n 'Ik kom uit het volk en richt me tot het volk' O M Vergeten ndanks zijn succes M blijft Arie (73) de eenvoud zelve. Hij peinst er niet over om zijn Haag- fe accent af te leren of een taal- tursus te volgen, zodat de bui tenlandse titels er eindelijk eens Vlekkeloos uit rollen. „De mensen willen helemaal liet dat het perfect wordt. Sode- nieter toch op", zegt hij in zijn latje aan de Haagse Hoefkade. loerenbuurt en Hollands Spoor iggen op een steenworp. Bene- len op straat lopen vooral mede anders. Boven is het Hollands [lorie. Kleedjes op de bruin-hou- en tafels, vitrage voor de ramen, at in de vensterbank. De galerij lan de achterkant is Omgetoverd ot een stel fleurige mini-tuintjes. „Ik kom uit het volk en richt me tot het rolk", zei Arie tegen Henk van der Meyden, lie dit voorjaar een hele pagina in de Tele- jraaf wijdde aan het Haagse fenomeen. 'Van ietsenmaker tot radioster', stond er boven, in dót vindt Arie nu net te veel eer. „Ik ben ;ewoon Arie", zegt de man die eigenlijk Jaap Uleblas heet en onder die naam een fietsen- vinkeltje drijft aan dezelfde Hoefkade. Ook le stapels fanmail, complimentjes van zijn lirecteur en feestjes tussen de sterren, zor- ;en niet voor sterallures. Verbaasd iterker nog, de Hagenaar lijkt nog steeds ver- taasd door het enorme succes van zijn ver- oekplatenprogramma 'Met Arie op Muziek safari'. Jong en oud, arm en rijk, doktoren en rechters: iedereen lijkt zondagochtend te duisteren. Tot in Velp, Harderwijk, Den Hel- - Ier en Middelburg toe. Op veel van die plek- cen komt de krachtige Haagsé FM-zender 'an Radio West, bedoeld voor het noordelijke deel van Zuid-Holland, luid en duidelijk bin ten. Soms moet de luisteraar de techniek ;en handje helpen. Arie: „Laatst kreeg ik een trief uit Soest. Daar hadden ze een antenne tm een flat heengespannen om mijn pro gramma te kunnen ontvangen." Zijn directeur zei hem laatst „Arie, besef je vel dat 150.000 mensen twee voetbalsta- lions vullen?" „Gossie", was het enige dat hij vist uit te brengen. Sommige mensen gaan :elfs 'naar bed met Arie', zoals hij dat noemt: ,Dan nemen ze de radio zaterdagavond mee ïaar boven en liggen ze zondagochtend ïeerlijk in bed te luisteren. Ontbijtje op bed." Zeel anderen zetten beneden de poef klaar, ïouden de koffie binnen handbereik, hebben le telefoon uit het contact getrokken en de ïond tijdig uitgelaten. Precies zoals Arie dat vil. En dan die luistergrafieken. „Van acht tot negen luisteren zóveel mensen naar West', - :egt de radioster, met zijn hand vlak boven iet tafelblad. „Van negen tot tien, zóveel". En zijn hand bevindt zich nog steeds vlak bo- ven het tafelblad. „En om tien uur gaat het, i hoppa, zo omhoog". En het lijkt wel of zijn hand als een helikopter opstijgt van de Haag se Hoefkade voor een rondje Nederland. Toevallig Arie's radiocarrière begon heel toevallig. De radiopiraat Den Haag Centraal huurde de zolder boven zijn fietsenwinkeltje aan de Hoefkade en zat zondag, twaalf jaar geleden, opeens zonder DJ. Of Jaap/Arie kon invallen? Hij pakte een stapeltje oude platen en leerde van negen tot tien welke schuif op het meng paneel voor de platen, de telefoon en het praatje was. Na een uurtje zat hij alleen in de studio en na nog een uurtje mochten de luisteraars bellen. Het leek wel alsof heel Den Haag aan de lijn hing. Waar had hij die platen toch ge kocht? Waren die niet uit de jaren '20? En wat heerlijk dat die muziek eindelijk weer eens op de radio te horen was, tussen al die schreeuwerige popmuziek. En zo had Arie zijn wekelijkse radiopro gramma van negen tot een, maar nog geen naam. Op zo'n piratenzender slingerde je je echte naam niet zomaar de ether in, want agenten luisterden steeds fanatieker mee. Waarom hët 'Arie' werd? Ach, die naam schoot de eigenaar te binnen toen luisteraars hem vroegen wie naast hem in de studio zat. Zes jaar geleden was het piratenbestaan plotseling voorbij. 