Een op tien Antillianen in aanraking met politie Onze Top 5 van deze week. AMC heeft eigen voor omgaan met richtlijn doden Binnenland Advocaten willen schoenen aanhouden GLORIA VANDERBILT STUNT! Stakende schippers schorten acties op Felle brand in Groningse binnenstad Vakbond wil bescherming fotografen ©cn Cervelaat fijn of Goudsalami, Oen Perla Mokka koffie, 1.49 1.99 Gevonden! DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 3 Werkgroep tegen milieucriminaliteit zoetermeer Nederland is voorzitter geworden van een werk groep van de internationale politieorganisatie Interpol, die zich gaat bezighouden met de bestrijding van internationale milieu criminaliteit. Op een conferentie in mei moeten er afspraken worden gemaakt over de aanpak van milieucriminaliteit. Van de werkgroep, Interpol Working Party on Environmental Crime (IYVPEC), maken naast Nederland ook België, Frankrijk, Duits land, Spanje, Rusland, de Verenigde Staten, Nigeria, Saudi-Ara- I bië en Argentinië deel uit. Geen negatief reisadvies Turkse kust i haarlem Het wordt toeristen vooralsnog niet afgeraden naar de Turkse kust op vakantie te gaan. Dat heeft het Calamiteitenplat- I form, waarin de Nederlandse reisbranche, de ANWB en het mi- nisterie van buitenlandse zaken zitten, gisteren besloten. Het platform pleegde overleg naar aanleiding van een bomaanslag, i afgelopen vrijdag in Kusadasi, waarbij twee Nederlandse toeris- j ten lichtgewond raakten. Het besluit betekent dat toeristen die I tijd een reis naar Turkije hebben geboekt, die trip niet gratis kunnen annuleren. Het negatieve reisadvies dat voor Zuidoost- Turkije geldt, blijft gehandhaafd. Man aangehouden voor moord jongen numegen» De Nijmeegse politie heeft gistermorgen een 43-jarige man uit die plaats aangehouden op verdenking van de moord op een 7-jarig plaatsgenootje op 29 juni. Het jongetje verdween die dag spoorloos, toen hij na het avondeten buiten ging spelen. Na enkele dagen werd zijn lichaam in het Maas-Waalkanaal ge vonden. Kinderen uit de buurt vertelden dat de jongen met een hem onbekende man was meegegaan. Kunstwerk uit gevangenis weggehaald hoorn Een kunstwerk dat in de gevangenis in Hoorn staat, heeft zoveel beroering onder de gevangenen en het personeel teweeggebracht dat het wordt weggehaald. Het werk van Jeroen Schüller, een dik touw dat aan beide zijden tot een strop is ge knoopt, werd zaterdag op de binnenplaats geplaatst. Directeur Teule zegt dat het protest zo hevig was en zo lang duurde dat de directie heeft besloten het kunstwerk weg te halen. „We willen geen censuur toepassen, maar als het om kunstwerken gaat die de veiligheid in gevaar brengen of die emoties oproepen die de kunstenaar niet heeft voorzien, vinden we dat we het niet moe ten doen". rotterdam gpd „Ordinare pesterij." Zo kwalificeren advo caten de strenge regels die het Rotterdamse huis van Bewaring De Schie stelt. Bij bezoek aan hun cliënt moeten ze soms hun schoe nen, broekriem en zelfs beugelbeha uitdoen omdat het alarm afgaat. Voor de Rotter damse rechtbank diende gisteren een op merkelijk kort geding van advocaat mr. D. Vermaat uit Barendrecht die wil dat er een einde komt aan dit „absurd strenge gevan genisregime." De advocaten vinden dat de houding van De Schie veel weg heeft van ordinaire pes terij. Vermaat moest onlangs zijn schoenen uittrekken, omdat het detectiepoortje rea geerde op de metalen merkjes aan de bui tenkant. De raadsman protesteerde, maar de portier hield voet bij stuk. Nadat hij op kousevoeten door het poortje was gegaan, mocht hij zijn schoenen weer aan. „Zoiets is volstrekt zinloos omdat de be waarders bij het afgaan van het metaal alarm alleen het kledingstuk opnieuw door het detectiepoortje trekken. Ze controleren het kledingstuk niet op messen of andere steekwapens. We beschouwen de verplich ting tot ontkleding daarom als zinloos en nodeloos grievend en vernederend." De Schie vindt dat de advocaten niet moeten zeuren, omdat er over de controle al jarenlang afspraken