Leiden Studenten moeten barak uit Actie voor behoud 'X' 'Ik ben een paar keer gered, nu heb ik vijf zwemdiploma's' Sluiting huize Vreewijk vertraagd Protest tegen afzetten van Mare op zaterdag DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 Knobbelzwaan /I Q De Nederlandse I boeren moeten stoppen met het afschie ten van knobbelzwanen, vindt Kritisch Faunabe heer. Opzien A A 7ijgerve'om je bast, I knuppel mee en solliciteren maar. Voor- houter Mark van Gerven baarde opzien bij het Al- phense Electrolux. Overname A tZ De vervuiling van I !5 de bedrijfsterreinen van de failliete kabelfabri kant Verto staat een over name in de weg. Ongeluk op A4 na aanval epilepsie leiden Eerr 37-jarige Leidenaar die op de rijksweg A4 een aan val van epilepsie kreeg, veroorzaakte gisteravond omstreeks elf uur een ongeluk. Doordat hij de macht over het stuur verloor, botste hij met hoge snelheid op de achterbumper van de auto van een 32-jarige Haarlemmer. De Leidenaar sloeg over de kop en kwam tot stilstand in de berm. De auto van de Haarlemmer tolde na de botsing om de asen belanddein de vangrail. Beide chauffeurs kropen vrijwel ongedeerd uit hun auto. De Leidenaar had alleen wat schaafwonden en de Haarlemmer klaagde over nekpijn. 'Babbeltruc' heeft weer succes leiden» Een 65-jarige Leidse is gistermiddag slachtoffer gewor den van de in zwang geraakte 'babbeltruc'. Twee vrouwen en een jong meisje belden aan bij de vrouw om te informeren naar de architectuur van haar woning aan de Lage Morsweg. De nietsvermoedende vrouw liet de drie binnen en liet hen haar huis zien. Ondertussen glipte het meisje de woonkamer in waar ze uit een tas en een kastlade in totaal 1400 gulden stal. De be woonster ontdekte de diefstal na vertrek van het trio. Inbraak vuiloverslag leiden Bij een inbraak in de Leidse vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat is uit de kantine de magnetron gestolen. Voorts hebben de inbrekers, die met een valse sleutel zijn binnengeko men, 25 kiedingskasten opengebroken. Daaruit zijn diverse per soonlijke eigendommen van medewerkers gestolen, waaronder horloges en gereedschappen. Verdachte verkrachting aangehouden leiden De 29-jarige Amsterdammer die wordt verdacht van de verkrachting van een 17-jarig Leids meisje, is gistermiddag door de Amsterdamse politie aangehouden. De man zit momenteel voor verhoor vast in het Leidse politiebureau. Hij zou afgelopen weekeinde het meisje in een huis aan het Plantsoen hebben ver kracht Beenletsel bromfietser leiden Een 17-jarige bromfietser uit Leiden is gistermiddag omstreeks half vier frontaal op de auto van een 54-jarige Leide naar gebotst. Dat gebeurde op de splitsing Arubastraat/ Surina- mestraat. De bromfietser is met beenletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De jongeman had de auto, die de Surinamestraat inreed, geen voorrang gegeven. Kwaad op SLS over slechte informatie Conferentie rti i j a i i a universiteit over recht in Oosteuropa De 17 bewoners van een 'studentenbarak' aan de Wasse- naarseweg moeten hun huis uit. De gemeente wil het noodgebouw van de Stichting Leidse Studentenhuisves- üng (SLS), waarin ze wonen, afbreken om plaats te ma ken voor een plantsoen. De studenten verwijten de SLS dat ze veel te laat van de plannen op de hoogte zijn ge steld. Na overleg met de advocaat van de studenten heeft de gemeente de SLS tot uiterlijk 1 oktober de tijd gegeven vervangende woonruimte voor de 17 studen ten te zoeken. Gisteren is