'Het is een reuze spannende tijd' Amsterdam krijgt eerste werkplaats beeldmanipulatie Cultuur Kunst 'In Leiden zit galerie structureel verkeerd' Henk Kanbier HOLVERDA KOK AMPÈRE ELFA LEIDEN BV 071-142626 G. Vermeulen KASTNER Kousenhuis Gejo Barendse en Zoon B.V. ELFA LEIDEN BV magnetrons 0&E De Nie VIDRE KASTNER CENTRAX C.V. KETELS Van Borselen Le Carrousel KOK DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 Madonna op Olympische toer honckonc Madonna heeft gezegd dat ze in China wil optreden om de poging van Beijing om de Olympische Spelen van het jaar 2000 in de wacht te slepen kracht bij te zetten, aldus een Chine se krant gisteren. Volgens de krant Wen Wei Po zou het manage ment van Madonna de omroepster Li Juan van de Chinese staat stelevisie hebben benaderd en haar hebben uitgenodigd om naar Hollywood te komen om daar persoonlijk met de ster te praten over de mogelijkheid om een concert te geven. Beijing heeft zich eerder verzet tegen optredens van Madonna in China omdat haar shows te onthullend zouden zijn. Eenmalig optreden organist Robilliard katwijk De Franse meesterorganist Louis Robilliard geeft ko mende vrijdag een eenmalig concert in Nederland. Dat gebeurt in het kader van de internationale zomerorgelserie in de Nieuwe Kerk. Robilliard brengt twee door hem bewerkte composities van César Franck en Frans Liszt ten gehore. Aanvang: 20.15 uur. Organist Louyis Robilliard. CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356472, PLV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356473 Economische recessie eist tol in Amsterdamse galeriewereld De Amsterdamse galeriewereld werd deze maand opge schrikt door dp sluiting van galerie Brinkman. Hans Brinkman legde na bijna 20 jaar het moede hoofd in de schoot en deed een alarmerende voorspelling: de econo mische recessie zal onder de galeries voor hedendaagse kunst de komende jaren zeker nog meer slachtoffers ei sen. Dat beeld wordt bevestigd door Huub Beunen van de toonaangevende galerie Akinci, maar hij ziet daar ook voordelen int „Sluiting van galeries kan een impuls voor de kwaliteit van de overlevers betekenen. Dat is alleen maar gunstig." amsterdam franqoise ledeboer Beunen en zijn vrouw Leyla Akinci besloten dit voorjaar de crisis te bestrijden door een bundeling met andere galeries in de hoofdstad. „We proberen zo nieuwe energie tegenover de recessie te stellen", legt Akinci uit. Hun initiatief tot aankoop van een groot pand aan de Lijn baansgracht werd enthousiast ontvangen. Het verzamelge bouw gaat op 3 oktober open en zal behalve Akinci ook Lumen Travo, Johan Jonker en Apunto huisvesten. Ondanks de recessie begint Anneke Oele van galerie Espace aan de Lijnbaansgracht voor zichzelf en Beunen heeft goede hoop op deelname van nog twee galeries. Namen kan hij nu niet noemen omdat het overleg nog niet is afgerond. Ook Annet Gelink en Diana Stigter besloten vorig jaar zich niets aan te trekken van de re cessie en openden hun Bloom Galerie aan de Bloemstraat in Amsterdam. Gelink en Stigter waren op de laatste KunstRai present met een verrassende collectie tegen zeer redelijke prijzen. Galerie Reiff uit Maas tricht overweegt zelfs een ver huizing naar de hoofdstad om dat juist daar nog steeds een groot reservoir aan potentiële kunstkopers zit. Dat beeld wordt bevestigd door Ferd van Dieten van gale rie d' Eendt aan de