OPRUIMING Arbeidsbureaus hebben goed jaar Werknemers: 'Sabotage is oorzaak storingen bij DSM' Man wilde door gijzeling nieuw paspoort krijgen Binnenland 'Troostvrouwen' willen officieel excuus Computers kraken in een tentje Advocaten reageren fel op hogere proceskosten Man gaat na doodsteken zoon vrijuit VERDIEN UW VAKANTIEGELD TERUG BIJ SULA! DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 3 Verdachten taximoord weer vrij doetinchem» De drie mannen die in de nacht van maandag op dinsdag in Doetinchem zijn aangehouden voor de moord op een Arnhemse taxichauffeur, zijn gisteren weer vrijgelaten om dat ze niets met de moord te maken hebben. De mannen waren aangehouden na een uitzending van Opsporing Verzocht, waar op 41 tips binnenkwamen. De taxichauffeur werd begin juli zwaar gewond op straat gevonden en bezweek later aan zijn ver wondingen. Zestien maanden cel voor ontucht zwolle Voor ontucht met negen minderjarige jongens heeft de rechtbank in Zwolle gisteren een 37-jarige man uit Staphorst tot zestien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man moet de slachtoffers bovendien schadevergoedingen betalen variërend van vijfhonderd tot vijftienhonderd gulden. Van 1981 tot 1992 heeft de man de jongens, die in zijn bedrijf werkten, tot seksuele handelingen gedwongen. Klacht tegen SGP over discriminatie den haag Tegen de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) is vandaag bij de politie in Hengelo een klacht ingediend wegens discriminatie. De aanklacht is gedaan door een groep vrouwen van buiten de SGP, die vindt dat het gedrag van de partij tegen het VN-vrouwenverdrag indruist. De groep pikt het niet dat de SGP vrouwen weigert als volwaardig lid en zich daarbij beroept op de bijbel. De actie is een initiatief van het Clara Wichmann Instituut, een organisatie op het gebied van vrouwen en recht. Binnen de partij woedt al maanden een strijd om het vrouwen lidmaatschap. Erkenning Japanse regering is niet genoeg, vinden slachtoffers den haag ans bouwmans Ze zijn tevreden met de door braak, zelfs emotioneel geroerd, maar alleen een erkenning vin den ze volstrekt onvoldoende. De Nederlandse 'troostvrou wen' willen een openbaar en of ficieel excuus van de Japanse regering. „Ik wil dat Japan zich ten overstaan van de hele we reld verontschuldigt voor de sla vernij en de verkrachtingen tij dens de oorlog", zegt Ellen van der Ploeg (70). „Een financiële compensatie, daar doe ik het niet voor." Zij behoort tot de naar schat ting tientallen Nederlandse vrouwen die tijdens de Japanse bezetting van Nederlands-Indië in de Tweede Wereldoorlog te gen hun wil vanuit een interne ringskamp in een Japans solda- tenbordeel werden geplaatst. Gisteren werd in Tokyo bekend gemaakt dat de regering bijna vijftig jaar na dato erkent dat de Japanse strijdkrachten destijds vrouwen op een systematische manier hebben gedwongen tot prostitutie. Japan heeft dat eerst probe ren te ontkennen, maar de laatste jaren heeft het beetje bij beetje moeten toegeven, vooral onder grote druk van Zuid-Ko- rea. Eerst heette het dat het par ticulieren waren die de borde len hadden opgezet. Daarna ontkende de Japanse regering dat vrouwen werden gedwon gen zich te prostitueren. Naar schatting zijn tussen de 100.000 en 200.000 vrouwen en meisjes, vooral uit Korea en andere Azia tische landen maar ook uit Ne derland, door de Japanners ge ronseld. Van der Ploeg zat in 1944 in hetzelfde kamp bij Semarang, Halmaheira. ais Maud Visser (73) en Bets Taffijn (72). De drie hadden geen idee wat hen te wachten stond toen ze samen met alle andere vrouwen van „veertien tot in de twintig" voor een groep Japanners moesten