Leiden NS ontzien Transvaalbuurt FNV heeft buik vol van vervoersplannen Haven Beestenmarkt 'wordt nooit wat' Lesgeven is een stukje theater DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 9 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef aad rietveld. 071 -356428 Verkrachter voorgeleid leiden De 29-jarige Amsterdammer die eerder deze week op ver denking van verkrachting van een 17-jarig meisje is aangehouden is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De man heeft tegen over de Leidse politie bekend geslachtsverkeer met het Amsterdam se meisje gehad te hebben, maar ontkent dat dit tegen haar zin is gebeurd. Het voorval vond afgelopen weekeinde plaats in een wo ning aan het Plantsoen, na een avondje stappen in Leiden met de 29-jarige man en een,24-jarige vriendin. Tasjesrovers aangehouden leiden De politie heeft gisteravond twee jongens aangehouden die worden verdacht van vijf tasjesroven in Zuid-West. Het duo, een 17- jarige en een 18-jarige Leidenaar, is opgepakt in de buurt van ver pleeghuis Zuydtwijck. Drie van de vijf tasjesroven zijn gisteravond tussen vijf en zeven uur gepleegd. Slachtoffers waren een 66-jarige vrouw op deSweelincklaan, een 36-jarige vrouw op de Cornelis Schuytlaan en een 40-jarige vrouw op de Vijf Meilaan. De overige twee tasjesroven zijneen dag eerder gepleegd. Leidse Hiswa valt in het water leiden aad rietveld De pogingen om Leiden, in navolging van Amsterdam, een eigen Hiswa te geven zijn mislukt. Directeur A. de Jong van de Groen- oordhallen heeft zijn best gedaan om Leidse watersportverenigin gen en werven te interesseren voor een plaatselijke watersport- beursbeurs, maar het enthousiasme viel tegen. Om toch iets van het plan uit te voeren poogt De Jong de duikbeurs, die afgelopen voorjaar voor het eerst werd gehouden, volgend jaar uit te breiden. De stad heeft nog veel mogelijkheden om de waterrecreatie ver der te ontwikkelen, zo stond in de nota over de Leidse economie tot het jaar 2000. Naast de aanleg van jachthavens en investeringen in het doorvaarbaar maken van de binnenstad paste een eigen His wa uitstekend in het streven van Leiden een waterstad te maken, meende CDA-wethouder J. Walenkamp. De directie van de Groen- oordhallen en de afdeling economische zaken van de gemeente moesten het idee uitwerken. ,,De geesten zijn er rijp voor", zei de wethouder in januari van dit jaar. Maar dat is De Jong danig tegen gevallen. Voor een watersportbeurs in de Groenoordhallen ziet hij geen mogelijkheden. Naast Leidse watersportverenigingen en wer ven benaderde hij de stichting Electrisch Varen en de Nederlandse Kanobond. Maar die hebben allebei hun eigen manieren om naar buiten te treden en blijven het liefst op eigen benen staan. leiden loman leefmans Als recreatiebootjes in de toe komst niet door de Oude of de Nieuwe Rijn kunnen varen, zal de haven aan de Beestenmarkt nooit ten volle worden benut. Dat is de overtuiging van een groep watersporters die gisteren met hun boot bij de Haven la gen. De meesten weten van het bestaan van de 'andere' Leidse passantenhaven niet eens af. Er bestaat een schril contrast tussen de twee aanlegplaatsen voor de pleziervaart in de Leid se binnenstad. Bij de Haven ligt het vol met kruisers, moterbo- ten en andere kajuitschepen. Een kilometer verderop bij de Beestenmarkt zijn alleen de vas te 'aanleggers', zoals de bloe menboot en de rondvaartsche- pen, aan de dukdalven vastge knoopt. „Dit is de eerste haven die je in Leiden tegenkomt. Ik wist niet eens van die andere af en we werden er ook niet op gewe zen door de brugwachter", al dus de eigenares van plezier jacht Mirage uit Loosdrecht, die heeft afgemeerd in de Haven. Ook.de opvarenden van an dere schepen aldaar de Rek- reant uit Almere, Vrouwe Geer- truida uit Tietjerkstradeel, Alca Torda uit Ferwert en de Jamp uit Zeist kennen de passan