'Kerken ontbreekt wil tot eenwording' Kerk Samenleving Paus naar 'geteisterde' Amerikaanse rk-kerk Patro©nsfeest St. Jeroen Gospelrock en bijbelclubs in eerste Leidse evangelisatieweek VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 BUITENLAND KORT Boudewijn De Belgische bisschoppen roepen de gelovigen op te bidden voor de overleden ko ning Boudewijn en diens op volger, prins Albert. Zij zien de 'diepgelovige' Boudewijn als een man die besefte dat voor een christen heersen dienen is. In een herderlijk schrijven dat komend week einde in alle parochiekerken wordt voorgelezen, roemen de bisschoppen Boudewijn om zijn bereidheid tot luiste ren en zijn dossierkennis. De voorzitter van de Belgische bisschoppenconferentie, kar dinaal Godfried Danneels, gaat morgen voor in de uit vaartplechtigheid voor de overleden vorst in de Brus selse St. Michielskathedraal. Sancties Aartsbisschop Desmond Tutu verwacht dat de econo mische sancties tegen Zuid- Afrika op korte termijn kun nen worden opgeheven. Hij zei dit op een persconferen tie in Santiago de Composte- la, waar hij gisteren de verga dering van de Wereldraad van Kerken toesprak. Van de twee voorwaarden is er reeds één vervuld: de datum voor de eerste democratische ver kiezingen in het land. De in stallatie van een interim-re gering die de controle krijgt over de veiligheidstroepen, 'lijkt nog slechts een kwestie van tijd'. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken had deze twee voorwaarden geformu leerd. St. Jan Een deel van de basiliek van St. Jan van Lateranen in Ro me, die vorige week Bij een bomaanslag zwaar werd be schadigd. gaat waarschijnlijk op het feest van Maria He melvaart (15 augustus) weer open. Delen van het midden schip en de zijkapellen aan de linkerkant zijn dan weer voor toeristen en pelgrims toegankelijk, zo heeft het be stuur van het bisdom Rome bekendgemaakt. De basiliek is de bisschopskerk van Ro me. Het bisdom verwacht dat het herstel van het zwaar beschadigde rechter zijschip nog jaren kan duren. Spoedoverleg De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) komt van daag in spoedzitting bijeen naar aanleiding van de nieu we golf van geweld in Zuid- Afrika. De kerken zullen zich vooral beraden over de vraag of neütrale waarnemers toe zicht moeten gaan houden op politie-acties, zo is in een verklaring bekendgemaakt. De SAGC, waarbij 26 kerken zijn aangesloten, meent dat de regering tot dusver heeft nagelaten effectieve maatre gelen te nemen om het bloedbad te stoppen. Oecumene Voor de eerste keer had deze week in Santiago de Com- postela in een rooms-katho- lieke kathedraal een oecu menische dienst plaats, die door de plaatselijke aartsbis schop werd geleid en waarin een andere aartsbisschop de preek hield. De liturgie in ze ven teilen stond onder duide lijke invloed van de rk- en or thodoxe tradities, inclusief het plechtige binnendragen van de ikonen, de bijbel en het kruis. Tutu spreekt internationale conferentie toe "•A Het ontbreekt de kerken aan de moed en de wil om wer kelijk één te worden. In de onderlinge dialoog is vaak op merkelijke overeenstemming bereikt, maar de voor de hand liggende volgende stap naar eenwording wordt niet gezet. interne problemen bezighou den. „Soms krijg je de indruk dat er in de bijbel staat: Alzo lief heeft God de KERK dat hij Zijn eniggeboren Zoon heeft gege ven, in plaats van Alzo lief heeft God de WERELD." Een verenigde kerk zou een veel sterker getuigenis voor ge rechtigheid en vrede geven dan santiago de compostela anp De Zuidafrikaanse aartsbis schop Desmond Tutu zei giste ren op de conferentie van de Wereldraad van Kerken in San tiago de Compostela dat de ker ken het verdienen dat ze in de samenleving worden gemargi naliseerd als zij zich zozeer met de huidige verdeelde christen heid doet, zei Tutu. „Stelt u zich eens voor dat de kerken in Noord-Ierland één zouden zijn." Christenen moeten naar zijn mening risico's nemen door te doen alsof ze één zijn, door veel meer samen te werken. Het is dan een taak van de theologen om dat kerkordelijk op te los sen. In zijn eigen Anglicaanse Kerk vraagt Tutu zich wel eens af of de sacramenten ongeldig zouden worden als alle