Blauwhelmen ie 'Hólland House' fff 211 iPte Kerk Samenleving ZATERDAG 31 JUL11993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Vakantietijd (1) De vakantieperiode geldt ook in kerkelijk Nederland als het vergaderloze tijd perk, constateert secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond in het blad 'De Waarheidsvriend', Maar de 'heilige vergade ring van ware christgelovi- gen', zoals de kerk in de Nederlandse Geloofs Belij denis wordt genoemd, vraagt juist in deze periode extra zorg. „Wie in vakan tietijd de gemeente ver waarloost, zal haar buiten vakantietijd niet bouwen", meent Van der Graaf. Tegen vakantie op zich heeft de Bondssecretaris ondertussen helemaal niets, „Het heeft de Hèere gehaagd ons in Zijn goed heid wekelijks een afgezon derde dag te schenken, die ook dienen zal voor rust van lichaam en geest. In de Schrift wordt bovendien herhaaldelijk gesproken over tust ter noodzakelijke onderbreking van de ar beid. Als zodanig mag ook vakantie worden beleefd als rust om te genieten van het goede, dat God ons heeft gegeven en gelaten." Vakantietijd (2) Ook de voorgangers storten zich in de 'vakantiecarous- sel'. Van der Graaf: „De rust hebben zij uiteraard niet minder nodig dan anderen. Het predikant-zijn is van daag bepaald geen gemak kelijke aangelegenheid." Maar bij het feit dat ieder een aan vakantie toe moet zijn op het moment dat de kalender de maanden juli en augustus aankondigt, staat de secretaris even stil. „Ik veroorloof mij een kriti sche notie ten aanzien van het feit, dat ook predikan ten in overgrote meerder heid vakantie nemen als de samenleving vakantie heefL Dat heeft voor een deel te maken met het feit dat ook zij schoolgaande kinderen hebben. Maar daarmee is niet alle afwezigheid van het predikantencorps ver klaard. Het is voor hen, die de preekbeurten verzorgen, bijna onbegonnen werk om het rooster in de zomer maanden voor elkaar te krijgen. De zondagen rondom 1 augustus zijn wa re probleemzondagen Niet alleen de kandidaten krijgen in deze periode ex tra kansen, maar volgens Van der Graaf 'zien ook on bevoegden hun kans schoon en krijgen die ook'. Vakantietijd (3) Spreiding van de vakantie is, gelet op het pastoraat en de verkondiging, gewenst „Dit geldt niet alleen voor gemeenten waar veel va kantiegangers konlen, om dat daar extra vakantiepas toraat te verrichten is, maar ook voor gemeenten waar de mensen wegtrekken en de achterblijvenden soms extra problemen hebben in hun eenzaamheid. En bo vendien, de dood gaat nooit met vakantie. Daarom moeten predikanten zich, als het om werksituaties gaat, dunkt mij, niet willen laten gelijkschakelen met andere beroepen." En, voordat er oproer uitbreekt onder de dominees, voegt Van der Graaf daar nog aan toe: „Ik doel hiermee uiter aard niet op normale ar- beidscondities." Nederlands trefpunt voor militairen in ex-Joegoslavië „Het is jammer dat ser geant Ruud Krijnen er niet bij zal zijn. Die jongen speelt toch zo voortreffelijk orgel." Legerpredikant Marten Mulder, één van de geestelijke verzorgers van de Nederlandse militairen in ex-Joegoslavië, zal de sergeant missen bij de ope ning van het Protestants Militair Tehuis (PMT) op hét vliegveld Pleso bij Za greb. „Nu moeten we het doen met gitaren. Maar een heleboel liederen zijn nou eenmaal niet te zingen met gitaarbegeleiding. ZAGREB BERT POL In ons land bestaan 24 Protestantse Militaire Tehuizen (PMT), die geëxploiteerd worden door de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege en als recreatiecentra moeten worden gezien voor Jan Soldaat. Hij kan er tv kijken, lezen, biljarten, studeren of in de 'huiskamer' een gesprek voeren met andere militairen. Men moet er de gezelligheid van thuis aantreffen, zo luidt de stelling van Pro Rege. In