Pleziervaart kan 's nachts afmeren 'Voor die prijs red ik het niet' Van Wieringen liefkoost z'n oude tractors Rijn- en Veenstreek 'Al Capone' opent pizzeria in Alphen Te grote visvangst oorzaak algengroei Expositie over leven boerin Alphen past veeroosters aan in 'Zegersloot' DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993m Regels Comriekade Woubrugge versoepeld Vakantieweek met bouwen, zwemmen en knutselen De Kinder Vakantie Spelen in Ter Aar die in de week van 9 tot en met AI Capone opent binnenkort een pizzeria in Alphen aan den Rijn. Over de precieze plek wil eigenaar Danny Galiart nog niets kwijt omdat het bedrijf daarover nog onderhandelt met de gemeente. Al Capone heeft inmiddels zes pizzazaken in Ne derland en wil uitbreiden tot 50 filialen. Dat Galiart het oog ook op Al phen heeft laten vallen, komt omdat in deze gemeente veel tweeverdieners wonen. „Dat is de groep waar wij op mikken", zegt Galiart. „Deze mensen ko men om een uurtje of zes thuis en hebben dan niet zoveel zin meer om eten te koken, maar ook niet om uitgebreid uit eten te gaan. Een pizza halen is dan een mooie oplossing." Zuid-Holland versoepelt het afmeerverbod bij de Com riekade in Woubrugge. Voortaan mogen waterrecreanten aanmeren wanneer de brug niet wordt bediend. Dat wil zeggen: tussen vrijdagavond tien uur en zaterdagochtend zes uur, tussen zaterdagavond zes uur en zondagochtend tien uur en vanaf zondagavond zes uur tot maandagoch tend zes uur. Voor de rest van de week blijft het verbod van kracht. De voordelen van 'dit gebaar van goede wil' worden intussen in twijfel getrokken. De provincie plaatst waar schijnlijk deze week nog de bor den waarop de nieuwe regelge ving staat aangegeven. Ze loopt hiermee vooruit op het defini tieve besluit dat gedeputeerde staten pas over enkele weken nemen. „Nu kunnen we de scheepvaart dit seizoen toch nog ter wille zijn", aldus een woordvoerder. Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude vindt het een positief gebaar van de provin cie. Beter iets dan niets, zegt hij. „Er ligt nu tenminste af en toe een bootje in Woubrugge. Het zal echter alleen wat soelaas bieden voor de horeca." „Als ze voor zonsopgang weer weg moeten, zullen ze niet ko men", morren echter VW-di- recteur S. de Vilder en F. Jibben van het Koninklijke Nederland se Watersport Verbond. F. Mar cus van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) vindt het jammer dat de waterrecreanten alleen maar mogen afmeren als de winkels dicht zijn. „Aan de andere kant zouden de winkeliers hier crea tief op moeten inspelen", be denkt hij. „Door avond- en zon dagopenstellingen in te lassen." Dit voorjaar pleitte het IGOR samen met de gemeente Ja cobswoude, de plaatselijke win keliers, de Hiswa, de Kamer van Koophandel en de VW voor het ongedaan maken van het af meerverbod bij de Comriekade. De belangrijkste argumenten die daarvoor werden aangedra gen was het gemis van inkom sten door de plaatselijke winke liers en het imago van een saai dorp dat Woubrugge kreeg. Bestuurslid C. van Klaveren van de Winkeliersvereniging Wiko verwacht niet dat de win keliers veel met deze nieuwe re geling opschieten. „Nu moeten we nachtwinkels gaan instellen, maar ik denk niet dat we daar behoefte aan hebben. Dan krij gen we weer hogere personeels kosten." Schuttevaer, die de belangen van de beroepsschippers behar tigt, was steeds tegen opheffing van het afmeerverbod. Voor grote tankers zou het te gevaar lijk zijn om de plezierjachten te passeren. Voorzitter S. van Rui ten zegt geen moeite te hebben met de versoepeling omdat de tankers toch niet varen, wan neer de recreanten kunnen af meren. Hij vraagt zich wel af of ze weer op tijd weg zullen zijn. Politiewoordvoerder J. Haas noot stuit op praktische proble men bij de naleving van de nieuwe