lopen. Met de maat regelen wil De Schie voorkomen dat de ad vocaten ijzeren voorwerpen mee naar bin nen smokkelen waarmee gevangenen be wakers kunnen bedreigen. „De gijzelingen van personeel en gewelddadige ontsnap pingen van de afgelopen tijd wijzen uit dat er in elk geval voor enige versoepeling van het beleid geen ruimte is", aldus landsadvo cate mevrouw mr. C. Bitter. Amsterdam» „Waar blijft dat emmertje?", roept deze agent boos. Al ruim twintig minuten zit hij met zijn hand in het water. De hand houdt een pistool vast dat door een verdachte man na een wilde achtervolging voor de Amsterdamse binnenstad even daarvoor in het water was ge gooid. Het emmertje met water moet ervoor zorgen dat het pistool niet in aanraking met de lucht komt. Als dat gebeurt, gaat het roesten en dat zou het onderzoek belemmeren. De verdachte en drie anderen werden ingerekend. foto anp ruud hoff Twaalf procent van de Antilliaanse jongeren in Neder land komt in aanraking met de politie wegens zware mis drijven. Het gaat om vermogensdelicten en misdrijven waarbij geweld wordt gebruikt. Het leeuwedeel van deze misdrijven, 83 procent, wordt gepleegd door jongeren die afkomstig zijn van Curasao. Opvallend is dat veel meisjes crimineel blijken te zijn. den haag gpd Nova de hand wist te leggen. Het onderzoek bestrijkt de ja ren 1989 tot en met 1991 en werd gehouden onder jongeren tot en met 24 jaar. De regio Rot terdam (Rijnmond) heeft het meest te maken met criminele Dat blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van justitie heeft laten instellen in de politiedis tricten Amsterdam, Tilburg en Rotterdam. De resultaten staan hét nog niet gepubliceerde Antilliaanse jongeren. In de drie rapport Brood en Respect, waarop de actualiteitenrubriek jaar van het onderzoek steeg het aantal Antillianen dat op het criminele pad ging, met liefst 22 procent. Begin van dit jaar veroorzaak te de Amsterdamse hoofdcom missaris drs. E. Nordholt grote commotie toen hij stelde dat de helft van de straatovervallen in Amsterdam door Antilliaanse en Arubaanse jongeren werd ge pleegd. Nog grotere veront waardiging volgde toen hij zei dat criminele jongeren op de Antillen werden geholpen om naar Nederland te gaan. Naar aanleiding van de uitspraken van Nordholt liet minister Hirsch Ballin van justitie een onderzoek verrichten, dat de beweringen van Nordholt gro tendeels bevestigde. CDA en WD lieten begin dit jaar weten dat zij voorstander zijn van strengere voorwaarden voor de toelating van Antillia nen tot Nederland. Ook een In terdepartementale Coördinatie Commissie (ICM) gaf de rege ring dit advies. Volgens de com missie is de immigratie van An tillianen en Arubanen naar Ne derland tussen 1980 en 1991 van 36.000 tot 76.000 gegroeid. De ICM verwacht dat.de immi gratie in het jaar 2000 zal zijn gestegen tot zo'n 120.000 a 130.000. Dertig procent van de jongeren op de Antillen is werk loos. Gloria Vanderbilt eau de toilette spray. 15 ml. JLZ95 9.95 V&D, UW WARENHUIS 'Vrouw heeft man vermóórd om de erfenis' breda gpd Officier van justitie Van der Meijden van de rechtbank in Breda heeft twaalf jaar gevange nisstraf geëist tegen een 39-jari- ge vrouw uit Meeuwen. Zij wordt verdacht van de moord op haar echtgenoot. Tegen de 23-jarige stiefzoon van de man eiste de officier acht jaar we gens medeplichtigheid. De vrouw zou haar man op een afgelegen bosweggetje in het Brabantse grensdorp Wem- hout met vijf schoten om het le ven hebben gebracht. Bij de po litie heeft de vrouw een beken tenis afgelegd. Volgens de officier was het haar onder meer om de erfenis van haar man, met wie ze am per een jaar gehuwd was, te doen. Bovendien had de vrouw een relatie met de stiefzoon. Psychiaters beschouwen de vrouw als verminderd toereke ningsvatbaar. Volgens de officier heeft de stiefzoon geholpen om de moord voor te bereiden en af te dekken. Zo zou hij de vrouw geld hebben geleend om een pistool te kopen en zou hij haar na de moord in Breda hebben opgehaald. Ook