Duitsland zijn vier van zulke militaire centra te vinden. Onlangs werd in ex-Joegoslavië een PMT geopend, bestemd voor het Nederlandse VN- contingent, hoewel er op last van de VN een andere naam aan moest worden gegeven. Dit tehuis, Holland House genoemd, staat op het vliegveld Pleso bij Zagreb, waar de VN- vredesmacht Unprofor is gelegerd. Het PMT in ex-Joegoslavië is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege, die tal van militaire tehui zen in eigen land en in Duits land exploiteert. Het heeft heel wat voeten in aarde gehad voor dat het eenvoudige, maar doel matige tehuis op het VN-terrein kon worden gerealiseerd. „Hoe wel we een prachtig concept klaar hadden liggen", zegt Pro Rege-voorlichter Kees van der Mast, die voor de officiële ope ning van het tehuis naar Zagreb is afgereisd. „We hadden een tent van vijftien bij dertig meter met keuken-, toilet- en koe lunits." Maar Pro Rege had blijkbaar niet gerekend op wat Van der Mast zelf noemt 'de burgerlijke VN-bureaucratie'. Het project van de tent ging in elk geval niet door, waarna er gezocht werd naar een tussenoplossing, het huidige 'Holland House'. Grenzen Het plan voor het tehuis in ex- Joegolavië werd voorgelegd aan de leden van Pro Rege. Aan hen werd ook gevraagd om een lut tel bedrag meer te betalen dan normaal het geval was, 'om de grenzen letterlijk en figuurlijk te verleggen'. Resultaat: tachtig procent van de Pro Rege-sym- pathisanten steunde het voor stel. „Het plan sloeg enorm aan, want in twee maanden tijds was er een bedrag van ruim vier ton binnen. Waarmee het overdui delijk bewijs wordt geleverd dat de zorg voor de militair in Ne derland en daarbuiten wel de gelijk leeft." Overigens mocht de bena ming PMT niet worden gebruikt vanwege het internationale ka rakter van de plek waar het te huis zou worden neergezet. Wat wel werd toegestaan was 'GV Legerpredikant Marten Mulder voor het 'Holland House' in ex-Joegoslavië. (geestelijke verzorging)-cen trum'. De kerkdiensten in Holland House hebben duidelijk een oe cumenisch getint karakter. Zo wel legerpredikant Mulder als aalmoezenier Aendekerke ver richten niet alleen pastoraal werk op Pleso. Ze vormen een druk reizend duo, dat zich be halve in de vier sectoren die on der toezicht staan van Unpro for, ook in de Bosnische oor logsgebieden ophoudt. „Wij komen ook in Sarajevo, in de meest bizarre omstandig heden waaronder mensen moe ten leven. Dan vraag ik me wei eens af, zou ik dat persoonlijk kunnen? Wonen, werken en sla pen bijvoorbeeld bij een Oek- raïns bataljon op zestien vier kante meter grond. Een slaap kamer met elf man in één ruim te, het woonverblijf gescheiden door een deken en afgezet met zandzakken. Er komt geen dag licht naar binnen. Op die kazer ne mag je maar even een lucht je scheppen en met een kogel vrij vest om ren je naar de eet zaal. Ik heb respect voor deze jongens en voor het kader." Angst De kaderleden vangen de solda ten volgens Mulder 'op sublie me wijze' op. „Je zult maar op een gegeven moment een mor tieraanval meemaken op de binnenplaats van de kazerne. Als bij een aantal soldaten dan een zekere angst optreedt, kun nen ze stoom afblazen bij de kaderleden. En je zult middenin de nacht maar worden overval len door een paar dronken Ser viërs en je geld moeten afstaan, dan is dat best een dramatisch gebeuren. Ook dan is de eerste opvang bij dat kader", aldus Mulder, die vele jaren legerpre dikant was bij het opleidings centrum van de marechaussee in Apeldoorn. Verder was hij ac tief in Duitsland en in de Sinaï, waarna meteen ex-Joegoslavië volgde. Binnenkort zit voor Mulder de periode van een half jaar ex- Joegoslavië erop. „Je werkt hier met mensen van allerlei slag en soort, met een kerkelijke en niet-kerkelijke achtergrond. En je