Van der Sterren verbaast zichzelf nMjUMUof uit? Sport Tamminga in finale Springruiters doen flinke stap terug Snelste trainingstijd Bernard Tapie biedt zijn excuses aan na zware beledigingen ^/altkljmlj 3 i juli Celstraf voor oud-international warrincton Een rechtbank in Warringon (Engeland) heeft gis teren de voormalige topspeler Mickey Thomas veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden. De oud-speler van Wales en Manchester United werd schuldig bevonden aan bezit en ver spreiding van vals geld. Volgens rechter Edwards heeft Thomas verraad gepleegd aan zijn status van gerespecteerd sportman. Thomas (39) had bij zijn laatste club Wrexham drie keer met vals geld betaald. Leiderstrui laat Van Moorsel koud soulac-sur-mer» Leontien van Moorsel heeft gisteren in de Tour Feminin vrijwillig afstand gedaan van haar leiderstrui. Met haar goedkeuring mochten acht rensters, onder wie de Nederlandse Lenie Dijkstra, het peloton in de vijfde etappe op ruime afstand rijden. De ritzege was voor de Noorse Inguun Bollerud, de gele trui voor de Canadese Susan Palmer. Indurain nog steeds ziek estella Een tijdens de Tour de France opgelopen verkoudheid heeft Miguel Indurain doen besluiten af te zien van de Clasica San Sebastian van volgende week zaterdag. De drievoudige Tourwinnaar maakte gisteren zijn rentree in de Trofeo Estella. Hij stapte na vijftig kilometer af. De Trofeo Estella werd gewon nen door de Deen Johnny Weltz. Gascoigne kiest de stilte londen De Engelse international Paul Gascoigne heeft zichzelf een zwijgplicht opgelegd. De kleurrijke middenvelder van Lazio Roma weigerde gisteren bij aankomst in Londen de media te woord te staan. Gascoigne is van plan het spreekverbod twaalf maanden in stand te houden. De Britse sterspeler neemt dit weekeinde met Lazio Roma deel aan het toernooi van zijn oude club Tottendam Hotspur. Ajax en Chelsea zijn de andere twee uitgenodigde clubs. SPORT OP TV n sebastian anp De Alphense polsstokhoog springer Christian Tamminga Tfeeft zich in San Sebastian ge makkelijk geplaatst voor de fi- ■piiale van de Europese titelstrijd voor jeugd. Met slechts twee sprongen, over 4,90 en 5,00 meter, stelde hij gisteren zijn finaleplaats voor morgen 'ze ker. In de eindstrijd mist Tam minga één van zijn belangrijk ste tegenstanders. De Brit Neil Winter, vorig jaar nog vierde bij het WK junioren in Seoul, is vanweg een blessure afwezig. Tamminga staat met 5,40 me ter op de tweede plaats van de Europese jeugdranglijst, twee centimeter achter de Witrus Dirnitri Markov. Corrie de Bruin veroverde brons bij het kogelstoten. De 16-jarige atlete bereikte tijdens de finale bij haar derde poging een afstand van 16,76 meter. De Finse Marika Tuliniemi veroverde de titel met 17,93 meter. De Bruin begon wijdag als -favoriete aan de finale. Tijdens de Adriaan Paulen Memorial, op 20 juni, nam ze met 18,12 meter het nationale record over van Ria Stalman. Die prestatie was goed voor de eerste plaats op de seizoens ranglijst. De Bruin kwam in San Sebastian langzaam op dreef. Haar derde poging was de beste, 16,76 meter. Daar mee nam ze op dat moment achter Tuliniemi de tweede plaats in. In de laatste ronde raakte de Nederlands het zil ver kwijt aan de Duitse Nadine Kleinert, die haar met 17,07 meter passeerde. De Nederlandse springruiters ••zijn bij de landenwedstrijd van de Europese titelstrijd in Gijon ver teruggevallen. De olympi sche kampioenen van Barcelo na moesten zich na de grote successen van de laatste twee I jaar tevreden stellen met de vijf- i de plaats. Ver achter de toon aangevende Zwitsers, die voor het eerst sinds lange tijd weer een grote prijs in de wacht j sleepten. Over beide manches van de landenwedstrijd bleef niet één ruiter uit de ploeg van bónds- I coach Horn foutloos. Vrijwel al le Nederlanders kwamen per optreden uit op vier strafpun- ten, in een rubriek waarin slechts twee ruiters (Tebbel, Ro bert) helemaal niets verkeerd deden. Slechts Hendrix vormde een uitzondering, in negatieve zin. De Limburger viel in de tweede rondgang van zijn paard j en belandde in de kelder van het klassement. De landenwedstrijd telt te vens voor het individuele