Zoivfi De harde gulden en de zachte franc Illlllimiyij, ÈtoAG FNV: forse groei van Musicalparadijs klaar voor 'Phantom werklooshei| in bouw @ok deze sminibestel huur je bij Protest arbeidsinspectie tegen reorganisatieplan ZATERDAG 31 JUL11993 r—f Het C^j £J7ESP,VAN DE Heremijntijd! Wat trok de nieuwslezer daar toch ineens een serieus gezicht. Alsof hij gans Nederland maande nu toch vooral even de oortjes te spitsen. Wij menen zelfs dat hij nog eventjes gewichtig kuchte voordat hij de magische regels voorlas: „De Franse franc staat voor een nieuwe krachtproef." Van wat hij verder zei hebben we niet al te veel meer bègre- pen. We snapten alleen dat de franc niet al te sterk meer stond. Minder waard was in het bui tenland. Echt luisteren konden we niet meer. omdat we bijna verlamd werden door angst. Franse franc in de knoei, crisis Auto- en Motorverhuur \M.MultiRent /utrvft- yccf' ux&txw*- Leiden 071 - 310001 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 in het EMS. Je zou om minder een touw kopen. Een paar dagen en een paar flessen voortreffelijke Franse wijn later is onze angst inmid dels alweer verdwenen. De franc minderwaard, dat bete kent toch dat Frankrijk goedko per is geworden voor de Neder landers, zo ruist het hoopvol door onze aderen. Zij, die pro- dukten importeren uit Frank rijk, zijn nu toch beter af? Autohandel Een woordvoerder van de Ci troen-, Renault- en Peugeot- specialist in Voorschoten weet nog zonet niet of dat voor de autohandel opgaat. „Tsja, ik ben ook maar een gek die in het duister tast. Ik volg het nieuws slechts aan de rand, om het zo maar eens te zeggen. Ik verdiep me er niet echt in. Ik weet wel dat we èen verschrikkelijk harde gulden hebben. En dat dat uit eindelijk een probleempje ople vert voor onze export wanneer de franc zwak staat." „In de autobranche levert het ook niets op. Het is als met de benzineprijzen. Als de dollar zakt, zie je dat niet terug in de prijzen. Maar als de dollar stijgt, stijgen ook de benzineprijzen. Zo zal het ook zijn met de franc. Als die inelkaar lazert, merken wij er niet veel van. De prijzen worden dan kunstmatig op een bepaald niveau gehouden." We drinken onszelf moed in. Volhouden, er zijn vast wel Franse produkten die goedko per worden. Een fiets mis schien? Rijwielhandelaar Dus- oswa, eigenaar van de gelijkna mige fietsenzaak aan de Leidse Turfmarkt, heeft geen idee. „Want ik volg het nieuws hele maal niet. Ik koop wel elke week Peugeots in. Maar dat zijn alle maal fietsen die al in Nederland staan, bij de Nederlandse vesti ging van Peugeot.'En wanneer zij hun voorrraad aanvullen weet ik niet. Dan nog, twee, drie gulden, een tientje misschien op een fiets, dat merkje niet. Ik denk eerder dat de Peugeots duurder worden. Alle fietsen worden duurder." Voorgevoel Snel een slok drank voor de schrik. We krijgen een bang voorgevoel. Zou ook de Franse drank niet goedkoper worden? „Jeetje", zegt mevrouw de Bruyn van Slijterij Bruyntje Beer in Ter Aar. „U overvalt me met deze vraag. Bovendien staat de zaak hier vol met klanten die geholpen moeten worden. Em ne...ik verdiep me er niet zo in. De Franse wijnen lopen goed, maar het is voor ons niet goed koop ze in te slaan." Is Mieke Hoefnagel, directeur van de Van Kaam/Klerks-groep die in de regio Leiden tien slijte rijen heeft, op de hoogte van het nieuws over de Franse franc? „Joh, we bellen de bank twee keer per dag voor de koer sen. Vroeger hadden we zelfs een directe aansluiting met het persbureau Reuter. Dat kostte alleen 40.000 gulden per jaar en dat geld haal