NAVO aarzelt over harde actie Bosnië Het nieuwe gezicht van Kuwayt driejaar na de invasie Buitenland Libanese leger keert terug naar het zuiden Lawine verrast bergbeklimmers Archeologisch succes in Belize en Malaysia |(|>WWWiiPI Albert was keus van overleden Boude wijn DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 IPS* Inter Press Service Ex-president Polen overleden Warschau Edward Raczynskirooit president-in-ballingschap van Polen, is eind vorige week op 102-jarige leeftijd in Londen overleden. Dat hebben Warschause kranten gisteren gemeld. Raczynski, telg uit een voorname, aristocratische familie, was tussen 1934 en 1945 ambassadeur van Polen in Groot-Brittan- nië. Tussen 1941 en 1943 was hij minister van buitenlandse za- ken-in-ballingschap. In de periode 1979-1986 fungeerde hij als president-in-ballingschap. Treinongeluk Spanje: 12 doden vegadeanzo* Bij een treinbotsing in een tunnel zijn gisteren in de buurt van het Spaanse Vega de Anzo zeker twaalf mensen omgekomen. Een goederentrein kwam in botsing met een pas- sagierstrein. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Op de weg vielen het afgelopen weekeinde 49 doden. Het was erg druk op de Spaanse wegen omdat ook daar de vakantie is begonnen. 'Sovjet-piloten vermomd als Chinezen' Washington Vermomd als Chinezen hebben Sovjet-piloten tij dens de beginmaanden van de Koreaanse oorlog strijd geleverd met Amerikaanse vliegers. Dat meldt het Amerikaanse nieuw- smagazine US News and World Report. De Sovjet-piloten zou den gehuld in Chinese uniformen vanaf vliegbases in het noor den van China zijn opgestegen en via de radio in het Chinees met elkaar hebben gesproken om ontdekking te voorkomen, al dus het blad. Het bericht is gebaseerd op recentelijk geopende Russische archieven. Staking Roemeense mijnwerkers bukarest. Duizenden Roemeense mijnwerkers hebben gisteren het werk neergelegd om hun looneis kracht bij te zetten. Volgens vakbondsleider Miron Cozma wordt de staking pas afgeblazen als premier Vacaroiu met de kompels komt praten. Ook in 1991 lieten de mijnwerkers van zich horen. Ze trokken naar de hoofd stad Bukarest en veroorzaakten de val van de regering van pre mier Roman. Bij de ongeregeldheden vielen toen drie doden. Noord-Korea staat inspecties toe Seoul Volgens de autoriteiten in Seoul (Zuid-Korea) is Noord- Korea gezwicht voor de internationale druk en zal het deze week medewerkers van het Internationaal Agentschap voor Atoom energie (IAEA) toelaten tot nucleaire installaties. Het toestaan van de inspecties betekent mogelijk ook dat Noord-Korea de op schorting van het non-proliferatieverdrag tegen verspreiding van kernwapens ongedaan maakt. Volgens dit verdrag zijn inspecties verplicht. Democraten VS achter bezuinigingen Washington De Democraten in het Amerikaanse Congres heb ben gisteren een compromis bereikt over de plannen van presi dent Clinton, om de komende vijfjaar het financieringstekort met 496 miljard dollar te verkleinen. „Het gaat om de grootste bezuinigingsoperatie in de geschiedenis", aldus de Democrati sche voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas Foley. Hij gaat ervan uit dat het wetsontwerp donderdag het Huis pas seert en een dag later de Senaat. De wet voorziet onder meer in een belasting op benzine en belastingverhoging voor hogere in komens. Japanse kabinet treedt donderdag af t kyo Het Japanse kabinet van premier Miyazawa zal donder dag, na een spoedzitting, zijn ontslag indienen. Dat heeft minis ter Hayashi (financiën) vandaag meegedeeld. De al bijna veertig jaar oppermachtige LDP moet de macht overdragen aan een co alitie van acht partijen na een nederlaag tijdens de verkiezingen vorige maand. De partij verloor toen