Ouderen in een normale woning Nieuw boek over Zwammerdam Overnachten in tenten in plaats van hutten Regio Dakloze clubs naar Engelendaelschool Rhijneboule zoekt leden Zomerfeest wordt waterfeest ATERDAG 31 JUL11993 'xperiment verpleeghuis Oudshoorn Vonen in een gewoon huis en toch dezelfde zorg krijgen Jlsl mensen in een verpleeghuis. Het Alphense verpleeg huis Oudshoorn treft voorbereidingen om nog dit jaar jnèt een dergelijk experiment te kunnen beginnen. Het ehuis huurt een woning aan de Evenaar in de wijk Kerk :n Zanen waarin vijf ouderen met een verpleeghuisindi- :atie worden verpleegd door personeel van Oudshoorn. lphen aan den run marieta kroft Iet grote voordeel van 'gezins- ervangend tehuis voor oude- en' is volgens directeur J. Mul- in Oudshoom dat de be- .voner kleinschalig blijft wonen een gewone woonwijk. Een Ltieel is dat de bewoners erg i licht op elkaar leven. Mulder: Als er een een ernstige ge- Iragsstoornis vertoont, dan on- lervinden de medebewoners laarvan eerder de nadelen dan i een verpleeghuis." Als toekomstige bewoners foor het huis aan de Evenaar lenkt Mulder aan ouderen die illeenstaand zijn, licht demen- erend zijn en het alleen thuis jiiet meer kunnen redden. Het nog niet bekend wie erin gaan onen, maar uit gesprekken et de indicatiecommissie heeft Mulder begrepen dat er wel voldoende belangstelling is. Het is de bedoeling dat de be woners hun eigen huisvestings kosten betalen. Het verpleeg huis betaalt de kosten 'van de verpleging. ,,De bewoners zijn dan nog altijd goedkoper uit dan wanneer zij in een ver pleeghuis zouden worden opge nomen", aldus de directeur. Het Alphense verpleeghuis is nog bezig met de begroting voor het twee- tot driejarige ex periment. Een eerste schatting van Mulder is dat de kosten en kele tonnen per jaar bedragen. Voor die uitgave moet de zorg verzekeraar nog groen licht ge ven. Omdat het huis in Kerk en Zanen een experiment is waar voor een speciaal budget is, hoeven de plaatsen in de wo ning niet ten koste te gaan van verpleeghuisbedden in Ouds hoorn zelf. Als het experiment slaagt, zou het, aldus Mulder, uitgebreid kunnen worden. De mogelijkheid bestaat dat er dan meer van dergelijke huizen open gaan. De tehuizen in de Rijnstreek moeten nog dertig extra bedden verdelen en zij zouden kunnen besluiten deze plaatsen onder te brengen in eengezinswoningen. Al enkele jaren praat Ouds hoorn samen met de zorgverze keraar, de provincie, het minis terie van WVC en de gemeenten rond Alphen over de plek waar de extra 30 bedden kunnen ko men. Er bestaan verschillende mogelijkheden. Zo kunnen er meer bedden komen in een van de twee verzorgingshuizen in Nieuwkoop. Een andere moge lijkheid is uitbreiding van Ouds hoorn. Ook is er een kans dat er in Leimuiden een tehuis komt met verpleeghuis- en verzor gingshuisplaatsen. Verzorgings huis Woudsoord in Woubrugge zou dan ook een gecombineerd tehuis worden. Een bureau be gint waarschijnljik na de zomer met een onderzoek naar de bes te oplossing. zwammerdam 'Drie generaties Van Aerssen, ambachtsheren van Voshol'. Boekje nummer acht in de his torische reeks over Zwammen dam. Geschreven door Arie Vos en»Cees Langeveld van de zeer actieve Historische Werkgroep Zwammerdam. Jaarlijks komt er een boekje uit. Dit keer wordt de geschiede nis van de heerlijkheid Voshol en de ambachstsheren Van Aerssen beschreven. Het nu tot Alphen behorende 'Damme' maakte evenals Langeraar, Kor- teraar, Reeuwijk en Randenburg eeuwenlang deel uit