paraderen en een teken achter hun naam kregen. Op 26 febru ari 1944 werden ze met een bus uit het kamp weggevoerd. Na een selectie door de 'hoerenba- zen' kwamen Visser en Van der Ploeg in hetzelfde bordeel te recht. „Daar zaten we als ge vangenen." De dag van hun eerste ver krachting, 1 maart, staat nog in hun geheugen gegrift. Er volg den twee maanden van seksu eel geweld en dreigementen, dag in dag uit. „Er waren ook meisjes die zich vrijwillig had den gemeld", zegt Visser. „In het huis woonden tien meisjes gedwongen en vijf vrijwillig sters." De vrijwilligsters waren echter niet veel beter af. Het heeft lang geduurd voor de seksslavernij van de Japanse bezetters in de openbaarheid kwam. Te lang. vindt Van der Ploeg. Na openlijke demonstra ties en protesten van de 'troost vrouwen' in Korea durfden ook enkele Nederlandse vrouwen ervoor uit te komen. Maar het zijn er weinig. „Ik ben nu al wat ouder en wil er iets aan hebben gedaan", motiveert Van der Ploeg haar inzet. Samen met een aantal andere lotgenoten heeft zij in Genève voor een on derzoekscommissie getuigenis afgelegd over de gedwongen seksslavernij. Erkenning is mooi, maar hoe nu verder, zegt voorzitter Sjoerd Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden. „De regering be studeert nog hoe ze zich het best kan verontschuldigen, maar over compensatie wordt niels gezegd." De stichting heeft een claim bij de Japanse regering neerge legd voor de Nederlandse krijgs gevangenen en burger-geïnter neerden, die volgens Lapré allen te maken hebben gehad met slavernij of slaafachtige arbeid. Onder de ruim 77.000 Neder landers die financiële genoeg doening eisen, zitten ook 'troostvrouwen', aldus l.apré. Per persoon is 20.000 dollar ge- eist. De stichting is van plan de Japanse regering voor de rech ter te dagen, om betaling af te dwingen. „We hebben haast. Onze achterban wordt oud." 'OPOlder» Computerkraker Patrick Balm, hier in zijn tentje nog druk aan het freaken, is een van de deelnemers aan het Hacker zomercon- gres dat door het tijdschrift Hack-Tic wordt gehouden in het Larserbos in de Flevopolder. De computerkrakers zijn illegaal, maar hebben Vooral vrouwen en allochtonen aan werk geholpen De bemiddeling van de arbeidsbureaus is vorig jaar suc cesvol geweest. Er werden 148.000 vacatures vervuld. Dat is veertien procent meer dan het jaar daarvoor en zelfs tien procent meer dan de arbeidsbureaus als streven hadden vastgesteld. Vooral vrouwen (57.000) werden via het arbeidsbureau aan een (deeltijd)baan geholpen. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) spreekt in zijn gisteren versche ven jaarverslag dan ook van „een succesvol jaar". Uit cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat er vorig jaar maar 45.000 banen bij kwamen, tegenover 68.000 een jaar eer der. De groei van de werkgele genheid bestond vorig jaar voornamelijk uit deeltijdbanen. Regionaal deden zich overi gens wel verschillen voor. Van De Nederlandse Orde van Ad vocaten heeft gisteren fel gerea geerd op het plan van het mi nisterie van justitie om de grif fierechten (het bedrag dat moet worden betaald voor het aan spannen van een rechtszaak) fors te verhogen. Deken W. van Hassel: „De pijngrens was al be reikt. Een nieuwe stijging zal de toegankelijkheid van de rechter nog verder aantastenVolgens minister van justitie Hirsch Bal- lin is de verhoging nodig om de bezuinigingen op te vangen die het kabinet heeft opgelegd. De stijging zal alleen gelden voor de betaling van processen die tegen particulieren of rechtspersonen zoals verenigin gen of bedrijven worden aange spannen. Die griffierechten zijn op 1 januari 1993 al eens ver hoogd, met 