Leidsch Dagblad Akkoord Bosnië: drie-statenunie VANROYC.S. GOED NIEUWS Welke groepering krijgt welk gebied? Voedselvergiftiging in Hillegoms bejaardenhuis Twee kinderen verdronken: zwemparadijs gaat op slot 'Stenenregen' zorgt voor uitstel lancering Discovery Binnenschippers bezetten rangeerterrein Jawoord aan haremmeisje ZA1 fcRDAG 31 JULI 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40222 LOSSE NUMMERS 1,60^ ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Laat hen die dat verkiezen, zidi amuseren met vuurwerk. Mijn hart verlangt naar de sterren. VANDAAG PAGINA'S 28 Binnenland 3 Buitenland- 5 Cultuur 19 Familieberichten 4 Feiten en meningen 2 Gesprek van de zomerdag 11 Info 21 Programma's 6.7 Randstad Regio 11 9,13 Religie 10 Sport 15,17 VANDAAG OOK ZATERDAGBIJLAGE PAGINA 23 t/m 27 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden Westelijke wind, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot vrij krachtig, 5. Veertienjarig kind vermoord in eigen huis In haar woning in Den Haag is gisteren een 14-jarig meisje ver moord. Zij werd 's middags ge vonden door haar 39-jarige moeder, aldus de politie. Het is volgens een woordvoerster on duidelijk wat de toedracht van de moord is. De politie wil niet zeggen hoe het meisje om het leven is gebracht, alleen dal het om een misdrijf gaat. I-cidsch >3 Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tel.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch i 28.75) :QPc, i O i kwal cptKiro 82,85 alisch (ƒ82,85) Bar en boos was deze julimaand. Toch is zo'n natte zomer niets bijzonders. Je kunt geen mensen aan de kant zetten omdat er iets met hen is, vindt Karin Adelmund. Knokke is de badplaats voor de fine fleur van België. De slappe veengrond golft onder het dansgeweld in de schuurfeesten. Piloten Nichol en Peters vielen in handen van Saddam. Ze schreven er een boek over. Arie met zijn Muzieksafari is dé ster van ïtadio West. Vrede in Bosnië komt in zicht, maar is nog niet getekend correspondent oost-europa Dat alle drie partijen in de burgeroorlog in Bosnië gisteren hebben ingestemd met een constitutionele overeenkomst en de vor ming van een 'Unie van Republieken van Bosnië en Hercegovina' is een geweldige stap vooruit. Maar het is nog te vroeg om te juichen over de op handen zijnde vrede. Het grootste struikelblok, de vraag welke groepering welk gebied krijgt, moet nog worden geslecht. Het zag er gisteren aanvankelijk somber uit, toen het bericht kwam dat de Bosnische president Alija Izetbegovic niet akkoord wil de gaan met het compromis-voorstel van de bemiddelaars Owen en Stoltenberg. Wat daarvan uiteindelijk in de onderhan delingen is toegezegd, is onduidelijk. Veel kan het niet zijn, want de móslims zijn nau welijks in de positie om iets te eisen. Maar blijkbaar genoeg om Izetbegovic over een streep te trekken die kort daarvoor nog een absolute grens leek te zijn: de aanvaarding van een driedeling van de republiek volgens etnische grenzen. Het is een beslissing die de president te genover zijn achterban maar met moeite zal kunnen verdedigen. Een deel van de moslims zal opgelucht zijn dat een einde van de oorlog in zicht komt. Een ander deel, met name de militairen en degenen die huis en haard zijn kwijtgeraakt, zullen diep teleurgesteld zijn, want dit akkoord bete kent vrijwel zeker dat ze de verloren dorpen en steden nooit meer terug zullen zien. En hoe uitzichtloos hun strijd ook is, een deel van hen zal willen doorvechten in de hoop het verloren land terug te winnen. Veel zal dan ook afhangen van de land kaart die Izetbegovic thuis kan laten zien. Hij is geheel afhankelijk van de goedwil lendheid van zijn onderhandelingspartners, want de moslims, een dikke veertig procent van de Bosnische bevolking, hebben niet meer dan tien tot vijftien procent van het grondgebied in handen. Willen de andere twee groeperingen kwaad, dan houden ze hpt op de kaart die de Servische leider Karadzic bij zich had, toen hij deze week in Genève aankwam. Volgens die kaart krijgen de moslims niet meer dan een paar flinters land in het mid den en het noordwesten van Bosnië. Als de Serviërs aan dat voorstel vasthou den, is de kans op vrede niet groot. Want zelfs als Izetbegovic zijn handtekening zou zetten, is het zeer onwaarschijnlijk dat hij daar in Sarajevo de nodige steun voor vindt. Laat staan dat de half zelfstandig opereren de milities in de bergen hun wapens zou den neerleggen. Maar volgens de verwachtingen zal de moslims pakweg 30 procent van het gebied worden aangeboden. Nog