'Verbod op jacht bij natuurgebieden' 'Groene' volkshogeschool leidt milieulegioen op Over leven Milieubewuste jongeren kiezen later voor auto HETVELD VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 chef willem spierdijk. 071 -356439. plv -chef meindert van der kaaij. 071 -356442 Natuurmonumenten: vogels eten niet bij de buren UTRECHT» jjongeren \inden een schoon milieu van groot belang, maar kiezen op latere leeftijd vaak kritiekloos voor de auto. Ze we ten meestal maar weinig over de schadelijke gevolgen van het autogebruik. Dat concluderen de Stichting Milieu Educatie en ,de Advies- en Onderzoeksgroep Beke. De twee organisaties pleiten voor meer speciaal op jongeren gerichte educatie en voorlich ting over de nadelen van het verkeer. Een regionale aanpak zou daarbij het meeste effectief 'zijn. De conclusies zijn geba- iseerd op een onderzoek naar jvervoerskeuzes onder jongeren Ivan 15 tot en met 19 jaar. Jongeren denken bij vervoer allereerst aan de auto, zo wees de studie uit. De fiets en het openbaar vervoer worden nau welijks als realistische alterna tieven gezien als het rijbewijs eenmaal is gehaald. Oorzaken zijn onder meer onwetendheid over de kwalijke gevolgen van de auto op natuur en milieu en het bestaan van een 'auto-cul tuur', aldus de studie. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat wilde weten hoe jongeren het beste kunnen worden voorge licht over de relatie tussen ver keer en milieu. In het structuur schema verkeer en vervoer is 'vastgelegd dat het gebruik van auto, motorfiets en bromfiets moet worden teruggedrongen. De jacht op water- en trekvogels op stukken land nabij natuurgebieden moet worden verboden. De jacht richt daar grote schade aan en is volstrekt onnodig. De vogels eten vooral van de gewassen in het natuurgebied en rich ten nauwelijks schade aan op de andere terreinen. Dat meldt Natuurmonumenten die wil dat de Jachtwet dus danig wordt gewijzigd dat het jaren bij natuurterreinen onmogelijk wordt gemaakt. land vertrappen en bemesten. „In die gevallen kunnen de boe ren een schadevergoeding krij gen. Jagen is nooit nodig." Excursies Nieuwkoopse Plassen nieuwkoop» De Vereniging Natuurmonumenten houdt deze maand verschillende vaarexcursies over de Nieuwkoopse Plas sen. De boot vaart in augustus iedere woensdagmiddag om 14.15 uur, zondagochtend 15 augustus om 10.15 uur en zaterdag 28 augustus een hele dag vanaf 9.15 uur. Vooraf bespreken is noodzakelijk. Dit kan tussen 18.00 en 21.00 uur bij de familie Wansinck, telefoon 01724-8250. De excursies zijn volgens Na tuurmonumenten goed geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. Op verzoek kan de boot worden aangepast voor ex- cursiegangers die in een rolstoel zitten. Open weekeinde in Heimanshof hoofddorp» De heemtuin de Heimanshof in Hoofddorp houdt op 7 en 8 augustus open weekeinde. Van 14.00 tot 17.00 uur kan iedereen terecht op de Wieger Bruinlaan. Vanaf half drie zijn er rondleidingen 'in alle soorten en maten'. Ook aan poëzie wordt aandacht besteed: Ton Engelman leest gedichten voor over na tuur en het Hollands landschap. Er staat bovendien een machi ne om van gedroogde bloemetjes buttons te maken. Op 4 en 5 september is er een speciaal weekeinde over wespennesten, het eerste weekeinde van oktober wordt aandacht besteed aan het Vogelhospitaal, opvangadres voor baby-egels, vleermuizen en olieslachtoffers. Orang-oetangvrouwtje heeft zoon rotterdam Het Orang-oetangvrouwtje Petra van de diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft een zoon gekregen. Het jong, Peek genaamd, weegt anderhalve kilo en is grotendeels kaal. Peek wordt door de moeder op de buik meegedragen en blijft de ko mende tweeëneenhalf jaar bij haar drinken. Pas over een maand of zes zal het jong voorzichtig op ontdekkingstocht gaan. Het duurt echter nog veel langer voordat hij buiten het zicht van zijn moeder op stap zal gaan. Orangs zijn pas na tien jaar volwassen. Ze komen in het wild uitsluitend nog voor op Borneo en Noord- Sumatra. Landbouwgrond wordt natuur dordrecht» Ruim elfhonderd hectare landbouwgrond op het Ei land van Dordrecht wordt