Wandel in de woestijn. Neem de trein. Faunabeheer verrast KLM door actie tegen afschieten zwanen Hoogovens: massaproduktie Hylite Het Gesprek van de Zomernacht Nachtleven Noordwijk: 'Gedrag verandert, de mensen zijn ongezellig' 'Met volle maan zijn hormonen net Niagara-waterval 'Restaureren wordt steeds moeilijker' DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 I -CHEF MEINDERT VAN DER K. Zelfs op de stoep stonden ze vo rig jaar, de vakantiegangers die 's avonds op de Noordwijkse Grent of langs de Boulevard een biertje wilden gaan pakken. Dit jaar echter is het niet moeilijk om een plekje te vinden op één van de vele terassen; ook bin nen is in veel gevallen nog wel een kruk vrij. „De straat zou hier vol moeten staan", gebaart Ben Akkerman, werkzaam bij 't Zeepaardje, de oudste horeca-gelegenheid aan de Grent. „Dat mag eigenlijk niet, de mensen horen binnen te zitten, maar vorig jaar rond deze tijd was het zo druk dat ze ook buiten stonden." Volgens hem is het in het Noordwijkse nachtleven momenteel uitzon derlijk rustig. Normaal gespro ken had het deze week en de af gelopen twee weken topdruk moeten zijn. De regen gooide roet in het eten. „Wij merken er op zich niet heel veel van, het is hier nog redelijk druk", zegt Ben. „Maar er zijn tenten waar het momenteel niet zo goed draait. Je hoort ook ie dereen klagen. De mensen die een strandhokje hebben ge huurd, die balen echt. Het ge drag van de mensen verandert ook, ze zijn minder gezellig. Als je vraagt of ze even aan de kant willen gaan, krijg je van alles naar je hoofd geslingerd. Hoe dat komt? Door het slechte weer, denk ik." Noordwijk wacht op betere da gen. Al liet het weer zich giste ren overdag van zijn betere kant zien, de tentdoeken boven de terrassen stonden gisternacht weer bol door een stevige bries. Op het strand was geen hond te bekennen; de meeste mensen die toch besloten in Noordwijk hun vakantie door te brengen, zaten een uitzondering daar gelaten binnen, warm achter het glas. Hoewel, een enkeling zwerft over straat. „We zijn noar boet'n gegooid", moppert een beschonken jongen, die vanuit Twente voor een paar dagen naar Noordwijk is gekomen. „Bij het Deurtje. Best gezellig doar maar we mocht'n geen la waai mak'n." Noordwijk vindt hij desalnietemin een „gezellige uitgaans-stad." „Het is hier wel seksueel. Maar we moet'n wenn'n aan het toaltje. En het bier is hier duur, drie gulden. Bij ons kost het 1,75." Hij moet het wel erg bont heb ben gemaakt, bij 't Deurtje. Want daar doen ze over het al gemeen niet moeilijk. Een groep jongens uit Haaksbergen, die het met apfelkoren best uit houdt op het terras en iedere voorbijganger gratis en luid ruchtig van commentaar voor ziet, krijgt er zowaar hoedjes van de zaak. „Een klassetent", zeggen ze. „We zijn hier vorig jaar ook geweest in Noordwijk. En dat beviel zo goed dat we hier nu weer acht dagpn zitten. Waar? Of bij onze tent op cam ping 'Op Hoop van Zegen' of in 't Deurtje." „Dit is ons publiek", zegt een medewerker. „Die jongens uit het oosten van het land komen hier graag. De niet stadse lui, zullen we maar zeggen." Hij wil zich wel wagen aan een profiel schets van Noordwijkse bars en discotheken. „The Champ, daar komen de discoboeren. Ze hebben daar heel wat klanten van ons over genomen, mensen die meer van disco houden", zegt hij. „Het Koffiehuis hiernaast? Nou, ga maar kijken. Daar huizen de progressievelingen, daar respec teert iedereen elkaar." De Klik spaan is volgens hem het ter rein voor de 'meer wereldse lui'; in The Grand komt de jongste generatie. „Het Stippie? Derti gers. Boule 7? Matjes. En 't Zee paardje? Daar zitten de 'norma le' disco-gangers. Veel mensen uit Noordwijk ook, geen boeren dus maar stadse mensen." 