tenhaven aan de Beestenmarkt niet. De schipper van de laatste boot pakt meteen zijn water- kaart: Hollandse Plassen '93-'94. „Maar die haven staat er ook helemaal niet op", concludeert hij. Drukte Eind 1991 werd de eerste paal geslagen voor de 24 aanleg plaatsen voor middelgrote jach ten bij de Haven. De kosten van dit project werden verdeeld tus sen ministerie van economische zaken, de provincie en de ge meente. In totaal ongeveer zes ton. Maar een blik op de Haven tijdens deze toch slechte zomer geeft de indruk dat dit geld niet is weggegooid. Meer geld (ongeveer 3 mil joen) was gemoeid met de aan leg van haven aan de Beesten markt en het draaibaar maken van de Blauwpoortsbrug. Ook dat project is nu gereed, maar afgezien van de start van de peurbakkentocht is van enige drukte op het water geen sprake geweest. Pleziervaartkenner Stefan Troost, werkzaam in een water sportwinkel aan de Haven denkt te weten hoe dat komt. „De Beestenmarkt-haven ligt uit de route", zegt hij. Ook hij pakt een waterkaart en wijst op de drie waterwegen die aan de oostkant van Leiden samenko men. Het Rijn- en Schiekanaal uit de richting Rotterdam, de Oude Rijn uit het Oosten en de Zijl uit de Hollandse plassen. „Waar je ook vandaan komt, je moet altijd omvaren om bij de Beestenmarkt te komen", zegt Kantine Sl si De 2000 inwoners I vanStompwijk brachten zelf het geld op voor de kantine bij de nieuwe sporthal. Comriekade si Plezierboten mogen I 2 's nachts afmeren aan de Comriekade in Woubrugge, maar daar hebben de winkeliers niet veel aan. In april 1992 jaar werd begonnen met de aanleg v ziervaarders blijven weg. Troost. Toch wil de gemeente wat aan de rust op het water bij de Beestenmarkt doen. „Aller-- havendiensten, eerst is het een kwestie van pu bliciteit. In de ANWB-wateral- manak en de waterkaarten staat de passantenhaven niet aange geven. Maar dat gaat in de vol- n de passantenhaven bij de Beestenmarkt. Er werden miljoenen ii De gemeente wil de passan tenhaven ook beter bereikbaar maken. Maar een van de oplos singen, de boten dwars door de binnenstad door Oude of Nieu we Rijn laten varen, kost tiental len miljoenen guldens. Veel vas te bruggen zouden moeten worden aangepast. Daarom wil de gemeente kleine bootjes lok ken via de Morssingel of via de Oude Rijn, maar ook daarvoor zullen bruggen moeten worden aangepast. Volgens de vrouwelijke kapi tein van de Mirage is dat niet voldoende: „Zelfs dan mis jij goede voorzieningen bij die an dere haven. Nee. zo wordt het daar niks." Anke Harteveld nieuwe rectnx Rembrandt Scholengemeenschap Heipalen voor blinde muur worden trilvrij de grond ingedraaid leiden emiel fangmann De bewoners van dit stukje Transvaalkade krijgen een blinde FOTO HIELCO KUIPER'. De Nederlandse Spoorwe gen (NS) doen al het moge lijke om overlast in de Transvaalbuurt te beper ken, wanneer daar over en kele weken wordt begon nen met de bouw van een blinde muur. De buurt hoeft niet bang te zijn voor schade aan de huizen door 'zwaar heiwerk, oipdat de betonnen palen de grond worden ingedraaid in plaats van geslagen. leiden hans koenekoop De zogeheten keermuur is be doeld om het verdubbelde spoor tussen het centraal sta tion in Leiden en het goederen- terfein bij Van Gend Loos te dragen. Voor een schuin aflo pend talud is op die plek geen ruimte. De bewoners van de Transvaalkade en de aanslui tende Lopsenstraat zullen zeker tot eind van dit jaar hinder on dervinden van de werkzaamhe den, omdat de Transvaalkade wordt afgesloten voor alle ver keer. Om de bewoners goed te in formeren over het werk aan de muur, houden de Nederlandse Spoorwegen samen met de ge meente een bijeenkomst op woensdag 18 augustus in de Maranathakerk (aanvang 20.00 uur) aan de Lage Morsweg. Dat de NS niet heien, maar draaien, zal voor de bewoners van de Transvaalbuurt een hele opluchting zijn. Twee jaar gele