omgezet in natuur- en recreatiege bied. Op termijn is het zelfs mogelijk dat Polder De Biesbosch, zeventig jaar geleden ingepolderd en nu omgeven door op Del tahoogte gebrachte dijken, weer aan de Biesbosch wordt terug gegeven. Dat staat te lezen in een door het Rijk, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Dordrecht opgesteld plan. leiden monica wesseling Natuurmonumenten heeft heel veel stukken land in eigendom. Vaak zijn deze natuurgebieden niet helemaal aaneengesloten. Particulieren hebben kleine stukjes grond, gelegen binnen het natuurgebied, in eigendom. Daar kan de jacht worden ver huurd. Met name in De Wie den, een groot natuurgebied in Overijssel, speelt het probleem. De jacht is op tientallen plekken binnen het versnipperd natuur gebied verhuurd waardoor er van rust geen sprake meer is. Natuurmonumenten heeft er 5000 hectares in eigendom. De natuurvereniging is overi gens in alle gevallen tegen de jacht op vogels. Het jagen op water- en trekvogels nabij na tuurgebieden stuit haar echter helemaal tegen de borst. „De dieren fourageren in de natuur gebieden en knabbelen een en kele keer aan het land van een ander. Van een enorme schade kan dus echt geen sprake zijn. De jagers jagen uitsluitend voor hun plezier en daar kunnen wij echt niet mee akkoord gaan", zegt F. Maas van Natuurmonu menten. Maas erkent dat gan zen soms op landbouwgronden schade kunnen aanrichten doordat ze gras wegvreten, het Roofdieren De jagers verstoren de rust in het natuurgebied. Hoewel de meeste jongen al zijn uitgevlo gen als het jachtseizoen is ge opend, betekent de jacht toch dat er meer jonge dieren slacht offer zullen worden van roofdie ren. Elk schot doet de volwas sen vogels opvliegen, de jongen onbeschermd achterlatend. Maas: „Wij willen gewoon niet dat de dieren die wij welkom heten, vervolgens worden neer geknald door de buurman." Om te voorkomen dat eigena ren van 'postzegels grond' gele gen binnen een groter natuur gebied. de jacht kunnen verhu ren, wil Natuurmonumenten de Jachtwet laten veranderen. Nu kan iedere eigenaar van lapje grond dat ten minste een hecta re groot is, de jacht verhuren. Door deze grens op te trekken naar 10 of wellicht zelfs 25 hec tares, wordt het aantal jachtge bieden al veel kleiner. „We blij ven natuurlijk vechten tegen el ke vorm van plezierjacht." De komende weken behan delt de Tweede Kamer de nota Jacht en Wildbeheer. bergen» gpd Gemeenten die geen gif meer gebruiken in het openbaar groen. Boeren die zorgzaam omgaan met de natuur op hun bedrijf. Waterschappen die oog hebben voor het milieu. Kan dat? Ja. De Volkshogeschool Bergen (VHS) timmert al vijf jaar aan de weg met 'groene' cursussen. Duizenden deelnemers per jaar worden in Ber gen enthousiast gemaakt. De cursussen stimule ren, motiveren en inspireren. Handelingsbe- kwaam gemaakt gaan de cursisten vervolgens zelf meedoen aan de lange mars naar een duurzame samenleving, waarin natuur en milieu niet meer het kind van de rekening zijn. Samen met drie andere volkshogescholen, 'Allardsoog' uit Bakkeveen, 'Ons Erf uit Berg en Dal en 'Zeeland' uit Aardenburg. maakt de VHS Bergen deel uit van de stichting Groen Volksho- geschoolwerk. Zij organiseren naast cursussen ook opleidingen, congressen, thema- en studie dagen. De drie sleutelwoorden daarbij zijn vor ming, training en advies. Ze begeleiden mensen en organisaties bij veranderingen op het gebied van plantsoen-, water- en natuurbeheer, land bouw en recreatie. Afdelingscoördinator Peter van Zutphen van de VHS Bergen: „De vier volkshogescholen zijn ge vestigd in plattelandsgebieden. Vanuit dat gege ven profileren ze zich al ruim dertig jaar op het groene vlak. Steeds wordt ingesprongen op actue le ontwikkelingen. Het liefst lopen we in ons pro gramma-aanbod zelfs nog een stap voor op de trends." Zo'n trend is bijvoorbeeld het ecologisch (milieu- en natuurvriendelijk) beheer van openbaar groen. Steeds meer gemeenten tonen daar belangstel ling voor. Maar hoe doe je het? floe schakel je om, welke vaardigheden moet je hebben, welke weerstanden ontmoet je? Voor de antwoorden kan men terecht bij de VHS