Leiden Zwervers in Bakkerij ROLFFkeukens Kunstcentrum niet langer 'kraakpand' Klachten over herrie zeemeeuwen afgenomen Nieuw teken kantoren VVV laat Hugens ongemoeid Bijkantoor blijft open tot 3 oktober 'Stadspromotieteam' actief in Leiden 'We hoeven geen luxe, als het water maar schoon is' poggen pohlffil WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 CHEF GERT VISSER, 071-356430, PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 071 -356428 Amsterdamse dieven aangehouden leiden Drie Amsterdammers zijn gistermiddag door de Leidse politie aangehouden. Zij worden verdacht van diverse diefstallen en een poging tot inbraak bij een juwelier aan de Laan van Ou derzorg in Leiderdorp. Na een tip van de Leiderdorpse politie kreeg de Leidse politie de auto van het drietal gistermiddag op de Prinsessekade in het oog. Op het Schuttersveld werden de Amsterdammers aangehouden. In de auto bevonden zich diver se, vermoedelijk gestolen goederen zoals kleding, toiletartikelen en video-apparatuur. De drie zijn opgesloten. Twee keer diefstal uit Duitse auto leiden ln de auto van een 33-jarige Duitser, die geparkeerd stond aan de Molenwerf, is gisteren twee keer ingebroken. De eerste keer nam de autokraker alleen een tas met kleding weg. De autoradio met code liet hij liggen. Op het moment dat de Duitser op het politiebureau aangifte deed van de diefstal, kwam een tweede autokraker langs. Door het kapotte raampje in het voorportier griste hij alsnog de autoradio weg. Vrouw met geweld beroofd leiden Een 45-jarige vrouw is gisterochtend omstreeks kwart voor acht op het fietspad langs de Qegstgeesterweg beroofd van haar geld. De daders waren twee jongemannen op een brom fiets. Zij blokkeerden de weg voor de vrouw, die zelf ook op een bromfiets reed. Toen de vrouw langzaam rijdend de jongens passeerde, duwde een van hen een scherp voorwerp tegen haar rug en eiste geld. De jongens, pakten ongeveer 50 gulden uit haar handtas en reden weg. leiden loman leefmans Kunstcentrum Haagweg 4 is volgende maand definitief geen kraakpand meer. Het bestuur van het centrum, waar ongeveer dertig kunstenaars werken en enkelen zelfs wonen, tekent in september een gebruikerscon tract met Domeinen, een rijks instelling die overheidbezit be heert. De kunstenaars worden dan officieel huurders in plaats van krakers. Het schoolgebouw werd het afgelopen voorjaar gekraakt door een groep Leidse kunste naars. De kraakactie had een tweeledig doel. Niet alleen ver schafte het gebouw legio betaal bare werkruimtes, maar de kraakactie was ook een protest tegen het atelierbeleid van de gemeente die slechts mondjes maat ateliers ter beschikking stelt. Binnen enkele weken waren alle, ongeveer dertig lokalen door kunstenaars 'bezet' en er onstond zelfs een fikse wacht lijst voor de inmiddels tot Kunstcentrum Haagweg 4 om gedoopte, voormalige LT§. De gebruikers van de school knapten het pand voor een groot deel op. Er kwam water, Lucifers A O De Zoeterwoudse I D Meerburgkerk, ge maakt van 8800 lucifers, is te zien op een expositie in Leiderdorp. Slaapliedjes A A Omwonenden van 11 het gemeentehuis in Roelofarendsveen wor den 's ochtends vroeg ge- j wekt door het carillondat I dan soms slaapliedjes I speelt. 