steeds weinig in verhouding tot him getal, maar in vergelij king met de werkelijke krachtsverhoudin gen op het slagveld niet onredelijk. De vraag wordt dan, hoe levensvatbaar die ge bieden zijn. Als de Serviërs hun zin krijgen, wordt bij voorbeeld de helft van Sarajevo Servisch gebied, en wel uitgerekend het in dustriële gedeelte en het vliegveld. De rest van de stad is dan economisch dood. Op dit punt spelen de internationale be middelaars een belangrijke rol. Aan hen nu de taak in ieder geval een beetje goed te maken wat de wereld de afgelopen maan den in Bosnië fout heeft gedaan. Nu is het moment aangebroken waarop de Servische leider Karadzic de wereld zal willen tonen dat hij echt niets anders dan vrede wil en de wereld kan dat gebruiken door de mos lims ter zijde te staan en voor hen het best mogelijke uit dit vredesakkoord te slepen. hillegom kees van der linden In het Hillegomse bejaarden huis Bloemswaard zijn woens dag 54 van de 120 bewoners ziek geworden. De meeste slachtoffers hadden last van braken en diarree. Enkele be woners vertoonden gisteren nog ziekteverschijnselen, aldus een woordvoerder van de GGD Duin- en Bollenstreek. Nie mand is in levensgevaar. De GGD is een uitgebreid on derzoek begonnen naar de oor zaak van de ziekteverschijnse len. De uitslag daarvan wordt pas maandag verwacht. Een woordvoerder vermoedt dat er 'iets met het eten' aan de hand is geweest. Het streeklaboratorium in Haarlem en de Inspectie Ge zondheidsbescherming onder zoeken monsters van ontlasting en ook het eten dat woensdag in het tehuis is geserveerd, wordt bestudeerd. Verder is de keuken aan een inspectie on- derworoen. Willem Barentsz Werkloosheid Tamminga in finale 2 Half augustus trekt een AA De werkloosheid in -7 Alphenaar Christian Nederlands-Russische I I de bouw is de eer- I I Tamminga komt expeditie naar Nova Zem- ste helft van 1993 in Zuid- morgen uit in de finale van bla, op zoek naar sporen Holland met 35 procent het junioren-EK atletiek in van Willem Barentsz. toegenomen. [San Sebastian. diende een lijst in van elf veran deringen, die vooral bedoeld waren om de macht van de cen trale regering te vergroten. On duidelijk is nog in hoeverre aan deze eisen tegemoet is geko men. Izetbegovic verwierp aan vankelijk ook het begrip 'unie', kennelijk omdat het teveel doet denken aan een losse verzame ling van onafhankelijke staten. Diplomaten lieten zich al voor het akkoord optimistisch uit over de kansen van het Owen-Stoltenberg-plan. Zij zei den dat de moslims vooral ge charmeerd waren van het plan omdat zij volgens het voorstel toegang krijgen tot de Adriati- sche Zee en de Sava, de belang rijke grensrivier tussen Bosnië en Servië. Terwijl de politieke leiders in Genève een doorbraak bereik ten, werden de militaire com mandanten van de strijdende partijen het gisteren in Sarajevo eens over een staakt-het-vuren. 'Extreem-rechts dramatische bedreiging' munchen afp De binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek wordt 'dra matisch bedreigd' door de groei van extreem-rechts. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken van de Duitse deelstaat Beieren, Günther Beckstein, gis teren verklaard. In Beieren verdubbelde de neonazistische propaganda, mondeling en schriftelijk, in 1992 ten opzichte van 1991. Al leen al in het zuidelijke deel zijn inmiddels 4.900 leden van ex treemrechtse groeperingen ac tief, tegen 3.600 personen voor extreem-links. Rekeninghoudend met de toenemende golf van geweld te gen buitenlanders, moet justitie de opkomende extreemrechtse partij van de Republikaner op nieuw streng in de gaten hou den, meent Becksteip. In ver scheidene deelstaten verklaar den rechters de controle van de partij door de binnenlandse vei ligheidsdienst onwettig. Een 'zwemparadijs' in Portugal is gisteren op last van de politie gesloten na de ontdekking dat twee vermiste kinderen, onder wie een buitenlands toeristje, door de waterpomp van een roetsjbaan waren opgeslokt. De lichamen van de Ameri kaanse Christina Caldas en de Portugese Frederico Mendonca Duarte, beiden negen jaar oud, werden aangetroffen in de on dergrondse afvoer van het zwemparadijs de Restelo. Chris tina werd sinds dinsdagmiddag vermist, Mendonca sinds don derdagmiddag. Na de ontdekking werd het zwemparadijs door honderden omwonenden bestormd. Uit woede dat het bad niet al na de eerste vermissing was gesloten richtten zij vernielingen aan en gooiden zij met stenen naar de politie. De politie vermoedde aanvankelijk dat de kinderen waren ontvoerd. De omgeving