Deze eeuw geen kans meer op gezamenlijke eenheidsmunt Feiten &Meningen Bedrijfsleven dupe van 'nieuw' EMS; consument kan profiteren 'Redeneren? dat laat de handel niet toe' DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 2 Drama is een zeldzaam verschijnsel onder de Europese ministers van financiën en hun bankpresidenten. Het is een wereld waarin op kousevoeten wordt geopereerd, achter een muur van voor de buitenstaander onbegrijpe lijk jargon. Maar zelfs voor hen markeerde de nacht van zondag op maandag een moment van historisch belang: de kans dat de EG nog deze eeuw slaagt in de invoering van een gezamenlijke eenheidsmunt deze eeuw is zo goed als verkeken. De Frans-Duitse verhoudingen, motor van de EG, zijn bovendien zwaar beschadigd. motor van de economische eenwording van Europa, kan dergelijke dure onzekerheden missen als kiespijn. Het EMS beloofde dat de koer sen niet meer dan 2,25 procent van elkaar zouden afwijken. Zwakke munten als de Spaanse peseta en de Portugese escudo kregen een marge van zes pro cent. Wanneer een munt toch in waarde daalt, gebiedt de EMS-solidariteit dat de andere centrale banken de helpende hand toesteken door massaal de belaagde munt op te kopen. Op r ontstaat stabiliteit CORRESPONDENT „Het is een zwarte dag voor Eu ropa", gaf een uitgeputte minis ter van financiën Wim Kok gis teren (maandag) in Brussel openlijk toe na het besluit de EMS-spelregels zodanig te ver soepelen, dat er eigenlijk weinig van overblijft. Officieel blijft de hoop levend dat een kleine groep EG-landen in 1999 alsnog de grote stap zal zetten naar een eenheidsmunt. Maar in de meeste EG-landen zullen be drijven en toeristen tot ver na de eeuwwisseling met verschil lende valuta moeten rekenen. Het beroemde Verdrag van Maastricht bevatte de route naar de monetaire unie (Emu). Het marsschema bleek onhaal baar zwaar. De valutahandel las in Maastricht de kroniek voor een aangekondigde huurmoord, en voerde het vonnis onverbid delijk uit. Het 14 jaar oude Éuropees Mo netair Stelsel was bedoeld om een eind te maken aan de al maar schommelende wissel koersen. Het internationaal opererende bedrijfsleven, de t dat i: r de e Maar dat monetair geluk is niet goedkoop. Het vereist dat de landen hun economisch beleid nauw op elkaar afstemmen. Die coördinatie had de komende ja ren steeds strakker moeten wor den, en na 1997 zijn bekroning moeten krijgen in de monetaire unie. Het verdrag van Maastricht spelde punt voor punt uit waar aan de kandidaten uiteindelijk moeten voldoen. Inflatie en rente moeten in de hand wor den gehouden. Devaluaties zijn in de twee jaar voorafgaand aan de monetaire unie taboe. De EG-landen moeten allemaal hun totale overheidsschuld te rugbrengen tot maximaal 60 procent van het bruto nationaal produkt (BNP), en hun jaarlijks begrotingstekort tot drie pro cent. Ter illustratie van het zware rit me: de Nederlandse staats schuld ligt rond de 80 procent van het BNP, en in de hele EG ligt het gemiddelde jaarlijkse begrotingstekort rond de zes procent. Maastricht bevatte dan ook een nauwelijks verholen opdracht fors te bezuinigen. Uitnodiging Die papieren afspraak is uitein delijk op twee belangrijke pro blemen gestrand. Allereerst be nam de economische crisis de regeringen de lust de kiezers met ingrijpende bezuinigingen lastig te vallen. Daarnaast verer gerde de hoge Duitse rente, die de andere landen volgens de EMS-solidariteit moeten volgen, de economische problemen al leen maar. De Fransen konden uiteindelijk de verleiding niet weerstaan de rente te verlagen, om zo investeringen door het bedrijfsleven te vergemakkelij ken. Dat was een uitnodiging aan dé valutahandelaren de EMS-soli dariteit op de proef te stellen. Die hebben daarbij gebruikge maakt van een machtig instru ment dat de EG hen in handen gaf. Dp regels op het kapitaal verkeer zijn de afgelopen jaren door de EG dusdanig versoe peld, dat dagelijks bijna 1000 miljard dollar over de hele we reld van eigenaar verwisselen. Tegen die geldstroom zijn de centrale banken al lang niet meer opgewassen. Het EMS trilde vorig jaar op zijn grondvesten toen Italië en En geland afhaakten, en Spanje, Portugal en Ierland flink deva lueerden. De 'goedkope' landen verwierven zo tot ergernis van landen met sterke munten als Duitsland en Nederland een flink concurrentievoordeel