Leiden Regionaal bestuur 'direct' kiezen Geen brouwërsfestival bij start profronde Studenten 'barak' eisen vergoeding Fietsers negeren verbod Veertig maanden voor overvallers Overgaauw reorganiseert VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 leiden Om de zoveel tijd haalt de politie fietsen weg van het voorplein van het Leidse centraal station. Maar veel helpt het niet. Leidenaars blijven hardnekkig hun stalen ros juist op die plekken stallen waar het verboden is. De fietsen die voor de hoofdingang van het station zijn neergekwakt, liggen of staan geregeld in de weg bij de verbouwing van de hal. Ook het plaatsen van een bord helpt nauwelijks. foto hielco kuipers Tuin f- Wie voor acht ton I O een villa koopt bij Endegeest in Oegstgeest hoeft zich geen zorgen te maken over de tuin. Op slot A d Brugwachtersin I O Woubrugge doen de deur op slot, uit angst dat woedende automobi listen het kantoortje bin nenstormen. Hotelbar A ~J De nacht duurt I maar kort in de bar van Huister Duin, maar de roomservice kan 24 uur per dag een drankje bren gen. Tegen een 20-jarige en een 27- jarige Utrechter is gistermiddag voor de Haagse rechtbank veer tig maanden cel geëist. De twee zouden onder meer op 29 april het Albert Heijn-filiaal aan de Hooigracht hebben overvallen. Daarnaast had het duo ook de auto van de vader van de jong ste gestolen. De buit bij de gewelddadige overval op Albert Heijn bedroeg 636,25 gulden. De caissière was zwaar getraumatiseerd geraakt, aldus Van Ek. In zijn forse eis woog Van Ek het criminele ver leden van de verdachten mee. De 27-jarige Utrechter bracht sinds zijn tiende 12 jaar door in tuchthuizen en strafinrichtin gen. Het plan voor de overval werd beraamd op het moment dat beide mannen in de Van der Hoevenkliniek een minder streng regime opgelegd kregen, omdat zij zich al een tijd goed hadden gedragen. De overval op Albert Hein was voor de des kundigen van de kliniek aanlei ding om te spreken van een 'schijnaanpassing'. Officier Van Ek maakte uit de verklaringen van beiden op dat er ook nog gespeeld was met het idee om een bank in Katwijk te beroven of een drugspand in Leiden te overvallen. De advocaten van beide ver dachten eisten vrijspraak voor het stelen van de auto. Volgens hen had de eigenaar van de ge stolen auto, de vader van de 20-jarige, gevraagd de auto in brand te steken. De vader zou op die manier verzekeringsgeld kunnen opstrijken. De mannen bekenden de overval op de su permarkt. De advocaat van de 20-jarige vroeg de strafmaat zo te Idezen dat de TBS-behande- ling van zijn cliënt in de Utrechtse Van der Hoevenkli niek voortgezet kan worden. De advocaat van de 27-jarige vroeg een milde straf, omdat de man nog tweeëneenhalf jaar moet zitten voor een brandstichting in Haarlem. De Haagse recht bank doet op 19 augustus uit spraak. Ruiten bij AH weer ingegooid leiden Bij de Albert-Heijn-vestiging aan de Kooilaan zijn twee ruiten ingegooid. Eind juli werd de supermarkt ook al geconfronteerd met twee kapotte ramen. De AH-vestiging aan de Hooigracht is de afgelo pen twee weken eveneens het doelwit geweest van vandalen die ramen vernielden. Apparatuur gestolen uit winkel leiden Uit een winkel aan het Vijf Meiplein is een grote hoeveelheid apparatuur gestolen. Een computer, een fax, een printer en een tele foon zijn ontvreemd. De achterdeur van de winkel, een groentezaak, werd door de inbrekers ontwricht om binnen te komen. Brandje in nieuwbouw AZL leiden Een aantal patiënten in het Academisch Ziekenhuis ondervond gisteren last van rook als gevolg van een kleine binnenbrand in de nieuwbouwvleugel van het AZL De brand onstond in een gedeelte van het gebouw dat nog in aanbouw is. Het vuur tastte een grote hoeveel heid isolatiemateriaal en tl-balken aan. De brandweer had het vuur snel ondercontrole. Duincursus in het najaar leiden Met een lezing van GJ. de Bruyn over het ontstaan van Neer- lands kust begint woensdag 15 september een cursus van het IVN over de duinen. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten op woensdagavond en vijf excursies op zaterdagochtend. Deelnemers krijgen voor hun 60 gulden inschrijfgeld ook het Duinhoek. Voor informatie: Wim van Bee- len (01718-14864), Corrie van Kralingen (017188-16029) of Stans Eike lenboom (071-174175). De cursus wordt gegeven in de collegezaal zoöl ogie op de hoek van de Leidse Sterrenwachtlaan en de Kaiserstraat. Voorstel van WD-fracties Inwoners van de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek moeten in 1998 voor het eerst, tegelijk met de ge meenteraadsverkiezingen, een regionaal bestuur kiezen. Dat regionale bestuur moet het huidige provinciale be stuur vervangen en taken van het gemeentebestuur over nemen. Dat voorstel is afkomstig van alle WD-fracties in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. leiden hans koenekoopVoorts dient het model als dis cussiestuk bij toekomstige be sprekingen over het regionale bestuur, dat in 1996 gestalte moet krijgen. Wat de WD betreft blijven in het toekomstige staatsbestel drie bestuurslagen bestaan: het rijk, met daaronder het regiona le bestuur en het gemeentebe stuur. Evenals de leden van de huidige Provinciale Staten moe ten de leden van, het regionale De liberalen hebben in een overleggroep, die de naam 'Blauwe Kamer' heeft gekregen, een model ontworpen waarin taken en bevoegdheden van het nieuwe regionale bestuur staan. Het stuk dient als handleiding voor de verkiezingsprogram ma's van de WD-afdelingen in Leiden, de randgemeenten en de Duin- en Bollenstreek. bestuur, rechtstreeks door de burger worden gekozen, vindt de Blauwe Kamer. En evenals de provincie moet dat regionale bestuur over eigen financiële middelen beschikken. „Waarbij een verhoging van de belas tingdruk niet wenselijk wordt geacht", schrijven de liberalen nu al met nadruk. De taakverdeling tussen ge meente en regio komt grofweg neer op een scheiding tussen mensgerichte taken en orde nende taken. De gemeenten moeten zich met de dingen be zighouden die de directe leef- en woonomgeving van de men sen raken. Het regionale be stuur is er vooral om structuur in de regels aan te brengen, al dus het model van de WD. Het bierbrouwersfestival dat volgende week zondag op het Stadshuisplein zou worden gehouden, is afgelast. Het festi val zou samenvallen met het begin van de profronde van Nederland die op de Breestraat van start gaat. Mede-organi sator Roland de Kier die de contacten met de diverse brouwerijen onderhoudt, heeft echter afgezegd. ,,Ik wilde het fi nanciële risico niet nemen", erkent hij. De Kier heeft als eigenaar van biercafé Napoleon aan de Steenstraat verschillen de bierfestivals in Leiden georganiseerd. Hij nodige ambachtelijke brouwerijen uit die met fusten vol speciaalbier en kraampjes met reclamemateriaal en glaswerk naar Leiden kwamen. Zo ont stond een groot openlucht proeflokaal. Op 16 augustus zou weer zo'n festival worden gehouden met hulp van De Klers collega Ruud Lorier en met ondersteu ning van Bas Koster van brouwerij Oran jeboom. Op dezelfde dag begint op een steenworp afstand de profronde van Ne derland waaraan een aantal groten uit de internationale wielersport deelnemen. De twee evenementen zouden elkaar niet bijten maar eerder aanvullen. Toch besloot De Kier, die ook net zijn café heeft overgedaan, af te zien van de orga nisatie van het brouwersfestival. ,,Ik had er geen zin in. Je weet hoe dat gaat met