Oecumenisch studentencongres Kerk Samenleving Ramos houdt vast aan geboortebeperking DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 12 redactie dick van der plas. 071 -356443 HET WEER ROB GROENLAND KORTWEG New Song De Antilliaanse gospelfor matie 'New Song' uit Cu rasao treedt morgenavond op in de Levensstroom Gemeente aan de Touw- baan 3 in Leiderdorp. De groep brengt hier haar musical 'Each one, Reach one'. 'New Song' bestaat uit 35 personen die over de hele wereld optreden met hun gospelrepertoire. Het concert in Leiderdorp begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Woensdagavondzang Het Katwijks christelijk mannenkoor Jubilate geeft morgenavond een optre den tijdens de Woensdag- avondzang in de Oude Zeekerk aan de Hoofd straat in Noordwijk. Het 200 leden tellende gezel schap staat deze avond onder leiding van Peter Bontje. Het koor zingt zo wel met orgel als met pia no-begeleiding. De sa menzang wordt geleid door de organist Teke Bijlsma uit Haarlem. De bijeenkomst begint om 20.30 uur, de deuren van de kerk gaan open om 20.00 uur. De toegang is gratis. Wel wordt bij de uitgang een collecte ge- houden om de onkosten te dekken. Moker Het eerste gedeelte van de Caecilia-mis van Gounod staat morgenmiddag cen traal tijdens de radio-uit zending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek. De overdenking is van dominee J.H. van Hunnik uit Leiden. Het programma wordt uitge zonden van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Komende zondag wordt het van 19,00 tot 19.30 uur herhaald. Zomeravondzang De solist Henk Post ver leent morgenavond muzi kale medewerking aan de Zomeravondzang in de Oude Kerk aan de Katwijk- se Boulevard. De bijeen komst begint om 20.00 uur, de deuren van de kerk gaan om 19.30 uur open. De toegang is gratis. Wel is er aan hel eind van de sa menzang bij de uitgang een collecte. Nieuw Leven De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap Alphen aan den Rijn komt met ingang van zondag 8 augustus bij een in een nieuw onderko men. De geloofsgemeen schap verhuist naar de Ko ningin Julianaschool, met de ingang op de hoek Verl. Mamixstraat/Jongkindt Coninckstraat 102. De bij eenkomsten met muziek, zang en lofprijzing begin nen hier steeds om 10.00 Gospel Corner Het duo Harry en Marijke Govers is op vrijdagavond 13 augustus te gast tijdens de gospel-avond in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 in Lei den. Voor de bijeenkomst is een doorlopend pro gramma samengesteld met zang, live-muziek, in terviews en 'musictea ching'. De toegang is gra tis. De gospel-avond wordt georganiseerd door de Stichting Johan Maasbach Wereldzending. Jongeren op zoek naar 'balans van spiritualiteit en rationaliteit' Zo'n driehonderd studenten uit de hele wereld komen vandaag in Zeist bijeen voor een congres van de World Student Christian Federation (WSCF). De ontmoeting, die de naam 'Big E' heeft gekregen, staat in het teken van de 'oecumenische inspiratie'. Het congres duurt tot en met 11 augustus. denominaties. In sommige lan den heeft de WSCF nauwe ban den met de kerken, maar er zijn ook tal van naties waar dat niet het geval is. Daar opereert de studenten-federatie geheel zelf standig. De WSCF-studenten leven 'vanuit het Goede Nieuws van het evangelie Van Jezus Chris tus', zoals heel duidelijk in een De World Student Christian Fe deration is bijna een eeuw oud. De oecumenisch ingestelde or ganisatie, zeg maar de universe le bond van christen-studenten, is vertegenwoordigd in meer dan tachtig landen en telt zo'n 300.000 leden die zijn aangeslo ten bij verschillende kerkelijke brochure wordt vermeld. „Ze streven naar vrede en gerechtig heid, werken mee aan de een heid van de Kerk en brengen de boodschap van Gods koninkrijk in deze wereld." Afgezien van het congres in Zeist, werkt de WSCF doorgaans in stilte. Ach ter de schermen worden echter heel wat activiteiten ontplooid. In Sri Lanka bijvoorbeeld pro beren studenten verzoening tot stand te brengen tussen de Ta mils en de Singalese gemeen schap op dit eiland. In Libanon is de WSCF betrokken bij de de dialoog tussen moslims en christenen. Dichter bij huis, in Duitsland, zijn de oecumeni sche studenten, daarbij ge steund door de kerken, betrok