Compost wellicht naar Veenderveld Corso rekent op 150.000 extra kijkers Brugwachters houden deur op slot Rijn- en Veenstreek Clowntjes in de ban van goochelaar r VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 De Lasso definitief uit beekl voor vestiging vuilfabriek Het nieuwe bedrijfsterrein Veenderveld in Roelofarends- veen is in beeld als mogelijke vestigingsplaats voor de compostfabriek. Plannen om de compostfabriek te bou wen op bedrijfsterrein De Lasso of op het terrein van Groen Recycling in Rijpwetering zijn afgewezen. alkemade marieta kroft De gemeenteraad heeft eerder al geweigerd een bouwvergunning af te geven voor De Lasso. De fir ma Alcom ging tegen die afwij zing in beroep, maar heeft het bezwaar inmiddels ingetrokken. En de provinciale planologische commissie (PPC) heeft onlangs een negatief advies uitgebracht voor bouw van de fabriek op het terrein van Groen Recycling bij de provinciale weg. Op verzoek van de provincie wordt nu beke ken of het toekomstige industrie gebied Veenderveld een geschik te plek is voor een composte- ringsinstdllatie. De PPC is tegen een compostfabriek op het ter rein van Groen Recycling in Rijp wetering omdat een installatie daar een te grote inbreuk is op het buitengebied. Bovendien is het ook nog een relatienotage- bied. „Het lawaai van het aan- en afrijdend verkeer verstoort de weide- en wintervogels", legt een woordvoerder van de provincie uit. „Het gebouw zou ook te hoog worden. Een dergelijke in stallatie hoort op een industrie ter rein "j Gedeputeerde Staten moeten nog een definitief besluit nemen, maar de kans is groot, al dus de woordvoerder, dat zij zich door het advies van de PPC laten leiden. De firma Alcom, een samen werkingsverband van Westwou- de Management, de Proav, Agry Systems en Groen Recycling uit Rijpwetering, is ruim anderhalf jaar geleden gaan praten met de gemeente Alkemade om een compostfabriek in de Ruiten TroelhaJlen op De Lasso te reali seren. Onder druk van de plaat selijke bevolking stak de ge meenteraad daar een stokje voor en weigerde een bouwvergun ning. Alcom ging tegen dat be sluit in beroep bij de Raad van State. De reden van de intrekking van het beroep wilde projectlei der A. Booy van Westwoude Management gisteren niet vertel len. „De zaak ligt toch al gevoe lig. Daar moeten we niet veel ruchtbaarheid aan geven", zegt hij. Wethouder W. Nugteren heeft begrepen dat Alcom toch niet veel kans maakte om de zaak te winnen. Niettemin is Nugteren blij met de intrekking van het beroep. „Een dreiging is uit de weg genomen. Na de vakantieperiode gaat Al com verder praten met de ge meente en de provincie over de realisering van een compostfa briek in Alkemade. Zowel Alcom als de gemeente willen de fabriek erg graag op het terrein van Groen Recycling bouwen. Booy zegt bereid te zijn om in de ge sprekken die na de zomervakan tie weer worden gevoerd, de lo catie Veenderveld mee te nemen, al hecht hij veel meer waarde aan de locatie in Rijpwetering. Het Veenderveld ligt ingeklemd tussen de Rijksweg A4 en het tuindersgebied van Roelo- farendsveen. Wethouder Nugte ren is niet enthousiast over een compostfabriek in dit gebied. „We hebben een duidelijke voor keur voor Groen Recycling. Over het Veenderveld zouden we ons intern nog eens moeten bera den." Het Veenderveld is in eer ste instantie bedoeld voor de ver plaatsing van Alkemadese bedrij ven. Bedrijven die uit de dorps kern moeten, zoals het aan het potplantenbedrijf van Dobbe aan het Noordeinde of bedrijven die elders uit hun jasje zijn gegroeid. Eventueel kunnen er ook bedrij ven uit de regio verhuizen naar dit terrein. Inbrekers laten computer achter op dak van school De daders haalden gisteravond laat een ladder uit de sportzaal bij de school, klommen het dak op, vernielden een ruit van het computerhok en haal- r buiten. Uiteindelijk tever- De computer stond klaar op het deik van de scho lengemeenschap aan de Diamantstraat in Al- den een computer r phen, maar de inbrekers konden het apparaat geefs. Een inbraak in kantoorgebouw Rijnstaete is niet meenemen. Kennelijk zijn ze door iemand wel gelukt: personeelsleden ontdekten dat