'Centraal' werd voor de 98ste en laatste keer uit de lucht genomen en Arie zat een dagje vast op het politiebureau. „Ze zijn me naar huis gevolgd." Een moeilij ke periode brak aan. Arie zat zonder publiek en zette thuis geen klassieke plaat meer op. Stemtest Een lokale zender wilde hem hebben, maar eiste een stemtest. Nou, daar heeft Arie een i broertje aan dood. Hij is wie hij is ('me eige') en voelt er weinig voor om precies te gaan klinken als al die andere DJ's. „Dat kan ik ook helemaal niet." Zijn Haagse accent komt uit zijn ziel en voor buitenlandse talen was nooit geld. „Op school vroegen ze daar een gulden voor. Maar mijn moeder had geen gulden." Toch is zijn uitspraak nu ook weer niet zo slecht als Arie de luisteraar soms doet geloven. Dan zegt hij Butterfly Zoen terwijl hij donders goed weet dat het Butterfly Zoom is. Een grapje dus, vaak gevolgd door de verzuchting .[dat 'Arie het wel weer verkeerd zal uitspre ken'. „En van mij pikken ze dat." Toch barstten er de nodige discussies bij Radio West los toen de 'top' Arie wilde inlij ven, een half jaartje na het einde van 'Cen traal'. „Maar die man spreekt alles verkeerd Hij is dè ster van Radio West. Als hij zondagmorgen tussen tien en twaalf zijn opera- en operetteplaten draait, luisteren zo'n 150.000 mensen mee. In zijn regio verslaat hij Willem Duys, die het in héél Nederland met 430.000 paar oren moet doen, dan ook met verve. Haagse Arie met Muzieksafari razend populair op Radio West Veel luisteraars vinden dat Radio West n Arie op Muzieksafari'. uit", klaagden andere DJ's en programma makers, die van opleiding naar opleiding gin gen en constant sleutelden aan uitspraak en dictie. De top wierp tegen dat de man warm te heeft en dat uitstraalt.'Hij hoorde erbij. En uiteindelijk nam men Arie 'op proef voor het nieuw verkregen uurtje tussen negen en tien. Hij mocht een bandje komen maken in een studio die hem een hartgrondig 'jeetje me kneetje' ontlokte. Wat een mengpanelen en wat een personeel! Het resultaat was on gelooflijk. Op de dag van zijn terugkeer was de telefooncentrale van Radio West direct ge blokkeerd. Een krante-artikel over zijn terug keer leverde stapels ingezonden brieven op. „Ze hadden me gemist", zegt hij bescheiden. Rechtszaal Zijn bekendheid reikte zelfs tot in de rechts zaal, waar hij voor zijn piratenverleden te recht moest staan. „De president zei: bent u nou die Arie waar ik elke zondagmorgen met zoveel plezier naar luister?" Op het 'ja' van Arie gaf de president het woord aan de offi cier van justitie. „Ik zei: 'die is een stuk jon ger. Die luistert zeker liever naar U2. Gela chen dat ze hebben." Uiteindelijk werd de volksheld veroordeeld zónder straf. Al snel ruimde Radio West twee uur zend tijd in voor de Muzieksafari. Want in dat ene uurtje van negen tot tien kon Arie onmogelijk alle verzoekjes behandelen. Wekelijks krijgt hij 60 tot 80 brieven binnen en na de uitzen ding zijn de reacties moeilijk te tellen: „Ik moet het wel kort houden, anders zit ik er aan het eind van de middag nog. En de zon dag is mijn epige vrije dag." Het is wel eens moeilijk, want veel mensen leggen hun hele ziel en zaligheid bloot. Achter elk aange vraagd liedje, blijkt heel wat leed schuil te gaan. Of tijdloze liefde, natuurlijk. „En Arie weet altijd weer het juiste woord te vinden", probeert zijn vrouw Lilian het succes te verklaren. Krijgt iemand een twee de kunstknie? Arie zegt dan hartelijk: „Ed, ik hoop dat je weer kunt walsen." En tegen een 81-jarige luisteraar: „Of ze dorstig is, weet ik niet, maar hier is 'Drink, drink Zo hoeft ook niemand te twijfelen als Arie een plaat 'prachtig' noemt of 'geweldig'. En tien tegen een vergeet onze enthousiaste discjockey dat hij na zo'n prachtnummer op het rode lampje moet letten dat aangeeft dat hij weer kan praten. De technicus tikt dan driftig op het raampje