van deze heerlijkheid. De naam Voshol zou komen van een strookje grond in Reeuwijk, dat 't Hol werd genoemd. De 'Heren' uit de streek hadden hier een jacht huis laten bouwen van waaruit op vossen werd gejaagd. Ook de openbare bibliotheek in Alphen besteedt aandacht aan de familie Van Aerssen. In de leeszaal aan de Thorbecke- straat in Alphen is een expositie ingericht over 'drie generaties Van Aerssen'. De tentoonstel ling kan worden bekeken tij dens de openingsuren van de bibliotheek en duurt tot 21 au gustus. De familie Van Aerssen 'lever de' van 1710 tot 1805 de am bachtsheer. Voor het 'tijdvak Van Aerssen' behoorde Voshol geruime tijd tot het bezit van de familie Bre- derode. Jonkvrouw Amelia de Montpouillan - dochter van Amelia Wilhelmina van Brede- rode - kreeg de heerlijkheid van haar ouders cadeau. Uit geldge brek verkocht het echtpaar in 1710 het ambacht voor 90.000 gulden aan Cornells van Aers- Van Aerssen was een deskun dige op financieel en admini stratief gebied. Dat kwam hem goed van pas, want de familie Brederode had van de heerlijk heid een puinhoop gemaakt. De nieuwe ambachtsheer had acht jaar werk om de problemen op te lossen. Drie generalies lang was er een Van Aarssen de 'baas' in Voshol. In 1766 erfde Albert Nikolaas van Aerssen het bezit. Hij kon geen waardig erf genaam vinden. Zijn kleinzoon was een avonturier. Na het overlijden van Albert Nikolaas in 1805 werd 'de heerlijkheid der dorpen en landen van Voshol' voor de gezamenlijke ergenamen geadministreerd door Wolf Floris baron van He rn ert tot Dingshof. Uiteindelijk werd het bezit in 1834 voor ruim 46.000 gulden gekocht door jonkheer Gerard Johannes Beeldsnijder, lid der Provinciale Staten en van de Ridderschap der provincie Utrecht, die zich voortaan 'van Voshol' mocht noemen. De naam van Van Aerssen leeft nog steeds voort. In Zwam merdam is een straat die herin nert aan de ambachtsheer. Daarnaast is er nog een grafkel der, die destijds niet mocht worden verkocht. Ook de 'he- renbank' in de kerk herinnert nog aan de familie. Het boekje, waarin ook nog aandacht wordt geschonken aan het Lohman-orgel in her vormde kerk en de de zilveren avondmaalsbekers van de re monstrantse gemeente, is te koop bij voorzitter A. Vos van de historische werkgroep, Brug straat 9 in Zwammerdam. Tele foon 01726-12817. Dit jaar geen huttenbouw in Koudekerk, maar de jeugd van het Rijndorp wordt in de zo mervakantie in elk geval een week bezig gehouden door de Stichting Trouble Tree. De 'Jeugdvakantieweek' valt deze zomer van maandag 9 tot en met vrijdag 13 augustus. De vakantieweek is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar, het thema is 'beroepen'. Maandag staan onderdelen als het werken met papier-manché, kennismaken met reddende beroepen, spelle tjes en vissen op het program ma. Dinsdag kunnen de kinde ren meedoen aan het kabouter pad, de groepsspelen en een speurneuzentocht. Woensdag morgen gaat de hele groep naar het zwembad en 's middags kunnen de kleintjes naar een film kijken en de oudere kinde ren mogen knutselen. Donderdag is voor veel kinde ren het hoogtepunt van de va kantieweek. Na het sportspekta- kel en de playbackshow mogen de kinderen blijven kamperen. Niet in zelfgebouwde hutten maar in een (eigen) tentje. Op de laatste dag van de feestweek mogen de Öeine kin deren hun zieke poppen, beren en andere knuffels meenemen want dan houdt de poppendok ter spreekuur, 's Middags gaat de schoonheidssalon open en kunnen de kinderen zich