Spuistraat, tevens penningmeester van de 92 leden tellende Nederlandse Vereniging van Galeriehouders. Hij deed op de laatste KunstRai goede zaken met onder meer Yoshitomo Nara en zegt stellig: „Ik weet dat er in deze branche veel wordt gelogen over omzet ten, maar ikzelf merk echt niets van de teruggang." Van Dieten geeft Brinkman zelfs een ferme veeg uit de pan: „Hij wil zijn eigen falen afdek ken door de hele branche mee te nemen. Daar heb ik ernstig bezwaar tegen. Het gaat zeker minder, maar dat betekent niet hetzelfde als slecht." Hij wijst op de geweldige toename van de kunstverkopen in de afgelo pen 20 jaar: „Particulieren be steden nog steeds veel geld aan kunst. Ik vergelijk de huidige si tuatie altijd met een duinpan, die nog altijd hoger ligt dan de polder van vroeger. Maar als je nalaat te gaan staan, zie je in derdaad de horizon niet meer." Sterkunstenaars Net als Beunen vindt hij de re cessie goed voor de kwaliteit van de kunst: „Het is een reuze spannende tijd. Mensen gaan selectiever te werk bij hun aan kopen en dat is alleen maar goed voor de kunst." Van Die ten signaleert een verschuiving: „In de jaren tachtig werden kunstenaars door kunstkritiek en musea vooral als ster gepro moot en dat werkte verhullend. Ferd van Dieten, penningmeester van de Nederlandse Vereniging van Galeriehouders: „Het gaat minder, maar dat is niet hetzelfde als slecht." foto gpd Voor wie wil is het nu weer veel zichtbaarder waar het in de kunst eigenlijk om gaat." Brinkman stelde bij zijn af scheid dat van de honger naar kunst uit de jaren zeventig en tachtig niets meer over is. Hij wees daarbij op de KunstRai: „In voorgaande jaren kochten 20.000 bezoekers voor rond de tien miljoen: de laatste keer wa ren er 14.000 bezoekers die Voor anderhalf miljoen kochten." Totaalcijfers over de omzet in de branche worden echter ner gens geregistreerd: galeriehou ders zijn zelfstandige onderne mers die alleen al uit concur- rentie-overwegingen de kasboe ken stijf gesloten houden. De recessie heeft inmiddels ook effect op de rentesubsidi eregeling van het ministerie van WVC, waarvoor dit jaar drie mil joen gulden beschikbaar is. „De belangstellng is onverminderd groot, maar we constateren wel dat mensen langer doen over het aflossen van hun lening. In plaats-van twee k drie jaar zien we nu vooral termijnen van vier jaar. Dat is overigens een alge meen economisch verschijn sel", benadrukt een WVC- woordvoerster. amsterdam gpd Capi-Lux Vak opent op 9 september in Amsterdam een werkplaats voor beeld manipulatie. In een verbouwde fa briekshal aan de Isarweg verhuurt 'Image Factory* zeven dagen per week van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds de nieuwste technologische snufjes voor beeldmanipulatie aan professionele ontwerpers, fotografen, filmers, illustratoren en architecten. Na de oprichting van werkplaatsen in de Verenigde Staten en Japan krijgt Am sterdam de primeur voor Europa. De openingsmanifestatie duurt van 9 tot en met 12 september en is ook be doeld voor mensen die niet in de bran che werkzaam zijn. Het programma bestaat uit presentaties van de vele mogelijkheden van beeldmanipulatie. In totaal 20 beeldmakers (regisseurs, fotografen, grafisch ontwerpers, een architect en docenten aan de Rietveld Academie) maken de komende weken filmpjes voor televisie, beeldbijdragen aan tijdschriften en vakbladen