17,5 procent. De nieuwe tarieven verschil len sterk. De standaardtarieven zijn 125 gulden bij het verschij nen voor de kantonrechter, 290 de 28 regio's voldeden er acht niet aan de doelstelling. Het gaat om Friesland. Drenthe. Ve- luwe, Nijmegen/Rivierenland. Gooi/Vechtstreek. Amsterdam- /Zaanstreek/Waterland, Weste lijk Noord-Brabant en Breda. Daar was de kloof tussen de vraag naar werk en het aanbod van werkzoekenden te groot. Het landelijke uitgangspunt dat drie kwart van de vacatures wordt vervuld met niet-werken- de werkzoekenden werd nét niet gehaald, namelijk 74 pro cent. De taakstelling om vooral gulden voor de rechtbank en 350 gulden voor de hogere col leges, Hof en Hoge Raad. Als echter geldbedragen in het ge ding zijn, zoals schadevergoe dingen, worden de griffierech ten aan de eis aangepast. Die kunnen oplopen tot 235 gulden bij de kantonrechter, 5.520 gul den bij de rechtbank ent 6.900 gulden bij de hoge colleges. Het ministerie van justitie weet nog niet in welke mate deze grif fierechten moeten worden ver hoogd om het beoogde extra bedrag van 22 miljoen gulden te halen. Dit zal pas op Prinsjes dag worden bekendgemaakt. Het ministerie had al eerder dit jaar voorgesteld de grif fierechten voor het aanspannen van processen tegen de Staat te verhogen. Deze rechten varieer den van 7,50 gulden tot 170 gul den, en moeten gaan schom melen tussen honderd en vier honderd gulden in eerste aan leg. Dit voorstel is door de Tweede Kamer goedgekeurd, maar is nog niet van kracht. langdurig werklozen (langer dan een jaar) te bemiddelen werd met ruim 33.500 plaatsin gen voor 85 procent gehaald. Ruim 57.000 vrouwen kwa men via het arbeidsbureau aan het werk en dat was. 28 procent meer dan de bureaus zich als taak hadden gesteld. Het aantal plaatsingen hield daarmee gelij- kc tred met het aantal werkzoe kende vrouwen. De arbeidsbu reaus gaan zich (nu de doelstel ling is gehaald) meer richten op een verbetering van de positie van de vrouw op de arbeids markt. Vorig jaar werden 16.000 al lochtonen via het arbeidsbu reau aan het werk geholpen, 23 procent meer dan de taakstel ling. Ook bemiddelden de ar beidsbureaus ruim 65.000 jon geren. Twaalfduizend kregen een Jeugdwerkgarantieplaats. Man vermoorde vrouw eist zes ton smartegeld oost7aan cpd De echtgerioot van de vermoor de Oostzaanse vrouw, tevens de vader van het eveneens omge brachte zoontje, vordert een smartegeld van ongeveer zes ton van de 30-jarige dader, zijn buurman. Dat heeft de advo caat van de man, M. Flipse, gis teren bekendgemaakt. De 30-ja- rige man heeft bekend de had. te hebben doodgeschoten en het driejarige kind te hebben verdronken. De echtgenoot vordert voor zichzelf circa 2.5 ton en als ver tegenwoordiger van zijn één jaar oude zoontje 3,5 ton. De advocaat van de Oostzaner heeft beslag laten leggen op on der meer het huis en de auto van de voormalige buurman. De dader gaat in september voor psychisch onderzoek naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Daar zal worden on derzocht of hij op het moment van de dubbele moord toereke ningsvatbaar is geweest. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 56-jarige Marokkaanse man ontslagen van rechtsvervolging. De man stond vorige week terecht nadat hij op 18 april zijn 22-jarige zoon had doodgestoken. De rechtbank oordeelde dat de va der dat in grote angst en paniek heeft gedaan. Vader en zoon hadden die dag weer eens hevige ruzie. Oorzaak was het grote verschil in levensstijl van beide mannen. De vader is diep-religieus, ter wijl zijn zoon zich toelegde op het nachtleven en „verkeerde vrienden "had. Tijdens de ruzie raakte de zoon door het dolle heen. In