gestoord, aldus een woordvoerder van de politie, geldkistje met 290 gulden was verdwenen. oud APE/rij pwetering De jeugd van Oud Ade en Rijpwetering kwam gisteren al dan niet met een beschilderd gezicht af op jeugdgoochelaar Winfried en zijn assisten te Angelique. De activiteit maakte deel uit van een aantal vakantie-activiteiten voor de kleintjes. Zo verrezen de afgelopen da gen maar liefst 34 hutten in het huttendorp dat de naam 'Pastoor Hutmanlaan' heeft gekregen. Veel kinderen uit Oud Ade en Rijpwetering hebben zich de afgelopen week ingezet voor hun huisje dat echter vanmorgen alweer onder de slopershamer terechtkwam. Kinderen die niet van tim meren en verven houden, konden knutse len in de tent die op het terrein stond. Gisteravond werden er spelletjes gedaan en een mini-playbackshow gehouden. Woensdag werd Roelof Hoogeboom uit Rijpwetering uit 15 sollicitanten tot burge meester van Pastoor Hutmanlaan gekozen. Met 18 van de 113 uitgebrachte stemmen genoot hij de hoogste populariteit. Het op komstpercentage bij de 'verkiezing' was 83 procent. Een van de organisatoren, Gerrit-Arie Los, vindt het een geslaagde week. Het weer valt mee en de opkomst is groter dan voorgaande jaren. Dit jaar verkocht de or ganisatie 137 toegangsbuttons voor het hele programma. Vorig jaar waren dat er 85. „Toen zaten we in de tweede week van de bouwvakantie en waren er meer weg. Nu zitten we in de derde week en zijn e toch al weer heel wat mensen terug var vakantie. Je merkt ook dat het nu makkelij ker is om vrijwilligers te vinden dan vorig jaar." Vanochtend werd de kinderweek afge sloten met broodjes bakken, de hutten slo pen en een grote bingo. FOTO BEN DE BRUYN 'Wat heb ik eraan als ze de bril van m 'n neus slaan WOUBRUGGE MARiETA KROFT De deur van het brugwachters huisje houdt hij op slot. „Wat heb. ik eraan als ze de bril van mijn hoofd slaan", vraagt de brugwachter van de Woubrugse brug zich af. De brugwachters sluiten het hokje af sinds twee van hen in één week werden bedreigd door automobilisten, die boos waren omdat ze alwéér moesten wachten. En af en toe gebeurt het nog weieens, dat ie mand uit zijn auto stapt, naar zijn voorhoofd wijst of zijn vuis ten balt. 'Ik kom je nog weieens tegen', riep een bestuurder de brugwachter eens toe. Deze brugwachter bedient al dertig jaar de Woubrugse brug. Hij wil niet met zijn naam in de krant, .uit angst voor tram melant met 'die altijd jachtige automobilisten' of met zijn baas 'orndat hij weer te veel zou zeg gen'. Hij slaakt een zucht: „Ik ben geen man die armoe zoekt. Noch met automobilisten, noch met schippers." In het knusse brugwachtershuisje zit hij deze ochtend de krant te lezen. On getwijfeld heeft hij het mooiste uitzicht van heel Woubrugge. De bedieningsapparatuur staat zodanig opgesteld, dat hij goed zicht heeft op het verkeer op en bij de brug en op hét water. Uit de marifoon klinken af en toe stemgeluiden, bijvoorbeeld van een schipper die vraagt of de brug open kan. Spitstijd Het is acht uur in de ochtend, spitstijd. Toch valt het op dit moment mee met de drukte. Veel Nederlanders hebben im mers vakantie. Buiten het va kantieseizoen staan de auto's soms tot Ofwegen of tot de He renweg voor de geopende brug te wachten. Het verkeer mag dan wel minder zijn, het aantal brug- openingen is des te hoger. Mid denin het vakantieseizoen is er behalve beroepsvaart ook veel recreatievaart. Afgelopen zon dag en maandag waren bijvoor beeld topdagen. Maandag ging de brug tussen zes uur 's mor gens en tien uur 's avonds 82 keer open. Zondag lag er een piek tussen elf en twaalf uur: 44 boten passeerden de brug. „De brug is echter maar vijf keer opengegaan", ziet de brug wachter in het overzicht staan. .Automobilisten denken vaak dat de brug voor elk bootje opengaat. Dat is gelogen", zegt hij fel. Hij staat op en kijkt uit het raam. „Kijk als ik daar een bootje aan zie komen varen en een halve kilometer daarachter zie ik er ook een, dan laat ik ze wel wachten op elkaar." Net op dat moment komt er een zeilboot aan. Als de boot bijna bij de brug is. gaat deze open. „Soms draai ik eenlingen wel weg", zegt de brugwachter. „In