Resten van oorlogsleed nog overal te zien 'Jammer dat er 06-sekslijnen tussen mijn platen staan geprogrammeerd' VA^A Rtv show Jambers zoekt adel in Vlaanderen Frans Bakkers ballentent VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 ^»i /**vcp I ID Gerard van Putten 'Veronica goes Asiatoont het heden van Vietnam Frans Bakker bootst met verve een lompe kikker na. foto archief Die Frans Bakker maakt af en toe wel een ballentent van Lingo. Goh, wat kan die man ze bruin bakken. Je zou denken dat een quiz leiden niet veel meer voorstelt dan het afvuren van een paar simpele vragen. Gewoon die ballen laten rollen en verder koest houden, zou je denken. Vergeet het maar, die schijnbaar goedmoedige lobbes kan zo heerlijk uit de hoek komen. Dan bootst hij met verve een lompe kikker na, die de toch al ner veuze kandidaten lastig valt met tamelijk botte opmerkingen en dito impertinente vragen. Het scheelt niet veel dat hij woordzoe kers, die overmand door de spanning in een geestelijk labyrint ronddolen, volledig in de knoop kletst. Afgelopen woensdag ging meneer Lingo weer even op een verho ging staan, toen een kandidaat de wanhoop nabij een woord van vijf letters, te beginnen met een K, probeerde samen te stellen. Kijktezei de man na enkele mislukte pogingen. „De verleden tijd van kijken", voegde hij er op van de zenuwen nog aan toe. Voor meneer Lingo de gelegenheid bij uitstek om weer even meneer de neerlandicus uit te hangen. „Tja", woog Bakker het probeersel van de kandidaat, „tja, maar we zeggen hier meestal keek. Au! Rambam thank you mam, zeggen ze in de States. Wat Bakker zei klonk aardiger, maar was in feite dodelijker dan: „Beste brave zakkenwasser, haal je schoolgeld terug." Zo'n type zou je op visite krijgen op een verdwaalde zaterdag avond. Zijn kennissen zijn niet te benijden. Zie het voor u! Vraagt een van zijn intimi Bakker om eens gezellig langs te komen, kan het volgende gebeuren: meneer eet een hapje, meneer drinkt een drankje om dan vervolgens als beloning tijdens een genoeglijk spel letje Trivianten het onbenul van de gastheer aan de kaak te stellen, omdat die toevallig even het antwoord schuldig blijft op de vraag wanneer nu precies de slag bij Nieuwpoort was. Maar net als dan het besluit om hem buiten de deur te zetten aanstalten maakt te vallen, laat hij die ontwapenende lach bulderen. En blijf dan maar eens kwaad. Aan Lingo is eigenlijk geen bal aan. Dat wil zeggen: visueel is er weinig meer loos dan dat twee vaste klanten van dr. Lastpost een woord van vijf letters moeten raden. En vervolgens gaat het geluk meespelen als het op ballengrabbelen aankomt. Enige bekwaam heid in het doorlichten van cryptogrammen, kruiswoordraadsels, doorlopers en doodlopers strekt kandidaat-deelnemers tot aanbe veling, maar zonder geluk vaart geen puzzelaar in Lingo wel. Juist het samenspel van puzzelvertier en het leedvermaak van die ver maledijde rode bal schijnt menige vaste kijker aan te spreken. Niet het minst Bakker, afgaande op die valse grimlach die hij na een ze perd grijnst. Bakker is niet bepaald het gelikte smoel dat van spelshows en quiz zen een geraffineerd aangeklede tandpastareclame pleegt te ma ken, Bakker heeft eerder het ongelikte van de olifant die met de tact van een rinoceros door de porseleinkast banjert. En dan die ver keerd gekleurde bretels met die op de groei gekochte broek. Kle dingadviezen zijn aan hem niet besteed, liever hangt hij in de lus sen van zo'n vormloze hangop. Was wel wennen na Robert ten Brink. Van het lachende maatkos tuum naar de recycling. Van de nerveus gesneden adonis naar Hol le, Bolle Gijs die je als spelleider alleen zou kunnen verwachten bij het aloude Boter, Kaas en Eieren. Daarentegen pleit het voor hem dat hij als onpartijdige bij tijd en wijle zo moeilijk z'n partijdigheid kan onderdrukken. Laatst was er een Fries, die dacht even slim te zijn door de rode bal fluks terug te sjoemelen. Die kerel zat in het onderwijs, een voorbeeldfunctie dus. Bakker