daar over een mondelinge afspraak gemaakt met de directeur van de SLS.A. Hübben. Oorspronkelijk was de bedoe ling dat de studenten al op 1 au gustus zouden vertrekken. Ver vangende woonruimte was (en is) echter nog niet geregeld. Vo rige week kregen de studenten van 'Wassenaarseweg 23' een kamer in studentenflat Peli kaanhof aan de Pelikaanstraat aangeboden, maar de meesten hebben dat aanbod geweigerd. Woordvoerster Suzanne Hendrickx: „We hadden tot vandaag de tijd om te beslissen, maar de helft van de kamers is niet te bekijken omdat de be woners er niet zijn. En andere kamerbewoners weten niet eens dat ze weg moeten." De studen ten willen bovendien niet in een flat 'worden gestopt'. De kamers in de Pelikaanhof zijn veel klei ner dan hun huidige onderko men. „En we hebben hier ook een tuin." De studenten zeggen pas op het laatste moment te zijn geïn formeerd over de op handen zijnde ontruiming. „We kregen op 9 juli een brief van de ge meente, waarin ons werd opge dragen het pand voor 1 augus tus te verlaten", zegt Hendrikcx. Nadat ze hadden geprotesteerd werd de bewoners uitstel ver leend. De SLS weet sinds januari af van de sloopplannen, maar heeft de studenten hierover nooit ingelicht. Hendrikcx: „Dat is het ergste, dat de stichting helemaal niets doet. Ze had bij de Raad van State bezwaar kun nen maken tegen de gemeente lijke plannen, maar heeft dat ook niet gedaan. We hebben nu alleen een briefje gekregen waarin de stichting zegt geen enkele verantwoordelijkheid te dragen voor de ontruiming." Een woordvoerder van de ge meente zegt dat aan de SLS eind januari een brief is ge stuurd waarin de stichting werd gewezen op het aflopen van een tijdelijke, vijf jaar geldige (van februari 1987 tot februari 1992), vergunning voor het noodge bouw. De SLS werd verzocht het gebouw te ontruimen, mede ge zien klachten over geluidsover last van bewoners in het naast gelegen Van Eijsingapark aan de Huisvergadering van studenten bij het barakkencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg. FOTO JAN HOLVAST Oude Rijnsburgerweg. De SLS zou de gemeente bovendien eerder hebben gezegd dat ze het gebouw na vijf jaar niet meer nodig had. Toen op de brief 'geen enkele respons kwam', stuurde de ge meente begin juli een tweede brief waarin werd gedreigd met politiedwang bij de ontruiming, als de bewoners op 1 augustus niet waren vertrokken. Een ko pie van de brief werd naar de bewoners gestuurd, die op deze manier voor het eerst van de ontruimingsplannen hoorden. „Ik kan me best voorstellen dat de studenten zich overvallen voelen", aldus de gemeentelijke woordvoerder. De gemeente gaat er vanuit dat de 'SLS nu wel in actie zal komen'. „We verwachten niet dat we politiedwang hoeven te gebruiken en dat de zaak voor 1 oktober of liever nog, voor 1 september, wordt geregeld." Directeur Hübben liet van morgen via zijn secretaresse weten niet op de kwestie in te willen gaan. Inzicht krijgen in de radicale hervormingen die zich voltrek ken in de voormalige Sovjetunie en de landen van Midden- en Oost-Europa. Dat is het doel van de conferentie 'Burgerlijk en Handelsrecht in Midden- en Oosteuropa, ontwikkelingen en vooruitzichten', die van woens dag tot en met vrijdag wordt ge houden aan de Leidse universi teit. De organisatie is in handen van het Documentaiiebureau voor Oosteuropees Recht dat met de conferentie tevens zijn 40-jarig bestaan viert. De we tenschappers zullen van ge dachten wisselen over de veran deringen in