haar absolute meerderheid, Rode Khmer overvalt trein phnom penh De Cambodjaanse guerrillabeweging Rode Khmer heeft gisteren een trein van de hoofdstad Phnom Penh naar Sihanoukville overvallen. Daarbij zijn zeker tien mensen omge komen en dertig gewond geraakt. Volgerjs een woordvoerder van de spoorwegen ging het de overvallers om de motorfietsen die de trein transporteerde. BAYRUT/TEL AVIV AFP-Rtr-GPD courmayeur» Zeker acht bergbeklimmers zijn gisteren omgekomen toen zij aan de Italiaanse kant van de Grandes Jorasses verrast werden door een lawine. Volgens de politie in Cour- mayeur gaat het om drie Italianen, drie Duitsers en twee Fransen. Hun stoffelijke resten zijn geborgen. De reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt door laaghangende bewolking. foto epa Jeans slecht voor het milieu londen dpa Het favoriete kledingstuk van de jeansgeneratie, de blauwe spijkerbroek, is slecht voor het milieu: miljoenen liters blauwe kleurstof stromen jaarlijks in meren en rivieren. Bovendien is voor het verven van de spijkerstof ook nog eens een flinke hoeveelheid energie nodig. Maar de redding is nabij, volgens het Britse weten schappelijke tijdschrift New Scientist. Amerikaanse weten schappers zijn namelijk bezig om jeansblauwe katoen te kweken. Ze willen een gen van de indigoplant, dat verant woordelijk is voor de blauwe kleur van het gewas, op de ka- toenplant enten. Doel is alleen de katoenvezels te verven en niet de hele plant. De weten schappers hopen over enige tijd een breed palet van na tuurlijke bonte grondstoffen te kunnen plukken. De natuur levert zelf ook ge kleurde katoenvezels. Natuur lijke katoen is overigens niet spierwit, maar komt in veel kleurnuances voor. Gekleurde katoen, zoals roestrood, is echter nog jiiterst moeilijk be werkbaar. De draden zijn te kort en te hard om machinaal te worden bewerkt. Tegenstanders vrezen voor veiligheid grondtroepen Met acht gevechtsvliegtuigen die laag over Sarajevo scheerden, hebben de Verenigde Staten hun Europese bondgenoten gisteren onder grote druk gezet NAVO- vliegtuigen in te zetten om het beleg van de Bosnische hoofdstad te breken. Nederland steunt het Amerikaanse plan, maar de andere NAVO-landen voelen er weinig voor. brussel-geneve gpd-ap "De tegenstanders uitten grote zorgen over de veiligheid van hun blauwhelmen op de grond en de invloed die een militaire actie zou kunnen hebben op de vredesonderhandelingen in Ge- nèveDe NAVO-landen zijn wel bereid tot iets hardere actie, maar een besluit daarover valt pas later deze week wanneer topmilitairen zich hebben kun nen buigen over de precieze uitwerking. Amerika wil "door te dreigen met bombardementen het Ser vische beleg van de Bosnische hoofdstad breken. De Ameri kaanse president Clinton zei te verwachten dat er een geza menlijk standpunt wordt be reikt. De Bosnische president Izetbegovic verwelkomde een mogelijke luchtactie ter bevrij dingvan Sarajevo. De Serviërs hebben Sarajevo inmiddels nog verder in de houdgreep na de verovering van de strategische Bjelasnica-flank van de berg Igman. Izetbegovic dreigt het vredesoverleg te boy cotten totdat de Serviërs hun verovering van de berg onge daan hebben gemaakt. Karadzic beloofde gisteren onder druk van bemiddelaars Owen en Stoltenberg de berg over te ge ven aan de VN. De Bosnische president wil in Genève zijn huid zo duur moge lijk verkopen. Hij zei 'in geen geval' genoegen te nemen met het aanbod van Karadzic om 30 procent van het Bosnische grondgebied aan de moslims toe te wijzen. Izetbegovic zei de in de ontwerpovereenkomst voorgestelde driedeling van Bosnië alleen te zullen slikken, „als de Serviërs gebieden krij gen waar zij numeriek duidelijk in de meerderheid zijn. De