Duizenden plaatsen extra voor opvang asielzoekers Rechter geeft partijen in schippersconflict pauze 'Ik dacht dat er voortdurend ruzies zouden zijn' Grote sponsors nemen kosten nieuw 'Ajax-stadion' op zich 'Loods 24' in geheugen gegrift Gevangenispersoneel weigert mee te werken aan extra cellen ZAI bKDACj 31 JULI 1993 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Nieuwe bemiddelaar Lodder heeftvruchtbare kans Cel en tbs wegens moord op kinderen middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 42- jarige man uit het Zeeuwsvlaamse Hoek veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 22 januari met opzet, voorbe dachte rade en na kalm beraad zijn twee kinderen om het leven heeft gebracht. Het 4-jarig zoontje en het 2-jarig dochtertje, die in het kader van een bezoekregeling bij hun vader waren, kregen een spierverslappend middel toegediend en werden met ether buiten bewustzijn gebracht. Vervolgens diende de man hen een dodelijke hoeveelheid butaangas toe. Dode op strand vermoedelijk zeilster heemskerk Het deel van het lichaam dat afgelopen weekeinde op het strand van Heemskerk werd gevonden, is vermoedelijk het stoffelijk overschot van een Belgische zeezeilster. De politie heeft twee afzonderlijke tips ontvangen, die beide wijzen op een vrouw, die afkomstig is uit de buurt van Antwerpen. Zij is in de cember 1992 overboord geslagen van een jacht bij de kust van Bretagne in Frankrijk. Gymnasium Leeuwarden buiten fusie Leeuwarden De omstreden opheffing van het Leeuwarder Ste delijk Gymnasium is voorlopig van de baan. De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren in kort geding bepaald dat het gym nasium buiten de fusie van een grote stedelijke scholengemeen schap moet blijven omdat gemeente Leeuwarden in gebreke is gebleven. De gemeente moet eerst een zelfstandige medezeg genschapsraad (MR) voor het gymnasium instellen die tenmin ste drie jaar naast die van de gefuseerde scholengemeenschap in stand blijft. Controle zwart werk in horeca loont Amsterdam De scherpere aanpak van horecabedrijven die sjoe melen met sociale premies blijkt te lonen. Dat blijkt uit cijfers van de bedrijfsvereniging Horeca over de eerste helft van het jaar. Het loon waarover werkgevers premie aan de bedrijfsvere niging moeten afdragen, is met 90 miljoen gulden gestegen. De bedrijfsvereniging schrijft daarvan 30 miljoen gulden toe aan onderzoek, dat vorig jaar is begonnén onder de 46.000 horeca bedrijven in ons land naar ten,onrechte niet afgedragen pre- RrWNTFNTT Awn ^MMhK Honderden schippers en sympathisanten woonden gistermiddag in en rond de rechtbank van Middelburg de twee kort gedingen bij tussen schip pers, verladers en overheid. Wie niet binnen kon, wachtte buiten in de regen. Tevergeefs, zo bleek later. De rechter deed geen uitspraak. FOTO ANP RUUD HOFF Procureur mr U. T. Hoekstra, aan dat, nu de onderhandelin- fectiever zal worden opgetreden optredend namens de gemeen- gen met bemiddelaar mr B. tegen 'hinderlijke activiteiten', te, kondigde tijdens de zitting Biesheuvel zijn afgebroken, ef- ,,En ook zal. het nodige gebeu- Onverwacht grote toename van aantal vluchtelingen in Nederland Het aantal plaatsen voor asielzoekers zal de komende week met nog eens bijna duizend worden uitgebreid. Het ministerie van WVC maakte gisteren bekend dat hierover overeenstemming is bereikt met de opvangcentra in Den Bosch, Azelo, Zeddam en Eibergen. WVC probeert de op vangcapaciteit de komende weken met 1500 extra plaat sen nog verder uit te breiden. Nog niet verkocht Magna Plaza, het winkelcen trum aan de Nieuwezijds Voor burgwal in Amsterdam, is nog nfet verkocht, zoals deze krant gisteren abusievelijk meldde. Lars-Erik Magnusson, de Zweedse oprichter en eigenaar van het centrum, is wel op zoek naar een koper. Man sterft na wachten in auto aan hartaanval veenfdam anp Een 57-jarige Duitser uit Wiefel- stede is