Leidsch Dagblad Wintersport duurder, zon goedkoper Overschie wacht gespannen op nieuwe bloedwraak i Naaktstrand mag blijven ondanks seks Na gedane arbeid Nieuw honderdje in oktober in omloop GOED NIEUWS DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40226 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Philips vrij stabiel in tweede kwartaal eindhoven gpd Philips heeft een redelijk twee de kwartaal achter de rug. Dat het Eindhovense elektronica concern vanochtend deson danks een spectaculair ogende nettowinst van 1.117 miljoen gulden presenteerde is te dan ken aan de verkoop van zijn be lang in de joint-venture met Matsushita MEC. Dit leverde ongeveer 3 miljard gulden op. De resultaten van Philips, ontdaan van eenmalige meeval lers, kwamen over de periode van april tot en met juni iets ho ger uit dan in dezelfde periode vorig jaar. Toen hield Philips 79 miljoen gulden over. De omzet kwam iets lager uit, op 27,242 miljard gulden. In totaal ver diende Philips in het eerste halfjaar 1,32 miljard gulden, zonder de MEC-meevaller 220 miljoen (241 miljoen gulden in de eerste helft van 1992). In een toelichting wijst Philips op de aanhoudend moeilijke economische situatie, waardoor een krachtig herstel uitblijft. Wel is het bedrijf tevreden over de aanzienlijke verbetering van de schuldenpositie: Het con cern waagt zich niet aan een voorspelling over de resultaten voor heel 1993. Goed jaar 3 De arbeidsbureaus de den het goed. Er wer den 148.000 vacatures vervuld, 14 procent meer dan in 1991. Rodney King 5 Twee blanke politie agenten die de zwarte Rodney King in Los Ange les mishandelden, zijn ver oordeeld tot 2,5 jaar cel. The Phantom d C Regisseur Arthur I O Masella, de Ameri kaan die 'onze' Phantom- versie vorm gaf in het Cir custheater. Afscheid yi q HuugAandewielen I O Ron Carli hebben bij hun afscheid van Rijns- burgse Boys beloofd nooit meer terug te keren. Entree voor ligplaats en camping langs bosrand Sluiting van het naaktstrand bij recreatiegebied Vlietland is op het nippertje voorkomen. Na klachten over seks in de open lucht, wilden provincie en ge meente Leidschendam ingrij pen op het terrein aan de west kant van het recreatiegebied. „Dergelijke praktijken verdra gen zich namelijk niet met het bedoelde gebruik van het ter rein", oordeelde burgemeester W.F. de Vreeze. Op het laatste moment be sloot de Nederlandse Naturis ten Vereniging (NFN) twee be heerders bij het terrein te poste ren, entree te heffen en een camping in te richten langs de bosrand en op een veldje langs de Jan Bakkersloot. Vandaag wordt die camping, Natuvliet genaamd, officieel geopend. De politie van Leidschendam had op het reddingsplan aange stuurd omdat de klachten aan hielden, ondanks eerdere maat regelen. Zo zorgde het kappen en afzetten van bosschages tus sen strand en plas alleen voor een verschuiving van het pro bleem, aldus politie-woordvoer- der J.C. de Graaf. De laatste tijd zouden seksue le handelingen, ook met min derjarigen en tegen betaling, in de bosjes worden verricht tus sen weg en strand. En dat groen behoort niet meer tot het offi ciële naturistenterrein. Ook een dagelijkse politiesurveillance in de maand juli zou 'seksuele handelingen met minderjari gen' en 'openbare schennis der eerbaarheid' onvoldoende ont moedigen. Vandaar dat het plan opbor relde om afgelegen stukken van het vlak bij Voorschoten gele gen terrein onder water te laten lopen. Volgens de politie woordvoerder bleek dat echter te duur. Hoewel zijn korps meermalen is gebeld met klachten over 'vreemde zaken die niets met naaktrecreatie te maken heb ben', is het nooit tot een afge ronde zaak gekomen. De bewij zen waren daar niet hard ge noeg voor. Duidelijk was wel dat sommige mensen zich niet meer thuis voelden op het strand. „Vooral gezinnen von den het niet leuk meer", zegt De Graaf. Van de provincie, eigenaar van de