Leiden 'Politie te gewelddadig' Eenmansoorlog tegen het vandalisme wordt villa Klanten zullen kruidenier Arnold van Leeuwen missen 'Indianenverhalen gaan ten koste van ons imago' Chauffeur vrachtwagen rijdt door na botsing Kerk aan Kooilaan omgebouwd tot moskee Renovatie atletiekbaan loopt vertraging op ZATERDAG 31 JULI 1993 feestpaleis \A A De gouden handjes j I I van Joop van den Ende toverden het Scheve- ningse Circustheater om in een luxueus feestpaleis Verzorging A Q Experiment in Al- I J phen: ouderen krij gen in een gewoon huis verzorging van personeel van een verpleeghuis Arnold en Elly van Leeuwen houden de kruidenierszaak voor gezien. „Het werd tijd voor een nieuwe uitda ging." FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN .FRANK BUURMAN Het schept een band, een kruidenierszaak annex drogisterij op de hoek, sinds 28 jaar. Veel trouwe klanten namen gisteren en vandaag met wee moed afscheid van Arnold en Elly van Leeuwen. De kruidenierszaak op de hoek Roomburgerlaan- /'Kanaalstraat blijft wel bestaan, maar het zal nooit meer hetzelfde zijn. „We voelen ons toch een beetje in de steek gelaten", zegt een bejaarde klant. Het afscheid kwam toch als een donderslag bij heldere hemel. Het echtpaar Van Leeuwen begon in 1965 op een andere plaats in de burgemeesterswijk: de flat aan het Van Vollenhovenplein. Maar dat was een wat ongelukkige, geïsoleerde plaats. Van Leeuwen aarzelde niet lang toen na acht jaar ruimte aan de Roomburgerlaan vrijkwam. „Voorde aanloop was dat een veel betere plek en er was veel meer keiruimte." Van Leeuwen maakte van de j_ heid gebruik om een liefhebberij gestalte te ven: de verkoop van drogisterij-artikelen, ho meopathische geneesmiddelen en gezond voed sel. „Die combinatie van kruidenier- en reformar tikelen is tamelijk uniek geweest. Mijn opvolger, de heer Paardekooper, zal er veel minder aan doen. Dat is jammer, maar de mensen houden toch hun buurtwinkel en dat is het belangrijkste Arnold en Elly, allebei 49 jaar oud, wilden niet tot hun pensionering in de kruidenierszaak blij ven staan. „Dit was het moment om ons leven nog eens een nieuwe wending te geven. Je maakt lange werkweken in dit vak. Dat hebben we nooit erg gevonden, maar we wilden eindelijk eens wat meer tijd hebben voor andere interesses en hob bies. De kinderen wilden de zaak niet overnemen, dus moesten we de zaak overdoen. Ik wil me spe cialiseren in reformartikelen. Niet in een eigen zaak, maar waarschijnlijk in dienstverband bij een bestaand bedrijf." Vandaag wordt tot drie uur afscheid genomen van de klanten. Er is een bierpomp neergezet en de bezoekers krijgen gezonde hapjes. Dan gaat de zaak dicht in verband met de verbouwing, waar na opvolger Paardekooper donderdag 5 augustus zijn 'Troefmarkt' opent. Politie-woordvoerder R. Blom is onge lukkig met de vragen die GroenLinks heeft gesteld over het politie-optreden bij de ontruirrjing van enkele panden aan de Haarlemmerstraat. „Ik kan alles weerleggen. Toch gaat dit soort dingen ten koste van ons imago." „De suggestie is gewekt dat we flink te keer zouden zijn gegaan en dat we het nog leuk vonden ook. Zo wordt er ook van alles beweerd over de politie-agen- ten met die basebalpetten op en die ene collega met die stretchbroek aan. Dat ze geen uniform aan hadden was alleen maar omdat ze van hun verplichte sport beoefening af kwamen en zich geen tijd hadden gegund zich te verkleden. Met opzet hebben we ze niet in de frontlinie laten opereren. Het was niet zo dat ze toevalligiin de buurt waren en dachten: laten we er ook maar eens lekker op los rammen. Ik kan nog zo veel feiten boven water halen, die indianenverhalen blij ven rondwaren." Blom ontkent met klem dat de krakers de politie hebben uitgenodigd om leeg stand vast te stellen. „Het verhaal dat twee personen de panden de nacht er voor al hadden gekraakt en woensdag middag versterking kregen, klopt van geen kant. Waarom moest die verster king dan deuren openbreken om binnen te komen, waarom werd er dan niet ge woon voor ze opengedaan? Ook is het vreemd dat niets, maar dan ook hele maal