in de praktijk van een arts te Veendam overleden aan een hartaanval, nadat hij daar voor anderhalf uur langs de weg Veendam-Pekela op hulp had gewacht. Dat heeft de politie van Veendam gisteren beves- tigd. De man reed woensdagavond op de N33 en werd onwel. Hij parkeerde zijr>auto in de berm, deed de knipperlichten aan en ging op de achterbank van het voertuig liggen. Door naar voor bijgangers te zwaaien probeer de hij hulp te krijgen. Het duur de bijna anderhalf uur voordat een Veendamse automobilist stopte en te hulp schoot. Hij bracht het slachtoffer naar een huisarts in Veendam, die meteen een ambulance bestel de. Voordat die arriyeerde werd de Duitser evenwel getroffen door een tweede hartaanval en overleed hij. Reanimatie door de arts en het ambulanceperso neel mocht niet meer baten. Studenten zijn ontevreden over kwaliteit van docenten den haag anp Slechte docenten moeten ge dwongen worden tot scholing. Dat is één van de resultaten van een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen ITS in opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Een kwart van de 2.995 deelnemende studen ten in het wetenschappelijk en hoger onderwijs is ontevreden over de kwaliteit van het onder wijzend personeel. De resulta ten van dat onderzo'ek „Studen ten over de kwaliteit van het ho ger onderwijs" zijn gisteren openbaar gemaakt. Over het algemeen vinden de studenten ook studievoorlich ting en studiebegeleiding voor verbetering vatbaar. De studen tenorganisatie ISO, vertegen woordigd in de begeleidings commissie van de enquête, noemt dat laatste vooral van be lang nu minister Ritzen (onder wijs en wetenschap) de maxi male studietijd heeft gesteld op vijf jaar. Op het ogenblik be draagt de gemiddelde studietijd in het wetenschappelijk onder wijs 5,4 jaar. Een betere plan ning is dus nodig. amsterdam thea van beek Voor het nieuw te bouwen sta dion in Amsterdam Zuidoost zijn vier investeerders bereid in totaal 25 miljoen gulden op tafel te leggen. Het Stadion Amster dam NV denkt op korte termijn ook tot overeenstemming te ko men met twee andere geld schieters. De zes bedrijven zul len dan voor een bedrag van in totaal 35 miljoen in het project deelnemen. De financiering van het stadion met Ajax als hoofd bespeler lijkt daarmee rond. Op een persconferentie in Amsterdam werden de eerste vier grootaandeelhouders ge presenteerd. Het gaat om de Bouwcombinatie Stadion Am- mipdelburg-rotterdam gpd-anp De president van de rechtbank in Middelburg heeft gistermid dag de verschillende partijen in het schippersconflict een 'adempauze' gegund. Hij gaf ze tot eind augustus de tijd met el kaar overeenstemming te berei ken. Tot een uitspraak in twee kort gedingen die gisterochtend en -middag dienden, kwam hij niet. Na een ingelaste 'overleg- pauze' vonden de verladersor ganisaties, de overheidsinstan ties en de schippers het verstan diger nogmaals een poging te wagen het conflict in gezamen lijkheid op te lossen. Harde voorwaarde is wel dat bij voortgezette acties een onb elemmerde doorvaart bij Ter- neuzen mogelijk moet zijn. Zo niet, dan wordt justitie opnieuw ingeschakeld. Ook van de kant van de gemeente Terneuzen - naast de Staat en de provincie gedaagde partij - werd gewaar schuwd dat in dat geval hard zal worden opgetreden. Schipper G. Kroon uit Delfzijl, voorzitter van de actievoerende vereniging Toerbeurt Noord- Zuid, trad tijdens de twee door rechtbankpresident mr H. van Breda geleide zittingen als enige uit de anonimiteit. Hij sprak ook namens dertien andere ge dagvaarde collega's. Kroon ligt met zijn schip in Terneuzen. Hij sterdam, bestaande uit Ballast Nedam en BAM Bredero Bouw, Grolsch en PTT Telecom, die elk een bedrag van vijf miljoen gul den in de bouw investeren. Phi lips Nederland legt tien miljoen op tafel. Met Coca Cola en de RAI wordt volgens voorzitter C. van Zadelhoff van het Stadion Amsterdam