je er niet uit." Alstublieft, spreek het verlos sende woord. Mag de Franse franc van u flink devalueren? Hoefnagel: „Ja en nee. We ko pen heel veel wijn in. Die zou dan voor ons goedkoper wor den. Aan de andere kant: wij le veren ook veel aan Frankrijk. Si garetten, whisky. Dat zou dan minder opleveren. Trouyyens, devaluatie zou alleen op korte termijn wat uitmaken. Bij in koop levert dat slechts tijdelijk voordeel op, omdat de de Fran sen snel hun exportprijzen zul len verhogen. Echt veel maakt het niet uit." Troost Wie biedt ons nu nog troost be halve de wijnfles, de flacon Ma con? A propos, weet mevrouw nog een lekker en betaalbaar Frans wijntje? „De Bourgognes zijn recent weliswaar iels geste gen in prijs, maar in vergelijking tol een paar jaar terug is de prijs dramatisch gedaald. Dal is een mooi wijntje om te kopen." Onze boodschappentas is veel te klein. Bezorgt u oók thuis? ln deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakan- tiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je verdwaalt in de jungle, belandt tussen de kan nibalen of loopt de vreselijke infecties op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvo gels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvo gels. Ook voor VakantiePech- vogels hebben we wekelijks een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aan merking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te ne men. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071- 356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Ge sprek van de Zomerdag, Post bus 54,2300 AB Leiden. Als zij op de bok had gezeten was het zeker niet gebeurd. Maar ja, nu had palief samen met een andere vader de teu gels in handen en het liep par does totaal uit de hand. Het le verde een schouwspel op dat een kruising was van een ruige western en een ouderwetse slapstick. Na afloop van het dra ma stonden de ouders te trillen op hun benen. Maar niet Thari Rietveld (4) uit Leiden. „Zo eng vond ik het allemaal niet. Het was best wel spannend." Zij was vorige week met haar ouders, broer en een bevriende familie op vakantie in het Friese plaatsje Boijl. Broer Jelle werd twee jaar en dat moest gevierd. Omdat het weer eens een keer goot van de regen, werd geko zen voor een gezellig tochtje met een huifkar. Zij kregen het 'liefste paard van ««■HUWmfm Thari: „Als ik op de bok had gezeten, was het niet gebeurd. stal' dat weliswaar een beetje nerveus was, maar dat zou bui ten wel overgaan, zo stelde de vrouw van het verhuurbedrijf de families gerust. En ach, mis schien was Martine, want zo heette het paard, wel geschrok ken van de felgekleurde paraplu En dus stapten de twee families in de huifkar, namen de vaders en een van de kinderen plaats op de bok en ging Martine in een keurig drafje het erf af. Toen zij echter wat al te hard ging lopen, wilde Thari's vader haar lot rust manen door aan de teugels te trekken en ho te roepen. Maar dat pakte ver keerd uit, want Martine ging vervolgens over in een tomeloze galop. Een volgende ruk aan de teugels werkte wederom ave rechts, want Martine begon ook nog eens flink achteruit te schoppen. Er was geen houden FOTO HENK BOUWMAN Het angstzweet brak de vier machteloze ouders uit. De kin deren moesten plat op hun buik in de kar gaan liggen om bij een eventuele crash zo min moge lijk schade op te lopen. Nadat het paard al een keer roekeloos en totaal verblind rechtsaf was geslagen, moest er toch actie worden ondernomen. Thari's vader besloot om van de bok af te springen en naast Martine te gaan lopen in