Leiden 'Volkenkunde' hoopt op nieuwe miljoenen 3-DAAGSE SUPERKOOPJES WlQO 'gehakt" \KIL0 KF5, i4 CQ 159 DIGR0S Restauratie van graftuin Groenesteeg duurt twee jaar 'Stad heeft af en toe andere stoffering nodig' Gehandicapte krijgt parkeerkaart terug xm MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 9 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF Bodem /t De mogelijk fraude I van Leiderdorpse ambtenaren moet tot op de bodem worden uitge zocht, vindt de politiek. Wetboek y» De Leidse professor I Feldbrugge helpt de Russen bij het maken van een Burgerlijk Wetboek. Konijn veroorzaakt ongeval leiden Een 36-jarige automobilist uit Amsterdam schrok zater dagmorgen vroeg zo hevig van een overstekend konijn dat hij de macht over het stuur verloor. Op de afrit Leiden/Katwijk van de A44 kwam de auto in de berm tot stilstand. Een inzittende, een 43-jarige Amsterdamse is met borstletsel naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De gehele voorkant van de auto werd door het ongeval vernield. Ruiten AH weer vernield leiden De ruiten van Albert Heijn aan de Hooigracht zijn op nieuw vernield. Met een scherp voorwerp zijn een aantal gaten gemaakt in het glas. Het is de derde keer in korte tijd dat de grootgrutter het doelwit is van vandalen. Een week geleden wer den de ruiten van ditAH-filiaal eveneens vernield. Bij het filiaal aan de Kooilaan gingen de ramen ook kapot. Pitbull verwondt kat leiden De politie heeft zaterdagochtend vroeg op de 4e Bin nenvestgracht een gewonde kat aangetroffen, die vermoedelijk was aangevallen door een loslopende pitbull. Het dier is met on bekende verwondingen door de dierenambulance afgevoerd. Een omwonende meldde de politie dat er een pitbull met een kat in zijn bek rondliep. Toén de politie ter plekke arriveerde werd alleen de gewonde kat gevonden. Inbraak in huizen leiden Uit huizen aan de Brahmslaan en de Van Limburg-Sti- rumtraat is in de nacht van zaterdag op zondag een flinke hoe veelheid spullen gestolen. In de woning aan de Brahmslaan wer den een videorecorder, een fototoestel, een accu, zes gouden ringen en een paar oorbellen buitgemaakt. In de woning aan de Van Limburg-Stirumstraat verdwenen een snorfiets, een city- bike, een paar spijkerbroeken en drie parachutepakken. Gewonden na negeren rood licht alphen aan den run Bij een aanrijding op de kruising van de Prins Bernhardlaan en de Jan Nieuwehuijzenstraat in Alphen aan den Rijn zijn gistermiddag drie mensen licht gewond ge raakt. Een 19-jarige jongen uit Voorhout wilde met zijn auto linksaf slaan toen hij werd aangereden door een auto, bestuurd door een 22-jarige Alphenaar. Deze had het rode licht gene geerd. De bestuurders en een inzittende konden na een korte behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Van Rij en zijn zoektocht naar nieuwe bouwlocaties leiden hans koenekoop Bij verkiezingen tellen de stem men. Bij inspraak tellen de ar gumenten. Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/volkshuisvesting) klampt zich vast aan deze twee wijsheden. Hij gelooft niet dat de PvdA schade zal ondervin den van zijn beleid om elke open plek in Leiden te vullen met huizen. „Mensen bepalen hun stem niet aan de hand van een incident voor hun deur. Hij zegt het doodkalm. Ter wijl Van Rij gedurende zijn pe riode als wethouder van volks huisvesting voortdurend op loopt tegen menigten woeden de bewoners. Bijna elk nieuw bouwplannetje in welke buurt van Leiden ook roept een storm van protest op. En steeds is Van Rij de gebeten hond, de boos doener die niet denkt aan het woongenot van de burgers. „Een stad is als een huis en heeft af en toe een nieuwe stof fering nodig. Een stad moet ook veranderen. Als er niets gebeurt, loopt de zaak achteruit", zegt hij rustig. Van Rij beseft dat zo'n ab stract verhaal het niet doet in de buurt. Maar er zijn andere ma nieren om de burgers, ook zijn eigen achterban, van het nut van woningbouw te overtuigen. „Waar je verantwoord kunt bouwen, moet je dat doen. In Leiden is behoefte aan wonin gen en dat blijft voorlopig zo. Dat is een gegeven. Begrip