Leidsch Dagblad Technologiebeleid overheid rampzalig BEL; 'Leegloop in de kerk? In bedrijfsleven heet dat puur omzetverlies' Haagse triomfboog Zomerrust keert terug op valutamarkten Grote beurt Diligentia GOED NIEUWS 1 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40224 LOSSE NUMMERS f1,60 Vier agenten in incest-zaak Epe geschorst epe cpd/anp Vier agenten van het politie korps in Epe zijn gisteren met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld omdat ze betrokken zouden zijn bij de incestzaak in Epe. De jongste van de twee vrouwen die ja renlang door haar familie is misbruikt, deed afgelopen week aangifte van misbruik door de agenten. Het misbruik zou in het begin van de jaren tachtig hebben plaats gevonden. In die tijd stapte de vrouw, toen nog een jong meisje, voor de eerste keer naar de politie om aangifte te doen van de incest. Dat was vergeefs. Het misbruik waar zij samen met het oudere zus slachtoffer van was, zou daarna nog ja renlang doorgaan. De vier maakten geen deel uit van het team van recher cheurs dat aan het einde van de jaren tachtig het onder zoek deed in de incestzaak dat leidde tot veroordeling van de ouders en de broer van de meisjes en de ex- echtgenoot van een van hen. Ook zijn ze niet betrokken bij het lopende onderzoek. De rijksrecherche, die door de hoofdofficier van justitie in Zutphen is ingeschakeld, onderzoekt de beschuldigin gen. Direct na de aangifte heeft burgemeester Ch. de Loor die vier agenten op non-actief gesteld. Vanoch tend heeft hij persoonlijk het korps in Epe geïnformeerd over de ontwikkelingen. In verband met de ge ruchtmakende incestzaak zitten inmiddels zes mensen in voorlopige hechtenis. Be halve de ouders en de ex- man van een van de meisjes zijn dat drie mannen uit Vaassen en Apeldoorn. Valse munt van vijf gulden Een 33-jarige man in Nieuw- Vennep heeft zaterdag een vals vijf-guldenstuk in een Nieuw- vennepse winkel gekregen. Hij kreeg de munt als wisselgeld. Volgens de politie is het bij; der dat een dergelijke munt zo nauwkeurig is nagemaakt. Het exemplaar is inmiddels opge stuurd naar de Centrale Recher che Informatie (CRI). De munt is lichter van gewicht dan een echte en blinkt meer. Het jaartal dat erop staat vermeldt, is 1988. Amsterdamse agenten geschorst amsterdam gpd De Amsterdamse hoofdcom- Criminele jongeren 3 Twaalf procent van de Antilliaanse jongeren in Nederland pleegt zware Ingrijpen Bosnië 5 De NAVO voelt weinig voor het Amerikaanse plan om het Servische be- misdrijven zoals overvallen leg van Sarajevo gewa- met geweld. penderhand te breken. Galeries A s- De economische re- I O cessie zal onder de galeries voor hedendaagse kunst steeds meer slacht offers eisen. Otitwikkeling nieuwe produkten hard nodig Nederlandse bedrijven doen veel te weinig aan de ont wikkeling van nieuwe produkten. Als dat wel zou gebeu ren, kunnen vooral in kleinere ondernemingen veel nieu we banen ontstaan. Maar daarvoor is geld nodig en de Nederlandse regering stelt dat niet of nauwelijks beschik baar. In feite faalt het Nederlandse technologiebeleid. amsterdam Dat is de strekking van een arti kel in het economenblad ESB, geschreven door A.H. Klein- knecht, verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam, en J.P.M. Sterk, die werkt voor het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV). De schrijvers stellen dat Nederland steeds verder bij het buitenland achterblijft wat betreft onder zoek en ontwikkeling. In 1992 werd aan de ontwikkeling van nieuwe Nederlandse produkten zo'n 35 procent minder geld uitgegeven dan in 1987. Uit onderzoek blijkt dat juist bedrijven die veel doen aan on derzoek en ontwikkeling zich goed weren op de exportmark ten. Daardoor groeit het aantal banen bij die bedrijven. De au teurs wijzen er op dat die ba nengroei vooral plaatsvindt in kleinere bedrijven. Dat