Staakt-tiet-vuren ver weg Alleen invoering ECU kan valutastormen bedwingen Buitenland Nederlandse toeristen gewond bij bomaanslag Indiaas leger vuurt in Kashmir op menigte Valutahandel gelooft niet meer in EMS Klaar voor de kroning ZAThRDAG 31 JULI Jonge Schot op onderzoek Nieuwe raketaanvallen Hezbollah op noorden Israël istanbul-den haag Rtr-ANP Bij een bomaanslag in de Turkse badplaats Kusadasi aan de Egeïsche kust zijn gis teren 18 mensen gewond ge raakt, onder wie twee Neder landse toeristen. Dat heeft de Turkse politie bekendge maakt. Zes van de achttien gewonden zijn buitenlandse vakantiegangers. De bom was in een vuilnisbak ver stopt. Onduidelijk is wie ver antwoordelijk is voor de bomaanslag. De politie is op zoek naar een man en een vrouw die ervan worden ver dacht de bom te hebben ge- legd. Woordvoerder G. Cou- vreur van de vereniging van reisorganisatoren ANVR zei in een reactie dat maandag overleg volgt met Buiten landse Zaken, de ANWB en de verzekeraars over de situ atie in Turkije. Volgens de zegsman zal in eerste instan tie worden getracht meer in formatie over de aanslag te krijgen. Ook een eventueel negatief reisadvies voor Tur kije staat op de agenda. Maandag maakte de ANVR bekend dat als sinds eind mei een negatief reisadvies aan de reisorganisatoren geldt voor zuidoost-Turkije. Kusadasi ligt niet in het be trokken gebied. De ANVR gaf geen bekendheid aan het ad vies omdat er maar vijf Ne derlandse touroperators in het gebied actief waren. Nog maar één daarvan bleek nog reizen naar de genoemde re gio te organiseren. hangalbac ap Het Indiase leger heeft gisteren in de naar zelfstandigheid stre vende deelstaat jammu en Kashmir een menigte bijeenge dreven en daarop het vuur ge opend. De tientallen ooggetui gen die dit verklaarden zeiden dat hierbij tien doden en tien gewonden vielen. De autoritei ten ontkenden de ooggetuigen verslagen en verklaarden dat 37 mensen waren omgekomen bij verschillende gevechten met re bellen in de deelstaat. Volgens de politie en het leger vielen er in het dorp Hangalbag, zestig kilometer ten zuiden van de regionale hoofdstad Srina- gar, doden door toedoen van separatistische moslim-rebellen en waren het er geen tien maar zeven, die vielen door een gfa- naat van de rebellen tijdens een razzia van het leger. Volgens ooggetuigen waren de dorpelingen door de solda ten uit hun huizen gehaald en bijeengedreven. Toen de me nigte zich verspreidde, zouden veel mensen leuzen voor onaf hankelijkheid hebben geroepen. De soldaten zouden daarna op mannen, vrouwen en kinderen in zijn gaan slaan. Tien mensen raakten volgens de ooggetuigen, die anoniem wilden blijven, ge wond. Volgens de autoriteiten ge bruikten de rebellen de dorpe lingen als schild en schoten de troepen nadat een rebel had ge schoten en een ander een gra naat had geworpen. Onder de soldaten zouden geen slachtof fers zijn gevallen. Jammu en Kashmir is de eni ge Indiase deelstaat met een moslim-meerderheid. India be schuldigt Pakistan ervan de re bellen te trainen en te bewape nen. De rebellen zeggen dat hun economische en religieuze rechten worden ontzegd. den haag gpd Sinds cle Denen ruim een jaar geleden nej hebben gezegd te gen het Verdrag van Maas tricht is het hommeles op de valutamarkten. Het latere Deense ja veranderde daar niets meer aan. Dat komt, zo menen deskundigen, omdat handelaren niet meer geloven dat de Europese Monetaire Unie daadwerkelijk töt stand komt. De handelaren maken het de zwakkere economieën van west-Europa sindsdien behoor lijk lastig. En sinds de recessie zich doet voelen lopen vrijwel alle munten daardoor klappen op: Franse en Belgische franc, peseta, escudo en Deense kroon liggen er gehavend bij. Alleen de gulden, mark en het Ierse punt blijven overeind in de jongste valutaorkaan. Valutahandelaren verdienen de zer dagen goed geld. Met geld wolven worden ze vergeleken, de term 'aasgieren' is in zwang. Terwijl, zo beweren kenners, de dames en heren geldhandelaren niets anders doen dan hun werk: met geld proberen meer geld te verdienen, door sterke munten op te zoeken en zwakke munten af te stoten. Daarmee leggen ze feilloos bloot welke Europese econo mieën het slecht doen. Het is geen toeval dat de Duitse mark een sterke munt is, hoewel de economie van onze oosterbu ren ook al enige tijd hapert. Duitsland blijft echter Europa's