zou hij onder meer de kleding van de vrouw, daags na de moord, in een con tainer hebben gedumpt. De rechtbank doet 11 augustus uit spraak. Eerst rust aan het onderhandelingsfront De binnenschippers schorten hun acties de komende twee dagen op, zodat hun onderhan delaar W. Lodder in alle mst contacten kan leggen met de andere overlegpartners in het al weken durende binnenvaart- conflict: minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en de verladers. De Mobiele Eenheid kwam gisteren voor het eerst in actie bij de Volkeraksluizen in Wil lemstad. Daar werd de blokkade van schippers verbroken. Enke le schippers raakten gewond. Volgens burgemeester De Ronde van Willemstad hebben de schippers het ME-optreden uitgelokt. „Het sluisterrein is verboden gebied. Daar zijn de schippers voortdurend op ge wezen. Maar gistermorgen kwa men ze met een man of veertig de sluizen op." De woede onder de schippers Was groot. „Drie ME'ers ston den als gekken te meppen op een jongen die weerloos aan dek lag. Hij kreeg er een epilep- sie-aanval van. We waren met ruim veertig mannen en vrou wen. We waren niet gewapend en wilden alleen een praatje maken aan boord van een Bel gisch binnenvaartschip. De schipper had daarvoor toestem ming gegeven." Op de sluismuur kregen de andere schippers van de ME geen kans om hun collega's te hulp te schieten. Daarbij kwam het tot een treffen tussen ME en schippers. De actievoerders lie ten zich uiteindelijk van het sluisterrein verwijderen. Vier schippers moesten met lichte verwondingen door klappen met de wapenstok en hondebe ten naar een ziekenhuis. Ze keerden in de loop van de mid dag terug naar hun schip. In Terneuzen is sinds zondag middag sprake van een 'alterna tieve blokkade'. De binnen schippers hebben een vrije doorvaart geblokkeerd door een kabel met lege olievaten neer te leggen. Elke schipper die langs- vaart, wordt eerst 'toegespro ken' voordat hij verder mag. Het Europese hof van justitie heeft Nederland op de vingers getikt voor de toepassing van de Wet IOAW waarbij oudere of deels arbeidsongeschikte bui tenlandse werknemers van wie de partner in het buitenland woont, ten onrechte als onge huwd worden behandeld. Zij krijgen zeventig procent van het minimumloon terwijl ze als ge huwden recht hebben op hon derd procent. Dat blijkt uit een arrest van het EG-hof van gisteren. Vol gens het ministerie van sociale zaken krijgen in Nederland 17.500 mensen een uitkering op grond van de Wet IOAW (Inko mensvoorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers) Volgens het EG-hof is de Wet IOAW geen bijstandsuitkering, maar een werkloosheidsuitke ring. Om die reden valt de wet onder de EG-verordening voor sociale zekerheidregelingen die bepaalt dat een uitkering niet mag worden berekend zonder rekening te houden met de in een andere EG-lidstaat wonen de echtgenoot. Europees hof tikt Nederland op de vingers rotterdam gpd De Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF) is verontwaardigd en ongerust over het gewelddadige gedrag van actievoerende binnen schippers tegen fotografen. In een brief aan de ministers Hirsch Ballin van justitie, Maij- Weggen van verkeer en Dales van binnenlandse zaken vraagt de vakbond om bescherming. Aanleiding is de hardhandi ge wijze waarop de schippers onder toeziend oog van de politie de Rotterdamse foto graaf Robert Vos zondag zijn camera's en rolletjes afhandig maakten. Vos wilde in een bootje in de Alexanderhaven foto's maken van een actie te gen een schipper die wilde los sen. Toen de schippers dat za gen, gingen ze achter Vos aan, enterden na een wilde tocht zijn boot en dwongen hem zijn apparatuur en films af te ge ven. De rivierpolitie greep niet in omdat zij uit Den Haag in structies zou hebben gekregen om niet in te grijpen. De fotograaf heeft inmiddels zijn uitrusting teruggekregen. Vorige week werden ook foto grafen van de Provinciale Zeeuwse Courant en NRC- Handelsblad gedwongen hun filmmateriaal af te geven. Van een cameraman van RTL4 werd de camera vernield. weer schat de schade aan het gebouw en de inboedel op ruim anderhalf miljoen gulden. Door de forse rookontwikkeling werden enkele straten in de binnenstad voor het verkeer afge sloten. Tot in de late namiddag moest er wor- OCH Voorgebakken Kaiserbrötchen, verpakt 4 stuks ©Oh Ontbijtkoek, pak 700 gram per stuk 250 gram snelfiltermallng, pak 500 gram of 2 pakken 250 gram >49" 4."" ©Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen >99" O."" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 augustus a.s.. •Zolang de voorraad strekt A&T2.99 Groningen» Een felle brand heeft gisteren een opslagruimte van een kantoorvakhandel in de Groningse binnenstad bijna helemaal in de as gelegd. De brandweer moest met vijf wagens uitrukken. Een woordvoerder van de brand- Ziekenhuizen zijn voor hun kennis van religieuze voor schriften van buitenlanders in belangrijke mate aangewezen op eigen ervaring en onderzoek. In de wet op de lijkbezorging is te weinig rekening gehouden met de allochtonen. En de richtlijnen van de Inspectie Volksgezondheid zijn te globaal „om het iedereen naar de zin te maken". Dat zegt R. Korevaar van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam naar aan leiding van een rel over de auto psie op een 27-jarïge Somali sche vluchtelinge, vorige week maandag in ziekenhuis Oranje oord in Harlingen. De autopsie werd verricht om de oorzaak van de plotselinge dood van de vrouw vast te stellen. Somalische moslims uitten hef tige kritiek op het ziekenhuis omdat met de dutopsie de isla mitische religieuze voorschrif ten van de Somaliërs werd ge schonden. Volgens die regels moet het stoffelijk verschot zo snel mogelijk na het overlijden onaangetast worden begraven. „Het is natuurlijk niet vreemd dat vooral kleinere ziekenhui zen onbekend zijn met afwij kende religieuze gebruiken", zegt Korevaar. In het Amster damse AMC, met 1.040 bedden een van de grootste ziekenhui zen van Nederland, is ongeveer dertig procent van de patiënten van buitenlandse afkomst. Het ziekenhuis heeft inmiddels veel ervaring met minderheden. Er zijn eigen voorschriften en pro tocollen opgesteld. De wet op de lijkbezorging houdt namelijk niet expliciet re kening met afwijkende regels bij het overlijden van moslims, jo den, boeddhisten en mensen van andere religies die niet ho ren tot de traditionele Neder landse geloofsgemeenschap pen. Korevaar: „De inspecteur Volksgezondheid heeft daarom protocollen gemaakt met be langrijke religieuze uitzonderin gen en die getoetst aan de wet. Maar als je rekening wilt hou den met de wensen van de pa tiënten moet die kennis verder gaan. Daarom hebben we onze eigen richtlijnen gemaakt." Een voorbeeld van die regels is dat in het AMC 'koshere' maal tijden zonder varkensvlees wor den verstrekt, evenals Suri- den geblust. De brand is omstreeks elf uur ontstaan door kortsluiting in een woning bo ven de winkel. foto anp naamse rijstmaaltijden. Ook is er een gebedsruimte voor mos lims. Het zich progressief noe mende AMC laat gewoonlijk mannen en vrouwen bij elkaar op zaal slapen, maar voor isla mieten die daar geen prijs op stellen, wordt van deze gewoon te afgeweken. Op verzoek stelt het ziekenhuis de sectieruimtes open voor 'ri tuele wassingen' van het lijk. „Dat is vaak een wens van Suri naamse nabestaanden. Zij mo gen dan onder leiding van hun eigen geestelijke en in het bij zijn van de familie in de sectie- ruimtes. Overleden kinderen mogen op de afdeling worden gewassen. Mensen met de jood se geloofsovertuiging worden volgens de joodse gebruiken niet afgelegd en niet gekoeld, maar bedekt met een laken en binnen enkele uren opgehaald dooreen begrafenisondernemer en begraven. Door deze regels nauwkeurig in protocollen te beschrijven weet altijd iemand in het ziekenhuis wat er moet gebeuren en wie er moet wor den gewaarschuwd als zo'n si tuatie zich voordoet. Het is een kwestie van dienstverlening aan de patiënten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3