'Vorig jaar rond deze tijd was het zo druk dat ze ook buiten stonden' Volle maan? Het maakt zo beweert men de mensen onrustig. De hartstocht laait op in de slaapkamers; pyro manen krijgen onbedwingbare neigingen om brand te stich ten. Weerwolven duiken op bij volle maan, zo geloofden de mensen bovendien in de mid deleeuwen. En ook nu nog schijnen er mensen door psy chiaters te worden behandeld, die denken dat ze bij volle maan in zo'n harig monster veranderen. Lycantropie heet de afwijking. Maar er gebeurt meer. Slaap wandelen bijvoorbeeld zou va ker voorkomen bij volle maan en wordt daarom ook wel maanwandelen genoemd. Voor epilepsie geldt hetzelfde. Deze ziekte wordt ook wel maanziekte genoemd. Boeren geloven dat volle maan de beste tijd is om te zaaien; ook zouden er op dat moment meer vissen worden gevangen. Een onderzoek in New York toonde aan dat het aantal mis drijven bij volle maan een re cordhoogte bereikt. Vrouwen in Napels, die onte vreden zijn over een in hun ogen te geringe borstomvang, staan bij volle maan op hun balkon. Zij prevelen het Latijn se versje 'Santa Luna, Santa Stella, fammi crescerequesta mammella' en geloven nog steeds dat ze op die manier een grotere boezem krijgen. In Nederland zijn de mensen wat nuchterder. Gisteravond volle maan was er al thans geen dame te ontdekken die het balkon opklom. „Gro tere borsten bij volle maan? Nooit van gehoord", zegt Els, een dame die op stap is in Noordwijk. „Ik dacht dat je voor zoiets naar de plastisch chirurg moet." Vleugeltjes Een wandelaar: „Volle maan? Ja, men zou er opgewonden van raken, hè? Nou. ik merk er niets van. Maar ja, die maan zit momenteel wel achter de wolken..." Een jongeling. Mar- tijn genaamd, ietwat giechelig: „Je moet me niet serieus ne men hoor, maar ik word altijd ongesteld bij volle maan. En dan gebruik ik Always Ultra, met vleugeltjes. Kan ik nog vliegen ook." Zijn maatje Martin is iets seri euzer. „Tja. volle maan", peinst hij. „Dat geeft toch wel een extra dimensie. Met volle maan in een strandhuisje, dat is gewoon romantisch. Je hor monen komen eenvoudig in een Niagara-waterval versnel- linR." „Moordneigingen", zegt een zekere Kees. „Het schijnt dat mensen die vooral krijgen bij volle maan. Ik heb er geen last van, maar dat verhaal hoor je soms wel vertellen. Ach ja, volksgeloof denk ik. Ik neem het niet serieus." Fabeltjes en volkgeloof of niet, feit blijft dat er met volle maan rare weliswaar verklaarbare dingen gebeuren. Een voor beeldje: zet met volle maan een glas tot aan de rand toe gevuld met water in het ven ster. De volgende ochtend ligt er gegarandeerd een plas naast het glas. AMSTERDAM- Door bezuinigingen is bij het herstel van oude panden in Amsterdam de monu mentensubsidie gedaald van 50 naar 30 procent van de restauratiekosten. Vooral de subsidiestroom van de rijksoverheid richting monumentenzorg verslechterde. De Amsterdamse Maatschappij voor Stadsherstel zegt dat in het jaarverslag over 1992. Deze NV had eind vorig jaar 370 panden in bezit. De boekwaarde daarvan steeg van 95 miljoen gulden in 1991 naar 108 miljoen gulden in 1992. Volgens directeur Wim Eggenkamp van de Maatschappij stelt WVC-minister d'An- cona de door haar bepleite samenhang tussen stadsvernieuwing, volkshuisvesting en monumentenzorg zwaar op