den werd in de De Wetstraat het heiwerk aan eenzelfde keer muur stilgelegd, omdat plotse ling scheuren in de muren van de huizen sprongen. Het werk mocht uiteindelijk doorgaan nadat de NS overgingen van be tonnen palen op stalen palen. Dat veroorzaakte beduidend mindertrillingen. Een heiblok komt er deze keer helemaal niet aan te pas, zegt voorlichter Brigitta Keizer van de NS. De dubbele rij be gonnen palen waarop de keer muur komt te rusten, wordt de grond ingedraaid met behulp van speciale machines. De spoorwegen hopen deze keer ook andere klachten over de keermuur te voorkomen. Be woners van de De Wetstraat ke ken ruim een jaar lang tegen een kale, troosteloze stenen wal aan, terwijl een fraai afgewerkte muur met kleurige tegels en leuke plantjes was beloofd. „Dat was heel vervelend. Dit keer moet het allemaal sneller kun nen. Op de bewonersavond zul len we ontwerpen tonen van de muur. Onze architect heeft er verschillende bedacht. Het zal zoiets worden als in de De Wet straat, met vrolijke tegels en mooie planten", zegt Keizer. Niet alleen de Transvaalkade wordt tijdens de werkzaamhe den afgesloten voor verkeer. Ook het voetpad achterlangs het belastingkantoor wordt af gezet. Tussen het overwoekerend ge bladerte loopt Anke Harteveld door haar 26 meter lange tuin vol wilde bloemen en planten. „Een hovenier zou hier gaan snoeien", lacht de nieuwe rec trix van de Rembrandt Scho lengemeenschap. De 45-jarige Harteveld studeerde biologie en kan moeiteloos de wolfs melk, de gele lis en de campa nula aanwijzen. Vanaf 1 augustus is Har teveld de opvolgster van rectrix Scha en geeft ze leiding aan de 600 leerlingen tellende school voor MAVO, HAVO en VWO aan de Noachstraat. Ze heeft er zin in. Geen moment dacht ze bij haar sollicitatie aan de vroegere perikelen in de top van de school, zoals de afwij zing van een conrector door het team. „Het Rembrandt is een leuke school, ik kende al een aantal mensen die er wer ken." Of Harteveld het Rembrandt zal doen fuseren is nog de vraag. De school beraadt zich op het zelfstandig voortbe staan. Er zijn gesprekken ge weest met de gefuseerde scho lengemeenschappen Louise de Coligny en Nieuwe Vaart/RIO. „Over de toekomst ga ik met het team praten. Het is duide lijk dat er iets moet gebeuren, want zo doorgaan kan niet. Een school met 600 leerlingen moet of binnen vijf jaar groei en naar 900, 1000 leerlingen of fuseren. Anders kun je op ter mijn de hogere klassen geen ruime keuze aan vakkenpak ketten meer bieden. Een kleine school krijgt op den duur min der geld. En dat betekent gro tere groepen, omdat je geen extra leraren meer kunt beta len." Harteveld gaat zich eerst in werken op het Rembrandt, maar wil er ooit zelf een aantal uren gaan lesgeven. „Dan voel je de druk die je collega's soms ook voelen." Doceren is voor Harteveld 'een stukje theater'. „Ja, toch? Als een leerling iets doet wat niet mag, iets waar over je als volwassenen onder elkaar dé schouders ophaalt, en je er als docent toch iets mee doet? Dat is toch theater?" Ze maakt de vergelijking niet voor niets. Anke Harteveld deed tien jaar aan schoolcaba- ret en is een fervent schouw burgbezoeker. „Ik zou graag ook op het Rembrandt eens een theaterweek organiseren, zoals die op mijn vorige scho len bestond. Het kost wel wat, maar je hebt er heel veel ple- Harteveld deed een driejari ge avondstudie bedrijfskunde. Ze had er toen al bijna twintig jaar op het Katwijkse Pieter Groen College opzitten. „Ik wilde eens wat anders en schreef me in bij Interstudie, een Arnhemse vacaturebank voor schoolmanagement. Zo werd ik gevraagd om in Utrecht op een middenschool te solliciteren." Daarvan werd ze in 1990 directeur. De school fuseerde het afgelopen jaar tot het brede Spectrum College. „De basisvorming is eigenlijk een slap aftreksel van de expe rimentele middenschool", vindt Harteveld. „Daar