regels. „Wij kunnen daar echt niet iedere keer om zes uur gaan liggen om te kijken of ze dan wel wegvaren. Het uit delen van bekeuringen helpt niet, want je hebt iedere keer te maken met andere passanten. Ik hou mijn hart vast." Het spijt hem, evenals Mar cus en burgemeester Van Beek, dat het verzorgingshuis Wouds oord heeft geweigerd om het af meren van boten bij het huis toe te staan. „Die locatie is ver antwoord en ligt dicht bij de winkels." Van Beek wijst erop dat de provincie zelfs 20.000 gulden beschikbaar wilde stel len voor een afmeerplaats. Voor directeur Dreschler van Wouds oord is het afmeren echter on bespreekbaar. „Onze bewoners stellen prijs op rust." Indringers stelen horloge alphen aan den run Een bewoonster van de Witte de Withstraat in Alphen is dinsdag op brutale wijze een horloge kwijtgeraakt. Twee vrouwen belden aan en vroegen de bewoonster hoe de geiser werkte. Vervolgens duwden zij de vrouw opzij. Een van de indringers ging naar boven en de ander naar de keuken. Na eni ge tijd maakten zij zich weer uit de voeten. Gistermorgen ont dekte de vrouw dat uit de slaapkamer een horloge was gestolen. Winkeldief met dekbed betrapt hen aan den run Personeel van de Hema in winkelcentrum De Aarhof in Alphen heeft gistermiddag een 21-jarige plaatsge noot betrapt die een dekbed had gestolen. De man kreeg een proces-verbaal. Kaartmarathon in buurthuis alphen aan den run Verwoede kaarters kunrien zaterdag 21 au gustus in het Alphense buurthuis Westerhaven meedoen aan een klaverjasmarathon. De wedstrijd begint om twaalf uur 's middags en duurt tot twaalf uur 's nachts. Deelname kost 30 gul den per koppel. Voor aanmelding kan contact worden opgeno- n met Toon en Bep Scheermeijer, telefoon 01720-92894. Bedden de straat op in Ter Aar Rijdende bedden in de meest vreemde uitvoeringen gaan op vrijdag 27 augustus in Lange- raar weer de straat op voor de 'Beddenrace'. Deze activiteit is een onderdeel van de Teraarse Oranjefeesten. Het parcours ligt rondom de Aarhoeve in Lange- raar, begint om 18.30 uur en duurt ongeveer een uur. Het rij dende bed moet 'eenpersoons' zijn met spiraal. Het voertuig heeft twee wielen achter en een wiel voor. Daaraan is de stuur inrichting gekoppeld. Eén per soon ligt in bed en een ander duwt het gevaarte. Deelnemers aan de race kunnen zich voor 14 augustus aanmelden bij Ti- nus van Tol, Paradijsweg 11 in Ter Aar, telefoon 01722-2600. De grote visvangst in de Lan- geraarse Plassen - vermoede lijk als gevolg van toenemen de stroperij - is de oorzaak van de stank en het dikke al- gendek die vorige week te rui ken en te zien was. Dat zegt een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De stank was af komstig van het algensoort mycrosystis aeruginosa, dat vooral nabij camping Mimosa aan de Geerweg in het water lag te rotten. Zonnestralen De algensoort kan overmatig groeien doordat de zonne stralen tot diep in de plas kunnen doordringen. Dat de zon zo diep in het water kan schijnen, komt omdat er niet meer zoveel vissen zwem men. „Vissen hebben altijd de neiging om de bodem om te woelen waardoor ze een ver troebeling veroorzaken", legt een woordvoerder van het hoogheemraadschap uit. „Nu er veel minder vissen zijn, is het water erg helder gewor den." Windrichting De algensoort drijft van tijd tot tijd naar boven. De wind richting stond zodanig dat toen de algen aan de opper vlakte kwamen, ze in een hoek in de richting van cam ping Mimosa werden gedre ven. Naar aanleiding van klachten heeft het hoogheem raadschap de algen vorige week weggezogen. Volgens de woordvoerder van Rijnland komt dit verschijnsel maar heel zelden voor. Rijnland vermoedt dat strope rij de oorzaak is van de lage visstand. Er zijn volgens de woordvoerder niet meer be roepsvissers bijgekomen of meer visvergunningen afge