Weer jeugdsoos in Oegstgeest n;— Regio Kabinet om periode bezinning gevraagd Oud-burgemeester Leiderdorp overleden Brandweertje spelen in Voorschoten Vervuiling schrikt gegadigden Ver to af Ook dit sportieve toermodel huur je bij DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 JUL chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk, 071 -356413 9 Cauberg voor het o O O Ljm. Als het een beetje meezit, is er deze maand weer een jon- gerensoos aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest. SJJO sloot de soos in februari, maar overlegt met een groep oud-medewerkers over een spoedige heropening. oegstgeest paul van der koou Tijdens een werkoverleg, later deze week, willen de partijen spijkers met koppen slaan. Zo moet er antwoord komen op de volgende vragen: op welk pu bliek richt de soos zich en hoe doet ze dat? Welke muziek draait ze, wie maakt de ruimte schoon, wie koopt in en wie be heert de kas? Het meeste werk zal op de schouders van de oud-mede werkers neerkomen, verenigd in 'Halte Haaswijk'. Maar het ge beurt wèl onder de paraplu van SJJO de Stichting Jeugd/Jonge renwerk Oegstgeest. Het be stuur van de stichting voelt er niets voor om de ruimte onder te verhuren. Ook de gemeente eist dat de partijen samenwer ken. Nadat wethouder A. Kohlj?eck (PvdA/welzijn) de partijen in ju li rond de tafel had gekregen, deed hij direct een stapje terug toen hij merkte dat de 'bereid heid er is om samen te werken'. Hij ziet de toekomst dan ook 'met vertrouwen tegemoet' en vindt het niet nodig de komen de gesprekken bij te wonen: ,,We hebben afgesproken dat de gemeente op de hoogte wordt gehouden. En bij conflicten zijn we bereid als arbiter op te tre den." Beroepskracht Voorzitter M! Berkhout van de vereniging Halte Haaswijk is blij dat jongeren niet hoeven te wachten tot er een jongeren werker is. Hij heeft begrepen dat de beroepskracht er niet voor november is en pas in ja nuari een soos op poten zou kunnen zetten. Volgens de nieuwe SJJO-secretaris M. Haasnoot is het nog de vraag öf er een beroepskracht voor jon geren komt. De gemeente moet daar nog over beslissen. Voordat de jongerensoos de geest gaf, waren cr activiteiten op woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Halte Haaswijk wil die avonden aanhouden, maar hoopt ook met extra's te kunnen komen. „Maandelijks willen we iets speciaals organi seren en in dë zomer iets groots. Misschien wel kampen", zegt Berkhout. Halte Haaswijk richt zich op alle Oegstgeestenaren van 16 tot 28 jaar. Muziekavonden zullen daarom 'zo algemeen' mogelijk klinken met veel muziek uit de 'top-40'. Hij acht de kans klein dat de soos opnieuw dicht moet na klachten over overlast: „We zul len de jeugd duidelijk vertellen dat ze zich moeten aanpassen. Anders zijn hun kansen verke ken, hebben ze het opnieuw verknald." Strenger Volgens wethouder Kohlbeck moeten er duidelijke afspraken over sluitingstijden worden ge maakt, ook met de politie. „Het gaat er niet om dat we strenger worden, ik zou het liever rede lijk noemen. We moeten niet, net als vorig jaar, zondagmor gen vanaf zes uur activiteiten krijgen." Ook de SJJO-secretaris noemt dat 'uit den boze'. De Nederlander Iwan van Bree- men heeft gisteren in Valken burg de tijdrit gewonnen op de Cauberg in een tijd van 4.55 mi nuten. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Bloe- menmarathon dat een rolstoe ler deze 'moeilijke' berg in min der dan 5 minuten bedwong. Leidenaar André Moedig deed de Cauberg in 11.59 minuten. In Valkenburg won de Austra liër Paul Wiggens. In de B-cate- gorie Lilian Sauvage. Tweede werd de Nederlander Theo Greeve. In het algemeen klasse ment staat Paul Wiggens bo venaan. Leidenaar André Moe dig staat 20ste. Bewoners storen inbreker oegstgeest De bewoners van een maisonnette-woning aan de Deutzstraat in Oegstgeest hebben geluk gehad. Toen zij na een paar dagen afwezigheid thuis kwamen stonden in een kamer op de eerste etage van de woning tafelzilver, een schilderij, een tele visie en een videorecorder klaar om mee te nemen. De dief is vermoedelijk gestoord bij zijn