niets, in de panden erop wees er reeds krakers verbleven. Blom beweert dat in de panden niet één klap is gevallen. „De politie trof toen ze eenmaal binnen was alle 29 krakers in een ruimte aan. Ze waren rustig en maakten zelfs een bange indruk. Zonder al te veel problemen hebben we ze handboeien omgedaan. Eenmaal buiten kregen ze weer wat lef, vermoedelijk door de aanmoedigingen van sympathi santen. Vandaar dat er bij sommige kra kers wat duw- en trekwerk nodig was om ze in de wagens te krijgen. Die kraker met die wond bij z'n oog? Die heeft glas in zijn gezicht gekregen toen de politie een dakraam insloeg." Blom spreekt ook de bewering van het Kraak Overleg Leiden (KOL) tegen dat het vlak voor de onruiming met de poli tie heeft gebeld om overleg aan te vra gen. „Juist het omgekeerde is gebeurd", aldus Blom. „Na de melding dat er deu ren werden opengebroken gingen men sen van de surveillance een kijkje ne men. Die kwamen niet verder dan de voordeur. Ze werden bespuugd en uitge scholden." LEIDEN De auto van een 37-jarige man uit Pijnacker is gistermiddag volledig vernield bij een aanrij ding op het Lammenschans- plein. De auto werd, toen hij linksaf de Europaweg op wilde draaien, vol in de flank geraakt door een rood/wit gekleurde vrachtwagen die van de Voor- schoterweg kwam. De chauffeur van de vrachtauto reed na de aanrijding door. Een getuige wist te melden dat de vrachtwa gen door een rood verkeerslicht was gereden. Maar het kente ken van de auto had hij niet ge noteerd. De politie zoekt getui gen van de aanrijding, die rond een uur 's middags plaatshad. KARATE - Op zondag 29 augus tus begint in Leiden de cursus Shuri-Ryu Karate voor vrouwen. .Ook gehandicapte vrouwen kunnen deelnemen aan deze cursus karate, zelfverdediging, straatvechten en stokvechten. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij E. van Gent (071-720772) en I. Ruys (020-6827228). GroenLinks hekelt optredén bij ontruiming Bij de ontruiming van drie panden aan de Haarlemmer straat heeft de Leidse politie te veel geweld gebruikt. Bo vendien had ze helemaal niet tot ontruiming hoeven overgaan. Dat is de voorlopige indruk van J. Laurier, frac tievoorzitter van GroenLinks. Laurier heeft gistermiddag schriftelijke vragen over de ge beurtenissen van woensdag middag ingediend bij burge meester en wethouders. Laurier baseert zijn vermoedens op ge sprekken die hij heeft gevoerd met krakers, op een medisch rapport van het AZL over de verwondingen van een der kra kers en op de verklaring van een getuige op de radio. Dat enige agenten tijdens de ontruiming in sportkleding rondliepen, duidt er volgens Laurier op dat de operatie slecht is voorbereid. Politie woordvoerder R. Blom heeft het raadslid er nog niet van kunnen overtuigen dat zijn indruk on juist is. Heterdaad Laurier wil van burgemeester en wethouders weten waarom de panden zijn ontruimd. De poli tie houdt vol dat er sprake was van een heterdaad. Een omwo nende belde de politie woens dagmiddag om een uur met de mededeling dat een groep jon geren de deuren openbrak. Kra kers hebben Laurier echter ver teld dat twee van hen de pan den de nacht ervoor al hadden gekraakt en de politie hadden uitgenodigd om leegstand te komen vaststellen. Woensdag middag zouden zich slechts krakers bij het duo hebben aan gesloten. „Dat is heel gebruike lijk", aldus Laurier. Een kraker heeft Laurier in het bezit gesteld van een af schrift van een medisch rapport van het AZL over de verwondin gen die hij heeft overgehouden aan het politie-optreden in het kraakpand. De jongeman is be handeld aan striemen op zijn kuiten, blauwe billen en een ka potte lip. Een wond bij zijn oog moest worden gehecht. Laurier: „Vooral de verwón- Fractieleider Laurier: 'Waarom is die jongen, die brood en bier aan reikte ingerekend? ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN dingen aan de achterkant van zijn lichaam zitten me niet lek ker. Die wijzen erop dat hij op zijn buik heeft gelegen en toen is geslagen. Ik wil heel precies weten wat er binnen is ge beurd." Reflex Ook de klap met een wapenstok die een sympathisante van de krakers op haar hoofd kreeg, verontrust Laurier. Volgens een getuige kreeg het meisje vele slagen. De politie geeft één klap toe. De politieman die hem uit deelde werd in zijn hand gebe ten en heeft volgens politie woordvoerder Blom 'in een re flex* gehandeld. Laurier: „Dit soort politionele reflexen staat haaks op mijn opvattingen over beheerst optreden. Laurier wil verder weten wat de politie aan overleg heeft ge daan. Hij kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de kra kers zijn verrast door de ontrui ming. „De politie stond ineens met vijftien man, met schild en wapenstok in de hand, op het dak. De krakers hadden geen barricades opgeworpen en de angst dat ze met dakpannen zouden gaan gooien, is hele maal nergens op gebaseerd. En waarom is de jongen die de kra ker in het open raam zat bier en brood wilde aanreiken ingere kend?" LEIDEN Vrijwilligers offeren vakantiedagen op om de muren van de voormalige aula van de Petrakerk van een nieuw verfje te voor zien. Met behulp van onder anderen M. Karacan en G. Göksel, die al twee weken bezig zijn, verandert de kerk aan de Kooilaan in een moskee. Nieuwe gordijnen, nieuwe lampen, controle van de elektriciteit en enkele nieuwe gasmeters. Over een paar weken moet de moskee klaar zijn voor gebruik. Het balkon is verdwenen, maar er komt een ander bij het koor, zodat er straks ook een speciale ruimte voor vrouwen be schikbaar is. „Er komt hier een tapijt van 175 vierkante meter te liggen", wijst Göksei. Imam Suleiman Nécati Akcesme is be zig met de inrichting van de woning naast de kerk. „lk'ben zeer tevreden," De imam gaat zijn laatste jaar in. Volgend jaar keert hij terug naar Istanboel. De voormalige Petrakerk vervangt de huidige Turkse moskeé aan de Hooigracht In de aula staat nog een moderne preek stoel, het gestoelte van de imam wordt straks aan de andere kant van de zaal geplaatst. De kosten worden voor een deel be taald uit de opbrengst van de islamitische winkel, die ook een plaats krijgt in de kerk aan de Kooilaan. Er wordt ook een zaal voor ontmoetingsruimte geschikt gemaakt. De Turks-Islamitische Vereniging kocht het gebouw in de Kooi dit voorjaar voor de som van 1,25 miljoen gulden. De moskee aan de Hooigracht werd te klein, er waren nauwelijks parkeerplaatsen en bovendien komen veel van de gelovige moslims uit Leiden-Noord. De laboratoriumproeven met het kunststof van de atletiek baan in de Leidse Hout hebben nog niet aan het licht gebracht wat de baan mankeert. Daarom kan met de renovatie ook nog niet worden begonnen. En door het slechte weer dreigt de op knapbeurt voor dit seizoen he lemaal in het water te vallen. Ook deze week is bij de afde ling Sport en Recreatie weer een fax uit Duitsland binnengeko men. Met opnieuw de medede ling dat nieuwe proeven zijn ge daan. Nog altijd is aannemings bedrijf NBM er niet achter waarom de toplaag van de kunststofbaan loslaat en lucht bellen in het rode oppervlak ontstaan. Vermoedelijk is de toplaag bij een verkeerde lucht vochtigheid of temperatuur aangelegd. Het probleem van de blazen speelt al sinds de grote renova tie van de atletiekbaan in 1989. Daarna is de baan twee keer op gekalefaterd. Deze zomer moet het euvel voorgoed worden ver holpen. Maar tot op heden is er nog niets gebeurd. „Maar dat had vanwege het slechte weer ook niet gekund. Voor de ver vanging van het kunststof is een langdurig warme en droge pe riode vereist", zegt sportambte naar T. Edzes. Wel heeft het Duitse uitvoer- dersbedrijf Voigt een bult in de baan weggewerkt, die was gere zen even voorbij de waterbak voor de steeple chase. Door een openstaande kraan was een grote bel water onder de baan ontstaan. Molenaar De Put poetst meer dan hij maalt Zé/ Cl gfliol Cl 1 LEIDEN LOMAN De jongste molenaar van Ne derland kan er nog om lachen. Voor Philip Pijnnaken (20) van molen De Put bij het Galgewa ter is het opruimen van glas- cherven, etensresten en het wegschrobben of overkalken van graffiti rond of op zijn mo len bijna dagelijkse kost. Als een moderne Don Quichotte gewa pend met een