Gouda liggen ze soms uren te wachten voordat ze weg kun nen. Moet ik ze dan hier ook ook weer laten wachten net zo lang totdat er weer een boot komt?" Als er een kwartiertje la ter weer een boot aahkomt va ren, laat hijdeze wachten. „Daar komt een bus aan", wijst hij naar de weg. „Die moet er eerst overheen." Ambulance In principe gaat de brug altijd meteen open voor beroeps schippers. „Of ik moet net een melding hebben gekregen van een ambulance of politie. Tank ers moeten kunnen doorvaren. Die mensen werken toch ook voor hun brood? Als ze eenmaal stil leggen, kost het veel tijd voordat ze weer op gang ko men. Op weg van Rotterdam naar Amsterdam passeren ze zoveel bruggen." Een automobilist die dagelijks de brug passeert vertelt dat hij een keer bijna een slagboom op Vooral nu veel recreatieboten door Woubrugge varen, staat de brug nogal eens open. Advies van de brug wachter aan automobilisten: „Kom eerder je bed uit." zijn wagen kreeg. De brugwach ter herkent dat verhaal wel. „Automobilisten zijn soms zo brutaal. Die rijden rustig door het rode stoplicht", ervaart hij. „Als ik een beroepsschipper een opening heb beloofd, dan moet ik die geven. Het schip moet kunnen doorvaren. Dan moeten de bomen toch naar beneden." FOTO BEN DE BRUYN Een tip wil hij de wachtende en gehaaste automobilisten wel geven: „Hou er rekening mee dat de brug open kan staan en kom dus eerder je bed uit." Route Bloemencorso RUNSBURG/LEIDEN/NOORDWUK Het Rijnsburgs Bloemencorso rijdt vanavond door Schevenin- gen. Zaterdagmorgen vertrekt de stoet om elf uur uit Rijnsburg om daatna Oegstgeest, Leiden, Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk aan te doen. De afstand tussen Rijnsburg en Leiden wordt afge legd via het traject Floralaan, Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg, Leidse buurt, Geversstraat, Leidsestraat en opnieuw de Rijnsbur- gerweg. Rond twaalf uur wordt de stoet in Leiden verwacht, waar ze de binnenstad zal doorkruisen. Dat gebeurt via de route Rijnsbur- gerweg, Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Princessekade, Breestraat, Korevaarslraat, Raamstceg, Douzastraat, Jan van Houtkade, Oranjeboomstraat. Sl. Jorissteeg, Hooigracht, Peli kaanstraat, Klokpoort, Langegracht en Molenwerf. Daar zal de stoet worden ontbonden. Vanaf drie uur is het corso dan weer te zien in Rijnsburg. Daar gaat het vanaf de Laan van Verhof, via de Rijnsburgerweg, Gr. Florislaan, Oude Vlietweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraat, Burg. Meyboomstraat, St. van Rossumstraat, P. van Saxenstraat, Evert- senstraat, W. de Withstraat, Akkerwinde, Aronskelk Boslaan naar deSandtlaah. Rond 15.40 wordt het corso in Katwijk verwacht. In deze ge meente komt de optocht binnen op de Sahdtlaan,. waarna een route wordt gereden via de Rijnstraat, Zeeweg, Kon. Julianalaan, Bosplein, Boslaan, Meeuwenlaan, Secr. Varkevisserstraat, Vuur baakplein, Boulevard, Rijnmond, Binnensluis, Hoorneslaan en Biltlaan. 's Avonds rijdt het corso door Noordwijk. Om half acht wordt vertrokken aan de Voorstraat. De stoet is daarna te zien aan de Zeestraat, Molenstraat, St. Jeroensweg, Boerenburgerweg, Van de Morteistraat, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duinstraat, Picképlein, De Grent, Palaceplein en Kon. Wilhelminaboulevard. De praalwagens zijn zondag de hele dag op de Koningin Wilhelmmaboulevard te bezichtigen. RUNSBURG ROZA VAN DER VEER Wind. Dat is het enige waar de bestuursleden van de Stichting Bloemencorso Rijnsburg be nauwd Voor zijn als het corso met als motto 'Krachtig en kleu rig' vanavond voor de eerste keer door Den Haag en Scheve- ningen rijdt. Een verwaaid corso is immérs geen reclame voor het bldelnenvak en daar rijdt de stoet uiteindelijk voor. De stoet met meer dan dertig versierde luxewagens en elf praalwagens gaat vrijdagmid dag opgetuigd via Wassenaar naar Qen Haag. Als het corso na de rondrit tegen middernacht in Rijnsbitfg terugkomt, staat een ploeg Van honderd man klaar. Die moet, indien nodig, de wa gens weer als nieuw maken voor de rondrit op zaterdag van Leiden naar Noordwijk. Het uitstapje is onder meer mogelijk door de betere kwali