ontmaskerde hem ge nadeloos als een bedrieger: „Nee hoor, ik heb 't wel gezien, haal te rug die bal." Aan hem valt af te zien dat hij er eigenlijk zelf geen barst van snapt dat de programmaleiding van de VARA hem achter de schermen vandaan heeft geplukt. Wie wel? Natuurlijk, aan de Hilversumse Heuvellaan moesten ze wat, nadat Ten I^rink als koppelaar en op losser van relatieproblemen naar de VOO was vertrokken. Lingo behoefde drjngend een ander gezicht. Wat zou er meer voor de hand hebben gelegen dan opnieuw om te zien naar een getailleerd hoofd met bijbehorende stropdas? Bij de VARA besloten ze het maar eens anders aan te pakken. De gewone man moest als spellei der in beeld. En het liefst de kansarmste onder de kansarmen. Was er iemand in de studio te vinden, wiens voorkomen zó extreem af week van de profielschets van een quizmaster/spelleider/showman als dat van Bakker? Bij de benoemingsprocedure mpet mede een verlate voorliefde voor pop art een rol hebben gespeeld. Puzzeltjes maken kon Bakker, had hij bij TROS Triviant wel bewe zen. En de regie en eindregie voeren van puzzelprogramma's en quizzen, ook dat kon hij aan. Maar presenteren? De kwestie is dat na een maand of wat nog altijd niet valt aan te geven of hij dat wel kan. Het ene moment vindt hij de juiste toon om luttele ogenblik ken later iemand meedogenloos met z'n tong te fileren. Het is de charme van de man dat hij op de meest onverwachte momenten er van alles en nog wat kan uitflappen. Bolle bakkes, bril, bretels en buik, dat is Bakker die zich uitgeeft voor Boulangé. Da's bloemkool, opgediend als chou fleur. Of sper zieboontjes als haricots verts. Hou toch op, man! Heeft Edith Piaf zich ooit Marietje Mus genoemd? Francois Boulangé hoort zich als Hollands welvaren gewoon Frans Bakker te noemen en moet voor al niet zaniken over zijn Franse afkomst. Boulangé, of beter gezegd Bakker, had bedacht kunnen zijn door Johan C. Kievit. Maar die volstond met het bedenken van Dik Trom. Hoe dan ook: Boulangé is een bijzonder kind en dat is-ie. Dat de bal in iemands leven soms raar kan rollen, werd al aangege ven met zijn uitermate verrassende benoeming tot spelleider van Lingo. Binnenkort schijnt hij met die vloekende bretels een pro gramma te gaan regisseren bij de EO. Inderdaad: 's mans wegen zijn ondoorgrondelijk. HO CHI MINHSTAD JAN VAN STIPRIAAN Veronica's Robert ten Brink kan best seri eus zijn. In de koele lobby van Hotel Rex in het snik hete centrum van Ho Chi Minh- stad (het voormalige Saigon) in Vietnam oogt de doorgaans zo olijk kijkende presentator van All you need is love wat aange slagen. Aangegrepen door de problemen rond de Amer- Asians (verwekt tijdens het in tieme samenzijn van Ameri kaanse soldaten met Vietna mese meisjes) blijkt Ten Brink het op dit moment maar moei lijk te kunnen opbrengen de vrolijke jongen uit te hangen. Vietnam, Thailand, Filipijnen, Hong Kong, Singapore, Malay sia, Taiwan, Zuid-Korea en Ma cau. Kortom, Veronica heeft de zomerse smaak van het rpizen weer behoorlijk te pakken, want de omroep is ook deze zomer weer knap uithuizig. Verleden jaar werden in het kader van de serie Veronica goes America en kele duizenden kilometers in de Verenigde Staten afgelegd met de camper, dit jaar reizen ver scheidene presentatoren en presentatrices van Veronica goes Asia met auto, busje en vlieg tuig door een groot aantal Azia tische landen. Dat is andere koek dan verle den jaar, toen een westelijke koers werd ingezet. De filosofie was toen ongeveer: rijden maar en we zien wel welke onderwer pen voor de camera verschij nen. Een beetje ad hoe dus. In Amerika kan dat. Zo werkt dat niet overal op onze aardkloot en zéker niet in een aantal Aziati sche landen. Na enkele voorbe reidende reizen was het pro- duktieteam daar al snel achter gekomen. Vóórproduceren, dat bleek het enige recept om er een béétje een gedegen pro grammaserie van te kunnen maken. Met de Vietnam-afleveringen lijkt Veronica daar in geslaagd. Ook dank