zou het logisch maken om als overheid vooral kleine bedrijven te steunen bij pro- duktontwikkeling. Maar de Ne derlandse overheid doet precies het tegendeel. De enige stimu leringsregeling die op dat punt voor kleinere bedrijven bestond, de Innovatie Stimuleringsrege ling (Instir), is bij de Tussenba lansoperatie in 1991 afgeschaft- om geld te bezuinigen. Kleinknecht en Sterk pleiten ervoor dat de overheid het roer omgooit en bedrijven krachtig gaat aanmoedigen om nieuwe produkten te ontwikkelen. Ze denken daarbij aan belasting maatregelen en subsidie op loonkosten. Schadevergoeding A "7 Feyenoord heeft de I voetballer die in Den Helder in elkaar werd geslagen een schadever- goedingtoegezegd. Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 zaterdag 10.00-12.00 uur ABONNEÉL 'SERVKE-W phnom penh Een geketende baviaan houdt de wacht tijdens een voorstelling van een straatcircus in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom.Penh. De rondtrekkende theatertjes dreigen te verdwijnen r steeds meer aapjes het land worden uitgesmokkeld om in het bui tenland te worden verkocht. foto t- Zoon maakt moeder elf mille lichter Voor 11.000 gulden heeft een 27-jarige man zijn in Lisse wo nende moeder en haar vriend bestolen. Tijdens het logeren bij zijn moeder wist de zodh zijn moeders creditcard en die van haar 41-jarige Lissese vriend te bemachtigen. Met het betaal middel heeft de zoon vanaf 1 juli voor een bedrag van 11.000 gulden besteed. Via Visa, uitge ver van creditcards, kon de poli tie de plaats achterhalen waar de 27-jarige man voor het laatst geld uitgaf. In een hotel in Saar- brücken werd hij uiteindelijk door de Duitse politie aange houden. In overleg met de offi- van justitie wordt nu om uitlevering van de man ver zocht. De benadeelde 41-jarige Lissenaar heeft aangifte bij de politie gedaan. Inbreker vast na truc met handboeien hensbroek «gpd Een 22-jarige man uit Span broek, die had ingebroken in een kantine van recreatiegebied de Leijen bij Hensbroek, heeft zich de volgende dag op dezelf de plaats door een 'goocheltruc' in de boeien laten slaan. De beheerder van de kantine kwam er gisteren achter dat er sigaretten, snoepgoed en bier was ontvreemd. Ook werd ste reo- en keukenapparatuur ver nield en waren de ramen stuk geslagen. De beheerder vermoedde dat de inbraak gepleegd was door een jongeman die in de omge ving met een tentje kampeerde. Toen de kampeerder gisteren de kantine bezocht, besloot de beheerder de 'boeienlruc' te doen. Hij ketende de handen van een medewerker aan elkaar en beweerde dat deze zich bin nen enkele seconden van zijn boeien kon ontdoen. Toen dat lukte, vroeg de beheerder of de 'gast' dat ook kon. Deze dacht van wel, en liet zich in de ket tingen slaan. Dit maal werden ze echter een stuk strakker aan gebracht en werd de verdachte aan een paal vastgezet. In de tent van de man werd inder daad de buit ontdekt. De politie hoefde de dief alleen nog maar van andere boeien te voorzien. HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Wij zouden ons vaak voor onze edelste daden schamen, als de buitenwereld onze drijfveren ontdekte. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Feiten en meningen VANDAAG OOK Vrije Tijd PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI: Af en toe zon Overwegend droog. Minimum temperatuur omstreeks 15, mid- dagtemperatuur ongeveer 23 gra den Wind veranderlijk en zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruit zichten voor de rest van de week: Nu en dan zon en vooral donder dag kans op een onweersbui. Tutu wenst internationale politiemacht in Zuid-Afrika johannesburg correspondent Aartsbisschop Desmond Tutu heeft de internationale gemeen schap gisteren opgeroepen poli tiemannen naar Zuid-Afrika te sturen om een einde te maken aan de 'orgie van geweld' in de zwarte