de gemeente. Voor elk metertje moet weer de volle mep worden betaald en het zag er naar uit dat ook het opruimen in rekening zou worden gebracht. Daar om wilde ik wat garanties van de brou werij en toen dat niet kon, ben ik uitge stapt", zegt hij. Sportambtenaar Aad van der Luit kan kort zijn over het bierfestival: „Lorier is op vakantie, De Kier wilde geen risico nemen, Koster viel ook af en ik ben er niet om bierfestivals te houden. Ik heb wel wat anders aan m'n hoofd." Koster heeft geen zin om een Zwarte Piet uit te delen. „Laten we het er maar op houden dat het te kort dag was. De een stapte eruit en de ander is op vakan tie. Toen kon ik niets meer doen", aldus Koster. Helemaal leeg zal het Stadhuisplein volgende week zondag overigens niet zijn. „Het gewone terrasje van de heer Bos is open hij gaat samen met Heine- ken misschien toch nog t doen", aldus Van der Luit. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Het is het best verstopte monument van Leiden. Vanaf de kantelen van de Burcht zie je heel de stad, maar de Burcht zelf is vanaf geen plek in Leiden zomaar te aanschouwen. Toch heeft een Oost-Europeaan de weg naar de heuvel gevonden. Hij vertaalt voor zijn buitenlandse gasten het wat besmuikte bordje waarop te lezen valt dat het hier een verdedigingswerk betreft uit de twaalfde eeuw. Het klinkt als Servo-Kroatisch. Maar de woorden komen uit de mond van een geëmigreerde Rus, die al drie jaar in Haarlem woont en werkt. Gorosjo, krasivij. Goed, mooi. Het nachtelijke Burchtpubliek mag in het verleden omwonenden overlast hebben bezorgd, deze bewolkte maar tenminste droge middag valt alleen het ruisen te horen van twee meer dan honderd jaar oude beuken en de iep, die niet door ziekte is aangetast. Dan wordt het geruis plots overstemd. Aan de voet van de heuvel komt een oudere heer uit het Van der Sterrrepad. Hij zingt een Italiaanse aria. Vinkesteijn, zo herkent een passant hem die even zijn oor te luisteren legt. Die heeft wel eens in cultureel centrum 'X' opgetreden. Ze zeggen dat hij professor in de klassieke talen was, maar op zekere dag plotseling op college over kabouters begon te vertellen. Leuk verhaal, maar vast staat alleen dat de zanger vroeger een groente en fruitstalletje had. In de kuil waarin de bomen leiden Audio- en videozaak Overgaauw aan de Leidse Breestraat gaat re organiseren. Het bedrijf gaat verder met twee van de huidige zes personeelsleden. Directeur H. Overgaauw zegt dat de reorganisatie mede is ingegeven door de verzadiging op de elektronicamarkt. „We gaan verder als kleinere speciaalzaak die de klanten veel na zorg biedt." De reparatie-afdeling wordt in stand gehouden. Over gaauw trekt zich terug in het pand aan de Breestraat. Een gehuurde ruimte in de Passage wordt afgestoten. Het bedrijf begon in 1964 aan de Hoge woerd. De bewoners van een van de 'studentenbarakken' aan de Wassenaarseweg 23 eisen van de Stichting leidse Studenten huisvesting (SLS) een verhuis- vergoeding. Is de stichting hier niet toe bereid dan zal een kort geding tegen de SLS worden aangespannen. Via hun advocate, V. Klop pers, hebben de studenten een bedrag van 1000 gulden per persoon gevraagd als vergoe ding van de kosten die voort vloeien uit de op handen zijnde sloop van hun huidige onderko men. De studenten eisen tevens een vervangende woonruimte die vergelijkbaar is met hun huidige onderkomen. „Het moet dus niet veel duurder of kleiner zijn", aldus Kloppers. De SLS is schriftelijk gevraagd om binnen een week op de eisen te reageren. In de barak wonen 17 studen ten, die vorige maand van de gemeente te horetj kregen dat ze op korte termijn hun kamers moeten verlaten. De gemeente wil de barak afbreken omdat op