en ont werpen voor affiches óp billboards. Gebruikers van de werkplaats kun nen cursussen volgen om de com puterapparatuur onder de knie te krij gen. Capi-Lux Vak-directeur Martin Breuer ontkent dat digitale technologie moeilijk onder de knie is krijgen: „Een cursus van een week is in principe vol doende." De aanschaf van digitale computers brengt nu nog hoge kosten met zich mee maar zal steeds goedko per worden. „Image Factory" wil de koudwatervrees wegnemen door des kundige begeleiding en relatief lage huurprijzen van 60 tot 150 gulden per uur. Er zijn in de hal twintig werksta tions ingericht, waaronder apparatuur om videofilms te manipuleren. JAZZINZANDVOORT Vanaf donderdag tot en met zondagavond wordt in Zand- voort het 17de 'Jazz Behind The Beach Festival' gehouden met een hele serie musici en zangers die overal in de gemeente op treden. Zondag trekken vanaf 14.00 uur drie streetbands door de straten. Onder de artiesten: Jan Verwey, Beryl Bryden, Thijs van Leer en Ellén Helmus Ti ne Schneider kwartet. leiden/regio letty stam Zelf merkt hij er niets van maar volgens Okke Roefs van de Leidse galerie Am ber heeft de economische malaise in de kunstwereld wel degelijk toegeslagen. „Het is een grote ramp als je de berichten leest uit New York, Brussel en Tokio. Er gaan hele schrikgolven ovër de wereld. In Londen zijn er zelfs mensen die zelfmoord plegen." „In Leiden zit je met een galerie structureel verkeerd. Mensen hebben hier niet de gewoonte om als ze geld hebben dat aan kunst te be steden. In Rotterdam heb je een heel ander publiek. Zelf mogen we in geen enkel opzicht klagen. Als we onze cijfers vergelijken met de laatste jaren is er een dui delijke vooruitgang. „Ik heb de indruk dat de recessie ligt aan de kunst matig opgedreven prijzen van opgeblazen namen. Kunst is een zaak van be leggers geworden. Het zou kunnen zijn dat mensen zelf hun ogen open doen, beter kijken. Ze gaan niet meer af op de grote namen, wat de landelijke pers schrijft, de trendmatige ga leries. En dat mensen daar om de kleinere en middel grote galeries bezoeken wars van alle trends. En ik vind het een heel gezond verschijnsel dat mensen zelf hun ogen open doen." Helga Hofman van de ga lerie Flofman Van der Zee in Alphen aan den Rijn merkt wel iets van de reces sie. „Bedrijven kopen min der aan. En dat geldt ook voor particulieren. Kunst is nu eenmaal niet iets nood zakelijks. Het is begonnen toen de markt voor compu terbedrijven in elkaar stort te. Die kochten waanzinnig veel kunst. Andere bedrij ven zijn nu terughoudend. Dat betekent dat je iets voorzichtiger moet zijn en geen gekke dingen moet doen. Het is minder maar niet beangstigend. Mensen zullen altijd de behoefte houden iets moois aan de wand te hangen." Aannemers VERBOUWEN Is dat duur Bel voor gratis advies/offerte voor verbou wingen-timmerwerk-badka mer/keukens-onderhoud Frebouw Tel. 071-760059. BEUMER PROJECT-AFBOUW Een goed advies en vrijblij vende offerte voor de ver bouwing van uw winkel of woning. 071-210914. Van RoyC.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden. 071-122362. APK-station APK/ 60,-aH in APK station v. Zeist. Keuren zónder afspraak. Géén herkeuringskosten. Joghtlaan 4, Valkenburg. Tel. 01718-14299 Autoglas Autoglas Leiden - voorruiten en achterruiten - zijruiten - reparatie gelaagde voorruiten - gratis noodvoorzieningen - 2 jaar waterdicht-garantie - zonnedaken Autoradio AUTORADIO AUTORADIO ook voor de kleinere budgetten. Ook voor auto-alarm. alle bekende merken eigen inbouwstation Van der Greft C.E.S. Fruitweg 60, Leiden Tel.: 071-323434 Autorijscholen Verkeersschool Tempo HUGO VAN EGM0ND. Scania, Mercedes, DAF 95 space cab. Rooseveltstr. 