geeste lijken door een stormvloed zou den worden meegesleept. santiago de compostela anp 'Conferentie moet discriminatie vrouwen opheffen' lijk menselijke kerk, waarin de talenten van man nen en vrouwen gelijkelijk worden gewaardeerd en waar het mens-zijn van vrouwen en mannen het uitgangspunt is. De Nederlandse christelijke feministes verwachten verder van de conferentie dat zij vrouwen nieuwe impulsen geeft om te ge loven. Postma bood de vergadering, die zij als advi seur bijwoont, een tas met informatie over de vrouwensynode aan. Verder had ze namens haar eigen gemeente een kaars meegenomen, groen in de kleur van de hoop, die ze ter plekke aanstak. Paus Johannes Paulus II Vrouwen mogen niet langer worden gediscrimi neerd in de kerk. Dat was de essentie van de boodschap die de tweede oecumenische vrou wensynode in Nederland heeft gezonden aan de Wereldraadconferentie in Santiago de Composte la. De verklaring werd gisteren voorgelezen door de gereformeerde predikante dr. M. Postma-Gos- ker uit Amstelveen. Zij oogstte een bescheiden De conferentie moet opkon i werke- noordwuk» Het patroonsfeest van de Heilige Jeroen, de pa troon van de Noorwijk, wordt in de badplaats op 22 augustus ge houden. Dit keer niet, zoals tij dens het eeuwfeest van vorig jaar, in het bijzijn van de bis schop van Rotterdam, maar wel met een programma dat nage noeg gelijk is aan dat van het ju bileumjaar. Pastoor WJ. Kleijn gaat om 11.00 uur voor in een Hoogmis, waaraan het rk Jer- oenskoor en het rk fanfarekorps 'Excelsior' hun medewerking verlenen. Uitgevoerd wordt de Laurentiusmis. Hierna wordt het feest buiten voortgezet met al lerlei activiteiten rondom de kerk. Zo wordt op het Linden- plein muziek gemaakt door 'Ex celsior' en de 'Egerlander Blaas kapel' en is er voor kinderen van 4 tot met 12 jaar een speciaal programma op het Verkade- plein. FOTO PR BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wapenveld: C.J.P. van der Bas te Hoevelaken; te Giessendam-Neder-Hardinxveld: L. Kruimerte Lunteren. Aangenomen: naar Haaksbergen- Buurse: mw. J. Ruijs, kandidaat te Utrecht; naar Rijswijk (N-B) W.C.P. Bevelander, kandidaat te Apeldoorn. Bedankt: voor Buurmalsen: J.W. Slok teZuidland. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Uithuizen: T. Groenveld te Anna Paulowna i.c.m. Enkhuizen. GEREF.GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Geldermalsen: J. Roos te Chiliwack (Canada). Paus Johannes Paulus II wordt niet moe de waarde van het ver plichte priestercelibaat te be klemtonen. Maar niet alle Ame rikaanse priesters hebben zich aan hun verplichting tot seksue le onthouding gehouden, zo is de afgelopen jaren gebleken. Tientallen priesters zijn inmid dels beschuldigd van seksueel misbruik van minderjarigen. Terwijl de kerk met deze (en vele andere) problemen wor stelt, krijgt ze van 12 tot 15 au gustus voor de derde keer be zoek van de paus. Het belang rijkste reisdoel van Johannes Paulus is dit keer de wereldjon gerendag in Denver, waarvoor naar verwachting ongeveer 500.000 jonge rooms-katholie- ken naar de hoofdstad van de staat Colorado zullen reizen. De wereldjongerendag werd tot en met 1985 in Rome gehou den. Sinds de tweejaarlijkse bij eenkomst naar elders is ver plaatst, heeft de paus nooit ver stek laten gaan. Hij was in 1987 in Buenos Aires, in 1989 in San tiago de Compostela en in 1991 in Czestochowa. In Denver heeft de paus achter gesloten deuren een ontmoeting met president Bill Clinton. Met eni ge spanning wordt naar deze bijeenkomst uitgezien omdat de betrekkingen tussen het Vati- caan en de Amerikaanse rege ring door de Golfoorlog enigszins onder druk zijn ko men te staan. Voordat de paus naar Denver reist, bezoekt hij Jamaica en Mexico. De paus zou beide lan den vorig najaar al bezoeken in aansluiting op zijn reis naar de vierde conferentie van de La- tijnsamerikaanse bisschoppen conferentie in Santo Domingo. De de darmoperatie die hij in juli had ondergaan, dwongen hem ech- te korten. Een evangelisatieteam organiseert volgende week onder de naam 'Dabar-in-Leiden' een groot aan tal activiteiten. Het doel is met gevarieerde pro gramma-onderdelen in de binnenstad vooral mensen te bereiken die