Bergen, via het uitge breide cursus- en adviesprogramma 'ecologisch ondernemen in de groensector'. De tijd. dat het rijk zakken subsidie verstrekte, is voorbij. „We steken onze nek behoorlijk uit. We bieden pro gramma's aan waarvan we weliswaar denken dat ze aan zullen slaan, maar waarvan we dat niet ze ker weten. Soms heeft een trendsettende cursus, zoals die van vrijwillig natuurbeheer voor vee houders, een lange aanlooptijd nodig. Dat is dan behoorlijk spannend, omdat we ons in financieel opzicht geen miskleun kunnen veroorloven", al dus Van Zutphen. In de achterliggende vijf jaar zijn duizenden cursisten wegwijs gemaakt in groen ontwikke lingsland. Zijn de resultaten van die inspannin gen meetbaar? Van Zutpen: „Ja, als je goed om je heen kijkt zie je veranderingen. Maar het gaat langzaam. In de agrarische sector bijvoorbeeld hebben we te maken met een scheefgegroeide si tuatie. Ondanks het feit dat de meesten van ons zich bewust zijn van de milieuproblemen, zijn we gehecht aan het leventje dat we leiden. Verande ringsprocessen stuiten op weerstand. Die is soms heel hevig." Onvoldoende Alleen de mensen bewust maken van de natuur- en milieuproblematiek vindt Van Zutpen niet meer voldoende. Aan bewustwording is genoeg aandacht besteed. „Onachtzaamheid en onver schilligheid ten opzichte van de groene sector is meer een cultuurhouding geworden. Nu de men sen op intellectueel niveau bewust zijn van de problemen, moet de vertaalslag naar de praktijk gemaakt worden. Wat kun je er zelf aan doen om situaties te verbeteren? Vrijwilligheid is daarbij heel belangrijk. Want met dwang en regelgeving van bovenaf kom je er niet." Het gaat er naar de mening van Van Zutphen nu om de grondhouding van de mensen te veran deren. Anders zal milieubewust gedrag een niet- beklijvende modegril blijken te zijn. waarvoor de belangstelling wegebt. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan B. Vooijs, directeur van de groenteveiling in Katwijk. Waaraan denkt u als eerste als het woord milieu valt? Welk belang er kan spelen en hoe de persoon zal reageren die voor de kosten moet opdraaien. Behoren milieu-onvriendelijke bestrijdingsmiddelen in de groenteteelt ooit tot het verle den? Die kans is groot. We zijn al een heel eind op weg. Hoewel niet alle middelen milieuvriendelijk zijn, spreken we niet meer vart bestrijdings middelen maar van gewasbe schermingsmiddelen. Deze middelen worden echt niet in het wilde weg toegepast en ze ker niet met de gedachte 'als weinig helpt, helpt meer veel beter'. Gewasbeschermings middelen zijn duur, dus daar gaat men niet roekeloos mee om. Overigens, de meeste genees middelen komen uit dezelfde chemische fabrieken. In hoeverre wordt er binnen de Katwijkse veiling aandacht be steed aan milieubeleid? Wij hebben geen stappenplan in de kast klaarliggen dat aan geeft wat we in welk jaar zullen doen. Toch is er de drang om produkten met zorg en milieu bewust te telen. De overheid en het bedrijfsleven hebben met elkaar de afspraak gemaakt om het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen te halveren met als streven dat in het jaar 2000 te hebben gerealiseerd. Dit is een hele klus. Ik heb de indruk dat we op de goede weg zijn en dat het haalbaar is. Boezemen de veranderingen in de atmosfeer - aantasting ozon laag, zure regen etc. - u angst in? Nee, maar wellicht ontbreekt mij de kennis daarover. Ik ben nogal nuchter van aard. Ik maak me daar niet zo gauw druk over. De natuur heeft het vermogen B. Vooijs kijkt uit over de Zanderij-Westerbaan in Katwijk. In hoeverre noemt u zichzelf milieubewust? Niet meer dan de gemiddelde Nederlander. Waarin schiet u naar uw eigen idee nog te kort? Als ik ergens in tekort schiet, is dat onbewust. Milieufanaten kunnen mij dat wellicht beter vertellen. Waaraan ergert U zich? Aan het te fanatiek doorvoeren van allerlei zogenaamde milieu maatregelen. Het woord milieu is een modewoord van de eerste orde geworden. Enerzijds kost dit veel geld, maar anderzijds wordt er gruwelijk veel aan ver diend. Zelfs door de overheid. Wat is uw favoriete natuurge bied? Och, er zijn veel unieke