kweek je door de mensen te vertellen dat anders groene pol ders eraan moeten en door ze van maatschappelijke ontwik kelingen te doordringen. Het aantal alleenstaanden neemt nog steeds toe en dat betekent dat de woondichtheid in wijken afneemt. Om er toch voor te zorgen dat voorzieningen in een wijk op niveau blijven, zijn extra huizen nodig. Die ontwikkeling keer je niet door bij voorbeeld aan de Vijf Meilaan geen huizen te bouwen." Van Rij is niet bang dat de kri tiek op zijn beleid zijn partij stemmen gaat kosten. „Ik denk dat dat wel meevalt. De in spraak is bedoeld om een beter besluit te kunnen nemen. Ook al valt het mij op dat er een sfeertje is ontstaan als zou in spraak er niet toe doen. Buurt bewoners roepen vaak dat de gemeente alles al heeft bepaald. Maar zo is het niet. Waar moge lijk overleggen ambtenaren met buurtbewoners. En heel vaak komt de gemeente tegemoet aan wensen van bewoners. Voorbeelden? De Beijerinklaan en ook de Brahmslaan. Daar zijn de plannen aangepast aan wensen van de bewoners. En soms vind ik dat ook verbeterin gen." „Maar om op de Vijf Meilaan terug te komen, ik heb onlangs een gesprek gehad met buurt- vertegenwoordigers en dat ver liep al in een veel plezieriger sfeer. Ik heb ook wel begrip voor de protesten. Dat de ge meente vijf jaar na een raadsbe sluit pas met bouwplannen komt, is moeilijk te verkopen. Die schrikreactie is logisch. Maar ook hier geldt, de plannen moeten nog in de inspraak. Er is nog niets beslist. Ook al vind ik persoonlijk dat daar die huizen moeten komen. We bouwen er grotendeels op asfalt en het groen dat verloren gaat. heeft voor de wijk geen functie." „Vaak vergeten de mensen het resultaat. Kijk nou eens naar plaatsen waar de bouw klaar is: de gebogen fiat langs het Schut tersveld. de appartementen aan de Beijerinklaan, de fiats langs de Morsweg aan het water. Nie mand zal durven beweren dat de stad daarvan niet is opge knapt. Althans, ik ben ze nog niet tegengekomen. Ook niet degenen die destijds bezwaar maakten." Verkrachting in woning leiden erna straatsma Een 17-jarig meisje uit Am sterdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de Leidse politie aangifte ge daan van verkrachting. Vol gens een verklaring van het slachtoffer heeft het misdrijf dezelfde nacht plaatsgevon den in een huis aan het Plantsoen. De identiteit van de vermoedelijke dader is bekend. Het zou gaan om en 29-jarige Amsterdammer, een vriend van het meisje. een 24-jarige Amterdamse uit geweest in Leiden. De man had een slaapplaats in een huis aan het Plantsoen, waar ze omstreeks drie uur met zijn drieën naar toe gin gen. Toen de de 24-jarige hét huis verliet om te telefoneren i cel. i de i i het meisje hebben verkracht. De politie wilde de man dezelfde nacht voor verhoor naar het politiebureau bren gen, maar trof hem na de aangifte niet meer in de wo ning aan. DUIVENBERICHTEN it Laon, Bergerac ei Sduif: 1.2. 3,9 Ouwersloot, 10 Schlagwijn Laon De Reisduif: 1.2,3.6.7 en 8 d.Groot.' De Vriendenclub: 1.2.3.4 en 6 v d h dijk. 5 en 9 Degen, 7 en 10 v Weeren, 8Gijs- LVP 1 Heiden/Pen. 2 en 5 Witteveen. 3 en 7 Lefebre. 4 en 8 v d.Steen, 6 en 9 Groenen- Mooten/v.d.Hoogt, 3,5.7 en 8 v d Groot. 3 Ouwersloot, 4 d.Haas. 5.6 en 10 d Groot, 9 Hartevelt De Vriendenclub: 1.7.8en9Sladek. 2 Riet kerk, 3 Noordermeer. 4 Koopman, 5 v Wee- ren. 6 Dongelmans, 10 Link. Loye De Zwaluw: 1 en 10 v.d.Kooy/d.Best, 2 en 6 v Leeuwen, 3 Verkoork, 4 en 9 v Wissen, 5 Meeuwenoord. 7 en 8 Hoogervorst. Het Museum voor Volkenkunde is met het ministerie van WVC in bespreking over een groot vernieuwingsplan. Dat moet ongeveer vijftig miljoen gulden kosten. Het plan behelst het 'opknappen' van de collectie en het gebouw jaaPèerT eind?"toen "minister aan de Steenstraat/Rijnsburgersingel. Eind 1991 ontving het museum al circa tien miljoen voor hetzelfde doel. uit veel verschillende landen. Lekkages dreigden zelfs een deel daarvan te bederven. Aan die situatie kwam vorig leiden loman leefmans Een woordvoerster van het mu seum wil nog niet op de details van het plan ingaan. „We zijn met WVC aan