niet of nauwelijks betrok ken zijn bij de kerk. „Maar uiteraard is iedereen die niet direct tot deze doelgroep behoort ook van harte welkom", verduidelijkt evangelist Wim Hendriks. Tot de hoogtepunten van de Leidse evangelisatieweek - een initiatief van de her vormde Marewijk-gemeente en de Samen op Weg-gemeente van de Hooglandse Kerk - beho ren een gospelrock-concert in het Van der Werf- park en een open dag in de Marekerk. De leden van het Dabar-(hebreeuws voor 'Woord en Daad')team houden in het eerste deel van de week ook een enquête onder bewoners van de binnenstad. Hun lijst bevat vragen over de woon- en leefsituatie, de plaats van de kerk in de wijk en het geloof. Bij de enquête worden de teamleden geassisteerd door vrijwilligers van de kerkelijke gemeenten in Leiden. Terugkerende activiteiten in het programma van de Dabar-week zijn de twee kinderbijbel clubs die elke morgen worden gehouden in speeltuin Noorderkwartier (Anna van Saksen straat) en de gymzaal van basisschool Het Gal joen (Oosterstraat). Van 10.00 tot 11.30 uur wor den er verhalen verteld, wordt er gezongên en ge knutseld. In de koffiekamer van het stadhuis wordt op woensdag, ook van 10.00 tot 11.30 uur, een vrou- wenkoffiemorgen gehouden. Als spreekster is Eva den Hartog uitgenodigd, die vertelt over het leven in Derde Wereldlanden. Voor kinderopvang is ge zorgd. Gebouw 'De Rondedans' aan de Juliana- straat 74 biedt op woensdagmiddag (van 14.30 tot 16.30 uur) onderdak aan de ouderen. Op het programma staat hier onder meer een dia-pre sentatie over Irian Jaya. De hele woensdag en vrijdag wordt in de bin nenstad verder gedaan aan straatevangelisatie. Er worden folders en bloemen uitgedeeld, er wordt gezongen en mime gespeeld en leden van het team proberen met mensen in gesprek te raken. Voor alleenstaanden en eenzamen is er op donderdagavond een open maaltijd in De Bakke rij aan de Oude Rijn 44c. De kosten bedragen vijf gulden en deelnemers moeten zich van tevoren opgeven (via de telefoonnummers 126623/316684). Jongeren vanaf 12 jaar kunnen op donderdag de film 'Caught' bekijken in het Hooglandsche Huys. De voorstelling begint om 20.00 uur. De Papendrechtse gospelband 'New Destination' geeft een dag later een twee uur durend optreden (vanaf 20.30 uur) in het Van der Werfpark. De evangelisatieweek wordt op zaterdag vanaf 10.00 uur afgesloten met een 'open dag' in de Marekerk. De twee betrokken binnenstadsge meenten presenteren zich hier aan de bezoekers. Er kan worden geluisterd naar orgelspel, er is een boekverkoop, een rommelmarkt en er wordt een kinderhoek ingericht. De open dag wordt om 16.00 uur afgesloten met een vesper. HET WEER ROB GROENLAND Rug van hogedruk Dynamiek was gisteren het sleutel woord bij de beschrijving van het weerbeeld boven de hele Benelux. Gangmaker was een herfstachtige depressie die overdag van Enge land de Noordzee overstak. Op de satellietfoto's was duidelijk een spiraalstructuur in de wolkenban den om het centrum van het lage drukgebied waar te nemen. Voor dit systeem uittrokken in een rap tempo een drietal buienlijntjes van west naar oost over het land, met verspreid zelfs onweer. Het herfst- minimum trok in de loop van de middag en avond verder naar het oosten, met speciaal aan de zuid zijde van het systeem een sterk op levend windveld. Dit had te maken met vrij grote luchtdrukverschillen die konden ontstaan door enerzijds het uitdiepende laag en anderzijds een naderende rug van hogedruk uit het westen. Dit gebied met veel wind sleepte de afgelopen nacht samen het lagedrukcentrum over de Zuidelijke Noordzee met een flinke staart over de kustgebieden. De naderende rug van hogedruk doet de sterke noordwester in de loop van vandaag afnemen en te vens de bungheid. Vooral de zater dag wordt een dag om van te profi teren. De rug zorgt voor droog en vrij zonnig weer bij een naar zuid west terugkrimpende wind. Mis schien dat er later op de dag weer wat meer bewolking komt binnen schuiven, maar de neerslagkansen blijven vermoedelijk klein. De kaar ten schetsen daarna in de boven- lucht een sterk oplevende en zich uitbreidende straalstroom naar on ze omgeving. Op zondag kan dit al resulteren in het binnendringen