ZATERDAGS BIJVOEGS Het hooglied van de zomer EL T 191 Rgmen de hondsdagen (19 ju(i-18 augustus) met yeet regen dan gaan we slechte tijden tegen PATRICK VAN DEN HURK n de maand dat de hondsster Sinus 's -T H ochtends eerder opkwam dan de zon, JL offerden de Romeinen een hgnd om vrij te blijven van gevreesde kwalen. Oud bij geloof vertelde dat honden in'deze periode extra gevoelig waren voor hondsdolheid. Nog tot in deze eeuw vreesden mensen de honds dagen omdat etenswaren, en dan vooral melk, in deze tijd extra snel zouden beder ven. Hedendaagse meteorologen zien de hondsdagen vooral als een periode waarin het vaak broeierig, benauwd en onweersach- tig kan zijn, en als de periode waarin de zo mer zijn piek bereikt. Dit jaar is er van een hooglied echter geen sprake. De hondsdagen zijn tot nog toe vooral hondse dagen. Ze zijn nat, nat en nog eens nat. Zo'n tien kilometer boven ons hoofd ligt de Jjrenger van al dat hemelwater: de straal stroom, een zeer krachtige wind die door de atmosfeer raast en voor een belangrijk deel bepaalt wat er met het weer in de lagere luchtlagen gebeurt. Die straalstroom staat nu al bijna vier weken pal uit het westen, en blaast precies over Nederland en omstreken. Hij zuigt boven de Atlantische Oceaan slecht- weergebieden n\et zich mee, en bezorgde ons de natste juli-maand sinds jaren. De straalstroom zorgt er weliswaar voor "cïat regengebieden hier terechtkomen, maar is niet de enige veroorzaker van het slechte weer, zegt Rob Groenland. „Dat de straal stroom zo hardnekkig uit het westen waait, wordt bepaald door een heleboel factoren. De zonne-activiteit speelt een rol en het broeikaseffect doet mee, net als de wissel werking tussen oceanen en de atmosfeer. Verder hebben de oceaanstromingen een heel grote invloed en draagt de draaiing van de aarde een steentje bij. En dan heb ik het nog niet over de talloze onbekende en half- bekende factoren. Je kunt daarom eigenlijk alleen maar spe culeren over de oorzaken van het slechte weer. Ik kan dan ook pertinent niet zeggen waarom het nu zo beroerd is. Ik weet wél dat het niet uitzonderlijk is, in tegenstelling tot wat veel mensen denken. Volgens mij speelt het feit dat we tot en met vorig jaar vijf mooie zomers op rij hebben gehad daarbij een rol. De nattigheid valt daarom nu extra op." 9&gent het op Zevenhroedersdag (10 juli), dat het zeven weken regenen mag. Groenland: „Als we de afgelopen vijf jaar als definitie voor het Nederlandse klimaat zou den gebruiken, dan zou iedere meteoroloog inderdaad van verbazing van zijn stoel vallen. Maar als we het gemiddelde van 1960 tot 1990 nemen de gangbare definitie voor het klimaat dan is er niets aan de hand. In de jaren tachtig hebben we zeker drie keer een slechte maand juli gehad. Juli 1987 was bijvoorbeeld ook te nat, plaatselijk zelfs veel te nat. Ook over de afgelopen eeuw gezien is een te koude en te natte juli-maand niet ab normaal." Ondanks het feit dat de weerstatistieken la ten zien dat de Nederlander zo'n gewone natte zomer blijkbaar het liefst zo snel moge lijk vergeet, kan Groenland zich de ergernis bij veel mensen over de aanhoudende regen val goed voorstellen. „Je zult maar hebben besloten om in je enige vakantie van het jaar met je gezinnetje in Nederland te blijven. Dan zit je maar in je huisje of in je caravan naar buiten te kijken en dan raak je geïrri teerd. De mens heeft bovendien geen enkele invloed op het weer. Hij kan er niets aan ver anderen en dat verhoogt de irritatie nog eens. Het gevolg is dat die mensen gaan vragen hoe dit nou toch komt. Ze willen graag een duidelijk antwoord. Dat is nu eenmaal een eigenschap van de mens: alles precies willen weten. Maar zoals ik al zei, hét antwoord is niet te geven. Er wordt wel van alles geroe pen, maar dat is niet hard te maken. Je kunt alle factoren die mogelijk een rol spelen af- Hondse dagen, nat, nat en nog eens nat. Rob Groenland (beneden): „Dit zou best eens een 'goedmakertje' kunnen