zij een tweetal door het Vietnamese ministerie van buitenlandse zaken toegewezen gidsen. Van hen hadden ze nau welijks last, integendeel zelfs, want de vriendelijke Vietname- zen waren zeer behulpzaam. Associaties Vietnam, een beladen naam die allerlei associaties oproept. De Fransen hebben er flink huisge houden en de Amerikanen heb ben het daarna vanaf 1965 tot 1972 nog eens dunnetjes over gedaan. Wat heet dunnetjes: over Vietnam verspreid lagen na de oorlog 26 miljoen bom- kraters, totale omvang maar liefst 169.200 hectare. Daar naast hebben de Amerikanen nog eens 2 miljoen hectare bos vernietigd met het lieftallig klin kende, maar o zo venijnige ont bladerende gif 'agent orange'. De resten van al dat leed zijn nu, anno 1993, nog overal te zien. In Azië zijn overigens wel meer landen gekoloniseerd ge weest of hebben vreemde troe pen danig huisgehouden. Denk bij voorbeeld aan Indonesië. Maar het leed dat in Vietnam is geleden, heeft een bijna extre me omvang. Het merkwaardige is, dat je daar op straat vrijwel niets meer van terugvindt. De Aziatische vriendelijkheid viert ook hier hoogtij. Evenals cynis me. In de Q-bar in Ho Chi Min hstad kun je bij voorbeeld kleu rige alcoholische versnaperin gen als 'B 52's' en 'Agent Oran ge' bestellen. En Amerikaanse veteranen, die met hele busla dingen tegelijk teruggaan naar de plek van de 'misdaad', kun nen ongestoord de toerist uit hangen. Tenzij ze naar het ui terste noorden van het land (ex- Noord Vietnam) reizen. De Vietnamezen die daar wonen koesteren nog wel haatgevoe lens jegens de VS-veteranen. De anders zo olijke Robert ten Brink is duidelijk aangeslagen door de el lende die hij in Vietnam tegenkwam. foto pr Zonder (Vietnamese) gids is het voor hen daar niet veilig. Het moge dus ook geen won der heten, dat de regisseur van de Vietnam-afleveringen Lau rens Drillich de totaal vijf (drie met Julia Samuël en twee met Robert ten Brink) uitzendingen die uit Vietnam komen, als meest interessant bestempelt. Van twee afleveringen is het 'oorlogs-sausje' trouwens be hoorlijk dik. Robert ten Brink heeft bijvoorbeeld een langer item over de Amer-Asians. Ten Brink trok een paar dagen op met deze groep verstotenen (ze zijn vaak 'verstopt' in kinderte huizen) der aarde. Hij voerde gesprekken met ze in hun op vangkamp. Een soort kazerne tussen Ho Chi Minhstad en het internationale vliegveld San Bay Quoc. Hij begeleidde, met ca meraploeg, een groepje naar het vliegveld. En zvvaaide ze let terlijk op de vliegtuigtrap uit, waar ze met veel optimisme te- rugzwaaiden. Niet wetend dat hun toekomst in de VS niet veel rooskleuriger zal worden dan die in Vietnam. Robert ten Brink is zichtbaar aangeslagen en moe, enige uren later zittend in de koele lobby van zijn hotel. „Het zal nog heel lang duren, voordat ik alles op een rij heb", zegt hij op onderkoelde toon. Stumpers „Wat we vannacht hebben meegemaakt is met geen pen te beschrijven. Stumpertjes zijn het allemaal. Ze komen uit een dorpje ergens in de bush-bush, en hebben bij wijze van spreken de Amerikaanse kleding al aan. Ze heten ook allemaal Arm strong. Die kinderen zijn alle maal zo verschrikkelijk onschul dig, dat vind ik het ergste. Ze vertrekken naar het totale niets. Met 99 procent van deze stum pertjes die zelfs nog geen woord Engels spreken wordt het niets in de VS. Die raken daar aan de coke en aan de crack. Ze rollen in feite van de prut in de prut. Dat maakt die pe indruk op me. En je schaamt je in feite rot." Vietnam is (nog) zo'n land, waar je weinig buitenlanders te genkomt. De meeste toeristi sche attracties liggen er stil en verlaten bij. Zelfs de buitenge woon interessante tunnels (zo'n 100 kilometer boven Ho Chi Minhstad), die in de Franse tijd zijn gegraven en naar hartelust door de Vietcongsoldaten in de 'Amerikaanse' tijd werden ge bruikt, zijn uitgestorven. Alleen de Veronicaploeg verstoort de rust, terwijl cameraman Willem Beaujon in één van de tunnels (het netwerk is totaal zo'n 250 kilometer