'Alleen in nood maken ze me wakker' "s Nachts is er weinig te beleven in Noord wijk' Het Gesprek van de Zomernacht VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 17 VakantiePechvogels In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig in stapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Ie ver dwaalt in de jungle, belandt tussen de kanibalen of loopt de vreselijke infecties op de rug van een' kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvogels. Ook voor VakantiePechvogels hebben we wekelijks een mooie slag roomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30-16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag. Postbus 54,2300 AB Leiden. Centrum Onderdak vangt mensen op Centrum Onderdak in de Leidse Rembrandtstraat, middernacht. Vanuit de huiskamer ergens achter in het gebouw klinkt ge roezemoes. In het kantoortje- waar nachtportier Wim zetelt, is het rustig. Nu en dan komt een bewoner binnen om een ka mersleutel te halen: om één uur moet iedereen op zijn kamer zitten. Hulpverlener Hubert-Jan schrijft alvast een overdracht voor de ochtendploeg. Kan hij straks, zo rond twee uur. gaan slapen. .Alleen in noodgevallen word ik wakker gemaakt", zegt hij. „Ik werk hier nu zo'n vier maanden maar ik ben nog nooit mijn bed uitgehaald." Zo hoort het in principe dus te gaan. Als alles meezit heerst er 's nachts vooral rust in het Cen trum Onderdak. Alleen de nachtportier waakt. ,,Ik zit hier voor het veiligheidsaspect", zegt Wim. „Om het halfuur zo ongeveer maak ik een ronde door het huis. ik kijk of de men sen op hun kamers blijven, of alles goed gaat. Iemand kan bij voorbeeld ziek worden en hulp nodig hebben. Verder moet ik ervoor zorgen dat er geen men sen het pand binnendringen. Daarnaast heb ik nog wat admi nistratieve en huishoudelijke ta- ken. Of deze baan een risico in houdt? Niet meer dan ergens anders. Risico loop je overal. Dit is niet gevaarlijker dan je over dag in het verkeer begeven." Centrum Onderdak vangt men sen op die zoals het heet „in acute psycho-sociale nood" verkeren. Een-en-twintig bed den zijn er en die zijn momen teel voor het merendeel gevuld. Het centrum biedt tijdelijk on derdak aan mensen, in principe zo'n twee tot zes weken. Daarna gaan ze - zoals Hubert-Jan het zegt „naar een vervolgsitua- tie die voor hen een verbetering inhoudt. Passende opvang". Wim en 1 lubert-Jan zijn op hun hoede. Ze willen niet over de beleidsmatige zaken van het te huis praten. „Dat is de taak van de coödinator. Die mag daar mededelingen over doen. We willen niet dat dingen verkeerd in de krant komen te staan", zegt Wim. Hij is zo zou je kunnen zeg gen een echt nachtmens. Als hij werkt dan werkt hij 's nachts. Zes nachten op, acht dagen vrij. „Ik houd van 's nachts werken", zegt hij. „Het geeft je veel vrij heid, de mogelijkheden om din gen te doen omdat je veel vrije tijd hebt. Je moet het wel kun nen, 's nachts werken. Toen ik begon was het voor mij best een gok. kijken of je er tegen kunt. Maar ik heb er geen moeite mee. De eerste nacht is vaak het moeilijkste maar dan zit je in je ritme." Eén van de bewoners komt bin nenlopen. „Kan ik zo nog even met je praten?" vraagt hij aan Hubert-Jan. De taken van de hulpverlener zijn groot in aan tal. „Het loopt nogal uiteen, van heel simpele dingen als een potje pindakaas halen tot ge sprekken en crisissituaties. In de ochtendiensten is er veel kantoorwerk te verzetten. Tele foontjes van mensen die een verzoek indienen, veel schrijven en vergaderen, intake-gesprek- ken. Je ben er voornamelijk voor de bewoners en voor de te