was met speurhonden uitge kamd en de grenzen en vlieg velden werden extra in de gaten gehouden. Perseid draagt. De verwachting is dat de neerslag, iedere maand augustus te zien in de buurt van de sterrengroep Perseus, dit jaar heviger is dan andere jaren. NA SA vindt de kans op beschadi ging van de shuttle dan ook te groot. De Discovery zou oorspron kelijk 17 juli vertrekken. Een elektronische storing stond ech ter een lancering in de weg. Een tweede poging, een week later, ging niet door wegens een man kement aan de besturing van een van de stuwraketten. De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA heeft gisteren voor de derde keer de lancering van het ruimteveer Discovery moeten uitstellen. Deze keer zorgde geen technisch manke ment voor de vertraging, maar een zogeheten meteorenbui. De Discovery gaat als gevolg van de 'stenenregen' in plaats van woensdag op 12 augustus de ruimte in. NASA-medewerkers verklaar den dat het gaat om een jaar lijkse meteorenbui die de naam Tientallen binnenschippers maakten zich gisteravond meester van de controlekamer van de verkeersleidingspost op het rangeerterrein Kijfhoek. FOTO» ANP De binnenschippers hebben het zwaartepunt van hun acties ver legd van de vaarwegen naar an dere plaatsen. Dat heeft G. Veu- ger, een van de belangrijkste ac tieleiders, gisteravond meege deeld. Het eerste bewijs daar voor was merkbaar op het ran geerterrein De Kijfhoek bij Rot terdam. Ongeveer 100 binnen schippers bezetten rond 21 uur Nederlands grootste rangeerter rein en eisten dat het goederen- treinverkeer 24 uur plat zou gaan. Na spoedoverleg tussen de burgemeesters van Heerjans- dam en Zwijndrecht, de politie en de NS zag het er niet naar uit, dat de politie de schippers op korte termijn van het terrein zou verwijderen. De NS wilde na overleg met de schippers en kele transporten van de overvol le rangeerterreinen in het Rot terdamse havengebied via de Kijfhoek laten vertrekken naar de verwerkende fabrieken. De wagons waren vanaf de open bare weg bereikbaar. De Spoor wegen waren al eerder doelwit van de acties van de schippers. Enkele weken geleden bezetten ze korte tijd stations in Utrecht, Rotterdam en Roermond. Pagina 3: Rechter geeft partij en in schipersconflict pauze De moslims, Kroaten en Serviërs zijn het gisteren in Ge nève eens geworden over oprichting van de 'Unie van re publieken van Bosnië en Herzegovina', die uit drie staten zal bestaan. Daarmee is op het vredesoverleg een door braak bereikt die wellicht een einde kan maken aan zes tien maanden bloedvergieten. het Bosnische parlement het akkoord moet ratificeren. Izet begovic zei ook, dat de opdeling van het Bosnische grondgebied 'het moeilijkste vraagstuk' blijft. De bemiddelaars Owen en Stoltenberg kwamen donderdag met hun voorstel voor een unie, die het midden houdt tussen een losse confederatie en een veel sterker gecentraliseerde fe deratie. Volgens het plan mogen alle burgers (moslims, Kroaten en Serviërs) zelf weten in welke republiek ze gaan wonen en krijgen vluchtelingen het recht naar huis terug te keren. De moslims hadden eerder nog belangrijke wijzigingen ge- eist in het unie-plan. De Bosni sche president, Izetbegovic, De delegaties komen vandaag opnieuw bijeen om de grenzen te bepalen van de drie staten die samen de unie gaan vor men, zo maakten de bemidde laars lord Owen en Thorvald Stoltenberg bekend. De over eenkomst over een grondwet van de unie maakt deel uit van een algeheel vredesakkoord, dat volgens de Kroatische presi dent, Tudjman, al morgen of maandag kan worden onderte kend. Niettemin maakte de Bosni sche moslim-president Izetbe govic onmiddellijk een voorbe houd. Hij zei dat zijn instem ming slechts voorlopig is en dat umuiden „Ik weet voor driehonderd procent zeker dat hij ja zegt", vertelt de 23-jarige Esther Baars uit Velserbroek vlak voor de op names van het programma Love Letters van Linda de Mol op het strand van Umuiden. En 1 Edwin Diender zei gisteravond ja tegen zijn als haremdame verklede Esther. Het team van Lo ve Letters was gisteren op het Umuidense strand bezig met de voorbereidingen van de opnames van het huwelijksaanzoek van Esther. De nietsvermoedende Edwin werd een paar uur later in een volleybalwedstrijd op het Umuiderslag gestoord door een man met een kameel: of hij maar even mee wilde komen. Schommelend werd hij naar de oosterse tent gebracht, waar hij tussen de haremdames zijn eigen Esther herkende. Natuurlijk kon hij haar aanzoek niet afwijzen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1