pot verf, allesrei- niger en stoffer en blik vormt hij een eenmansleger tegen het vandalisme in het zogeheten Rembrandtkwartier. „Soms smeerde ik de muur in met modder, dan zag je de graffiti tenminste niet." De bouw van molen De Put aan het Galgewater in 1987 maakte deel uit van het project Rembrandtkwartjer. Op een steenworp afstand van de ge boorteplek van de Hollandse meester werden behalve de mo len, een brug en een atelier ge bouwd en een pleintje aange legd. Samen met de stadstim- merwerf en de Morschpoort ontstond zo een toeristisch hoekje in de binnenstad. Maar behalve met het nabou wen van De Put van oude pren ten, kreeg Leiden er nog een 'at tractie' bij. In 1990 werd de toen 17-jarige Pijnnaken aangesteld als beheerder en werd daarmee de jongste, gediplomeerde mo lenaar van het land. „Eigenlijk moet je 18 zijn, maar ik kreeg dispensatie", zegt hij. Een le- venwens van de Leidenaar (ge boren in molen de Valk) ging in vervulling. In het weekeinde werd in de korenmolen meel gemalen en dat werd vervolgens in zakjes verkocht. Volkoren, bloem of pannekoekenmix aus Holland. Ook doordeweeks was Pijnna ken buiten schooltijd (MTS) vaak bij 'zijn' Put te vinden. Maar in de avond en nachtelijke uurtjes sloegen vandalen onver biddelijk toe. Naambordjes en leidingen werden gesloopt, bierflessen kapotgegooid en het bolwerk met verf ondergespo Zaagmolen de Herder aan de Haarlemmerweg blijft zeer te gen de zin van landelijke en re gionale molenbeschermers niet alleen geheel ontmanteld, hij wordt omgebouwd tot een luxe villa, zodat er voor het oor spronkelijke zaagmechanisme geen plaats meer is. De molen was tot 1978 in gebruik en staal op de monumentenlijst, maar de gemeente heeft de verbou wing geen strobreed in de weg gelegd. Volgens de jonge molenaar Philip Pijnnakken is het lot van de Herder symptomatisch voor de positie van molens in Leiden en de regio. „Met veel molens gaat het de laatste tijd juist goed. Meestal heeft de gemeen te daarvoor gezorgd. Maar daar staat tegenover dat het met een aantal juist mis gaat. Zoals bij de Herder dus. Maar het aller ergst is wat er met die molen in Leiderdorp is gebeurd. Daar hebben ze helemaal omheen gebouwd. Dat staat echt bekend als het slechtste voorbeeld van hoe je met molens om moet gaan", aldus Pijnnaken. Molenaar Philip Pijnnaken: „Soms smeerde ik de muur in met modder, dan zag je de graffiti niet meer." ten. „Het moet een vaste groep jongeren zijn geweest die hier meestal van vrijdag op zaterdag kwam want het waren telkens dezelfde handschriften. Behalve modder heb ik ook geprobeerd klimop voor de muur te planten maar daar verfden ze gewoon overheen. Toen heb ik een keer een bouwlamp opgehangen die alleen aanging als er iemand langskwam. Tsjonge, die lamp heeft wat klappen gekregen", al dus Pijnnaken. Het afgelopen voorjaar zijn er maatregelen genomen om het vandalisme rond de molen te gen te gaan. Het bolwerk werd opnieuw gevoegd en deels op nieuw bestraat en er kwamen schijnwerpers in de grond te lig gen die de molen 's nachts van onder bestralen. Van een don ker hoekje is nu geen sprake Als laatste voorzorg kreeg Pijnnaken van de gemeente een grote pot witte verf. „Want ik hou ook de Rembrandtbrug en de Morschpoortbrug in de ga ten. Als daar ook maar één naam op staat gekalkt, kwast ik er direct overheen. Want als er één op staat volgen er snel meer", weet hij uit ervaring. Nu kan Pijnnaken zich weer wat meer richten op wat eigen lijk de bedoeling is van de Put: toeristen trekken. Er zijn draag bare tasjes met het logo van de molen gemaakt en de molenaar FOTO HENK BOUWMAN hoopt vurig dat de organisato ren van grote evenementen in Leiden zoals Lakenfeesten en 3 Oktober, de Put in het program ma opnemen. „Het slotvuur- werk was vroeger hier, toch een prachtige plek. Waarom moest dat nou zonodig naar het water podium?", vraagt hij zich af. „Het zegt toch genoeg dat er een ansichtkaart in de handel is met op de foto molen de Put en Rembrandtbrug met het onder schrift Groeten uit Amsterdam."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9