teit van fle zomerbloemen, een belangrijk onderdeel van de bloemstukken. „Ik weet nog dat mijn moeder riddersporen stof fer en blikbloemen noemde. Ze stonden nog niet in de vaas of je kon al gaan vegen.' Nu staan alle zomerbloemen door de verbe terde kweekmethoden mini maal een week in de vaas. Daar door durven we het nu aan", al dus N. Hemmes van de stich ting. Kijkers Met de rondrit door Schevenin- gen wordt een traditie van 14 jaar geleden in ere hersteld. De stichting en de Haagse organi saties besloten de traditionele bezichtiging van de praalwa gens in de Rijnsburgse bloe menveiling Flora te vervangen voor de rondrit door Schevenin- gen. De gederfde inkomsten uit toegangskaartjes en de kosten van de rondrit worden door de Haagse organisaties op tafel ge legd. Hemmes: „Het was in de Flora op vrijdagavond welis waar gezellig vol met 5.000 be zoekers. Maar in Scheveningen, waar dezelfde avond ook nog vuurwerk is, rekenen we op mi nimaal 150.000 extra kijkers, al lemaal consumenten." Het corso met een dag verlen gen, zodat de kijkavond toch kon blijven, is volgens Hemmes niet serieus overwogen. De bloemen, die toch al veel te ver duren hebben, redden dat niet. Ook aan het schrappen van de minder druk bekeken rondrit door Leiden is geen moment gedacht. In dezelfde uren dat door Leiden wordt gereden, kan niet de tocht heen en terug en door Scheveningen worden ge maakt. Bovendien bleek het aantal toeschouwers in Leiden vorig jaar fiks toegenomen. Vol gens Hemmes is dat te danken aan het schrappen van de smal le Haarlemmerstraat uit het parcours en aan het feit dat het corso niet meer 's ochtends, maar pas tegen het middaguur door de stad reed. Verkooppunten „We moeten ook niet vergeten dat Leiden de stad is met de meeste bloemenverkooppunten van Nederland. Ik weet nog dat onze voormalige stichtingsvoor zitter vertelde dat hij als jongen bloemen uitventte in de Leidse wijk De Kooi. Al waren de men sen nog zo arm, ze hadden al tijd wel een stuiver over voor wat bloemen, vertelde hij vaak. Dat het corso door Leiden rijdt, moet dan ook worden gezien als een soort hommage aan de Leidenaars." Alphen: geen geld voor cursus Vietnamees ALPHEN AAN DEN RUN» MONICA WESSELING De Vietnamese Vereniging in Alphen wil beginnen met een cursus Vietnamees voor kin deren van 4 tot 14 jaar. De kinderen moeten hun moe derstaai leren om contact te kunnen blijven houden met familieleden in het vader land. De vereniging heeft bij de gemeente Alphen een subsidieverzoek ingediend, maar dit is afgewezen. Er wonen in Alphen, Nieuwkoop, Bodegraven en Benthuizen in totaal onge veer 20 Vietnamese kinderen en ruim 100 volwassen vluchtelingen uit Vietnam. De jeugd leert op school Ne derlands. Bestuurslid Ngo van de Vietnamese vereni ging vindt het erg belangrijk dat de jeugd zich snel het Nederlands eigen maakt. „Anders kunnen ze nooit met de buurkinderen spe len", Dat neemt echter niet wég dat Ngo en met hem de vereniging, de kinderen wél in contact wil laten komen met de Vietnamese taal en cultuur. „Vietnam is tenslotte hun vaderland. Ook al gaan we niet uit van terugkeer naar Vietnam, de banden moeten blijven." De vereniging heeft becij ferd dat een cursus van 40 weken bijna 22.000 gulden kost. De gemeente mag, op grond van de gemeentelijke subsidieverordening, dit on derwijs niet Financieel onder steunen. Daarmee is de kans op subsidie nog niet verke ken. Een school kan extra geld krijgen voor onderwijs in eigen taal en cultuur aan leerlingen van buitenlandse afkomst. Burgemeester en wethouders van Alphen heb ben de vereniging aangera den bij de betrokken school besturen hier om te vragen. Het gemeentebestuur heeft ook het subsidiever zoek afgewezen voor een tweetalig blad over Alphen. Er werd dik 7000 gulden ge vraagd. De gemeente geeft al geld voor het Vietnamees-ta- lige informatieblad van de vereniging en volgens de ge meentelijke subsidieverorde ning mag slechts een tijd schrift worden gesubsidi eerd. Het gemeentebestuur betreurt evenwel dat Alphe- naren nu verstoken blijven van informatie vanuit de Vietnamese gemeenschap.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16