Klinckenbergerplas is nog een puinhoop 'Gratis' tuin bij villa's Oegstgeest Centrum 45 gaat in 1994 Joegoslaven behandelen Regio 'Adam en Eva zaten toch gratis in 't paradijs?' Skeelerbaan te duur voor IJsclub Warmond Mogelijk einde aan 'wrattenspreekuren' Kruispunt Schoolstraat Voorschoten veiliger Ruitentikker slaat slag t VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 li Naturistencamping Vlietland officieel geopend leidschendam/voorschoten Een kleine rand van de nieuwe naturisten camping Natuvliet in recreatie gebied Vlietland. Het karretje doet dienst als receptie. Sinds 1 augustus kun je in het naaktre- creatiegebied je tentje opslaan. Alleen het strand bezoeken kan ook. maar dan moet je entree geld betalen. Medewerkers van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN) houden toezicht. Camping Natuvliet ging giste ren officieel open. Daarmee moet een nieuw tijdperk wor den ingeluid. Een tijdperk zon der uitwassen als prostitutie en andere vormen van seks in het openbaar. Voor politie, ge meente, provincie en de directie van recreatiecentrum Vlietland was het inschakelen van de NFN het redmiddel voor het naaktstrand. Met een camping en twee beheerders kan het naaktrecreëren mogelijk blijven. Ook de NFN is zo blij als wat. Het verzoek een camping in te richten in het ruim zeven hecta re grote gebied Vlietland, kwam voor de federatie als een ge schenk uit de hemel. „We heb ben in Zuid-Holland maar twee naturistencampings. Die zijn voor leden en de plaatsen zijn altijd bezet. En dan is er ook nog een wachtlijst. Er is grote behoefte aan naturistencam pings." Wild Vooral de ligging van de cam ping bevalt de NFN. „Het is toch heerlijk, hier aan het water. Een oevercamping, die hadden we nog niet." Het terrein heeft nog vrijwel geen voorzieningen. Je kunt je wassen bij een kraan tje met koud water, maar daar is alles mee gezegd. Toch kunnen de liefhebbers er volgens R. Berends, penningmeester van de NFN vandaag al gaan kam peren. „Als je tenminste van wild kamperen houdt..." De NFN wil de komende tijd een toilet en doucheruimte bouwen en een aantal sport - voorzieningen aanleggen zoals een volleybalveldje en een jeu- de-boulesbaan. Berends ver wacht dat alles klaar is, als de camping volgend jaar april na een winterstop weer opengaat. ,cpn De toegangsweg is nog steeds een puinhoop, horecagele genheden ontbreken. Er is deze zomer vrijwel niets ge beurd om het recreatiegebied bij de Klinckenbergerplas in Oegstgeest te verbeteren. De provincie, beheerder van het gebied, heeft er alleen twee toiletjes geplaatst. er steeds meer publiek naar het gebied toe. „Die paar dagen dat het warm was, zat het hipr hart stikke vol." Kohlbeck gaat in het gesprek met de provincie vooral aan dringen op een betere weg naar het recreatiegebied. „En dat is nog maar het begin". Wie bij de Klinckenbergerplas wil komen moet zich met zijn auto of Fiets een weg banen over puin. Het verharden van de toegangsweg kan volgens Kohlbeck op heel korte termijn, nog voor de oegstgeest judy nihof De Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck praat eind volgende week weer met de provincie over voorzieningen. „Al was het maar voor het naseizoen." Ko hlbeck maakt zich al enige tijd sterk voor het recreatiegebied. Hij betreurt het dat er zo weinig mee gebeurt. „Het moet ge woon een hoogwaardig recrea tiegebied worden. Die mogelijk heid heeft het in zich. Het is er zo prachtig." Volgens hem komt herfst, gebeuren. Over de komst van restaurants nog dit seizoen, maakt Kohlbeck zich geen illu sies. „Ik had ook voor de zomer niet de gedachte dat die er in een paar dagen zouden zijn." Wel wil Kohlbeck in het gesprek met de provincie goede afspra ken maken over het ontwikke len van horecavoorzieningen voor de zomer van '94. Er staat nu wel een patatkraam bij de plas. „Ik wil niet denigrerend doen over patatkramen, maar als je hier duizenden mensen naar toe wilt trekken, dan moet je meer horecagelegenheden hebben." De ambtenaar die zich bij de provincie bezighoudt met de Klinckenbergerplas is wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. De naturisten van de