het kijken wat mogelijk is en denken pas in september een presentatie van de plannen te kunnen geven." In het Leidse museum is vijf procent van de gehele collectie te zien. De rest is in depots on dergebracht. Tot het einde van de jaren tachtig kwam het rijks museum geld en mankracht te kort voor het goed onderhou den van de duizenden antropo logische gebruiksvoorwerpen d'Ancona een landelijk 'deltaplan'^ van veertig miljoen gulden maakte voor het behoud van cultureel erfgoed. Het Leid se Volkenkunde kreeg ongeveer eenvierde van het geld dat daar mee was gemoeid. Zo kon een grote hersteloperatie worden ingezet, die in het seizoen 1994- 1995 klaar moet zijn. Maar tegelijk met het binnen halen van het geld, rezen onder andere bij de toenmalige direc teur E. Storm bedenkingen over de continuïteit van de restaura tie, die wat de collectie betreft veelal door vrijwilligers werd uitgevoerd. Mede daarom is het museum bezig nieuwe miljoe nen bij WVC weg te slepen om al het opknapwerk ook in de toekomst te kunnen voortzet ten. Bij WVC is men net als bij het museum weinig spraakzaam over de plannen. Meer dan dat er wordt onderhandeld, wil een voorlichtster niet kwijt. De begraafplaats Groenesteeg zal ook na restauratie een sfeervol stiltegebied blijven, FOTO LOEK ZUYDERDUM leiden aad rietveld Het heeft wat soebatten gekost, maar Wil- ma Boogert krijgt haar invalidenparkeer- kaart terug. De kaart van de studente werd ingenomen toen haar moeder vorige week verhaal ging halen bij de parkeerpolitie, omdat zij een bon had gekregen op het Ra penburg. De Voorburgse K. Boogert, die haar dochter vervoert, had geparkeerd op de gereserveerde plaats voor het huis van haar dochter. Volgens de parkeerpolitie stond de invalidenkaart op naam van de moeder, en niet op die van haar gehandi capte dochter. Maar dat is dan de fout van de parkeerpolitie, zegt mevrouw Boogert. „Want die kaart was voor mijn dochter en zij wordt, zolang haar aangepaste auto er nog niet is, door mij vervoerd." De Voorburgse vindt het onbegrijpelijk dat er bij het verstrekken van de kaart een fout is gemaakt. „Mijn dochter heeft die kaart al jaren. En hij ligt al die jaren op mijn dashboard. Ik heb er ook overal mee gepar keerd en nooit ergens last gehad. Maar toen 'ie dit voorjaar werd verlengd is er kennelijk iets fout gegaan." Zaterdag had mevrouw Boogert al danig last van het feit dat de parkeerkaart was in genomen. „Ik moest mijn dochter in de stromende regen ergens in Den Haag afzet ten. En vervolgens kon ik op zoek naar een parkeerplaats. Ze heeft daar zeker tien mi nuten staan wachten tot ik terug was. En ze kan geen paraplu boven haar hoofd hou den." Dat kan zo niet langer duren, dacht de Voorburgse. De aangepaste auto van Wilma Boogert laat nog zeker twee maanden op zich wachten. „En in de vakantie wil je toch eens een uitstapje maken. Ik ga die kaart te rugvragen", dacht mevrouw Boogert van morgen. Dat lukte. Maar nog altijd is zij al lerminst te spreken over de Leidse parkeer politie. „Want er komt dan wel een parkeer kaart zodat mijn dochter weer met mij kan meerijden. Maar er werd uitdrukkelijk bij gezegd dat ik daarmee niet op de gereser veerde plaats voor het huis van mijn doch ter mag gaan staan. Die plaats moet kenne lijk nog twee maanden leeg blijven tot de aangepaste auto komt. Dat is toch de bu reaucratie ten top?" Mevrouw Boogert zet de auto daar niet meer neer. Zij heeft geen zin in meer trammelant. "Haar echtgenoot denkt daar anders over. „Onze dochter is gehandicapt en zij kan ons elk moment van de dag nodig hebben. En als het nodig is gaan mensen voor wettten. En zeker als het om mijn dochter gaat. Kom nou." leiden frank buurman „Dit graf mag niet geopend worden", staat op de grote dek plaat van een keldergraf van be graafplaats Groenesteeg te le zen. Het lijkt op de vloek van een Egyptische farao, die vanuit het hiernamaals de grafschen- ner dodelijk zal treffen. „Maar we hebben het graf in het kader van de restauratie toch moeten openen", zegt jet Gast van de afdeling groen en milieu van de gemeente, die een miljoen