'Tussenoplossing op weg naar sociaal pension In 'de Bakkerij' aan de Oude Rijn moet een dagcentrum komen voor dak- en thuislozen. Het gaat daarbij om drugsverslaafden, alcoholisten, illegalen en ex-psychiatri sche patiënten. Het plan wordt uitgewerkt door de initia tiefgroep Sociaal Pension, waarin Centrum Onderdak, de GGD, de gemeente en de Hervormde Diakonie, eigenaar van de Bakkerij, zitten. leiden emiel fangmann Hoewel de initiatiefnemers vin den dat er in Leiden een sociaal pension met overnachtingsmo gelijkheid moet komen, zien ze het dagcentrum als een goede tussenoplossing. Over de finan ciering een ton per jaar moet nog met de gemeente worden gepraat. Jan de Nooij, hoofd medisch-sociale zorg van de GGD, hoopt dat het centrum nog dit jaar opengaat, maar C. van Ingen van de gemeente noemt dat 'optimistisch'. Het dienstencentrum moet straks een nauwkeurige indica tie geven hoeveel zwervers Lei den echt telt. Dak- en thuislo zen kunnen in Leiden niet te recht in het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat, dat voor tijdelijke crisisopvang is bedoeld. Vorig jaar december meenden GGD en gemeente daarom dat er een sociaal pen sion voor zwervers moest ko men. Leiden zou zo'n 200 thuis lozen tellen en zo'n dertig tot vijftig 'echte zwervers'. Het wer kelijke aantal is nergens bekend en ook moeilijk te bepalen, geeft De Nooij toe. De GGD-arts schat het aantal dak- en thuislo zen met grote problemen nu op vijftig. Het nieuwe dienstencentrum is bedoeld als tussenoplossing voor deze groep. Gerekend wordt op vijf tot tien bezoekers per dag. „We kijken hoeveel er eigenlijk een overnachting no dig hebben. Een volgende stap is dan een sociaal pension. Want de gemeente geeft daar voor alleen geld, als ze weet hoeveel zwervers er zijn. We kunnen natuurlijk ook zo wel een lege fabriek inrichten, maar dat trekt dan extra mensen van buiten aan." Het dienstencentrum in de Bakkerij gaat werken met een beroepskracht en draait verder op vrijwilligers. Het centrum moet voor voeding, kleding, schoeisel, de persoonlijke hygi- licht en een openingstentoon stelling, en Domeinen bood een gebruikerscontract aan. Maar over de inhoud moest enkele maanden worden onderhan deld. In het nu overeengeko men contract staat onder meer dat Domeinen verantwoordelijk blijft voorhet groot onderhoud. De kunstenaars mogen niets van'het casco slopen, maar ui teraard wel de oude school op knappen. Een andere toezeg ging van Domeinen betreft de opzegtermijn. Mocht er een nieuwe eigenaar voor het ge bouw worden gevonden (de ge meente Leiden heeft de eerste keus, maar haar financiële posi tie is bekend) dan zullen de huurders minimaal een maand van te voren worden ingelicht. Het bestuur van Haagweg 4 is tevreden over de verbintenis. „In principe is het verschil met het eerder aangeboden contract niet eens zo groot en geeft het niet veel zekerheid. Maar wat wel blijkt is dat de vertegen woordigers van Domeinen ze ker niet onwelwillend tegenover ons staan. Ja, je mag best stellen dat we met het nieuwe contract van de status van kraakpand af zijn", aldus P. de Bruin, een van de kunstenaars. leiden De rokende schoorsteentjes hebben afge daan. Voortaan wordt op ANWB-borden het bo venstaande tekentje gebruikt, als het gaat om een industieterrein of kantorenpark aan te duiden. Bij de Leidse Europaweg staat een van de eerste bor den in het land waarop dit 'pictogrammetje' te zien is. „Diverse milieu-organisaties hadden bezwaren te gen het 'oude' tekentje van die twee schoorsteen tjes. Dus is er vier jaar geleden al een nieuwe ont worpen hoewel ze naast elkaar blijven bestaan. Er zijn nogtnaareen paar plaatsen in Nederland waar een bord met het nieuwe tekentje staat. Ik heb er zelf bijvoorbeeld nog nooit een gezien", aldus een woordvoerder van de ANWB die wel weet dat het gaat om een voorstelling van een stoel en een bu reau met een pc-tjes erop. De gemeente Leiden heeft bij de bewegwijzering richting Roomburg dus als een van de eersten voor het nieuwe 'pictogram' gekozen. Maar