om hem weer met beide benen op de grond te krijgen. Voetbal „Ik was er weer helemaal van", hoort de luisteraar dan. „En dat voor iemand die vroeger zei: klassieke mu ziek is net een trechter, hoe langer hoe slechter", bekende hij laatst in een uitzending. Er was geen woord van gelogen. Als jon- Zijn vrouw gaat net zo driftig op muzieksafari als Arie. Ze leest de post, selecteert de platen, luistert hoe langde nummers zijn en hoe ze klin geman hield fiij vooral van voetbal en mo derne muziek. Operamuziek vond hij gegil, een viool noemde hij een 'jammerhout'. Zijn vrouw zorgde voor de ommekeer, nog voor de twee 43 jaar geleden trouwden. Bij haar was klassieke muziek met de paplepel ingegoten ea zij troonde voetballiefhebber Jaap mee naar de opera. Ze namen al snel een abonnement 'op de opefa' en de ene plaat na de andere werd gekocht. Nu weet het stel van gekkigheid niet waar het de pla ten en CD's moet neerzetten. Zijn vrouw gaat net zo driftig op muziek safari als Arie. Ze leest de post, selecteert de platen, luistert hoe lang de nummers zijn en hoe ze klinken. Manlief heeft namelijk maar een paar avonduurtjes per dag de tijd; hij werkt van negen tot vijf, neemt een douche om vet en smeer van zijn handen te wassen en knapt een uiltje. Dón pas kunnen ze sa men de uitverkoren platen 'voorluisteren' en maakt Arie uittreksels van de binnengeko men brieven. Avond na avond. „We hebben niet eens meer tijd om eens rustig naar een operaplaat te luisteren of naar een concert te gaan", zegt Lilian. De echtelieden zien dan ook uit naar het moment dat de fietsenwinkel helemaal is leegverkocht en hij na zestig jaar het fietsen- vak vaarwel zegt. Natuurlijk weet de Hagenaar onderhand het nodige over artiesten en hun werk, maar het publiek lijkt dat niet te willen horen: „Ik heb een keer uitgelegd wat Ai'da betekent. Ik kreeg meteen boze brieven. Géén gekakel, zeiden ze. Dat hoorden ze al genoeg." ik nooit iets van Rudolf Schock draai. Nou breekt m'n klomp. Hij is er elke week." En als een keertje iemand meldt dat zijn Duitse herder moet janken van Arie's Duitse uitspraak, krijgt-ie meteen een gepeperde brief van de directeur. Arie is de 'parel van Radio West'. Als we dat maar weten. Zijn col lega's dragen hem inmiddels 'op handen en de luisteraars willen hem nooit meer kwijt. Elke dinsdagavond mogen ze hun hart luch ten tegenover een panel en altijd zitten er lui tussen die 'meer Arie' willen. Hij is zo ge woon, zo aardig en zo warm. En gelukkig ge niet hij van dezelfde muziek als zijn luiste- Aasgieren Als ze willen kunnen de Alblassen elke dag naar concerten en feestjes. En daar lopen 2 dan tussen de sterren, honderduit pratend e met de ogen niet in hun zak. En dan ziet hij de ene na de andere 'grote' van het voetstuk vallen. „Er zitten echte aasgieren tusse verklapt hij. „Van die lui, die zich alleen m vol willen vreten. Dan zeggen ze: er zijn hier op dit feest 22 verschillende hapjes, ik heb er daar vijf nog niet van gehad." En wat te den ken van de ster die Arie vriendelijk vraagt om bij elk rondje een borreltje extra te nemen? „En als hij er dan zes op rij heeft staan, gaat dat ('hoppa') achter elkaar naar binnen." En Arie? Arie zit 'bes bij Radiow Wes'. Een overstap naar Radio 4 hoeven we echt nic verwachten. 'Hun' klassiek is hem niet popu lair genoeg en dat karakteristieke praatje kan hij echt niet laten. Opeens schiet hem dan wat te binnen en het volgende mo- hoor je: „Wat jammer dat u niet kunt zien hoe de technicus hier staat de wal de discjockey van zonet." En dat doen die lui in Hilversum echt niet hoor. Zo gek krijgt zelfs Arie weg ZATERDAG 31JUL11993 Onze TAAL In het oosten van ons land zegt men in dialect wel eens: 'Ik ben een schaar nodig', of: 'Hij is een fiets nodig', 't Is ongevaarlijk en in de rest van Nederland hoor je het ei genlijk nooit. En zelfs in Deventer en omgeving weten ze