NFN hielden gisteren hun kleren aan tijdens de officiële opening v Natuvliet is geen camping uitsluitend voor leden van de NFN, maar een openbare, com merciële camping. „Veel men sen willen wel naakt recreëren, maar geen lid zijn van een be paalde naturistenvereniging. Daarom is deze camping voor iedereen die zich aan onze be ginselen kan conformeren." Het heffen van entreegeld bij de ingang van het kampeerter rein annex naaktstrand is maandag al ingegaan. Berends: „95 procent van de mensen rea geert er positief op. Hé, da's prettig, wordt er gezegd. Ja, meer sociale controle hè. Er is iemand aanspreekbaar en je kunt met je klachten ergens te recht. Bijna iedereen heeft graag die 1 gulden 50 over voor het toezicht." Ee'n vaste bezoe ker kon het niet waarderen. „Adam en Eva zaten toch ook gratis in het paradijs?" Motorrijder botst tegen auto voorschoten Bij een ongeval in de Oranjeboomstraat in Voor schoten is een 26-jarige motorrijder uit Poeldijk gisteravond ge wond geraakt. De man kwam uit de richting van de Zwaluwweg en hield volgens de politie niet voldoende rechts. Daardoor botste hij tegen een personenauto die hem tegemoet kwam. De motorrijder is met hoofdletsel overgebracht naar het AZL. De automobilist, een 39-jarige inwoner van Voorschoten, mankeert Inbraak in woning voorschoten Verschillende bewoners van een pand aan het Sperwerpad missen na een inbraak hun portemonnee met geld, pasjes en cheques. De spullen zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestolen. Volgens de politie heeft de dader een raam opengebroken om de woning binnen te kunnen komen. Hoe groot de buit precies is, is niet bekend. Huisartsen in Hillegom, Nieuw Vennep en Hoofddorp kunnen sinds kort dagelijks mensen met wratten behandelen: de daar voor benodigde stikstof is mak kelijker verkrijgbaar. Zorg en Zekerheid heeft als proef een aantal aftappunten voor stikstof in deze regio gerealiseerd. voorschoten De werkzaamheden voor een veiligere kruising Schoolstraat- /Koninklijke Marinelaan/Veur- seweg in Voorschoten beginnen eind deze maand. Naar ver wachting nemen ze twee tot drie weken in beslag. Het kruis punt krijgt verkeerslichten, en er wordt een aantal aanvullende maatregelen genomen. Zo Overal lagen heroïnespuiten voorschoten/leipschendam „Er lagen hier op een gegeven moment zoveel heroïnespuiten, dat ik mijn kinderen verbood om nog in de buurt van het naaktstrand te spe len. Tja, dat soort toestanden brengt prostitutie met zich mee." G. te Loo, woonbootbewoner in recreatiege bied Vlietland stuitte bij het naaktstrand tot voor kort geregeld op rondslingerende naalden. Van de vermeende prostitutie zelf heeft hij ei genlijk nooit iets gemerkt, bekent hij. „Maar je hoorde veel mensen erover. Die voelden zich op het naaktstrand niet meer veilig." Het naaktstrand in recreatiegebied Vlietland dreigde te verloederen als er geen maatregelen zouden worden genomen. Er gebeurden volgens de politie !dingen die met naakt recreëren niets te maken hadden'. De politie moest nogl eens mensen de bosjes uit sturen. Bezoekers van het naaktstrand klampten de politie aan met klach ten over wantoestanden in de struiken. Toch is er bij de politie nooit officieel aangifte gedaan van openbare schennis. De klachten hielden aari en op aandringen van de politie werd een aantal bosjes gekapt. Dit hielp niet. Het pro bleem verplaatste zich gewoon. De politie heeft daama nog een tijd met het idee rondgelopen om bepaalde afgezonderd ge legen delen van het naaktrecreatiegebied onder water te zetten. Dit idee was prakdsch echter niet uitvoerbaar. De provincie dacht nog even aan het graven van een sloot rondom een soort 'naakteiland' zonder struiken, maar ook dit,idee belandde in de prullenbak. warmond monica wesseling De IJsclub Warmond kan zelf geen skeelerbaan betalen. Het is niet mogelijk gebleken de 350.000 gulden die de baan kost, zelf voor te schieten. Al leen als een aantal ijsclubs uit de regio meebetaalt, kan de skeelerbaan worden aangelegd. Initiatiefnemer J. van Velzen gaat de komende weken de be langstelling hiervoor peilen bij de ijsclubs. De IJsclub Warmond wil ten noorden