reist hier als pastor heel wat af. Ik ben nu even op Pleso, maar mijn werk voert mij ook naar Split, de bedevaartplaats Medjugorje en Mostar in Her zegovina. Verder heb ik nog een hoekje bij Bihac, in het noord westen van Bosnië. Ik moet zeg gen dat het moreel van de jon gens ontzettend hoog is. Niet dat er nooit wat gebeurt of dat het allemaal vlekkeloos ver loopt. Maar de Nederlandse mi litairen handhaven zich hier heel goed." De Gaventest In 'De Gaventest' geeft de Duitse theoloog Christian A. Schwarz een programma van zeven stappen om te ont dekken wat de geestelijke gaven van iemand zijn. In het hart van het boek wordt de eigenlijke test weergegeven, die binnen een uur is uit te voeren. Verder biedt Schwarz praktische adviezen voor het ontwikkelen van de gaven die de lezer bij zichzelf ontdekt. 'De Gaven test' sloeg in het geboorteland van Schwarz, die een in stituut voor gemeente-opbouw leidt, enorm aan. „Dui zenden christenen erkennen dat God deze test heeft gebruikt om te laten zien welke geestelijke gaven Hij aan hen heeft gegeven... en welke niet. Ze weten nu wat hun roeping is. Velen vertellen dat ze sindsdien geluk kiger zijn en beter functioneren in het Lichaam van de Heer, de gemeente van Jezus Christus. 'De Gaventest' is een praktische uitwerking van het boek van C. Peter Wagner: 'De geestelijke gaven voor de opbouw van de gemeente'. De Gaventest Christian A. Schwarz. - HoornaarGideon, 1993. - 160 p. ISBN 90-6067-594-0. Prijs32,50 gulden. BOEKBESPREKING Het christendom voorbij De voormalige priester (binnen de Orde der Augustij nen) Robert Adolfs heeft het met enige moeite op pa pier gekregen: het christendom is voorbij. Opgegroeid als de enige zoon in een vroom katholiek gezin was het christendom voor hem als een natuurlijk milieu. De mysterieuze en boeiende opleiding in het klooster, uit eindelijk bekroond met de priesterwijding, werd echter van al zijn romantiek ontdaan toen Adolfs in 'de harde werkelijkheid' terecht kwam. De teleurstelling na het uitblijven van alle veranderingen die tijdens het Conci lie in de jaren zestig in gang leken gezet, spoorde hem aan om zijn geloof steeds kritischer te bezien. Zijn in 1966 verschenen boek 'Het graf van God' werd een groot succes. Hij betoogde hierin dat wanneer de rk- kerk haar autoritaire machtsstructuur niet opgeeft, alle religiositeit en zoeken naar spirituele waarden afster ven: de kerk is dan als het ware het graf van God gewor den. Toen het boek ook in het Italiaans werd vertaald, leidde de stellingname van Adolfs tot een conflict met 'Rome'. Zijn uittreden gaf hem een gevoel van 'bevrijding uit een vervreemdende klerikale wereld'. Hij kreeg een baan op het Europa Instituut van de Universiteit van Amsterdam, waar hij zich bezighield met internationaal onderwijs. Hij raakte gaandeweg los van de 'typische klerikale obsessie' voor de kerk en ging zich meer en meer interesseren voor de ontstaansgeschiedenis van het christendom. In 'Het christendom voorbij' wil Adolfs aantonen dat het christen dom in deze tijd een kritische analyse niet langer kan doorstaan. Het is een ideologie in een eindfase, meent de auteur. Deze op het oog negatieve conclusie krijgt volgens Adolfs een andere dimensie als het woord 'voorbij' op een dubbelzinnige manier wordt gelezen. „Het betekent ook iets, wat uitgedrukt wordt in het Engelse woord 'beyond'." De titel zou in dit geval dan ook moeten worden gelezen worden als 'voorbij het christendom'. En daar wordt het, naar de mening van Adolfs, pas echt interessant. Het christendom voorbij Robert Adolfs. - Baarn Ten Have, 1993. - 164 p. ISBN 90-259-4534-1. Prijs29,90 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jan Kruis THMPöBte"' kMsU lil. COLOFON DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frai Nypels, Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 8M Leiden, telefoon 071-356356 iAB Lelden. TELEFAX Leiden advertenties 071-323508. Leiden fam. berichten 071-323508 Leiden redactie 071-321921. ma.