ken bij het vraagstuk van de werkloosheid. Ook worden er acties ondernomen tegen het racisme en het geweld tegen buitenlanders. Behalve in Amsterdam zijn er nog vier regionale kantoren, te weten in Beiroet, Hongkong, Nairobi en Quito. Het Landelijk Overleg van Studentengemeen ten (LOS) heeft destijds het WSCF-lidmaatschap overgeno men van de Nederlands Chris telijke Studenten Vereniging (NCSV), die in de jaren tachtig is opgeheven. Het thema van de conferentie in Zeist is 'Many gifts, one spi rit', waarbij de deelnemers op 'Langs Leidse Kerken' in teken van avondmaal Het project 'Langs Leidse Ker- keh' staat volgend jaar in het te ken van het avondmaal. In de zeven deelnemende kerken wordt onder meer ingegaan op de rol van het avondmaal bin nen de kunstgeschiedenis, de architectuur en de muziek. „Er is zoveel materiaal voorhanden dat het moeilijk zal worden een keuze te maken", verwacht T. Boon van de Stichting Pieters kerk, één van de deelnemers aan het project. 'Langs Leidse Kerken wordt volgend jaar opnieuw in de maand juli gehouden. De zeven monumentale Godshuizen in de binnenstad staan dan elke zaterdag open voor het publiek. De deelnemende kerken zijn de Hartebrugkerk, de Hooglandse Kerk, de Lokhorstkerk, de Lu therse Kerk, de Marekerk, de Pieterskerk en de Waalse Kerk. Het project is begonnen in 1990 nadat tijdens eerdere ma nifestaties als Kerkepad en Open Monumentendag was ge bleken dat er veel belangstelling bestond voor de monumentale kerken. De afgelopen julimaand hebben de deelnemers gecon stateerd dat het aantal bezoe kers opnieuw is toegenomen. „Tijdens de eerste twee zaterda gen, die samenvielen mpt de Lakenfeesten, ontvingen we al leen al in de Pieterskerk za'n duizend mensen", vertelt Boon. „De drie zaterdagen daarna wa ren dat er steeds zo'n 500 en ook dat is uitzonderlijk." Cijfers van de andere deelnemende kerken heeft hij niet beschik baar - de deelnemers evalueren het project half augustus - maar de bezoekers lopen op een za terdag vaak meerdere gebou wen af. Boon: „Wat opviel was dat we dit jaar een veel gerich ter publiek hadden. Mensen kwamen echt met de folder in de hand de kerk binnen." President Fidel Ramos van de Filipijnen houdt vast aan het regeringsprogramma voor geboortebeperking, ondanks de kritiek van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij zal echtparen echter niet dwingen om zich er aan te houden, maakte hij gisteren bekend bij de lancering van het programma. Ramos ontkende de bezwaren van kerk leiders, die menen dat geboortecontrole een geloofskwestie is. „We kunnen deze morele kwestie niet beperken tot een ge loofszaak", aldus de methodistische presi dent. Hij wees op kinderen die in armoede en ellende leven en op de slechte gezond heid van moeders die teveel kinderen heb ben gebaard. Kerkleiders hebben Ramos ervan be schuldigd religieuze strijd aan te wakkeren in het rooms-katholieke land - 85 procent van de bevolking rekent zich tot de RK Kerk - en hebben werkers in de gezondheidszorg opgeroepen het regeringsprogramma te ne geren. De kerk is voorstander van natuurlij- kegeboortebeperkingsmethoden. De 65 miljoen zielen tellende Filipijnse bevolking groeit bijna 2,5 procent per jaar. Ramos wil die groei terugbrengen tot min der dan 2 procent aan het einde van zijn re- zoek gaan naar de balans van spiritualiteit en rationaliteit. De studenten buigen zich over di verse thema's, die worden aan gereikt door een keur van gast sprekers. Zo zal de orthodoxe bisschop Jeremiasz uit Polen zijn visie geven op de oecume ne in Oost-Europa. Verder zal de journalist Rami Khouri, hoofdredacteur van een Libane se krant, het multi-religieuze as pect voor zijn rekening nemen. Andere thema's zijn de bevrij dingstheologie, het milieu en de ecologie. Een belangrijke kern van het congres is een avond- medidatie, die een half uur duurt en door de studenten zelf wordt voorbereid. Simonis getroffen door gebedsleven koning Boudewijn Kardinaal Simonis was tijdens een recente ontmoeting met koning Boudewijn getroffen door zijn gebedsleven en zijn diepgelovige beleving van de dagelijkse eucharistie. Dat schrijft Simonis in een condolé- ancebrief aan koningin Fabiola. De kardinaal schrijft met ver slagenheid kennis te hebben