lefoon", zegt Hubert-Jan. Hij is een van de drie vrijwilli gers. sinds een maand of vier werkzaam in het Qpvangtehuis. In totaal werken er zo'n twintig mensen in het Centrum Onder dak. „De eerste periode heb ik gewoon meegelopen en nu kan ik zelfstandig aan de slag", zegt hij. „Waarom ik dit werk doe? Voor mij persoonlijk is het een roeping, ik kan niet anders. Je hoeft dit niet te doen voor geld of een carrière." Rond één uur wordt het rustig in Centrum Onderdak. Hubert- Jan maakt de overdracht af: bin nen een uur gaat hij naar zijn kamer, keurig begeleid door de nachtportier. „Regels van het huis." ANNETVAN AARSEN Ook in bar van hotels gaat de tap vroeg toe De storm slaat de regen op de boulevard van Noordwijk. Het is een kil gordijn dat zelfs de dap persten van straat veegt. Rond het middernachte lijk uur is het in de mondaine badplaats al vrese lijk stil op straat. Waar zijn in hemelsnaam de duizenden hotelgasten? Zouden die al op een oor liggen? Nee natuurlijk, die nemen het er nog even van aan de bar van hun hotel. „Weinig nachtleven hier", zegt barkeeperSander Oele lachend en maakt daarbij een weids gebaar met zijn handen in de Imperialbarvan het Hotel Oranje. Op de achtergrond klinkt zachtjes Apache van de Shadows. Een Duits gezin zit in een lede ren bankstel bij het knetterende open haarvuur. Aan de bar zitten nog wat Nederlandse gasten te pimpelen die elkaar net hebben ontmoet. („Wil mevrouw nog wat drinken?" „Zeg maar Lydia hoor. Ik wil graag nog een rode port." „Ah, dat is waar ook, wij kennen elkaar nog niet. Ik ben Hans.") Oele maakt hen op discrete wijze om kwart over één er op attent dat het de laatste mo gelijkheid is om nog een drankje te bestellen. „Alleen als het nog druk is, gaan wij wat later dicht. Je kunt het niet maken om een grote gro?p gasten naar hun kamers te sturen. Die ruimte moet je kunnen scheppen. Maar zoals nu. maken wij altijd rond deze tijd er een eind aan", aldus Leidenaar Oele (31) die opkijkt wanneer de vader van het gezin zich plotseling aan de piano zet en de rood-pluche ruimte vult met wat romantische klanken. Oele legt uit dat het 's winters vaker gebeurt dat een grote groep aan de bar blijft hangen. „Dan is het in de bar ook een stuk drukker. Maar dat komt ook doordat in de zomer hier veel stellen komen om vakantie te vieren. Dat is vaak een wat ouder publiek dat vroeg naar bed gaat. 's Winters hebben wij daarentegen veel congresgangers en bezoekers van cursussen. Die zijn er een paar da gen uit en dan nemen ze hei er goed van. I )ie wil len kortom nog wel eens blijven plakken". Maar zo geeft Oele toe, ook dan is er nauwelijks ie spre ken van een nachtleven want echt heel veel later dan twee of drie uur wordt het nooit. Hetzelfde geldt voor Grand Hotel I luis ter Duin, de grote aandachttrekker aan de Noordwijkse kustlijn. „De nacht duurt hier maar heel kort", zegt Maurice van Wittene. Hij en zijn collega Hennie Ascheman hebben net hun Maritiembar opgeruimd en schoongemaakt en dan moet hel nog twee uur worden. Ook zij kunnen constate ren dat zomergasten het veelal nooit laat maken. „Die komen hier om uil te rusten, vroeg op te staan en een gezonde ochtendwandeling te ma ken." Maar volgens Wittene hoeft het vroege sluiten van de bar voor de dorstige gast geen malleur te zijn. „Zij hoeven geen moment droog te staan. In feite zijn er in dit hotel op de kop af 261 barretjes. Elke kamer heeft immers een minibar. Daarnaast zijn er zoveel ruimten waar mensen nog kunnen zitten met een drankje. Verderop is de Dakota- room met een open haard. Wij hebben een bil jartkamer waar de