grond, krijgt de naturis tencamping een jaar de tijd om zichzelf te bewijzen. Of de cam ping ook financiële steun krijgt, lieten Gedeputeerde Staten in hun laatste vergadering in het midden. Volgens de beheerder van de splinternieuwe camping, de NFN, is flink wat geld nodig om van het 7,5 hectare terrein een echte camping te maken met zo'n 200 standplaatsen. Nu zijn er slechts twee koude douches, enkele kranen en een toilettengroep op de 46ste natu ristencamping in Nederland: „Echt luxe hoeft het hier niet te worden. Maar wat warme dou ches moeten er toch minstens komen", zegt NFN-directeur D. Jongeneel. Ook wil haar federa tie staanplaatsen afbakenen. Om de investerings- en per soneelskosten te dekken, moe ten mensen niet alleen staan geld maar ook liggeld betalen. Een dagje liggen op het naakt strand, kost voortaan twee gul den. Leden van de federatie kunnen voor 1,50 gulden uit het textiel. Het wachten is nu op warme dagen met, net als vroe ger, 800 bezoekers. HET WOORD IS AAN Charles Dickens Booswichten verrekenen zich meestal, omdat zij hun eigen oogmerken ook aan anderen toeschrijven. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Religie - Sport HET WEER Vannacht kans op een bui. Over dag zonnig en droog. Tempera tuur 19 graden. Wind noordwest en matig, kracht 3 a 4. Ook volwassenen plassen in bed amstelveen gpd Hoewel bedplassen het meest voorkomt bij kinderen, blijkt uit onderzoek van het Nipo dat ongeveer 170.000 volwas senen hiervan nog in min of meerdere mate last hebben. Het onderzoek geeft verder aan dat zo'n 800.000 Neder landers dit probleem van na bij kennen doordat een fami lielid of vriend met bedplas sen te kampen heeft. Van deze groep denkt 22 procent dat psychische facto ren de oorzaak zijn, eenzelfde percentage mensen vermoedt dat alleen lichamelijke facto ren in het spel zijn. Mensen die zelf bedplassen, voegen daaraan toe dat dromen over plassen ervoor zorgt dat ze dat ook daadwerkelijk doen. Ook geven zij als oorzaak aan dat ze een zwakke blaas heb ben. Slechts 16 procent van de ondervraagden vindt dat mensen die bedplassen zielig zijn. Meer dan de helft gelooft dat mensen die bedplassen daar zelf niet debet aan zijn. De overgrote meerderheid vindt het verstandig dat men sen met de^s klachten naar de dokter gaan. Bijna de helft van de bed- plassers denkt dat er niets aan deze klacht is te doen. Veelal blijken zij geen ervaring te hebben met behandelings mogelijkheden zoals de pias wekker, blaastraining of een neusspray waardoor ze 's nachts droog kunnen blijven. petroseni Roemeense kompels leunen op een bronzen mijnwerkers monument in afwachting van de uitkomst van het vakbondsoverleg met de regering. De mijnwerkers hebben begin deze week het werk neerge legd om hun eis voor meer loon kracht bij te zetten. foto epa Massaal skiën in Amerika Wintersportvakanties zullen het komende seizoen waar schijnlijk iets duurder uitvallen dan vorig jaar. De prijs verhogingen zijn vooral het gevolg van ontwikkelingen in thmarpuok» Na een dag hard werken, keert deze Cambodjaanse boer weer terug naar huis. Hij rijdt met opzet door het water om zijn vermoeide de voor Nederland belangrijkste skilanden: Oostenrijk, ossen een verfrissend bad te geven. Zwitserland en Frankrijk. Winterzonvakanties worden daarentegen goedkoper. foto ap» david portnoy haarlem rob van den dobbelsteen Dat blijkt uit de zojuist versche nen winterbrochures van onder meer Hotelplan en De Jong In- tratours. De grootste Neder landse touroperators, Holland International, Arke en Vrij Uit, zullen hun prijzen pas de ko mende dagen bekend maken. Wintersportreizen naar die bestemmingen zullen, zoals het er nu naar uitziet, 2 (Hotelplan) tot 6 (De Jong) procent duurder worden. De prijzen voor Italië daarentegen gaan met 15 pro cent naar beneden. In de Nederlandse reisbran che wordt veel verwacht van wintersportvakanties