de proef door voortdurend de restauratie-budget ten te verminderen. En dat terwijl er zich een nieuwe categorie te onderhouden mo numenten aandient, namelijk de 'toppers' uit de periode 1850-1940. Betreurenswaar dig vindt de Maatschappij het dat het vol ledig herbouwen van monumenten niet meer wordt gesubsidieerd. Uit rendementsberekeningen die voor een aantal dit jaar uit te voeren projecten zijn gemaakt, blijkt dat bij restauraties op minder gunstig gelegen locaties - en bij een minimum rendement van 7.procent - hogere huren moeten dan de markt eigenlijk aankan. Ondanks het feit dat vorig jaar nauwelijks nog nieu we projecten konden worden aangepakt, werd het hoogste restauratieniveau sinds jaren bereikt, te weten bijna 16,5 miljoen gulden. Omdat de subsidiestroom af neemt, moeten projecten steeds vaker met vreemd vermogen worden gefinancierd. En dat leidt weer tot hogere rentelasten. De Maatschappij kan de financiële druk op twee manieren verlichten: minder projec ten aanpakken of met een aandelen-emis sie komen. Dat laatste gaat gebeuren. Wordt er vervolgens op restauratie-gebied enigszins gas teruggenomen, dan kan het voorlopig bij die ene emissie blijven. Burgers' Zoo heeft er een echte woestijn bij gekregen: Burgers' Desert. Je komt er woestijndieren tegen en er is zelfs een oase, waar je kunt uitblazen. Burgers' Desert is onderdeel van Burgers' Zoo, een van de mooist aangelegde dierenparken van Nederland. Je vindt er ook Burgers' Bush, het grootste overdekte tropische oerwoud ter wereld. Naar dit grote opwindende park gaat een NS-Dagtocht. Bij de prijs inbegrepen zijn een retour 2e klas Arnhem, de trolleybusrit Arnhem-Burgers' v.y, de toegang en een tochtje per safaritrein. En dit alles met 20% korting. Voor de kinderen van 4 t/m 11 jaar is er een spotgoedkope Railrunner dagtocht: f 16,- vanaf elk station in Nederland. De NS-Dagtocht naar Burgers' Zoo, Bush en Desert. De KLM beraadt zich vandaag over de actie van de stichting Kritisch Faunabeheer tegen het afschieten van zwanen. De luchtvaartmaatschappij ge bruikt de zwaan in haar recla me-campagne op tv en in dag en weekbladen. De poster die Kritisch Faunabeheer samen met de Dierenbescherming heeft ontwikkeld ter ondersteu ning van de actie, lijkt heel veel op de reclamecampagne van de KLM. „Wij zijn daardoor verrast en vinden het jammer dat de stichting op deze wijze aan dacht meent te moeten vragen voor de actie", aldus een KLM- woordvoerdergjsteravond. De luchtvaartmaatschappij heeft geen moeite met de doel stelling van de actie. „Daar staan wij sympathiek tegenover, wie wil uiteindelijk de natuur niet beschermen",, stelt de woordvoerder. Maar als de actie van Kritisch Faunabeheer aan slaat en de posters worden overal in het land verspreid, vreest de KLM gevolgen voor haar eigen reclamecampagne. „Wij weten nog niet wat we daartegen mopten doen. Van daag praten wij erover", aldus de KLM-woordvoerder. Het ministerie van landbouw geeft jaarlijks een aantal ver gunningen af aan boeren om zwanen af te laten schieten die schade toebrengen aan hun grasland. Volgens Kritisch Fau nabeheer is er echter „een jachtpraktijk op de knobbel zwaan gegroeid, die haaks staat Kritisch Faunabeheer presenteerde gisteren een poster tegen het afschieten op de landelijke wetgeving". De knobbelzwaan is een bescherm de vogel waarop niet mag wor den gejaagd. Verschillen Kritisch Faunabeheer stelt dat er jaarlijks minstens 5000 knob belzwanen worden geschoten. In diverse provincies, aldus de