de hoop het zo te bedaren. Maar het tempo was voor de toch kwieke vader niet bij te benen. Tot overmaat van ramp struikelde hij en viel lang uit op het plaveisel. Het vervolg van hachelijke rit moest hij vanuit de verte gade slaan. Intussen denderde Martine maar voort. Auto's schakelden in hun achteruit om een botsing met de wild galopperende Mar tine te voorkomen. Het dorpje Wasp was inmiddels uitgelopen om het tafereel gade te slaan. Op een gegeven moment dook Martine zo maar een tuin in. nam een brievenbus mee en vertrapte de keurig aangelegde bloemperken onder haar hoe ven. Na de tuin kwam het woes te paard op het terrein van een zuivelcoöperatie terecht. En daar stond de redder in de nood. Een boer zag onmiddel lijk in wat het probleem was, zette een spurt in, greep Marti ne bij haar leidsel en holde zo een paar rondjes rond de fa briek. En wat niemand lukte, lukte hem wel. Martine kwam heel langzaam weer tot haarzelf. De redder ontdekte snel dat het bit, dat normaal achter de kie zen moet vallen, niet goed zat. Tussen de tanden veroorzaakte het ijzer een ondraaglijke pijn De lijkwitte ouders, die inmid dels in Wasp Hel Gesprek van de Zomerdag waren, werden onthaald op koffie met gebak door een op het terrein wonen de familie. Een paar minuten la ter speelden de kinderen alsof zij een gezapig ritje achter de rug hadden. De boer die de huifkarren ver huurde, was van het avonniur ook danig in zijn wiek gescho ten. „Ik kap er gewoon mee", riep hij emotioneel toen hij werd ingelicht, maar draaide la ter bij. Het is natuurlijk een aar dige bijverdienste. Hij schonk de families een zelfgemaakte kaas en maakte duizend excu- Later in het restaurant zagen zij herhaaldelijk huifkarren met een sjokkend tempo voorbij ko men. Met paarden die bijna niet vooruit te branden waren. Waarom zij wel? „Nou", zegt Thari, „zij hadden mij op de bok moeten laten. Ik had Marti ne wel kunnen bedaren. Ik heb vaak gezien hoe ze dat deden. Waar? Op de televisie natuur lijk." Circustheater begint aan derde leven SCHEVENINGEN Een armoedig tochthol van golf plaat waar je in de pauze, met harde billen van het zitten, moest vechten voor een kop koffie. -Dat was het Circusthea ter tot voor kort. Schevenings lelijke eendje bestaat nu niet meer. De gouden handjes van Nederlands ongekroonde amu sementskoning Joop van den Ende, hebben het theater om getoverd in een luxueus feest paleis. De houten bankjes heb ben plaatsgemaakt voor Jan des Bouvries design-stoeltjes en luxe logeboxen. Als het regent, lekt het niet meer en bij een ha gelbui is de artiest niet langer onverstaanbaar. Wel zal het er 'spoken'. Dit weekeinde is de eerste try-out van de legendari sche musical 'The Phantom of the Opera'. Het is duidelijk te zien dat het theater indrukwekkend is ver nieuwd. Aan de buitenkant is de oude koepel in een nieuw jasje gestoken. Een langwerpige ge vel van zandsteen en glas heeft een einde gemaakt aan het de primerende omhulsel van golf plaat. Binnen domineren glan zende marmeren vloeren, kope ren kroonluchters, spiegels in zwaar vergulde lijsten en over wegend rodp en zwarte tinten. Hel geeft het theater de allure van een grandcafé, uit het Parijs van de jaren twintig. Naast de theaterzaal zijn er twee restau rants in 'Phantom' stijl, drie foyers, een lounge een salon en een circusbar. Dat-laatste is het enige dat nog aan het verleden herinnert. „Onze doelstelling was dat het theater intimiteit moest uitstralen. Een knusse huiskamer waar iedereen zich thuisvoelt. Chique maar niet protserig", zegt adjunct-direc