lang; met- kleine schepjes hebben ze er 25 jaar over gedaan) een claustrofobi sche aanval krijgt. Hij had er nooit eerder last van, maar toen hij halverwege de 80 meter lan ge, slechts één meter hoge, tun nel met camera op zijn nek had gekropen, sloeg het noodlot toe. Minutenlang heeft Beaujon in de snoeihete, aardedonkere tunnel languit gelegen. Terwijl geluidsman Pascal Vos met ge ruststellende woorden op hem inpraatte. Het is duidelijk: deze tunnels zijn niet geschikt voor blanke en stramme Europea nen. In de Vietnam-afleveringen wordt uitgebreid aandacht be steed aan een Amerikaanse ve teraan die met de Veronica ploeg door het land meereisde en ook wordt stilgestaan bij het zogenoemde Tet-offensief van 1968. Het grootscheepse of fensief ging van start in de nacht van 29 op 30 januari, de bestandsdag ter gelegenheid van Tet, het Vietnamese nieuw jaar. Het was één van de groot ste aanvallen van de Vietcong tegen het Amerikaanse leger, en voor president Lyndon Johnson de aanleiding om af te zien van een nieuwe ambtstermijn. Gewoon Ten Brink: „Ik word iedere mor gen wakker en denk dan: van daag zal het wel weer gewoon worden. Maar dan stappen Lau rens, Lody (Crabbendam, de producer, red.) en ik in het bus je en dan gebeurt er weer van alles. Kijk, ik ben natuurlijk een beetje met de kwestie-Vietnam opgegroeid. Toen ik op de mid delbare school zat waren die demonstraties tegen de Ameri kanen. Maar ik merk nu dat ik weinig van het land afweet. De eerste indrukken? De beklem mende hitte, de geuren van het eten op straat en de penetrante rioolluchten." „De waarheid over Vietnam is volgens mij dat het land zich enorm zal ontwikkelen. Nu zie je alleen nog maar scootertjes en brommertjes, maar over tien jaar rijden deze mensen alle maal in een auto." Je moet er alleen nog even niet aan den ken. (De eerste aflevering is te zien vanaf morgen 7 augustus, 20.20 uur, Nederland 2) Famke Damsté, jazz-DJ bij Radio Noordzee Nationaal België koestert blauw bloed Graaf'Daniël Legrelle, jonkheer Matthieu de Wynendale, baron d'Udekom d'Acoz en prins de Merode, prinses Clothilde gebo ren gravin d'Oultremont: ofte wel adel in Vlaanderen. Paul Jambers, maker van de spraak makende reportageserie Jam bers, gaat zondagavond bij RTL 4 op bezoek bij de adel in België. België is één van de weinige landen waar adellijke titels nog steeds worden toegekend en waar de adel ook officieel wordt, erkend. Zelfs in Frankrijk genie ten adellijke titels geen bescher ming meer. In Vlaanderen is adel ook nog echte adel. Adel trouwt met adel, hecht veel be lang aan onderlinge solidariteit, is vaak actief in de banksector en speelt soms een rol op het lokale politieke vlak. Nieuwe ti tels worden officieel toegekend door de koning. In de aflevering van zondag praat Paul Jambers met adellij ke families over hun opvattin gen, de functie van de adel, de nostalgische gevoelens en het hebben van macht. Graaf Da niël Legrelle is een telg van een familie die deel uitmaakt van de Antwerpse stadsadel. Hij bezit een kasteelhoeve met een rei gersbos, waar hij waakt over het voortbestaan van zijn geliefde vogels. Legrelle is voorzitter van de commissie die nieuwe adel lijke titels toekent. Jonkheer Matthieu de Wy nendale is lid van een oude bankiersfamilie die pas in 1957 in de adelstand werd verheven. Toch heeft de familie alle ken merken van de oude adel. Ze bezit een historisch kasteel, koestert een passie voor de jacht en hecht veel waarde aan tradities. In Poperinge ontmoet Jam bers de baron d'Udekom d'A coz, ex-burgemeester van de gemeente, voorzitter van de provincieraad van West-Vlaan- deren en lid van een oude fami lie. Prins de Merode en zijn vrouw prinses Clothilde, gebo ren gravin d'Oultremont en zijn vijf kinderen die ook allemaal de titel van prins^voeren in het Duitse dorpje Merode. Met de prins praat Jambers over de be tekenis van adellijke titels, de opvoeding en de toekomst van de adel. (Jambers, zondag 8 augustus, 20.55 uur, RTL 