die plaats een plantsoen moet komen. Kloppers zegt dat de SLS heeft laten weten niet in te willen gaan op de eis tot een verhuis- vergoeding. De studenten zou den door stichting worden doorverwezen naar de gemeen te, omdat die verantwoordelijk is voor ontruiming van de ba rak. „Maar ook al moet de ge meente de kosten misschien vergoeden, dan nog vind ik dat de SLS dat dan maar moet rege len. Volgens mij heeft de stich ting wat goed te maken met de bewoners, want ze heeft tot nu toe uiterst langzaam gereageerd op de plannen van de gemeen te, waardoor de bewoners ook te laat zijn om nog bezwaar te kunnen maken tegen de sloop- plannen." „Het schrijnende aan deze zaak is", zegt Kloppers, ,,dat de bewoners bij toeval hebben ge hoord van de ontruiming." De SLS is sinds januari op de hoog te van de plannen van de ge meente, maar heeft de studen ten daar nooit van op de hoogte gebracht. De gemeente stuurde de SLS in juli een tweede brief met het verzoek om ontruiming en zond een kopie naar de be woners. Kloppers: „Die brief derslag bij heldere hemel, om desloopplannen hoorden.-' De directeur van de SLS, A. Hübben, wil geen commentaar geven op de kwestie. maken. Maar toch heeft een meisje zich al lezend tussen de nog hoger gelegen kantelen genesteld. Ze past precies. Twee anderen liggen moedig op de muur boven de poort. Enige meters lager aan de buitenkant relaxen een aantal middelbare scholieren op de heuvel. Voor hen is dit een trefpunt, waar ze over hun toekomst nadenken. Ze kijken naar een hoekhuis bij het Van der Sterrepad, waar een modernistische dakgevel van glas en golfplaat als een omgekeerde scheepsboeg vloekt met het monumentenpand waarop het is geplaatst. Hierin is een stadsgezicht blijkbaar niet beschermd. Het onlangs beschadigde stenen wapenschild van burggraaf Nicolaas van de Velde is nog niet terug boven de rode poort. Het is de afgelopen weken door monumentenzorg gerestaureerd. Nog uitgezocht wordt hoe het kan worden bevestigd, zodat het niet opnieuw wordt vernield, 's Nachts mag de tent hier sinds enkele jaren op slot gaan, het neemt niet weg dat nog her en der grafitti te zien is. De Burcht blijft een zorgenkindje voor de gemeente. En welke Nederlander van buiten Leiden staat de toegang tot de Leidse Burcht op het netvlies gebrand? De filmbezoeker misschien. In de verfilming van Van de koele meren des doods vallen de contouren van het vestingwerk te zien en er is een bioscoopreclame waarin Dracula een bloedbank zoekt en zich rond de middernachtelijk Burcht ophoudt. Het enige onheilspellende op deze middag is de zwarte kat met groene ogen die van de Burchtheuvel naar beneden duikt. Dat zal vast een de reïncarnatie van deze of gene burggraaf zijn. GROETEN UIT LEIDEN Onzichtbaar monument voor neo-hippies zonder hoogtevrees Voor jongeren is de Burcht een gezellige verzamelplaats. foto henkbouwman wortelen en op de overloop langs de kantelen, zitten een paar bezoekers. Anderen buigen zich over de put en staren door het stenen rooster naar de colablikjes. De gedachten dwalen onwillekeurig naar het verleden. Niet naar de Romeinse tijd of de middeleeuwen, maar naar het hippie-tijdperk. Staartjes in het haar (vooral bij jongens), een wijdvallende jurk, de doodgewone spijkerbroek, de ketling. Dat draagt de jeugd van tegenwoordig. Maar de jongeren kwebbelen niet meer over de revolutie, maar imponeren een vriendinnetje met verhalen over hun auto rijkunst. Dé Burcht is niets voor mensen met hoogtevrees. Eerst een steile trap, je treedt de poort binnen, nog een trap. En dan de ronde schans langs de kantelen. Onafgezet, wat blijft verbazen, want je kunt er een lelijke smak

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13