heren altijd terecht kunnen. De roomservice kan hier 24 uur per dag een drankje brengen", leggen Wittene en Ascheman uit. Mochten gasten toch wat meer vertier wensen, dan venvijzen zij hen naar Leiden. Scheveningen of Amsterdam. „Want in Noordwijk is het door deweeks om half twee echt fini.Even later blijkt bij een laatste ronde over de Koningin Wilhelmi- naboulevard en De Grent inderdaad dat de bail plaats is uitgestorven. Slechts een enkeling tornt tegen de meedogenloze storm op. In alle uit gaansgelegenheden is het licht gedoofd. 1 let is dan half drie. Tijd om naar huis te gaan. MEINDERTVAN DER KAAU Hulpverlener Hubert-Jan. De overdracht maken en dan slapen. In Centrum Onderdak heerst 's nachts rust. FOTO HIELCO KUIPERS SCHRIJVENDE LEZERS Aansprakelijk Werkgevers zijn aansprakelijk wanneer een werknemer sterft als gevolg van het werken met asbest. Die verantwoordelijk heid blijft ook gelden als de ziekte is veroorzaakt in een tijd dat nog niet bekend was dat asbest longkanker kan veroor zaken. Dat oordeel van de Ho ge Raad kwam op 6 juli in de krant bij de beschrijving van een zaak tussen êen scheepfs- werf en de nabestanden van een werknemer. „Werkgever aansprakelijk voor kanker door asbest." Hoewel ik geen werkgever ben, er niets mee te maken heb, liet mij dit niet los. Ik vraag mij af of dit wel helemaal 'zuiver' is. Het kan 20 jaar/30 jaar duren in sommige gevallen voordat de kwaal zich openbaart. Men wist vroeger niet dat het gevaarlijk was. En... als er geruimte tijd verloopt is het best mogelijk dat kanker door iets anders is ver oorzaakt. Want niet iedereen (gelukkig) wordt ziek. Ook men sen die gezond leven, die niet met schadelijke stoffen werken, krijgen soms deze vreselijke ziekte. Er wordt gesproken over om keerbare bewijslast. Je kan in je recht staan, onschuldig zijn en toch beschuldigd worden. Want die omkeerbare bewijslast is (bijvoorbeeld) na 20 jaar veelal een onmogelijke zaak. Op deze manier kan er een nieuwe rechtsongelijkheid ontstaan. Ik spreek mijn respect en medeleven uit met de slachtof fers van (in dit geval) de gevol gen van asbest. Het had nooit mogen gebeuren en het is nu bekend. Nu kan er wat tegen gedaan worden. In alle gevallen zijn cjit toch zaken, waar veel meer problemen aan kleven dan je in eerste instantie denkt. In de goede zin van het .woord, maar ook in de verkeerde zin van het woord. J. Wassenaar, St. Antoniushof5, Noordwijkerhout. Vervoer (1) De bussen moeten uit de Bree- straat. Leidenaar Frans Mensonides ergert zich aan de ze steeds terugkerende stelling die vrijwel alle betrokken par tijen de laatste tijd bezigen. Volgens hem is het enige goede alternatief de T rolieybus. Als we sommige groeperingen, mogen geloven, is de aanwezig heid van bussen in de Bree- straat de schuld van zo onge veer alles wat er mis is met het Leidse winkelhart. Winkeliers, buurtbewoners, vakbonden, milieugroeperingen, oppositie partijen: allen binden de strijd aan tegen het gele gevaar, dat in hun ogen verantwoordelijk is voor lawaai, stankoverlast, en voor het feit dat de winkeliers klanten verliezen. (Dat de bus ook klanten naar de winkel toe brengt, schijnt door iedereen vergeten te worden). Dagelijks maken 20.000 bus passagiers gebruik van de route door de Breestraat; een niet on aanzienlijke stroom reizigers voor een middelgrote stad. Het lijkt soms wel of de anti-buslob- by ernaar streeft om zoveel mo gelijk van die reizigers de bus uit te jagen. Dat kan, globaal ge zien, op twee manieren: n.l. door het laten omrijden van de bussen over de door opstoppin gen geplaagde Cityring en