werkzaamheden en vertrokken. De dader is op het dak van een schuurtje geklommen en door een niet afgesloten keukenraam naar binnen gegaan. Auto in de sloot oegstgeest Twee inzittenden van een auto zijn vannacht licht gewond geraakt bij een duik in het water. Voorbijgangers op de Vinkenweg in Oegstgeest zagen een auto in de sloot liggen. De inzittenden waren door omwonenden reeds in huis gehaald om op te drogen. De bestuurder, een 26-jarige man uit Montfoort, is vermoedelijk onder invloed van alcohol uit de bocht gevlogen en in de sloot terecht gekomen. Zijn passagier was een 25-jarige man uit Oudewater. De twee zijn met schaafwonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. (De bewoners van de regio jSchiphol, waar in totaal 2,5 mil joen mensen wonen, vragen het (kabinet en de Tweede Kamer om een bezinningsperiode. Die tijd moet worden gebruikt om alle gegevens boven water te halen die nodig zijn voor een af gewogen beslissing over een (uitbreiding van de luchthaven. De stichting Platform Leef milieu Regio Schiphol besloot jenkele dagen geleden uit de klankbordgroep Project Main- port en Milieu Schiphol (PMMS) te stappen. Zij deed dat uit onvrede over het tussentijd se besluit van het kabinet om onder meer een vijfde baan pa rallel aan de Zwanenburgbaan aan te leggen. Volgens de stichting is het ka binetsbesluit gericht op een ver dere groei van Schiphol, zonder dat een gelijk gewicht wordt toegekend aan de tweede doel stellingvan het PMMS, namelijk het verbeteren van het milieu. De bewonersorganisaties me nen dat het huidige beleid de voortzetting inhoudt van het naoorlogs luchtvaartbeleid; het voortdurend doorschuiven van problemen naar de toekomst, terwijl het leefmilieu voor de huidige bewoners steeds on aangenamer wordt. Oud-burgemeester K.C. van Diepeningen van Leiderdorp is vrijdag overleden. Van Diepe ningen, ereburger van Leider dorp, droeg de ambtsketting van 1946 tot 1962. Hij vertrok daarna naar de gemeente Bar- neveld, waar hij tot zijn pensio nering burgemeeser was. Vol gens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp ligt de grootste verdienste van Van Diepeningen op het gebied van de grondaankopen. Voor de verwerving van terreinen voor woningbouw heeft hij zich 'enorm ingezet'. „En daar pluk ken wij tot op de dag van van daag de vruchten van." Van Diepeningen werd in 1962 opgevolgd door door R.M. Gallas, die later burgemeester werd van Alphen aan den Rijn. De oud-burgemeester is 83 jaar oud geworden. Hij is in be sloten kring in Voorthuizen be graven. MOTORBOOT GESTOLEN - Uit een sloot in de wijk Hagheweide in Warmond is het afgelopen weekeinde een rubberen motorboot ge stolen. De eigenaar kwam gisteren tot de ontdekking dat zijn boot, die 10.000 gulden waard is, was verdwenen. Woonhuis hennepkwekerij: duizenden guldens schade Er blijkt voor vijf- tot tienduizend gulden schade te zijn aange richt in de gemeentelijke flatwoning aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade in Voorschoten die tot voor kort was inge richt als illegale hennepkwekerij. Volgens C. Verlooij, directeur welzijn van de gemeente Voorschoten is dit een zeer globale schatting van de kosten die moeten worden gemaakt om het pand weer in oude staat terug te brengen. „De aannemer moet er ook nog een kijkje nemen. Dat gebeurt pas na de vakantie." Medio juli deed de politie een inval in de gemeentelijke wo ning. De kwekers hadden in de vierkamerwoning van zo'n tachtig vierkante meter een afzuig- en installatiesysteem geïn stalleerd. De complete inventaris, inclusief de planten, is in middels uit het huis verwijderd. Wat overbleef was een kaal huis met een groot aantal doorgebroken muren. Verder zijn enkele deuren beschadigd. De gemeente wil de kosten van herstel verhalen op de 31-ja rige bewoner. De hennepkweker, die ook een huis in Den Haag bewoont, is vorige week opgepakt door de politie. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is nu weer op vrije voeten. De man heeft voor zover bekend de huur van zijn Voorschotense wo ning niet opgezegd. voorschoten Het vasthouden van een echte brandweerspuit valt niet mee als je nog zo klein bent. Zo'n waterstraal heeft erg veel kracht De kleintjes die gisteren meededen aan de brandspuitwedstrijden bij het Voorschotense zwembad Het Wedde kregen daarom assistentie van de groten. De wedstrijden vormden onderdeel van de jaarlijkse kindervakantiebezigheden in Voorschoten, die gisteren zijn begonnen. Nog twee weken kunnen kinderen uit Voorschoten en omgeving meedoen aan allerlei activiteiten. De opkomst op de eerste dag viel volgens coördinator H. van Gogh niet tegen: er deden 128 kinderen mee. foto henkbouwmai Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. I Een volgeschreven an sichtkaart, niet uit het I buitenland maar uit on opgemerkte plekken in de regio. j Het Burgemeester Berkhout- j park is een oase in het door au to's doorsneden Voorschoten. Achter het gemeentehuis, op een steenworp afstand van het doorgaande verkeer tussen Den Haag en Leiden, ligt een klein paradijs verborgen. i De Voorschotense ambtenaren i beschikken over de mooiste achtertuin van het dorp. Burge- i meester Cannegieter slentert er wellicht weieens rond, na een hectische B&W-vergadering, om de zinnen wat te verzetten. De ambtenaren hebben vanuit de nieuwbouw van het gemeen tehuis zicht op de voorste vijver, waar een fontein nietsvermoe dende wandelaars zachtjes be sproeit. Een moeder met kind voert de eenden. Het kind kraait van plezier. De eenden, gewend aan bezoekers met voer, zijn tam, bijna brutaal. Ook deze watervogels kunnen worden verpest door toerisme. Ze hap pen het brood al ongeduldig uit je hand en zelfs de brodeloze wandelaar wordt langdurig ach tervolgd - voor het geval dat. Dieper in het park ligt de cen trale vijver, met een spannend, door struikgewas overwoekerd eiland. Ongetwijfeld een rustige broedplaats voor de vele vogels. Een merel stuitert langs de wa terkant, zijn snavel vol regen wormen, want hij moet zijn hongerige jongen voeden. Het water is opvallend helder langs de kant, scholen kleine vissen zijn duidelijk zichtbaar. Meer centraal hebben de waterplan ten het rijk alleen en wordt de bodem aan het zicht onttrok ken. Libellen scheren laag over het water, terwijl het zonlicht in alle kleuren van de regenboog ker in het Berkhoutpark, waar een serene rust heerst. Er ver schijnen meer moeders met kinderen, diverse ouderen ma ken hun dagelijkse ommetje. Opa en oma laten hun klein zoon apekooien in de speeltuin in het noorden. Een strakge spannen touwconstructie staat borg voor veel klimplezier. Een stuk verderop staat een pick nicktafel van gewapend beton, het definitieve antwoord op voortschrijdend vandalisme. De tafel lijkt zelfs sterk genoeg om een uitzinnige orgie van de" Hells Angels te weerstaan. Brommers De gedachte aan de beruchte groep motorrijders is nog maar net opgekomen, en prompt wordt de rust in het park wreed verstoord door opgeschoten jongeren op opgevoerde brom mers, die van het stiltegebied een parcours voor een cross wedstrijd maken. De opge schrikte vogels zoeken een goed heenkomen. Het paradijs lijkt door de komst van de indrin gers voorgoed verloren, maar gelukkig druipen de snelheids duivels snel af; het is ze te heet in het park. De rust keert weer. Bij de hoofdingang van het park, aan het Viveenpad, staat geen brom- of fietsverbod. Wel worden de recreanten op een houten bord aangespoord om hun honden aan de lijn te hou den, de omgeving schoon te houden en flora en fauna te sparen. Hier staat ook, vlakbij de bunkerachtige oudbouw van het gemeentehuis, het monu ment voor de gevallenen. Niet aangetast door graffiti, mis schien door respect, maar meer waarschijnlijk door een alert schoonmaakbeleid. Henryc Adamski, Leendert Bouthoorn, Koenraad Wolleswinkel en an deren gaven hun leven. Zij sneuvelden niet bij de verdedi ging van het Berkhoutpark te gen de Duitse bezetter, mag je aannemen, maar waken nu wel eeuwig over het groene hart van Voorschoten. frank buurman GROETEN. UIT VOORSCHOTEN De mooiste achtertuin van het dorp Een oase van rust in het door autowegen doorsneden Voorschoten: het Burgemeester Berkhoutpark. foto