het burgerlijke rechtsstelsel in Oosteuropa bij de overgang naar marktgerichte economieën. Aanwezig zijn o.a. Russische juristen en deskundi gen van de Raad van Europa. Zij spreken over het Russische bur gerlijk recht. Ook aanwezig zijn de leden van de werkgroep die het Bur gerlijk Wetboek van Rusland opstellen: S. Alekseev, M. Mit- joekov en I. Bezroekov. Zij wer ken al een tijdje samen met Ne derlandse juristen onder wie prof. F. Feldbrugge, hoogleraar Oosteuropees recht en directeur van het Documentatiebureau. Feldbrugge viert tijdens de con ferentie zijn 25-jarig ambtsjubi leum als directeur. De conferentie begint morgen om 9.00 in de collegezalen aan de Hugó de Grootstraat 27 in Leiden. Toekomst cultureel centrum onzeker leiden loman leefmans Cultureel centrum de X aan de Haarlemmerstraat gaat half september met een groot scheepse, schriftelijke actie van start. Doel van de actie is zo veel mogelijk steunbetuigingen te verzamelen van diverse orga nisaties en culturele instellin gen. Die steun is volgens mede werkers van de 'X' nodig omdat de toekomst van het pand on zeker en onduidelijk is gewor den nu er een nieuwe eigenaar is gekomen. Het voormalige Rex-theater werd eind 1991 gekraakt toen duidelijk werd dat de bioscoop niet of nauwelijks meer als zo danig functioneerde. Bij de kraakactie stond echter niet een zoektocht naar woonruimte maar naar een cultureel cen trum centraal. Een groep vrijwilligers knapte het pand aan de Haarlemmer straat 52 op en muziek-, dans en toneelgroepen geven er sindsdien voorstellingen. Ook worden alternatieve films ver toond, waardoor de X een vaste plaats in het culturele circuit aan het verwerven is. De Amsterdamse eigenares D. Ortje-Knuid verloor vorig jaar het juridische gevecht om het theater. Rex-bleef X maar sinds de dood van mevrouw Ortje, nu enkele weken geleden, is de toe komst van het centrum onze ker. Een familielid van de Am sterdamse is aan het onderzoe ken wat er met het pand moet gebeuren. Verkoop zou het ein de van het cultureel centrum kunnen betekenen. „Daarom wordt die actie ge voerd. Van alle groepen die ooit hier hebben opgetreden, vragen we een steunbetuiging. Datzelf de vragen we aan plaatselijke culturele instellingen, politieke partijen en filmmaatschappijen. De ondernemersvereniging kunnen we vergeten, want die beschouwen kraken als iets on rechtmatigs. Maar we hopen wel op steun van individuele winkeliers", aldus X-woordvoer- der Steven Koelewijn. Volgens Koelewijn is via de actie ook te zien hoe de X in Leiden wordt 'gedragen'. De steunverklaringen worden met de eerder opgehaalde handte keningen gebundeld in één boekwerk. Dat kan zo nodig als bewijs dienen voor de noodzaak van een centrum als X. Zo lang de huidige eigenaar nog geen plannen heeft voor het theater, blijft X doordraaien. Deze zomer begon een filmfes tival en vanaf 3 september gaat het theaterseizoen van start. „We beginnen die actie dus ge woon uit voorzorg", aldus Koe lewijn. De sluiting van verzorgingstehuis Vreewijk aan de Vree wijkstraat is vertraagd. Het wachten is nog steeds op toestemming van de provincie. Die werd al in maart verwacht, maar kan vol gens interim-directeur J. Verbeek nu 'op ieder moment' binnenkomen. De directeur van de Stichting Bejaardencentrum Haagwijk, waaron der Vreewijk valt, zegt te hopen dat de sluiting binnen drie maanden een feit is. In Vreewijk woonden oorspronkelijk 26 be jaarden. Nu zijn dat er nog elf, omdat een aan tal sinds dit