laten schminken en kappen. Als af sluiting wordt een grote mode show gehouden, in beroepskJe- ding. Om de vakantieweek soepel en met voldoende begeleiding te laten verlopen doet de orga nisatie een beroep op vrijwilli gers. Mensen die willen helpen kunnen zich telefonisch aan melden: 01714-12317/12581 of 14577. Zwembad weer open röelofai&ndsveen Het zwembad De Tweesprong gaat zondag weer open. Het binnenbad is drie weken dicht geweest omdat verf en tegels bij de overloopgoot loslieten. Dat euvel is nu ver holpen. In verband met de schoolvakantie is het bad tot en met 16 au gustus geopend volgens een aangepast rooster. Zo kan er iedere middag vrij gezwommen worden. Daarna geldt het normale rooster weer. Wedstrijden paarden en pony's Óp de terreinen van Heijstek- /Voorlinden aan de Buurtweg in Wassenaar worden vandaag, morgen en zaterdag 7 augustus, de Samengestelde Wedstrijden Wassenaar gehouden. Dit eve nement is een activiteit van de Landelijke Rijvereniging en Po nyclub Koningin Emma. De ter reinen zijn gedurende de wed strijden vanaf 9.00 uur open. De wedstrijden bestaan uit verschillende onderdelen, van daag zijn de keuringen, kwalifi catiewedstrijden voor paarden en pony's en samengestelde wedstrijden voor paarden. De jury van het laatste onderdeel oordeelt over dressuur, wegpar- cours, cross en springen. Zon dag staat de terreinrit voor paarden en pony's op het pro gramma. Op de laatste wed strijddag worden samengestel de men-wedstrijden verreden en komen 1- en 2-span-paarden en pony's aan de start. leiderdorp paul van der koou De gemeente Leiderdorp wil een groot aantal verenigingen en instellingen onderbrengen in het leeggekomen schoolgebouw aan de Ericalaan. Ze denkt hier bij aan de Leiderdorpse Om roep Stichting, de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk, de Oudheidkamer Leiderdorp, de Stichting Kinderopvang, toneel vereniging Toverlei en basise ducatie. De buitenschoolse opvang kan er misschien een tweede lo kaal bijkrijgen, in het gebouw dat tot de vakantie werd ge bruikt door basisschool De En- gelendael. Deze school is gefu seerd met De Meijehof. Alle leerlingen van de nieuwe 'Leeu- werikschool' krijgen met ingang van dit schooljaar les in het ge bouw aan de Vronkenlaan, waardoor het pand aan de Eri calaan vrijkomt. Volgens de gemeente verkeert het acht-klassige schoolgebouw in goede staat. Mochten de toe komstige bewoners bouwkundi ge aanpassingen wensen, dan meldt de gemeente dat ze dat 'op de een of ander i de huur verrekent'. Leiderdorp heeft in elk geval 70.000 gulden beschikbaar voor de verhuizing van de verschillende instellin gen.. De gemeente wil vlak na de vakantie rond de tafel gaan zit ten met de kandidaten. De eer ste gebruikers kunnen, wat haar betreft, al voor 1 januari gebrui kers in het gebouw trekken. „Opknappen kan eventueel la ter", meldt de woordvoerder van de gemeente. Sommige kandidaten staan inderdaad met hun rug tegen de muur.-Zo moet de Leider- dorpse Omroep Stichting voor 1 januari de studioruimte in ver pleeghuis Leythenrode verlaten. „We moeten dan ook uiterlijk in september weten waar we aan toe zijn, want een studio ver plaats je niet zendingen moeten kunnen doorgaan", zegt LOS-voorzitter J. van Sandijk. De Oudheidkamer Leider dorp is al een half jaar dakloos en vreest dat de belangstelling voor de Leiderdorpse geschie denis wegebt als de spullen nog lang opgeslagen moeten staan. Is de omroep blij met de En gelendaelschool, de Oudheidka mer wil liever