stichting, wordt op geen enkele wijze de hand gehouden aan de aan jagers opgelegde verplich ting hun 'scores' te rapporteren. Ook de voorwaarden waaraan zwanenjagers moeten voldoen, vertonen per provincie verschil len. Enkele provincies verlenen vergunningen voor een paar maanden, andere geven ver gunningen af voor een heel jaar. Om ergernis bij het publiek te voorkomen, bevat vrijwel elke provinciale verordening voor schriften die aangeven dat het schieten en vervoer van knob belzwanen niet zichtbaar mag zijn vanaf de openbare weg. De geheimzinnigheid rond de zwa- nenjacht gaat volgens Kritisch Faunabeheer zover, dat nie mand beschikt over foto- of „De zwaan is een alom geliefd en respecteerd dier, mascotte zelfs van onze nationale lucht vaartmaatschappij. In vrijwel al le Europese landen is de jacht op knobbelzwanen verboden. Het wordt tijd dat ook Neder land daarmee ernst maakt", al dus Kritisch Faunabeheer. De opbrengst van de postercam pagne wordt besteed aan het aanspannen van procedures te gen de zwanenjacht. UMUIDEN» FRANS VAN DEN BERG Hoogovens is inmiddels ver ge vorderd op het pad naar massa produktie van het nieuwe mate riaal Hylite. Vanuit de automo bielindustrie bestaat veel be langstelling voor toepassing van dit verderlichte maar toch ster ke materiaal. Wereldwijd is oc trooi aangevraagd voor deze combinatie van aluminium en kunststof. Het staal- en aluminiumcon- cern Hoogovens heeft al een nieuw bedrijf opgericht voor de verdere ontwikkeling, verkoop en produktie van Hylite. Mo menteel wordt op een proeflijn in het laboratorium in IJmuiden het nieuwe veelbelovende ma teriaal gemaakt. Wanneer over drie tot vijf jaar in de eerste au to's Hylite wordt toegepast, moet Hoogovens overstappen op massaproduktie. Momenteel wordt onderzocht welke be staande installaties in IJmuiden en elders in het land daarvoor geschikt zijn te maken. Een compleet nieuwe fabriek is dus niet nodig. Al ruim vijf jaar is Hoogovens bezig met dit nieuwe materiaal. De Franse autofabrikant PSA (bekend van Peugeot en Ci troen) nodigde in 1987 fabri kanten uit om mee te werken aan de auto van de toekomst. Hoogovens pakte voor het eerst de zaak anders aan. Eerst werd gekeken naar de eisen van de afnemer en daarna werd pas over het materiaal nagedacht. Zo kwam men uit op de ideale combinatie van aluminium en kunststof. Wat voor kunststof tussen de twee dunne laagjes aluminium is geperst is bedrijfs geheim. Het grootste voordeel van Hy lite is het geringe gewicht, wat belangrijk is vanwege het brandstofverbruik van de au to's. Aluminium weegt sowieso maar de helft van staal en is ook lichter dan kunststof, maar Hy lite is nog veel lichter. Boven dien is het materiaal goed ver vormbaar, zodat er makkelijk een motorkap van kan worden gemaakt. Hylite is bovendien roestbestendig en kan tempera turen tot 150 graden verdragen. Het nieuwe matcri.i.il is ech ter ook bij massaproduktie nog duurder dan staal, maar wel goedkoper dan kunststof. Een nadeel is ook dat Hylite niet kan worden gebruikt voor de dra gende delen van de auto. Te vens is het niet mogelijk dit ma teriaal vast te lassen aan de rest van de wagen, zodat lijmen noodzakelijk is. Ook het milieu aspect speelde nog even mee. Materialen moeten tegenwoor dig opnieuw zijn te gebruiken. Bij zeer lage temperatuur blijkt het mogelijk te zijn het alumini um te scheiden van de kunst stof. De autoproducenten test ten een motorkap van Hylite uit in de Citroën AX.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13