door de buspassagiers aan de rand van het centrum te laten over stappen op een ander vervoer middel. In beide gevallen zal ca. 30% van de passagiers de bus vaar wel zeggen. Openbaar vervoer- reizigers houden namelijk niet van omwegen, ongemak en tijd verlies. Deze vraaguitval zal zo wel voor de gemeente als de busmaatschappijen leiden tót aanzienlijke verliezen: immers de voor het busvervoer verleen de rijkssubsidie is evenredig aan het aantal vervoerde passagiers. Zowel de gemeente als de anti- buslobby put zich daarom uit in het bedenken van alternatieven om het openbaar vervoer, na een eventuele verbanning van de bus uit de Breestraat, toch nog aantrekkelijk te houden. Zo is men van mening dat de (blauwe) tram terug moet ko men. De gemeente denkt het rijk er nog vóór het jaar 2010 van te kunnen overtuigen dat er een tramlijn Katwijk - Zoeter- meer aangelegd moet worden. Inwoners van die plaatsen kun nen de Breestraat dan nog rechtstreeks bereiken. De Leide- naars zelf? Die zullen helaas moeten overstappen, maar ge lukkig wel op „hoogwaardig openbaar vervoer". ROVER is uiteraard geen te genstander van de tram. Wel moet gewezen worden op enke-' Ie nadelen: aanleg van een tr ambaan kost erg veel geld (een veelvoud van het door de ge meente genoemde bedrag van 5 miljoen gulden per km.) en de eerst eens afwacht hoe de op stapel staande bezuinigingen binnen het Stads- Streekver voer uitpakken in deze regio. Zaak is om te houden wat we nu hebben, voorzover dat mo gelijk is. Als de trend van bezui nigingen zich voortzet zullen er al binnen afzienbare tijd geen trams of wat dan ook rijden, maar inderdaad alleen nog maar paard en wagens, of mis schien busboten, die dan varen door een geul in de Breestraat om de binnenstad te bedienen. Alhoewel dat ook geen goedko pe oplossing is omdat dat i.v.m. verhogen/vernieuwen van een groot aantal bruggen een fikse investering vraagt, terwijl Lei den op dit moment geld heeft om een halve brug per jaar te vernieuwen. Maar ja, over ruim een half jaar staan de lokale verkiezin gen weer voor de deur, dus de tijd om alles mooier voor te doen dan het in werkelijkheid zal worden, is weer aangebro ken. Namens de Vervoersbond FNV- Leiden, Jaap Koome, Lusthoflaan 31, Leiden. Hyprocrisie Juli 1993: 19 jaar zijn voorbij, sinds de Turkse invasie op Cy tram zal in de Breestraat een grotere sta-in-de-weg zijn dan de bus. Dat laatste is dan ook één van de redenen waarom de blauwe tram in 1961 is opge doekt. Dan de pendelbus. Automo bilisten zouden hiermee van de parkeergarage naar het winkel hart kunnen rijden. Experimen ten met deze vorm van vervoer zijn in Leiden al twee keer op een kolossale flop uitgedraaid. Logisch; verstokte automobilis ten kun je natuurlijk niet op een bus laten wachten. Ook open baar vervoerreizigers zijn, zoals eerder al betoogd, niet bepaald liefhebbers van overstappen. De rondvaartboot zou in de stad een goede aanvulling op het openbaar vervoer kunnen vormen. Sommigen willen nog een stapje verder gaan en de bus geheel vervangen door de boot. Leuk voor de toeristen: minder leuk voor de doorgaan de passagier naar het station, die straks ter hoogte van het Museum van Volkenkunde uit de stadsboot wordt gezet en met zware koffers verder moet lopen. Neem een ander in de boot, maar niet de door tariefs verhogingen en bezuinigingen al veelgeplaagde buspassagier! Een trolleybus biedt dezelfde voordelen als de tram, n.l. een relatief geringe milieubelasting, weinig lawaai en niet te verge ten een grote populariteit bij de reiziger. Zowel qua aanleg als exploitatie is de