grootste en belangrijkste econo mie. Het is evenmin toeval dat vooral de Franse munt in de problemen zit: economische problemen worden gevreesd en de werkloosheid heeft daar een naoorlogs record bereikt. In het kielzog van de franc worden ook de 'kleinere', minder be langrijke valuta omlaag gedrukt. Vroeger zou dat allemaal niet zo'n verschil maken. Toen luid de het motto van de meeste landen 'ieder voor zich'. Om de onrust te beperken en de zeker heid te vergroten werden de EG-landen Griekenland uit gezonderd lid van een ver bond, opgericht om de munten ten opzichte van elkaar niet te veel laten schommelen. Op grond van dit zogeheten Euro pees Monetair Stelsel (EMS) moeten de deelnemers elkaar helpen: de centrale banken ko pen bijvoorbeeld Deense kro nen als deze te ver zakt. De staten moeten dan wel zor gen dat hun economische pres taties niet te veel uit de pas lo pen met die van hun EMS-part- riers, anders wordt het verschil in waarde tussen de munten te groot en moet de zwakste deva lueren. Zo'n devaluatie is een absolute noodgreep. Het bete kent immers dat je openlijk toe geeft dat jouw land er econo- ACHTERGROND DEN HAAG MARIEN VAN DEN BOS misch gezien weinig van bakt. Bovendien is met een devalua tie in één klap slechts het met veel moeite op te bouwen ver trouwen weg. Dit geldt nog sterker voor lan den die willen toetreden tot de Europese Monetaire Unie (EMU) met één munt voor west-Europa, de ECU. Alleen landen die een lage inflatie heb ben, een klein begrotingstekort en een beperkte staatsschuld, mogen meedoen, zo is in het verdrag van Maastricht bepaald. In de meeste landen vergt dat een streng economisch beleid met veel bezuinigingen, maar nu de recessie haar sporen trekt zijn de mogelijkheden aanzien lijk kleiner. De geldhandel heeft weinig ver trouwen meer in de EMS-mun- ten en stuurt aan op nieuwe de valuaties. Om de munt aantrek kelijk te houden hebben som mige centrale banken dan ook een aanzienlijk hogere rente vastgesteld dan bijvoorbeeld Duisenbergvoorde gulden. Dat is de zogeheten premie die de handel eist voor ze zich waagt aan wankele valuta. De valutahandel heeft in de are na van rentes en valutakoersen aanzienlijk meer wapens in handen dan vroeger. In de aan loop naar het ene Europa zijn allerlei beperkende regels voor de geldhandel, de zogenoemde kapitaalrestricties, geschrapt. Het is een stuk makkelijker ge worden om geld van bijvoor beeld Groot-Brittannië naar Ita lië te brengen. Of van Duitsland naar Frankrijk. Als de handel de Franse franc maar niks vindt en door heel Europa massaal verkoopt, dan kunnen centrale banken uitein delijk ook niets meer doen. Al was het maar omdat hun geld voor steunaankopen op een ge geven moment gewoon op is. Zo zou de Duitse Bundesbank de laatste weken meer dan 15 miljard mark hebben uitgege ven om de Franse franc te on dersteunen. De Nederlandse bank heeft al ruim 6 miljard aan Deense kronen opgekocht. Dat kan niet onbeperkt doorgaan. Hoe de storm rond de valuta zich ontwikkelt, is voorlopig een kwestie van wachten wal er dit weekeinde gebeurt. De Fransen zullen een duidelijke daad moe ten stellen, voor lapmiddelen als renteverhogingen is het waarschijnlijk te laat. Uit het EMS treden is Europees gezien heel pijnlijk, een devaluatie be tekent enorm gezichtsverlies in de binnenlandse politiek. Duidelijk is wel dat de Fransen wat moeten doen om de rust te doen weerkeren. Dat zal overi gens niet meer dan een relatie ve rust zijn. Want zolang elk Eu ropees land zijn eigen munt heeft, en het ene land het eco nomisch veel beter doet dan het andere, zolang heeft de valu tahandel werk. En probeert zij zoveel mogelijk geld te verdie nen. De valuta-onrust in Europa zal pas écht voorbij zijn als de ECU daadwerkelijk is inge voerd. Ex-premier van Albanië aangehouden De voormalige Albanese pre mier Fatos Nano is gisteren ge arresteerd. Hij wordt beschul digd van ambtsmisbruik, door verkwisting van miljoenen aan Italiaanse voedselhulp voor cle Albanese bevolking. Ook twee van Nano's vroegere medewet kers werden aangehouden. De aanhoudingen komen een dag nadat het parlement Nano zijn onschendbaarheid ontnam. De Italiaanse.onderneming die Nano tijdens zijn drie maanden durende premierschap in 1991 1992 inschakelde om hulp te Ie veren, stuurde volgens berich ten in de Albanese media luxe artikelen in plaats