klas sement. Dat betekent dat ook daarin voor dé Nederlanders weinig eer meer te valt behalen. Lansink, de laatste twee EK's (Rotterdam, La Baulle) derde, j en debutant Bril verblijven als I nummer twaalf en dertien nog in de subtop, maar het verschil met de voornaamste kansheb- j bers (Melliger, Robert en Mi- chael Whitaker) is aanzienlijk. Er sneuvelden echter meer re- I putaties op het tweede officiële Paul van der Sterren is niet langer een 'nobody' in de in ternationale schaakarena. Met zijn even onverwachte als sensationele prestaties in het interzonale toernooi in het Zwitserse Biel heeft de vaderlandse kampioen naam ge maakt in 'het wereldje', waarin namens Nederland de schijnwerpers de laatste jaren waren gericht op Jan Tim man en Leiderdorper Jeroen Piket. heeft dat een rol gespeeld, maar het was toch niet meer dan een kleine factor. Van een massale onderschatting zou ik niet wil len spreken. Tenslotte kennen ze me inmiddels wel. Het was een gegeven dat vrijwel ieder een een hogere rating heeft dan ik. De meesten waren er in prin cipe dan ook op uit om juist te gen mij op winst te spelen. 'Die kunnen we wel hebben,' zullen ze hebben gedacht. Ze zullen nu wel anders tegen me aankij ken. Of ik mijn speelstijl heb aangepast? Niet ingrijpend. Ik ben wel iets voorzichtiger te werk gegaan, maar dat is lo gisch in een gezelschap met zo veel toppers." Van der Sterren (37) timmerde dit jaar aan de weg tijdens het zonetoernooi in Brussel, dat hij samen met Loek van Wely op zijn naam schreef, hij onttroon de begin vorige maand in Eind hoven Piket als nationaal titel houder en in Biel zette hij de kroon op het werk door zich bij de beste tien te scharen, waar mee hij een pla&ts verdiende in de kandidatenmatches, die de uitdager van de nieuwe wereld kampioen moeten opleveren. Na het NK zei Van der Sterren met betrekking tot 'Biel': Je moet jezelf niet de verkeerde doelstelling voor ogen houden. Streven naar een plek in de kan didatenmatches is niet realis tisch. Van der Sterren nu: ,,Dat meende ik absoluut. Ik heb geen moment hoge eisen aan mezelf gesteld. Ik hoopte slechts na het Nederlands kam pioenschap de vorm vast te kunnen houden en in Biel een goed toernooi te spelen. Niet te ontkennen valt dat ik daarin ben geslaagd." Stunt Aanvankelijk wees niets erop dat hij tot een dergelijke stunt in staat zou zijn. „In het begin ging het inderdaad moeizaam. In de eerste partij, tegen Nico- lic, heb ik op de rand van de af grond gebalanceerd. Ook in de tweede ronde, tegen Hansen, kende ik problemen. Beide par tijen eindigden in remise, maar overtuigend was mijn spel niet. Nu heb ik meestal een zwakke start. De motor moet op gang komen. Maar als ik eenmaal in mijn ritme ben, ben ik moeilijk uit mijn evenwicht te brengen, hoe zwaar het programma ook Je bent in dit gezelschap we reldtoppers een outsider. Hebben de collega-grootmeesters jou, al dan niet onbewust, onderschat? Van der Sterren: „Misschien Wanneer ben je er zeifin gaan geloven? „Dat was toen ik die serie Russische grootmeesters had bedwongen. Sjirov, Gelfand, Joedasin, Khalifman en Salov, stuk voor stuk partijen die in re mise eindigden. Ik dacht toen bij mezelf: Zo gemakkelijk krij gen ze me er toch niet onder. Ik ontdekte dat het verschil met de top-grootmeesters, ondanks mijn lagere rating, minder groot is dan ik aanvankelijk had ge dacht. Mijn rating is 2525, maar daar zijn de punten die ik bij het NK en nu hier in Biel heb behaald nog niet bij opgeteld. Ik schat dat aantal op zo'n 40, 50 punten." „Ik ben niet iemand die zich gauw gek laat maken. Ik ben wel blij, maar ik heb bepaald niet het gevoel dat ik door dit succes veranderd ben. Het is zelfs niet zo dat ik nu mijn doel stelling bijstel. Het enige doel dat ik heb is met plezier blijven schaken. De kandidatenmat ches? Daar heb ik nog geen mo ment bij stil gestaan. Daar is nog tijd genoeg voor. Ik geef toe: ik ben geen ervaring met het spelen van matches. 12.00-16 30 Ned 1 H ?2 JSTTdO TVS AuU 13.00-20 00 EURO L 16.00-17 .00 Did 3 Sport 3 entr; 17.30-17 57 Did 1 Sportschau. 