rest van het veroverde gebied moe ten wij terughebben, zoals ons vorig jaar op de Conferentie van Londen trouwens plechtig was beloofd". Hij wil nog steeds niet zijn handtekening zetten onder het ontwerpakkoord van vorige week vrijdag. „Ik teken niets dat tegen de constitutie ingaat van Bosnië-Hercegovina", aldus de president. Krantelezers eisen ingrijpen haarlem willeke heukoop Sarajevo: Actie, nu! Onder deze kop, uitgespreid over zes van de zeven kolommen, publiceerde het Britse dagblad The Indepen dent gisteren op de voorpagina een lijst met meer dan tweedui zend namen van lezers. Lezers die reageerden op de oproepen die de redactie de afgelopen week heeft gedaan om de Bosnische hoofdstad Sarajevo van de ondergang te redden. Lezers die evenals de redactie woedend zijn omdat de interna tionale leiders blijven twijfelen en toezien hoe Sarajevo sterft. Redactie en tal van lezers ge loven dat 1.800 VN-militairen, met de bevoegdheid om te schieten als dat nodig is, de weg naar Mostar en daarmee de be langrijkste aanvoerroute naar Sarajevo kunnen en moeten openen. „Zo niet, dan sterft Sa rajevo", meent de redactie van The Independent. „Politici heb ben ons gezegd dat een dergelij ke actie te moeilijk is; dat de vij anden zwaarbewapend en tal rijk zijn", zo betoogt de krant. „Wij geloven dat het kan. En onze lezers hebben laten weten dat het moet." Te zamen met duizenden vluchtelingen maakt het Libanese leger zich op terug te keren naar het zuiden van Libanon. De burgers sloegen de afgelopen week op de vlucht voor het Israëlische offen sief tegen de pro-Iraanse Hezbollah. Het is de eerste keer sinds het uitbreken van de Libanese burgeroorlog in 1975 dat het centrale gezag zich weer in het gebied vertoont. De regering in Bayrut besloot gisteren 40.000 man te sturen naar het gebied waar Unifil, de VN-vredesmacht, is gelegerd. Daarnaast besloot het Libanese ministerie van defensie alle wapenvergunnin gen en alle toegangsbewijzen die het tot dusver heeft uitgegeven, in te trekken. Anti-Israëlische strijders konden met dit bewijs onbe lemmerd langs de militaire controleposten. De Libanese regering heeft verder laten weten dat Hezbollah haar militaire operaties tegen de Israëlische bezetting van het zui den mag voortzetten, zolang ze geen raketten in de richting van Noord-Israël afvuren. Israël mag op zijn beurt vergeldingsacties uitvoeren voor aanvallen van Hezbollah, maar alleen op bases van waar de raketten zijn afgevuurd. Inwoners van het zuiden van Libanon keren terug naar huis, nadat Israël zijn aanvallen op bases van Hezbol lah heeft gestaakt. foto ap mohamed azakir Kleinste Koran ter wereld in China ontdekt De kleinste uitgave van de Koran ter wereld is gevonden in het huis van een bejaarde boerin in de Westchinese re gio Xinjiang. Dat heeft de krant van deze provincie be kendgemaakt. Het boek is 2,7 centimeter lang, 1,3 centime ter breed, 1 centimeter dik en weegt 4,9 gram. Het boek is compleet: dertig delen met 6.236 hoofdstukken en 77.934 woorden. De pagina's zijn volgens de krant zo dun als insektenvleugels. Het bij zondere exemplaar is in een klein verguld doosje goed be waard gebleven. tom de quaasteniet Driejaar geleden vond de Iraakse inva sie van Kuwayt plaats. Inmiddels heeft het emiraat een volledige metamorfose ondergaan. Er is een parlementaire de mocratie ontwikkeld die vol zelfver trouwen het beleid van het oude regi me aan de kaak stelt. Bovendien wordt er een eigenzinnig buitenlands beleid gevoerd dat veel Arabische staten te gen de haren instrijkt. Op 2 augustus 1990 vielen Iraakse troe pen het emiraat Kuwayt binnen. Twee dagen na de invasie installeerde Bagh dad een voorlopige regering onder aanvoering van een Kuwaytse