dat het geen algemeen Nederlands is. Dat blijkt uit het volgende experiment. Als u dezer dagen in die omgeving komt, moet u het zelf ook maar eens proberen. U staat daar in een winkel en u hoort een verkoopster zeggen: 'lk ben nog een kwartje nodig'. U doet dan alsof u haar niet verstaat en u zegt beleefd: 'Pardon juffrouw, wat zei u?' Ze hoort aan uw spraak misschien wel dat u uit de Randstad komt, en tien tegen één herhaalt ze haar vraag nu als 'Ik heb nog eea kwartje nodig'. Bewust of onbe wust weet ze dat nodig 'hebben' meer alge meen Nederlands is dan nodig 'zijn'. Dat is aardig, en karakteristiek voor dia lectgebieden. Ondertussen kan men zich af vragen hoe het komt dat 'hebben' en 'zijn' af en toe verwisseld worden. Want dat is op zichzelf helemaal niet karakteristiek voor dialectgebieden. Een van de vragen die men mij het meest stelt, is: wat het verschil is tussen 'heeft ver geten' en 'is vergeten'. Mag het door elkaar gebruikt worden? Is een van beide beter? Of is er betekenisverschil? En niet alleen bij 'vergeten'. Er zijn meer van zulke werkwoorden waarbij we het in eens niet meer weten. Bijvoorbeeld: 'hij is het verloren' of'hij heeft het verloren'. Het merkwaardige is, dat we in de meeste gevallen best weten wat het verschil is tus sen iets hebben en iets zijn. Het verschil tussen 'Ze heeft een secretaresse' en 'Ze is een secretaresse' is zelfs heel groot. Bij 'Ze heeft een secretaresse' gaat het om twee da mes, en bij 'ze is een secretaresse' gaat het maar om één dame: zij en de secretaresse zijn dan dezelfde persoon. Anders gezegd: door middel van 'is' zeggen we iets over 'ze', en door middel van 'heeft' halen we er iemand anders bij. Zo simpel is dat. Het is precies dit verschil dat we ook heb ben in 'Hij is Marietje vergeten' en 'Hij heeft Marietje vergeten'. Bij 'is vergeten' gaat het om hem: over hem wordt gezegd dat hij nooit meer aan Marietje denkt. Bij 'heeft vergeten' ligt de nadruk op Marietje. Als hij Marietje vergeten 'heeft', dan is ze niet van het station gehaald, dan is ze over geslagen bij het uitdelen van de koekjes. dan heeft ze geen uitnodiging gekregen. Vandaar dat men meestal zegt: 'Hij is me vergeten' (hij denkt nooit meer aan me) en 'Hij heeft me vergeten' (ik ben overgesla gen). Zo is er ook een subtiel verschil tussen 'heeft verloren' en 'is verloren'. Bij 'is verloren' ligt de nadruk op hem, en dat hij iets kwijt is: bij 'heeft verloren' ligt de na druk op datgene wat nu weg is. Vandaar: 'Hij is zijn zelfvertrouwen verloren', maar 'hij heeft zijn portemonnee verloren'. 't Is eigenlijk zo raar nog niet dat ze in Deventer zeggen: 'lk ben een schaar nodig'. Als je alle nadruk wilt leggen op het feit dat jij iets wilt, is 'nodig zijn' wel begrijpelijk, ook al is het geen gebruik in standaard Ne derlands. Intussen is het verschil erg klein tussen 'ben vergeten' en 'heeft vergeten'. Zo klein, dat menigeen er niets mee doet. Bijvoor beeld in 'Hij is die afspraak vergeten' naast 'Hij heeft die afspraak vergeten'. Het schijnt zo te zijn dat we over het algemeen steeds vaker zeggen: 'ik ben iets vergeten'. Dus ook in situaties waarin men vroeger 'heb verge ten' gezegd zou hebben. Als die.ontwikkeling doorzet, dan gebeurt er met 'vergeten' en 'verliezen' hetzelfde als wat er eeuwen geleden gebeurd is met 'ge weest'. Langgeleden zei men namelijk ook 'ik heb ziek geweest', maar dat is in de loop der eeuwen vervangen door 'ik ben ziek ge weest'. Raar? In het Engels doen ze het nog steeds zo. Daar zegt men 'I have been', let terlijk vertaald: 'ik heb geweest'. Het gebruik van 'heb geweest' is trou wens niet eens helemaal verdwenen. In me nig dialect (ook in de Randstad!) kun je nog zinnen horen als: 'Had maar wat voorzichti ger geweest', of: 'Het had aardiger geweest als hijdus met 'had', in plaats van 'was'! JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27