Leiden heeft dat volgens verkeersambtenaar G. Aletrino niet gedaan omdat er milieu-bezwaren tegen het andere tekentje waren: „Maar om het ónderscheid tussen kantoorpark en industrieterrein aan te ge ven", aldus Aletrino. foto hielco kuipers ene, maatschappelijk werk en bemiddeling bij het zoeken naar onderdak zorgen. Onder meer de RIAGG en de GGD moeten er spreekuur gaan hou den. „Het is de bedoeling de mensen weer op te peppen, ze uit de neerwaartse spiraal te ha len", aldus De Nooij. De komende twee jaar komen in tien grote en middelgrote ste den pensions voor zwerfjonge ren, een project van het minis terie van WVC. De Nooij denkt niet dat Leiden zo'n aparte voorziening voor jongeren no dig heeft. „Wij gaan die groepen niet scheiden. Er zijn wel jonge ren die zwerven in Leiden, maar bij mijn weten vinden die altijd wel* onderdak voor de nacht. Ze gaan van vriend tot vriend, hu ren wat boven een café. Ja, ooit heb ik er twee op het AZL-ter- rein gezien." leiden erna straatsma Het aantal klachten over ge luidsoverlast van zeemeeuwen is dit jaar afgenomen. Door het schudden van de eieren van broedende vogels is het aantal jongen dit seizoen beperkt ge bleven tot zo'n 30 stuks. Dat zegt milieu-ambtenaar A. Ulj- ee, die bij de gemeente Leiden is belast met, meeuwenbestrij- ding. Omdat niet alle broedplek- ken van de meeuwen tijdig zijn opgemerkt, ondervinden som mige gedeelten van de stad toch veel hinder van de vogels. Dat geldt o.m. voor de Drie Oc- toberstraat, waar bewoners al enige tijd geplaagd worden door de krijsende vogels die hun nest met jongen bescher men. In die straat heeft de ge meente drie nesten ontdekt. De gemeente, geassisteerd door de brandweer, schudt sinds enige jaren de eieren van 1 broedende zeemeeuwen om de voortplanting van de vogels^zo veel mogelijk te beperken.-On danks deze 'ontmoedigingsac ties' verwacht Uljee niet dat de meeuwenplaag binnen afëien bare tijd voorbij is. De meeu wenbestrijder houdt er reke ning mee dat de vogels nie meer uit de stad verdwijnen. Dat het aantal klachten over zeemeeuwen dit jaar minder h dan in voorgaande jaren kan ei op wijzen dat veel Leidenaan gewend zijn geraakt aan dc herrie van de vogels.. Huisden de vogels de eerste jaren alleen in Zuid-West, nu zijn ze ver spreid over de hele stad. Ook ir de omliggende gemeenten worden steeds meer zeemeeu wen gesignaleerd. De zeemeeuwen brocddenl vroeger in de duinen. Ze zijnl uit dat gebied vertrokken om-j dat ze daar worden belaagcj door een toenemend aantal vossen. Uljee: „Tien jaar gele-j den waren alle nesten van dtj zeemeeuwen in het kustgebied te vinden, nu ligt er daar nietj een meer." Het bestuur van de WV is niet gelukkig met de nevenactiviteiten van zijn directeur Hugens. Toch overweegt het bestuur geen maatregelen. „Het gaat om zaken die zo zijn gegroeid. In de huidige tijd zou je zeggen dat dit moet worden verme den." Vorige week werd bekend dat de VW-directeur belangen heeft in een plaatselijk hotel. Nieuw Mi nerva aan de Boommarkt. Ook heeft hij een ven nootschap, Haagland Promotions, waarin het merk 'Leids Rood' is ondergebracht. Onder die naam verkoopt de WV aardewerk produkten, als tegenhanger van het Delfts, Blauw. VW-voorzitter D.P. den Os bestrijdt dat Hu gens zelf aan het Leids Rood zou verdienen. De opbrengst van de produkten gaat naar de W\ Den Os: „Zijn bedrijf heeft het merk gedeponeerd bij het 'Merkenbureau'. Daar betaalt hij jaarlijks ook voor. Het is niet zo dat de WV betaalt voor gebruik van het merk. Hugens was van plan zijn rechten op het Leids Rood mee te nemen als hij iets anders zou gaan doen. Hij meende dat-ie in z'n recht