kolonel. Saddam Hussein was er van overtuigd dat leden van de Kuwaytse oppositie aan een dergelijk bewind zouden deel nemen. Hij kwam echter bedrogen uit. Vrijwel alle oppositionele bewegirtgen bleven loyaal aan de verdreven al-Sa- bah familie. Uit dank beloofde de emir vrije verkiezingen te houden. De parlementsverkiezingen die in 1992 werden gehouden, resulteerden in een ondubbelzinnige overwinning voor de nieuw gevormde partijen. De Sabah- clan had in de maanden voor de ver kiezingen nog wel geprobeerd de poli tieke onvrede af te kopen dóór alle Ku- wayti's een loonsverhoging van 25 pro cent te geven en alle water- en elektri citeitsrekeningen te schrappen, maar desalniettemin gingen 35 van de 50 parlementszetels naar leden van de oppositie. Tijdens de parlementszittingen wordt de regering momenteel het vuur aan de schenen gelegd. Drie thema's be heersen daarbij het debat. In de eerste' plaats eist het parlement een onder zoek naar het doen en (vooral het) la ten van de verantwoordelijke bewinds lieden aan de vooravond van de Iraak se invasie. Ten tweede wil het parle ment dat het stemrecht niet beperkt blijft tot een kleine groep mannelijke Kuwayti's. Ook vrouwen en niet-Ku- wayti's zouden actief en passief stem recht moeten kunnen krijgen. Interessant is dat er een parlementaire enquêtecommissie is ingesteld die on derzoek doet naar de 'verdwenen' vijf miljard dollar die door KIO (Kuwayt In vestment Office) in Spanje zijn belegd. De geruchten worden steeds sterker dat ook leden van de regerende Sabah- familie bij het schandaal zijn betrok ken. Het parlement lijkt vastbesloten hen voor het gerecht te brengen, zodat dit de eerste grote test van de liberale gezindheid van de emir zal worden. De kans dat de emir het parlement zal ontbinden is echter bijzonder klein, omdat hem dit op forse kritiek uit bin nen- en buitenland zal komen te staan. Alleen de andere Golfstaten zullen een dergelijk besluit toejuichen, omdat zij het democratisch experiment altijd hebben veroordeeld. Vooral Saudi-Ara- bië is bang voor de voorbeeldfunctie die ervan uitgaat. De mensenrechten organisatie die begin mei demon streerde voor meer politieke vrijheden in Saudi-Arabië werd dan ook door de veiligheidspolitie met gcof geweld on derdrukt. Het eigenzinnige oliebeleid van Ku wayt stuit de Golfstaten eveneens te gen de borst. Zo heeft het land nog al tijd maling aan de door de OPEC (Or ganisatie van Olieproducerende Lan den) vastgestelde produktiequota. Mo menteel pompt Kuwayt ongeveer twee miljoen vaten per dag, terwijl het emi raat de afgelopen tien jaargemiddeld zo'n 800.000 vaten per dag produceer de. De OPEC-lidstaten slagen er hier door nauwelijks in de prijs van olie op een acceptabel peil te houden. De olie prijs ligt nu ruim vier dollar onder de richtprijs van 21 dollar per vat. De relatie die Kuwayt met de Verenig de Staten heeft, is veel staten ook een doorn in het oog. Veel voormalige bondgenoten, zoals Syrië, menen dat Kuwayt door het militaire bondgenoot schap geheel afhankelijk is geworden van westerse militaire bescherming. De druppel die de emmer deed overlo pen was het Kuwaytse besluit om de Arabische economische boycot tegen Israël op te heffen. Kuwayt had dit be sluit genomen op verzoek van de Ame rikaanse regering. Deze maatregel werd door de Arabische Liga unaniem veroordeeld omdat het de Arabische positie in de onderhandelingen met Is raël verzwakt. Oppositieleider Abdallah al Nibari waarschuwde afgelopen week zijn re gering dat Kuwayt met dit beleid in een politiek isolement terecht dreigt te ko men. Indien wij de Arabische wereld in zwart-wit termen blijven bekijken, zul len wij uiteindelijk in een groter isole ment terechtkomen dan Irak, zo