trolleybus veel goedkoper dan de tram. Als de drukste stad- en streeklijnen ge ëxploiteerd zouden worden met de trolleybus, dan zou het aan tal dieselbussen op de Bree straat, en daarmee de door sommigen ervaren overlast, sterk afnemen. Minder lawaai, minder stank, meer klanten in de winkels, meer reizigers in de bus, meer werkgelegenheid voor de chauffeurs. Leiden trol- "leystad? Iedereen tevreden. Namens ROVER (Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer), Frans Mensonides, Bachstraat 35, Leiden. Vervoer (2) Het kan natuurlijk nooit kwaad om een lange termijnvisie te I ontwikkelen als het gaat om I openbaar vervoer in Leiden en I de Leidse regio. Alleen vinden wij dal de gemeente Leiden op dit moment wel erg hard van stapel loopt. Het zou een goede'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN zaak zijn als Joop Walenkamp prus in juli 1974. Negentien jaar lang is de helft van Cyprus bezet door het Turkse leger. Honderd duizenden Grieks-Cyprioten zijn uit hun huizen en bezittin gen verdreven. Zestienhonderd Grieks-Cyprioten worden nog altijd, sinds de tijd van de inva sie, vermist zonder dat Turkije ooit enige uitleg daarvoor heeft gegeven of heeft geholpen in het opsporen van deze vermis ten. Een handjevol Grieks-Cyprio ten die niet gevlucht zijn voor Atlila dat was de codenaam die het Turkse leger had gege ven aan zijn operatie leven zonder enig recht of bescher ming, blootgesteld aan iedere willekeurige vernedering en in timidatie. Turkije negeert negentien jaar lang alle resoluties van de Vere nigde Naties en lapt mensen rechten en internationale ver dragen aan zijn laars. Cyprus, een VN-lid, is gedeeltelijk bezet door een ander VN -lid. Voor Cyprus zijn er geen bommenwerpers opgestegen, is er geen embargo aangekondigd en zijn er geen bloldcades ge legd. De westerse media heb ben niet bol gestaan van verha len over gruweldaden en ver krachtingen. Er zijn geen pro testacties georganiseerd. Cy prus, een land met duizenden jaren geschiedenis, een Euro pees land, lid van de VN is bezet en niemand in Europa lijkt daar last van te hebben. Europa blijkt rechtvaardiging, humanisme en mensenrechten op een zeer ruime en selectieve manier te kunnen interpreteren en toe te passen. Het westerse geweten lijkt op de huid van een kameleon. In het Grieks heet dat hypocrisie, in het Ne derlands dacht ik ook. P. Siokos, Hogewoerd 33/a, Leiden. Vroege vogels Vroege vogels zwemmen elke ochtend in de Vliet. 'We hoe ven geen luxe als het water maar schoon is'. Redacteur Hans Koenekoop sprak met mensen die weer of geen weer altijd hun baantje komen trek ken in het zwembad dat moet sluiten en deed daarvan in de krant van 4 augustus verslag. U zult wel zeggen "Het is niet goed of het deugt niet", maar het stuk over de vroege vogels in Zwembad De Vliet wekte tóch weer een boze reaktie bij me op. Zeker, de toon ervan is ten opzichte van het stuk van 17 juli j.l. (met de vergelijking van de paardetram) heel wat positie ver, maar waarom staat er nou weer dat De Vliet over een paar weken voorgoed de poort sluit." Er is vorig jaar gesteld, dat het bad in ieder geval nog gedurende de zomers van 1993 en *1994 open zou blijven. Dat was de officiële mededeling. Er ging wel een gerucht rond, dat, als liet bezoek in 1993 tegen zou vallen, het bad al in dit jaar ge sloten zou worden. Maar: het bezoek is heel behoorlijk, zéker als men in aanmerking neemt dat deze zomer geen zomer mag heten. /Ms één van de vele regelmati ge zwemmers ga ik er zonder meer van uit. dat het bad in 1994 óók open gaat (het viert dan zijn 30-jarig