geven. De enige beroepsvisser op de plassen, Dirk Kraan, vermoedt eveneens dat er veel wordt gestroopt. Zelf huurt hij 192 hectare van de Langeraarse Plassen. „Er zijn eigenaren die enkele vierkan te meters viswater hebben en die daar enkele hectaren van maken. Er zijn ook wild vreemden die daar vissen." Zelfheeft hij noggeen nadeli ge gevolgen van de stroperij en ondervonden. „De vangst in kilogrammen is niet min der, maar wel in stuks. De vis sen zijn over het algemeen wat groter." Meldingen Bij de politie komen slechts af en toe meldingen binnen van stroperijen op de Langeraarse Plassen. „Dan gaan we wel kijken. Echter actief stropers opzoeken doen we niet. Dat kost te veel tijd." Dijkgraaf Kemp van het waterschap De Aarlanden, dat de visvergun ningen afgeeft, bevestigt dat er wordt gestroopt op de Lan- geraarsf Plassen. Het is een steeds 'groter wordend pro bleem in het hele land, zegt hij. „Het enige dat wij daar aan doen is goede voorlich ting geven bij het afgeven van vergunningen." koudekerk aan den run In de Koudekerkse Oudheidkamer aan de Dorpsstraat is op de za terdagen 7 en 21 augustus (open van 10-12 uur) een tentoonstelling ingericht over het leven van de boerin in het begjn van deze eeuw. Er is onder meer een stijlkamer, een kaasmakerij, keuken- en melk gerei, foto's en kleding uit die tijd te zien. Ook zijn er enkele Rijnlandse kappen en rouwsieraden te bewon deren. In het zaaltje in Onder Dak is een videofilm te zien waarin ge sprekken met boerinnen wordt vertoond. Voor belangstellenden liggen er tevens fotoboeken en oude prenten van Koudekerk. Gijs Biesheuvel dient de soep op tijdens de eerste maaltijd in het restaurant voor 55-plussers in verzorgingstehuis Rhijndael. foto ben de bru Verzorgingshuis Rhijndael opent restaurant voor 55-plussers De jongste senioren ontbraken, maar voor het overige was de opening van het restau rant voor 55-plussers van verzorgingshuis Rhijndael in Koudekerk een succes. Rond de veertig oudere inwoners uit Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk schoven aan. „Een mooi succes", aldus initiatiefnemer Gijs Biesheuvel van Rhijndael. Biesheuvel is kok in het verzorgingshuis. „Er is bijna nog geen enkele ruchtbaarheid aan gegeven en nu is er al veel belangstelling. Dat geeft goed aan dat er behoefte is aan een derge lijke voorziening." Samen met Janneke Beukman en Lenie Wijbrandi heeft Bies heuvel het idee voor het restaurant uitge werkt en opgezet. Voorlopig is het restaurant alleen op woensdag open. De kosten bedragen 6,50 gulden per maaltijd, een borreltje of een glaasje fris is daar niet bij inbegrepen. Ten slotte betaal je daar in een restaurant dok apart voor. „Als er belangstelling voor is, gaan we vaker open", aldus de kok van Rhijndael. Biesheuvel verwacht ook dat die behoefte er is. Er is in het dorp vraag naar een dergelijke voorziening voor 55-plussers, vooral voor mensen die zich eenzaam voe len, zegt de kok die speciaal zijn vakantie onderbrak om bij de opening van hel res taurant aanwezig te zijn. „Hier en daar vang je wel eens wat op. Niet voor niets werk ik al bijna 24 jaar bij Rhijndael." Volgens Janneke Beukman, hoofd admi nistratie van Rhijndael, moet een verzor gingstehuis ook aan de weg timmeren. „Wij krijgen steeds meer een functie in een ge meenschap. Dat wil de overheid. Dit restau rant voor 55-plussers valt daar duidelijk on der. Bovendien is het ook bedoeld om onze bewoners in contact te brengen met men sen van buiten. Nu zien ze steeds dezelfde gezichten." „Ook hopen we door dit initiatief de drempel te verlagen voor mensen van bui ten het tehuis. Het moet normaal zijn om even binnen te lopen en een praatje met de vroegere buurman of buurvrouw te ma ken", vult Biesheuvel aan. Om nog meer in woners van Koudekerk en Hazerswoude naar het restaurant