zijn voor de droge maanden mei en juni." FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK en POPPE DE BOER zonderlijk op je computer bekijken, en dan zie je de gevolgen wel. Maar uit het netto-re sultaat, het weer, is niet af te leiden wat pre cies de bijdrage van elke factor afzonderlijk We leggen dat ook wel eens uit aan de hand van het zogenaamde vlinder-effect. Stel dat op dit moment boven Peking een vlinder opstijgt. Die veroorzaakt bij het fladderen met zijn vleugels hele kleine wervelingen in de lucht. Het klinkt misschien onwaarschijn lijk, maar die wervelingen kunnen in principe twee weken later een enorme onweersbui boven bijvoorbeeld Lisse veroorzaken. Maar het kan ook zo zijn dat de wervelin gen van de vlinder in de tussentijd teniet zijn gedaan door een humeurige Lissenaar die op dit moment zijn auto portier wat harder dan normaal dicht gooit en zo ook wervelingen veroorzaakt. Dit is geen onzin, maar een geaccepteerd wetenschappelijk feit uit de zogenoemde chaos-theorie. De moraal van het verhaal: zelfs miniscuul kleine veran deringen kunnen grote gevolgen hebben voor het weer. We kunnen uiteindelijk alleen niet meer zien wat voor bijdrage de vlinder precies heeft geleverd. Ms St. Margriet (ZOjud) pist in Het riet, Hebben de boeren zes weken verdriet. Een van de factoren die de laatste tijd gere geld worden genoemd om het slechte weer in verschillende delen van de we reld te verklaren, is El Nino, Spaans voor Het Kind. El Nino is volgens Groenland een ty pisch voorbeeld van de wisselwerking tussen oceaan en atmosfeer. Het gaat om een grote bel warm oceaanwater, die normaal gespro ken ongeveer op de evenaar bij Indonesië ligt, als een soort vetoog in de soep. Eens in de paar jaar raakt die enorme bel water ech ter op drift. Hij steekt dan de hele Stille Oce aan over en komt voor de kust van Peru te liggen. Zo ook eind vorig jaar. Omdat de stroom altijd rond Kerstmis op gang komt, 'werd het verschijnsel door de Zuidamerika nen Het Kind gedoopt. Groenland: „Je praat niet zomaar over een beetje water, maar over een bel van honder den bij honderden kilometers. Als dat warme water eenmaal bij Peru is aangeland, begint het zijn warmte dan de lucht af te geven. Er gaat door de hogere temperatuur ook meer water verdampen dan normaal. Daardoor vormen zich wolken en ontstaat een klont buien, waarin zich een depressie vormt. Als gevolg daarvan neemt ook de wind toe. Het gevolg is dat het weer ten noorden en ten zuiden van het warme water compleet van slag raakt. Dat is één van de mogelijke verkla ringen voor het slechte weer in het midden westen van de Verenigde Staten. Let wel, mo gelijke verklaringen. Ook daar spelen nog zo veel andere facloren mee dat je niet kunt zeggen dat El Nifio dé oorzaak is." Tot aan de andere kant van de wereld zijn de gevolgen van F.1 Nino merkbaar. Zo valt er in Indonesië, het 'thuisland' van de warm waterbei, tijdens een El Nino-periode uitzon derlijk weinig regen. Ook Australië beleeft dan een droge tijd. Sommige weerkundigen schrijven ook de recente overstromingen in Bangladesh aan El Niflo toe. Volgens Groen land zou het kunnen zijn, dat we de hardnek kige westelijke straalstroom van de afgelo pen weken mede te danken hebben aan veranderingen die zich al langer ge leden in de temperatuur van het hebben voorge daan, bijvoorbeeld tijdens vorige El Nino's. „De Het is misschien wel typisch Nederlands, al dat gemop per op het weer, maar het is de afgelopen maand dan ook écht bar en boos. Schrale troost voor de verregende thuisblijvers: af en toe een koude en erg natte juli hoort gewoon bij ons klimaat, ondanks het feit dat de hooi maand in de volksmond ook 'het hooglied van de zo mer' wordt genoemd. Nog meer schrale troost voor de genen die zo graag het waarom willen weten: ook de deskundigen kennen dé oorzaak van al dat slechte weer niet. „We kunnen hooguit speculeren", zegt Rob Groenland, weerkundig medewerker van