ge nomen van het overlijden van koning Boudewijn, met wie hij twee maanden geleden een kort onderhoud had. „In hem ver liest uw land en de gehele we reld een groot voorbeeld van een christelijke vorst en een waarachtige gelovige", aldus Si monis. Hij schrijft 'tot zijn intentie' de eucharistie te he6ben ge vierd. Hij heeft 'de Heer van alle leven gebeden dat het vele goe de dat hij gedaan heeft vrucht baar mag zijn voor België en dat zijn aandacht en zorg voor hu welijk en gezin velen tot inspi ratiebron mogen blijven'. Oekraïnse bisschop vraagt priesters uit buitenland WARSCHAU KNA De Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat is één van de deelnemers aan 'Langs Leidse Kerken'. FOTO HIELCO KUIPERS geringstermijn in 1998. Volgens het officiële beleid mogen echtparen zelf kiezen welke geboortebeperkingsmethode ze gebruiken. Gezondheidsminister Juan Flavier heeft echter een pleidooi gevoerd voor toename van het gebruik van condooms en de pil. Ramos benadrukte dat het regeringspro gramma een kwestie van keuze is. „Niets in het programma is op enigerlei wijze dwin gend. Ons middel is overreding, geen dwang", aldus de president. Hij hoopt deze week een ontmoeting te hebben piet de lei ding van de Rooms-Katholieke Kerk om een eind te maken aan het conflict over het re geringsprogramma. De katholiek-Oekraïnse bis schop Jan Purwinski heeft bui tenlandse priesters uitgenodigd in zijn bisdom Zytomierz te ko men werken. In een oproep in het Poolse katholieke kerkblad 'Gosc Niedzelny' schrijft de bis schop dat 30 van de 72 paro chies van het bisdom geen pas toor hebben. In 26 van de 42 parochies die wel over een ziel zorger beschikken, is een Poolse priester actief. Purwinski acht versterking van het aantal pas tores vooral nodig om de .groei van buitenlandse sekten tegen te gaan. Purwinski meldt dat 27 man nen zich in zijn bisdom op het priesterambt voorbereiden. Al zijn intussen 13 vrouwelijke en verscheidene mannelijke kloos terordes in het bisdom actief geworden, de kerk bevindt zich nog in een opbouwfase, aldus de bisschop. Vele gelovigen moeten verscheidene honder den kilometers reizen om de mis te kunnen bijwonen. De Oekraïns-Katholieke Kerk werd in 1946 door Stalin ge dwongen op te gaan in de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Eind 1989 werd de kerk, die onder gronds bleef voortbestaan, gele galiseerd. door Jan Kruis) COLOFON Opnieuw spannend Op het ogenblik maken we in Ne derland een gematigd warm weer type mee, dat bij veel mensen als zeer aangenaam aandoet na een lange periode met slecht zomer weer. Achter een warmtefront dat in de nacht van zondag op maan dag over onze regio trok, stroomde gisteren overdag vrij warme en dro ge lucht uit. Bij een overwegend zuid tot zuidwestenwind steeg de temperatuur aan het einde van de ochtend tot boven de 20 graden uit. Aan het begin van de middag trad er langs de hele Hollandse kust een zeewindcirculatie in wer king, die de temperatuur op het strand tot 18-20 graden deed da len. Op het zeewindfront zelf for meerde zich rond 15.00 uur een aantal buitjes dat over het oostelijk deel van Noord-Holland richting het IJsselmeertrok. Verder bleef het droog en konden we in de namiddagen vooravond genieten van een fraai schouwspel van zonlicht en wolken. Wie goed de tijd nam om de lucht te bestu deren, kon op 3-5 kilometer hoogte wolkenbanken ontdekken met uit stulpingen. Dit type wolk was op dat moment een aanduiding voor potentiele onstabiliteit, dat wil zeg gen onstabiliteit die zich kan ontla den zodra de luchtlagen van onder af worden opgetild. Ditoptilproces werd in de loop van de avond in gang gezet door een over Engeland naderend koufront. Halverwege de avond waren over grote gebieden van het hemelgewelf de uitstulpin gen bijna tot buitjes uitgegroeid. De komende dagen wordt het op meteorologisch gebied opnieuw spannend. Morgen wordt naar alle waarschijnlijk een aangename en vrijwel droge dag bij zonnige perio den en 20-23 graden. Boven Frankrijk worden dan de voorberei dingen getroffen voor een kort maar krachtig warmte-offensief naar het noorden. Op donderdag kan een deel van die puffende warmte tot het zuidoosten van Ne derland doordringen. Verder noord waarts botst deze warmte