binnenkort over eenstemming bereikt. In ruil voor hun financiële bij drage mogen de sponsors goe deren en diensten leveren en hebben ze recht op een zaken- loge in het stadion. Ook zal hun naam aan het stadion worden verbonden. Deelname in het project door bedrijven was van absoluut belang om de Finan ciering van het project rond te sprak zich als privépersoon uit voor het prolongeren van de ac ties. krijgen. De bouwkosten van het sta dion zijn geraamd op 202 mil joen gulden. Naast bijdragen van de sponsors komt dat geld van de gemeente Amsterdam, Ajax, aandeelhouders, het rijk en een banklening. Het wach ten is nu nog op het doorlopen van allerlei procedures. Met na me Ouder-Amstel verzet zich met hand en tand tegen de bouw vlak bij haar gemeente grens. De gemeente vreest grote overlast met de komst van het stadion. Volgens de Amster damse sportwethouder L. Genet kan naar verwachting nog dit najaar de bouw van start gaan. Zomer 1996 moet het stadion gereed zijn. DEN HAAG IVAR HOEKSTRA De extra opvangplaatsen zijn nodig door de grotere toename van het aantal vluchtelingen in orts land. De afgelopen week steeg het aantal asielzoekers dat zich aanmeldt van 100 naar 150 personen. Uit een eerste analy- den haag»anp Het gevangenispersoneel van de Penitentiaire Inrichting Noordsingel in Rotterdam en het Huis van Bewaring in Dordrecht weigert mee te wer ken aan de maatregel om 600 extra cellen te vinden. Dat schrijft de dienstcommissie in een open brief aan minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie. Volgens de dienstcommissie is het in de beide inrichtingen onmogelijk de taakstelling van justitie om 3 procent extra van de bestaande celcapaciteit te vinden. Voor de inrichtingen zou dat volgens voorzitter Van Verk van de dienstcommissie neerkomen op tien extra plaat se blijkt dat veel asielzoekers door de Vreemdelingenpolitie tijdelijk in pensions en hotels zijn ondergebracht. Deze mel den zich nu bij de diverse op vangcentra. Het opvangcentrum in Den Bosch krijgt er de komende week de meeste asielzoekers er- sen. Volgens Van Verk is de huisvesting echter te krap om die tien plaatsen te vinden. Aan het plaatsen van twee gedeti neerden op één cel wil de dienstcommissie niet meewer ken. Volgens de commissie is de noodmaatregel voor extra cellen onder grote politieke druk ge nomen. „Wij denken dan ook dat daardoor de zorgvuldigheid uit het oog is verloren voor wat betreft de praktische uitwerking ervan. En zijn van mening dat het inrichtingspersoneel niet de klappen moet krijgen van een falend regeringsbeleid", schrijft de commissie. Een woordvoerder van staats secretaris Kosto liet gisteren we ten dat de penitentiare inrich- bij, 350 in totaal. Dan volgen Ei bergen met 250 extra plaatsen, Zetdam met 150 en het nog leegstaande centrum in Azelo waar 210 asielzoekers onderdak krijgen. Inmiddels is al besloten het opvangcentrum in Dordrecht, dat eigenlijk 1 sep tember zou sluiten, open te houden tot 1 januari 1994. In het kamp Crailo komen er bo vendien nog eens 250 caravans bij. Het tentenkamp in Luttel- geest is inmiddels verlaten en wordt maandag afgebroken. De asielzoekers mochten daar maximaal drie weken verblijven en zijn deze week doorgestuurd ting Noordsingel en het Huis van Bewaring in Dordrecht geen uitzondering zijn met hun oude behuizing. „Dat geldt voor veel meer inrichtingen, zoals bijvoorbeeld de strafinrichting Veenhuizen. Maar vrijwel alle maal hebben zij de 3 procent extra plaatsen wel kunnen vin den". Het cellentekort maakte het noodverband van 600 extra cel len volgens justitie nodig. Aan alle directies van strafinrichtin gen gevraagd mee te werken. Daarbij is geen uitzondering ge maakt voor directies van straf inrichtingen die in oude gebou wen zijn gehuisvest. „Het is op dit moment voor iedereen schikken en slikken", aldus jus titie. ren met vormen van intimida- De schippers stellen