teur Paul Kotvis (33). Ook 'The Phantom' moest er zich thuisvoelen. Het hele inte rieur is aan de griezel gewijd. Schilderijen met zijn portret, bronzen sculpturen van zijn ge zicht en overal hangt het witte maskertje', het overbekende logo van de musical. Het heeft duidelijk effect. In elk donker hoekje denk je de vage contou Het Circustheater is omgetoverd tot een luxueus feestpaleis. ren van het spook te kunnen ontdekken. Voorlopig zal het monster nog wel even in het theater ronddwalen. „Hel is een musical met een open einde", vertelt Kotvis. Pas als de belang stelling afneemt, stopt de pro- duktie". Dat kan nog wel even duren. In Engeland en Londen draait de musical al vijf jaar en nog steeds is hij dagelijks uit verkocht. Welke voorstelling komt er in het theater als 'The Phantom' hier is doodgebloed? „Dat weten we nog niet precies. Waarschijnlijk weer een' pro- duktie van Andrew Lloyd Web ber." Niet zonder enige trots meldt Kotvis ongevraagd dat het Cir custheater het enige niet gesub sidieerde theater van Nederland is. „Wij hebben wel sponsors, maar bedruipen ons verder zelf." De prijs voor een kaartje is er dan ook naar. Voor de goed koopste plaats moet vijftig, en voor de duurste honderd gul den worden neergeteld. „Maar daar krijg je wel wat voor. Een avond .topamusement. Als je langs het theater loopt en je ziet in de koepel de lichtjes bran den, moet je denken: daar is het gezellig, daar wil ik bij zijn." Met de verbouwing begint het Circustheater aan zijn derrie le ven. Bij de opening in 1904 was het Europa. Het had zelfs elektrische verlichting. In die dagen een absolute noviteit. Be roemde circusgezelschappen zoals het legendarische Albert Schtiman-circus vermaakten de badgast tot 1963. Toen kwam de klad in de circustraditie, het publiek bleef massaal weg en het theater werd gesloten. Het leek zijn verdere leven als ordi naire opslagplaats te moeten slijten. Zo ver kwam het niet, toen een jaar later het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen afbrandde, had Den Haag een theater nodig. Het lelijke eendje werd weer liefdevol in de armen gesloten. De piste werd gesloopt en maakte plaats voor een theaterzaal met zeventien honderd plaatsen. Wat van de ooit zo 'moderne' permanente circustent overbleef was een grijze sombere koepel van golf plaat met daarachter een te kleine theatertoren. Ondanks optredens van de Operastichting, het Nederlands De werkloosheid in de bouw is de eerste helft van 1993, in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, in Zuid- Holland met 35 procent toegenomen. Ook in de meubel en houtsector groeit de werkloosheid. Dat blijkt uit gege vens van de bouw- en houtbond FNV. LEIDEN» RUDOLFK De bond heeft het afgelopen half jaar 500 werknemers in de bouw moeten bijstaan omdat de twaalf bedrijven waar ze werkten failliet gingen. Volgens de bond verkeren nog honder den bouwvakkers in onzeker heid over de uitbetaling van hun vakantiegeld omdat hun vakantierechten op het moment van ontslag nog niet waren bij- geboekt bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. In de praktijk blijkt het ook steeds moeilijker om deelnemers aan scholings projecten voor langdurig werk lozen weer aan de slag te krij gen. De ervaringen van de bond stemmen overeen met een deze maand ook gehouden onder zoek van het Nederlands Ver bond van Ondernemers iri de Bouwnijverheid (NVOB) afdc- danstheater, cabaretiers als An- dré van Duin, Raul van Vliet (die er bijna leek te wonen) en tallo ze internationale sterren, kwam het theater de klap van de