van de Leidse Meren- wijk een 400 meter wedstrijd- skeelerbaan aanleggen. Skeele ren, een veredelde vorm van rolschaatsen, is voor schaatsers een prima zomertraining. Het idee voor zo'n baan werd in mei geopperd en de afgelopen maanden heeft secretaris Van Velzen van de IJsclub de be langstelling van leden van ver schillende clubs gepeild en bo vendien zijn er wat preciezere berekeningen van de kosten ge maakt. Een beetje skeelerbaan kost al gauw 3,5 ton. Van Vel zen: „We hebben alle mogelijk heden bekeken, maar wij kun nen als IJsclub dat bedrag niet ophoesten. De lasten zijn veel te hoog." Het plan voor een skeeler baan komt volgehs Van Velzen zeker niet in de ijskast te liggen. „Heel veel mensen willen skee leren. Ook de andere verenigin- .gen in de regio zijn enthou siast". Alle 55 ijsclubs uit de wij de omgeving die Van Velzen heeft gepolst, houden een slag om de arm. „Zowel de clubs als onze eigen leden willen eerst weten hoeveel het gaat kosten voor ze definitief ja zeggen. Dat is begrijpelijk, maar het bete kent voor ons we! een extra risi co. Zonder een zekere financië le basis kun je niet zomaar zo veel geld investeren." Juist gezien de enorme be langstelling voor skeeleren, gaat Van Velzen de andere ijsclubs nu vragen als mede-financier der op te treden. „Met een paar clubs lukt het waarschijnlijk wel." De secretaris van de ijs- club denkt dat, als de financie"n snel rond zijn, de baan er vol gend jaar al kan liggen. Australische rolstoelers ijzersterk leende/weert» Ondanks de enorme plens bui die de rolstoelrenners, die deelnemen aan de inter nationale Bloemenmara- thon, gisteren in Leende overviel, is de rit zonder pro blemen verlopen. Het Sopur Real Team werd winnaar van de ploegentijdrit. De Austra lische Louise Sauvage won het criterium in de B-catego rie. Theo Geeven blijft aan voerder in het totaalklasse- De A-categorie leverde een overwinning op voor de Zuidafrikaan Paul Nunnari. De Australiër Paul Wiggens behoudt de leiding in het al gemeen klassement. Leide- naar Andrè Moedig staat rond de twintigste plaats. Vandaag rijdt de karavaan van Wassenaar, via Voor schoten en Leiden naar Zoe- terwoude waar om 18.30 uur een criterium wordt gereden op de Zuidbuurtseweg, Zwet- kade, Schenkelweg. Ongeveer 80 huisartsen krij gen een speciale thermosfles waarin de stikstof langer dan één dag kan worden bewaard waardoor wrattenlijders direct kunnen worden aangestipt. Z en Z praat met de huisartsen in de Leidse regio hoe groot de behoefte aan stikstofin dit ge bied is. wordt de rijrichting omgedraaid in zowel de Bloklaan als in het smalle zuidelijke gedeelte van de Voorstraat. Dat betekent dat het verkeer straks vanaf het kruispunt Schoolstraat/Konink lijke Marinelaan/Veurseweg de Voorstraat kan inrijden. De ge meente denkt met deze maatre gelen iets te doen aan de onvei lige situaties en opstoppingen op het drukke punt. oegstgeest paul van der kopij Wie voor acht ton een villa langs de Oegstgeester rijksweg koopt, krijgt een 'gratis' aange legde tuin. Met deze lokker pro beert makelaar F.R. Wilbrink van de laatste huizen af te ko men die tussen A44, landgoed Endegeest en de Endegeester- straatweg zijn gebouwd, het zo geheten plan-Boschgeest. Volgens hem slaat de actie enorm aan. De verkoop van de laatste acht woningen heeft een halfjaar stilgelegen. Maar sinds de tuinen deze zomer in de aanbieding gingen, vlogen drie optrekjes weg en werd op twee andere woningen een optie ge nomen. Wilbrink verwacht dan ook dat hij nog dit jaar het laatste exemplaar van de hand kan doen. „Zo'n tuin helpt kopers dui delijk over de drempel", zegt hij. „Veel mensen zien een tuin .als een sluitpost. Ze hebben geen idee hoeveel de aanleg kost en zien tegen het werk op." Mensen die een van de 30 stulpjes in het plan-Boschgeest kopen, kunnen de tuin samen ontwerpen met een heuse land schapsarchitect. Een hoveniers bedrijf legt de tuin vervolgens aan op de 630 tot 830 vierkante meter grote percelen. Degenen die zelf hun' tuin aanleggen, kunnen hun huis 'iets goedkoper' krijgen. Hoe veel, wil de makelaar niet zeg gen. Evenmin wil hij kwijt hoe duur een tuin mag