17.35-18.00 RTL4 RTL sport a vitalletoernooi Josy Barthel in Lu 18 33-19 01 Ned 1 World o! gol 18.50 19.21 Ned 3 Studio spor 19.10 19.45 Did 1 Sportschau, Bundesliga-voetbal (2espeeldap 19.30-20.00 BRT lJournaal en 20.00 22 00 EURO Tennis. De' 22 10-23.30 Did 2 Dasaktuelle Sport-SI 22.15-22.45 Ned 3 Studio sport. 22.30-23.00 BRT 1 Sport op zaterdag. 00.22-01.22 Ned 3 Studio sport. 01 00-02.00 EURO Golf. De Scandinavii 06 00-06.15 TV5 AutovisionAutomagaz 09 00-11.00 EURO Golf. De Scandinavië 11.00-13 00 EURO Tennis. Herh. 13.00-16 05 Ned 1 l- 3.00-20 00 EURO Zondag Ir irsport Grand Prix van Engela piqueinaIe "nd ivfdu*el v a nuit°Qion P 15 00-15.30 TV5 Montagne. Bergsportma 15.25-^8.15 Did 2 ZDF Sport entra. Met Paul van der Sterren: „Ik weet dat ik n Dat is toch weer andere koek, maar ik acht dat geen bezwaar. onderdeel in Gijon. Bijvoor beeld die van olympisch kam pioen Beerbaum en diens land genoot Sloothaak, de winnaar van de openingsrubriek. De Duitsers grossierden in straf- •punten en waren direct kans loos voor de titel. Positief Vreemd genoeg waren de reac ties uit het Nederlandse kamp vrij positief. Lansink bijvoor beeld vond dat Easy Jumper goed had gesprongen, Rayma- kers legde de schuld evenmin bij zijn paard („Wij ruiters ma ken ook weieens een fout"), Hendrix sprak over de prestaties van Arabian zelfs in superlatie ven. „Hij heeft geweldig ge sprongen." Op het technisch vrij moeilij ke, niet overdreven hoog ge bouwde parcours sneuvelde Oranje voor een groot deel over een ogenschijnlijk onnozel hek je, dat stond opgesteld achter de brede sloot. Alle leden uit de ploeg gingen hierop een keer in de fout. Hendrix was in de tweede manche zo blij dat hij het ob stakel zonder problemen pas seerde, dat hij bijkans vergat dat er nog twee hindernissen volg den „Ik was te geconcentreerd op dat hek. Daardoor stuurde ik verkeerd verder. Het was mijn schuld dat Arabian vervolgens weigerde." Hendrix rekende er niet op dat zijn paard op de rem zou trappen en viel uit het za del. Dat leverde nog eens acht extra strafpunten op. Ik denk dat ik het wel aankan, in elk geval niet liggen, dat r Aan mijn zelfvertrouwen zal het ge duidelijk zijn." Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games?* Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor. Waarom speelt John McEnroe met een veel hardere bespanning dan gewoonlijk? - Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (48) is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties. •Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 17.00-18.00 Super Go inte 17 55-18 30 Ned 3 EK spr Gijon Samenvatting van de 18 10-18.40 Did 1 Sportsc 18.45-20 00 Ned 3 Sludio 20 00-22.00 EURO Autosport. 22 00 22 20 BRT 1 Vandaage 22 00 23.30 EURO Atletiek ol Prut van Engeland voor motoren 22.50-22.55 Did 2 Sport am S 23 05 00 06 RTL4 RTL Sport 23 30 00 30 EURO Tennis. W 00.30-01 30 EURO Goll De S' 03.00-03.30 TV5M 9 r I „Voorzitter Bernard Tapie van Olympique I Marseille heeft alle rechters in Frankrijk vergiffenis gevraagd. De zakenman an nex politicus deed dat in een brief aan de minister van justitie, Pierre Méhaignerie. „Ik bied mijn excuses aan en betuig mijn spijt aan de rechters die zich door mijn uitspraken gegriefd hebben gevoeld", liet Tapie weten. „Het waren woorden van een ernstig beschadigde man." Twee weken geleden vergeleek Tapie de onderzoeksmethoden van de Franse justitie in het omkoopschandaal tussen Olympique Marseille en Valenciennes met de praktijken van de Duitse gestapo in de Tweede Wereldoorlog. Naar aanlei ding van die opmerking diende de mi nister van justitie een aanklacht in tegen de geplaagde clubleider wegens laster. De strafprocedure wordt nu waarschijn lijk ingetrokken. „Mijn opmerking weerspiegelde aller minst mijn gedachten", aldus Tapie. „Ik kon even mijn emoties niet beheersen. Tijdens de onverwachte inspectie van mijn kantoor was ik volledig van de kaart." De belangenvereniging van rechters in Frankrijk heeft de excuses van Tapie aanvaard. Het juridische onderzoek naar de veelbesproken omkoopaffaire is nog in volle gang. 1. Wie is die man in dat zwarte jasje, die op Room burg steeds met de spelers praat, en waarom doet hij dat? (Vraag van Christiaan en Vincent de Geus, Mi- chiel