4) Jambers ontmoet in Poperinge baron d'Udekom d'Acoz. Terwijl de meeste publieke omroepen (uit gezonderd VPRO, AVRO en NOS) niets of vrijwel niets meer doen aan jazzmuziek op de radio, heeft het commerciële kabelsta tion Radio Noordzee Nationaal (RNN) brutaalweg een een uur durend jazzpro gramma geprogrammeerd op de woens dagavond van negen tot tien uur. Presenta tie: Famke Damsté. Volgens de 31-jarige Neerlandica en ex- studente aan het Amsterdamse conservato rium bestaat er in Nederland voldoende be langstelling voor jazz. En niet alleen maar voor de jazzmuziek, die van buiten de landsgrenzen komt. Ook Nederlandse mu sici als Candy Dulfer, Rita Reys, de Houdi- ni's, trio Three in One en de Mike Delfer- ro/Frank Vagane Group en vele anderen kunnen volgens Damsté aardig hun partijtje in het internationale veld meeblazen. En het commerciële station zendt alleen maar muziek uit van Nederlandse bodem, dus Radio Noordzee en Damsté hadden elkaar snel gevonden. „De uitdaging is, dat het al leen maar Nederlandse muzikanten mogen zijn." „Avantgardistische muziek ga ik niet draaien. Dus geen Willem Breuker en der gelijke, want die muzieksoort komt in ande re programma's wel aan bod. Ik ben meer gericht op muziek die gebaseerd is op jazz tradities. Bovendien denk ik, dat je veel mensen ook geen plezier doet met de mu ziek van het Willem Breuker Kollektiefbe toogt Famke Damsté, die twee weken gele den voor het eerst nog behoorlijk oner varen en dus tamelijk nerveus („ik vond het nog een beetje teveel een AVRO-geluid. Te Goois. Maar het moet nog groeien.") de plaatjes en CD's aan elkaar praatte. Of schoon 'aan elkaar praten' in de filosofie van Damsté niet de juiste formulering is. „Mijn programma is niet als behang be doeld. Ik wil ook achtergrondinformatie verschaffen over de muziek en de musici. En te zijner tijd wordt het misschien oók mogelijk om interviews te doen." Dat ligt ook een beetje in de nieuwe lijn van RNN, die in september officieel wordt be kendgemaakt. Het station wil de program ma's meer journalistiek aanpakken met in de avonduren onder andere toegespitste, op doelgroepen gerichte programma's. Fris „Ik wil proberen met een frissere blik dan nu vaak gebeurt jazzprogramma's te ma ken. Interessant vind ik bij voorbeeld de verschillende jazzstromingen en de invloed die musici op elkaar hebben. Die ver menging van culturen leidt tot verschillen de stijlen. De jazz wordt breder." „Of de andere presentatoren geen frisse kijk meer hebben? Ach, de meeste presen tatoren van jazzprogramma's hebben hun stokpaardjes. Op zichzelf is dat niet zo erg. Alleen zetten sommigen zichzelf op een ei landje. Ze wekken een soort insiders-gevoel. Zoals Michiel de Ruyter, die maakt pro gramma's voor intimi. Kijk, jazz wordt steeds minder een cult en steeds meer een algemeen verschijnsel. Aan die ontwikke ling wil ik ook bijdragen." Famke Damsté, die heeft meegewerkt aan het AVRO-jazzprogramma Great Ame rican Songbook en die voor de VPRO-radio de vijfdelige programmaserie over schrij vers en jazz 'I could write a book' heeft ge maakt, is op het conservatorium door de jazz 'geraakt', toen ze in aanraking kwam met Jerry van Rooyen. Vooral vocale jazz spreekt haar aan. „Op dit gebied timmeren een heleboel jonge mensen flink aan de weg." Famke Damsté is er ook heilig van over tuigd dat er in ons land een markt is voor jazzprogramma's. „Kijk naar het bezoekers aantal van het North Sea Jazzfestival. Bo vendien komen er steeds meer jonge jazz musici. Dat komt ook door de invloed van de conservatoria, waardoor steeds meer jonge jazzmuzikanten opstaan. En daar ko men mooie dingen uit voort." Die 'mooie dingen' draait zij dus sinds twee weken bij Radio Noordzee Nationaal. Dat bevalt haar uitstekend. „Maar ik vind het wel jammer dat er commercials van 06- sekslijnen tussen m'n platen staan gepro grammeerd." Famke Damsté: „Mijn programma is niet als behang bedoeld." foto cpd

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10