in de interntaionale handel. Die crisis kon nog net opgevangen wor den, temeer daar er in Maas tricht al stiekem rekening mee was gehouden dat juist deze groep landen in 1997 toch niet klaar zou zijn voor deeenheids- munt. Hun verlies werd be treurd, maar niet veel meer dan dat. Franc De aanval op de Franse franc die de afgelopen weken werd ingezet, raakte echter het hart van Europa: de Frans-Duitse as Die hapert al door meningsver schillen over ex-Joegoslavië, de handel met Amerika en het we- reldhandelsoverlegGATT. Een openlijke breuk op het mone taire vlak zou een regelrechte ramp zijn. Die breuk is slechts op papier vermeden, maar „de verhou dingen zijn wel verkild' teren minister Kok. De Duitse weigering vorige week de rente te verlagen heeft Parijs diep ge griefd. De nieuwe premier Bal- ladur kwam er door in een on gis- mogelijke positie: de franc ver dedigen door zelf de rente te verhogen wat de doodssteek voor de economie zou zijn of het gezichtsverlies van een devaluatie incasseren wat zijn eigen vroegtijdig politiek verscheiden zou kunnen inlui den. In Brussel bleek maandag nacht geen andere uitweg mo gelijk dan het EMS dramatisch te verzwakken. Verschillende varianten zijn overwogen, waaronder een tij delijk uittreden van de sterke Duitse mark en Nederlandse gulden. Uiteindelijk hebben de ministers het hoofd gebogen voor de financiële markten, en hun onderlinge solidariteit ter zijde geschoven. De Europese munten mogen voorlopig maar liefst 15 procent ten opzichte van elkaar variëren, „tussen een hoge hemel en een lage aarde", zei Kok. En bankpresident Dui- senberg zei: „Ik kan dit ook niet uitleggen. Maar een totale ont ploffing van het EMS was erger geweest". In 1999 moet dan blijken welk klein groepje landen toch klaar is voor een onderlinge muntu nie. De Nederlandse en Duitse munten zullen tot die tijd als enige nauw aan elkaar gekop peld blijven. Wanneer tegen die tijd ook de Belgen, Luxembur gers en Fransen weer aan boord klimmen, kan een beginnetje gemaakt worden met een geza menlijke munt. Misschien blijft de naam Ecu van toepassing, anders noemen we hem de Dietse frank. EEN MAAND VALUTASCHOMMELINGEN De waarden van de acht munteenheden in het Europees Monetair Systeem mogen slechts binnen bepaalde grenzen ten opzichte van elkaar variëren. Uitgangspunt is de zwakste valuta, die op de nullijn, de zogenoemde bodem van het EMS. De afgelopen maand wisselden de Franse frank en de Deense kroon elkaar op die positie af. Ten opzichte van de zwakste valuta mogen de Portugese escudo en de Spaanse peseta maximaal 6 procent afwijken, de overige landen hebben zich vastgelegd op een maximale afwijking van 2,® procent. Dreigt een munteenheid boven die grenzen uit te komen, moet de munt op de nullijn devalueren. Ook het omgekeerde is mogelijk: is éen munt duidelijk te sterk voor alle anderen, dan kan besloten worden die munt te revalueren. Pond Exportproblemen en dalende rente Drukte op de beurs van Frankfurt gisteren, in reactie op de gebeurtenissen rond het EMS. foto reuter DEN HAAG WILCO DEKKER MEDEWERKER Nog meer problemen voor het exporterende Nederlandse be drijfsleven, mogelijkheden voor een verder dalende rente en leuke voordeeltjes voor de con sument. Dat zijn in grote lijnen de gevolgen op de korte termijn van de nachtelijke redding van het Europees Monetair Stelsel, het EMS. De sinds zondagnacht abso luut harde gulden biedt moge lijkheden de rente in ons land nog verder te verlagen, hetgeen voor zowel bedrijven als parti culieren voordelig is. De Neder- landsche Bank heeft de rente dit jaar al acht keer verlaagd. Voor verdere maatregelen wordt nu naar Duitsland gekeken, hoeder van de ook ijzersterke D-mark. De EMS-crisis werd dit week einde bezworen door af te spre ken dat de koersen meer van el kaar mogen afwijken. Die zor gen voor meer onzekerheid bij het toch al kwakkelende be drijfsleven, dat slechts zeker weet dat het te kampen krijgt met een nög duurdere gulden. Blijde gezichten zijn er voorlo pig slechts bij toeristen, die nog af moeten reizen naar Frankrijk, Spanje, Portugal of Denemar ken. Die krijgen daar meer geld en waar voor hun dure gulden. Naast mogelijke renteverla gingen moet de consument voorlopig niet op veel meer dan dat soort wissel-voordeeltjes re kenen, waarschuwt de Consu mentenbond. De uit