zei hij. Tom de Quaasteniet is medewerker van de Middle East Research Associa tes (MERA). Rest Maya-steden en Hindoe-heiligdom washington/kuala lumpur •afp/ap In het tropisch oerwoud van het Middenamerikaanse Belize zijn overblijfselen gevonden van vier Maya-steden. De vondst werd gedaan in een gebied waar nog niet eerder restanten van deze eeuwenoude beschaving zijn aangetroffen. De Amerikaanse ar cheoloog Peter Dunham maakte de vondst deze week bekend in het tijdschrift National Geographic. Archeologen van de universiteit van Ohio stuitten op de Maya-resten tijdens een expeditie in een bergachtig gebied langs de rivier Monkey. In elke stad zouden tussen de 1.000 en 2.500 mensen hebben geleefd. Zij verlieten de woonoorden in de 9e eeuw om nog onverklaarbare redenen. Zeker twee nederzet tingen zijn nooit door plunderaars bezocht en nog tamelijk on geschonden. De Maya's waren tussen 330 en 1540 een zeer omvangrijk volk, die grote delen van Midden-Amerika (Guatemala, Mexico, Belize, El Salvador en Honduras) bewoonde. Zij waren de eer sten in het gebied die een eigen schrift hadden ontwikkeld. Ook in Malaysia hebben archeologen succes gehad. In het oerwoud, 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kuala Lumpur stuitten wetenschappers op een heiligdom uit de 5e eeuw, de periode van het hindoe koninkrijk Gangga Negara. Vol gens het Malaysisiche persbureau Bernama was het heiligdom vermoedelijk een plaats waar ritueel werd gebaad en andere ri ten plaatsvonden. SPECTACULAIRE PRINTER PRIJZEN! INKJET PRINTERS HP DeskJet 510 HP DeskJet portable ii incl. sheetfeeder HP DeskJet 500C (color) 849, HP DeskJet 550C (color) 1.499, i. Refill set voor inkjet 12,95 749,- INKJET PRINTERS (voor Apple) HP DeskWriter 510 749,- HP DeskWriter 500C (color) 899,- HP DeskWriter 550C(color)1.549,- LASERPRINTER HP LaserJet 4L 1.599,- ra; THE CHflmPS brussel peter de vries correspondent Prins Albert van Luik wordt maandagmiddag om drie uur in Brussel ingehuldigd als de zesde Koning der Belgen. De eedafleg ging vindt plaats in een geza menlijke vergadering van de Se naat en de Kamer. België kent geen kerkelijke inzegening of kroning. De zaterdag overleden koning Boudewijn had zelf al geregeld dat zijn jongere broer hem zou opvolgen. Het protocol schrijft voor dat de 59-jarige prins Albert door kamervoorzitter Nothomb en senaatspresident Swaelen wordt gevraagd de eed af te leggen. Volgens artikel 80 van de Grondwet neemt de koning pas 'bezit van de troon' na het uit spreken van de plechtige belof te: „Ik zweer dat ik de Grondwet en de wetten van het Belgische volk zal naleven, 's lands onaf hankelijkheid handhaven en het grondgebied ongeschonden be waren." De korte ceremonie, die ook bij voorgaande inhuldi gingen werd toegepast, wordt afgesloten met een toespraak van de nieuwe koning. De begrafenisplechtigheid van koning Boudewijn zal op verzoek van zijn familie 'een eerbetoon dat een boodschap van hoop brengt' worden. Ko ningin Fabiola heeft daar giste ren, 'overeenkomstig de wil van de overleden koning', op aange drongen. Ook wordt de maand van rouw die door de regering was afgekondigd, verkort. Daar mee kiest het Belgische Hof voor korte en sobere rouw- plechtigheden voor de op 62-ja- rige leeftijd overleden vorst. Direct na het bekend worden van het overlijden van Boude wijn, besloot de Belgische rege ring tot 7 september een perio de van nationale rouw in acht te nemen. Die datum viel samen met de geboortedag van de vorst. Maar de regering kwam gisteren tegemoet aan de uit drukkelijke wens van koningin Fabiola de rouw te beëindigen vlak voor prins Albert maandag in het parlement wordt ingehul- digd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5