-vrij, van 8.30 (Sleuteltjes) Telef. ABONNEMENTEN ^Automatis incl BTW) I 82.85 119.50 321.65 28.75 HET WEER ROB GROENLAND Menselijkemeteoroloog Diverse mensen hebben schrijver dezes de afgelopen tijd benaderd met vragen die betrekking hebben op de rol van de meteoroloog bij het produceren van een weersver wachting. Aan dit vraagstuk is in het voorjaar op het KNMI in De Bilt zelfs een hele voordracht gewijd en deconclusieszijn opzienbarend. Met de huidige technologische vooruitgang is er sprake van een taakverschuiving in de operatione le meteorologie. De nadruk zal steeds meer worden gelegd op het nauwkeurig interpreteren van 'mo- deloutput', zoals computerkaarten waarop het berekende weer voor de komende dagen staat aangegeven. Hieruit moet de 'menselijke' me teoroloog uiteindel ijk specifieke verwachtingen kunnen afleiden, die vervolgens op een gebruikers vriendelijke manier moeten worden overgebracht naar de klant. Ook zal er in de toekomst steeds meer ge werkt worden met statistische me thoden (Monte-Carlo) en wie weet zal ook het weerbericht voor de me dia in de toekomst van vorm veran deren. In het algemeen merk ik uit ge sprekken van mensen op straat of in café's dat er weinig notie is van wat er binnen de meteorologie de afgelopen 15 jaar is bereikt. Het grootste succes is de oprichting van het Europeesch weercentrum •waar iedere Nederlander een deel belasting aan betaalt. Op zeer krachtige computers wordt hier het meest geadvanceerde weermodel ter wereld gedraaid. Met miljoenen berekeningen per seconde (totale rekentijd twee uur) wprdt er een beeld gegeven hoe de atmosfeer zich de komende tien dagen over de hele planeet zal gedragen. Uit eindelijk worden de eerste vijf da gen uit deze 'run' van zeer com plexe berekeningen gebruikt, om een bruikbare weersverwachting voor de media te produceren. De reden hiervoor is dat de verwach tingstermijn langer dan vijf dagen te onbetrouwbaar is. De huidige 'run' laat zien dat zich juist dit weekeinde een verbetering instelt, die vooral op zondag moet leiden tot rustig weer met vrij veel zon en maxima van 22 graden. De maandag lijkt de warmste dag te worden met maxima tot 25 graden bij een zuidenwind en een toene mend vochtgehalte. Dit loopt waar schijnlijk weer uit op onweer, waar na we weer een stapje terug doen. Toch ziet het er niet naar uit dat we opnieuw toegaan naar een periode met te koud zomerweer. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral zaterdag enkele buien. Middagtempera- tuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wisselend be wolkt en vooral in Ierland en Schotland een enkele bui. Zondag meest be wolkt en vanuit het westen regen of motregen; in En geland zondagmiddag weer kans op wat zon. Middagtemperatuur van 15 graden langs de Schot se westkust tot rond 21 graden in zuidoost-Enge- Belgiëen Luxemburg: Zaterdag nu en dan wol kenvelden en plaatseljk een bui, zondag flinke pe rioden met zon en droog. Maxima rond 19 graden, zondag in de Ardennen iets boven de 20. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Zaterdag in het noorden nog kans op een bui, verder droog. Middagtemperatuur zaterdag op veel plaatsen rond 23 graden, zondag iets hoger. Op beide dagen langs het Ka naal rond 19 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon. In het noorden van tijd tot tijd wolkenvel den en zondag kans op een onweersbui. Middagtemperatuur langs de kust tus sen 26 en 31 graden, zondag aan de Costa Verde lager. Maxima in het bin nenland plaatselijk tegen de 35 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In de zuidelijke helft zonnig bij temperaturen langs de Costa's rond 31 graden,,landinwaarts 35 graden of ho ger. In het noorden naast zon van tijd tot tijd wolkenvelden en kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur aan de Costa Brava en Costa Dorada iets onder de 30 graden, langs de Golf van Biskaje iets boven de 20. Canarische Eilanden: In het algemeen zonnig. Maxima aan de zuidstranden ruim boven de 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flink zonnig, landinwaarts op beide dagen kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, met op zater dag in het Rhönedal de Mistral. Zondag aan het eind van de dag kleine kans op een onweersbui. Middagtemperaturen van 25 graden plaatselijk in het westen tot 30 graden of iets hoger ten zuiden van Lyon. Mallorca enlbiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 33 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden op beide dagen enkele wolkenvelden, kans op onweer en maxima tussen de 28 en 32 graden. In het midden en zuiden aanhoudend zon nig en warm met middagtemperaturen rond 32 graden, lokaal hoger. Corsica en Sardinië. Droog en flinke perioden met zon. Maxima ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust en op de eilanden rond 31 graden, op -het Griekse vasteland op veel plaat sen 35 graden of nog iets hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 30 graden. Duitsland: Zaterdag naar het oosten wegtrekkende regen- en onweersbuien, vanuit het wes ten gevolgd door zonnige perioden. Zon dag blijft het overal droog. Middagtem peratuur geleidelijk weer wat oplopend, met op zondag maxima van 21 graden in Sleeswijk-Holstein tot rond 25 graden ten zuiden van de Main. Zwitserland: Vooral aan de noordzijde van -de Alpen op beide dagen naast zon ook enkele wolkenvelden, en zaterdag eerst nog kans op onweer, Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 28 graden in Tessin. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 1 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.59 Zon onder 21.28 Maan op 20.33 Maanonder04.57 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.18 15.47 Laag water 11.46 Zon op 06 01 Zononde 21.26 Maan op 20.57 Maanonder06.06 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.02 16.28 Laag water 23.41 13.53 Weerrapporten 30 JUL117 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam regen w2 22 17 4 De Bilt nnw2 23 15 3 •Deelen zzw2 23 15 2 Eelde nnw3 20 16 6 Eindhoven wzw2 25 15 0,8 Den Helder nnw2 19 17 2 Rotterdam 23 17 5 Twente zw2 22 14 0.9 Vlissingen 21 17 4 Maastricht regen verand 26 15 0.1 Aberdeen zwaar bew. zzw8 21 10 17 Athene onbew. no 5 35 23 0 Barcelona onbew 29 19 0 zwaar bew. zzo3 27 17 0 Budapest z3 29 15 0 Bordeaux motregen 29 18 9 wzwl 26 16 1 Cyprus onbew. wzw7 29 0 Dublin regenbui wnw6 18 11 0.2 Frankfurt half bew. zzwl 31 16 0.2 Genève licht bew. ZWÓ 32 16 0 Helsinki licht bew. z3 21 13 0.4 Innsbruck onbew. zo 6 32 15 0 Istanbul onbew. no 7 30 20 0 Klagenfurt 31 15 0 Kopenhagen zw5 20 15 7 Las Palmas onbew./ 33 20 0 14/ Lissabon n9 26 19 0.1 Locarrio wnw2 30 19 0 Londen zwaar bew. 21 14 0.5 Luxemburg 28 16 0 Madrid half bew. wnw5 39 18 0 Malaga onbew. zzw6 36 19 0 Mallorca onbew. zzw7 31 17 0 Malta onbew. nno3 32 21 0 M&skou zzo2 22 17 12 München no 2 30 17 0.1 Nice licht bew. zo 2 27 19 0 Oslo ozol 20 13 1 Parijs regen wnw5 30 16 0 Praag licht bew, ozo2 29 13 0 Rome w6 28 16 0 Split nietontv. Stockholm zzo6 22 12 0 Warschau licht bew. verand 25 9 0 Wenen onbew. zo 8 31 15 0 onbew. wzw3 31 16 0 Bangkok onweer/ windst 33 27 0.2 HEINZ MOV&AAd/1. A V<gOL£MOVO, POLMA - PAAT/A(S0L/NOROPOVLO, MAA/e WAT Ja ML.T STEM, V Kk\ Me/A/Z f or

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10