in de restauratie steekt. De restaura fTTi\ VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! felp-j \0r'ginel^föjj1 j kleurenfilm 1 voor 24 prachtige foto's elders .7.95 half om half ovenverse sesamb0u.en mstuks |i29 war puddis crème-dessert chocolade of vanille m kuipjes elders !elïng\ 1 onze 0r0g^_-_--- t^atcu ™79 TOMATEN m m W\ teur liet zich door de tekst niet afschrikken. In het graf werden geen schatten of dodelijke val len aangetroffen: alleen de bot ten van de reeds lang verstorve- nen uit een aanzienlijke familie, die kennelijk voorgoed met rust wilde worden gelaten. De begraafplaats, waar sinds 1975 niet meer wordt begraven, was hard aan restauratie toe. Het vandalisme en de verwilde rende natuur hadden in de voorbije jaren hun tol geëist. Bezoekers werden er zelden meer gezien, terwijl het toch een bijzonder natuurgebied is in de binnenstad, aan de oever van de Zijlsingel. Er staan eeu wenoude beuken, die door hun knoestigheid en grillig gevorm de takken niet zouden misstaan in een sprookjesbos. De begraafplaats Groenesteeg, ook wel het 'Graf genoemd, heeft een rijke ge schiedenis. Tot de Franse tijd werd in Leiden begraven in de Pieters-, Hooglandse en Vrou- wekerk en op drie bolwerken. In 1811 verbood Napoleon het be graven in de kerken. Voor de overleden Leidse notabelen, die tot die tijd in familiegraven in de kelders van de kerken wer den bijgezet, moest een nieuwe plaats worden gezocht. Het bol werk aan het einde van de Groenesteeg bleek uitermate geschikt en de Hervormde Kerk begon met de inrichting. Na de Franse overheersing wilden de gegoede Leidenaars weer in de kerk begraven worden, maar worden aangericht op de be- koning Willem I verbood dat in 1827. De inrichting van de begraaf plaats kwam toen pas goed op gang. Stadsarchitect Salomon van der Paauw maakte plannen voor het uitgraven van de wan delpaden, het beplanten van het bolwerk en de bouw van een aula met bovenwoning. Volgens zijn berekening konden er 1138 graven worden ge maakt. Gemetselde keldergra ven en zandgraven in eigen dom, huurgraven en een alge meen graf. Van Gogh Uiteindelijk zijn er 745 grafzer ken ontstaan, waarvan een aan tal op een bijzondere manier is uitgevoerd en versierd, met een stenen doodskist of met een obelisk. Bekende personen von den hun laatste rustplaats aan de Groenesteeg, zoals de moe der van Vincent van Gogh, bur gemeester l^at de Kanter. Mat thias de Vries, de grondlegger van het Woordenboek der Ne- derlandsche taal, de schilder Floris Verster en de componist Leander Schleger. Met de sluiting van de be graafplaats begon het verval. De gemeente besloot daar iets aan te doen. Het graf moest een wandelgebied worden, in de au la kwamen een tentoonstel lingsruimte en een woning voor de beheerder. Die moet ook voorkomen dat er vernielingen graafplaats. De aula is inmid dels gerestaureerd, de restaura tie van de grafstenen is in volk- gang. Ook is al begonnen met het bijwerken van het groen. Overigens is het niet de bedoe ling een keurig park aan te leg gen. Een grillig gevormde boom mag bijvoorbeeld best blijven staan. Ook worden de grafste nen niet speciaal gereinigd en wordt de mosgroei tussen de dekstenen van de keldergraven, die er na renovatie erg netjes uit zijn gaan zien, bevorderd. De gemeente steekt ongeveer een miljoen gulden in de be graafplaats Groenesteeg. Inmid dels is er al een Europese subsi die van 175.000 gulden binnen gehaald. De restaurateur zal nog ongeveer twee jaar bezig zijn met de grafstenen. Sommi ge stenen zijn gebroken en wor den weer aan elkaar gelijmd. Als een gedeelte van een deksteen ontbreekt wordt deze gerecon strueerd. Er wordt momenteel gezocht naar een vervangend beeld van een engel, een graf- versiering, die door vandalen is onthoofd. Voor de renovatie van de be graafplaats zijn architectenbu reau Braaksma en Roos uit Den Haag. Copijn Groen BV uit Utrecht en Natuursteen Advies buro Schellevis uit Veencndaal ingeschakeld. De gemeente wil nog een speciaal boekje over de begraafplaatsuithreng< n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9