de woning in Amsterdam-Osdorp zwaaide hij met keukenmessen en stak in het wilde weg om zich heen. Zijn vader probeerde hem te kalmeren. In de keuken ontstond een vechtpartij, waar bij de zoon een fatale messteek opliep. Met het vonnis heeft de rechtbank het verweer van raadsman mr. D. Moszkowicz gevolgd. Woordvoerder wijst kwade opzet van de hand Het chemieconcern DSM stelt een onderzoek in naar een re cente reeks ernstige storingen in de polytheenfabriek in Ge leen. Daarbij worden ook werk nemers gehoord. Volgens enke le werknemers van de fabriek zijn de storingen het gevolg van sabotage-acties, al dan niet door eigen personeel van DSM. Woordvoerders van DSM wijzen echter elke vorm van kwade op zet van de hand. Bij de storingen komen tel kens met veel lawaai grote hoe veelheden roet en polytheen vrij, die op woonwijken in Ge leen en Beek neerdalen. DSM- woordvoerder A. Spierts blijft in zijn reactie uitermate terughou dend: „Er zijn bij de betreffende fabriek een paar voorvallen ge constateerd, waarvan niemand direct kan zeggen wat daarvan de oorzaak is. Dat inventarise ren we nog." Welke voorvallen het hier be treft, wil Spierts „in het belang van het onderzoek" niet vertel len. Hij ontkent wel dat ze iets hebben te maken met de plot selinge uitstoot van roet en po lytheen, waarover ruim vijfhon derd omwonenden zich de af gelopen weken bij DSM hebben beklaagd. Geruchten dat de storingen zijn veroorzaakt door sabotage aan de betreffende hogedruk- polytheenfabriek worden door de woordvoerder als ongefun deerd van de hand gewezen. Volgens de zegsman worden za ken ten onrechte aan elkaar ge knoopt. „Met de inzichten en gegevens van dit moment gaan we vooralsnog niet uit van sa botage." Een aantal werknemers be weert iets anders. Volgens een van hen zijn bij de fabriek attri buten gevonden die daar hele maal niet thuishoorden. Een andere employé beweert dat de onderzoekers bij de fabriek een doorgesneden kabel hebben aangetroffen. Ook weet hij dat de laatste tijd de beveiliging rond de installatie is versterkt. De woordvoerder van DSM bevestigt wel dat de beveiliging bij de fabrieken is vergroot. „Tot voor kort had een beperkte groep werknemers van de staf en het onderhoud vrije toegang tot de installaties. Zij moeten hun aanwezigheid nu melden in een computer, zodat we er bij calamiteiten meer zicht op heb ben wie waar precies is. Ook moeten de regels strikter wor den nageleefd." 25 Kansen om 2.000,- vakantiegeld terug te verdienen! Stuur een vakantiekaart naar Sula en vertel op een originele manier hoe de natuur in uw vakantieland is. U leest meer op de Sula-aktieverpakking. SULA, HET LEKKERSTE SNOEPJE ZONDER SUIKER. Sula, Postbus H03, 5602 l.K Eindhoven AMSTERDAM CPD Een 23-jarige Marokkaanse man heeft gisteren in een filiaal van de VSB-bank in Amsterdam drie personeelsleden twee uur lang gegijzeld. Hij deed dat om een Nederlands paspoort en een vrijgeleide naar het buitenland af te dwingen. Tegen de politie, aan wie hij zich uiteindelijk overgaf, zei hij dat hij wilde vluchten omdat hij wordt „bedreigd door derden." Volgens politiecommissaris B. Weiten gaat het om een drugverslaafde. De man is een aantal ke ren opgepakt voor berovingen met geweld. Hij verblijft sinds 1981 legaal in Nederland op een Marokkaans paspoort. De man maakte bij zijn aanhouding een „labiele" indruk, die volgens Weiten „elk contact met hem uiterst kwetsbaar maakte." Omstreeks drie uur dringt de man het bankge bouw binnen. Met een, naar later bleek, ongela den pistool dwingt hij een klant op de grond. Via het stille bankalarm wordt meteen de politie ge waarschuwd. Al gauw blijkt dat het niet om een roofoverval