in de Amerikaanse Rockies (Colora do), die de komende winter massaal zullen worden aange boden. Doordat het gebied voor het eerst vanuit Nederland rechtstreeks wordt aangevlogen (door Martinair) is het al moge lijk om daar voor minder dan 1.300 gulden een week te skiën. De goedkoopste aanbiedingen lagen vorige winter nog boven de 1.600 gulden. Het laat zich aanzien dat win terzonvakanties aanmerkelijk goedkoper worden. Eerste indi caties wijzen uit dat de prijs voor reizen naar de Canarische Eilanden met ongeveer 10 pro cent zal worden verlaagd en die naar de Caribische Eilanden met een procent of 4. Dit najaar brengt de Nederlandse Bank een nieuw biljet van 100 gulden uit dat de twaalf jaar geleden geïntroduceerde 'snip' gaat vervan gen. Het nieuwe biljet wordt niet voorzien van herkenbare afbeeldingen, maar bedrukt met lij nen en cirkels. Dat gebeurt om vervalsingen te gen te gaan. Iedere twee tot drie jaar vervangt de Neder landse Bank een biljet. Eerder werd het bankbil jet van 25 gulden met een afbeelding van Jan Pieterszoon Sweelinck al gemoderniseerd. Het wordt nu geleidelijk vervangen. Dat gebeurt ook met de 'snip'. Johan Enschedé, de drukker van de Neder landse bankbiljetten, heeft voor het drukproce- dé de gebruikelijke technieken verder verfijnd. Van de toepassing van revolutionaire nieuwe druktechnieken, die zelfs het kopiëren van een biljet onmogelijk maken, is nog geen sprake. „Die techniek is nog niet zo ver ontwikkeld dat die zich leent voor produktie in grote aantal len", aldus de woordvoerder van de Nederland se Bank, die overigens bevestigde noch ontken de dat er een nieuw honderdje wordt aange maakt. De Bank maakt dat pas officieel bekend daags voordat het biljet in circulatie wordt ge bracht. „We willen verwarring voorkomen", motiveert hij. Er is al een flinke voorraad van het nieuwe biljetten gedrukt. Dagelijks circuleren 350 mil joen honderdjes en die voorraad wordt iedere dag opnieuw aangevuld en ververst om te voor komen dat gescheurde en smoezelige biljetten in omloop blijven. Op dit moment heeft Neder land zeven bankbiljetten: van 5, 10, 25, 50, 100, 250 en 1.000 gulden. Het groene biljet van 5 gul den wordt niet meer gemaakt, maar is nog wel officieel betaalmiddel. rotterdam maurice wilbrink In het 'Indianendorp' draait elk hoofd zich om als een auto de straat inrijdt. Vreemd volk wordt aan een lange, on derzoekende blik onderworpen. Men is zeer op z'n hoede in dit afgelegen buurtje, vlak onder de luchthaven Rot terdam. De onuitgesproken boodschap is: wegwezen, als je hier niets te zoeken hebt. Nu de hoofdrolspeler in de familie vete van Overschie in de nacht van dinsdag op woensdag is doodgescho ten, heeft de vendetta tussen de twee rivaliserende families een nieuw dra matisch dieptepunt bereikt. De span ning is dan ook te snijden, want nie mand gaat er hier vanuit dat de vete met de jongste schietpartij is beslecht. Integendeel. In de drie verpauperde straatjes, die in de volksmond de naam Indianen dorp hebben gekregen, is de familie X gevreesd en berucht. De X-en, zo ver tellen mensen die in de aangrenzende wijk Overschie wonen, zijn pure crimi nelen die de baas willen zijn in hun buurt. Enkele andere families zijn in het verleden al gevlucht voor de intimi datie en agressie van de X-en. Overschie, waartoe het Indianen dorp ook wordt gerekend, houdt nu de adem in na de jongste aanslag. De fa milie X is met de dood van het 26-jari- ge lid van de familie Y een geduchte te genstander kwijt. Het wachten is nu op een nieuwe bloedwraak van de familie Y hier is immers een familievete aan de gang in de beste Zuiditaliaanse tra dities. Het begon volgens de verhalen alle maal heel klassiek, bijna twee jaar gele den. De vriendin van de nu dode Y bleek een seksuele affaire te hebben met een lid van de familie X, wat de in zet werd tot een ruzie die werd uitge vochten tijdens