van alledaag se spullen, tegen bovendien veel te hoge prijzen. Nano ontkent iets te hebben misdaan. Hij beschuldigt de huidige anti-communisi ischc regering van samenspanning met de Verenigde Staten om hem onderuit te halen Eritrea gaat samenwerken met Etiopië addis abeda ap Eritrea, dat zich twee maanden geleden definitief losmaakte van Etiopië, heeft gisteren met het voormalige moederland en niéuwe buurland een overeen komst gesloten waarin dc on derlinge economische en poli tieke samenwerking wordt gere- geld. De twee landen, die geduron de drie decennia eikaars doods vijand zijn geweest, hebben on der andere afspraken gemaakt over het vrije verkeer van perso nen en goederen. Inwoners van beide landen mogen de natio naliteit van beide landen tegelij kertijd hebben. De landen wil op het gebied van veiligheid, defensie en buitenlandse poli liek. De internationale valutahandel is het geloof in een EMS volledig verloren. Zo luidt ongeveer de boodschap achter de wilde taferelen op de valutamarkten. Algemeen wordt aangenomen dat het zogenaamde 'monetaire comité' van de EG dit weekeinde in Brussel bijeenkomt. Hierover worden vooraf nooit mededelingen gedaan, omdat de aankondiging van een bijeenkomst alléén al weer tot speculaties kan leiden. Maar het mogelijk dagen of weken laten voortduren van een monetaire crisissfeer in Europa is sowieso slecht voor de economische ontwikkeling. Bovendien zijn de marken en guldens die kunnen worden ingezet om de zwakkere broeders in het EMS te steunen niet in onbeperkte mate aanwezig. Het gaat daarbij overigens allang niet meer om alleen de internationale valutahandel. Al is dat een marktwaar wereldwijd zo'n duizend miljard (een biljoen) dollar per- dag in omgaat. Ook de koersen van Europese obligaties zijn de afgelopen twee dagen omhoog gevlogen, waaruit blijkt dat 'de markt' uitgaat van forse rentedalingen in de nabije toekomst. En dat kan alleen wanneer de diverse Europese munten worden losgekoppeld van de Duitse mark (en de Nederlandse gulden). Om puur binnenlandse redenen wordt de Duitse rente Dit weekeinde zullen de Europese politieke en mone taire leiders een antwoord moeten geven op de span ningen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Gisteren heeft de internationale valutahandel het EMS behoorlijk op de knieën gekregen. Behalve de Duitse mark, het Ierse punt en de Nederlandse gulden lagen de andere valuta gisteravond op apegapen. Alleen grootscheepse interventies van centrale banken kon den de schijn van stabiliteit ophouden. Zonder aan passingen van rentes of wisselkoersen gaat het ge vecht maandag gewoon weer verder. hoog gehouden, hoger dan voor landen als Frankrijk of Spanje nodig of wenselijk is. Alleen Nederland kan zich nog veroorloven zich aan de D- mark vast te klampen en daarbij zelfs de rente lot rujm onder de Duitse te verlagen. Sinds gistereft ligt het laagste Nederlandse tarief, het wisseldisconto, zelfs een procentpunt lager dan het Duitse disconto. Er zijn veel scenario's denkbaar waarmee de Europese monetairë autoriteiten op de proppen kunnen komen. Nu de Franse franc, de Deense kroon, de Spaanse peseta, de Portugese escudo en zelfs de Belgische frank zijn uitgevloerd heeft 'de markt' echter bloed geroken. En zal vrijwel elke oplossing waar de autoriteiten mee komen opnieuw op 'hardheid' Worden getest. Een vlucht vooruit een nog nauwere samenwerking tussen Bundesbank en de Franse centrale bank zal zich eerst moeten bewijzen. Een verruimingvan de 'bandbreedte' tussen de munten binnen het EMS: idem- Ook in zo'n situatie zullen de zwakste munten al snel het dieptepunt bereiken. Een drastische verhoging van de korte rente in onder meer Frankrijk? Dat wordt een gevecht van wie de langste adem heeft. Een devaluatie van enkele munten binnen het EMS? Dat betekent gezichtsverlies en het zal de vraag zijn of het teveel of te weinig was. Met de kans op herhaling van de geschiedenis vandien. Het volledig loslaten van vaste wisselkoersen binnen Europa waar Amerikaanse economen voor pleiten betekent feitelijk het einde van een langdurige, vruchtbare samenwerking. Ook dc ratificering van het Verdrag van Maastricht overe een Europese Economische en Monetaire Unie zou achteraf gezien vergeefse moeite zijn geweest. Achter de schermen zal dit weekeinde behoorlijk worden gezweet. londenDe vraag is al