pogingen in het werk om via een vertrou wenspersoon weer in gesprek te komen met de overheidsinstan ties, minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) voorop. Donderdag besloten de 'blok hoofden' van de verschillende actielocaties de Belgische mi nister Coëme (verkeer en infra structuur) als bemiddelaar naar voren te schuiven. Die bedankte echter voor de eer omdat hij zich niet wil mengen in een bin nenlands conflict in een buur land. Uiteindelijk viel de keus op voorzitter W. Lodder van de bevrachtingscommissie van Toerbeurt Noord-Zuid Lodder schippert al jaren tus sen de binnenvaart en haar op drachtgevers. Als voorzitter van de bevrachtingscomlnissie van de vrijwillige toerbeurt noord zuid is het zijn taak beide partij en op één lijn te krijgen en te houden over vrachtprijzen en vervoersvoorwaarden. Op de vraag of de acties nog lang gaan duren, kan actiecoör dinator Jan Ardon geen zinnig antwoord geven. „Wij gaan door tot we onze zin hebben. Want of we over twee jaar fail liet gaan of nu, dat maakt niets uit. Maar Lodder heeft een hele vruchtbare kans. Dat is zeker." naar opvangcentra in Nijeveen en Zeewolde. WVC gelooft niet dat de cen tra de komende weken vol zul len raken. „De maatregelen die wij nu hebben genomen zijn in ieder geval toereikend voor de komende twee maanden", zegt een woordvoerster. I lalf augus tus gaat WVC met de diverse in stanties opnieuw rond de tafel zitten. „Als het aantal asielzoe kers blijft toenemen, loopt ook deze extra capaciteit een keer vol. We moeten blijven zoeken naar nieuwe opvangmogelijk heden." NS willen het treinverkeer veiliger maken utrecht» anp Machinisten op treinen van de Nederlandse Spoorwegen zul len beter en selectiever worden geïnformeerd over de veilighei- daspcctcn op de trajecten waar over zij rijden. Dat is één van de veiligheid van het treinverkeer willen vergroten. De maatrege len worden genomen naar aan leiding van treinongevallen bij Eindhoven en bij Hoofddorp, eerder dit jaar. Machinisten krijgen nu aan het begin van de weck nog een uitgebreid pakket papier, waar in alle (tijdelijke) beperkingen en wijzigingen in de infrastruc tuur zijn opgenomen. Dat bete kent dat een treinbestuurder die alleen diensten draait in f ries land ook alle informatie over Limburg krijgt. Dooreen geautomatiseerd in formatiesysteem wordt het straks mogelijk de machinisten alleen te informeren over de baanvakken waar zij zelf mee te maken krijgen, liet spoorweg bedrijf wil het nieuwe systeem op 20 december op proef invoe ren. ln maart volgend jaar volgt landelijke invoering. In de tus sentijd zal beter worden gecon troleerd of alle machinisten de benodigde informatie wel ont vangen. Een ander onderdeel van het maatregelenpakket is de uit breiding van de automatische treinbeïnvloeding (atb). het sys teem dat een trein tot stilstand brengt als de machinist bijvoor beeld door rood sein rijdt. De atb wordt zo aangepast, dat het ook werkt als een trein op een bepaald tracé tijdelijk niet har der mag rijden dan 40 kilometer per uur. Dat is van groot belang bij werkzaamheden aan het spoor. De nieuwe atb, die eind dit jaar wordt beproefd, heeft de mogelijkheid om tijdelijke snel heidsbeperkingen af te dwingen al in zich. Rotterdam Een joodse Rotterdammer die zijn de portatie tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft over leefd, bekijkt de plaquette op het gisteren onthulde gedenkteken 'loods 24' in Rotterdam. Vanaf deze Justitie: 'het is voor iedereen schikken en slikken plek werden tussen 1940 en 1945 joodse burgers van Rotterdam weggevoerd naar de vernietigings kampen. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Beroepsmilitairen verruilen legerklojfie voor tenue van gevangenbewaarder Met pijn in hun hart leverden ze ruim twee maanden geleden hun legerklof- fie in. Gedwongen door de ongewisse toekomst bij het inkrimpende leger. Roger Lelieveld (33) en Frank Veldho ven (29) hoorden bij de eerste groep militairen die hun baan ruilden voor een opleiding tot gevangenisbewaar der. Als het aan de ministers van justi tie en defensie ligt, zullen nog velen hen volgen. Voor de ongeveer drieduizend cellen die de komende jaren worden ge bouwd, zijn bijna even zoveel perso neelsleden nodig, merendeels bewaar ders. Bij Defensie worden de komende vijfjaar 5.200 beroepsmilitairen boven tallig. Voor 3.400 hoopt Defensie een andere baan te vinden. Zo'n vijfhon derd zullen in het gevangeniswezen te recht kunnen. Hoewel het niet bepaald hun jongens droom was om gevangenbewaarder te worden, reageerden Lelieveld en Veld hoven, samen met vier collega's, op een wervingsadvertentie. „Leidingge ven aan groepen mensen, dat deden we al jaren", zegt Veldhoven, die twaalf jaar in het leger zat en de laatste jaren als sergeant dienstplichtigen opleidde tot officier. Lelieveld, dezelfde rang en veertien jaar in het groen, vult aan: „En in het leger hadden we ook met allerlei soorten mensen te maken". Hoewel de overgang een stap in het duister voor beide militairen was, is het ze binnen de muren van Nieuw Vosse- veld in Vught meegevallen. „Ik'dacht dat er voortdurend conflicten zouden zijn tussen bewaarders en gedetineer den, maar dat valt mee", zegt Veldho- Ook Lelieveld was de eerste weken zeer op zijn hoede. „Nu zie ik het niet meer zo zwart wit. Je moet eerst kijken wat voor vlees je in de kuip hebt. Dan weet je dat de ene,gevangene niet moeilijk doet en dat de ander steeds de grenzen zal aftasten om nieuwe rechten te ver- Tijdens de afgelopen maanden heeft het duo twee dagen in de week les ge kregen in strafrecht, penitentiair recht en vergadertechniek. Ook leerden ze over verslaving en volgden zelfverdedi- gingslessen en een EHBO-cursus. Drie dagen per week zijn ze onder begelei ding van een mentor bewaarder op de afdelingen voor kortgestraften en jeug digen tussen de 18 en 23 jaar. Tijdens de lessen ontdekten ze dat hun militaire achtergrond hen enige voor sprong geeft. „Tijdens een rollenspel stond een burger-collega met zijn han den in z'n zij tegenover een gevangene. Dat moet je nooit doen natuurlijk. Dan neem je een veel te uitdagende hou ding aan. Dat hadden wij in het leger al ervaren", legt Veldhoven uit. Maar de ervaring maakt hen nog niet meteen goede bewaarders. Er zijn ook veel verschillen. „De benadering van gevangenen die gedwongen gedurende lange tijd ergens moeten wonen, is een hele andere dan van dienstplichtigen die om vijf uur naar huis kunnen", zegt Lelieveld. „Ons wordt geleerd rekening te houden met die gedwongen situatie en niet onnodig spanningen op te roe pen". Zo weet Veldhoven inmiddels dat hij niet met de sleutelbos bij de celdeur moet wachten totdat de gevangene binnen. „Ik loop nu door naar de vol gende cel om die te openen en geef de gevangene de indruk dat hij zelf be paalt of hij zijn cel ingaat". Net als in het leger leest Lelieveld ook in de gevangenis de dossiers van gede tineerden niet. Hij wil zonder vooroor delen met ze omgaan. „Als ik lees dat ik met een lastig baasje te doen krijg, zal ik daar toch naar handelen. Maar il wil iemand niet straffen met zijn verlc den. Pas als ik de indruk krijg echt mei een lastig portret te maken le hebben, dan kijk ik in de papieren." Veldhoven heeft zijn eerste ervaring met geweld op het werk al gehad. Een gedetineerdê ging door het lint. smeet de TV tegen de muur en sloeg zijn cel kort en klein. „Toen de bewaarder die alleen de cel inging, ook werd neerge slagen, hebben we hem met z'n zesser moeten overmeesteren." De ex-militair is flink geschrokken van het geweld en de manier waarop de man flipte. „Hij wist naderhand totaal niet wat er was gebeurd. Op zo'n mo ment word je je de gedwongen situatie in een gevangenis behoorlijk bewust".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3