worden als het ingeschakelde hoveniersbe drijf het doet. Natuurlijk zit er aan het aanbod 'een zeker fi nancieel plafond', meldt de ma kelaar in advertenties. „Maar wie er niet op staat dat al zijn vierkante meters worden omgetoverd in een kas met da- delplanten, weet zich verzekerd van een heel fraai hofje rondom het huis. U mag daarbij gerust denken aan een rozenhof, een kruidhof, een klassiek fruit- gaardje, of wat u maar wilt." In de jaren '80, toen make laars hun huizen aan de straats tenen niet kwijt konden, kwa men ze wel vaker met cadeau tjes. Gratis auto's, gratis keu kens: je kon het zo gek niet be denken of je kreeg het er gratis bij. De laatste tijd leken de ma kelaars dergelijke noodgrepen niet nodig te hebben. Vooral dure woningen zoals in Bosch geest leken zeer gewild. Volgens insiders heeft het plan-Bosch geest echter een probleem: de rijksweg. Veel kandidaten schrikken terug voor het 'eeuwi ge gezoem van de rotte snel weg', heet het. De verkoop van de 30 Bosch- geest-woningen, begon twee- eeenhalf jaar geleden. Zelden is zoveel geld uitgegeven aan on dersteunende verkoopcampag- De campagnes om de dertig villa's in Boschgeest onder de aandacht te brengen hebben handenvol geld gekost. 100.000 gulden nes. Zo werden de villa's bijna wekelijks aangeprezen op de pagina 'Exclusief Wonen' van NRC Handelsblad, hetgeen al leen al kostte. En nu dus de gratis tuin. Vol gens de makelaar is het een be denksel van het reclamebureau, maar is er geen patent op aan gevraagd: „Anderen mogen het overnemen", zegt hij. „En mijn FOTO HENK BOUWMAN indruk is dat veel collega's er met een mengeling van bewon dering en verwondering naar kijken." Een 'ruitentikker' is de afgelopen week actief geweest bij het Visser 't Hooftlyceum aart de Godfried Bomansstraat in Leiderdorp. Buurtbewoners ontdekten gisteren dat 23 ruiten van het schoolge bouw waren vernield. De politie vraagt mensen die iets hebben ge zien of gehoord, contact op te nemen. oegstgeest Centrum 45 in Oegstgeest - de kliniek voor verzets- en oorlogsslachtoffers - begint in volgend jaar met het behan delen van patiënten uit moderne oor logen. Tot de doelgroep behoren slachtoffers van de burgeroorlog in het vroegere Joegoslavië en traumapatiën ten uit Irak, Iran en Somalië. De kli niek krijgt begin volgend jaar in Noordwijkerhout de beschikking over 24 bedden en 8 dagklinische plaatsen voor deze doelgroep. Op verzoek van het ministerie van WVC zet Centrum 45 eerder dan de bedoeling was in 1994 een aparte afdeling voor pa tiënten uit oorlogsgebieden op. Daar bij werkt Centrum samen met de spe- i cialistische afdeling van het psychia trisch ziekenhuis Wolfheze, dat ook patiënten met een oorlogstrauma be handelt. Centrum besloot tot uitbreiding van de hulpverlening om de inmiddels op gedane kennis en ervaring niet verlo ren te laten gaan. Zo'n 2500 patiënten zijn de afgelopen twintig jaar in Oegst geest behandeld. Het instituut werd opgericht naar aanleiding van de hef tige reacties op de Menten-affaire en de voorgenomen vrijlating van de Drie van Breda. Directeur J. Schreuder gaat er van uit dat de burgeroorlog in het vroegere Joegoslavië veel trauma's veroorzaakt. Verkrachtingen wen, onmenselijke behandelingen in kampen en het extreme geweld tegen onschuldigen zijn daar aan de orde van de dag. Deze praktijken vormen een essentieel onderdeel van de etni sche zuiveringen. „Wij hebben ons de vraag gesteld of wij met ons werk moesten stoppen zodra het laatste Ne derlandse slachtoffer geholpen is. Maar we willen onze ervaringen niet verloren laten gaan." De patiënten worden straks onder gebracht in het gebouw van vormings- De Vonk in Noordwijkerhout. Dat gebeurt omdat de culturele ver schillen tussen Nederlandse slachtof fers en de met name ex-Joego- slaven te groot lijken. „Dat komt ook in de leefruimtes tot uitdrukking: hun eetcultuur is anders, maar ook bij voorbeeld de religie." Volgens Schreuder is het niet uitge sloten dat over tien jaar, wanneer het aantal Nederlandse patiënten sterk te rugloopt, de twee afdelingen toch wor den samengevoegd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15