van de eerste storingsuitlopers vanuit het'westen met regen en een aanwakkerende westenwind. De kaarten voor de nog iets langere termijn schetsen een strakke wes telijke stroming in de bovenlucht, helemaal van de Amerikaanse oostkust op West-Europa gericht. In deze cylinder van snel stromen de lucht worden depressies in hoog tempo van west naar oost over de oceaan gevoerd. Het zwaartepunt van de depressietrek zal zich waar schijnlijk netten noorden van Ne derland afspelen, doch de uitlopers bezoeken ons van tijd tot tijd. De zomer krijgt nog niet de gelegen heid om de koude en veel te natte julimaand te compenseren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland en Schotland meest bewolkt en nu en dan regen of een bui. Elders perioden met zon en droog. Morgen overal bewolkt en vooral in het noorden regen. In het zuiden van Engeland bijna overal droog. Middagtem- peratuur langs de Schotse westkust circa 15 graden, in Ierland en Wales rond 19 graden. Maxima bij Londen ongeveer 22 gra- België en Luxemburg: droog Later op de morgeij aan de westkust veel be wolking. Maxima ongeveer 21 graden. Noord-Frankrijk: Flinke pen zon en droog Morgen langs de kust en kele wolkenvelden maar droog. Middag- temperatuur van 1^9 graden langs het Kanaal tot 26 graden in de Jura en Vo gezen. Midden-Frankrijk; Flinke zonnige perioden. In de oostelijke departemen ten later op de morgen kans op lokaal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden r dagtemperatuur va Porto tot iets boven selijk in het den met zon. Van tijd tzon. Droog. Mid- 25 graden rond 40 graden plaat- Madeira: Perio- ijd ook wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Maxir ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, ook wel wolkenvel den die nu en dan overdrijven. In het binnenland kleine kans op een lokale Onweersbui. Maxima aan de Costa's iets boven de 30 graden, in het binnenland plaatselijk boven de 40. Langs de Golf van Biscaje ongeveer 23 graden. Canari sche Eilanden-. Aan de noordzijde van de eilanden van tijd tot .tijd bewolking, aan de zuidstranden meest zonnig. Maxima aan de stranden ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko; Vrij zonnig, maar van tijd tot tijd ook wolkenvelden Middagtempera- tuur aan zee rond 30 graden. Tunesië: Zonnig en erg warm Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden, landin- Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Beide dagen kans op een lokale onweersbui. Vandaag een fikse Mistral. Middagtemperatuur meest tussen de 30 en 35 graden, in de omge ving van Biarritz rond .de 25 graden. Mallorcaenlbiza: Flinke zonnige perioden. Maxima onge veer 35 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zonnig, Vandaag in het noorden enkele wolkenvelden en kans op een lo kale onweersbui. Middagtemperaturen rond 33 graden, in het zuiden plaatse lijk boven de 35 graden. Corsica en Sar dinië: Warm en zonnig. Vooral op Corsi ca ook wel eens wolkenvelden en in het binnenland kleine kans op een bui. Maxima rond 35 graden, op Corsica iets lager. Griekenland en Kreta: Zonnig. Vandaag in het Griekse binnen land ook stapelwolken. Droog. Op de ei landen in de Egeïsche Zee veel wind. Middagtemperatuur op de eilanden in de Egeïsche Zee -en op Kreta rond 30 op de Ionische Eilanden rond 33 graden en op het Griekse vasteland plaatselijk boven de 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het binnenland o pelwolken en is er kans op eert lokale onweersbui. Middagtemperatuur langs ongeveer 30 graden. Duitsland: Vandaag in de oostelijke deelstaten nog bewolkt met enkele buien. Van het wes- een bui. Middagtemperatuur van 19 graden in Sleeswijk-Holstein tot circa 25 graden ten zuiden van de Main. Zwitserland: Flinke zonnige perioden maar ook kans op een fikse onweersbui. Maxima van 28 graden in het no,orden tot iets boven de 30 aan de zuidzijcle van de Alpen. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 Zon-en maanstanden Zon op 06.09 Zon onder 21.17 Maan op 22.29 Maan onder 11.43 Waterstanden Katwijk Hoog.water 06.59 19 18 Laag water 02.55 15.11 Weerapporten van 05 AUGUSTUS 20 uur: w 10 20 13 2 Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14