andere EG- landen geïmporteerde goederen worden zonder meer goedko per, maar het is maar de vraag of en hoe dat in de winkelprijs te merken is. Zo zou men bijvoorbeeld ver wachten dat de lagere Franse franc wijn uit dat land voor ons goedkoper maakt. Maar de ver eniging van Nederlandse wijn handelaren laat weten dat niet te verwachten, omdat de grote handelaren de contracten al een jaar geleden hebben gesloten. De Consumentenbond-woord voerder weet zich van eerdere EMS-crises nog wel te herinne- Valutamakelaars worden zelf 'ook wel eens eng' van de bedragen Grote drukte gisteren op de Europese wisselmarkten, zoals op de Pa- rijse beurs. foto »aplionel cironneau slug GEERT DEKKER De valutamakelaar zelf: „Ik word er ook wel eens eng van. Maar, gelukkig misschien, veel tijd heb je niet om stil te staan bij de ri sico's van al die honderden miljoenen dol lars die dagelijks door je handen gaan. Het gaat hier om seconden. Een fractie te laat en je loopt je ideale koers mis. Stress? Ja, natuurlijk. Ontspannen? Dat is een kunst, hoor. In het weekeinde ben ik niet altijd even gezellig. Dan zit ik soms op een ver jaardagsfeestje wat apathisch voor me uit te kijken. Maar: ik geniet hier elke dag van." Aad Bergers is directeur bij wisselmakelaar Haighton Ruth, een van de ongeveer vijf valutamakelaars in Amsterdam. Hij zwaait de scepter over de afdeling die internatio naal bemiddelt in contante valuta: een klei ne afdeling met negen mensen, maar wel de afdeling waar 'het' de laatste weken ge beurde. „Beneden zitten nog 65 man in geld te handelen, maar wij hebben het meeste kabaal, de hardste gilpartijen en de meest agressieve handel." Hij praat snel. „Ja, dat raak je moeilijk kwijt. Maar zo zijn we de hele dag bezig, en het tempo gaat el ke dag alleen maar omhoog. Bergers is met zijn 38 jaar een 'veteraan' bij Haighton Ruth, hij was 20 toen hij er kwam werken. „Afgezien van het tempo van de handel, zijn ook de bedragen niet meer te vergelijken. Een grote klus. dat was toen ik begon het omwisselen van 250.000 pond. Dat zeggen we nu pas van 100 mil joen pond. En die bedragen vallen vaak nog hoger uit, in allerlei valuta dus. En over een paar honderd miljoen mark moet je dus niet gaan zitten nadenken." De klanten van Bergers' kantoor zijn ban ken, binnen- en buitenlandse. Elk van de negen makelaars heeft een vaste klanten kring van ongeveer tien stuks. „Je begint 's ochtends met een praatje met ieder van je klanten. Naargelang de drukte en de stemming aan de andere kant van de lijn, is dat een langer of korter babbeltje. Maar je moet ongeveer weten wat ze die dag willen. Na dat gesprek blijft de lijn de hele dag open. We zitten hier dus met tien of twaalf speakers op elk bureau; elk mo ment kan daar een vraag of aanbod uit klin ken. Oren open houden dus, want tussen die stemmen vanaf die andere bureaus kan ook een boodschap zitten die voor een van jouw klanten van belang is. In het heetst van de strijd moet je uit dertig, veertig kre ten die ene belangrijke kunnen horen. Te gelijkertijd wil je al je klanten op de hoogte houden van wat anderen vragen of aanbie den, dus je bent zelf ook de hele tijd aan het praten. Wil je verstaanbaar zijn, dan wordt dat wel eens schreeuwen." Haighton Ruth handelt niet voor eigen re kening. De inkomsten komen uit de zoge noemde courtage. Die tarieven houdt de makelaar liever voor zichzelf: „Gevoelige in formatie." In elk geval wordt een opdracht van 2 of 3 miljoen dollar in de huidige bemiddeling afgedaan met de kwalificatie 'tiny', of in minder nette bewoordingen. Bedragen die twintig jaar geleden de markt in beweging konden brengen, worden nu nauwelijks nog een blik waardig gekeurd. „Maar natuurlijk proberen we onze klanten toch te helpen met die kleinere bedragen." Want een goede relatie met de klaat is be langrijk, zegt Bergers. „Het is niet alleen zakelijk, zeker niet. We houden ook buiten werktijd regelmatig contact met de men sen op die bank. Een valutamakelaar heeft dan ook een redelijk uitgaanspatroon. Hij is toch gauw drie, vier avonden op stap. Gezellig, ja." Gezellig nhoet het 'op de zaak' ook zijn, al is dat misschien niet het goede woord. „In ieder geval moet je goed met elkaar om gaan. Elkaar kennen, aan een half woord, een gebaar, een geluidje van de ander ge noeg hebben om te weten wat er aan de hand