13-15, tel. 071-311780. Autosloperijen De Graaf B.V. Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, 071-315101. Hanepoel 4, Zwaanshoek. Tel. 02502-45435. Onze specialiteit: grote boe ketten tegen een scherpe prijs! Wassenaarseweg la, 071-174610. Grote sortering: gascomfo- ren, koelkasten kachels stabilisatoren neuswielen disselbakken accessoires. Elektronika Onderdelen speciaalzaak. Scanners, mengpanelen, meetapparatuur enz. enz. Nwe Beestenmarkt 20, Leiden, 071-149345. Elektrotechnisch Installatie bedrijven Landelijk erkend installatie- Bureau. Volmolengracht 25, 2312 PG Leiden, tel. 071- 232428, fax: 071-222340. Fotostudio's Lucas Witte fotografie. Handwerken Wol- handwerken - kleinvak Kindermode- en quiltstoffen Klokken 150 EIGENTIJDSE KLOKKEN ook voor bedrijven. Haarlemmerstraat 215-217-219 Leiden. Tel.: 071-124827. Kousen/sokken Dagelijks v.a. 9 uur, zaterd. van 10-13 uur. C. van Berge Henegouwen, Vronkenlaan 23, Leiderdorp, tel. 071- 892777. Loodgieters Magnetron Van der Greft C.E.S. Fruitweg 60 Leiden Tel.: 071-323434. Recreatie Voor alle soorten ZEILMA- KERSWERKI Voor levering en reparaties aan bootzei- len, inzetten van ritsen en ramen in tenten enz. Wij le veren ook voortenten en bungalowtenten. Ouds hoorn van Egmond BV. Lageweg 23, Katwijk, Ind.t. 't Heen, 01718-22731 afd. Perfecte kwaliteit door ervaren vakmensen geleverd en geplaatst. Spie gels op maat geslepen - spiegels met lijst - spiegels met facet voor uw winkel, showroom, gang of badka mer. De prijs zal u meeval len! Gratis opmeten. Telefoonspecialist Erkend installateur van: - telefooncentrales - autotelefoons - telefax - munttoestellen - portofoons Showrooms: Industrieterrein Merenwijk Flevoweg 35c Leiden Tel.: 071-213024 Verlichting Tel.: 071-124827. Verwarming MAMPAEY SPRINGER b.v. centrale verwarming onderhoud 24 uur service Langegracht 14 t/m 18, postbus 628, 2300 AP Lei den, tel. 071-225822 vloerverwarming dekoratieve radiatoren alléén kwal. prod. Showroom ook zaterdag geopend van 10.00-13.00 Verfwinkel voor VERFraaiende KLEUREN sinds 1876, Hooigracht 64, Leiden. Videotheken Wasmachine onderdelen Onderdelen speciaalzaak. Nwe Beestenmarkt 20, Leiden, 071-149345. Woning inrichting Het complete adres voor in tapijt, gordijnen, karpetten luxaflex. Het Karpettenhuis Herensingel 10, Leiden Tel.: 071-218130. Zonwering "DOE HET ZELVERS" OPGELET! Wij leveren ook los drato doek voor het opnieuw be kleden van zonwering, ooi div. coupons. (Keuze uit ca 200 dessins). Naaien van 4 verse doeken ook mogelij! ook schulpranden. Ook yoo los band, koord en anded onderdelen; en balcondoe en ligstoelloper. Oudshoor van Egmond BV, Lage weg 23, Katwijk. Ind.t. Heen, 01718-22731. In deze wekelijkse service rubriek adverteren ondernemers die met regelmaat hun product of dienst willen aanbieden aan de lezers van deze krant. Vaste plaatsingsdag Dit zijn de voordelen: Herkenbare opmaak Groot leesbereik Meerdere Branche rubrieken Gratis steunkleur Tekstwissel altijd mogelijk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16