ver bouwing niet te boven. Het ex ploitatietekort voor de gemeen te en medeëigenaar Nationale Nederlanden liep op tot jaarlijks 2,8 miljoen gulden. Toen Joop van den Ende, Henk van der Meydens Stardust Productions en Benoit Wesley's Xelat Recrea het theater voor één symboli sche gulden kochten, was Den Haag van zijn zorgenkindje ver lost. De laatste verbouwing van het theater heeft Van den Ende en consorten 23 miljoen gulden gekost. Om uit die kosten te ko men, zal 'The Phantom' de ko mende twee jaar veel nachtelij - maken. ZOETERMEER/LEIDEN RUDOLF KLEUN Het personeel van de arbeids inspectie district Zoetermeer, waar ook de Leidse regio on der valt, is opgeschrikt door reorganisatieplannen van het ministerie van sociale zaken. Die voorzien er in dal de acht districten worden terugge bracht tot vijf. Het werkter rein van Zoetermeer wordt dan verdeeld over de kanto ren in Amsterdam en Rotter dam. Tegelijk wordt de ar beidsinspectie met de Econo mische Controle Dienst en de inspectie arbeidsverhoudin gen samengevoegd. Voornemen Het voornemen het district op te heffen, is vorige weck bekendgemaakt. Het gaat om een voorlopig plan waarover het personeel tot maart 1994 inspraak heeft. Een jaar later moet het worden geëffectu eerd, Toch bereidt het perso neel nu al protestacties voor. Voorzitter Anja Dam me van de medezeggenschapsraad: „Het is een politieke keuze waarvan nu al lijkt vast te staan dat het hoe dan ook doorgaat. Voor ons is het heel ingrijpend. Reistijden worden ook langer. Straks kost het in specteurs anderhalf uur om poolshoogte te nemen bij een ongeluk. Part-timers, vooral getrouwde vrouwen zullen zelfs helemaal afhaken. Bo vendien is het niet eens zeker of tog verder vcg worden overgepl; Amsterdam of Rotterdam. We weten niet of daar plaats voor Effect Volgens Damme is bovendien het eind van de reorganisaties niet in zicht. Volgens haar wordt na drie jaar het effect van de reorganisatie nage gaan en dan bestaat het risico dat alsnog wordt besloten de dienst op één centraal punt te vestigen. ling Zuid-Holland. Daaruit blijkt dat 43,6 procent van de bedrij ven hun orderpositie slechter inschat dan in 1992. Bij de NVOB-bedrijven daalde het personeelsbestand de afgelopen anderhalf jaar met vier procent. De meeste ontslagen zijn geval len bij de grotere bedrijven. De FNV merkt overigens wel op dat met alle bouwplannen in de provincie de nabije toekomst voor de bedrijfstak er rooskleu rig uitziet. Als gevolg van de ver grijzing en de tegenvallende werkgelegenheid op dit mo ment zal het bij de verwachte expansie echter moeilijk zijn om aan personeel te komen, zo voorspelt de bond. AGENDA ZATERDAG 31 JULI Zomerkermis op parkeerterrein 't Wantveld tot 23.30 uur Warmond Kunstmarkt op het Plemtie bi| de Pomp, van 11 00 tot 16 00 uur 'Baanfeest, diverse aktiviteiten geor ganiseerd door de Warmondse Hore ca met levende muziek, van 21 00 ZONDAG 1 AUGUSTUS Leiden Archeologisch spreekuur in de Tal feh-zaal van het Rt|ksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. van 13.00 tot 16.00 uui Noordwijk Bootcompetitie Bmr HSV De Sportvis n 6.00 tot 11 00 uur :hezomermarkt. Vuurtoren i 10 00 tot 18.00 uur d van de KNRM met infor matie in het Botenhuis aan de Bos weg, van 19.00 tot 22 00 uur DINSDAG 3 AUGUSTUS Katwijk Sporten voor mensen met CARA o.l.v een fysiotherapeut in sportzaal Boors WOENSDAG 4 AUGUSTUS Leiden Sporten voor mensen met CARA o l.v een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg van 16.00 tot 17.00 u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11