henk bouwman in hun glasachtige vleugels wordt weerkaatst. Droefheid Bomen zijn er in alle soorten en maten in het Berkhoutpark. Reusachtige populieren, mach tige eiken, een stijlvolle treur wilg, maar ook een droefgeesti ge boom, midden op een veldje, die alle takken naar beneden laat hangen alsof hij de alle el lende van de wereld wil uitbeel den. Is de boom ziek, of hoort het zo? De plaatselijke boomex pert zal het wel weten, maar die loopt vandaag niet rond in het park. Niet ver van de trieste boom is een terras met balkonhek aan het water aangelegd, voor een gemetselde bank. Dp een met graffiti opgefleurd plakkaat staat te lezen dat deze voorziening is aangebracht ter ere van H. Wul- lings, die leefde van 1869 tot 1936. Wullings was de stichter van een naar hem genoemd in ternaat, waar jongeren de 'vijf jarige cursus HBS' konden vol gen. 'Leerlingen en leeraren' waren hem oneindig dankbaar en de Voorschotenaren plukken er nu nog steeds de vruchten Geleidelijk aan wordt het druk- rudolf kleun De vervuiling van verschillende fabrieksterreinen van de failliete kabelfabrikant Verto, waaronder dat in Leiderdorp, is een strui kelblok geworden voor overna me van concern als geheel. In middels is de bewindvoerder begonnen met het los verkopen van diverse bedrijfsonderdelen. Er bestaat nog een kleine kans dat er een gegadigde wordt ge vonden die een deel van het Leiderdorpse bedrijf wil voort zetten. Volgens mr. S. van Solkema die namens het kantoor van be windvoerder mr. J. Houthoff bij de onderhandelingen is betrok ken, zijn er nog verschillende gegadigden voor Verto Staalka bel, de bv waartoe de vestigin gen in Leiderdorp en Dongen horen. Het gaat daarbij om bin nenlandse kopers. „Ze hebben interesse in een deel van de produktie." Als het tot verkoop komt, verwacht de bewindvoer der dat 40 van de 195 banen bij de kabeldivisie in stand blijven. Van Solkema vermoedt dat het in Leiderdorp om hooguit twin tig dertig van de ruim 90 ba nen gaat. Maar de bewindvoer der houdt ook nog steeds reke ning met een totale sluiting van dit deel van Verto. Van Solke ma: „Er is tot nu toe vooral sprake van veel kijken en weinig kopen." Het is overigens niet de eerste keer dat milieuproblemen een overname van Verto in de weg staan. Het Britse Bridon trok zich drie jaar geleden om die re den terug toen een overname bijna rond leek. Concurrent Bridon heeft volgens Van Solke ma nu alleen belangstelling in de overname van machinerie. „Verder is het slechts geïnteres seerd in de sluiting van een concurrent." Inmiddels is er wel overeen stemming over de verkoop van de handelsdivisie aan Nagron Nationaal Grondbezit over de overneming van vier handels ondernemingen. Het gaat om bedrijven die buiten het faillis sement zijn gebleven, Den Haan Handel, Mennens Co Handelsmaatschappij, Men nens Groningen en Handel maatschappij Staalkabel. Ook koopt Nagron zo goed als zeker de activa van de gefailleerde Hoogerwerff Staalkabel in AI- blasserdam. Als de verkoop doorgaat, blijven bij de handels bedrijven de ongeveer 185 ar beidsplaatsen behouden. Bij Hoogerwerff Staalkabel worden dan nog negentien van de 44 banen gered. Voorwaarde voor het doorgaan is wel dat de fis cus afziet van een claim van tussen de twee en drie miljoen aan omzetbelasting door de ge failleerde groep niet als één be drijf te zien. Bewindvoerder Houthoff voorziet voor de verdere afwik keling van het faillissement 'een sterfhuissituatie'. Voordat de houdstermaatschappij failliet wordt verklaard, wil Houthoff nog verschillende andere on derdelen verkopen die nu niet bij het faillissement zijn betrok ken. Het gaat daarbij onder an dere om de in Katwijk gevestig de leverancier van visserijbeno digdheden IJmuiden Stores (40 werknemers), om Verto Touw (20), Verto België, (147), de in surséance verkerende nettenfa- brikant Ansa (61), Verto Duits land (42) en Verto VS (26). Auto- en Motorverhuur MultiRent atitvn- kvr Leiden 071 - 310001 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 5315 IJmuiden 02550- 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15