stond bijvoorbeeld bij het vak verzor ging ook 'koken' op het pro gramma en was er veel aan dacht voor expressie. En leer lingen van verschillend ni veaus zaten er door elkaar. Uit onderzoek blijkt dat LBO/M- AVO leerlingen er beter van werden, terwijl het voor HA VO/VWO leerlingen niet slech ter uitpakte." Voor het gehele Spectrum College bereidde Harteveld de basisvorming voor. Tenslotte zette ze de middenschool op de rails richting Jenaplan school. „Het was dus een mooie tijd om weg te gaan. Want ik had mezelf de keus ge steld: verhuizen ik had twee uur reistijd per dag of hier een baan zoeken." 't Hart Dus blijft ze wonen in de stad waar ze studeerde. En waar ze tijdens haar kandidaats onder zoek deed voor Maarten 't Hart. „Eerst bij het aquarium met stekelbaarzen, waarvan het balts- en kruipgedrag beke ken moest worden. Maar ik was veel te beweeglijk, kon niet stilzitten. Daar konden die vis sen niet tegen. Toen heb ik iets met zijn rattenonderzoek ge daan." Anke Harteveld had een leu ke studietijd. „Met twaalf mei den in een huis aan de Oude Vest. Toen kwamen er zes mannen bij. De huisbaas kwam er achter en we werden er allemaal uit gezet. Ik moest met mijn toenmalige partner verhuizen", schatert ze. 'Leiden laat luchtballonnen op leiden hans koenekoop Het is de vervoersbond FNV in Leiden te gortig geworden. Eerst een bootbus, daarna een tram en nu weer een trolley bus. „De ene luchtballon na de andere", oordeelt voorzitter J. Koome over de plannen die de Leidse wethouders J. Walenkamp (CDA/verkeer) en T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) hebben ge lanceerd. „Ik heb er geen goed woord voor over. In een tijd van afbraak van het openbaar vervoer doe je geen onhaalba re voorstellen." Dat de wethouders hun plannen oppe ren zonder overleg vooraf met de bond zit de voorzitter evenmin lekker. „Het is eenrichtingsverkeer. Pas als wij aan de bel trekken, kunnen we terecht bij de ge meente. Andersom wordt ons bijna nooit om advies gevraagd. Dat is eigenlijk heel onlogisch. Want als er, zoals nu het geval is, een gericht plan voor het openbaar vervoer wordt gelanceerd, dan wil je toch ook de praktische gevolgen weten. En daar ontbreekt het nu aan." De vervoersbond FNV 'kan volgens Koome de plannen voor bootbus, tram en trolleybus nu al op waarde schatten. „De bootbus is geen serieus alternatief voor de autobus. Dat is leuk voor de toe risten, maar geen Leidenaar gaat zijn boodschappen doen in de boot", zegt Koome. En de trolleybus is veel te duur. „In het plan van Van Rij zouden die bus sen zowel een elektromotor als diesel motor moeten hebben. Dat wordt onbe taalbaar." Alleen de tram beschouwt de bond als een haalbare zaak. „Maar niet in de vorm zoals Van Rij en Walenkamp het zien. Wat ze in Karlsruhe hebben, zal nooit kunnen in Leiden. De spoorwegen laten in geen geval trams oyer bestaande sporen rijden. Zeker niet wanneer straks de agglo-regiotreinen gaan rijden. Dan gaan treinen ook weer de kleine stations aandoen en is er zeker geen ruimte voor trams." Maar dat is niet het enige, zegt Koome. In de Leidse regio speelt de bestaande infrastructuur een doorslaggevende rol. „De lijnen liggen vast. De treinen rijden grotendeels van noord naar zuid. F.n voor de trams liggen oost/west verbin dingen veel meer voor de hand. De rug- gegraat van een tramnet moet in onze ogen ook het traject Alphen-Leiden-Kat- wijk worden." Maar vooralsnog vindt de vervoers bond een pas op de plaats het meest ver standig. „Nieuwe bezuinigingen in het openbaar vervoer zijn aangekondigd. We moeten eerst maar eens kijken welke ge volgen dat heeft voor de werkgelegen heid. Zolang dat niet bekend is, geeft het geen pas met allerlei dure plannen te ko men." Anke Harteveld. de nieuwe rectrix van het Rembrandt. FOTO LOtK ZUYDFRDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9