is. Onze handelaren moeten echt een team zijn, je gaat op zo'n intense ma nier met elkaar om, de emoties lopen soms zo hoog op, dat het moeilijk werken zou zijn als irritaties de boventoon gaan voeren. Dus gaan wij met z'n allen ook re gelmatig wat drinken, of we organiseren een survival-weekend in de Ardennen. Dat soort zaken." Zaken die foutjes moeten voorkomen. Je geeft een koers verkeerd door waardoor een collega in de problemen komt. Of een opdracht wordt dubbel gekocht, waardoor het kantoor ineens met 10 miljoen mark zit opgescheept, marken die Haighton Ruth helemaal niet wil hebben en zo snel mogelijk weer kwijt moet zien te raken. „Dan roept een handelaar mij erbij, en moet dan gewoon weer verder, kunnen gaan met z'n klanten. Zonder te gaan zit ten piekeren. Dat vereist een bepaalde stress-bestendigheid." Onzekerheid i het 'nieuwe' EMS zijn voor elk bedrijf en ie dere persoon verschillend. Maar de deskundigen zijn het erover eens dat het zondagnacht aan gelegde noodverband voor de EG-munten in het algemeen een slechte zaak is voor heel Europa. De weg naar één Eu ropese munt is langer dan ooit en de tot vijftien procent uitge breide bandbreedtes zorgen voor nieuwe onzekerheid over de waarde van de valuta. Zo moet de Nederlandse bloembollén-exporteur bijvoor beeld maar afwachten hoeveel de francs, peseta's of escudo's waard zijn die hij krijgt voor zijn waar. Als de Fransen, Spanjaar den of Portugezen zijn bloem bollen tenminste nog willen hebben. Want de dure gulden is sinds zondagnacht alleen nog maar duurder geworden. Onze concurrentiepositie ver slechtert, heet het dan. Het be tekent immers dat Nederlandse produkten in het buitenland nog duurder worden. Dat pro ces is al een tijdje aan de gang, waardoor onze export onder druk staat. Die export heeft een totale waarde van 250 miljard gulden, waarvan zo'n 75 miljard gulden naar de door het EMS getroffen gebieden. Zo'n soortgelijk bedrag gaat nog eens naar Duitsland, dat met zijn dure mark voor soort gelijke problemen komt te staan. Dat kan 'ons' ook nog eens handel gaan kosten. Al met al gaat door de EMS-crisis zeker een paar miljard gulden aan ex port verloren, met de daarbijbe horende banen, vrezen de werkgevers-verenigingen VNO en NCW. Concrete cijfers kun nen zij niet geven, maar bij de eerdere EMS-crisis van vorig jaar (toen het pond en de lire het toneel verlieten) zei bijna de helft van de Nederlandse bedrij ven winst ingeleverd te hebben. Maar het is niet louter kommer en kwel. De andere kant van de ijzersterke gulden is dat de pro dukten uit het buitenland goed koper zullen worden. Die lagere prijzen voor geïmporteerde goederen houden ook de infla tie (de geldontwaarding) in ons land laag. Zo'n lage inflatie is gunstig. Het leidt over het alge meen tot een lagere rente, wat weer gunstig is voor het be drijfsleven en consument. Geld lenen voor aankopen en inves teringen wordt dan immers goedkoper. Bovendien hebben lang niet alle Nederlandse bedrijven last van het EMS. Bedrijven die bij voorbeeld veel grondstoffen im porteren uit Frankrijk, profite ren alleen maar. De grote, we reldwijd werkende onderne mingen merken doorgaans wei nig van onrust ii) het EMS. Ahold Iaat bijvoorbeeld weten dat de produkten gekocht wor den in het land waar ze ook ver kocht worden, waardoor het per saldo weinig uitmaakt. Boven dien is de helft van de activitei ten van de Zaanse grootgrutter gevestigd in de Verenigde Sta ten. En onrust in het EMS leidt over het algemeen tot een duur dere, dus aantrekkelijke dollar. Op de langere termijn moet het zondagnacht aangelegde noodverband zelfs positief uit pakken. Het Nederlands be drijfsleven wordt gedwongen nog meer op kosten te besparen en nog agressiever te worden, waardoor het uiterst concurre rend kan worden. Daarnaast heeft onze munt eens te meer bewezen tot de monetaire ere divisie te behoren. Waar bij voorbeeld de Fransen gezichts verlies leden, blijkt ons land een toonbeeld van stabiliteit. En dat trekt kapitaal en investeerders, zo leert de ervaring. lOOsxr |f 'nvedt* JScfmw De besluiten die de ministers van financiën het afgelopen weekeinde namen, betekenden aanzienlijke wijzigingen in de lijsten met wissel koersen zoals de banken zoals deze in München die publiceren. foto* ap

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2