te krijgen, worden pos ters opgehangen in wachtkamers van huis artsen, bij de apotheken en in winkels. „De groep is veel groter dan die veertig die we vandaag in huis hadden", zegt Lenie Wij brandi. De eerste gasten waren gisteren bijzonder te spreken over de ontvangst. „Erg leuk", zegt de heer Batelaan uit Hazerswoude- Rijndijk. „Thuis zit ik alleen te eten en hier tref je mensen met wie je van te voren of na ^floop nog even een praatje maakt. Voor nlij is het grandioos." Ook C.G. Spronsen en zijn echtgenote zijn vol lof over het res taurant. „Bij het klaverjassen worden we ook al zo verwend en dit is precies hetzelf de. En dat voor die prijs." Koudekerker H. van Diggele zou anders zelf zijn prakkie moeten klaarmaken. „Mijn vrouw werkt als vrijwilliger en is daar de ge hele dag mee bezig. Vandaar dat ik maar aanschuif. Voor die prijs kan ik het zelf ten slotte niet klaarmaken." 12 augustus worden gehouden, be staan uit twee onderdelen: hutten- bouwen knutselen. Kinderen in de leeftijd van 9 tot 13 jaar kunnen meedoen aan de traditionele hut- tenbouw. Op het terrein aan de Van Emmerikstraat in Langeraar liggen grote stapels hout klaar. Het thema van de hultenbouw is 'Spookstad'. Maandag om 9.30 uur worden de 'bouwvergunningen' afgegeven en om 10.00 uur begint de klus. Deelnemers moeten wel zelf ge reedschap meetfrengen, spijkers zijn op het terrein verkrijgbaar. Om van donderdag op vrijdag te kun nen overnachten, moeten de kin deren een slaapvergunning van hun ouders hebben. Woensdag gaan de deelnemers een dagje naar het zwembad. Het creatieve deel van de vakan tieweek is voor kinderen van 4 lot 12 jaar, De activiteiten zijn vanaf dinsdag 10 augustus in sportzaal De Wip, zwembad De Aarweide en in de open lucht. Voor kinderen uit Langeraar rijdt er een busje vanaf het Kerkplein. Dat vertrekt 's och tends om 9.30 uur en 's middags om 13.30 uur. Tussen de middag worden de kinderen thuisgebracht. Ouders of andere belangstellenden die willen helpen kunnen zich mel den bij de organisatie. Huttenbouw in Nieuwe Wetering nieuwe wetering Kinderen in Nieuwe Wetering kun nen vanaf dinsdag 10 augustus hutten timmeren en verven op het terrein aan de Regenboogweg. Als het weer dat toelaat kan er in de nacht van donderdag op vrijdag worden overnacht. Meisjes en jon gens van vier tot en met 14 jaar zijn welkom van negen uur tot half vijf. Een toegangsbutton voor vier da gen en een overnachting kosten drie gulden per persoon. De hut- tenbouwweek wordt afgesloten met een barbecue op vrijdag. alphen aan den run Alphen gaat de veeroosters in het Zegerslootgebied aanpassen nu blijkt dat onder anderen rol stoelgebruikers, ruiters en men sen met kinderwagens klagen over deze voorzieningen. Hoe ze worden aangepast is nog niet bekend. Aan de hand van reac ties van de Alphense bevolking wordt in september bekeken wat er moet gebeuren. Dat ant woordt het college van B en W op vragen van GroenLinks- raadslid J. Bosman. De veeroosters liggen sinds enkele maanden bij elke toe gang tot het recreatiegebied. Dit om te voorkomen dat de vijf runderen, de galloways die het gebied begrazen, het Zeger slootgebied uit kunnen lopen. Rolstoelgebruikers en ruiters kupnen de roosters echter nau welijks passeren. Ook honden bezitters protesteerden tegen de komst van de runderen omdat ze zich vanaf dat moment moesten houden aan het aan- lijngebod. B en W wijzen Bosman erop dat het aanlijngebod al sinds 1986 van kracht is. Er verandert dus niets.voor de eigenaren van honden, aldus het college. „Aan het feit dat er de afgelopen ja ren geen controle is geweest op de naleving van de regels, kun nen geen rechten worden ont leend", schrijft het college. De honden moeten voortaan wor den aangelijnd omdat het nog niet bekend is hoe de runderen reageren op de loslopende