op de aanzienlijk koudere lucht boven ons land en de Noordzee en dat gaat een conflict geven. Boven het midden van Frankrijk wordt later op woensdag al reke ning gehouden met de vorming van een onweersstoring, die op donder dag rechtstreeks op Nederland af koerst. Dit kan ons komen te staan op een aantal fikse buien met on weer met een luchttemperatuur van 20-22 graden. In de nacht van donderdag op vrijdag trekt het hele scheidingsvlak met onweer en re gen naar Duitsland weg en maken wij ons op voor een redelijke vrij dag met een enkele bui en 20 gra den. Het weekeinde belooft vrij, aardig te gaan worden! HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en plaatselijk een bui. Mor gen in Engeland en Schot land eerst nog wat zon en droog, vooral in Ierland bewolkt en vanuit het zuidwesten regen. Mid- dagtemperatuur van 15 graden langs de Schotse westkust tot 22 graden in Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrij wel overal droog. Geleide lijk iets warmer, met mor gen maxima van 21 gra den langs de kust tot 25 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frank- Noord-Frankrijk: Perioden met zon, morgen langs het Kanaal wolkenvelden en misschien wat regen of motregen. Mid- dagtemperatuur van 19 graden langs het Kanaal tot 28 graden in de Jura en Vogezen. Midden-Frankrijk: Flinke zon nige perioden en in de loop van morgen kans op lokaal onweer. Vandaag maxima van 23 graden in de Vend'ee tot 30 gra den rond Annecy; morgen overal nog iets warmer. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig. In het noorden af en toe wolkenvelden en vrij wel overal droog. Middagtemperatuur van 25 graden bij Porto tot 35 graden plaatselijk in het binnenland. Madeira: Zonnig, van tijd tot tijd ook enkele wol kenvelden. Maxima ongeveer 23 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, In het noorden van tijd.tot tijd ook wolkenvelden en op bei de dagen kleine kans op een lokale on weersbui. Maxima aan de Costa's iets boven de 30 graden, in het binnenland plaatselijk boven de 40. Langs de noordwestkust rond de 22 graden. Ca narische Eilanden: In het algemeen zon nig. Maxima aan de stranden ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij zonnig, maar ook kans op enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur aan zee rond 30 graden. Tunesië: Aanhoudend zonnig. Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. In de loop van bei de dagen kans op een lokale onweers bui. Warmer, met morgen middagtem- peraturen van 28 graden plaatselijk in het westen tot rond 35 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma ongeveer 34 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden perioden met zon, in het midden en zuiden zonnig. Droog. Middagtemperaturen rond 33 graden, plaatselijk boven de 35 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Maxi ma rond 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. -Middagtemperatuur langs de kust en op de eilanden rond 31 graden, op het Griekse vasteland rond 35 gra- Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 30 graden. Duitsland: In het noorden eerst wolkenvelden en plaatselijk een bui, morgen flink wat zon en droog. Elders flinke zonnige perioden en in het zuiden op beide dagen kans op een lokale onweersbui. Middagtempera tuur van 23 graden in Sleeswijk-Hol- stein tot iets boven de 30 graden in Beieren en in het Zwarte Woud. Zwitserland: Overwegend zonnig. In de loop van bei de dagen wel kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur vandaag rond 29 graden, morgen nog iets hoger, Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.04 Zon onder 21.22 Maan op 21.36 Maan onder08.24 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.11 17.39 Laag water 01.07 13.31 Weerapporten van 02 AUGUSTUS 20 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Budapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon half bew. licht bew half bew. half bew. onbew. licht bew. Iichtbew, onbew. half bew. onbew. regenbui onbew. licht bew. Iichtbew. half bew. onbew. onbew. Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg metontv, half bew. zvr 3 licht bew. ozo 3 licht bew. zo 2 onbew. nnw 3 HEINZ BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12