de ze krant en bijna afgestudeerd meteoroloog. Over bedorven melk, een kind voor de kust van Peru, een vetoog in de oceaansoep en een vlin der in Peking. ZATERDAG 31 JUL11993 oceaan is een traag systeem. Hij geeft veran deringen met een vertraging van enkele maanden tot een jaar door. Dat is niet zo raar. Bedenk je alleen maar eens hoe lang het duurt om zo'n enorme hoeveelheid water een paar graden warmer of kouder te maken. We noemen die vertraging de buffer." ACs juli u niet lag te heten, ge hehtgaris augustus nog om te zweten. El Nino is bovendien wel het bekendste, maar zeker niet het enige 'vetoog' in de oce aan dat het weer in de war kan schoppen. Groenland: „Zo ligt er bijvoorbeeld voor de kust van Newfoundland in de Atlantische Oceaan geregeld een bel water die wat kou der en wat minder zout is dan het water er omheen. Die bel heeft vrijwel zeker ook effect op het weer. Als relatief warme lucht plotse ling in de wat koudere lucht boven die bel te recht komt, dan schrikt 'ie zich bij wijze van spreken rot. Er ontstaan dan veel zwaardere depressies dan normaal. Er is over de wisselwerking tussen oceaan en atmosfeer nog erg veel niet bekend. We weten wel dat het aardse systeem werkt als een soort thermostaat. Als er ergens een uit zonderlijke situatie optreedt, wordt die elders gecompenseerd. Zo lijkt het erop dat de oce anen als gevolg van het versterkte broeikasef fect meer kooldioxide uit dè atmosfeer gaan opnemen dan normaal, maar wat dat vervol gens voor gevolgen heeft voor het weer is niet bekend." Ook op kleinere schaal compenseert het weer extremen, zegt Groenland. „Het is nu uitzonderlijk nat, maar dat zou best eens een 'goedmakertje' kunnen zijn voor de warme en droge maanden mei en juni. Of misschien dat dit najaar nog droger wordt dan normaal, zodat alle extremen aan het eind van het jaar weer zijn gladgestreken. Let op, ik zeg mis schien. Er zijn mensen die serieus denken dat ik nu al kan voorspellen wat voor weer het in september zal zijn. Dat verbaast me echt. Iedereen weet toch dat je uitgerekend het weerbericht niet al te serieus moet ne- Natuurlijk kan ik een computer aan de hand van een rits gegevens laten bepalen hoe warm het over een halfjaar m I issr zmi moe ten zijn. maar die cijfers hebben geen enkele waarde. Ze wijken waarschijnlijk morgen al af van de werkelijkheid, omdat we te veel fa» toren nog niet kennen. Daarom mogen uil spraken over het weer die zuiver op grond van een computermodel worden gedaan niet letterlijk worden genomen. ]e kunt met zo'n model prachtig even het kooldioxide-gehalte in de atmosfeer verdubbelen, even de oceaan een paar graden warmer maken of even een vulkaan laten uitbarsten, maar je kunt er geen voorspellingen mee doen. Toch heeft al dat onderzoek wel degelijk zin. Je komt er elke keer een stapje verder mee in je kennis van het weer in het alge meen. Zo heeft langdurige bestudering van de verspreiding van de fall out van Tsjer- nobyl ons veel geleerd over luchtstromingen. Dat heeft weer geholpen bij de oliebranden in Kuwayt. Het KNMI heeft op grond van een eigen model toen berekeningen over de ver spreiding van de rook gemaakt en die klop ten heel behoorlijk. De Kuwayti's waren daar heel dankbaar voor", aldus Groenland. In een zomer fijn, moet er donder'zijn. Zal de gemiddelde Nederlander geen goed woord voor het juli-weer over hebben. Groenland heeft er geen pioblemen mee. In tegendeel. Hij vindt het zelfs een welkome af wisseling na al die warme zomers. „Voor mij is het een leuke periode. Er is weerkundig ge zien erg veel te doen. Ik kan bijvoorbeeld prachtige dia's van allerlei verschijnselen ma ken. Maar ja, ik denk dat je daarvoor een pas sie voor het weer moet hebben. Zo mag je dat wel noemen, ja." De weerspreuken zijn afkomstig uit Weerbe richten van A.H. de Weijer, Weerspreuken van Johan Verschuuren en Boeren is loeren van Paul van Zurn meren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23