beesten. Mogelijk worden loslo pende honden volgend jaar toe gestaan in een klein deel van het recreatiegebied, aldus B en W. runsaterwoude» kees van kuilenburg Een oud fotootje was het begin. Met dat 'plaatje' probeerde Rijnsaterwoudenaar Cor van Wieringen zijn vier zoons uit te leggen hoe hij vroeger met een tractor het land bewerkte. Ploe gen, maaien en dorsen. „Maar dat werkte niet zo geweldig. Daarom heb ik maar zo'n oud tractortje op de kop getikt. Hij was nog te rot om naar te kij ken, maar dat gaf niet. Ik had tenminste een voorbeeld bij de hand." Dat had echter gevolgen. Nu, een jaar of acht later, bezitten Cor en zijn zoons Marco, Mar cel, Corné en Dennis de com plete serie van de Amerikaanse tractorenfabriek Deering/Mc- Cormick. Acht tractors in totaal, waarvan de oudste uit 1923 stamt. „Wij zijn de enige in Ne derland die nog zo'n model tractor bezitten. De naam Deering, want daar is het inder tijd mee begonnen, zit nog in het frame ingegoten", zegt Cor van Wieringen. Daarnaast heeft de familie ook nog een stuk of tien tractors Van andere merken. „Dat is het gekke van onze 'tik'. Als je zo'n leuk oud dingetje ziet, koop je die weer. Zodoende hebben we nog voor jaren werk." Inmiddels zijn de meeste Mc- Cormicks opgeknapt, ze staan in de 'museumschuur' te pron ken. „Ze zijn nu veel mooier dan toen ze van de fabriek kwa men. Compleet tot het laatste boutje", zegt vader Cor trots. „Want die jongens zijn zo ver rekte handig. Wat ze zien ma ken ze na. Al zijn ze er twee da gen aan bezig. Ik zeg altijd maar: geef de tijd de tijd. Dan lukt het vanzelf." Sloop De meeste tractors waren rijp voor de sloop toen de Wouwe- Vader Cor van Wieringen met zijn zijn zoons Marco (rechts) en Marcel bij een gedeelte van hun verzameling. foto ben de bruyn naar ze in handen kreeg. „Zoals de W-30 die ik na veel speuren uiteindelijk kocht in Stellen dam. Die handelaar probeerde mij te doen geloven dat die mo tor gelopen had. Dat geloofde ik best wel: een jaar of dertig gele den. Het leek wel of er grind in de motor zat, zoveel herrie maakte dat ding. Toen ging ik een stukje rijden. Nou, Manke Nelis was er niks bij, zo rot liep die tractor. Twee jaar lang zijn we bezig geweest met opknap pen. Van onder tot boven ging de tractor uit elkaar. Bij een boer in Halfweg kochten we een nieuwe krukas van 40 jaar oud. Die had de man indertijd als re serve voor z'n tractor gekocht. Het vetvrije papier zat er nog omheen. Hij loopt nu weer als een zonnetje. Alsof die tractor net uit de fabriek komt." Inmiddels bezitten vader Cor en zijn jongens ook een antieke dorsmachine. „Zo'n zelfde mo del waar ik in een jaar of veertig geleden zelf mee heb gewerkt. Die 'vonden' we bij een boer in Limburg. Dat krijg je als je con necties hebt." „Wij zij lid van de Pionier-club, dat is een vereni ging van tractor-verzamelaars. Dan krijg je wel eens een leuke tip", legt Marcel van Wieringen Vader en zoons hebben ook de dorsmachine opgeknapt en bij sommige evenementen dor sen ze er wel eens een half bun- dertje mee. „Lekker op de oude manier. Daar komt veel publiek op af', aldus Cor van Wierin gen. Klussen In de hobby van vaderen zoons gaat veel tijd zitten. Zo zeer zelfs dat er geen tijd is om op vakantie te gaan. „Lekker klus sen in de schuur is onze vakan tie. Om te genieten hoeven we niet op een strand in Spanje te liggen", zegt Marco. Al met al is het wel een dure hobby van de familie. Cor van Wieringen: „Er gaat inderdaad nogal wat zakgeld inzitten, maar elke hobby kost geld." Van Wieringen heeft al heel wat aanbiedingen gehad voor de opgeknapte tractors. „Ook al zou ik het geld hard nodig heb ben en wordt er een ton voor geboden dan doe ik het niet. Dan eet ik maar droog brood", aldus Marcel van Wieringen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12