stond." Over het aandeel van de VW-directeur in Nieuw Minerva zegt Den Os dat het financieel be lang niet noemenswaard is. „Ook het vorige be stuur zag er geen problemen in." Het bestuur heeft nu met Hugens afgesproken dat hij opening van zaken geeft over andere acti viteiten in zijn bedrijf. Het bijkantoortje van de WV aan de Koornbrugsteeg 2 is met ingang van vandaag elke mid dag tussen twaalf en vijf uur ge opend. Het publiek kan er te recht voor informatie over eve nementen in de stad, een plat tegrond of een souveniertje. Voorlopig blijft het bijkantoor in de binnenstad tot 3 oktober het kantoor graag ook buiten de zomer open houden. Maar vooralsnog gaat het om een proef van een maand. „En na die maand zullen wij van onze kant onze mening over dc proef aan de gemeente kenbaar ma ken", aldus Hugens. „Die moet bepalen of we ermee door kun nen gaan, want wij hebben er geen geld voor." Tot dusverre was het bijkan toor alleen open tijdens dc afge lopen twee Lakenfeesten en voor kaartverkoop van popcon certen waarvoor massale be langstelling wordt verwacht. Want die zijn op het Stations plein verboden vanwege de overlast voor de buurt. Achter de balie aan de Koorn- brugsteeg 2 staat een medewer ker van De Zijl Bedrijven. „Wanl we hadden geen geld om er zeil personeel in te zetten. Wij zor gen wel voor de opleiding van de bal iemedewerker. Vrouwen in signaalrode pakjes maken iedere laatste zaterdag van de maand reclame voor en over Leiden. Op strategisch ge kozen plekken overhandigen ze voorbijgangers 'keurige nette tassen' met folders over Leidse evenementen en bedrijven. Het nieuwe 'stadspromotieteam' is een initiatief van het Neder lands Publiciteils- en Promotie bureau (NPB) uit Rijnsburg. Het team is volgens directeur I. van Rooden zo succesvol dat er bin nenkort ook een regionaal team komt dat actief zal zijn in de Bollenstreek. Het stadspromotieteam wordt betaald door het bedrijfs leven. Het NPB heeft volgens dit principe ook teams die werk zaam zijn in Den I laagcti Haar lem en binnenkort ook in Am sterdam. Van Rooden vergelijkt zijn werkwijze met die van huis- aan-huis bladen. „Ons doel is loeiden promoten in de ruimste zin des woords. We verspreiden gratis informatie over van alles en nog wat. Zo hebben we afge lopen zaterdag in Leiden recla me gemaakt voor het bloemen corso uit Rijnsburg. Maar we kunnen bijvoorbeeld ook wei ken voor een bedrijf dat nieuwe vloerbedekking wil presenteren Als zo'n bedrijf vraagt of ui) 1000 stukjes van die vloerbe dekking willen uitdelen, doen wij dat ook." Het promotieteam is er niet voor algemene informatie over de stad Leiden. Het team is geen verlengstuk van de WV Van Rooden „We hebben goe de contacten met de WV, maar als onze hostessen vragen krij gen over musea dan worden de ze vraagstellers doorverwezen naar de WV. Wij zijn er meer voor promotie van specifieke evenementen, activiteiten ol bedrijven." Vroege vogels zwemmen elke ochtend in De Vliet Het is negen uur in de miezeri ge ochtend en de teller staat op 62. „Da's gebruikelijk om deze tijd. Om zeven uur 's ochtends staat er zelfs al een groepje te wachten voor het hek. Elke dag weer." De kassier van zwembad De Vliet opent dagelijks de poort voor de meest fanatieke zwem mers die Leiden en Voorscho ten kent. Mensen die voor dag en dauw uit de veren komen voor hun verkwikkende duik in helder water van 21 graden cel- cius. Mensen die het vreselijk aan het hart gaat dat De Vliet over een paar weken voorgoed de poort sluit. Meneer Van der Linden, ge huld in sjieke badjas, staat zich op te winden. De publiciteit rond de sluiting van De Vliet is hem veel