bestaan), en verder reken ik op succes van de Werkgroep, want "De Vliet moet blijven!". T. Berbée-Mentink, Bloemistenlaan 33, Leiden. VVV in drie artikelen ging deze krant in op de belangen die VW-directeur Hugens heeft in Hotel Nieuw Minerva en het door de VW aan de man ge brachte produkt 'Leids Rood'. VW-directeur en -bestuur zijn ten onrechte in diskrediet ge bracht. In een reeks korte be richten heeft redacteur Willem Spierdijk, met het weergeven van feiten en daaraan door hem verbonden conclusies, het WV- Leidcn. haar bestuur en direc teur in het verdachtenbankje geplaatst. Voorlopig dieptepunt in dit opzicht is het artikel in hel LD van 4 augustus (pag. 11) onder de suggestieve kop "VW laat Hugens ongemoeid Deze kop in combinatie met die boven een vorig berichtje ("VW-direc- teur verdient aan 'Leids Rood' moet de lezer kennelijk in de waan houden dat er bij het VW misstanden zijn en dat daar niets aan gedaan wordt. De feiten en hun juiste inter pretatie heb ik in een telefoon gesprek met Spierdijk op maan dagavond j.l. uitvoerig aan hem doorgegeven. In vrijwel dezelfde bewoor dingen (zij het wegens de be schikbare tijd sterk ingekort) heb ik dit dinsdagmiddag j.l. in een live-uitzending van Radio Freewave herhaald: 1) Inderdaad heeft mevr. Hu gens een financieel belang in Hotel-Restaurant "Nieuw Mi nerva". Dal feit. en de achter grond ervan ("Nieuw Minerva" te behouden voor de stad) is in dertijd uitvoerig in de pers be schreven. Het is ter sprake ge weest in het toenmalig \W-be- stuur, dat er geen bezwaar te gen gemaakt heeft. Het is inder tijd ook ter sprake geweest in het zogenaamd hbtel-ovcrleg; ook bij die gelegenheid is niet van bezwaren gebleken. Het be- Jang was te gering van omvang om invloed uit te oefenen op de gang van zaken in het bedrijf. Ten aanzien van de toedeling van eerste overnachtingen van toeristen naar hotels heeft de lieer Hugens aan het baJieper- soneel geen instructies gegeven om "Nieuw Minerva" te bevoor delen. 2) De heer Hugens heeft ver klaard de bescherming van zijn idee 'Leids Rood' door depone ring van de merknaam te heb ben ondergebracht in een b.v.; hij heeft het hiermee samen hangend zakelijk recht tot nu toe niet geëxploiteerd en is dat ook niet van plan zolang hij in dienst is van het WV. Hij ver diende en verdient er dus niets aan. Produkten onder de naam 'Leids Rood' worden overigens uitsluitend verkocht in de win kel van het WV; de netto-op brengst komt volledig ten.goede aan het WV. Aan het WV-bestuur is tot nu toe niets gebleken van onregel matigheden. Toegegeven wordt dat onvolledig inzicht in dit soort feiten vragen kan oproe pen. Daarin kan een taak liggen voor de media. Het WV-bestuur heeft echter wel bewaar tegen de wijze waarop één en anric| (deels op nieuw, zoals uit bovenstaande blijkt) nu in de publiciteit is ge bracht omdat daaraan al on middellijk de geur \an onregel matigheden en persoonlijk ge win werd verbonden. I n omdat, nadat opening van zaken werd gegeven, deze geur niet ^weg genomen met een royale erken ning dat voorbarige conclusies werden gepubliceerd. D.P. den )s. voorzitter VW. Mariënpoelstraatjf). Leiden Naschrift redactie In het bewuste telefoongesprek merkte de heer Den Os het vol gende op: 'Hcdentage zou het bestuur zeggen, doe het maar niet' en 'in het algemeen moe ten we proberen dit te vermij den'. Onze conclusie dat er bij de WV misstanden bestaan, werd in elk geval toen door hem gedeeld. Ook tegen onze vast stelling dat hei WV-bestuur geen maatregelen neemt, is niets in te brengen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17