woonoorden. De oproep van Tutu volgde op een van de bloedigste weekeinden in de townships ten oosten van Jo hannesburg sinds augustus 1990. Minstens 93 mensen ver loren sinds zaterdag het leven. s Nordholt heeft gisteren twee agenten van het bureau Lijnbaansgracht buiten functie gesteld. Het gaat om een 27-ja- rige agent en 30-jarige hoofd agent. Deze laatste zou bij zijn collega valse aangifte hebben gedaan van gestolen goederen om zo aanspraak te maken op verzekeringsgelden. De agent zou op de hoogte zijn geweest van deze malversa tie. Volgens politiewoordvoer der Klaas Wilting was er overi gens wel degelijk sprake van een diefstal bij de hoofdagent. Echter, de plaats die door de hoofdagent werd opgegeven bleek niet te kloppen. De zaak is nog in onderzoek. den haag Als eeri triomfboog hangt de nieuwbouw van Nationale Nederlanden over de Utrechtsebaan in Den Haag. Het geeft de verrassende il- lusie van glooiend landschap. foto persbureau dijkstra willem ten veldhuys den haag gpd De centrale banken hebben verloren en daar is de internationale valutahandel te vreden over. Meteen na het politieke besluit in Brussel om de koersen van de Europese munten veel losser te laten zweven, begon de valutahandel gisterochtend onrustig. Zwakke munten in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) zakten wat verder onderuit dan vrijdag al het geval was. Maar al snel keerde de relatieve zomerrust terug tot een „ordelijke handel". Na de eerste opwinding over het politieke compromis van de ministers en centrale bankdirecteuren beseften investeerders en handelaren dat men in grote mate weer zelf de waarde van de Europese munten kan gaan bepalen. „Dat geeft tenminste duide- lijkheid", aldus een valutahandelaar bij een Nederlandse bank. De Franse franc was op dat moment drie kwart cent minder waard geworden ten op zichte van de gulden, ruim boven het nieuw afgesproken interventiepunt. In de markten wordt betwijfeld of de waarde van de franc veel verder zal dalen, gezien de relatieve kracht van de Franse economie. De Deense kroon, gezakt van 28,88 naar 27,74 cent, zou misschien nog wel wat lager terecht kunnen komen. Op de Amsterdamse Effectenbeurs liepen de aan delenkoersen aanvankelijk wat schade op van de gewijzigde valutaverhoudingen in Europa. Later op de dag trad enig herstel in. Op de beurzen in de landen waar de mone taire verwikkelingen juist door waren ont staan, liepen de aandelenkoersen behoor lijk op. Pagina 2: •Deze eeuw geen kans meer op geza- menlijkeeenheidsmunt. •Bedrijfsleven dupe van 'nieuw' EMS; consument kan profiteren. irm den haag Timmerlieden leggen de laatste hand aan de monu mentale trap in het Haagse thea ter Diligentia. Ter gelegenheid van zijn 200ste verjaardag on dergaat het theater een grondige opknapbeurt. Over twee weken moet de verbouwing klaar zijn. Cabaratier Youp van 't Hek her opent het gebouw dan met een reeks nu al uitverkochte voor stellingen. foto anp coen suyk He,t Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) en de regering in Pretoria steunen het plan. Tutu zei in Kaapstad dat de laatste bloedbaden hebben aan getoond dat „we zelf niet in staat zijn de orde te herstellen. Daarom is tijdelijk een interna tionale politiemacht nodig die ervaring heeft met dergelijke si tuaties. De Zuidafrikaanse poli tie mist het vertrouwen van de bewoners van de townships om de vrede te kunnen handha- Leidsch Dagblad c t, ®bt fU—Iff |l 'TT NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters:m/v Postcode Plaats: Tel den haag saskia van westhreenen „Predikanten zouden het ce ment uit de muur moeten kun nen preken. Daar moetje in een opleiding dan alle beschikbare communicatiemiddelen en - technieken op loslaten. Het be drijfsleven kent zoveel cursus sen, waarom zou een predikant daar niet naartoe kunnen", vraagt C. den Hollander zich