gaat. Een v&n de drie gegijzelde ban- kemployées weet via een tegen de ruit gefrom melde boodschap en via gebarentaal aan een na derbij geslopen agent duidelijk te maken dat het de man niet om geld te doen is. De omgeving rond het gebouw wordt afgezet, terwijl een met automatische wapens uitgerust arrestatieteam de bank in het oog houdt. Achter de plastic afzetlinten verzamelen zich duizenden omwonenden en personeel van de kantoren aan de Wibautstraat. Een wijkverpleegster die op weg is naar een man met suikerziekte die in een wo ning boven de bank op zijn insuline-injectie wacht, wordt onder geleide van het arrestatie team naar binnen geloodst. Na anderhalf uur wachten worden toeschou wers op straat ongeduldig. Forensen willen naar huis. Een oma met twee kleinkinderen duikt on der de afzetting door en loopt naar de bank. Tot haar verbazing wordt ze tegengehouden. „O, het mag niet jongens", zegt ze tegen de kleuters en keert om. Er wordt gewacht op drie scherpschutters van de Bijzondere Bijstandseenheid (BBE) uit Utrecht, een bericht dat door een scannerluiste raar wordt opgevangen. Tegen half vijf gaan plot seling twee agenten en drie rechercheurs in looppas naar een coffeeshop, net buiten de af zetting. Ze komen naar buiten met een geboeide man in Bob Marley-T-shirt en met rastakrullen onder een bolle Ieren pet. Zijn signalement is door een ooggetuige doorgegeven als mede plichtige. maar de man blijkt helemaal niets met de gijzeling te maken te hebben. „Wat een jongetje", zegt een vrouw verbaasd als even na vijf uur de gijzelnemer zich uiteinde lijk overgeeft en met zijn handen in zijn nek naar buiten komt. De man heeft de licht schomme lende gang van een lefgozertje, maar de zak die hij op bevel van de politie-onderhandelaar over zijn hoofd heeft getrokken, laat weinig ruimte voor bravoure. „Broodjes!, broodjes!", begint de uitbater van Broodje Straks te roepen, waarop een oudere vrouw met een windjack om het middel ge knoopt er een flinke wandelpas richting VSB- bank inzet. „Ik mot geld hebben", roept ze klaaglijk tegen rechercheurs die haar tegenhou den. De menigte lacht. Ook de drie gijzelaars ko men naar buiten, jassen over het hoofd „om niet in de krant te komen". Een fotograaf die het ge zelschap bij het politiebureau opwacht, wordt door de politie enige tijd vastgezet. De bankemployées krijgen een compliment van de politie omdat ze ernstig geweld van de la biele overvaller hebben vermeden door rustig te blijven en de man achter de balie toe te laten. Formeel is dat tegen de regels van de bank bij overvallen, maar de man oefende volgens poli tiecommissaris Weiten een „enorme dreiging en druk" uit. Nadat het personeel hem toeliet, mochten de klanten het kantoor uit. Terwijl Weiten zijn mannen over de mobilo foon complimenteert met de goede afloop, buigt de eerste ongeduldige bankklant zich alweer over het plastic lint naar de geldautomaat aar muur. Honderden verdringen zich voor het ban- kraam, naast een reclameposter uit de reeks 'Oké, oke, ik ga wel naar de VSB'. De jongen op de foto voldoet vrij nauwkeurig aan het signale ment van de gearresteerde overvaller, conclude ren ze. De man wordt morgen voorgeleid aan de rechter. Befaamde collectie Oosterse en moderne handgeknoopte tapijten in alle afmetingen. Nu voordeliger dan ooit! Bijvoorbeeld: Nepali 241 x 173 uitzoeken van.J~39a^" voor 895.- Kaskay 245x 185 uitzoeken vanvoor 1.280,- Bidjar 240 x 172 uitzoeken van voor 995,- Zijden Kashmir 190 x 125 uitzoeken van v oor 2.350,- Heriz 305 x 206 uitzoeken van^LK5tT7" voor 1.470,- Sarouck Mir 960x260 uitzoeken vooi 2.u)S.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3