in het oude dorp zitten. „Bovendien zijn scholen vaak wat inbraakkgevoelig", zegt bestuurslid Fisser. Hij zegt het voorzichtig, want voor een afwijzing vindt hij het te vroeg. Volgens de woordvoerder van de gemeente kan ook over extra beveiliging worden gepraat: „Al hangt aan alles een prijskaart je." Hoeveel vierkante meter de verschillende gebruikers ter be schikking krijgen, moeten ze uitmaken tijdens het overleg met de gemeente „Misschien ook kunnen we voor bepaalde activiteiten een klaslokaal in tweeën knippen", zegt de gemeentewoordvoerder. De Oudheidkamer claimt zo'n 90 vierkante meter, drie maal meer dan de club ter be schikking had boven de Hol landse Tuyn. „Dan pas kunnen we permanente tentoonstellin gen verzorgen", zegt Fisser. Toverlei zoekt een lokaal met opslag, net als de toneelvereni ging nu aan het Kwikstaartplein heeft. Dat schooltje maakt voor 1 januari 1995 plaats voor flats, hoorde Toverlei van de twee an dere gebruikers, een peuter speelzaal en een fysiotherapeut. Zelf werd Toverlei pas ingelicht na een telefoontje met de ge meente. Ook over de nieuwe huisves ting weet de toneelclub nog niets. De vereniging hoopt nu maar dat de huurprijs niet bo ven de 4000 gulden van nu uit komt en ze de ruimte(s) niet hoeft te 'delen met anderen. Want de club wil decors blijven maken. Kermiskoers rond Aarhoeve langeraar» De jaarlijkse kermiskoers om het kampioenschap van Ter Aar wordt zaterdag 28 augustus ge houden. In tegenstelling tot an dere jaren heeft de organisatie besloten dit keer maar één wed strijd te houden. Het startschot voor de wedstrijd valt om 10.30 uur en het parcours ligt rondom de Aarhoeve in Langeraar. Man nen en vrouwen uit Ter Aar, Langeraar en andere gemeen ten kunnen zich voor de koers aanmelden tot 24 augustus bij Joop van der Meer, telefoon 01722-4513. Het maximum aantal deelnemers is 35. koudekerk aan den run De Club de Pétanque Rhijne boule is op zoek naar nieuwe le den. De Koudekerkse vereni ging heeft haar jeu-de-boules- banen in het Hofstedepark, naast de Ridderhof. De sport is geschikt voor iedereen. Voor mensen die de sport niet ken nen is er deskundige leiding aanwezig. Belangstellenden kunnen terecht in het Hofstede park op zaterdagmiddag vanaf 13.30 uur en op dinsdagavond vanaf 18.30 uur (tot september). Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Frans den Held, telefoon 01714- 12182 of Wim Griffioen, tele foon 01714-13438. meter verderop!", krijgt een vrouw van een jaartje of veertig te horen. Ze bloost en zegt dan ferm: „Ik eet wèl gezond. Een broodje ham." Er zijn van die werknemers die zeggen dat ze het vandaag te druk hebben om broodjes te kopen en te smeren. Een streepjesblouse van de overkant benadrukt dat hij alleen een broodje kaas komt halen als hij 'zijn brood vergeten is'. Dat is-ie dan bijna elke dag, weten getuigen. Maar enfin, zodra de man zijn broodjes in een zakje heeft, beent hij terug. Hij luncht achter zijn bureau. Tijd is geld, tenslotte. En wat zou hij hier langs de straat gaan staan? Zeker op regenachtige dagen loopt je driedelige pak groot gevaar. Er hoeft maar een vrachtwagen Icings te razen (en dat doen ze), of het oliewater spat tegen je broek. Op mooie dagen vormen vier stoeltjes een terras, maar op verregende zomerdagen heeft Old Inn zelfs geen ijs in de aanbieding. Tot groot ongenoegen van de vaste klanten: „Want we moeten nog maanden wachten voor je weer erwtensoep hebt." Inderdaad, alles heeft zijn tijd. Winter, zomer, lunchpauzes