te negatief. „Het heeft niets te maken met de geringe belangstelling. De gemeente is gewoon uit op de grond. Maar dat heeft nog niemand durven zeggen." Hij legt zijn badjas op-' zij en springt in het water. Het buitenbad, vijftig meter lang, wordt gekoesterd door de 'vroegzwemmers', veelal oudere inwoners van Leiden en Voor schoten. Nog slechts enkele we ken kunnen ze hun baantjes trekken bij het ochtendgloren. Het alternatief voor straks, het overdekte Vijf Meibad, is een schrikbeeld. „Het stinkt er 25 keer zo erg naar chloor", roept mevrouw Emels. Zeker tien an dere dames van haar leeftijd, die kleumend in een badhand doek bij haar staan, knikken in stemmend. Nog meer nadelen van het dichtsbijzijnde binnen bad klinken op uit de groep: be- Elke ochtend om zeven uur staat een groepje fanatieke zwemmers voor de kassa van zwembad De Vliet. Daar kun je rustig zwemmen zonder chloorlucht. foto hielco kuipers nauwde lucht, minder bewe gingsruimte, onstuimige schoolkinderen, aquajoggers. Dat alles bederft hun zwemple- zier. „Die vrijheid in het buiten bad is juist zo fijn. Daardoor houd je het ook veel langer vol", vindt mevrouw Zonneveld. En daar komen ze voor terug. Elke dag, weer of geen weer. Zelfs' deze belabberde zomer heeft hun zwemlust niet getem perd. „Ach meneer, wij zwom men hier ooit een keer in april toen het ijs nog op de glijbaan stond", herinnert mevrouw Van der Ploeg zich. Ze komt al dertig jaar in De Vliet. „Ik zwem niet alleen voor mijn gezondheid. Ik kom hier ooK voor het sociale contact." De 'vroegzwemmers' kennen elkaar allemaal. Meestal spre ken ze af om gezamenlijk het frisse water te doorklieven. Een drachtig werken ze nu samen in de actiegroep die strijdt voor het openhouden van De Vliet. Voor de groep staat als een paal boven water dat de gemeente Leiden de situatie van De Vliet veel zorgwekkender voorstelt dan het in werkelijkheid is. „Dat merk je aan alles. Kijk alleen al naar de openingstijden. Vroeger was het zwembad open van 1 april tot 1 oktober en tot half. acht 's avonds. Nu is het pas op 15 mei open gegaan en het sluit al in augustus. En om half zes gaan de hekken dicht. Tja, dan kun je natuurlijk makkelijk roe pen dat er te weinig bezoekers komen", zegt mevrouw Zonne veld. Opzet De gemeente goochelt volgens de actiegroep ook met financië le cijfers. Zwemmer Van Ek: „Er wordt nu gedaan of er grote in vesteringen nodig zijn om het bad op te knappen. Maar dat is vertekend. De afgelopen acht jaar is er vrijwel geen onder houd gepleegd. Ze hebben het bad met opzet laten verpaupe ren. En dan vind ik het merk waardig dat de gemeente wel geld over heeft voor de vernieu wing van de Blauwpoortsbrug. Puur voor de pleziervaart." Vrijwilligers. Met hen is het bad te redden. P. Doderer, bad meester in ruste, komt drui pend aangelopen. Hij wil zijn oude vak best weer oppikken. „Je hebt een vaste kern nodig. Zodat je een goed rooster kunt maken. In principe heb je aan een kassier en een badmeester voldoende. Nu lopen hier vier of vijf badmeesters rond. Dat is nergens voor nodig." Sommige zwemfanaten zijn best bereid offers te brengen. Wat hen betreft verdwijnt de amper gebruikte glijbaan en mag de gemeente de zonnewei de voor woningbouw benutten. Want daar zien ze tegenwoordig toch niemand meer liggen. „Luxe hoeven we niet. als het water maar schoon is", aldus mevrouw Van Gent. „«ufrrm bruynzeel Z0ETERW0UDE Industrieweg 14 (Industneterrein Grote Polder), Telefoon 071 -899206 Openingstijden maandag t/m vnjdag09 00-17.30 uur, zaterdag 10.00-17 00 uur. donderdag koopavond 19 00-21 00 uur Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11