voorjaar verhuisde. Nu de toestem ming van de provincie elk moment kan bin nenkomen, verwacht Verbeek dat de laatste be woners 'binnen een tot twee maanden' elders zijn ondergebracht. In Haagwijk aan de Beethovenlaan, waar 106 plaatsen zijn, worden kamers vrijgehouden. Ook in andere Leidse verzorgingstehuizen hebben de bewoners van Vreewijk voorrang. Het sluiten, van Vreewijk werd al dit voorjaar aangekondigd, omdat de directie verwachtte de provinciale 'verklaring van geen bezwaar' snel binnen te hebben. De aankondiging zorgde voor flink wat opwinding. Maar volgens direc teur Verbeek kostte het overleg met de provin cie meer tijd. Er vallen geen ontslagen onder het personeel van Vreewijk. De acht medewerkers vinden vol gens de directeur een baan in Haagwijk, in een ander Leids bejaardenhuis of vloeien op na tuurlijke wijze af. Over de toekomstige bestemming van het pand in de Vreewijkstraat is de Stichting Haag wijk al geruime tijd in overleg met provincie en gemeente. Öe provinciale toestemming voor de sluiting van Vreewijk heeft volgens Verbeek echter niets met dat overleg te maken. „Het pand wordt in ieder geval niet gesloopt. Maar eigenlijk zal het ons natuurlijk een zorg zijn wat ermee gebeurt als we het eenmaal hebben ver kocht. We praten al geruime tijd met de ge meente, die er ideeën over heeft", aldus Ver beek. In het verleden opperde hij het idee om van Vreewijk een woongemeenschap voor 55-plus- sers te maken of een centrum voor bejaarde migranten. Als de gemeente het niet koopt, komt het voor een nog onbekend te blijven prijs op de vrije markt. „Dan wordt onze groot ste zorg een overkocht pand na de sluiting van Vreewijk kraakvrij te houden." Bij de gemeente was wegens vakantie nie mand bereikbaar voor een toelichting op de toekomstplannen van huize Vreewijk. leiden loman leefmans Omwonenden en winkeliers blijven zich verzetten tegen de zaterdagse afzetting van het kruispunt van de Haarlemmer straat met de Lange en Stille Mare. Van 11.00 tot 17.00 uur worden auto's door paaltjes van deze kruising geweerd. Het Ac tiecomité tot behoud van de huidige Mare vindt dat de be reikbaarheid minder is gewor den en eiste gisterochtend bij de Raad van State dat de ver keersmaatregel van de gemeen te wordt opgeschort. De verkeerssituatie op het kruispunt was vooral op de drukke donderdagavond en za terdagmiddag onoverzichtelijk en onveilig. Auto's die via de Stille Rijn en de Stille Mare naar de Lange Mare wilden, moesten zich door de winkelende voet gangers op de promenade wur men. Aan die situatie wilden de verkeersdeskundigen van de ge meente een einde maken. In eerste instantie door paaltjes te plaatsen aan het einde van de Apothekersdijk waardoor gemo toriseerde voertuigen niet meer de kilometer koopplezier kon den oversteken. Maar daar maakten bewoners en winkeliers in de genoemde straten bezwaar tegen. Ze kon den niet meer met hun auto bij hun winkel of huis komen cn de Lange Mare werd een doodlo pende straat. Uiteindelijk rea geerde de gemeente door de uitneembare paaltjes op zater dagmorgen verderop, naast de voetgangersbnig te zetten. Zo doende bleef in elk geval de Stil le Rijn bereikbaar. Maar ook dal vond geen genade in dc ogen van de buurt cn daarom werd de zaak bij de Raad van State aanhangig gemaakt Aanstaande maandag beslist staatsraad Leytcn of de paaltjes wegmoeten of mogen blijven staan. De walkanten van de grachtjes in Pancras Oost zijn zo hoog dat mensen die in het water vallen heel