een playback-show in een locaal buurthuis. Een ruzie met fa tale afloop: een neef van de familie X kwam erbij om het leven, de dader werd nooit gevonden. Het was het sein voor een gewelds spiraal, waarbij het in Overschie ver schillende keren over en weer tot schietpartijen kwam. Belangrijkste doelwit van de familie X: de 26-jarige Y, die bekend stond als een vechtersbaas, die voor niks uit de weg ging. „Een knap voetballertje", zo omschrijft een buurtgenoot hem, maar ook een die van de ledenlijst van de locale club VOB werd geschrapt wegens zijn agres sieve buien. Vorig jaar oktober werd hij geraakt, maar hij leefde door met een kogel in zijn hartstreek. Een half jaar later vond hij een op scherp gestelde handgranaat in zijn auto en ontsnapte opnieuw aan de dood. Onlangs overmeesterde hij een man die hem wilde liquideren in opdracht van derden. Maar de vierde aanslag heeft hij niet overleefd. Sectie heeft uitgewezen dat hij onderweg naar het ziekenhuis in zijn auto onwel is geworden, in de sloot aan de Overschiese Kleiweg be land en pas daarna aan zijn verwon dingen bezweken. Volgens getuigen is de man verschillende keren beschoten. De stand tussen beide clans is nu dan toch gelijk: beide betreuren een dode, in beide gelederen zit inmiddels vanwege de vete ook iemand een ja renlange celstraf uit. Het is het gesprek van de dag in het dorpse Overschie, waar vrijwel iedereen de families X en Y kent. Naarmate men dichterbij het India nendorp woont, is de angst voor de fa milies groter. „Iedereen kent mekaar hier. Je moet heel voorzichtig zijn met wat je zegt, want voor je het weet den ken mensen dat je partij hebt gekozen. En dan staat de andere partij zo bij je op de stoep", zegt een buurtbewoner. Vooral de familie X wordt gevreesd. „Ze zijn met een hoop mensen en ze werken nooit alleen", zegt een man. Niemand heeft er vertrouwen in dat de politie in staat is een halt toe te roepen aan het geweld. „De politie komt toch al niet graag in het Indianendorp en die twee families regelen hun eigen zaakjes. Daar heeft de politie helemaal geen greep op." De Rotterdamse politie heeft intus sen na de jongste schietpartij een team van vijftien rechercheurs op de zaak gezet. Een woordvoerder geeft toe dat de politie tot nu toe vrij machteloos is geweest in wat hij 'een unieke zaak' Schiphol neemt vliegveld in Lelystad over lelystad anp/ep blaauw De NV Schiphol neemt de luchthaven Lelystad over. De onderhandelingen daarover zijn zo goed als afgerond. Dat heeft woordvoerder E. Boshuijzen van de provincie Flevoland gis teravond bekendgemaakt. De luchthaven Lelystad heeft elf mensen in dienst. Het vlieg veld heeft één startbaan met een lengte 1.350 meter. Deze baan is in 1991 verlengd. Lely stad kan vliegtuigen met een maximaal gewicht tot 6.000 kilo ontvangen. De luchthaven in de polder wordt vooral gebruikt privé-verkeeren lesvluchten. „Over de overname is lang onderhandeld", zegt Boshuij zen. „De overeenkomst is nu bijna rond, er moeten nog een paar losse eindjes aan elkaar ge knoopt worden." Boshuijzen verwacht dat de overname in de loop van de volgende week zijn beslag zal krijgen. De provincie Flevoland en de gemeente Lelystad zijn tot nu toe aandeelhouders van de Luchthaven Lelystad. „We blij ven als provincie en gemeente wel belangstelling houden in de luchthaven, maar we denken dat het vliegveld als het in han den van Schiphol komt betere ontwikkelingskansen zal krij gen", aldus Boshuijzen. Een woordvoerder van Schip hol wilde vanmorgen niet voor uitlopen op de plannen die de Amsterdamse luchthaven heeft met Lelystad. „Dinsdag geven we een persconferentie. Dan zullen wij onze plannen ont vouwen." Leidjdi Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:, i Plaats: Tel.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch j (ƒ28.75) Q Per kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1