zo oud als het geruite rokje zelf. Wat draagt een échte Schot onder zijn kilt? Breffni O'Mullane, een jong rugbyspeler- tje, weet sinds gisteren het ant woord. Maar hij heeft beloofd het niet verder te vertellen. foto reuter» uz gilbert Onderzoek naar cultuurminister rome* De Italiaanse justitie heeft gisteren minister Alberto Ron- chey gezegd dat er naar hem een onderzoek wordt ingesteld we gens vermeende 'onregelmatigheden' bij de aankoop door de staat van een villa in Rome. Politieke waarnemers denken niet dat Ronchey, die vorig jaar juni aantrad, iets verkeerd heeft ge daan, maar dat hij verantwoordelijk wordt gesteld voor malver saties van ambtenaren van zijn ministerie. Namibia akkoord met slacht zeehonden windhoek Namibia heeft gisteren toestemming gegeven om dit jaar 50.000 zeehonden af te maken. Dat is tweemaal zo veel als vorig jaar. De dierenbeschermingen milieugroeperingen heb ben bij president Sam Nujoma protest aangetekend tegen dit besluit. Nujoma vindt dat de zeehondenvangst noodzakelijk is om te voorkomen dat er te veel zeehonden komen, wat schade lijk zou zijn voor het milieu. Er leven zo'n 700.000 zeehonden langs de Atlantische kust van het Afrikaanse land. Twintig huizen in Mellery ontruimen brussel Premier Onkelinx van Wallonië vindt dat 20 huizen uit het gifdorp Mellery zo snel mogelijk ontruimd moeten worden. Onkelinx heeft dat gisteravond geadviseerd aan de burgemees ter van Villers-la-Ville, de Waalse gemeente waar het gehucht onder valt. Onkelinx is zelf niet bevoegd om over de evacuatie te beslissen. Negen huisartsen uit Villers-la-ville adviseerden twee weken geleden al tot ontruiming van het dorp over te gaan, na dat in kelders van 12 huizen kankerverwekkende stoffen waren aangetroffen. Katjoesja-raketten en Israëlische troepenversterkingen hebben gisteravond kansen op een spoedig staakt-het- vuren tussen Israël en de sji'itische Hezbollah de grond ingeboord. De Hezbollah bood Jeruzalem gistermiddag nog aan zijn raketaanvallen op het noorden van Israël te staken, mits het zijn gewapende acties in het zuiden van Libanon stopzet. De gevechten in Zuid-Libanon gingen vanmorgen de zevende dag in. bayrut-washington Rtr-dpa-afp zuiden van Libanon. Het was onduidelijk wie de raketten af- Guerrilla-strijders vuurden aan vuurden, het eind van de dag drie kat- De kansen op een bestand joesja's af op noord-Israël, als worden bemoeilijkt door het een reactie op aanhoudende Is- optreden van andere organisa- raëlische beschietingen van het ties dan de Hezbollah. Zo zwoer de Islamitische Jihad Beweging in Palestina raketten op Israël te blijven afvuren. De beweging dreigde voorts Amerikaanse, doelen in het Midden-Oosten aan te vallen als Israël niet voor morgenavond zes uur zijn ge vechtshandelingen heeft ge staakt. Het Israëlische leger bracht ondertussen 40 a 50 tanks en pantserwagens, ongeveer 400 militairen en ander materieel de 'veiligheidszone' binnen, die de Israëli's in het uiterste zuiden van Libanon hebben afgekon digd. De versterkingen c treren zich in het gebied ten zuiden van Nabatijeh, in het oosten van Libanon. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher werkt ondertussen hard aan een wapenstilstand. Om dat te realiseren heeft Christopher het begin van zijn Midden-Oostenreis met 48 uur uitgesteld. Israël had eerder op de dag laten weten zijn aanval len te beëindigen als de VS of anderen konden garanderen dat geen katjoesja's meer op Galilea zouden worden afgevuurd. te in 1967 de vier monarchiën in zijn land af schafte. De huidige president Museveni ge looft dat de traditionele koninkrijken van Buganda, Toro, Ankole en Bunyore kunnen bijdragen tot het herstel van de eenheid in het door oorlogen en stammentwisten geplaagde Oostafrikaanse land. De hele week zijn leden van de Baganda-stam bezig geweest met de voorbereidingen van de kroning. Daar hoort ook het klaarleggen van leeuwenvellen bij. De koning of omukama van Toro, Patrick Olimi, is donderdag al geïnstalleerd. foto epa Kampala In een eeuwenoude ceremonie wordt Ronald Muwenda Mutebi vandaag ge ïnstalleerd als kabaka oftewel koning, van het koninkrijk Buganda in centraal Uganda. Volgens de overlevering is hij de 36ste kabaka van de Baganda-stam. De troon van Bugada was onbezet nadat de Ugandese dictator Obo-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5