natuur gebieden. Ik hou van de duinen, maar ook van bossen en heide velden. Het zijn vooral de kleu ren in de verschillende jaargetij den die mij boeien. Het prille groen in het voorjaar en de ver kleuringvan de herfstbladeren in brons en bruin of goudgeel. Werkelijk fantastisch mooi. In Katwijk blijft de Zanderij-Wes- terbaan een mooi gebied. Spant de gemeente Katwijk zich voldoende in als we praten over milieubehoud? Ja. Katwijk heeft een actief be leid gevoerd. Let wel. alles moet betaalbaar blijven. Er zullen best wel meer wensen zijn. Wees reëel. Wat is er veel groen FOTO DICK HOGEWONING in de nieuwe wijken. Neem de milieuvoorlichting. Prima toch? En de hogere overheid? Ja, hier en daar zelfs te fanatiek. Naast milieu dienen we de aan dacht van werkgelegenheid niet uit het oog te verliezen. Wat he- ben we aan een schoon milieu als er geen brood meer op de plank komt? Nederland is rijk aan natuurgebieden. Deze wor den op verantwoorde wijze in stand gehouden. Bovendien leeft de gedachte om nieuwe gebieden te creëren sterk. Weet u waarom wespen van die slanke wespetailles hebben? Juist, om beter te kunnen ste ken. Door dat beweeglijke ver bindingsstuk tussen het voor- en achterlijf kunnen ze vanuit alle standen hun angel in het lijf van een belager prikken. En dat heeft iedereen wel eens aan den lijve ondervonden. Misschien is het u wel eens op gevallen dat een mens alleen maar last heeft van wespen in de nazomer. De verklaring daarvoor is heel simpel. Vóór die tijd hebben wespen gewoon geen tijd om van uw jampot, drankje of toetje te komen snoepen. In het voorjaar en de eerste zomermaanden hebben ze het veel te druk met het bou wen van een nest en het groot brengen van hele generaties broedsels in de kolonie. Wespen zijn net als bijen, sommige hommelsoorten en mieren, hoog ontwikkelde insekten met een ingewikkeld gedragspa troon Elk wespennest begint met één enkel vrouwtje, de koningin, dat er in is geslaagd heelhuids de winter door te komen. Meestal in een of andere holte of een spleet in een boom. maar heel vaak onder de dakpannen of in een schuur of stal. In het voor jaar gaat de koningin op zoek naar bouwmateriaal voor haar nest. Daarvoor zoekt zij het liefst een vermolmde boom stronk op, maar ook het onge verfde hout van een schutting of schuurtje is zeer in trek. Met haar sterke kaken knaagt zij er wat hout van af dat zij in haar mondholte vermengt met speeksel. Eigenlijk precies de zelfde methode waarop mensen papier maken! Met de houtpulp tussen de kaken vliegt zij naar het nest. Dat kan een oud muizenholletje onder de grond zijn, maar soms ook in een menselijk bouwwerk. Zoals wij merkten toen een klei ne uitbouw aan onze keuken werd afgebroken en er tussen plafond en dak een wespennest met een diameter van meer dan een meter te voorschijn kwam. Het ding heeft lang dienst ge daan bij de biologielessen op de school van mijn dochter. De koningin produceert in twee of drie dagen een soort lampe kapje van papier-maché. Daar onder bouwt ze een paar zes hoekige cellen, waarin de eerste eitjes worden gelegd. De wes pelarven die daar uit komen, worden niet - zoals bij bijen en hommels - gevoerd met nectar, maar met dierlijk voedsel in de vorm van rupsen en voedzame borststukken van insekten. Als die larven zijn uitgegroeid tot seksloze werksters nemen deze het werk van de koningin over. Het nest wordt uitgebouwd tot een soort fiatgebouw met een omvang van een fikse basketbal. In zo'n compleet nest kunnen wel zo'n tweeduizend wespen tegelijk leven. De werksters doen van nu af aan het zware werk, de konin gin legt alleen nog maar eieren (hoewel dat misschien ook wel heel veeleisend kan zijn). Aan het einde van de zomer, als uit de laatste eieren alleen nog maar mannetjes zonder angel en koninginnen zijn gekropen, zwermen de wespen uit om zich voor hun dood in de kou en nattigheid van de herfst nog eens even te goed te doen aan uw zoetigheid of barbequcvlces. Blijf er maar rustig onder. Want hoe minder u om u heen slaat, hoe kleiner de kans is dat u wordt gestoken. TONINTyaO*

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19