moeilijk op de kant kunnen klimmen. FpTO LOEK ZUYDERDUIN Bewoners bezorgd over situatie op Oranjegracht en Waardgracht leiden emiel fangmann erna straatsma De bewoners van Oranjegracht en Waard gracht maken zich zorgen. Na het verdrin ken van een kind en een reeks hachelijke si tuaties dringen zij bij de gemeente aan op maatregelen. Kinderen die in het water val len komen er niet zelfstandig uit, vanwege de hoge walkanten. „En voor volwassenen is het moeilijk om kinderen uit het water te redden", zegt buurtbewoonster Mary Schaap. Een zevenjarige jongen verdronk vorig jaar in het water van de Oranjegracht. Vlak daarvoor werd een ander kind net op tijd uit hetzelfde water gevist. Een paar weken geleden redde een buurtbewoonster een driejarig kind uifde Waardgracht. Mary Schaap, lid van de 'wijkgroep socia le vernieuwing' in Pancras Oost, is veront rust: „Het water in de Waardgracht is niet zo diep, maar de walkanten zijn te hoog. De vrouw die een tijdje terug een kind redde, is met de hulp van buurtbewoners uit het wa ter gesjord, met kind en al. In de Oranjeg racht zijn hier en daar wel wat ringen, maar dat zijn er ook te weinig." Van een groepje oudere kinderen in de nabijgelegen speeltuin op het Kaarsenma kersplein, zeggen er desgevraagd vier dat ze wel eens in het water zijn gevallen. Jongere kinderen gebeurt het vaker, zeggen ze. „Een jongen van vijf is er onlangs met een bezem is uitgehaald, en een ander moest er met behulp van een hengel en zijn buurvrouw uitkomen." De negenjarige Dineke kwam in het wa ter van de Waardgracht terecht toen ze uit gleed met haar fiets. „De vader van een vriendje heeft me er toen uitgehaald." Ze weten dat je er niet makkelijk uitkomt, als je er eenmaal in bent terechtgekomen. „Hek ken er omheen, of trapjes. Dat zou veiliger zijn." De elfjarige Bas van Putten uit de nabij gelegen Langestraat bekent maar liefst der tien keer in het water te zijn gevallen. „Ik ben een paar keer gered. Nu heb ik vijf zwemdiploma's." Bewoonster A. Boezaard van de Waardgracht: „Mijn kinderen zijn al ouder, maar als ik jonge kinderen had, zou ik hier niet prettig wonen. En kinderen jon ger dan zes, zeven jaar, die bij mij op be zoek komen, mogen niet buiten spelen, tenzij onder toezicht." De wijkgroep Pancras Oost heeft de kwestie enkele jaren geleden aangekaart bij de gemeente, maar met die klacht is niets gebeurd. De buurt is kinderrijk, dus de kans op een nieuw ongeval is groot. Mary Schaap stelde de zaak onlangs opnieuw aan de or de. „De situatie is echt gevaarlijk, er moet iets gebeuren. Het zou een verbetering zijn als er trapjes worden aangelegd. Als dat te duur is kunnen er misschien een paar losse treden in de walkant komen zodat je uit hel water kunt klimmen." R. Lijnzaat van de gemeente zoekt uil wat er nu gedaan kan worden. „We moeten kij ken of er een voorziening kan komen, waar mee je de kant kunt bereiken. Het gaat vooral om de Waardgracht. In de Oranjcg- racht zijn wel enkele treden langs de wal waarmee je de kant op kan. Bij de Waard gracht ligt net onder het oppervlak een smalle opstap, maar ik kan me voorstellen dat je die niet kunt vinden als je er in geval len bent. Maar beide grachten zijn niet erg diep." Nourdin, een neef van de vorig jaar ver dronken jongen, heeft een andere oplos sing. „De gracht minder diep maken, of dempen. Mijn neelje was er al twee keer eerder in gevallen, de derde keer was hel dus mis."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11