en Pieter de long, en Loek van den Helder, tezamen de jeugdige baanonderheidsploeg bij de Open Leidse Tennis Kampioenschappen) De man in het zwarte jasje is Luc van Wijk. Hij is de referee van de Open Leidse Tennis Kampioen schappen. Iemand, die de gehele dag op het park van Roomburg rondloopt om toezicht te houden op het gedrag van de spelers en te helpen om ru zies tussen spelers op te lossen. Zelfs bij één van de sterkste A-toernooien van Nederland, en dat zijn de 'Open Leidse' op Roomburg stellig, zijn onvoldoende scheidsrechters beschikbaar om el ke partij te tellen. Slechts in het finaleweekeindc zijn de mannen en vrouwen in de blauwe blazers aanwezig. Van Wijk is 26 jaar, maar bij de scheidsrechters al 13 jaar actief. Toen hij begon was hij de jongste scheidsrechter van Nederland. Ook nu nog zijn de meeste van zijn collega's bij de tennisbond veel ouder dan hij. Gelet op zijn vroege start geldt hij in Nederland als iemand die profschcidsrech- ter zou kunnen worden bij de sterkste tennistoer nooien ter wereld. Een viersterren A-toernooi zoals op Roomburg wordt door de tennisbond verplicht een referee aan te stellen. Dat de keuze op de in Leiden gebo ren, maar in Voorschoten getogen Van Wijk viel is dus helemaal niet zo vreemd. Inmiddels is hij al jaren één van die opvallende figuren op de Open Leidse Tennis Kampioenschappen. Helaas voor Roomburg en ook voor tennissend Nederland waarschijnlijk voor het laatste jaar. Van Wijk is in middels afgestudeerd, gaat een eigen bedrijf be ginnen en zal niet meer de tijd hebben om nog de gehele dag op een tennistoernooi rond te lopen. 2. Een v is reeds meer bekende verhalen (J. Meijers te Leiden) De versie, waarin het wedden op de winnaar door de Engelsen als uitgangspunt is genomen, geldt als één van de bekendste en zeker als het smake lijkste verhaal over het ontstaan van de lennistel- ling. Een tweede variant is die, waarbij het getal 60 als uitgangspunt wordt genomen. In vorige minuut. Daarnaast veel gebruikt. De ve tieren van het uurw eel voorkomend getal. Er zit- verd de hoek van 60 graden sic, waarin volgens de kwar- rk, 15, 30 en 45 werd geteld, i plausibel verhaal over het rd vijfc is dus ontstaan van de telling. Hel werd vanwege de lengte al snel verbasterd veertig, zodat hedentendage geteld wordt in de vorm van 15,30,40 en game of spel. 3. In de kop van jullie rubriek staat, dat John McEnroe met een hardere bespanning dan nor maal speelt. Bij mijn iveten is het echter een veel zachtere dan normaal. (Opmerking Coen van Beinmel, Leiden tijdens Open Leidse Tennis Kampioenschappen op Roomburg) Inderdaad staat deze vraag verkeerd in de kop. De sportredactie had bij de ontwikkeling van het idee om lezersvragen over tennis te gaan beant woorden voor de kop van de rubriek zelf een aan tal vragen ontwikkeld. Bij de vraag over de be spanning van lohn McEnroe was het harder of zachter niet definitief ingevuld en heeft de aan duiding 'harder' de kop gehaald. Een veront schuldiging voor dit foutje is hier op zijn plaats. Een ervaren en in de Leidse regio bekende en ver dienstelijke B-speler als Goen van Bemmel weet uiteraard, dat de bespanning in het racket vart John McEnroe beduidend zachter is dan nor maal. De 21 kilo is zelfs voor een beginnersracket aan de lage kant, maar voor die doelgroep geldt beter te zacht dan te hard. het ontstaan van de tennistelling rubriek vermeld. Zijn er echter nog i een zachtere bespanning heeft alles te maken met het speciale talent van McEnroe. De Amerikaan staat in het profcircuit al jaren bekend als de speler met die ongelooflijke 'touch'. Dat wil zeggen dat McEnroe als geen an der in staat is de bal zuiver in het midden van de bespanning van zijn racket te raken. Geen speler achterlijn als 'Big Mac', geen speler ter wereld kan zo verrassend op het laatste moment zijn slagrichting veranderen. McEnroe gebruikt daar bij een polsactie, die voor minder getalenteerde tennissers verboden zou moeten zijn. De veel zachtere bespanning heeft die grotere veerkracht, die lohn McEnroe in staat stelt zijn slagen dat hij na maximale resultaat te bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17