af. Den Hollander, directeur bij het Rotterdamse bedrijf IPM Research en Advies, is één van de initiatiefnemers van het ker kelijk beraad Aeropagus, opge richt door een aantal mensen uit het bedrijfsleven. Zij hebben de taaie klus op zich genomen om kerkleiders de ogen te ope nen voor een meer bedrijfsma tige behandeling van hun ker ken. „Kerken praten over leeg loop. In het bedrijfsleven is er dan sprake van puur omzetver lies." Het geloof als produkt en de kerkganger als klant het ini tiatief van de managers om de kerken te helpen de leegloop te stoppen vond aanvankelijk geen juichend onthaal. „Geloof is geen kwestie van vraag en aan bod. Het is geen wasmiddel. Het ging ons er echter om bij de kerkelijk leiders het gebruik van managementtechnieken te be vorderen." Den Hollander zelf wil het ge loof absoluut niet aan de man brengen als een wasmiddel. Misschien is het meer als een koud buffet, oppert hij. „De een komt met een vol bord terug, de ander met een broodje. Beiden kunnen lekker hebben gegeten. Of stel het voor als een dialect, het gaat er via beide oren in, maar komt er bij iedereen op een andere manier uit." Als het slecht gaat met een bedrijf, zo vindt Den Hollander, zit het management vaak fout. Dat moet dan meeveranderen met de eisen van de tijd. Bij de kerken worden alle problemen te gauw met de mantel der lief de bedekt, verzucht hij. Heel belangrijk, zo vinden de managers, is het feit dat de ker ken moeten accepteren dat ie dereen op een eigen manier ge looft. „Met als uitgangspunt: wat bindt de mensen. Niet wat onderscheidt hen. Er is veel meer tolerantie en respect no dig. Jongeren lopen met grote aantallen tegelijk weg. En het ergste is, ze komen ook niet te rug." Het initiatief van de Areopa- gus-groep viel niet bij niet alle kerken in goede aarde. J. Bij- sterveld van de Nederlands Hervormde Kerk: „Adviezen die je krijgt zijn meestal grote alge meenheden die je eigenlijk al wist. En uiteindelijk kosten zij alleen maar geld." Bovendien heeft de hervormde kerk haar handen al vol om orde op stel len in eigen huis. Waarbij, zo benadrukt Bijsterveld fijntjes, de kerk over de nodige deskun digheid beschikt. De Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) reageerden positief. Piet Halma vertelt dat het dagelijks bestuur van de sy node „bijzonder kritische vra gen" kreeg voorgeschoteld. „Maar dat is niet erg. Wij den ken ook na over de plaats van de kerk in de samenleving. Ie dereen die daarmee wil helpen is welkom." Volgens de Aeropagus-ge- dachte hebben de gereformeer de kerken nu een mission state ment opgesteld: wie zijn we en wat willen we. Huiverig voor het meer managen van de kerk zijn ze niet, vindt Halma. Bij de op handen zijnde 'fusie' tussen de gereformeerde kerken, de ne- derlands-hervormde kerk en de evangelisch-lutherse kerk zijn zelfs management consultants van KPMG Klynveld in de arm genomen. Volgens Den Hollander zijn er vele parallellen tussen kerk en bedrijfsleven. Eén daarvan is geld. „Kerken zijn afhankelijk van vrijwillige bijdragen. Steeds vaker krijgen zij problemen met financiën. Toch moeten de ker ken keuzen maken waar ge ven zij het geld aan uit? Aan de hand waarvan worden die keu zen gemaakt?" Den Hollander voegt daar direct aan toe dat de kerk „alleen moet meeverande ren met behoud van haar kern: het evangelie." Een andere parallel: beiden beschikken over een veelheid aan distributiekanalen. „Ik denk dat distributiecentra reuze ja loers zouden zijn op een aantal vestingingspunten die de ker ken tot hun beschikking heb ben. Het hele land door. Gewel dig. Je moet je alleen afvragen of zij nog wel voldoen aan de ei sen van de tijd." Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Pei maand, automaitoci» 28.75) idPer i j Da eplgiro (ƒ82,85) atisrh 82.85) Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1