van twaalf tot half een en lunchpauzes van half een tot een. Vroeg gestarte vrachtwagenchauffeurs wippen al om elf uur aan, zodat de ballen voor half tien de pan inmoeten. Want chauffeurs eten ballen. En frikadellen. Directeuren zweren bij broodjes kroket, broodjes gezond of broodjes tartaar. Toen hij een jaartje geleden in de kar trok, vroeg de frietkoning zich nog af waarom de een dit eet en de ander dat. Alleen de bal wist hij direct te doorgronden. Zo'n bal ligt al klaar. En tja, ook chauffeurs hebben vaak weinig tijd voor hun lunch. zoeterwoudeDe laatste dag van het Zomerfeest op het terrein van Swetterhage, de woongemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude, is nogal waterig geëindigd. De kermis die gisteren was gepland ging ondanks de niet aflatende stroom regen toch door. De draai molen en de zweefmolen draaiden onverstoorbaar hun rondjes. Het treintje dat rondritjes maakte over het terrein lokte ook nog wel passagiers in de wagentjes. Hoewel het gisteren niet zo druk was, kijkt de organisatie toch terug op een geslaagd feest dat op 3 juli begon met een taptoe. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennenredacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. GROETEN UIT ZOETERWOUDE Flink doorstappen naar frikadel ofkaassouflé Het is lunchpauze op het Zoeterwoudse industrieterrein Grote Polder. Samen of alleen bewegen werknemers zich voort langs kaarsrechte asfaltwegen vol zwaar verkeer. Lopend graaien ze in boterhamzakjes. Bijna mechanisch nemen ze dezelfde route als gisteren en eergisteren, toen het iele groen ook al zo zwiepte in het winderige stukje polderland. Een enkeling steekt de extra brede Energieweg over, waar patat, ballen, frikadellen en kroketten liggen te wachten in een bordeaux-rode snack-car. Onder de luifel van 'De Rollende Old Inn' staan lui van de werkvloer naast streepjesblouses en aanstormende chauffeurs. De een heeft zijn bestelling opgeschreven, een ander staart naar het ontdooiende vlees en zegt: „Wim een.. eh...en Kees een patatje mèt." Maar een enkeling wil een bonnetje. De meeste snelle happen vinden gehaast hun weg naar cabine, vvqrkvloer of wandeltochtje. Vap vermenging is geen sprake. De klanten^oraten met hun vaSte looppartner of met de do'prpezende man achter de toonbank met een honkbalpet op zijn gebruinde hoofd. Vreemden blijven vreemden. Hier worden heus geen baantjes verdeeld of carrières uitgestippeld. Als het al ergens over gaat, gaat het over het weer. En dat is inderdaad niet best Chauffeurs eten ballen en directeuren zweren bij broodjes kroket, broodjes gezond en-broodjes tartaar. We hebben ook zulke ongelofelijke naast. Een lunchpauze van een half uur is tegenwoordig al heel wat. En als je dan net in het andere hoekje van het industrieterrein zit, is het flink doorstappen naar frikadel of kaasssouflé. Toch doen twee werkneemsters van middelbare leeftijd het. Iedere donderdag. Vaker zou luxe zijn en niet goed voor de lijn. Op vrijdag springen de meesten uit de band. Weekeeinde en atv zorgen dan voor een frivool gevoel. Zo van: laten we het er Als een herenduo nadert, zegt de man achter de toonbank: „Die linker neemt altijd een broodje frikadel, die rechtereen slaatje". Het klopt als een bus. Dit zijn vaste klanten. En ze schamen zich er niet voor. Wijdbeens eten ze hun snacks en luidkeels becommentariëren ze hun lotgenoten. „Moet jij niet thuis eten? Je woont 500

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13