toont dat de dood van de vorst de Belgische bevolking veel dieper heeft geraakt dan werd verwacht. Een politiek commentator, die jarenlang de ruzies tussen Walen en Vlamingen en de opdeling van het land in een federatie volg de, constateerde verbaasd: „Er heerst toch iets van een Belgische gevoel. Dat is een nieuw politiek feit." Geëmotioneerde mensen verklaarden dat 'dit het laatste is wat we nog kunnen doen, na alles wat hij voor het bijeenhouden van het land heeft gedaan'. De eerste mensen verschenen reeds gistermorgen om twee uur aan de paleispoort, die pas om zeven uur open zou gaan. Het verkeer in en rond Brussel veranderde in een complete chaos. De Belgische spoorwegen schatten onge veer 100.000 mensen naar de hoofdstad te hebben vervoerd en hebben extra treinen ingezet. De uitvaart zal morgen voor het eerst in de Belgische geschiedenis gezamenlijk wor den verslagen door de vier Franstalige en Vlaamse, openbare en commerciële TV-sta- tions RTBF, BRTN, VTM en RTL. De 13de- eeuwse Michielskathedraal is voor de be grafenis in paars en wit gehuld, omdat de koninklijke familie wil, dat de ceremonie ook hoop en verwachting uitdrukt. In plaats van zwart is gekozen voor grijs als rouw- kleur. De begrafenis zal voor sommige staats hoofden een aanslag op hun uithoudings vermogen betekenen. Het selecte gezel schap zal zich vanaf negen uur 's morgens in het Koninklijk Paleis van Brussel verza melen en koningin Fabiola condoleren. Rond tien uur begint een voettocht van on geveer een uur naar de Sint Michielskathe draal. Als het weer het toelaat zal het stoffelijk overschot van de vorst in een open kist op een militair voertuig in de rouwstoet wor den vervoerd. Vanwege de zwaarte van de route is het niet ondenkbaar dat niet prins Claus, maar kroonprins Willem Alexander koningin Beatrix zal vergezellen. PP* kwaliteits- tenten, - slaapzakken, kleding, rugzakken, - schoenen ^^nns Hendrikstraat 123-125 Alphen a/d Rijn Tel 01720-75310 Zuidafrikaanse zegswijze Gewoontes is eerst spinnerakdrade, dan kabeltoue. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Regio RTV Show- Sport HET WEER voorziening kon dat niet aan en alle pompen vielen stil. De eer ste klachten dat er geen water meer uit de kraan stroomde, kwamen om tien over vijf uit Katwijk. Oegstgeest, Rijnsburg en Leiden volgden. Het kostte de EWR veel hoofdbrekens om het probleem op te lossen. „Het had geen zin om het noodaggregaat in te schakelen, want dat kon ook niet voldoende stroom leveren voor die vier pompenvertelt voorlichter J. van der Erf. „En daarmee was de ellende nog niet voorbij. Want het oude pompstation, dat tijdens de test standby was. bleek zijn energie uit dezelfde bron te krijgen als het nieuwe. Dus ook dat werkte niet." Binnen een uur was het euvel verholpen en kon de waterdruk weer langzaam worden opge bouwd. Maar dat leidde er weer toe dat er bij veel mensen bruin water uit de leiding kwam. ,Als het water weer gaat stromen, wordt de aangroei aan de bin nenkant van de leidingen losge woeld", legt Van der Erf uit. „Dat kan geen kwaad, maar het ziet er wel onsmakelijk uit." De EWR heeft gisteravond monsters genomen van het lei dingwater. om te controleren of de storing tot bacteriologische verontreiniging heeft geleid. „Een formaliteit", zegt Van der Boosheid om vossenjacht KATWUK CONNV SMITS Milieu-organisaties hebben woedend gereageerd op de be slissing van Staatsbosbeheer om tien jagers vergunning te geven om onder meer vossen te schie ten. De vergunning geldt voor het duingebied Berkheide in Katwijk en werd al enige tijd ge leden afgegeven. Deze week echter werd een zogeheten wildbeheerplan goedgekeurd, noodzakelijk om daadwerkelijk de jacht te openen op vossen, konijnen, kraaien en eksters. „Bijna misdadig en nergens voor nodig", stelt M. lansen na mens de Stichting Duinbehoud in Leiden. „Mensen vinden het juist zo leuk dat ze tegenwoor dig weer wat vossen tegenko men." Woordvoerder De Vos van Staatsbosbeheer stelt echter dat er wel degelijk klachten zijn. „De vossenstand is de laatste ja ren enorm toegenomen. Steeds meer burgers ondervinden daar hinder van." Staatsbosbeheer doet volgens De Vos trouwens niets verkeerd. Ze houdt zich aan de Jachtwet „Bovendien, als het ministerie van landbouw een premie geeft voor elke afge schoten vos. wie zijn wij dan om te zeggen dat er niet mag worden gejaagd?" Verwachting van het KNMI: Af en toe zon Af en toe zon maar vooral in het noorden van het land ook wolken velden en mogelijk wat regen. Mi nimumtemperatuuromstreeks 12 graden, middagtemperatuurrond 21 graden. Zuidwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. Hoogovens bezuinigt meer dan voorzien UMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Hoogovens IJmuiden bezuinigt dit jaar meer dan voorzien. Het staalbedrijf streeft naar een ex tra besparing van 300 miljoen gulden, wat onder meer ten koste gaat van 2300 arbeids plaatsen. De ingezette koers is echter zo succesvol dat het be drijf dit jaar ruim 350 miljoen gulden kan besparen. Die informatie heeft beurs analist P. Wortel, van het effec tenkantoor Meespierson, on langs van het staalbedrijf gekre gen. Hoogovenswoordvoerster longejan wil dat noch bevesti gen noch ontkennen. Omdat het staal- en aluminiumconcem woensdagmiddag de halfjaarcij fers bekendmaakt, wil het be drijf nu geen mededelingen doen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonncmen Ptr maand, automatisch 28.75) Per l war,aal Q via acceptgiro 82.85) □automat,vh (ƒ82.85. Ofbtl 071-128050 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1